Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΦΑΝΤΟΙ


demi1981

Recommended Posts

Έχω απαντήσει με bold.

 

εγώ θα σε συμβούλευα όταν τα παιδιά την ζητάνε να την παίρνεις τηλ και να της λες ότι θέλουν να της μιλήσουν.. μην εμπλακείς στην σχέση πεθεράς - συζύγου, αλλά sorry που θα το πω κιόλας αλλά έχεις θυμώσει μαζί της, λες ότι σε προβληματίζει εδώ και ένα χρόνο το γεγονός και από την πλευρά σου δεν έχεις κάνει τίποτε για να την πλησιάσεις.. μην παρεξηγηθώ, καμία φορά γκρινιάζουμε αλλά ίιιιιιιιισως και να έχουμε και λίγο άδικο...

γι' αυτό άνοιξες φαντάζομαι το θέμα για να πάρεις την άποψή μας..

εγώ λοιπόν, με όλη την καλή διάθεση σου λέω ότι είσαι και εσύ λάθος όχι μόνο η πεθερά... οπότε κάνε την πρώτη κίνηση και θα εκπλαγείς (ευχάριστα)....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

elemaxi καταλαβα τι εννοεις...νομιζω ολες γι αυτό ειπαμε κιολας ότι κατι δεν κολαει.Προσωπικα πιο πιθανο το εχω να της εχει βαλει λογια ο τωρινος σύντροφος παρα ο πνευματικος...τεσπα.

 

demi ο αντρας σου τελικα την κρινει η όχι?Τη θελει στη ζωη σας όπως είναι η τη θελει υπο προϋποθέσεις?Την επιασε ηρεμα να της πει πχ...εχεις δικιο δε θα σε κρινω και δε θα ανακατευτω στο τι κανεις όμως σε παρακαλω να ερχεσαι να βλέπεις τα παιδια γιατι σε ζητανε?Κατι τετοιο.Εσυ της μιλησες ποτε?Ενταξει κι εγω αν εβλεπα τη μαμα μου να αρχιζει τα τατουάζ θα τη σχολιαζα.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Και εσύ η ίδια λες ότι θα σχολίαζες την μητέρα σου αν έκανε τατουάζ? Δεν είναι καταπίεση να λεει η μαμά στον γιο μην με κρίνεις για τις επιλογές που έχω κάνει γιατί δεν θα ξαναδω τα παιδιά σου (σε περίπτωση που γίνεται από επιλογή). Για την σχέση της με τον γιο της δεν θα ανακατευτώ γιατί κάποια στιγμή πολύ παλιότερα το έκανα και βρήκα και τον μπελά μου και από τους δυο.

 

Επίσης να διευκρινήσω ότι φυσικά και έχει αποδεχτεί τον πατριό του ο άντρας μου εφόσον είναι παντρεμένοι εδώ και 20 χρόνια. Δεν έχει αποδεχτεί όμως τον τρόπο που έγινε και τις συνέπειες που έφερε αυτή η επιλογή.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ μερικώς.. Αν -λέω αν- για παράδειγμα κάθε φορά που έπαιρνε τηλ ο γιος της την άρχιζε στην ειρωνία για τον άντρα της και την εκκλησία, κάποια στιγμή θα σταματούσε να παίρνει, χωρίς να σημαίνει ότι δεν αγαπάει τα παιδιά. Σίγουρα όμως κ εγώ πιστεύω πως οι γιαγιάδες κάνουν τα πάντα για να δουν τα εγγόνια τους.

 

Λάθος κατάλαβες, την κρίνει μόνο όταν πιάνουν συζήτηση για τα παλιά, και αυτό φυσικά δεν γίνεται κάθε μέρα ή κάθε φορά που μιλάνε στο τηλέφωνο αλλά μια στο τόσο. Τον πατριό του τον έχει αποδεχτεί πλήρως.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Και εσύ η ίδια λες ότι θα σχολίαζες την μητέρα σου αν έκανε τατουάζ? Δεν είναι καταπίεση να λεει η μαμά στον γιο μην με κρίνεις για τις επιλογές που έχω κάνει γιατί δεν θα ξαναδω τα παιδιά σου (σε περίπτωση που γίνεται από επιλογή). Για την σχέση της με τον γιο της δεν θα ανακατευτώ γιατί κάποια στιγμή πολύ παλιότερα το έκανα και βρήκα και τον μπελά μου και από τους δυο.

 

Επίσης να διευκρινήσω ότι φυσικά και έχει αποδεχτεί τον πατριό του ο άντρας μου εφόσον είναι παντρεμένοι εδώ και 20 χρόνια. Δεν έχει αποδεχτεί όμως τον τρόπο που έγινε και τις συνέπειες που έφερε αυτή η επιλογή.

 

Ναι θα τη σχολιαζα τη μαμα μου...και την πεθερα μου εννοείται αλλα όχι και να φτασουμε να μη μιλιόμαστε.Προφανως και η πεθερα σου εχει τα θεματα της...δεν είναι νορμαλ αντιδράσεις αυτές...απλα κοιταμε να δουμε τι μπορει να γινει από τη δικη σας μερια...μιας και ολο αυτό σε στεναχωρει/ενοχλεί και δικαιως.

