Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ομαλος αποθηλασμος?


Recommended Posts

Πως τα πάτε;

 

Η σύνδεση της ποσότητας ξένου γάλακτος που πίνει με την ανάγκη του θηλασμού δεν εχει συνήθως σχέση πάντως.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο τη μερια τοτ αποθηλασμου,εχω κοψει τον πριν του υπνου σχεδον μια βδομαδα τωρα πολυ ευκολα...δεν ειχαμε κλαμματα,ανησυχια μονο διοτι δεν ξερει πως να χουζουρεψει μονος οποτε παραπανω αγκαλια κ λιγο ξαπλα εγω στο πατωμα διπλα στην κουνια του..απο αποψη γαλακτος,ενω ξεκινησε καλα,μετα μειωνε κ εφτασε χτες να μην θελει να πιει σταγονα κ να το διωχνει.αποψε ηπιε 150μλ..καθε βραδυ του λεω παραμυθι τραγουδια κ τετοια για να πιει.αποψε μαλλον ηταν πτωμα κ δεν ειχε δυναμεις να πολυαντισταθει..το γιαουρτι ακομα ουτε να το δει..τυρι οκ μαζι με ψωμι η φαγητο,οχι σκετο..

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μερια τοτ αποθηλασμου,εχω κοψει τον πριν του υπνου σχεδον μια βδομαδα τωρα πολυ ευκολα...δεν ειχαμε κλαμματα,ανησυχια μονο διοτι δεν ξερει πως να χουζουρεψει μονος οποτε παραπανω αγκαλια κ λιγο ξαπλα εγω στο πατωμα διπλα στην κουνια του..απο αποψη γαλακτος,ενω ξεκινησε καλα,μετα μειωνε κ εφτασε χτες να μην θελει να πιει σταγονα κ να το διωχνει.αποψε ηπιε 150μλ..καθε βραδυ του λεω παραμυθι τραγουδια κ τετοια για να πιει.αποψε μαλλον ηταν πτωμα κ δεν ειχε δυναμεις να πολυαντισταθει..το γιαουρτι ακομα ουτε να το δει..τυρι οκ μαζι με ψωμι η φαγητο,οχι σκετο..

Το γιαούρτι το δίνεις σκέτο?

Έχεις δοκιμάσει μήπως γιαούρτι με μέλι ή με μπανάνα ή με ξερά δαμάσκηνα (βρασμένα ελάχιστα και ψιλοκομμένα στο μπλέντερ)? Γενικώς συνδυασμό με κάποιο φρούτο που του αρέσει?

Τζατζίκι ? (μην το γελάς, σε πολλά παιδιά αρέσει το τζατζίκι)

 

Πρόσεξε μόνο λίγο αν δίνεις το τυρί μαζί με το φαγητό και το φαγητό είναι μοσχάρι πχ, δε θα έχεις καλή απορρόφηση σιδήρου, οπότε καλύτερα με ψωμί σε άσχετη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το γιαούρτι το δίνεις σκέτο?

Έχεις δοκιμάσει μήπως γιαούρτι με μέλι ή με μπανάνα ή με ξερά δαμάσκηνα (βρασμένα ελάχιστα και ψιλοκομμένα στο μπλέντερ)? Γενικώς συνδυασμό με κάποιο φρούτο που του αρέσει?

Τζατζίκι ? (μην το γελάς, σε πολλά παιδιά αρέσει το τζατζίκι)

 

Πρόσεξε μόνο λίγο αν δίνεις το τυρί μαζί με το φαγητό και το φαγητό είναι μοσχάρι πχ, δε θα έχεις καλή απορρόφηση σιδήρου, οπότε καλύτερα με ψωμί σε άσχετη ώρα.

 

 

Εχω δοκιμασει τα παντα!μεχρι κ παιδικο πηρα να δωσω σημερα,με τα μπιλακια απο πανω... οχι δεν δινω με φαι μονο αν ειναι κριθαρακι..χτες βραδυ πχ το πηρε πολυ ευχαριστα το μπουκαλι αλλα ηπιε 120μλ..το βραδυ σταθερα ξυπνα 2 φορες οπου θηλαζω...κυνοδοντες

Link to comment
Share on other sites

O πρωτος καιρος μετα τον αποθηλασμο είναι περίεργος για το παιδακι...γιατι ψαχνει κι αυτό να βρει τροπο να ηρεμησει με κατι άλλο.Εγω θυμαμαι ο μικρος μου που ταλαιπωρηθήκαμε αρκετα να αποθηλάσουμε...τον πρωτο καιρο ξυπναγε 4 το πρωι και με εβαζε να του φτιαχνω μακαρονια.Γιατι αυτή ηταν η ωρα που συνηθως θηλαζε και ηθελε κατι αλλα δεν ηξερε κι αυτό τι.Εμενα μια που εκοε το θηλασμο και μια που δενξαναηπιε γαλα οποτε ηταν πιο δυσκολη η κατασταση.Αν το παιδι πινει φρεσκο εστω και λιγο είναι καλυτερα γιατι αντικαθιστα το μητρικο με το φρεσκο.Βεβαια ακομα και σε εμας το παιδεμα κρατησε κανα μηνα.Δοκιμασαμε διαφορες εναλλακτικες για πρωινο...τελικα αρχισα να του φτιαχνω κρεμα με βρωμη και μειναμε εκει...ακομα και τωρα υτο είναι το πρωινο του.Μαζι του μαλιστα παρασυρθηκε και ο μεγαλος και πλεον ουτε ο μεγαλος πινει γαλα το πρωι..τρωνε και οι δυο μια κρεμουλα με βρωμη.Το βραδυ παλι την ωρα που ο αδερφος του πινει γαλα για να κοιμηθεί αυτος ζηταει παντα νερο...το εχει δλδ συνδεσει με τον υπνο και παντ για να κοιμηθεί μου ζηταει να πιει λιγο νερακι.Καντε υπομονή τον πρωτο καιρο και όλα θα στρωσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Εχω δοκιμασει τα παντα!μεχρι κ παιδικο πηρα να δωσω σημερα,με τα μπιλακια απο πανω... οχι δεν δινω με φαι μονο αν ειναι κριθαρακι..χτες βραδυ πχ το πηρε πολυ ευχαριστα το μπουκαλι αλλα ηπιε 120μλ..το βραδυ σταθερα ξυπνα 2 φορες οπου θηλαζω...κυνοδοντες

 

Τι νέα;

Απο θηλασμους τι έμεινε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κανω και εδω παραθεση του σχολιου μου, για να ειμαστε περισσοτερο εντος θεματος και να γραφω τις εξελιξεις.

