Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ομαλος αποθηλασμος?


Recommended Posts

Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να λυπάται επειδή διαφωνεί!  Μπορείς να πεις τη γνώμη σου και τα επιχειρήματα σου. Αλλά οκ όπως εκφράζεται ο καθένας. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε λυπάμαι επειδή διαφωνώ μαζί σου. Για άλλους λόγους λυπάμαι αν όμως τους γράψω, πολύ φοβάμαι ότι θα "χαλάσουμε" το θέμα και τις καρδιές μας. Επομένως, ας περιορίσουμε καλύτερα στη λυπημένη φατσουλα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, περί καρδιών κλπ αν ίσχυε δεν θα υπήρχε έκφραση δυσαρέσκειας. Αλλά θα ξαναπώ, όπως εκφράζεται ο καθένας, άλλος με λέξεις, άλλος με φατσούλες. Δεν είναι ότι χαλάστηκα, απλά απόρησα και ρώτησα γιατί συνηθίζω να εκφράζομαι με λέξεις. 

 

Και για να ξαναμπώ στο θέμα ομαλός αποθηλασμός να πω πως εμείς είμαστε στη φάση που θηλάζει πλέον 2 φορές την ημέρα κι όχι πάντα, συνήθως πριν κοιμηθεί για βράδυ και άλλη μία φορά που ξυπνάει το βράδυ κατά τις 5-6 (ω ναι συμφορουμίτισες, το παιδί μου ξυπνάει μια φορά πλέον, υπάρχει ελπίδα για όλες!!). Προσπάθησα να κόψω όποιον μπορούσα, είχα άρνηση να θηλάσει, κι όσο άρνηση είχα τόση αντίσταση είχε αυτός. Τον αφήνω λοιπόν τώρα και του λέω λίγο. Κάθεται δευτερόλεπτα στο ένα στήθος κι άλλα λίγα δευτερόλεπτα στο άλλο. Πριν, του έλεγα φτάνει, τώρα σταματάει από μόνος του. Καλά πάμε και πολύ χαίρομαι!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Για να ενημερωσω:

- Εδω και ενα μηνα που ξεκινησαμε αποθηλασμο, θηλαζει μονο το βραδυ και το μεσημερι για να κοιμηθει, στα βραδυνα ξυπνηματα και συνηθως μολις ξυπνησει. 

- Εδω και 2 εβδομαδες περιπου σταματησε να ζηταει μεσα στη μερα. Καποιες φορες (σπανια) που ζητησε το πηγα λιγο προς πλακα, γελασαμε και καναμε κατι αλλο ή του εξηγησα, του προσφερα κατι αλλο (φαγητο ή δραστηριοτητα) και απασχοληθηκε αλλου.

- Αυτο που μου προτεινε η γυναικολογος μου, να τον αφηνω καποια βραδια στη μητερα μου υστερα απο σκεψη αποφασισα να μην το κανω προς το παρον, γιατι πιστευω οτι θα εχει τα αντιθετα αποτελεσματα εν μεσω αποθηλασμου. Μεχρι να γεννησω ομως σιγουρα θα παει καποια βραδια.

- Επισης, αποφασισα να μην ακολουθησω την μεθοδο απομακρυνσης γιατι πιστευω θα μου παρει πολυ χρονο και εχω σκοπο μετα τον Σεπτεμβριο να τον παω στο δωματιο του, οποτε δεν θελω να του πεσουν ολα μαζι.

Αντ'αυτης, αποφασισα σε λιγες μερες να ξεκινησουμε αυτο: θηλαζουμε πριν κοιμηθει αλλα για λιγο (οσο ενα συντομο τραγουδι) και μετα τον απομακρυνω και προσπαθω να τον κοιμισω με αλλο τροπο. Περιμενω κλαμα και αντισταση, αλλα ειμαι διατεθειμενη και αποφασισμενη να το αντεξω, εξηγωντας του (οπως εχει ηδη καταλαβει βλεποντας την αντιδραση μου καθε φορα που παιρνει το στηθος) οτι ποναω και το "αμ" ειναι κουρασμενο, δεν εχει αλλο γαλα. Ισως να ειναι πιο ευκολο απ'οτι περιμενω μιας και σημερα με εξεπληξε. Αρχισε να θηλαζει απο το ενα αλλα το αφησε σε λιγοτερο απο ενα λεπτο ζητωντας το αλλο. Του δινω το αλλο (το οποιο ποναει περισσοτερο) και πρωτη φορα πονεσα τοσο που δεν αντεξα και του ειπα οτι σε λιγες μερες θα κανουμε λιγο "αμ" και θα κοιμομαστε με χαδακια (ενω ειχα σκοπο αυριο να το ανακοινωσω "επισημα"). Με την πιο εντονη αντιδραση μου εως τωρα, φανηκε να το καταλαβε περισσοτερο απο καθε αλλη φορα, αφηνωντας το μετα απο λιγα δευτερολεπτα. Ισως να μην βρηκε και γαλα, δεν ξερω. Του προτεινω να ξαπλωσουμε στο κρεβατι του (γιατι συνηθως λογω ανεσης τον κοιμιζω στο διπλο και μολις γλαρωσει παμε στο μικρο), ξαπλωνουμε, ζηταει στηθος, του δινω και μετα απο σχεδον 30' το αφηνει και τον κοιμιζω χαϊδευοντας την πλατουλα και λεγοντας το συνηθισμενο νανουρισμα. Και βουαλα...κοιμηθηκε σε λιγοτερο απο 5 λεπτα! Αυτο που τριγυρναει στο κεφαλι μου τοσες μερες, δεν προλαβα ουτε να τον προετοιμασω επαρκως και το εκανε! Ελπιζω να συνεχιστει ετσι, μιας που βλεπω οτι εδω και αρκετο καιρο οταν ερχεται η ωρα του θηλασμου, το ζηταει με ενα υφος κουταβιου και ενα γλυκο μουρμουρισμα (με το ζορι ακους οτι λεει "αμ"), σαν να ξερει οτι ισως δεν πρεπει, σαν να νιωθει λιγο ασχημα που το ζηταει, ισως επειδη βλεπει οτι ποναω, ισως επειδη "ξεσυνηθισε" να θηλαζει ολη μερα και οταν ερχεται η στιγμη ειναι κατι "ιδιαιτερο".

