Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΦΑΝΤΟΙ


demi1981

Recommended Posts

demi1981 μου να σε ρωτήσω, ο σύντροφος της ''μητέρας'' είναι οκ τύπος, σου φαίνεται νορμάλ ως άνθρωπος? Το ρωτάω αυτό γιατί μου φαίνεται περίεργο να βλέπω ας πούμε τον σύντροφο μου να συμπεριφέρεται έτσι, να έχει ξεφύγει εν μέρει η κατάσταση και να μην τρέχει κάστανο. Έστω να της πει μια κουβέντα, να πάρει αυτός τηλ. για χρόνια πολλά στα παιδιά ή τέλως πάντων να προβληματιστεί, να το συζητήσει μαζί σας.

Δεν ξέρω απλά βλέπω οτι ο ''παππουλης'' είναι κάπως επιλεκτικός στις τιμωρίες του.

 

Να πάρει εκείνος τηλ? Γιατί? Νομίζω ότι πάντα τον χαλούσαν οι υποχρεώσεις που είχε η πεθερά προς τα ανήλικα, τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά της δεν νομίζω ότι θέλει να βλέπει κανέναν μας. Δεν θα μπορούσε όμως να το απαιτήσει από την πεθερά μου (τον σέρνει λίγο από την μύτη) αλλά τώρα που του έκατσε η "καλή" ;)(είτε λόγω του παπά, είτε από επιλογή της μητέρας).

 

Όχι, δεν λένε ψέμματα (πεθερά - κουνιάδα), πνευματικός υπάρχει, το γνωρίζαμε ότι θα πάει στον συγκεκριμένο πολύ καιρό πριν γίνει όλο αυτό. Μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας να είναι οργανωμένο το "έγκλημα" άσε που δεν θα έλεγε η πεθερά μου ποτέ τέτοιου είδους ψέμα (μόνο και μόνο επειδή την βολεύει) σε συνάρτηση με εκκλησία, θεο, χριστιανισμό, αν το έκανε, απλώς θα περίμενε την φωτιά να την κάψει:twisted:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να πάρει εκείνος τηλ? Γιατί? Νομίζω ότι πάντα τον χαλούσαν οι υποχρεώσεις που είχε η πεθερά προς τα ανήλικα, τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά της δεν νομίζω ότι θέλει να βλέπει κανέναν μας. Δεν θα μπορούσε όμως να το απαιτήσει από την πεθερά μου (τον σέρνει λίγο από την μύτη) αλλά τώρα που του έκατσε η "καλή" ;)(είτε λόγω του παπά, είτε από επιλογή της μητέρας).

 

Όχι, δεν λένε ψέμματα (πεθερά - κουνιάδα), πνευματικός υπάρχει, το γνωρίζαμε ότι θα πάει στον συγκεκριμένο πολύ καιρό πριν γίνει όλο αυτό. Μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας να είναι οργανωμένο το "έγκλημα" άσε που δεν θα έλεγε η πεθερά μου ποτέ τέτοιου είδους ψέμα (μόνο και μόνο επειδή την βολεύει) σε συνάρτηση με εκκλησία, θεο, χριστιανισμό, αν το έκανε, απλώς θα περίμενε την φωτιά να την κάψει:twisted:

 

Μίλα με την πεθερά σου εσύ σε ότι αφορά τα παιδιά, πες της ότι την ζητάνε και άμα δείς ότι σου λέει τίποτε κουλά τότε δείτε τι θα κάνετε...

όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω δεν υπάρχει πνευματικός που θα απαγόρευε σε κάποιον να πάει στην βάπτιση εγγονής για τιμωρία ....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη..και πιστευω κι εγω ολα ξεκινησαν απο τις "συμβουλες" του παππουλη!

Λοιπον...πιστευω πολυ στον χριαστιανισμο..δεν εχω χασει ποτε την πιστη μου μεχρι τωρα, κι ας βλεπω "τερατα" διπλα μου..που ασχολουνται με εκκλησια υποτιθεται και δυστυχως ειναι και πολλα!