 

Υποθετω όμως ότι και ο αντρας σου εχει τα θεματα του...ελπιζω να μη με παρεξηγήσεις που το λεω αυτό..πες το απωθημένα ,πες το όπως θελεις...εσυ ξερεις και καλυτερα.ΟΚ δε συμφωνει με τον τροπο που εγινε η σχεση της πεθερας σου και με ότι συνεπειες επεφερε αυτό...κατανοητο...θα εχει τους λογους του υποθετω.Αλλα αν όπως λες πανε τωρα 20 χρονια...μηπως εχει πλεον η ωρα να τα ξεπερασει?20 χρονια δλδ το κραταει μανιατικο?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κατάλαβες, την κρίνει μόνο όταν πιάνουν συζήτηση για τα παλιά, και αυτό φυσικά δεν γίνεται κάθε μέρα ή κάθε φορά που μιλάνε στο τηλέφωνο αλλά μια στο τόσο. Τον πατριό του τον έχει αποδεχτεί πλήρως.

 

Καταρχήν τα όσα είπα ήταν υποθετικό παράδειγμα, αλλά τελικά δεν κατάλαβα και τόσο λάθος, αφού μόνη σου είπες μετά ότι το κάνει ο άντρας σου αυτό, απλά όχι κάθε φορά. Ενδέχεται η πεθερά σου να φοβάται αυτό το μία στο τόσο και να μην θέλει να χαλάει τη ζαχαρένια της και την ηρεμία της. Μην αμφιβάλλεις ότι πιθανό να έχει και τύψεις για τα λάθη του παρελθόντος της και από εγωισμό ίσως να μην θέλει να της τα χτυπάει ο γιος της και να θυμάται πόσο λάθος είχε.

 

Σε κάθε περίπτωση προσπαθείστε να της δείξετε ότι τα εγγόνια της την ψάχνουν. Αυτό να της περάσετε σαν μήνυμα και όχι το "γιατί δεν κάνεις τίποτα για να τα δεις". Αν απλά της πείτε ότι τα παιδιά την αναζητουν θα λυγίσει σίγουρα. Ποιος δε λυγίζει μπροστά σε ένα παιδί που θέλει να τον δει και να τον αγκαλιάσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Από ότι κατάλαβα δεν πιστεύει κανείς ότι υπάρχει πνευματικός αλλά από επιλογή της συμβαίνει αυτό. Η αλήθεια είναι και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό, ότι μου αλλάξατε την γνώμη για το ποιος πρέπει να κάνει την κίνησή του. Θα το κάνω αλλά θέλω να έχω και την σύμφωνη γνώμη του άντρα μου και ο θεος βοηθός.

 

Ο άντρας μου φυσικά και έχει τα θεματάκια του και τα δουλεύει, αλλά είναι και πολύ εγωιστής πάντα λέει μια φορά να παραδεχόταν ότι έχει κάνει και εκείνη λάθη και τι στον κόσμο.

 

Θα επανέλθω με νεότερα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα και εγώ να σας πω την ιστορία μου που με τρώει τον τελευταίο χρόνο μη ξέροντας πως να το χειριστώ.

 

Καταρχάς να ξεκινήσω ότι με την πεθερά μου πάντοτε είχαμε τα θεματάκια μας αλλά τον τελευταίο καιρό είχαμε βρει την χρυσή τομή και είχαμε αποφασίσει ότι μπορεί να έχουμε τις διαφωνίες μας αλλά αυτό δεν πρέπει να είναι αιτία τσακωμού.

 

Πέρσι το Πάσχα και λόγω ενός προβλήματος υγείας που πέρασε, αποφάσισε να αποκτήσει πνευματικό και να κάνει την λεγόμενη "υπακοή". Δηλαδή για οτιδήποτε θέλει να κάνει, πχ να βγει το βράδυ, να πάει κάπου, να συναντηθεί με κάποιον, να αγοράσει κάτι, να ξεκινήσει κάποια δραστηριότητα και ότι μπορείτε να φανταστείτε πρέπει να τον ρωτήσει και να "υπακούσει". Ο παππούλης λοιπόν της έχει πει πρώτον ότι εφόσον δεν θέλει, να σταματήσει να προσέχει τα εγγόνια της και να μην καταπιέζεται (τα δικά μας τα παιδιά δεν τα πρόσεχε ποτέ γιατί δεν ήθελε έτσι κι αλλιώς) και σε ότι αφορά τα παιδιά του γιου της, δηλαδή τα δικά μας τα παιδιά να μην έχει καμία επικοινωνία μέχρι να σταματήσει ο γιος της να την κρίνει για το παρελθόν της και τις επιλογές της. Εδώ και ένα χρόνο λοιπόν έχει να δει τα παιδιά μου, να τους τηλεφωνήσει για γενέθλια και γιορτές και φυσικά στα βαφτίσια της μικρής όχι μόνο δεν εμφανίστηκε αλλά δεν πήρε και τηλέφωνο για να πει "καλοβάπτιστο" καλό όνομα, κάτι βρε παιδί μου.

 

Είμαι πολύ θυμωμένη μαζί της και πραγματικά αναρωτιέμαι, τέτοιου είδους συμπεριφορές μας μαθαίνει η εκκλησία μας? γιατί εγώ άλλα ξέρω άλλα έχω μάθει για τον Χριστιανισμό...... έχω καταντήσει άθεη, άθρησκη, απογοητευμένη, μπερδεμένη....