Παράθεση

Ευχαριστω για τις απαντησεις!:) και για τα βιβλια :wink: 

 

Το γαλα εχει μειωθει εδω και πολλους μηνες, ουτε θυμαμαι ποτε ενιωσα το τελευταιο let down. Γενικα, εχει μειωσει τους θηλασμους, αλλα υπαρχουν αρκετες μερες που θα ζητησει τουλαχιστον μια φορα στο διωρο. Ειπα να αφησω τελευταιους τους θηλασμους του υπνου. Θα ξεκινησω κοβοντας τους θηλασμους σε εξωτερικο χωρο, του ειπα ηδη απο σημερα οτι επειδη ειναι μεγαλο παιδακι τωρα, το "αμ" της μαμας κουραστηκε γι'αυτο εχει πολυ λιγο γαλα και απο αυριο θα κανουμε "αμ" μονο οταν κοιμομαστε. Αν ζητησει στα ενδιαμεσα θα του αντιπροτεινω κατι αλλο ή θα προσπαθησω να μειωσω την διαρκεια. Οσες φορες δοκιμασα (και παλαιοτερα) το "θηλαζουμε μεχρι το 10 ή το 20" δεν επιανε, θελει να ακουσει καλυτερο επιχειρημα. Ισως το δοκιμασω με το "οσο διαρκει ενα τραγουδι". Αν χτυπησει δεν ζηταει να θηλασει και σχεδον παντα θα περιμενει οταν του ζητηθει. Σημερα του προσφερα κασερι αντι για "αμ", αρνηθηκε και του προσφερα σαλαμι :oops: και δεχτηκε ο ατιμος χαχαχα. Γενικως, θα προσπαθησω να του προσφερω καρπουζι ή αγγουρι που τρελαινεται και βλεπουμε. Βολτα δυστυχως αν δεν ειναι απογευμα δεν μπορω να του αντιπροτεινω λογω ζεστης. Γενικως, επειδη μειωθηκαν και τα ξυπνηματα πολυ, πιστευω σιγα σιγα θα προσαρμοστει και με τη δουλεια. Απλα αναρωτιομουν, τωρα που θα ξεκινησω δουλεια (και αποπειρα αποθηλασμου), μηπως μου το γυρισει παλι σε πολλα ξυπνηματα;;;;; Ελπιζω πως οχι! Θα ενημερωνω για τις εξελιξεις!

 

Παράθεση

Μια πρόταση/συμβουλή: μην χρησιμοποιείς σαν αιτιολογία το "είσαι μεγάλος". 

Μας έρχεται πολύ εύκολο να το πούμε και λογικό σαν επιχείρημα, αλλά μέσα στη μέρα του παιδιού, συμβαίνουν χίλια δυο για τα οποία είναι "μεγάλος" κι άλλα τόσα για τα οποία είναι "μικρός". Πιστεύω δεν είναι αρκετά σαφές και δεν εμπεριέχει και συγκεκριμένο νόημα για το παιδί, οπότε δεν βοηθάει να κατανοήσει γιατί συμβαίνει αυτό που συμβαίνει.

 

Προσωπικά, προτιμώ αιτιολογίες όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα. Με το θηλασμό συγκεκριμένα της λέω άλλοτε "δεν θέλω", άλλοτε "με πονάει η κοιλιά μου" γιατί μετά το φαγητό είμαι φουσκωμένη, άλλοτε "ότι είμαι κουρασμένη", άλλοτε "να μην κάνουμε μεμέ έξω, γιατί θα σε πάρει ο ύπνος - περίμενε να πάμε σπίτι να κάνουμε" όταν είναι αργά και η ώρα της για ύπνο μας βρίσκει έξω.  Ανάλογα δηλαδή με τους πραγματικούς λόγους που δεν θέλω να θηλάσω. Και φυσικά το ζυγίζω κι εγώ, σε σχέση με το πόσο επιμένει και για ποιο λόγο το ζητάει. Ποτέ δεν έχω αντιπροσφέρει κάτι άλλο, ειδικά τροφή. Οταν λέω όχι ή δεν θέλω, τις προτείνω να πάμε να παίξουμε ή να κάνουμε ότι κάναμε στην συγκεκριμένη φάση και συχνά αναλαμβάνει κι ο μπαμπάς, απλώς να πλασάρει ένα αυτοσχέδιο παιχνίδι εκείνη την ώρα για να την προσελκύσει και να φύγει από την αγκαλιά μου. Δεν θέλω να υποκαταστήσει στο μυαλό της το θηλασμό με μια συγκεκριμένη τροφή, γιατί είναι βέβαιο, ότι μετά θα ζητάει "μεμε" προκειμένου να της αρνηθώ και να της προσφέρω το "κάτι άλλο" - ειδικά αν αυτό είναι ένα γλύκισμα.

 

 Το να της λέω τί θέλω ή δεν θέλω και για ποιο λόγο, δουλεύει πολύ καλά στην συνεννόηση μας. Δέχεται περιορισμούς τοπικούς και χρονικούς καιρό τώρα, ενώ δεν παύει να θηλάζει και έξω και οποιαδήποτε στιγμή κατά βούληση. Τους θηλασμούς που της αρνούμαι πιο συχνά και σταθερά, είναι τον θηλασμό της βαρεμάρας. Είναι όλες αυτές οι στιγμές που θα έρθει να ζητήσει, επειδή βαριέται! Της λέω όχι, γιατί κι εγώ δεν θέλω και μετά την ρωτάω χαμογελώντας "βαρέθηκες;" και μου λέει ΝΑΙ!! Και γελάει. Ουσιαστικά ψάχνει πιο έντονο ενεργό παιχνίδι και όχι ότι έκανε μέχρι εκείνη την ώρα και αν όχι..."μεμε".:rolleyes:

 

Για τη μείωση του χρόνου θηλασμού, εγώ λέω μόνο "λίγο" και την αφήνω να εννοήσει τι σημαίνει αυτό. Οταν έρθει η ώρα του "λίγο" για μένα, της λέω "φτάνει τώρα;" και συνήθως το αφήνει μόνη της. Αλλιώς μου λέει "όχι" και της απαντώ "οκ όμως συμφωνήσαμε λίγο....θα κάνεις λίγο ακόμη και όχι αλλο". Και το δέχεται και το αφήνει μόνη της δυο λεπτά αργότερα. Αντιλαμβάνεται δηλαδή πολύ καλά ρευστές έννοιες και τις χρησιμοποιώ κατά κόρον, αφήνοντας την να της επενδύσει με νόημα όπως και η ίδια καταλαβαίνει. Μου φαίνεται και πολύ πιο εύκολο από το να κατανοήσει τους νομους που διέπουν της ώρες του ρολογιού.