- Στα νυχτερινα ξυπνηματα να του αρνουμαι το στηθος ή να το δινω και καποια στιγμη λογικα θα σταματησει να ζηταει απο μονος του; Η μηπως να το εδινα για ελαχιστο χρονο (πχ 10-20 δευτερα) και απομακρυνση και ξανα το ιδιο, οσες φορες χρειαστει;

Ευπροσδεκτες ολες οι συμβουλες :)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

ωραια σεντιρ,πολυ καλα τα πατε!

εχει πολλα βραδινα ξυπνηματα;πεινα δ ειναι,υπαρχει περιπτωση να διψαει;προσφερε νερο.οταν ξυπναει απλα πιπιλαει κ κοιμαται;

μπορεις κ παραλληλα ενω μειωνεις το χρονο θηλασμου πριν τον υπνο,να του πεις οτι το "αμ"θα κοιμαται το βραδυ,γτ ειναι πολυ κουρασμενο,οποτε μπορει να πινει λιγο νερο,η να ξαπλωνετε ξανα αγκαλια κ να κοιμαται

υπαρχει βεβαια η περιπτωση να αρχισει να αποκοιμιεται χωρις στηθος οποτε να μην το ζηταει κ ενδιαμεσα

εμενα η κορη πρωτα σταματησε τα ενδιαμεσα κ μετα τον θηλασμο για να αποκοιμηθει

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω κι εγώ πως πάτε πολύ καλά. Στα νυχτερινά ξυπνήματα μπορείς να αρνείσαι αρχικά κι αν δεις πως υπάρχει σθεναρή αντίσταση να χρησιμοποιείς το για λίγο. Κάθε φορά θα το έχει και λιγότερη ανάγκη και είτε θα πίνει από μόνος του λιγότερη ώρα είτε δεν θα ζητάει.

 

Όσο αφορά εμένα, τον τελευταίο καιρό θήλαζε 1-2 φορές την ημέρα, δευτερόλεπτα κάθε φορά. Τώρα έχει να θηλάσει 3 μέρες, από την Παρασκευή το βράδυ αν θυμάμαι καλά. Του έλεγα όταν τελειώναμε από το μπάνιο "τώρα θα σου βάλει πολύ γάλα ο μπαμπάς να πιεις γιατί η μαμά δεν έχει". Ξυπνάει μια φορά πλέον και είτε έρχεται αγκαλιά και ξανακοιμάται, είτε ζητάει γάλα από το πθυγείο, πίνει και ξανακοιμάται.

 

Για να δούμε, θα ξαναζητήσει??? Ή αυτό το υπέροχο ταξίδι-δώρο ζωής στο παιδί μου τελείωσε?

 

Πάντως τόσο με το δικό μου παράδειγμα, όσο και της sentir βλέπουμε πως ακόμα κι αν φτάσουν νήπια και θηλάζουν ακόμα, με υπομονή, σεβασμό και αγάπη απέναντι τους, μπορούν να αποθηλάσουν χωρίς δράματα. Δεν ισχύει ούτε το δεν θα σταματήσει ποτέ να θηλάζει, ούτε το θα τραυματιστεί αν του το κόψεις. Τίποτα δεν ισχύει, να μην φοβούνται οι μαμάδες να θηλάσουν τα παιδιά τους μέχρι όσο θέλουν οι ίδιες, μπορούν να το κόψουν όποτε θέλουν, απλά να δώσουν κάποιον χρόνο σε αυτήν την απόφαση και να λειτουργήσουν με μεθοδικότητα έτσι ώστε το παιδί να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο @marakiz νομιζω ειστε στο τελος της διαδρομης! Εχω διαβασει ιστοριες μαμαδων που προς το τελος (για διαστημα 1-2 μηνων) τα παιδια θηλαζαν καθε 2-3 μερες, μετα εγινε 1 φορα την εβδομαδα και αν και μετα τελος :) Φυσικα, καθε τελος εχει και καινουρια αρχη! Καλη αρχη λοιπον!