 

Να σημειώσω ότι η πεθερά μου είναι πολύ μικρή σε ηλικία (50 ετών) και πολύ extreme γενικά λόγω του ότι ο συζυγός της είναι 10 χρόνια νεότερος της.

 

Τι λέτε:confused:

 

Kαλησπέρα κι από εμένα. Να πω κάποια πράγματα σαν άνθρωπος που μεγάλωσα εντελώς εκτός εκκλησίας, αλλά άλλαξα στάση στο πανεπιστήμιο κι απέκτησα πνευματικό μετά τα 25 μου, τον οποίο έχω μέχρι και σήμερα.

 

Καταρχάς έκανα bold σε κάτι θεμελιώδες για μένα, όσον αφορά την όλη συζήτηση εδώ: την έννοια της υπακοής, η οποία σίγουρα δεν είναι αυτή που αναφέρεις παραπάνω. Αν ήταν έτσι, θα έπρεπε να είμαστε όλη μέρα στο τσατ με τους πνευματικούς μας, να κάνω αυτό, να πάω εκεί, λες και είμαστε 5χρονα που ζητάμε την άδεια. Νομίζω πως ο καθένας αντιλαμβάνεται πως δε μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, ούτε πνευματικά, ούτε καν πρακτικά. Πέρα από αυτό, δεν υπάρχει ορθόδοξος πνευματικός που θα έδινε το ΟΚ για τατουάζ και όχι για τη βάπτιση της εγγονής. Και μόνο αυτό το γεγονός φτάνει για να καταλάβεις ότι τα πράγματα αποκλείεται να είναι έτσι όπως παρουσιάζονται.

 

Η εξήγηση, για μένα, όσο μπορώ να συμπεράνω από όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες, είναι ότι η πεθερά σου, για κάποιους λόγους, πήρε ορισμένες ριζοσπαστικές αποφάσεις για τον εαυτό της και προσπαθεί να τις δικαιολογήσει προς τους τρίτους. Δεν ξέρω τι φάσεις μπορεί να περνάμε στην εμμηνόπαυση εμείς οι γυναίκες, αλλά η συγκεκριμένη προφανέστατα διανύει μία τέτοια.

 

Γεγονός πάντως είναι πως, μια γιαγιά που, μέχρι πρότινος, έδειχνε ενδιαφέρον για τα εγγόνια του γιου και ξαφνικά κόβει εντελώς την επαφή, φτάνοντας στο σημείο να μην πατήσει καν στα βαφτίσια, ενώ διατηρεί επαφή με τα εγγόνια της κόρης, δείχνει ότι υπάρχει κάτι πολύ σοβαρό από πίσω. Ψυχικές μεταπτώσεις, κάποιο τρίτο άτομο (ο σύζυγός της, η κόρη της) που της βάζει λόγια, μια παρεξήγηση που εσύ δεν γνωρίζεις; Μια πιο extreme περίπτωση είναι να έχει μπλεχτεί με κάποια αίρεση, της οποίας οι εκπρόσωποι εμφανίζονται στην αρχή σαν χριστιανοί ορθόδοξοι - μην γελάσετε, δεν είναι καθόλου σπάνιο, παραλίγο να πάει σε τέτοια συνάντηση η κολλητή μου, που δεν είναι και άνθρωπος με ιδιαίτερες πνευματικές ανησυχίες.

 

Τι μπορείς να κάνεις εσύ: να πας να τη δεις, χωρίς να είναι κανείς άλλος παρών και να της εξηγήσεις το παράπονο των παιδιών σου. Έτσι θα μπορέσεις να σχηματίσεις και δική σου άποψη για το τι μπορεί να συμβαίνει, καθώς, αν κατάλαβα καλά, εδώ μας μεταφέρεις τα λόγια που σου μεταφέρει ο άντρας σου. Αλλά καλύτερα να το έχεις συζητήσει μαζί του πρώτα, θα έλεγα.

 

Τέλος, θα ήθελα να σου πω, με κάθε καλή διάθεση, να μην κρίνεις την πίστη από αυτά που σου λένε ή σου μεταφέρουν οι άλλοι. Είναι άλλο πράγμα να μην το νιώθεις μέσα σου ή να θεωρείς πως δεν έχεις κάτι να κερδίσεις, αποκτώντας σχέση με την εκκλησία - δικαίωμα του καθενός, δεν το συζητάμε. Κι άλλο να δημιουργείς εικόνες μέσα στο μυαλό σου που δεν ανταποκρίνονται επ' ουδενί στην πραγματικότητα, από κάτι που δεν το γνωρίζεις καν από πρώτο χέρι (πχ εδώ, τα λόγια του πνευματικού, που σου τα μετέφερε ο σύζυγος που του τα μετέφερε η πεθερά). Και πάλι, εντελώς φιλικά σου το λέω, χωρίς καμία διάθεση κατάκρισης, ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα φυσικα και δεν σε πάρεξηγω ισα ισα σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Επειδή γράφω από κινητό θα μπω αργότερα να σας πω τα νεότερα. Γνωρίζει κάποιος για την υπακοή? Το ξερω ότι θα μου πείτε γιατί επιμένω αλλά επιμένω γιατί σήμερα σιγουρεύτηκά.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Demi, μου έκανε εντύπωση το θέμα σου και ...το γκούγκλαρα.

