Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και Ντουκάν


Recommended Posts

Γεια σας!!'Εχω μια ερώτηση,κυρίως για την κυρία Αγλαία.Το μωρό μου κοντεύει να χρονίσει,κι έχω αποφασίσει να το θηλάσω και πέραν του χρόνου.Τρώει αρκετά γεύματα,τα φρούτα,το γιαούρτι,το μεσημεριανό,την κρεμούλα κλπ.Είχα σκοπό τώρα που χρονίζει να αρχίσω τη δίαιτα Ντουκάν.Εκανα έρευνα στο διαδίκτυο και είδα οτι δεν διαφέρει κατα πολύ απο εκείνη του ζαχάρου που έκανα όταν έμεινα έγκυος. (Τα φρούτα μου ανέπεβαζαν πολύ το ζάχαρο,οπότε 9 μήνες δεν τα έτρωγα).Στη σκέψη οτι είναι μόνο για 3 μήνες (έχω περίπου 12 κιλά να χάσω) και στο οτι τα μάφιν κι οι ένα σωρό υδατάανθρακες που τρώω τώρα είναι πολύ χειρότερα απο τα πουλερικά,τα ψάρια κ τις σαλάτες και τα γιαούρτια,δεν βρίσκω το λόγο να μην την κάνω.Κάπου διάβασα όμως οτι απελευθερώνονται λέει κετόνες και πάνε στο γάλα.

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν αυτή η απώλεια θα επηρεάσει το γάλα μου.

Ξέρω οτι θα μου πείτε να κάνω μια απλή δίαιτα,αλλά με τις υπόλοιπες χάνω μάξιμουν μισό κιλό την εβδομάδα και τα παρατάω.

 

Ευχαριστώ πολύ!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είμαι διατροφολόγος ούτε γιατρός, αλλά νομίζω ότι τα μάφιν και γενικά όλα τα γλυκά (περιλαμβάνονται σοκολάτες, κρουασάν, κέικ) είναι τα πρώτα που κόβεις όταν θες να χάσεις 12 κιλά. Τώρα βέβαια, μπορείς εκεί που έχεις συνηθίσει να τρως τοστ, να τρως φρέσκο ψωμί με μαλακιά μυζήθρα κι ελιές; Εκεί που έτρωγες μπισκότα, να τρως φρούτα; Εγώ προσωπικά το κάνω, αλλά πέρασε κάποιος καιρός μέχρι να συνηθίσω και η μεγαλύτερη διαφορά που είδα δεν ήταν στα κιλά, αλλά στην κατανομή λίπους στο σώμα μου, που δεν έχει πια τα "ψωμάκια" που είχε.

 

Πάντως αντί να κόψεις τους υδατάνθρακες πλήρως, μπορείς να ξεκινήσεις αγοράζοντας προϊόντα που να είναι 100% ολικής άλεσης. Έχουν πολύ περισσότερα θρεπτικά συστατικά (που μάλλον θα περάσουν και στο γάλα σου) και σε κρατούν χορτάτη για περισσότερη ώρα σε σχέση με αυτά που δεν είναι ολικής άλεσης.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι ξέρεις ήδη την απάντηση...δεν πιστευω ότι θα βρεθεί κανεις να σου πει ότι μια ακραια διαιτα με αποκλεισμό υδατανθράκων ειναι "ασφαλής" κατα την διάρκεια του θηλασμου. Γιατι δεν πας σε εναν διαιτολόγο που ισως σου δωσει μια διαιτα ασφαλή αλλα και αποτελεσματική. Και μια άλλη λυση ειναι να κάνεις μια λιγότερο επιθετική δίαιτα που θα την συνδυάσεις με περισσοτερη γυμναστική. Ισως το μυστικο ειναι να πεισεις τον ευατο σου ότι αυτην την φορα πρεπει να χασεις πιο αργα αλλα πιο μονιμα τα περιττα κιλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έβαλα πολλά κιλά,σχεδόν 35.'Οταν γέννησα,με έπιασε μια αποστροφή για το φαγητό χωρίς να το καταλαβαίνω.Κατέληξα (χωρίς πρόθεση για δίαιτα) να τρώω μόνο κοτόσουπες (ποσότητες όμως),ψάρια,μοσχάρι κ το πρωί ένα γάλα (κι αυτό γιατί συνήθως τότε κοιμόμουν).Αποτέλεσμα ήταν να χάσω 25 κιλά σε 2 μήνες (εννοώ μαζί με αυτά τις γέννας,δηλαδή ήμουν -8 μόλις γέννησα κ τα υπόλοιπα σε αυτούς τους δυο μήνες) χωρίς να στερηθώ κ χωρίς να το έκανα επίτηδες.Το γάλα μου ήταν άφθονο.