 

Καλή τύχη και όοοοοοολα καλά και με το καλό :)

 

@kine συμφωνω μαζι σου. Να σου πω την αληθεια αυτο το "εισαι μεγαλο παιδακι" ακομη και οταν του το ειπα μου ακουστηκε ασχημα (γιατι δεν ειναι μεγαλο παιδακι) και γενικως αποφευγω να του το λεω στην καθημερινοτητα μας. Μαλλον θεωρησα οτι θα πιασει επειδη του το ειπα μια φορα οταν βγαλαμε την πανα και νομιζω τον βοηθησε. Βεβαια, ειμαι πιο συγκεκριμενη, απλα δεν εγραψα ολες της λεπτομερειες της συζητησης, πχ για την πανα (και τωρα για τον θηλασμο) λεγοντας του οτι ειναι μεγαλος, συνεχισα την κουβεντα για τα μωρακια που εχουν περισσοτερη αναγκη τις πανες και θα τους τις δωσουμε. Και τωρα του ειπα οτι οταν ηταν μικρο μωρακι η μαμα ειχε πιο πολυ γαλα, αλλα τωρα που μεγαλωσε το "αμ" κουραστηκε και δεν εχει πολυ γαλα, γι'αυτο θα πινουμε λιγο μονο για να κοιμηθουμε. Κανω ξεκαθαρο δηλαδη οτι με το "μεγαλωσες" εννοω "οχι μωρο".  Οπως και να 'χει ομως, θεωρω οτι λανθασμενα το χρησιμοποιησα για τον θηλασμο γιατι ειναι κατι διαφορετικο απο την πανα και ισως προκληθει συγχυση με την αναγκη του να θηλασει και με αυτα που του λεω εγω. Οσο για τις ρευστες εννοιες, κι εγω γνωριζα οτι τα μικρα παιδια δεν αντιλαμβανονται αφηρημενες εννοιες οπως "μετα", "αυριο" κλπ, αλλα τις χρησιμοποιω και ο μικρος μου τις δεχεται. Τωρα το "λιγο" και το "πολυ", οπως και το "μικρο" και το "μεγαλο" νομιζω πως τα αντιλαμβανεται με την κανονικη τους εννοια, μιας που τα χρησιμοποιω αρκετα με τροπο που να γινεται αντιληπτη.

 

Επισης, συμφωνω μαζι σου με τις πραγματικες αιτιολογιες. Κι εγω ετσι λειτουργω. Του εξηγω τα παντα, οπως ειναι, αλλα με απλα, ξεκαθαρα λογια. Γι'αυτο πιστευω οτι ειναι δεκτικος οταν δεν τον αφηνω να κανει κατι, κρισεις θυμου εχει κανει ελαχιστες και πιστευω οτι εχει παιξει πολυ σημαντικο ρολο το οτι του λεω την αληθεια και δεν προσπαθω να επιβληθω.  Η "αντιπροταση" γινεται σε φασεις που θεωρω οτι θα αρνηθει εντονα, κατι σαν αισχατη λυση ας πουμε και φυσικα προσπαθω να μην φανει οτι ειναι αντιπροταση στον θηλασμο, αλλα απλη ερωτηση αν θελει να φαει κατι, γι'αυτο τον λογο δεν το χρησιμοποιω και συχνα. Σημερα παντως πηγε πολυ καλυτερα απ'οτι φανταζομουν! Δεν εχει ξαναθηλασει τοσο λιγο! Χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια θηλασε μονο στον πρωινο του υπνο, οταν ξυπνησε και τωρα το βραδυ για να κοιμηθει! Μια φορα που μου ζητησε το μεσημερι τον ρωτησα αν θελει να κοιμηθει (γιατι του ειχα πει οτι θα θηλαζουμε μονο για να κοιμηθουμε) και μετα απο 2-3 επαναληψεις, δεν μου το ξαναζητησε. Φυσικα βοηθαει και η εποχη, γιατι πηγαμε για μπανιο, μετα για βολτα, γενικως απασχολειται, και εξω σπανια ζηταει εδω και ενα χρονο. @marakiz ενιωσα και ενα ελαφρυ let down τωρα που τον κοιμιζα με τοσες ωρες μη θηλασμου! Μου γεννηθηκε ομως μια απορια: Του ειπα σημερα απο το πρωι οτι θα κανουμε "αμ" μονο οταν θα πηγαινουμε για υπνο. Αλλα εδω και αρκετο καιρο (πιστευω οτι επαιξε και τον ρολο του στη μειωση των ξυπνηματων) του λεω πριν κοιμηθουμε με λιγα λογια οτι οταν κοιμομαστε το "αμ" κοιμαται κι αυτο και οταν βγει ο ηλιος ξυπναμε και μπορουμε να κανουμε παλι "αμ". Τα δυο ομως ερχονται σε αντιθεση :? Μαλλον πρεπει να του το κανω πιο λιανα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

βοηθαει παρα πολυ να ειστε εξω,κ ο δικος μου αν λειπουμε εκτος 2-3φορες μονο θα πιει,πχ οταν ξυπνησει η για να κοιμηθει

αν του το εξηγησεις αναλυτικα οτι μπορει να θηλαζει οταν θελει να κοιμηθει,αλλα οχι στη διαρκεια της νυχτας,δ νομιζω να αντιδρασει

απλα μετα θα πρεπει να βρεις καπως να αποκοιμιεται κ χωρις θηλασμο

συνηθως στους θηλασμους βαρεμαρας στο σπιτι,ενα παιχνιδι ειναι αρκετο για να μην επιμεινει

μετα τους ημερησιους υπνουςκ εγω προτεινα να φαμε,γτ γενικακ το πρωι με το που ξυπνουσαν παντα προτιμουσαν να σηκωθουν παρα να χουζουρεψουν με θηλασμο

επισης προσφερα κ νερογτ μπορει να ηθελαν απλα να ξεδιψασουν

Link to comment
Share on other sites

Χτες έγινε κάτι καταπληκτικό κι απρόσμενο και μάλιστα ήταν 2 σε 1. Κοιμήθηκε κατά τις 23.30 γιατί ήμαστε σε γενέθλια πριν.  Ξύπνησε στις 8 το πρωί!! Και μου ζήτησε νερό!! Κι αφού ήπιε νερό μου ζήτησε να φάει!!! Τα αποτελέσματα του ήπιου, χωρίς πίεση αποθηλασμού έρχονται πλέον τροχάδην κι είμαι αφενός εντυπωσιασμένη κι αφετέρου πάρα πολύ χαρούμενη που το βιώνει ομαλά. Σήμερα έχει κάνει καταπληκτικό κι απρόσμενο και ήταν και 2 σε 1. Κοιμήθηκε σερί από τις 23.30-8.00! Και μόλις ξύπνησε μου ζήτησε νερό και δεν ζήτηση στήθος.

On 22/6/2018 at 10:31 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Κανω και εδω παραθεση του σχολιου μου, για να ειμαστε περισσοτερο εντος θεματος και να γραφω τις εξελιξεις.

 

@kine συμφωνω μαζι σου. Να σου πω την αληθεια αυτο το "εισαι μεγαλο παιδακι" ακομη και οταν του το ειπα μου ακουστηκε ασχημα (γιατι δεν ειναι μεγαλο παιδακι) και γενικως αποφευγω να του το λεω στην καθημερινοτητα μας. Μαλλον θεωρησα οτι θα πιασει επειδη του το ειπα μια φορα οταν βγαλαμε την πανα και νομιζω τον βοηθησε. Βεβαια, ειμαι πιο συγκεκριμενη, απλα δεν εγραψα ολες της λεπτομερειες της συζητησης, πχ για την πανα (και τωρα για τον θηλασμο) λεγοντας του οτι ειναι μεγαλος, συνεχισα την κουβεντα για τα μωρακια που εχουν περισσοτερη αναγκη τις πανες και θα τους τις δωσουμε. Και τωρα του ειπα οτι οταν ηταν μικρο μωρακι η μαμα ειχε πιο πολυ γαλα, αλλα τωρα που μεγαλωσε το "αμ" κουραστηκε και δεν εχει πολυ γαλα, γι'αυτο θα πινουμε λιγο μονο για να κοιμηθουμε. Κανω ξεκαθαρο δηλαδη οτι με το "μεγαλωσες" εννοω "οχι μωρο".  Οπως και να 'χει ομως, θεωρω οτι λανθασμενα το χρησιμοποιησα για τον θηλασμο γιατι ειναι κατι διαφορετικο απο την πανα και ισως προκληθει συγχυση με την αναγκη του να θηλασει και με αυτα που του λεω εγω. Οσο για τις ρευστες εννοιες, κι εγω γνωριζα οτι τα μικρα παιδια δεν αντιλαμβανονται αφηρημενες εννοιες οπως "μετα", "αυριο" κλπ, αλλα τις χρησιμοποιω και ο μικρος μου τις δεχεται. Τωρα το "λιγο" και το "πολυ", οπως και το "μικρο" και το "μεγαλο" νομιζω πως τα αντιλαμβανεται με την κανονικη τους εννοια, μιας που τα χρησιμοποιω αρκετα με τροπο που να γινεται αντιληπτη.