Λοιπόν, πρέπει να υπάρχει αυτό σαν τάση σε κάποιους...ας μην τους πω ανθρώπους του Θεού. Σου παραθέτω δυο λινκς που βρήκα πολύ πρόχειρα, αλλά δείχνουν ότι έχει ψωμί η υπόθεση:

 

http://dip88.blogspot.gr/2014/06/eirdelidimos.html

"Το θέμα είναι ότι σε αυτό το σημείο έγινε μια διαστροφή της ορθοδοξίας ... έχει γίνει μεγάλη κατάχρηση αυτού του πράγματος. Να σκεφτούμε ότι η υπακοή είναι μια από τις τρεις μοναχικές αρετές. Μέσα στο μοναχισμό υπάρχουν τρεις αρετές: η παρθενία, η ακτημοσύνη και η υπακοή. Πως τώρα έγινε μια από τις τρεις μοναχικές αρετές, η υπακοή, να θεωρηθεί ότι πρέπει να ισχύει και στον κόσμο μέσα και να την εφαρμόζουν όλοι, αυτό είναι κάτι που ... Δεν μπορεί μέσα στον κόσμο να ισχύει αυτό που ισχύει στα μοναστήρια. Στα μοναστήρια υπάρχει ένας πιο ηλικιωμένος μοναχός ο οποίος αναλαμβάνει την καθοδήγηση των νεωτέρων. Και εκεί ισχύει η υπακοή στον γέροντα ασχέτως αν ο γέροντας ζητήσει κάτι παράλογο. Είναι κάτι διαφορετικό. Το να γίνεται όμως μέσα στον κόσμο, να δημιουργούνται προβλήματα μέσα στις οικογένειες, στις σχέσεις των ανθρώπων με τους άλλους είναι κάτι που ξεφεύγει από τα όρια."

Ομιλία π. Ειρηναίου Δεληδήμου στον ιερό ναό Αγίου Βασιλείου Νέας Ελβετίας στη Θεσσαλονίκη στις 10 Απριλίου 2013

 

https://www.ianos.gr/i-ipakoi-kai-i-ekmetaleisi-tis-0079011.html#tab-description

 

Για να έχει βγει και βιβλίο για το θέμα, μάλλον δεν συνέβη μόνο στην πεθερά σου.

 

Αν είστε σε τέτοια περίπτωση, προφανώς πρέπει να δράσετε για να την συνεφέρετε τη γυναίκα. Πες στον άντρα σου να αφήσει κατά μέρος τους εγωισμούς και συζητήστε το με την κουνιάδα σου και τον άντρα της να σας πουν κι αυτοί πως βλέπουν την κατάσταση.

Πραγματικά, ότι και να έχει γίνει, δεν είναι φυσιολογικό μια μητέρα να ξεκόβει το παιδί και τα εγγόνια της. Προφανώς έχουν τα θέματά τους, αλλά ζήσανε φυσιολογικά τόσα χρόνια. Αυτή η συμπεριφορά δεν δείχνει να συνάδει.

Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι. Ελπίζω να είναι φάση και να περάσει!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θελει με αυτον τον τρόπο να προκαλεσει μια αντιδρασή σας ή να σας δειξει πόσο πολύ την στεναχωρέσατε;Εισαι σιγουρη πώς δεν έγινε κατι αλλο μεταξυ του άνδρα σου κ της μητέρας του;Νομιζω πώς ο άνδρας σου πρέπει να μιλήσει με τη μητέρα του(κ άργησε)να μαθει ακριβως τι γίνεται κ ειτε να τα βρουνε ειτε να ξερετε πώς θα εχει η κατασταση απο εδώ κ πέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θέλεις στ' αλήθεια να μάθεις για την υπακοή, το σωστό είναι να ρωτήσεις έναν καλό πνευματικό. Είναι ο μόνος αρμόδιος να σου δώσει έγκυρες απαντήσεις. Από οποιονδήποτε άλλο, μπορεί να ακούσεις το οτιδήποτε άσχετο. Φαντάζομαι πως θα υπάρχουν και βιβλία σχετικά, αλλά και πάλι, πρέπει να είσαι υποψιασμένη για τον συγγραφέα, για να δώσεις βάση στα λεγόμενά του.

 

Να κάνω πάντως μια γενική παρατήρηση κορίτσια, για όποιον τυχόν διαβάζει το θέμα κι ενδιαφέρεται να αποκτήσει πνευματική ζωή: δεν ξεκινάμε από την υπακοή, ούτε την εφαρμογή, ούτε καν την κατανόησή της, όταν δεν είχαμε καμία επαφή με την εκκλησία πιο πριν. Είναι σαν να προσπαθούμε να τρέξουμε πριν καταφέρουμε να σταθούμε όρθιοι. Αυτές οι καταστάσεις έχουν τις διαβαθμίσεις τους, έχουν μία σειρά και μόνο ένας σωστός πνευματικός μπορεί να μας καθοδηγήσει.