 

Εγω θα ξεκινησω να αρνουμαι στα ξυπνηματα και βλεπω πως θα παει. Με προβληματιζει λιγο το οτι αν του αρνουμαι και αναστατωνεται (ειδικα στον ημερησιο) θα αρνειται να κοιμηθει. Τι κανω σε αυτην την περιπτωση; Ακολουθω τις αντιδρασεις του; Πραγμα που σημαινει οτι μπορει να κοιμηθει μετα απο 2-3 ωρες. Θα αλλαξει το προγραμμα του μεχρι να προσαρμοστει χωρις στηθος. Γενικως, εχετε καμια συμβουλη μηπως μπορεσω να το αποφυγω αυτο ή εστω να προσαρμοσω κατι;

 
Link to comment
Share on other sites

Είχα κ εγώ μεγάλο πρόβλημα με τους μεσημεριανούς ύπνους, ούτε δεχόταν να μην θηλάσει (έστω για δευτερόλεπτα) και πολλές φορές αρνιόταν γενικά να κοιμηθεί. Πιστεύω πως είναι αναπόφευκτο να μην βγει εκτός προγράμματος ένα παιδί που βρίσκεται σε φάση αποθηλασμού. Εγώ έχω το πλεονέκτημα ότι τον κοιμίζω μεσημέρι μόνο τα σκ. Το Σαββάτο που πέρασε κοιμήθηκε στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου καθώς γυρνούσαμε από ψώνια και τον μετέφερα στο κρεβάτι όπως ήταν κι άλλαξα τα σεντόνια μετά αναγκαστικά. Την Κυριακή ξύπνησε πολύ αργά το πρωί και δεν κοιμήθηκε καθόλου το μεσημέρι. Κάπως έτσι νομίζω πως δεν ζήτησε καθόλου να θηλάσει μέσα στο σκ και πλησιάζουμε τον αποθηλασμό. Εσύ έχεις να αντιμετωπίσεις καθημερινά το μεσημεριανό ύπνο, οπότε μπορείς να το αντιμετωπίσεις όπως και το βραδινό. Αρνείσαι κι αν αντιδρά έντονα δίνεις για λίγο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορώ να σε βοηθήσω σ αυτό γιατί η κόρη μου είχε κόψει τους ημερήσιους θηλασμους πριν αποθηλασει. Όμως αν είχα αποφασίσει να αποθηλασω θα προτιμούσα την αλλαγή προγράμματος για λίγες μέρες -κ πάλι δεν είναι σίγουρο γιατί όπως βλέπεις το παιδί είναι σχετικά δεκτικο- παρά να του δώσω την εντύπωση ότι αν επιμείνει θα ενδώσω. Από τη στιγμή που του λες ότι δεν έχεις γάλα ή θα κοιμαστε με χάδια γιατί το αμ κουράστηκε κλπ θεωρώ ότι θα μπερδευτεί χειροτερα μια να πίνει κ μια όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως λειτούργησε θετικά η μη δικιά μου επιμονή στην άρνηση. Τις λίγες φορές που ήμουν κάθετη στο να μην του δώσω κι ενώ είχε θετική πορεία, διέκρινα πισωγύρισμα και ζητούσε περισσότερο. Σε μένα λειτούργησε το να του δίνω και να συντομεύω κάθε φορά τη διάρκεια. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν δεις εντονη αντιδραση,πχ να χανει τον υπνο του,καλυτερα να μειωνεις σταδιακα τον χρονο,παραλληλα με πολυ κουβεντα,οτι το αμ κουραστηκε,δ εχει πια πολυ γαλα,κ θα κοιμηθειτε με χαδια

αναλογα κ ποσο εχει αναγκη τον υπνο,μικρες αλλαγες ειναι μεσα στο προγραμμα,εμενα εκοψε τον ημερησιο υπνο κ ετσι κ τον θηλασμο

η βοηθησε καμια φορα που αποκοιμιοταν για λιγο στο αμαξι η στο καροτσι,να δει οτι μπορει να αποκοιμηθει κ χωρις γαλα

αφου σταματησε η δικια μου να ζηταει,μετα απο 10μερες ζητησε για να κοιμηθει βραδυ.μπηκα σε διλλημμα να της δωσω,αλλα τελικα της ειπα οτι αφου εσυ κοιμασαι με αγκαλιτσα,δ πινεις γαλα απο την μαμα,κ πραγματι γυρισε πλευρο κ τελος

ετσι αρχιζουν την κοιμιζουν κ οποιος αλλος χρειαστηκε απο κει κ περα.κ το μεταμεσονυχτιο φρεσκο γαλα σταματησε να το ζηταει σε 3-4μηνες,ηταν κ σερι ο υπνος της