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη έκανα διαβήτη κύησης.'Εκανα πάλι διατροφή με ελάχιστο υδατάνθρακα.Φρούτα ούτε,μου το ανέβαζαν.Τότε γιατί ήταν οκ?

Αυτό που θέλω να ρωτήσω,είναι γιατί λένε οτι δεν μπορείς να κάνεις ντουκάν στο θηλασμό (έστω μερικώς,δηλαδή άπαχες πρωτεινες κ σαλάτες κάθε μέρα) έστω 2 μήνες που θέλω κ χρειάζομαι εγώ.Υπάρχει πρόβλημα στο γάλα ή στο αν μειωθεί η παραγωγή?Γιατί τσεκαρισμένο η παραγωγή δεν μειώνεται,το έχω δει.Δεν μιλάω για ακραία μείωση των θερμίδων..'Ηλπιζα να μου απαντησει μια σύμβουλος..όχι?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δε θα έκανα ντουκάν ή άλλο τόσο απαιτητικό αν δεν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα υγείας. Δηλ. τώρα (31 και κάτι εβδομάδων) είμαι σε αποχή από γαλακτοκομικά και γλουτένη και υποθέτω ότι θα χρειαστεί να τηρήσω κάποιο πρωτόκολλο και μετά αν κρίνω από το πρωτο μου παιδί αλλά αν δεν υπήρχε θέμα δε θα το έκανα με τίποτα.

 

Αυτό που χρειάζεται είναι να ενεργοποιήσεις το μεταβολισμό σου και να βελτιώσει τη διατροφή σου. Π.χ. κόψε εντελώς τη ζάχαρη (3-4 κιλά μες στο νερό από τη ζάχαρη) και τα επεξεργασμένα τρόφιμα και δη τα επεξεργασμένα άμυλα, φρόντισε τον ύπνο σου, και δες μήπως χωράει στο πρόγραμμά σου άσκηση. Οι αλλαγές αυτές οδηγούν σε πιο αργή, αλλά πιο σταθερή απώλεια βάρους, χωρίς μεγάλο κόπο για το σώμα και με περισσότερες πιθανότητες να μείνεις αδιασάλευτη. Βρες νόστιμες συνταγές με πραγματικές, φυσικές τροφές και αστες να δουλεύουν για παρτη σου, χωρίς να μετράς θερμίδες ποσότητες λιπαρά κλπ.

 

Η Αγλαΐα από όσο ξέρω δε γραφει πια εδώ, αλλά μπορεις να την αναζητήσεις διαδικτυακά αν θέλεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος αλλα επειδη και εγω στην εγκυμοσυνη εκανα διαιτα λογω ζαχαρου και στις εξετασεις μου ειχα καποια φορα κετονες ο γυναικολογος μου ειχε πει οτι οι κετονες ελευθερωνονται οταν μενουμε πολλες ωρες νηστικες.

Το απεφυγα αυτο τρωγοντας αργα το βραδυνο η πριν τον υπνο ετρωγα ενα γιαουρτακι με μελι.

 

Μια ισορροπημενη διαιτα δεν νομιζω οτι βλαπτει αντιθετα ειναι πιο υγιεινη η διατροφη και βοηθαει το μωρο. Αρκει να μην ειναι πολυ χαμηλων θερμιδων.

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους 4 μηνες κανω διαιτα με διατροφολογο...εγω αυτό θα σου προτινα...εμενα με βοηθησε πολύ να χασω και τα κιλα που ηθελα και να μειωσω πολύ το λιπος στο σωμα μου.Σε ερωτηση που εκαν στη διατροφολογο σχετικα με τη διαιτα Ντουκαν αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει ότι τέτοιες δίαιτες οι οποιες αποκλειουν τελειως τους υδατάνθρακες μπορει αρχικα να φαινεται ότι δουλευουν μακροπρόθεσμα όμως ο μεταβολισμος κολλαει ακριβως λογω της ελλειψης υδατανθράκων με αποτέλεσμα να τα ξαναβαζεις με τη μια και μαλιστα να βαζεις περισσοτερο λιπος.Καπως ετσι το ειχα καταλαβει τουλάχιστον.Τουλαχιστον πριν κοψεις τους υδατάνθρακες δοκιμασε να κοψεις τα γλυκα και τα λιπαρα να δεις πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω τη διατα dukan δεν την γνωριζω.

Η διαιτα για ζαχαρο στις εγκυμοσυνες συμπεριλαμβανει υδατανθρακες και αρκετους μαλιστα. Ειναι μια ισορροπημενη διατροφη οταν ειναι οι θερμιδες αρκετες.