 

Πάντως η ΑΝΝΑ24 έχει δίκιο, σε γενικές γραμμές, ότι είναι μια αρετή που αφορά περισσότερο στους μοναχούς. Ειδικά έτσι όπως το παρουσιάζει η πεθερά σου, καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προχωρήσω κι ένα βήμα παραπέρα, αν ήμουν στην θέση σου demi θα έπειθα τον άντρα μου να έρθει σε επαφή με αυτόν τον πνευματικό της μητέρας του, όχι για να τσακωθεί, να κουβεντιάσει και να δει γιατί συμβαίνουν αυτά - αν πράγματι συμβαίνουν κι έχει δώσει αυτές τις συμβουλές, μάλιστα θα του έλεγα να πάει μαζί με την μητέρα του κλπ. Λες πως είναι και λίγο εγωϊστής, μα ποιος άντρας δεν είναι;;; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ασχοληθεί η νύφη με το θέμα και όχι ο ίδιος της ο γιος...

Από όλα αυτά που διαβάζω κάνω τα εξής υποθετικά σενάρια.

 

- κάποιος της έχει κάνει πλύση εγκεφάλου (πείτε τον όπως θέλετε)

- έχει γίνει κάτι που δεν ξέρεις και έχει παρεξηγηθεί χοντρά

- απλά είναι αδιάφορη... Το να κρατάει τα εγγόνια της σε απόσταση δεν δικαιολογείται με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου. Χθες συζήτησα με τον άντρα μου και του ζήτησα να μεσολαβήσω στην σχέση μεταξύ γιαγιάς - παιδιών. Συμφώνησε χωρίς εγωισμούς και υστερίες με την προϋπόθεση να μην ανακατευτώ καθόλου στην μεταξύ τους σχέση (λογικό μου ακούστηκε). Πήγα λοιπόν στην κουνιάδα μου για να δω και τα παιδιά με την επιθυμία να κατέβω και στα πεθερικά. Δυστυχώς η πεθερά μου δούλευε και θα έφτανε σπίτι 9.30 - 10.00 και δεν μπορούσα να περιμένω. Με τον πεθερό Β' χαιρετηθήκαμε σαν να είχαμε να βρεθούμε 2 μέρες, ήμουν πολύ φιλική και με διάθεση "όλα θα φτιάξουν". Στην κουνιάδα μου είπα ότι θα ήθελα να δω την μητέρα σου και θα ξαναπεράσω πολύ σύντομα (δεν πίστευε στα αυτιά της βέβαια). Με ρώτησε η κουνιάδα μου πως και αυτό το ξαφνικό και της είπα ότι εγώ και παιδιά μου δεν έχω τσακωθεί με κανέναν, έδωσα "λίγο" χρόνο στην μαμά σου για να κάνει αυτά που θέλει και για να ηρεμήσουν τα πνεύματα αλλά πλέον ο μικρός τη ζητάει και όταν μου μιλάει για εκείνη που μιλάει σε παρελθοντικό χρόνο δηλαδή "Θυμάσαι την γιαγιά την "Αφροξυλάνθη"? Μου απάντησε ότι "καλά θα κάνεις και θα έρθεις, ίσως και εκείνη περιμένει αυτό το βήμα, πάντως να ξέρεις ότι σχετικά με τα βαφτίσια της κόρης σου όπως και με τα γενέθλια του γιου μου που δεν είχε έρθει της είχε απαγορευτεί από τον πνευματικό της σαν "τιμωρία" προς εκείνη για τις αμαρτίες που έχει κάνει:shock: Μου είπε ότι δεν γνωρίζει για ποιο λόγο δεν μας παίρνει τηλ. σε γιορτές και γενέθλια των παιδιών αν της έχει πει και αυτό ο παππούς ή αυτό είναι δική της επιλογή. Και εκείνης (που είναι πολύ κοντά μεταξύ τους) της λέει συνέχεια ότι δεν μπορεί να της πει πολλά πράγματα γιατί δεν της το επιτρέπει. Ο παππούλης στον οποίο πηγαίνει είναι σε μοναστήρι πολύ γνωστό που ασπάζεται τον χριστιανισμό:confused:

 

Με το θέμα που έχω ανοίξει δεν θέλω σε καμία περίπτωση να επηρεάσω αρνητικά οποιονδήποτε κοντά στην εκκλησία, που ακολουθεί πνευματική ζωή κοκ. Για αυτό το λόγο έτσι κι αλλιώς το έβαλα σε thread "γιαγιά - παππούς' και όχι θρήσκευμα.

 

Σε πνευματικό έχει μιλήσει ο άντρας μου και του είπε ότι τέτοιου είδους εφαρμογές γίνονται σε μοναχούς και όχι στον απλό κόσμο. Αυτοί που το εφαρμόζουν στον κοσμάκι είναι παλαιοημερολογίτες και να του πει όνομα και μοναστήρι για να καταγγελθεί στην αρχιεπισκοπή. Του είπε ότι δεν θέλει να το κάνει, γιατί φοβάται μήπως κάνει λάθος και του απάντησε ότι τότε περίμενε μέχρι ο θεος να κάνει αυτό που πρέπει.

 

Άννα η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω κάνει σχετική έρευνα στο Internet και βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

 

ΥΓ. Επίσης η κουνιάδα μου είπε ότι ο παππούλης της μητέρας έχει το χάρισμα της διορατικότητας και εκείνη είναι πολύ επιφυλακτική με όλα αυτά αλλά ότι δεν "γνωρίζει" δεν "αγγίζει" ειδικά το θέμα "εκκλησίας" "θεού".