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς έτσι λειτούργησε, σταδιακά και ομαλά. Μας βοήθησε και εμάς η φράση "κουράστηκε" στα ενδιάμεσα ξυπνήματα αλλά και στη συντόμευση του χρόνου που θήλαζε. Το καταλάβαινε νομίζω καλύτερα από ότιδήποτε άλλο. Επίσης συμφωνώ με την @marakiz, δεν ήμουν εντελώς αυστηρή, υπέκυπτα όταν δεν αρκούσαν οι δικαιολογίες και πριν ξεκινήσει την γκρίνια, υπενθυμίζοντας ότι θα το προσπαθήσουμε την επόμενη φορά. Εμένα ενώ κοιμόταν τα μεσημέρια κανονικά με τη πεθερά μου, τα Σ/Κ που με είχε διαθέσιμη ήθελε να θηλάσει και όσο προσπαθούσα να το αποφύγω, απλά δεν κοιμόταν και μετά είχε υπερένταση. Έτυχε 2-3 φορές να ειμαστε έξω και έτσι κοιμήθηκε στο αυτοκίνητο, το επόμενο προσπάθησα να ρίξω πολύ τους μεσημεριανούς τόνους (και να κουραστεί με πρωινές δραστηριότητες) και έτσι κατάφερε και το αποσύνδεσε και αυτό.

Είναι πολύ όμορφη αυτή η περίοδος και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να την κόψω βίαια. θα το πετύχετε και εσείς @Sentir...natureza, είμαι σίγουρη! 

 

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να το πετυχουμε κι εμεις ομαλα γιατι νιωθω οτι αποφασισα να κανω λιγο βιαια την αποσυνδεση.  Βεβαια, εκτος του οτι καποιες φορες δεν αντεχω τον πονο, το κανω κυριως γιατι δεν θελω να χρειαστει να το σταματησω αργοτερα λογω πχ συσπασεων και να πρεπει να το κανω ακομη πιο συντομα. Εχω και την μεταβαση στο δωματιο του και θελω να γινουν ολα οσο πιο ανωδυνα γινεται.

Ανησυχω λιγο για το τι θα γινει αυριο (σημερα του ανακοινωσα με λεπτομερειες και την ωρα του υπνου τι θα γινεται απο αυριο). Οι ημερησιοι επισης με αγχωνουν, περισσοτερο γιατι νομιζω οτι θα αρνειται να κοιμηθει στην ωρα του και θα κουτουλαει απο τις 19:00. Θα κοιμαται νωρις και δωσ'του παλι ξυπνημα στις 05:00-6:00 τα ξημερωματα! Ή θα κοιμαται πιο αργα το μεσημερι και θα πηγαινει πιο αργα και ο βραδυνος υπνος. Πρεπει να οπλιστω με πολλη δυναμη και ευτυχως τελειωνει το τριτο τριμηνο και δεν κουτουλαω κι εγω απο την υπνηλια οσο τις προηγουμενες εβδομαδες! Δεν ξερω..απο την μια εχω περιεργεια μηπως ειναι πιο ευκολο απ'οτι νομιζω, απο την αλλη εχω την εντυπωση οτι με περιμενουν ξενυχτια και κλαμματα (και σπαραζει η καρδια μου, αλλα θα προσπαθησω πολυ να μην του το δειξω).

Εχθες το βραδυ παλι ζητησε να φαει μηλο μες την νυχτα αλλα ευτυχως το ξεπερασε γρηγορα. Νερο του προτεινω σε καθε ξυπνημα απο τοτε που εγινε 1,5 ετους και συνηθως πινει. Και στο αυτοκινητο αποκοιμιεται πολυ ευκολα. Αλλα εκτος του οτι δεν οδηγαω για να τον παω βολτα να κοιμηθει, υπαρχουν 2 αρνητικα: πρωτον δεν θελω να συνηθισει το αμαξι και δευτερον και να κοιμηθει στο αμαξι, κατα την μεταφορα θα ξυπνησει και θα αντιμετωπισω μια πιθανη κριση ετσι κι αλλιως...αλλα δεν οδηγαω οποτε τσαμπα τα γραφω ;-) 

Επισης, ειχα μια αλλη απορια. Οταν ξυπναει συνηθως θηλαζει, μαλλον επειδη ειμαι κι εγω ξαπλωμενη (κοιμαμαι κι εγω) και ερχεται για χουζουρι. Θα προσπαθησω να σηκωνομαι μολις τον ακουω να κουνιεται για να μην με βρισκει ξαπλωμενη. Αν ομως ζητησει και παλι, να του αρνηθω ή πιστευετε οτι πεφτουν πολλες μειωσεις μαζεμενες; 

Με συγχωρειτε αν σας εχω κουρασει, απλα ειναι κατι πρωτογνωρο και ιδιαιτερο αυτο που συμβαινει και θελω να γινει οσο πιο ομαλα γινεται...γι'αυτο εχω αγχωθει λιγο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Μακαρι να το πετυχουμε κι εμεις ομαλα γιατι νιωθω οτι αποφασισα να κανω λιγο βιαια την αποσυνδεση.  Βεβαια, εκτος του οτι καποιες φορες δεν αντεχω τον πονο, το κανω κυριως γιατι δεν θελω να χρειαστει να το σταματησω αργοτερα λογω πχ συσπασεων και να πρεπει να το κανω ακομη πιο συντομα. Εχω και την μεταβαση στο δωματιο του και θελω να γινουν ολα οσο πιο ανωδυνα γινεται.