 

Επισης, συμφωνω μαζι σου με τις πραγματικες αιτιολογιες. Κι εγω ετσι λειτουργω. Του εξηγω τα παντα, οπως ειναι, αλλα με απλα, ξεκαθαρα λογια. Γι'αυτο πιστευω οτι ειναι δεκτικος οταν δεν τον αφηνω να κανει κατι, κρισεις θυμου εχει κανει ελαχιστες και πιστευω οτι εχει παιξει πολυ σημαντικο ρολο το οτι του λεω την αληθεια και δεν προσπαθω να επιβληθω.  Η "αντιπροταση" γινεται σε φασεις που θεωρω οτι θα αρνηθει εντονα, κατι σαν αισχατη λυση ας πουμε και φυσικα προσπαθω να μην φανει οτι ειναι αντιπροταση στον θηλασμο, αλλα απλη ερωτηση αν θελει να φαει κατι, γι'αυτο τον λογο δεν το χρησιμοποιω και συχνα. Σημερα παντως πηγε πολυ καλυτερα απ'οτι φανταζομουν! Δεν εχει ξαναθηλασει τοσο λιγο! Χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια θηλασε μονο στον πρωινο του υπνο, οταν ξυπνησε και τωρα το βραδυ για να κοιμηθει! Μια φορα που μου ζητησε το μεσημερι τον ρωτησα αν θελει να κοιμηθει (γιατι του ειχα πει οτι θα θηλαζουμε μονο για να κοιμηθουμε) και μετα απο 2-3 επαναληψεις, δεν μου το ξαναζητησε. Φυσικα βοηθαει και η εποχη, γιατι πηγαμε για μπανιο, μετα για βολτα, γενικως απασχολειται, και εξω σπανια ζηταει εδω και ενα χρονο. @marakiz ενιωσα και ενα ελαφρυ let down τωρα που τον κοιμιζα με τοσες ωρες μη θηλασμου! Μου γεννηθηκε ομως μια απορια: Του ειπα σημερα απο το πρωι οτι θα κανουμε "αμ" μονο οταν θα πηγαινουμε για υπνο. Αλλα εδω και αρκετο καιρο (πιστευω οτι επαιξε και τον ρολο του στη μειωση των ξυπνηματων) του λεω πριν κοιμηθουμε με λιγα λογια οτι οταν κοιμομαστε το "αμ" κοιμαται κι αυτο και οταν βγει ο ηλιος ξυπναμε και μπορουμε να κανουμε παλι "αμ". Τα δυο ομως ερχονται σε αντιθεση :? Μαλλον πρεπει να του το κανω πιο λιανα.

 

Συμφωνώ γενικά με την προσέγγιση σου sentir. Κι εγώ στο παιδί δεν του λέω ποτέ είσαι μεγάλος πια για το γάλα μου, αυτό που του λέω είναι πως έχεις μεγαλώσει, είσαι μικρός ακόμα αλλά όχι πολύ μωράκι, όπως της Κατερίνας (λεχουδάκι που είχε δει πρόσφατα), αυτό το μωράκι πίνει από τη μαμά, εσύ τώρα πια θα πίνεις από το ψυγείο/ποτήρι/μπαμπά. Του λέω πως έχω λίγο γάλα πια κι επειδή έχω λίγο γάλα πονάω. Στα δύσκολα του έχω πει μέχρι και πως δεν θέλω. Είμαι πάντα ειλικρινής μαζί του νομίζω.Καταλαβαίνει πάρα πολύ καλά την έννοια λίγο ή πολύ.

 

Συμφωνώ επίσης στο ότι όταν τα όχι μας είναι λίγα, τα παιδιά τα δέχονται πιο εύκολα και είναι πολύ συνεργάσιμα.

 

Αυτό με το βράδυ που περιγράφεις ίσως όντως τον μπερδεύεις. Να του το κάνεις πιο λιανά σταδιακά. Να μειώνεις διάρκεια. Να αντικαθιστάς θηλασμούς με βόλτες/παιχνίδι.

Ένας από τους πιο απαραίτητους θηλασμούς που είχαν μείνει ήταν αυτός όταν γυρνάω από τη δουλειά. Έτυχε για 3 μέρες να τον δω έξω ή πιο αργά και δεν θήλασε. Ε, από τότε σταμάτησε να ζητάει κάθε μέρα και πλέον το να ζητήσει είναι η μειοψηφία.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2018 at 11:12 ΠΜ, vicky86 είπε:

απλα μετα θα πρεπει να βρεις καπως να αποκοιμιεται κ χωρις θηλασμο

Θα ξεκινησω κι εγω σαν την @marakiz: Εχθες εγινε κατι καταπληκτικο και απροσμενο:-D

Το βραδυ που τον κοιμιζα, θηλασε μονο για το σταδιο της χαλαρωσης!  Θηλασε στο διπλο (οπως παντα), ξαπλωσαμε στο κρεβατι του (νομιζοντας εγω οτι εχει αποκοιμηθει καλα) και ξυπνησε, αλλα δεν μου ζητησε αλλο "αμ" (που ειναι το συνηθες), αρκεστηκε στο να του χαϊδευω τα ποδια! Ηταν η πρωτη φορα που τον χαϊδευα κανα 20 λεπτο και δεν ζητησε να ξαναθηλασει αλλα κοιμηθηκε! 

Παντως, γενικα ειχα σκοπο καθε εβδομαδα να το πηγαινω ενα βημα παρα περα. Ξεκινησα κοβοντας ολους τους ημερησιους-πλην των υπνων και συνηθως μολις ξυπνησει. Λεω να το παω ετσι λιγο ακομη (ισως 5 μερες;) να δω πως το δεχεται και την επομενη εβδομαδα να ξεκινησω την αποσυνδεση του στηθους απο τον υπνο με τον γνωστο τροπο απομακρυνσης μεσω σταδιων: πρωτα μολις αποκοιμηθει ελαφρα, μολις αρχισει να το δεχεται τον απομακρυνω μολις γλαρωνει, οταν το δεχτει κι αυτο απομακρυνω πριν αποκοιμηθει, μονο να χαλαρωσει και ευελπιστουμε οτι θα πιασει και αφου το δεχτει θα αρχισει να κοιμαται χωρις καθολου στηθος...