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προχωρήσω κι ένα βήμα παραπέρα, αν ήμουν στην θέση σου demi θα έπειθα τον άντρα μου να έρθει σε επαφή με αυτόν τον πνευματικό της μητέρας του, όχι για να τσακωθεί, να κουβεντιάσει και να δει γιατί συμβαίνουν αυτά - αν πράγματι συμβαίνουν κι έχει δώσει αυτές τις συμβουλές, μάλιστα θα του έλεγα να πάει μαζί με την μητέρα του κλπ. Λες πως είναι και λίγο εγωϊστής, μα ποιος άντρας δεν είναι;;; :rolleyes:

 

xena όταν είμασταν καλά με την πεθερά μου και πριν την αναλάβει ο παππούλης, κάνανε συζητήσεις η πεθερά μου με την φίλη της που είναι στον ίδιο παππούλη και ο θαυμασμός που είχαν και οι δυο για τον συγκεκριμένο κάνανε και τον άντρα μου να επηρεαστεί και να τους πει ότι θέλει να τον γνωρίσει, όχι για υπακοή, κάτι που ρώτησε η μαμά του τον παππούλη. Η απάντηση ήταν όχι με την εξήγηση ότι δεν μπορεί να αναλάβει μαμά με γιο ή και κόρη εφόσον τα παιδιά είναι παντρεμένα με δικες τους οικογένειες αλλά μόνο μαμά με σύζηγο (το είχα ψάξει λίγο τότε και μου είχαν επιβεβαιώσει ότι ισχύει. Επίσης η εξομολόγηση είναι ιερή, οι συζητήσεις μεταξύ ιερέα και πεθεράς πρέπει να είναι πλήρως εχέμυθες. Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες, μακάρι αλλά δεν γίνεται.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ νομίζω πως η γυναίκα απλά "μπούχτησε" από τις σπόντες. Και μπορεί να μην τσακωθείς με κάποιον, αλλά αν ξέρεις εκ των προτέρων ότι μόλις βρεθείτε θα αρχίσουν τα σχόλια όπως και να έχει χαλιέσαι.

Έχω το δικό μου παράδειγμα με τη μητέρα μου. Έκανα κάποιες επιλογές στη ζωή μου που δεν ταίριαζαν με τις δικές της. Μέχρι να τις αποδεχτεί, παρόλο που ποτέ δεν τσακωθήκαμε, όποτε και αν ήταν να βρεθούμε ένιωθα πριν καν συναντηθούμε έναν τεράστιο κόμπο στο λαιμό, ένα άγχος ότι πάλι θα πρέπει να αρχίσω να απολογούμαι.

Μια - δυο - τρεις, όταν κατάλαβε ότι δεν περνούσα καλά μαζί της, με ρώτησε τι έχω. Της εξήγησα, το κατάλαβε, στενοχωρέθηκε, στενοχωρέθηκα κι εγώ που τη στενοχώρησα, όμως οι σχέσεις μας πλέον είναι καλύτερες από ποτέ.

Μιλήστε της, πείτε της, ότι νερό κι αλάτι ότι έχει γίνει, ειπωθεί, κλπ. κι ότι είναι ευπρόσδεκτη στο σπίτι σας, είτε έχει κανένα, είτε έχει 25 τατουάζ, είτε έχει άντρα 60, είτε 20 χρονών.

Όπως δε θα άρεσε σε σας να σας κρίνει για το πως ντύνεστε, διασκεδάζετε, μεγαλώνετε τα παιδιά σας, κλπ., έτσι δεν της αρέσει κι εκείνης να την κρίνετε, έστω και "διακριτικά" για τις επιλογές της.

Μίλα με τον άντρα σου και πες του να κάνει το πρώτο βήμα. Να την πάρει απόψε τηλέφωνο και να την καλέσετε μαζί με το σύζυγό της (είναι κομμάτι της ζωής της, πως να το κάνουμε δηλαδή) την Κυριακή το μεσημέρι στο σπίτι για φαγητό και δείτε πως θα εξελιχθεί το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ασχοληθεί η νύφη με το θέμα και όχι ο ίδιος της ο γιος...

 

Γιατί θέλοντας ή μη επηρρεάζει όλη την οικογένεια και εγώ θέλω η γιαγιά να έχει επαφή με τα εγγόνια της. Δεν θέλω baby sitting, θέλω απλώς να βλέπονται. Ο γιος μου έχει την ίδια ηλικία με τον ξάδερφό του (γιο της κουνιάδας μου) επειδή μένουν πάνω κάτω έχουμε χάσει και επαφή και με αυτούς οπότε και τα ξαδέρφια.

 

Δεν έχω σκοπό να κάνω κουβέντα της πεθεράς μου και να την επηρεάσω αρνητικά για τον πνευματικό της (θα με πει κιόλας ότι είμαι ο "πειρασμός"). Απλώς θα ήθελα να ενημερώθω κάπως για να έχω μια σφαιρική είκονα έτσι ώστε να χειριστώ την κατάσταση όσο καλύτερα γίνεται, χώρις λάθη.

Από όλα αυτά που διαβάζω κάνω τα εξής υποθετικά σενάρια.