Ο κουνιαδος μου στραφηκε στην εκκλησια στα 28 του σε νορμαλ επιπεδα...καποια στιγμη αρχισε να κολλαει επικινδυνα...εμπλεξε με καποιες οργανωσεις τυπου χριστιανικες(μετα καταλαβε πως δεν ηταν..)και τελικα κατεληξε με τα πολλα να γυρισει με το παλιο ημερολογιο!Ολα μεχρι εδω καλα...ξαφνικα κολλαει με καποιες καλογριες τις οποιες βοηθαει και τον βοηθανε(κατι εδω ομως φαινεται πως δεν παει καλα) και καποια στιγμη ενω γυριζει πολλες εκκλησιες και βρισκει πολλους παπαδες του παλιου ημερολογιου..ακολουθει καποιον πιστα κανωντας την υπακοη!Εκει χανεται τελειως η μπαλα..φαινεται πως εχει μπει σε βαθια νερα...με συγχωρειτε αλλα οσο και να πιστευω στην θρησκεια αυτο με ξεπερναει..ανθρωποι που ζουν κανονικα στην εξω κοινωνια να υπακουν μερικες φορες παραλογα πραγματα!Μεχρι που εκανα μια συζητηση μαζι του οπου καταλαβα οτι τα λενε οπως θελουνε εκει περα..πως τα γυρνανε τα λογια οπως τους συμφερει..σε μια συζητηση λοιπον για τους προσφυγες αρχισε να μου λεει διαφορα κακα πραγματα..να πανε απο εκει που ηρθανε..θα μας καταστρεψουν..δεν πρεπει να τους φροντιζουμε να τους διωξουμε κι αλλα πολλα "τερατα" απο το στομα του...και απλα γυρισα και του ειπα...εσυ εισαι που πιστευεις σε Θεο?που υποτιθεται ειμαστε ολοι παιδια του κτλ....και μου λεει ο Χριστος ειπε αγαπατε αλληλους "αλλα απο μακρυα"..Εκει λεω οκ..οτι μας συμφερει ειμαστε οτι θελουνε λενε κι υπακουνε...ειλικρινα γινεται ΜΕΓΑΑΑΑΛΗ πληση εγκεφαλου παιδια και τα πραγματα δεν ειναι αστεια!Αυτη τη στιγμη ειναι 31 χρονων ο κουνιαδος μου..συνεχιζει τα ιδια "περιεργα" για μενα μονοπατια κι οχι χριστιανικα...το κακο πως δεν σηκωνει κουβεντα εχουμε μαλωσει απειρες φορες να τον συνεφερουμε και δυστυχως δεν ξερω τι θα γινει...

Στο θεμα μας ομως...πιστευω 100% η πεθερα σου εχει μπλεξει με κακα μονοπατια και οχι του Θεου λυπαμαι...για τις αμαστιες και να εξηλεωθει ενας νορμαλ πνευματικος θα ελεγε εξομολογηση,νηστεια,προσευχη και προσπαθεια για το καλυτερο!ΟΧΙ να εγκαταλειψεις γιο και εγγονια!!Ειμαι καθετη!Αυτα...προσπαθηστε να ξεμπλεξετε τη γυναικα...