Επειδη στο θηλασμο χρειαζομαστε επιπλεον 700 θερμιδες μια νορμαλ διαιτα 1800 θερμιδων μας βοηθαει να χασουμε κιλα. Και μονο να κοψουμε γλυκα και λιαπαρα αρκει για να χασουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ!!

Εγώ στη διατροφή του ζαχάρου έτρωγα ελάχιστους υδατάνθρακες-μόνο λίγο μαύρο ψωμί την ημέρα-κι αυτό γιατί ανέβαζα διαρκώς (υπήρχε και λίγο στρες τότε).'Εχω πάει και σε διατροφολόγους,δύο μάλιστα.Αδυνατώ να φάω στην ώρα μου,με δυο μωρά στο σπίτι οπότε όπως καταλαβαίνετε η δίαιτα χαλάει μέσα στην ίδια εβδομάδα.Αυτό που μου άρεσε στη Ντουκάν είναι οτι τρως χωρίς πρόγραμμα,τσιμπολογάς κλπ

Νικι μου πριν μείνω έγκυος είχα κάνει πρωτεινική και κράτησα τα κιλά πολύ εύκολα και τρώγωντας τα πάντα για περίπου 5 χρόνια.Με διατροφολόγο έχασα 6-7 μέσα σε 5 μήνες και τα ξαναπήρα σε ένα μήνα :shock::shock::shock: Μετράει και το πόσο αποφασισμένος είσαι.Προσωπικά όταν δω σχετικά γρήγορα αποτελέσματα μετά παίρνω θάρρος κι επιμένω περισσότερο.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ!!

Εγώ στη διατροφή του ζαχάρου έτρωγα ελάχιστους υδατάνθρακες-μόνο λίγο μαύρο ψωμί την ημέρα-κι αυτό γιατί ανέβαζα διαρκώς (υπήρχε και λίγο στρες τότε).'Εχω πάει και σε διατροφολόγους,δύο μάλιστα.Αδυνατώ να φάω στην ώρα μου,με δυο μωρά στο σπίτι οπότε όπως καταλαβαίνετε η δίαιτα χαλάει μέσα στην ίδια εβδομάδα.Αυτό που μου άρεσε στη Ντουκάν είναι οτι τρως χωρίς πρόγραμμα,τσιμπολογάς κλπ

Νικι μου πριν μείνω έγκυος είχα κάνει πρωτεινική και κράτησα τα κιλά πολύ εύκολα και τρώγωντας τα πάντα για περίπου 5 χρόνια.Με διατροφολόγο έχασα 6-7 μέσα σε 5 μήνες και τα ξαναπήρα σε ένα μήνα :shock::shock::shock: Μετράει και το πόσο αποφασισμένος είσαι.Προσωπικά όταν δω σχετικά γρήγορα αποτελέσματα μετά παίρνω θάρρος κι επιμένω περισσότερο.

 

Ψάξε λίγο τη δίαιτα των μονάδων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην προτείνω γιατί έτσι ήμουν κι εγω (και ειμαι).Λόγω παιδιών και της τεράστιας ιδιοτροπίας που έχουν με τα φαγητά, μαγειρευα 2 έως 3 διαφορετικά φαγητά για το καθένα και εγώ ποτέ δεν καθόμουν σε τραπέζι να φάω. Κάθε φορά τσιμπολογουσα ο,τι είχαν αφησει και επιπλέον ένιωθα ενοχές που ποτέ δεν μπορούσα να τηρήσω το πρόγραμμα που μου πρότεινε διαιτολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια σήμερα έκανα μια μέρα αποτοξίνωση απο τους υδατάνθρακες ξέρει καμμία αν αυτό ευθύνεται για τα πράσινα κακάκια ποιυ έκανε το μωρό? Η μήπως φταίει η αντιβίωση που παίρνω?? (ο παιδίατρος μου την έχει εγκρίνει δεν τη πήρα μόνη μου)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως κοριτσια το στιμπολογημα φταιει για ολα.Σταματηστε να τρωτε οτι αφηνουν τα παιδια σας...ειναι μεγαληπαγιδα αυτο.Κι εγω ετσι πηρα τα επιπλεον κιλα.Να ψαχνετε διαιτα που να σας επιτρεπει το τσιμπολογημα για μενα ειναι σα να ψαχνετε να βρειτε παγωτο που το τρως και αδυνατιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως κοριτσια το στιμπολογημα φταιει για ολα.Σταματηστε να τρωτε οτι αφηνουν τα παιδια σας...ειναι μεγαληπαγιδα αυτο.Κι εγω ετσι πηρα τα επιπλεον κιλα.Να ψαχνετε διαιτα που να σας επιτρεπει το τσιμπολογημα για μενα ειναι σα να ψαχνετε να βρειτε παγωτο που το τρως και αδυνατιζεις.