 

- κάποιος της έχει κάνει πλύση εγκεφάλου (πείτε τον όπως θέλετε) Μπορεί

- έχει γίνει κάτι που δεν ξέρεις και έχει παρεξηγηθεί χοντρά

Αποκλείεται, πάντα ο άντρας μου μου λέει τον "πόνο" του

- απλά είναι αδιάφορη... Το να κρατάει τα εγγόνια της σε απόσταση δεν δικαιολογείται με τίποτα.

Αδιάφορη ήταν πάντα, τόσο πολύ όμως ποτέ

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

demi1981, ειλικρινά γίνομαι έξω φρενών με όλες αυτές της μούρλιες του "παππούλη", και δε μπορώ να πιστέψω την πειθώ και την επιρροή που μπορεί να έχει επάνω σε έναν άνθρωπο κάποιος άλλος (είτε ο δεύτερος λέγεται παππάς, μοναχός, διάβολος, οτιδήποτε). Δηλαδή αν της πει να πάει να αυτοκτονήσει, θα πάει; Τις απαγορεύσεις στα μούτρα του και στον εαυτό του!!! Ε, μα!!!

Αλλά, τέλος πάντων, από την όλη φάση, να κρατήσεις τη θετική έκβαση (γιατί μόνο ως τέτοια τη βλέπω) της δικής σου της προσέγγισης προς τη βελτίωση της σχέσης γιαγιάς - εγγονιών! Εύχομαι να αποκαταστασθεί η επικοινωνία τους, και να απολαμβάνουν αμφότεροι η μεν τα δε, και τούμπαλιν!!!

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφεις demi, πρωτεύον μου φαίνεται ότι η γυναίκα έχει μπλέξει με τσαρλατάνο με ποιος ξέρει τι επεκτάσεις και πόσο επικίνδυνες για την ίδια και την οικογένειά της και δευτερεύον το θέμα των σχέσεών σας (χωρίς να θελω σε καμία περίπτωση να μειωσω το θεμα των σχεσεων σας), απλά βλέπω ότι πρέπει με κάποιον τρόπο να αναλάβετε δράση. Η δράση αυτή συνήθως συνίσταται σε προσέγγισή της εκ μέρους σας με χωρίς όρους αγάπη, ώστε να αποβάλλει μόνη της το συναισθηματικό δεκανίκι που έχει βρει σε αυτόν τον άνθρωπο. Αν όντως ισχύουν αυτά που σου είπε η κουνιάδα σου (περί τιμωρίας) πιθανόν αισθάνεται η ίδια πως της αξίζει μία τετοια απομόνωση, εν είδει εξιλέωσης, άρα πιθανόν να αποζητάει την αποδοχή σας με κάποιον τρόπο. Ολα αυτα ειναι υποθέσεις προφανώς, αλλά για το ποιον και τις προθέσεις του "παππούλη", είτε ενστικτωδώς, είτε με τις στοιχειώδεις γνώσεις μου για τη θρησκεία είτε με την κοινή λογική αν θες, δεν εχω αμφιβολίες ότι δεν ειναι αγνά και...χριστιανορθόδοξα. Το δε γεγονός ότι ειναι σε μοναστήρι που ασπάζεται τον χριστιανισμό δεν λέει τίποτα, πρόκειται για επικίνδυνη περίπτωση, κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την vivien και με το αρθρο που παρεθεσε η Αννα. Και εγω γνωριζω ότι η υπακοή είναι μια απο τις μεγαλύτερες αρετες που προσπαθουν να κατακτησουν οι μοναχοι και καμμια σχεση η υπακοή με αυτό που λεει η πεθερα σου. Η ο πατερ είναι οντως αιρετικος η η πεθερα σου μεταφραζει τα λογια του όπως να είναι η οντως η γυναικα καταπιεζεται και θελει τον χωρο και τον χρονο της και τον χρησιμοποιει ως δικαιολογια.

Παντως αν ηταν δικη μου μητερα θα πηγαινα και εγω σε αυτόν τον πνευματικο να δω τι γινεται.

 

υ.γ. Σκουντουφλα να σου ζησουν τα μωράκια σου!καλη λοχεια να εχεις!!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

demi1981 μου να σε ρωτήσω, ο σύντροφος της ''μητέρας'' είναι οκ τύπος, σου φαίνεται νορμάλ ως άνθρωπος? Το ρωτάω αυτό γιατί μου φαίνεται περίεργο να βλέπω ας πούμε τον σύντροφο μου να συμπεριφέρεται έτσι, να έχει ξεφύγει εν μέρει η κατάσταση και να μην τρέχει κάστανο. Έστω να της πει μια κουβέντα, να πάρει αυτός τηλ. για χρόνια πολλά στα παιδιά ή τέλως πάντων να προβληματιστεί, να το συζητήσει μαζί σας.

Δεν ξέρω απλά βλέπω οτι ο ''παππουλης'' είναι κάπως επιλεκτικός στις τιμωρίες του.