Και κατι αλλο ομως που με "ενοχλησε"...η κορη της για ολα αυτα τη λεει???Δεν βλεπει αλλαγη?Ειναι λογικο να μην βλεπει τα αλλα εγοονια?Τα ξαδερφια να εχουν κοψει σχεσεις??Εσεις στη θεση της δεν θα λεγατε...""Μανα ελα εδω...ποιο ειναι το προβλημα?Δεν μπορεις να τα βρεις με το γιο?Οκ..τα παιδια τι φταινε?Σαν γυναικα και σαν μανα κι εγω ολα αυτα δεν τα βλεπω σωστα..την Κυριακη θα σας μαζεψω ολους εδω να μιλησουμε να τα βρουμε χωρις τα παιδια στη μεση και θα δουμε τι θα κανουμε!""Εγω ετσι θα εκανα σαν αδερφη προς τον αδερφο..και σαν κορη προς την μανα...θα προσπαθουσα να τους βρω..κι αν δεν γινεται εστω να παρθει μια αποφαση...Οχι να ενδιαφερεται στο κατω κατω η νυφη πιο πολυ...ειναι καπως απαραδεκτο για μενα!(κι αυτο θα το εκανα σαν αδερφη να γινω μεσαζοντας γιατι ακριβως οι αντρες ειναι εγωιστες!) Αυτη η γνωμη μου...μπορει να κανω και να λαθος..δεν ξερω...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι, δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό να ξεμπλέξει. Κι εμένα η μαμά μου έχει μπλέξει με εκκλησιαστικά, όχι με παραθρησκευτικά και τέτοια, αλλά χριστιανικά ορθόδοξα. Απασχολείται πάρα πολλές ώρες, λείπει πολύ χρόνο σε συναντήσεις και εκκλησιασμούς κι αφήνει τον πατέρα μου μόνο του, όταν είναι σπίτι βυθίζεται με τις ώρες σε χριστιανικά βιβλία, πολλές φορές πηγαίνει σε συγκεντρώσεις και χάνεται με τις ώρες χωρίς να παίρνει μαζί κινητό. Κάποια στιγμή που ανησυχήσαμε γιατί αφενός έλειπε πολλές ώρες και αφετέρου ο πατέρας μου ανέβασε πίεση και ήταν μόνος του, μόλις επέστρεψε τσακωθήκαμε, αλλά να σας πω κάτι, αντιμετώπισε τον καυγά μας και την επίθεση που της έκανα κυρίως εγώ, αλλά και η αδερφή μου, ως δοκιμασία… και φούντωσα ακόμα περισσότερο. Μπορεί να είμαι παντελώς άθεη, αλλά αναγνωρίζω το δικαίωμά της να πιστεύει όπου θέλει, και όσο «έντονα» θέλει, και η μάνα μου, και ο καθένας, αλλά αν μπλέξεις για τα καλά με θρησκείες (όποια κι αν είναι αυτή) είναι πολύ δύσκολο να αποκοπείς. Δημιουργείται ένας άτυπος φανατισμός, που δύσκολα μπορούμε οι απʼ έξω να τον καταπολεμήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί σκέφτεστε έτσι (γιατί τα παιδιά είναι τόσο αμέτοχα) και συμφωνώ. Μου πήρε και εμένα πολλά χρόνια να καταλάβω και να "συμβιβαστώ" ή τουλάχιστον να "προσαρμοστώ" μαζί τους. (μετά από πολλούς τσακωμούς βεβαίως βεβαίως). Οι γονείς χωρίσαν όταν τα παιδιά ήταν 13-15 αντίστοιχα, ήρθε αργότερα καινούριος "πατέρας" και σε μια τετραμελή οικογένεια ο καθένας έπραττε ξεχωριστά λες και δεν υπήρχε άλλος. Τα παιδιά λοίπον έχουν συνηθίσει κάτι τέτοιο, τους φαίνεται φυσιολογικό, κανείς δεν επεμβαίνει στην ζωή του άλλου ακόμα και αν είναι για το καλό του. Και γνωρίζοντας την πεθερά μου αν πάει αυτή τη στιγμή κάποιος από τα παιδιά και της πει που έχεις μπλέξει? ουέ και αλοίμονο του όποιο τρόπο και να χρησιμοποιήσει. Στα περισσότερα μην. σας βλέπω που λέτε ότι ο γιος, την κρίνει, την κατακρίνει, την καταπιέζει, επεμβαίνει στην ζωή της και στις επιλογές, να την αφήσει ήσυχη, έχει μπουχτήσει μαζί του κοκ, δεν είναι έτσι, η πεθερά μου δεν σηκώνει πολλά πολλά, απαντάει, δεν τον αφήνει να την πτοήσει. Πχ για τα τατουάζ (το πρώτο το κάναμε μαζί κιόλας) της είπε, εντάξει έκανες, ηρέμησε τώρα και απαντάει ότι θέλω θα κάνω. Τι κοντό μπλουζάκι είναι αυτό που φοράς βρε παιδί μου και απαντάει ε εντάξει δεν θα στο δώσω όταν το βαρεθώ, για το παρελθόν που της χτυπάει πράγματα, και η αλήθεια είναι ότι είναι πράγματα που πονάνε, έχετε δίκιο.

 

Κορίτσια συγνώμη για τα σεντόνια και δεν θα παει εκείνη στο Δαφνή εγώ θα πάω, όχι με ένα ούτε δύο αλλά τέσσερα πεθερικά:-D

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και κατι αλλο ομως που με "ενοχλησε"...η κορη της για ολα αυτα τη λεει???Δεν βλεπει αλλαγη?Ειναι λογικο να μην βλεπει τα αλλα εγοονια?Τα ξαδερφια να εχουν κοψει σχεσεις??Εσεις στη θεση της δεν θα λεγατε...""Μανα ελα εδω...ποιο ειναι το προβλημα?Δεν μπορεις να τα βρεις με το γιο?Οκ..τα παιδια τι φταινε?Σαν γυναικα και σαν μανα κι εγω ολα αυτα δεν τα βλεπω σωστα..την Κυριακη θα σας μαζεψω ολους εδω να μιλησουμε να τα βρουμε χωρις τα παιδια στη μεση και θα δουμε τι θα κανουμε!""Εγω ετσι θα εκανα σαν αδερφη προς τον αδερφο..και σαν κορη προς την μανα...θα προσπαθουσα να τους βρω..κι αν δεν γινεται εστω να παρθει μια αποφαση...Οχι να ενδιαφερεται στο κατω κατω η νυφη πιο πολυ...ειναι καπως απαραδεκτο για μενα!(κι αυτο θα το εκανα σαν αδερφη να γινω μεσαζοντας γιατι ακριβως οι αντρες ειναι εγωιστες!) Αυτη η γνωμη μου...μπορει να κανω και να λαθος..δεν ξερω...