Μεχρι σημερα (3η ημερα) θηλασε μια φορα εκτος των υπνων την δευτερη μερα που μου ειπε το πρωι νωριτερα απ'ότι συνηθως οτι θελει να κανει νανι (για να θηλασει το μαϊμουνι :-D) και εγω τον πιστεψα και αλλη μια σημερα το μεσημερι, που δεχτηκα αλλα του ειπα μεχρι να τελειωσει ενα τραγουδι που ακουγαμε (1 λεπτο ειχε απομεινει για να τελειωσει). Μολις τελειωσε τον εβγαλα, φυσικα αντεδρασε, εκλαψε για λιγο, αλλα αφου του εξηγησα, τον απασχολησα με κατι αλλο και ολα καλα. Γενικως, μεσα σε 3 μερες βλεπω οτι τα παμε πολυ καλα. Εκει που θηλαζε σχεδον καθε 2 ωρες την ημερα, τωρα θηλαζει το πολυ 5 φορες το 24ωρο (2 στον πρωινο υπνο, 2 στο βραδυνο και 1 οταν ξυπνησει το πρωι), χωρις να φαινεται να τον ενοχλει ιδιαιτερα, οποτε ελπιζω πως θα τα παμε καλα...Καλο καιρο να μας κανει να μπορουμε να βγαινουμε! Πραγματικα σωτηριες οι βολτες!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον, ειπα να ενημερωσω και να ζητησω και την αποψη σας για καποια πραγματα. Κατ'αρχην συνεχιζουμε στο ιδιο μοτιβο, θηλαζει μονο στους υπνους, συνηθως ζηταει και μεσα στην μερα 1-2 φορες, αλλα πλεον την αρνηση δεν την δεχεται τοσο ευκολα. Αναλογως την περισταση σπανια μπορει να του δωσω στηθος αν μου ζητησει αλλα για λιγο (μεχρι να πουμε ενα τραγουδακι) ή να αρνηθω και να του πω οτι θα πιει το βραδυ οταν ειναι ωρα να κοιμηθει, κατι το οποιο φερνει μεγαλη αντιδραση συνηθως και κριση θυμου που αν δεν ειναι ο μπαμπας στο σπιτι για να εξισορροπησει την κατασταση θα κρατησει καποια ωρα. Παρ'ολα αυτα προσπαθω να ειμαι ανενδοτη εκεινη την στιγμη, ωστε να αρχισει να δεχεται τα πιο "αυστηρα" ορια και οτι το στηθος δεν αφορα μονο αυτον αλλα και εμενα, γιατι εκτος των αλλων οι θηλες εδω και καποιες μερες με πονανε απιστευτα στην αρχη του θηλασμου οπως τις πρωτες εβδομαδες που ακολουθησαν την γεννηση του μικρου.

 

Θα ηθελα την αποψη σας για τα παρακατω αν μπορειτε να την παραθεσετε :):

1) Μετα απο ερευνα στο διαδικτυο, ειδα οτι εχει μεγαλη επιτυχια καποιο ροφημα (γαλα με μελι, τσαι χαμομηλι με μελι, κα) την ωρα του υπνου ωστε να αρχισει να αποσυνδεει το στηθος. Αλλα η απορια μου ειναι στην αναπτυξη τερηδονας. Καθως θα εχουμε πλυνει τα δοντια, θα πιει το ροφημα, θα χαλαρωσει και θα κοιμηθει. Τι λετε γι'αυτο; Δεν ειναι επικινδυνο για τα δοντια;

2) Για να μειωσω κι αλλους θηλασμους (πχ τους βραδυνους με την αποσυνδεση του υπνου) δεν πρεπει να εχει δεχτει τις προηγουμενες μειωσεις (δηλαδη να μην ζηταει πλεον στους συγκεκριμενους θηλασμους); Καθως τον βλεπω να αντιδραει περισσοτερο στην αρνηση, πιστευω πως δεν ειναι ετοιμος για περαιτερω μειωσεις θηλασμων. Ελεγα να το τραβηξω λιγες μερες ακομη και μετα να ξεκινησω την αποσυνδεση οπως και να 'χει, γιατι δυσκολευομαι με την δυσφορια του θηλασμου και γενικως θελω να "επισπευσω" λιγο τα πραγματα ωστε να εχω περιθωριο να τα συνηθισει κανα τριμηνο.

3) Η ιδια οταν διαβαζα παλαιτερα για ατομα που βαζανε πχ λεμονι στις θηλες ωστε να αρνηθει το παιδι μονο του το στηθος το εβλεπα πολυ ασχημο, αλλα διαβαζοντας αυτες τις μερες περιπτωσεις που ηταν αρκετα ηπιες και το παιδι το δεχτηκε ευκολα ομολογω οτι μου μπηκε η ιδεα να το δοκιμασω. Σκεφτηκα οτι ακομη κι αν αποθηλαζε απο κατι απροοπτο (πχ κρυωμα, αλλαγη γευσης γαλακτος λογω της εγκυμοσυνης) ειναι κατι το οποιο γινεται καπως αποτομα, αλλα δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο μερους του απο το να δεχτει εν τελει, η ιδια φιλοσοφια δηλαδη. Φυσικα η μεγαλη διαφορα εγκειται στο οτι τις απροοπτες περιπτωσεις δεν μπορω να τις ελεγξω ουτε εγω, ενω το λεμονι ειναι δικη μου παρεμβαση, απλα το περιτρυγιριζω στο μυαλο μου τις τελευταιες μερες με το σκεπτικο οτι θα μπορουσε να ειναι κατι ανωδυνο για τον μικρο (μαλλον, διαφορετικα δεν θα το συνεχισω πανω απο καποιες μερες) και να τελειωνα γρηγορα λογω της καταστασης. Δεν ξερω...απλα το σκεφτομαι...ισως το αφησω σαν τελευταια λυση οταν θα κοντευει να τελειωσει το τριμηνο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

@Sentir...natureza με το καλό να βγει πέρα η εγκυμοσύνη σου κ με ένα υγιές μωρό σου εύχομαι! Καταρχας, έχεις ξεκινήσει να του δίνεις φρέσκο γάλα; Πιπίλα αν θυμάμαι καλά δεν παίρνει οπότε δεν έχει νόημα να την προτεινω για τον ύπνο. Αυτό με το λεμόνι μου φαίνεται λίγο κουλό, ειδικά να το ακούω από σένα, αλλά για να λέμε κ του στραβου το δίκιο αν ήμουν στη θέση σου δεν ξέρω τι θα έκανα. 