Ανησυχω λιγο για το τι θα γινει αυριο (σημερα του ανακοινωσα με λεπτομερειες και την ωρα του υπνου τι θα γινεται απο αυριο). Οι ημερησιοι επισης με αγχωνουν, περισσοτερο γιατι νομιζω οτι θα αρνειται να κοιμηθει στην ωρα του και θα κουτουλαει απο τις 20:00. Θα κοιμαται νωρις και δωσ'του παλι ξυπνημα στις 05:00-6:00 τα ξημερωματα! Πρεπει να οπλιστω με πολλη δυναμη και ευτυχως τελειωνει το τριτο τριμηνο και δεν κουτουλαω κι εγω απο την υπνηλια οσο τις προηγουμενες εβδομαδες! Δεν ξερω..απο την μια εχω περιεργεια μηπως ειναι πιο ευκολο απ'οτι νομιζω, απο την αλλη εχω την εντυπωση οτι με περιμενουν ξενυχτια και κλαμματα (και σπαραζει η καρδια μου, αλλα θα προσπαθησω πολυ να μην του το δειξω).

Εχθες το βραδυ παλι ζητησε να φαει μηλο μες την νυχτα αλλα ευτυχως το ξεπερασε γρηγορα. Νερο του προτεινω σε καθε ξυπνημα απο τοτε που εγινε 1,5 ετους και συνηθως πινει. Και στο αυτοκινητο αποκοιμιεται πολυ ευκολα. Αλλα εκτος του οτι δεν οδηγαω για να τον παω βολτα να κοιμηθει, υπαρχουν 2 αρνητικα: πρωτον δεν θελω να συνηθισει το αμαξι και δευτερον και να κοιμηθει στο αμαξι, κατα την μεταφορα θα ξυπνησει και θα αντιμετωπισω μια πιθανη κριση ετσι κι αλλιως...αλλα δεν οδηγαω οποτε τσαμπα τα γραφω ;-) 

Επισης, ειχα μια αλλη απορια. Οταν ξυπναει συνηθως θηλαζει, μαλλον επειδη ειμαι κι εγω ξαπλωμενη (κοιμαμαι κι εγω) και ερχεται για χουζουρι. Θα προσπαθησω να σηκωνομαι μολις τον ακουω να κουνιεται για να μην με βρισκει ξαπλωμενη. Αν ομως ζητησει και παλι, να του αρνηθω ή πιστευετε οτι πεφτουν πολλες μειωσεις μαζεμενες; 

Με συγχωρειτε αν σας εχω κουρασει, απλα ειναι κατι πρωτογνωρο και ιδιαιτερο αυτο που συμβαινει και θελω να γινει οσο πιο ομαλα γινεται...γι'αυτο εχω αγχωθει λιγο.

 

Μην υποτιμάς την ωριμότητα του παιδιού (άλλο το "δεν καταλαβαίνω" και άλλο το "δε μου αρέσει αυτό που ακούω"). Είστε σε μία ηλικία που δεν είναι μοναδική του παρηγοριά και κέντρο της ζωής το στήθος. Δεν υπάρχει λόγος να θηλάσεις στο μέσο της νύχτας, ακομη και αν δεν σκόπευες να αποθηλάσεις. Απλά λες "Όχι, είναι νύχτα". Ούτε θα φέρεις νερά, ούτε μήλα, ούτε σάντουιτς. Ειναι ψυχολογική ανάγκη και συνήθεια, ούτε της πείνας πεθαίνει, ούτε αφυδατωμένο είναι. Και είναι απόλυτα αποδεκτό να το πάρεις αγκαλιά, να το χαϊδέψεις και να μην ενδώσεις στο θηλασμό. Ναι μεν είναι ψυχολογικός δεσμός, αλλά δεν είναι πια ο μόνος. Και η αγκαλιά και το χάδι και απλά η παρέα, είναι όλα το ίδιο λογικά βήματα για να παρηγορηθεί, πιο πολύ στο μυαλό σου είναι ότι έχει τόσο πολύ ανάγκη το στήθος, παρά το ίδιο το παιδί πια έχει αυτή την εξάρτηση. Ασφαλώς και κάθε αλλαγή στη ρουτίνα θα φέρει αναστάτωση, αλλά π.χ. το ίδιο συμβαίνει και όταν παίρνεις το μπουκάλι ή το αγαπημένο ποτηράκι από ένα παιδί, για να μη συζητήσω για την πιπίλα. Απλά κάποια στιγμή, ό,τι μέσο παρηγοριάς και να έχει ένα παιδάκι, μπορεί να χρειαστεί για κάποιο λόγο να του ζητήσουμε να το αντικαταστήσει και πάντα έχει λίγο κόπο και αντίσταση, αλλά δεν είναι μία τόσο τραυματική εμπειρία όσο φοβόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ξεαγχώσου λίγο. :)