 

Με ενοχλεί, ναι, πολύ, θα μπορούσαμε να είχαμε βοήθεια. Σε αντίστοιχη περίπτωση είχαμε βοηθήσει, βασικά είχα πιπιλίσει :oops: το κεφάλι του άντρα μου για να συμμετέχει και να την υπερασπιστεί.... η ατάκα του στυλ δεν θέλω να ανακατευτώ, είναι δικό σας θέμα μου θυμίζει λίγο "δεν θέλω να χαλάσω την ζαχαρένια μου":twisted: Βγαίνω εκτός θέματος, το ξέρω.

 

mama_3 ακριβώς αυτό θα κάνω, μόνο που ακόμα και κουλά να ακούσω για εκκλησίες το μόνο που θα κάνω είναι να αποκομίσω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ για να τις μεταφέρω στα παιδιά από εκεί και πέρα όμως δεν θα ανακατευτώ γιατί το βλέπω το όνειρο, θα ξανατσακωθώ και έχω περάσει μεγάλο ζόρι μαζί τους και δεν θέλω να ξαναπιάσω πάτο:oops:

΄

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι, δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό να ξεμπλέξει. Κι εμένα η μαμά μου έχει μπλέξει με εκκλησιαστικά, όχι με παραθρησκευτικά και τέτοια, αλλά χριστιανικά ορθόδοξα. Απασχολείται πάρα πολλές ώρες, λείπει πολύ χρόνο σε συναντήσεις και εκκλησιασμούς κι αφήνει τον πατέρα μου μόνο του, όταν είναι σπίτι βυθίζεται με τις ώρες σε χριστιανικά βιβλία, πολλές φορές πηγαίνει σε συγκεντρώσεις και χάνεται με τις ώρες χωρίς να παίρνει μαζί κινητό. Κάποια στιγμή που ανησυχήσαμε γιατί αφενός έλειπε πολλές ώρες και αφετέρου ο πατέρας μου ανέβασε πίεση και ήταν μόνος του, μόλις επέστρεψε τσακωθήκαμε, αλλά να σας πω κάτι, αντιμετώπισε τον καυγά μας και την επίθεση που της έκανα κυρίως εγώ, αλλά και η αδερφή μου, ως δοκιμασία… και φούντωσα ακόμα περισσότερο. Μπορεί να είμαι παντελώς άθεη, αλλά αναγνωρίζω το δικαίωμά της να πιστεύει όπου θέλει, και όσο «έντονα» θέλει, και η μάνα μου, και ο καθένας, αλλά αν μπλέξεις για τα καλά με θρησκείες (όποια κι αν είναι αυτή) είναι πολύ δύσκολο να αποκοπείς. Δημιουργείται ένας άτυπος φανατισμός, που δύσκολα μπορούμε οι απʼ έξω να τον καταπολεμήσουμε.

 

Ακριβώς έτσι/!

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Δύσκολες καταστάσεις. Δεν εχω κάτι να προτείνω ουσιαστικά, απλά κάποιες σκέψεις.

 

Αυτό που λες δεν το κάνουν πνευματικοί μόνο, αλλά και κάθε είδος γκουρού, συμπεριλαμβανομένων και ψυχολόγων! Δεν φτάνουν ίσως στο σημείο να προτείνουν να κόψουν γέφυρες με τα εγγόνια εντελώς, αλλά το να "μη βοηθάς αν σε καταπιέζει, εσύ τα μεγάλωσες τα παιδιά σου", μια χαρά το λένε, ή τέλος πάντων οδηγούν τον άλλον στο να το πει ο ίδιος για τα παιδιά / εγγόνια του.

 

Με λίγα λόγια, οι γυναίκες της μέσης ηλικίας, κάποια στιγμή βρίσκονται με αρκετό ελεύθερο χρόνο και όχι αρκετές δραστηριότητες που να τις γεμίζουν και τότε στρέφονται όπου βρει η καθεμιά. Κάπου τις συμπονώ, κάπου προσπαθώ να μη φτάσω εκεί ποτέ.

 

Η ζωή η τωρινή, ίσως δεν είναι και πολύ καλή για την ψυχική μας υγεία. Αντίστοιχα οι γυναίκες σε κάθε εποχή είχαν τη γειτονιά τους το απόγευμα έστω και τα έλεγαν. Τώρα το έχουμε όλες αυτό; Αυτή η κατάσταση αν έχεις μικρά παιδιά κάπως την ξεχνάς, σε απασχολούν άλλα, αλλά όταν τα παιδιά μεγαλώνουν και φεύγουν, δεν μοιάζουν όλες οι γυναίκες να μπορούν να διαχειριστούν την επόμενη κατάσταση.