Θα σου πω τι έκανα εγώ για να αποθηλασει. Ξεκίνησα με τον πρωινό θηλασμό κ τον αντικατέστησα με φρέσκο. Ξυπναγε δλδ κ ήθελε να θηλάσει, σηκωνομουν κ ζεσταινα γαλα κ οσο έπινε. Μετά έδινα φρουτο ή σταφιδόψωμο ή τοστ, οτιδήποτε να συμπληρώσει. Συνέχισα με τον βραδινο με τον ίδιο τρόπο αλλά συμπλήρωνα αντί για φαγητό με στήθος ώσπου σιγά σιγά έκοψε το στήθος γιατί έπινε περισσότερο φρεσκο κ κάποιες μέρες την κοιμιζε ο μπαμπάς. Μετά σταμάτησε από μόνη της να ζητάει μέσα στη νύχτα. Όμως εμένα δεν έπινε τη μέρα κ σπάνια ζητούσε μόνη της. Όλο αυτό πήρε ένα τρίμηνο περίπου βέβαια. Της μιλούσα κάθε φορά που θήλαζε πολύ γλυκά κ της έλεγα τώρα που μεγάλωσες λίγο κ έγινες κοριτσάκι θα πίνεις γαλατάκι από το ποτηράκι σου γιατί της μαμάς το ήπιες όλο κ τελειώνει σιγά σιγά. Θα αγοράζουμε από το σούπερ μάρκετ που το παίρνουν από την κατσικουλα που κάνει μπε κτλ. 

Το ρόφημα με το μέλι σίγουρα θα επιβαρυνει τα δόντια αλλά φαντάζομαι δε θα διαρκέσει κ για πολύ καιρό, εγώ θα το δοκίμαζα.

Έχω την αίσθηση ότι εμείς το μεγαλοποιουμε στο μυαλό μας κ ότι για τα μικρά δεν είναι τόσο φοβερό όσο νομίζουμε πάντως. Σίγουρα όμως μην του πεις ότι το κόβεις για το μωρό.

 

Να πω ότι μια φίλη μου αποθηλασε τη δίχρονη κόρη της που θήλαζε ακατάπαυστα λέγοντας της ένα απόγευμα λοιπόν, το γάλα της μαμάς τελείωσε, το ήπιες όλο οπότε από σήμερα θα πίνουμε από το μπουκάλι. Κ αυτό ηταν! Από εκεί έκλεψα κ την ιδέα αλλά το πήγα λαου λαου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Lenia16 είπε:

@Sentir...natureza με το καλό να βγει πέρα η εγκυμοσύνη σου κ με ένα υγιές μωρό σου εύχομαι! Καταρχας, έχεις ξεκινήσει να του δίνεις φρέσκο γάλα; Πιπίλα αν θυμάμαι καλά δεν παίρνει οπότε δεν έχει νόημα να την προτεινω για τον ύπνο. Αυτό με το λεμόνι μου φαίνεται λίγο κουλό, ειδικά να το ακούω από σένα, αλλά για να λέμε κ του στραβου το δίκιο αν ήμουν στη θέση σου δεν ξέρω τι θα έκανα. 

Θα σου πω τι έκανα εγώ για να αποθηλασει. Ξεκίνησα με τον πρωινό θηλασμό κ τον αντικατέστησα με φρέσκο. Ξυπναγε δλδ κ ήθελε να θηλάσει, σηκωνομουν κ ζεσταινα γαλα κ οσο έπινε. Μετά έδινα φρουτο ή σταφιδόψωμο ή τοστ, οτιδήποτε να συμπληρώσει. Συνέχισα με τον βραδινο με τον ίδιο τρόπο αλλά συμπλήρωνα αντί για φαγητό με στήθος ώσπου σιγά σιγά έκοψε το στήθος γιατί έπινε περισσότερο φρεσκο κ κάποιες μέρες την κοιμιζε ο μπαμπάς. Μετά σταμάτησε από μόνη της να ζητάει μέσα στη νύχτα. Όμως εμένα δεν έπινε τη μέρα κ σπάνια ζητούσε μόνη της. Όλο αυτό πήρε ένα τρίμηνο περίπου βέβαια. Της μιλούσα κάθε φορά που θήλαζε πολύ γλυκά κ της έλεγα τώρα που μεγάλωσες λίγο κ έγινες κοριτσάκι θα πίνεις γαλατάκι από το ποτηράκι σου γιατί της μαμάς το ήπιες όλο κ τελειώνει σιγά σιγά. Θα αγοράζουμε από το σούπερ μάρκετ που το παίρνουν από την κατσικουλα που κάνει μπε κτλ. 

Το ρόφημα με το μέλι σίγουρα θα επιβαρυνει τα δόντια αλλά φαντάζομαι δε θα διαρκέσει κ για πολύ καιρό, εγώ θα το δοκίμαζα.

 

Να πω ότι μια φίλη μου αποθηλασε τη δίχρονη κόρη της που θήλαζε ακατάπαυστα λέγοντας της ένα απόγευμα λοιπόν, το γάλα της μαμάς τελείωσε, το ήπιες όλο οπότε από σήμερα θα πίνουμε από το μπουκάλι. Κ αυτό ηταν! Από εκεί έκλεψα κ την ιδέα αλλά το πήγα λαου λαου!

H αληθεια ειναι οτι αρχισα να σκεφτομαι το λεμονι μολις διαβασα περιπτωσεις που τα παιδια το δεχτηκαν ομαλα και αναγκαστικα, οπως πχ το να αλλαξει το γαλα γευση λογω ορμονων. Δεν ξερω αν θα το εφαρμοσω, ακομη μου φαινεται ασχημη ιδεα, αλλα μαλλον το οτι ο χρονος μετραει αντιστροφα με εχει κανει να σκεφτομαι πώς μπορω να επιταχυνω. Δεν θα μπορουσα να ρισκαρω με τιποτα μια εγκυμοσυνη και ενα υγιες μωρο, γι'αυτο αρχισα να σκεφτομαι τετοιες λυσεις "αναγκης".

Γαλα δεν πινει, μονο με τα δημητριακα μια στο τοσο που τρωει. Οσες φορες μου ζητησε και του εβαλα να πιει ηπιε μια γουλια και το αφησε. Εχω βρει εναν τροπο στο διαδικτυο να δοκιμασω μηπως το δεχτει (κανοντας το "απαγορευμενο") αλλα το μελι με προβληματιζει. Δεν ξερω για ποσο θα συνεχισει να το κανει αν το αρχισω. Μην του γινει συνηθεια που δεν θα θελει να την κοψει μετα και καταληξουμε με χαλασμενα δοντια. Οχι οτι θα το αφησω να παει μεχρι εκει απλα σκεφτομαι οτι θα εχουμε να κοψουμε και αυτο μετα. Απο την αλλη, καλυτερα να αποθηλασει τωρα και να βρει "παρηγορια" σε κατι αλλο και οταν ερθει η στιγμη να το σταματησω κι εκεινο βλεπω πως θα κινηθω, περισσοτερο για την τερηδονα προβληματιζομαι.

 

πρίν από 33 λεπτά , Lenia16 είπε:

Έχω την αίσθηση ότι εμείς το μεγαλοποιουμε στο μυαλό μας κ ότι για τα μικρά δεν είναι τόσο φοβερό όσο νομίζουμε πάντως. Σίγουρα όμως μην του πεις ότι το κόβεις για το μωρό.

Φυσικα δεν του εχω πει οτι σταματαμε για το μωρο, ουτε καν οτι ειμαι εγκυος. Εχω γραψει σε αλλη παραθεση πως του το εξηγησα. 