 

Έχεις δώσει ότι καλύτερο και για αρκετό καιρό. Ούτε βιάστηκες ούτε το κάνεις βίαια, προσπαθείς να το κόψεις σταδιακά. Έχεις κάνει ότι καλύτερο, μη φοβάσαι και μην έχεις δεύτερες σκέψεις. Το παιδάκι σου αντιδράει και λογικό είναι, αλλά και να κλάψει είσαι εκεί να το αγαπάς και να το παρηγορείς. Ξέρω πως είναι δύσκολο, ωστόσο όσο πιο σίγουρη και σταθερή είσαι εσύ για αυτό που κάνεις, τόσο πιο μεγάλη ασφάλεια θα νιώθει ο μικρός ακόμα κι όταν αρνείσαι.

 

Τελειώνει το τρίτο τρίμηνο, γεννάς όπου να ναι? Πέρασε τόσο γρήγορα????

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , marakiz είπε:

Τελειώνει το τρίτο τρίμηνο, γεννάς όπου να ναι? Πέρασε τόσο γρήγορα????

χαχαχα....οχι! Το πρωτο ηθελα να γραψω! αχαχαχ

 

Ευχαριστω για τα καθησυχαστικα λογια σας! Μου δινετε δυναμη!

 
Link to comment
Share on other sites

Μα λέω κι εγώ, είπαμε τρέχει ο χρόνος, αλλά τόσο πια? χαχα!

 

Εμένα μου είπε σε κάποια φάση χθες, γάλα από τη μαμά θέλω, αλλά του είπα όχι βρε τι γάλα από τη μαμά κάτσε να φέρω από το ψυγείο και δεν ξαναζήτησε. Οπότε αυτό ήταν, μάλλον τελειώσαμε. Για να το σιγουρέψω θα αποφύγω να τον κοιμίσω εγώ μεσημέρι αυτό το σκ. Θα έχει περάσει μια εβδομάδα και νομίζω θα έχει πια προσαρμοστεί.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Χρονος αποκοιμισης: 20 λεπτα :) 

Μετα απο μια προσπαθεια ημερησιου (ευτυχως ειχε κοιμηθει ηδη καποια ωρα στο αμαξι) που τελικα απετυχε, καθως μετα απο κλαμα ζητησε τον μπαμπα του και σηκωθηκε και μετα απο μια "παρασταση" το απογευμα, οπου εξιστορησα και παλι τι θα γινεται απο σημερα το βραδυ που την απολαυσε οσο ποτε αλλωτε με την παραστατικοτητα μου στο θεμα του πονου, ηρθε η στιγμη που καναμε μπανιο και μολις ειδε το "αμ" αρχισε να λεει ποσο ποναει. Ενιωσα αισιοδοξη, γιατι ειδα οτι εδινε πολλη βαση στον πονο που νιωθω. Ηρθε η ωρα για υπνο. Μετα την ρουτινα μας, ξαπλωνουμε στο κρεβατι του (του υπενθυμιζω οτι θα κανει λιγο) και του δινω να θηλασει. Μετα απο 40'' περιπου το βγαζω και ζηταει το αλλο. Αρνουμαι λεγοντας παλι τα ιδια, αλλα για λιγο καθως ενδιδω και του το δινω για 20 δευτερα, κανοντας παραλληλα οτι ποναω πολυ (δεν πονουσα τοσο οσο εδειχνα αλλα ειπα να το "ανεβασω" λιγο). Επικρατει ενας 10 λεπτος πανικος, με κλαμματα, χτυπηματα, τιναγματα, τσιριδες, αποπειρες διαφυγης απο το κρεβατι του, να ζηταει να βγει απο το δωματιο για να φαει, να  παιξει, να παει στον μπαμπα (ο οποιος ομως ειναι στην δουλεια). Μετα απο πολληηηηη συζητηση για ασχετα θεματα στα οποια καπως φτασαμε απο το οτι ο μπαμπας ειναι στην δουλεια, για να φερνει λεφτα και και και...του προτεινω να ξαπλωσουμε και να του πω ενα τραγουδακι που εχουμε να πουμε πολυυυυ καιρο. Ξαπλωνει μπρουμυτα ως συνηθως, του χαιδευω την πλατουλα νανουριζοντας τον και εχει αποκοιμηθει στα επομενα 5 λεπτα. Επιτυχια!!!!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Eνημερωση: Ενα ξυπνημα (εδω και πολυ καιρο ξυπναει μονο μια φορα), ζητησε να θηλασει, του ειπα οτι το "αμ" κοιμαται, πηγε να βαλει τα κλαμματα, του προτεινα νερο, ηπιε, ξαναξαπλωσε, του χαιδεψα την πλατουλα και κοιμηθηκε. Θριαμβος! Απ'οτι φαινεται υποτιμησα την ετοιμοτητα του. Πιστευα οτι ο θηλασμος ηταν κατι πιο σημαντικο και "αναγκαιο"-εστω και λογω συνηθειας- στην ζωη του. Φυσικα, εκτος αυτου, μου δινω και καποια ευσημα στην διαχειριση της καταστασης (προετοιμασια, αντιδρασεις κλπ). Ελπιζω να συνεχισει ετσι :)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο sentir! Η Πατσούρου γράφει στο βιβλίο της πως όποτε κι αν αποφασίσει μια μαμά να κόψει το θηλασμό, είναι πολύ πιο εύκολο από ότι νομίζει. Είναι πιο δύσκολο για αυτήν παρά για το μωρό. Μια χαρά τα πάτε! Φυσικά και να σου δώσεις εύσημα! Κάνεις καλή δουλειά και το χρειάζεσαι, όσο περισσότερο αυτοπεποίθηση νιώθεις τόσο πιο σιγουριά θα νιώθει το παιδί σου.