 

Πέρα από αυτά, η σχέση με το παιδί δεν ήταν ιδανική πριν έτσι και αλλιώς. Δεν έχω καταλάβει τι ψάχνει ο καθένας μέσα από αυτή τη σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Και να πω και κάτι άλλο; Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει το γιο να θέλει να διατηρήσει μια σχέση με τη μητέρα του, όπως έχουν τα πράγματα, αλλά ως γονείς, η κύρια ερώτηση που θα κληθούμε να απαντήσουμε, θα είναι προς τα δικά μας παιδιά, γιατί δεν έχουν παππού ενώ τα άλλα έχουν. Αυτό μπορεί να καθορίσει και τη δική τους στάση στο μέλλον, για ποια θέματα μπορεί / αξίζει τελικά στην πράξη να κοπούν γέφυρες με την οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν πειστεί, ότι η γυναίκα είναι υποχείριο κάποιων επιτήδειων. Και ναι, στην εκκλησία υπάρχουν χιλιάδες τέτοιοι.

Γιατί της είπε να ξεκόψει πρώτα από την οικογένεια του γιού; Γιατί το έδαφος εκεί ήταν πιο πρόσφορο. Οι συγκρούσεις, οι μη καλές σχέσεις έκαναν πιο εύκολη την αποκοπή από το συγκεκριμένο μέλος της οικογένειας. Σιγά - σιγά θα στρωθεί το έδαφος να γίνει το ίδιο και με την κόρη. Ο τρόπος που λειτουργούν αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ μελετημένος και μεθοδικός. Ήδη δημιουργούν υπόβαθρο προτρέποντάς την να ελαττώσει τη σχέση με τα εγγόνια (μην τα κρατάς, αφού δε θέλεις). Σε βάθος χρόνου θα απομακρυνθεί και από την οικογένεια της κόρης. Γιατί; Μα φυσικά για να επωφεληθούν οικονομικά. Αφού δε θα έχει καμία σχέση με την οικογένειά της, θα έχει εμποτιστεί με άσχημα συναισθήματα για τις οικογένειες των παιδιών της και θα έχει βάλει σε θρόνο τον παππούλη και το συνάφη του, όλη η περιουσία θα πάει εκεί. Όχι απαραίτητα μετά θάνατον, έτσι...

Δεν έχω καμία σχέση με την εκκλησία, δηλώνω άθεη, οπότε δεν ξέρω ιεραρχικά πως μπορείτε να παρέμβετε. Ίσως στη μητρόπολη, δεν ξέρω. Ίσως χρειάζεται να πάτε και στην αστυνομία να καταγγείλετε τις υποψίες σας. Θυμάστε το περιστατικό με μια γυναίκα που τα είχε μπλέξει με έναν παππά και μετά τον σκότωσε... Η ίδια δεν πρόκειται να λογικευτεί, ίσα - ίσα που όσο περνάει ο καιρός θα βυθίζεται περισσότερο. Πρέπει να παρέμβει κάποια αρμόδια αρχή, αστυνομία, εισαγγελέας, μητρόπολη, δεν ξέρω ποιος, μα κάποιος πρέπει να παρέμβει. Συζήτησε αυτά τα θέματα με κόρη και γιό και πορευτείτε ανάλογα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω κάτι ακόμα: το να φανατίζεται κάποιος είναι θέμα χαρακτήρα, βασικά. Πολλοί είναι οι άνθρωποι που θέλουν να νιώθουν πως ανήκουν σε μια ομάδα ταγμένη σε κάποιον σκοπό. Μπορεί να είναι αθλητική, φιλανθρωπική, φιλοζωική, θρησκευτική οργάνωση ή οτιδήποτε άλλο. Γενικά, ό,τι αφορά σε οργανώσεις, συνήθως εμπεριέχει υπερβολική προσήλωση σε βαθμό φανατισμού για πολλά μέλη.

 

Demi υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο να είναι μια περαστική φάση αυτή για την πεθερά σου, αν γενικά δεν είχε επαφή με την εκκλησία πιο πριν. Οι απότομοι ενθουσιασμοί ξεφουσκώνουν γρήγορα. Όμως, αν ο παππούλης είναι κάποια ύποπτη περίπτωση, από αυτές που αναφέρθηκαν ήδη, τότε μάλλον θα χειροτερεύει η κατάσταση με το πέρασμα του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ, αρχίζω, "νομίζω" δεν είμαι και σίγουρη και βλέπω πιο ξεκάθαρα τα πράγματα ή τελοσπάντων μπορώ να σκεφτώ γιατί ίσως ξεκίνησαν όλα αύτα. Από την μεριά της πεθεράς μου έχουν γίνει λάθη, (αναμφισβήτητα) λάθη με μεγάλες συνέπειες και επιπτώσεις (ψυχολογικές) απέναντι στα παιδιά. Μιλάμε για κρίσεις πανικού (διαφορετικής φύσεως) και τα δυο παιδιά που προς το παρόν της καταπολεμούν μόνο με φαρμακευτική αγωγή.