Link to comment
Share on other sites

Μετά και με την τελευταία ενημέρωση καταλήγω ότι είτε πρόκειται για πλύση εγκεφάλου, είτε όλα αυτά είναι αρλούμπες που σας λένε η πεθερά και η κουνιάδα... Εντωμεταξύ η "τιμωρία" συμπεριλαμβάνει απομόνωση μόνο από την οικογένεια του γιου της;;;

Θα έλεγα ότι της έχει στρίψει σαν τρίτο ενδεχόμενο, αλλά βλέπω ότι η κουνιάδα δεν δείχνει να ανησυχεί ή να της φαίνονται κουλά όλα αυτά, οπότε μάλλον σας δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφεις demi, πρωτεύον μου φαίνεται ότι η γυναίκα έχει μπλέξει με τσαρλατάνο με ποιος ξέρει τι επεκτάσεις και πόσο επικίνδυνες για την ίδια και την οικογένειά της και δευτερεύον το θέμα των σχέσεών σας (χωρίς να θελω σε καμία περίπτωση να μειωσω το θεμα των σχεσεων σας), απλά βλέπω ότι πρέπει με κάποιον τρόπο να αναλάβετε δράση. Η δράση αυτή συνήθως συνίσταται σε προσέγγισή της εκ μέρους σας με χωρίς όρους αγάπη, ώστε να αποβάλλει μόνη της το συναισθηματικό δεκανίκι που έχει βρει σε αυτόν τον άνθρωπο. Αν όντως ισχύουν αυτά που σου είπε η κουνιάδα σου (περί τιμωρίας) πιθανόν αισθάνεται η ίδια πως της αξίζει μία τετοια απομόνωση, εν είδει εξιλέωσης, άρα πιθανόν να αποζητάει την αποδοχή σας με κάποιον τρόπο. Ολα αυτα ειναι υποθέσεις προφανώς, αλλά για το ποιον και τις προθέσεις του "παππούλη", είτε ενστικτωδώς, είτε με τις στοιχειώδεις γνώσεις μου για τη θρησκεία είτε με την κοινή λογική αν θες, δεν εχω αμφιβολίες ότι δεν ειναι αγνά και...χριστιανορθόδοξα. Το δε γεγονός ότι ειναι σε μοναστήρι που ασπάζεται τον χριστιανισμό δεν λέει τίποτα, πρόκειται για επικίνδυνη περίπτωση, κατά τη γνώμη μου.

 

Αν όλα αυτά που σου λει η κουνιαδα σου ισχυουν...τοτε θα συμφωνησω κι εγω με τη skountoufla.Υπαρχουν ξερεις ιερομενοι...σε μοναστηρια όπως αναφερθηκε...οι οποιοι πραγματικα δεν ξερω πως να τους χαρακτηρισω...αλλα καταληγουν να κανουν κακο σε οικογενειες.Ξερεις ποσες γιαγιάδες εχουν γραψει περιουσιες ολόκληρες σε μοναστηρια?Κοπελες οι οποιες καταληγουν ακομα και να μονασουν από λαθος επηροη καποιου 'παππουλη' ?Λυπάμαι που τα λεω αυτά γιατι είμαι ανθρωπος που πιστευω πολύ...αλλα δυστυχως είναι και αυτές οι περιπτώσεις υπαρκτες.Κι εγω σε αναλογη περιπτωση θα πηγαινα να βρω τον 'παππουλη' αυτόν...εντελως διερευνητικα και θα προσπαθουσα να καταλαβω τι ατομο είναι και που το παει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Απο αυτα που διαβασα νομιζω οτι καπου εχει μπλεξει η γυναικα... Δεν ξερω με ποιον τροπο μπορειτε να την προσεγγισεται αλλα κατα την γνωμη μου χρειαζεται ιδιαιτερο χειρισμο. Ευχομαι ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα συμφωνήσω με την Daenerys_T... η γιαγιά δεν πήγε ούτε στα γενέθλια του γιου της κόρης, ως "τιμωρία για τις αμαρτίες της" και σε όλους φάνηκε τόσο νορμάλ; Κάνει υπακοή η ευρύτερη οικογένεια στον παππούλη; :shock:

 

Τι να σου πω βρε demi μου, εμένα αν η μάνα μου άρχιζε τέτοια κουλά, δεν έρχομαι/δεν παίρνω τηλ. στα βαφτίσια/γενέθλια των παιδιών για να εξιλεωθώ, ο πνευματικός μου είναι διορατικός αλλά μου απαγορεύει να επαναλάβω σε άλλους τα λόγια του κλπ, θα είχα θορυβηθεί πάρα πολύ και θα είχα μιλήσει και με τον πατέρα μου και με τον αδελφό μου, να δούμε τι θα κάνουμε. Επίσης, θα είχα πάει προ πολλού σε αυτόν τον άνθρωπο, χωρίς να συστηθώ, για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται. Πολύ ψύχραιμη τη βρίσκω δηλαδή την κουνιάδα...σε ύποπτο βαθμό. Εκτός πια αν η πεθερά..."ακούει φωνές". Κι αυτό παίζει. Πάντως και η skountoufla έχει δίκιο σε αυτό που είπε, σε κάθε περίπτωση, δηλαδή, κάτι πάει πολύ στραβά με την πεθερά σου, αν όντως υπάρχει αυτή η καθοδήγηση εκ μέρους του παππούλη και εκείνη τα βρίσκει λογικά όλα αυτά και τα ακολουθεί.

 

edit ειδικά αυτό το διορατικός, χτυπάει πολλά καμπανάκια, τώρα που το σκέφτομαι...:?:???::?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...