 

Εμένα ξύπνησε σήμερα το πρωί και ζητούσε γάλα από τη μαμά. Άρχισε να κλαίει, ήμουν ήρεμη και τον πήρα αγκαλιά. Πήγαμε βάλαμε γάλα από το ψυγείο αγκαλιά και συνέχισε τη γκρίνια για κανα πεντάλεπτο. Ευτυχώς όχι περισσότερο γιατί νομίζω θα του έδινα και κρίμα είναι μετά από τόσες μέρες ένα πισωγύρισμα. Χθες με είδε πολύ λίγο προς το τέλος της ημέρας γιατί είχα δουλειές κι άργησα να γυρίσω. Τυχαίο ή όχι, είπα να το αναφέρω. Για να δούμε πως θα πάει. Εν τω μεταξύ από Δευτέρα πάμε διακοπές κι άρα θα έχω να αντιμετωπίσω καθημερινά το μεσημεριανό ύπνο. Για να δούμε πως θα πάει!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς αποθηλασαμε νωρίς για τα δεδομένα σας (15μ) συν ότι θεωρώ πως τα αγόρια έχουν άλλο δέσιμο με τη μαμά από ότι τα κορίτσια. Κ επειδή εγώ ήμουν πολύ αποφασισμένη από το ετος ότι θέλω να αποθηλασω, παρόλο που το πήγα πολύ σταδιακά κ μας πήρε 3 μήνες σχεδόν, δε μετανιώνω καθόλου. Με την έννοια ότι πιστεύω πως έκανα ότι καλύτερο μπορούσα για το παιδί μου, δεν ήθελα να συνεχίσω κ αν συνέχιζα ενάντια στη θέληση μου μόνο κ μόνο για το μωρό θα μου έβγαινε πολύ μεγάλη αντίδραση κ θα μου εντυπωνοταν ο θηλασμός ως κάτι δυσάρεστο. Δεν πρέπει να σκέφτεστε ότι στερείτε κάτι σημαντικό από το παιδί σας γιατί την κρίσιμη περίοδο του πρώτου χρόνου του το προσφέρατε αφθονο (ως τροφή) κ του παρειχατε όλο αυτό το διαστημα εναν πολύ όμορφο τρόπο δεσίματος κ μέσο παρηγοριάς, ανακούφισης, ασφαλείας κλπ. Τα παιδάκια μας μεγαλωνουν κ στην κυριολεξία απογαλακτιζονται από εμάς.:unsure: Όπως κάθε άνθρωπος αντιδρά στην αλλαγή, έτσι κ τα μικρά σας. Δε σημαίνει ότι το βιώνουν άσχημα ή εισπράττουν απορριψη, ειδικά από τη στιγμή που είστε πάντα παρούσες κ γεμάτες αγάπη με μια ανοιχτή αγκαλια. Νομίζω πως εμείς νιώθουμε χειρότερα από αυτα κ το μεγαλοποιουμε! Εγώ μετά τον αποθηλασμο ανακάλυψα άλλους τρόπους επαφής κ συνδεσης με τη μικρή μου που πριν δεν μπορούσα γιατί το στήθος έβγαινε αυτόματα κ υπερτερούσε όλων. Καλή συνεχεια στην προσπάθεια.

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Εγώ μετά τον αποθηλασμο ανακάλυψα άλλους τρόπους επαφής κ συνδεσης με τη μικρή μου που πριν δεν μπορούσα γιατί το στήθος έβγαινε αυτόματα κ υπερτερούσε όλων.