 

Φυσικά και τα δυο παιδιά, της έχουν ρίξει ευθύνες για αυτά, (καλά όχι μόνο στην μαμά αλλά και στον μπαμπά), δεν παραδέχτηκαν ποτέ ότι φέρουν ευθύνη, ίσα ίσα, μόνο αντίδραση (εκεί ο άντρας μου αντιδράει, η κουνιάδα μου είναι πιο .... "ευνουχισμένη"). Φυσικά και η πεθερά μου, ψυχολογικά, δεν λες ότι είναι σούπερ και εκείνη τα ηρεμιστικούλια της τα παίρνει. Αν πραγματικά έχει πιεστεί από τα θεματάκια που αντιμετωπίζουν τα παιδιά και μη ξέροντας πως να βοηθήσει, ίσως να θεώρησε ότι με την "υπακοή" θα εξιλεωθεί ψυχή τε και σώματι και θα λυτρώθει από όλα τα αρνητικά συναισθήματα που έχει.

 

Η φίλη της που σας έχω γράψει ότι πάει στον ίδιο ιερέα και κάνει υπακοή πολλά χρόνια τώρα (που θεωρώ ότι παίζει πολύ ενεργό ρόλο στην ζωή της πεθεράς) έχασε τον άντρα της πριν 1.5 χρόνο περίπου (σε ηλικία 50-55). Η συγκεκριμένη δεν θρήνησε, δεν έκλαψε, τίποτα, το δέχτηκε σαν κάτι φυσιολογικό που απλώς έπρεπε να γίνει..... και έγινε. Η πεθερά θαύμασε τότε το πόσο ωραία, ομαλά μπορεί και διαχειρίζεται ένα τόσο ισχυρό συναίσθημα.

 

Εικασίες κάνω, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω. Είμαι τρομερά πιεσμένη, βλέπω και τον άντρα μου "αμέτοχο" σε όλο αυτό. Αλλά τον καταλαβαίνω, με ρώτησε εκείνος χθες τι μπορεί να κάνει για την μητέρα του? "εδώ δεν μου μιλάει καν από εμένα δεν πρόκειτε να δεχθεί κουβέντα, η αδερφή μου στην κοσμάρα της, έχω και εγώ τα θέματα μου μη μου το κάνεις αυτό", κοιμήθηκε πολύ αργά χθες:-(

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και να πω και κάτι άλλο; Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει το γιο να θέλει να διατηρήσει μια σχέση με τη μητέρα του, όπως έχουν τα πράγματα, αλλά ως γονείς, η κύρια ερώτηση που θα κληθούμε να απαντήσουμε, θα είναι προς τα δικά μας παιδιά, γιατί δεν έχουν παππού ενώ τα άλλα έχουν. Αυτό μπορεί να καθορίσει και τη δική τους στάση στο μέλλον, για ποια θέματα μπορεί / αξίζει τελικά στην πράξη να κοπούν γέφυρες με την οικογένεια.

 

Ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημά μου. Ο γιος μου είναι 5.5 ακόμα και ευτυχώς η απάντηση στα ερωτήματά του που του δίνω και ευτυχώς ακόμα την δέχεται είναι "είσαι μικρός ακόμα για να καταλάβεις κάποια πράγματα, μη βιάζεσαι να μεγαλώσεις, όλα στην ώρα τους". Δεν ξέρω τι να του πω, την αλήθεια? όχι, ψέμματα? με τίποτα. Αλλά ο φόβος μου είναι άλλος που τον είπα και στην κουνιάδα μου όταν μου είπε να πάρω τα παιδιά και να της τα πάω, δεν χρειάζεται να ειδοποιήσω. Εάν λέω εάν το κάνω, και ο ιερέας της έχει πει να μην έρθει κάθολου σε επαφή με τα παιδιά μου και μου κλείσει την πόρτα τι θα του πω εκεί? Άσε που νομίζω ότι θα βγώ εκτός εαυτού:(

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα τόσο, ούτε θα ανακατευόμουν. Μπορεί να συμβούλευα τον άντρα μου στο πως να χειριστεί το θέμα (εκείνος), αλλά μέχρι εκεί. Από εκεί και πέρα το ποια θα είναι η σχέση της με τα εγγόνια της, το τι δεσμούς θα αναπτύξουν αν αναπτύξουν κτλ είναι δικό της θέμα και μόνο. Δεν θα προσπαθούσαν να την καλύπτω συνεχώς στα παιδιά, ούτε να δικαιολογώ τα αδικαιολόγητα. Απλώς θα τα διαβεβαίωνα ότι για την κατάσταση δεν φταίνε σε καμία περίπτωση τα ίδια και πως η γιαγιά έχει τα "προβλήματά" της (σε γλώσσα ανάλογη με την ηλικία τους).