 

Εγώ πάντως η μόνη περίπτωση να φάω κανονικό φαγητό,σε τραπεζι είναι στο εστιατόριο.

Αναγνωρίζω ότι το τσιμπολογημα και το περισευμα των φαγητών από τα παιδιά είναι λάθος αλλά και όταν η διαιτολογοι σου λένε αν νιώσεις πείνα φάε αγγουράκια , καταλαβαινεις οτι η συγκριση με το σοκολατενιο μπισκοτο ,ειναι ατοπη.

Δεν διαφωνώ,αυτό είναι το σωστό όταν κάποιος θέλει να χάσει κιλα αλλά αυτά τα χρόνια με τα παιδιά,δουλειά και τις υποχρεώσεις νιώθω ότι δεν μπορώ να συνεργαστώ. Επίσης ακόμα δεν έχω εμπεδώσει ότι δεν πρέπει να βιαζόμαστε για την απωλεια. Εχεις ακουσει που λενε:Θεε μου κανε με να έχω υπομονή,αλλά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!'Εχω μια ερώτηση,κυρίως για την κυρία Αγλαία.Το μωρό μου κοντεύει να χρονίσει,κι έχω αποφασίσει να το θηλάσω και πέραν του χρόνου.Τρώει αρκετά γεύματα,τα φρούτα,το γιαούρτι,το μεσημεριανό,την κρεμούλα κλπ.Είχα σκοπό τώρα που χρονίζει να αρχίσω τη δίαιτα Ντουκάν.Εκανα έρευνα στο διαδίκτυο και είδα οτι δεν διαφέρει κατα πολύ απο εκείνη του ζαχάρου που έκανα όταν έμεινα έγκυος. (Τα φρούτα μου ανέπεβαζαν πολύ το ζάχαρο,οπότε 9 μήνες δεν τα έτρωγα).Στη σκέψη οτι είναι μόνο για 3 μήνες (έχω περίπου 12 κιλά να χάσω) και στο οτι τα μάφιν κι οι ένα σωρό υδατάανθρακες που τρώω τώρα είναι πολύ χειρότερα απο τα πουλερικά,τα ψάρια κ τις σαλάτες και τα γιαούρτια,δεν βρίσκω το λόγο να μην την κάνω.Κάπου διάβασα όμως οτι απελευθερώνονται λέει κετόνες και πάνε στο γάλα.

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν αυτή η απώλεια θα επηρεάσει το γάλα μου.

Ξέρω οτι θα μου πείτε να κάνω μια απλή δίαιτα,αλλά με τις υπόλοιπες χάνω μάξιμουν μισό κιλό την εβδομάδα και τα παρατάω.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν και κάνουν ντουκαν χωρίς να επηρεαστεί ο θηλασμός.

Ίσως θα ηταν καλυτερα να μην έφτανες σε κετοση, μπορει να προκληθεί αλλαγή στην παραγωγή. Πολλοί έχουν αμφιβολία για τα χαμηλών λιπαρών προϊόντα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

update:'Εκανα τη ντουκαν2 κι έχασα 2,5 κιλά σε μία εβδομάδα χωρίς κανένα πρόβλημα (Ουσιαστικά αν το σκεφτείς πλησιάζει πολύ μια τυπική δίαιτα,τις μισές μέρες τρως και άμυλα κ τα πάντα,απλά περιορισμένα!) Μετά τη σταμάτησα για μία εβδομάδα (είχα πολλά τραπέζια :-Ρ) κι εκεί που πήγα να παρω ξαναέχασα(γενικά είδα μία άνοδο του μεταβολισμού).Πολύ σημαντικό,επίσης,είναι οτι κόπηκαν οι λιγούρες (ενώ όταν τρώω υδατάνθρακες,τις έχω.Ακόμα και στις κλασσικές δίαιτες,που μου βάζουν οι διαιτολόγοι πχ μπάρες δημιτριακών εμένα μου προκαλούν λιγούρες με το ανεβοκατέβασμα του ζαχάρου υποθέτω) κι έχει κ διάφορες συνταγές για ψευτογλυκάκια.Ο θηλασμός ήταν υπο έλεγχο γιατί έγτιαχνα σούπες αρκετές φορές κι επίσης δεν έπεφτα στις θερμίδες,΄τρωγα αρκετά.

Αυτά τα παραθέτω για κάθε κοπέλα που έχει κολλήσει με το βάρος της μετά την εγκυμοσύνη κ θέλει να το δοκιμάσει,γιατί ξέρω πώς είναι.

Φιλικά.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...