Για την μεγαλοποιηση που λες, μπορει να εχεις δικιο μεχρι ενα σημειο. Τις πρωτες μερες πηγε τοσο καλα που δεν το πιστευα και αρχισα να σκεφτομαι οτι εγω τον κρατουσα πισω μη βαζοντας εστω καποια ορια, αλλα τωρα που βλεπω οτι ακομη το ζηταει καθημερινα, αν ηταν στο χερι του σιγουρα δεν θα αποθηλαζε ακομη...δεν ξερω αν το κανει απο συνηθεια ή απο αναγκη (μαλλον το πρωτο) αλλα σιγουρα θελει χρονο για να συνηθισει στην εντελως καινουρια κατασταση του μη θηλασμου και αυτο με αγχωνει λιγο, γιατι δεν εχω τοσο χρονο οσο χρειαζεται.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Λοιπον, ειπα να ενημερωσω και να ζητησω και την αποψη σας για καποια πραγματα. Κατ'αρχην συνεχιζουμε στο ιδιο μοτιβο, θηλαζει μονο στους υπνους, συνηθως ζηταει και μεσα στην μερα 1-2 φορες, αλλα πλεον την αρνηση δεν την δεχεται τοσο ευκολα. Αναλογως την περισταση σπανια μπορει να του δωσω στηθος αν μου ζητησει αλλα για λιγο (μεχρι να πουμε ενα τραγουδακι) ή να αρνηθω και να του πω οτι θα πιει το βραδυ οταν ειναι ωρα να κοιμηθει, κατι το οποιο φερνει μεγαλη αντιδραση συνηθως και κριση θυμου που αν δεν ειναι ο μπαμπας στο σπιτι για να εξισορροπησει την κατασταση θα κρατησει καποια ωρα. Παρ'ολα αυτα προσπαθω να ειμαι ανενδοτη εκεινη την στιγμη, ωστε να αρχισει να δεχεται τα πιο "αυστηρα" ορια και οτι το στηθος δεν αφορα μονο αυτον αλλα και εμενα, γιατι εκτος των αλλων οι θηλες εδω και καποιες μερες με πονανε απιστευτα στην αρχη του θηλασμου οπως τις πρωτες εβδομαδες που ακολουθησαν την γεννηση του μικρου.

 

Θα ηθελα την αποψη σας για τα παρακατω αν μπορειτε να την παραθεσετε :):

1) Μετα απο ερευνα στο διαδικτυο, ειδα οτι εχει μεγαλη επιτυχια καποιο ροφημα (γαλα με μελι, τσαι χαμομηλι με μελι, κα) την ωρα του υπνου ωστε να αρχισει να αποσυνδεει το στηθος. Αλλα η απορια μου ειναι στην αναπτυξη τερηδονας. Καθως θα εχουμε πλυνει τα δοντια, θα πιει το ροφημα, θα χαλαρωσει και θα κοιμηθει. Τι λετε γι'αυτο; Δεν ειναι επικινδυνο για τα δοντια;

2) Για να μειωσω κι αλλους θηλασμους (πχ τους βραδυνους με την αποσυνδεση του υπνου) δεν πρεπει να εχει δεχτει τις προηγουμενες μειωσεις; Καθως τον βλεπω να αντιδραει περισσοτερο στην αρνηση, πιστευω πως δεν ειναι ετοιμος για περαιτερω μειωσεις θηλασμων. Ελεγα να το τραβηξω λιγες μερες ακομη και μετα να ξεκινησω την αποσυνδεση οπως και να 'χει, γιατι δυσκολευομαι με την δυσφορια του θηλασμου και γενικως θελω να "επισπευσω" λιγο τα πραγματα ωστε να εχω περιθωριο να τα συνηθισει κανα τριμηνο.

3) Η ιδια οταν διαβαζα παλαιτερα για ατομα που βαζανε πχ λεμονι στις θηλες ωστε να αρνηθει το παιδι μονο του το στηθος το εβλεπα πολυ ασχημο, αλλα διαβαζοντας αυτες τις μερες περιπτωσεις που ηταν αρκετα ηπιες και το παιδι το δεχτηκε ευκολα ομολογω οτι μου μπηκε η ιδεα να το δοκιμασω. Σκεφτηκα οτι ακομη κι αν αποθηλαζε απο κατι απροοπτο (πχ κρυωμα, αλλαγη γευσης γαλακτος λογω της εγκυμοσυνης) ειναι κατι το οποιο γινεται καπως αποτομα, αλλα δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο μερους του απο το να δεχτει εν τελει, η ιδια φιλοσοφια δηλαδη. Φυσικα η μεγαλη διαφορα εγκειται στο οτι τις απροοπτες περιπτωσεις δεν μπορω να τις ελεγξω ουτε εγω, ενω το λεμονι ειναι δικη μου παρεμβαση, απλα το περιτρυγιριζω στο μυαλο μου τις τελευταιες μερες με το σκεπτικο οτι θα μπορουσε να ειναι κατι ανωδυνο για τον μικρο (μαλλον, διαφορετικα δεν θα το συνεχισω πανω απο καποιες μερες) και να τελειωνα γρηγορα λογω της καταστασης. Δεν ξερω...απλα το σκεφτομαι...ισως το αφησω σαν τελευταια λυση οταν θα κοντευει να τελειωσει το τριμηνο.

κ εγω ειχα διαβασει για λεμονια κλπ ακομη πιο εξτριμ για να σταματησει τον θηλασμο απο μονο.δ νομιζω οτι θα εμπαινα σε αυτην τη διαδικασια,κ δ χρειαστηκε,ειχα συμβιβαστει κ με την ιδεα του ταντεμ

συμφωνω να μην κανεις κ αλλες αποτομες μειωσεις αφου αντιδρα

εμενα ετσι κ αλλιως πινανε φρεσκο γαλα το πρωι η κ το βραδυ προ υπνου,ειτε ζεστο ειτε χλιαρο,ειτε με μελι ειτε χωρις.βοηθησε αρκετα την μεγαλη.μειωσε καποιους θηλασμους(μπορειτε να πλενετε δοντια μετα)

τουλ σε εμας ετσι συνεβη,σταματησε να θηλαζει για οποιονδηποτε λογο μεσα στη μερα κ εμειναν μονο 2φορες για τον υπνο,κ μετα εκοψε κ αυτους.ισως ομως κ να δουλεψει σε σας η αποσυνδεση απο τον υπνο πρωτα

δ πινουν ολα τα παιδακια γαλα πριν τον υπνο,κ δ ειναι κ απαραιτητο.αν παρολα αυτα θελεις να δοκιμασεις κτ σαν εναλλακτικη μπορεις.κ γαλα με φρουτο η γιαουρτι σαν σμουθις,κρεμα βρωμης

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

εμενα ετσι κ αλλιως πινανε φρεσκο γαλα το πρωι η κ το βραδυ προ υπνου,ειτε ζεστο ειτε χλιαρο,ειτε με μελι ειτε χωρις.βοηθησε αρκετα την μεγαλη.μειωσε καποιους θηλασμους(μπορειτε να πλενετε δοντια μετα)