Σε καμία περίπτωση δεν θα προσπαθούσα να πείσω τη γιαγιά να ασχοληθεί με τα εγγόνια της και να είναι παρούσα στη ζωή τους... Γίνονται αυτά τα πράγματα με το ζόρι; Χρειάζεται πειθώ για κάτι τέτοιο; Απλώς θα της έκρουα τον κώδωνα του κινδύνου (όπως έκανες και εσύ). Ότι ήδη μιλάνε για εκείνη σε παρελθοντικό χρόνο και σύντομα θα ξεχάσουν την ύπαρξή της. Αν αυτό δεν τη συγκινούσε, δεν θα ξανασχολιόμουν.

Αλήθεια ο παππούς τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν πειστεί, ότι η γυναίκα είναι υποχείριο κάποιων επιτήδειων. Και ναι, στην εκκλησία υπάρχουν χιλιάδες τέτοιοι.

Γιατί της είπε να ξεκόψει πρώτα από την οικογένεια του γιού; Γιατί το έδαφος εκεί ήταν πιο πρόσφορο. Οι συγκρούσεις, οι μη καλές σχέσεις έκαναν πιο εύκολη την αποκοπή από το συγκεκριμένο μέλος της οικογένειας. Σιγά - σιγά θα στρωθεί το έδαφος να γίνει το ίδιο και με την κόρη. Ο τρόπος που λειτουργούν αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ μελετημένος και μεθοδικός. Ήδη δημιουργούν υπόβαθρο προτρέποντάς την να ελαττώσει τη σχέση με τα εγγόνια (μην τα κρατάς, αφού δε θέλεις). Σε βάθος χρόνου θα απομακρυνθεί και από την οικογένεια της κόρης. Γιατί; Μα φυσικά για να επωφεληθούν οικονομικά. Αφού δε θα έχει καμία σχέση με την οικογένειά της, θα έχει εμποτιστεί με άσχημα συναισθήματα για τις οικογένειες των παιδιών της και θα έχει βάλει σε θρόνο τον παππούλη και το συνάφη του, όλη η περιουσία θα πάει εκεί. Όχι απαραίτητα μετά θάνατον, έτσι...

Δεν έχω καμία σχέση με την εκκλησία, δηλώνω άθεη, οπότε δεν ξέρω ιεραρχικά πως μπορείτε να παρέμβετε. Ίσως στη μητρόπολη, δεν ξέρω. Ίσως χρειάζεται να πάτε και στην αστυνομία να καταγγείλετε τις υποψίες σας. Θυμάστε το περιστατικό με μια γυναίκα που τα είχε μπλέξει με έναν παππά και μετά τον σκότωσε... Η ίδια δεν πρόκειται να λογικευτεί, ίσα - ίσα που όσο περνάει ο καιρός θα βυθίζεται περισσότερο. Πρέπει να παρέμβει κάποια αρμόδια αρχή, αστυνομία, εισαγγελέας, μητρόπολη, δεν ξέρω ποιος, μα κάποιος πρέπει να παρέμβει. Συζήτησε αυτά τα θέματα με κόρη και γιό και πορευτείτε ανάλογα...

 

Συμφωνώ, έτσι ακριβώς είναι, εκεί ίσως να ξεκουνηθεί και η κόρη γιατί θα αφορά περισσότερο την "δικιά" της οικογένεια:shock:

Ο άντρας μου δεν θέλει να παρέμβει σε καμία περίπτωση, γιατί εκείνος πιστεύει ότι ο θεος (ακόμα και αυτό) για κάποιον λόγο το αφήνει να γίνεται:roll:

 

Αγγελίνα_2 περαστική φάση δεν είναι, εφόσον δεν το άφησε από την αρχή που σίγουρα "υποθέτω" θα είχε πιεστεί που δεν έβλεπε ειδικά την εγγονή της (κόρη μου, ήταν τελευταία φορά που την είδε 6 μηνών και το μόνο θηλυκό εγγόνι της, την περίμενε πως και πως) αποκλείεται να το αφήσει τώρα, όλα συνηθίζονται.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την Daenerys_T, δηλ. θα πας να την παρακαλέσεις να είναι περισσσότερο γιαγιά απ' οτι είναι τώρα. Με το ζόρι δεν γίνονται αυτά, αφού δεν τις βγαίνει απο μόνο του αυτό το συναίσθημα, πόσο μάλλον που θα πιεστεί για να το κάνει απο υποχρέωση.