 

 

Αυτό που λες είναι γεγονός και πραγματικά είναι υπέροχο το πως μπορείς να συνδεθείς ακόμα παραπάνω με το παιδί σου και με διαφορετικούς τρόπους. Κατά τα άλλα δεν νιώθω ότι στερώ κάτι, πραγματικά νιώθω καλά με μένα με αυτό που του έχω προσφέρει, τόσο για το χρονικό διάστημα όσο και για τον ομαλό τρόπο που αποθηλάζει τώρα.  Πριν γεννήσω έλεγα πως θα θηλάσω οπωσδήποτε, το πολύ ένα χρόνο όμως. Ωστόσο μετά, με όσα διάβασα και ακολουθώντας τις ανάγκες του μικρού μου, είδα πως πρέπει να το πάω λίγο παραπάνω. Και το πήγα. Αν έβλεπα όμως πως με κουράζει τόσο ώστε να έχω συνεχώς αρνητικά συναισθήματα, τότε σίγουρα θα το κρατούσα λιγότερο. Όμως και πάλι θα το έκοβα σταδιακά, με σεβασμό απέναντι του και όχι ξαφνικά. Γιατί τότε δεν μιλάμε για ομαλό αποθηλασμό αλλά για κάτι που όντως μπορεί να το βιώσουν άσχημα και ως απόρριψη. ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ πως δεν μπορεί να επουλωθεί αυτό το συναίσθημα και να πάνε όλα καλά στο τέλος. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση: Τα παμε περιφημα!!! Οταν ξεκινησα την αποσυνδεση με τον υπνο πριν 11 μερες, ξεκινησε αυτοματα και ο αποθηλασμος. Τις πρωτες μερες μπορει να θηλαζε μια φορα την ημερα για 20''- 40'' (κυριως στον ημερησιο υπνο, στον οποιο αποκοιμιεται διαβαζοντας βιβλιο αγκαλιτσα και 1-2 φορες που αποκοιμηθηκε με τηλεοραση- βλεποντας τους ευρωπαικους αγωνες που εχει στα κρατικα-ο αφηγητης τον νανουριζε,χαχα) και τον απομακρυνα εγω, ενω αργοτερα το αφηνε μονος του και τις 5 τελευταιες μερες εχει θηλασει μονο μια φορα για 10''. Νομιζω πως διανυουμε τις τελευταιες μερες θηλασμου και ειμαι τοσο ικανοποιημενη που εγινε τοσο ομαλα, σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα...δεν θα μπορουσα να φανταστω καλυτερη εξελιξη. Θεωρω πως ηταν ετοιμος (κατι το οποιο ομολογω πως αγνοουσα) αλλα πιστευω οτι για την ομαλοτητα της καταστασης μεγαλο ρολο επαιξε που με εβλεπε να ποναω εδω και 2 μηνες. Διαφορετικα νομιζω πως θα ειχε μεγαλυτερες και εντονοτερες αντιδρασεις. 

Επισης, το καλο ειναι οτι δεν εχω ουτε πονους στο στηθος, ουτε πετρωματα παρ'ολο που σταματησε σχετικα συντομα να θηλαζει. Μαλλον παιζει ρολο και η μειωση του γαλακτος λογω εγκυμοσυνης. 

Α! Η 8η του Αυγουστου 2018 θα μεινει στην ιστορια: ηταν το πρωτο βραδυ που δεν ξυπνησε καθολου (και το αμεσως επομενο βραδυ ξυπνησε μια φορα, ειπε μαμα και ξανακοιμηθηκε μονος του στο δευτερολεπτο :)) Ολα ειναι δυνατα!!!

 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν βρηκα καποιο θεμα που να ταιριαζει και θα βαλω εδω την ερωτηση μου. Αρχικα, εχουμε αποθηλασει εδω και 4 μηνες. Ο μικρος ανα διαστηματα (το εχει κανει 5-6 φορες) σε 2 εβδομαδες βαζει τα χερια μεσα απο την μπλουζα και "ζεσταινει" λεει τα χερακια του, συνηθως αν θελει να ξανακοιμηθει. Μια φορα πριν 3 εβδομαδες καναμε μπανιο μαζι και μολις ειδε το στηθος μου που εχει μεγαλωσει και σκουρηνει η θηλη λογω της εγκυμοσυνης ζητησε να θηλασει! Ευτυχως, το ξεπερασε γρηγορα μολις του εξηγησα. Υπαρχει περιπτωση να τα κανει αυτα επειδη καταλαβαινει τον ερχομο του παιδιου και οσο να 'ναι του εχω μιλησει γι'αυτο που θα γινει, οτι θα πινει γαλα απο το αμ της μαμας οπως ολα τα μωρακια, οπως εκανε κι αυτος κλπ κλπ  ή μηπως του εχει λειψει ο θηλασμος του;

 
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω sentir και να τον βάλεις να θηλάσει, αφενώς δεν θα έχεις γάλα, αφετέρου δεν θα θυμάται κιόλας πως. Το έχει κάνει και ο γιος μου κάποιες φορές και πιθανολογώ πως το κάνει επειδή του λέω συχνά πως τα μωρά τρέφονται με το γάλα της μαμάς του και πως κι αυτός το ίδιο έκανε (κάνω προετοιμασία για αδερφάκι πριν καν μείνω έγκυος εγώ :P ). Την τελευταία φορά, 1-2 εβδομάδες που μου ζήτησε επειδή με είδε γυμνή του είπα να έλα να δεις που δεν έχει, πήγε να πιει και φυσικά ούτε είχα, ούτε ήξερε πως, ούτε και κράτησε το ενδιαφέρον του παραπάνω από λίγα δευτερόλεπτα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...