Στα παιδιά μάλλον θα έλεγα (τώρα που είναι μικρά) οτι η γιαγιά είναι πολυ άρρωστη και γι' αυτό δεν την βλέπουμε συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους λόγους που θέλω να πάω μόνη μου είναι αυτός. Δεν θέλω να πιέσω κανέναν. Με το ζόρι δεν γίνεται τίποτα. Οι στόχοι μου με την συνάντηση είναι οι εξής: Να μπορέσω να μάθω - καταλάβω τους λόγους απομάκρυνσής της από τα παιδιά μας (ιερέας ή σε συνάρτηση με το γιό της οπότε από επιλογή), πως το σκέφτεται εκείνη, αν θέλει να συνεχίσουμε έτσι ή θέλει να προσπαθήσουμε για το καλύτερο, να της πω ότι εγώ δεν έχω κάτι μαζί της και άν για κάποιο λόγο την έχω στενοχωρήσει να το συζητήσουμε και αν έχω κάνει λάθη πολύ ευχαρίστως να της ζητήσω συγνώμη. Και ίσως αν δω ότι με παίρνει και δεν έχει κατεβάσει ρολλά, να της βάλω όπως μπορώ στο πίσω μέρος του εγκεφάλου της, να προσέχει, να είναι σίγουρη για αυτό που κάνει χωρίς επιφυλάξεις και να της τονίσω ότι ο χριστιανισμός δεν έχει πει "πίστευε και μη ερεύνα" αλλά "πίστευε και ερεύνα". Και εν κατακλείδι εαν με αυτό που κάνει..... εκείνη αισθένται πιο ευτυχισμένη από πριν και πιο χαλαρή.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτινα σαν πρωτη επαφη να μην σχολιασεις καθολου τα περι θρησκείας,'παπουλη' και όλα αυτά.ψαρεψε τη να δεις τι θα σου πεις...δειξε ενδιαφερον για ότι κουλο ακουσεις χωρις να σχολιασεις...αστη να ανοιχτει να καταλάβεις τι γινεται και αργοτερα από κοινου με το συζηγο σου βλέπετε τι θα κανετε και αν χρειαζεται να κανετε κατι επ'αυτπου.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, αν έβλεπα τόσο αποστασιοποιημένη στάση από τον άντρα και την κουνιάδα μου, εγώ δε θα ανακατευόμουν. Θα κανόνιζα να βλέπονται τα παιδιά μου με τα ξαδέλφια τους, είτε στο σπίτι μου, είτε έξω κι από εκεί και πέρα δε θα ασχολούμουν με τα ψυχολογικά της πεθεράς. Όχι τίποτα άλλο, αλλά θεωρώ απίθανο μια γιαγιά που έχει κάνει πέρα το γιο και τα εγγόνια της, εδώ και έναν ολόκληρο χρόνο, να δώσει σημασία στα λόγια της νύφης. :-(

Link to comment
Share on other sites

Στο παιδί που ρωτάει εγώ θα του έλεγα την αλήθεια, ότι δηλ. η γιαγιά σε αγαπάει (μόνη σου το έχεις πει ότι τα αγαπάει τα εγγόνια της) αλλά έχει δουλειές, δεν προλαβαίνει να έρθει κλπ..

πήγαινε μόνη σου μία μέρα για καφέ πες της ότι το παιδί την ζητά και όποτε μπορεί να τον πηγαίνεις να την βλέπει, όπως επίσης και όποτε θέλει η ίδια να έρχεται.. άμα σου πει τα παλαβά για τον παππούλη δεν έχει νόημα να το συνεχίσεις... θα συμφωνήσω με τα κορίτσια ότι μάλλον έχει πάρει τον στραβό το δρόμο.. στην Ορθόδοξη Εκκλησία μας δεν υπάρχουν τέτοιοι "παππούληδες".. για να προσεγγίσουν και να προσηλυτίσουν κόσμο παρουσιάζονται ως χριστιανοί αλλά δεν είναι..

από εκεί και περα κορίτσια επειδή τέθηκε θέμα πλύσης εγκεφάλου θεωρώ πως σαν ανθρωπος κάποιος για να την δεχτεί, πρέπει να έχει τα θεματάκια του.. εκεί βρίσκουν πρόσφορο έδαφος παν επιτήδειος...

π.χ. εγώ που είμαι νορμάλ (και ελπίζω να παραμείνω) δεν μπορεί κάποιος να μου κάνει εύκολα πλύση εγκεφάλου... ξέρουν ποιους προσεγγίζουν..

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ξέρουν ποιον να πλησιασουν... Το γιατί δεν υπάρχει προστασία από εκκλησία, αρχιεπίσκοπη, κράτος από κάποιον τέλος παντων αυτό είναι κάτι που με ξεπερνά

 

Μια προσπάθεια θα κάνω και ότι είναι να γίνει θα γίνει,.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω καταγγελία θα ενεργησω οποιονδήποτε φορέα ;

 

Φυσικά. Αφού ήδη το είπε ο πνευματικός στον άντρα σου. Προς το παρόν, μόνο η Μητρόπολη είναι αρμόδια, γιατί δεν έχει τελεστεί κάποια αξιόποινη πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...