Αν πλενουμε δοντια μετα το γαλα δεν θα ξεσηκωνεται; Εχω στο μυαλο μου την εικονα οτι θα αραζουμε στο κρεβατι, με καποιο βιβλιο ισως, θα πινει το γαλα οσο διαβαζουμε ή χαλαρωνουμε και καποια μερα θα ξαπλωσει χωρις να ζητησει και στηθος και θα κοιμηθει χαϊδευοντας τον, νανουριζοντας τον κλπ. Λανθασμενη εικονα εχω;

 

πρίν από 6 λεπτά , vicky86 είπε:

κ εγω ειχα διαβασει για λεμονια κλπ ακομη πιο εξτριμ για να σταματησει τον θηλασμο απο μονο.δ νομιζω οτι θα εμπαινα σε αυτην τη διαδικασια,κ δ χρειαστηκε,ειχα συμβιβαστει κ με την ιδεα του ταντεμ

Καλα μεχρι και πιπερι εχω διαβασει, αλλα φυσικα ειναι παρατραβηγμενο. Το λεμονι το "δεχτηκα" ας πουμε καλυτερα σαν ιδεα γιατι μου εχει τυχει καποιες φορες στην θαλασσα (περυσι) να ζητησει να θηλασει και μολις εβαλε τη θηλη στο στομα και γευτηκε την αλμυρα το αφησε, του το ξαναπροτεινα και το αρνηθηκε χωρις δραματα...απλα το αρνηθηκε. Οποτε σκεφτομαι οτι αν ειναι τοσο απλο και ανωδυνο γιατι να μην το δοκιμασω εφοσον πιεζομαι λιγο χρονικα; (Το ταντεμ νομιζω δεν θα το αντεξω...και δεν θελω να χανω την υπομονη μου με τα παιδια, οποτε προς το παρον ειναι εκτος σχεδιων)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Αν πλενουμε δοντια μετα το γαλα δεν θα ξεσηκωνεται; Εχω στο μυαλο μου την εικονα οτι θα αραζουμε στο κρεβατι, με καποιο βιβλιο ισως, θα πινει το γαλα οσο διαβαζουμε ή χαλαρωνουμε και καποια μερα θα ξαπλωσει χωρις να ζητησει και στηθος και θα κοιμηθει χαϊδευοντας τον, νανουριζοντας τον κλπ. Λανθασμενη εικονα εχω;

 

Καλα μεχρι και πιπερι εχω διαβασει, αλλα φυσικα ειναι παρατραβηγμενο. Το λεμονι το "δεχτηκα" ας πουμε καλυτερα σαν ιδεα γιατι μου εχει τυχει καποιες φορες στην θαλασσα (περυσι) να ζητησει να θηλασει και μολις εβαλε τη θηλη στο στομα και γευτηκε την αλμυρα το αφησε, του το ξαναπροτεινα και το αρνηθηκε χωρις δραματα...απλα το αρνηθηκε. Οποτε σκεφτομαι οτι αν ειναι τοσο απλο και ανωδυνο γιατι να μην το δοκιμασω εφοσον πιεζομαι λιγο χρονικα; (Το ταντεμ νομιζω δεν θα το αντεξω...και δεν θελω να χανω την υπομονη μου με τα παιδια, οποτε προς το παρον ειναι εκτος σχεδιων)

δ ειναι λανθασμενη εικονα,απλα δ ειναι απαραιτητο να ειναι ετσι

εμενα κ τα δυο πλεον περνουν τα καρεκλακια τους,πινουν το γαλα στο χαμηλο τραπεζακι κ μετα παμε στα δωματια.η μεγαλη εχει παραμυθι ο μικρος θηλασμο.καμια φορα διαβαζουμε κ στα δυο μαζι

δ ειναι κ τοσο ξεσηκωτικο το πλυσιμο των δοντιων

επισης ξαπλωμενοι να διαβαζετε κ να πινει γαλα;μαλλον μπανιο θα κανει με αυτο:-Pφανταζομαι με κουπα κ καλαμακι γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κουλό μου φαίνεται να διαβάζω από σένα για λεμόνια και τέτοια χαχα!! Όχι μωρέ μην μπεις σε τέτοια διαδικασία.  Μια τόσο όμορφη διαδρομή είναι κρίμα να τελειώσει έτσι.  Λοιπόν εγώ λέω να μην μειώσεις για λίγες μέρες άλλους θηλασμούς, αποδέξου λίγο την ανάγκη του,  ίσως σε νιώθει ανυπόμονη και νιώθει ανασφάλεια. Αν δεν σε παίρνει χρονικά και πρέπει να σταματήσεις, πάρτο απόφαση πως έχεις να διαχειριστείς τις έντονες ματαιώσεις του,  τις οποίες όμως θα αντιμετωπίσεις με τη σιγουριά και την αποφασιστικότητα που έχεις όταν αφορά θέμα σωματικής ακεραιότητας.  Θα είσαι εκεί να του εξηγείς ήρεμα ξανά και ξανά ότι δεν μπορεί να πιει γάλα γιατί πχ πονάς,  τον καταλαβαίνεις που στεναχωριέται,  πως τον αγαπάς πάρα πολύ και θα του προσφέρεις αγκαλιά αν θέλει  κι εναλλακτικές ασχολίες. Με σιγουριά. Αν νιώθει πως δεν είσαι σίγουρη θα νιώθει ανασφάλεια. Και με υπομονή όλα καλά θα πάνε. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , vicky86 είπε:

επισης ξαπλωμενοι να διαβαζετε κ να πινει γαλα;μαλλον μπανιο θα κανει με αυτο:-Pφανταζομαι με κουπα κ καλαμακι γι αυτο

Να "αραζουμε" και να "χαλαρωνουμε" εγραψα :-P Το προσεξα πολυ αυτο ωστε να μην γινει παρεξηγηση με χυμενα γαλατα:-D:-D

πρίν από 18 λεπτά , marakiz είπε:

Μια τόσο όμορφη διαδρομή είναι κρίμα να τελειώσει έτσι.

Ηταν ενας λογος που αρχισα να σκεφτομαι το λεμονι. Αν ειναι να το αποδεχτει ηρεμα και απλα να αρνηθει τον θηλασμο, δεν ειναι προτιμοτερο απο το να κλαιει και να νιωθει την αρνηση του στηθους και την απορριψη; Θελω να πω, απο τη μια εισαι ειλικρινης με το παιδι και αυτο ειναι πολυ καλο, αλλα απο την αλλη μηπως δεν εγινε και τιποτα αν για μια φορα, εστω για κατι τοσο σημαντικο και επειδη πιεζουν οι καταστασεις, δεν ειμαι απολυτα ειλικρινης μαζι του ωστε να προστατεψω την ψυχικη του υγεια; Φυσικα, μιλαω για το "κολπο" μονο σε περιπτωση που θα το δεχτει ηπια, γιατι αν ειναι να αντιδραει και να ορυεται (οπως οταν ηταν μπουκωμενος αν θυμαστε τον χειμωνα) τοτε εννοειται οτι καλυτερη ειναι η ειλικρινεια, κι ας πληγωνεται. Απλα με προβληματιζει το αν ειναι εφικτο να γινει ταυτοχρονα ηπια και σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα...

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

H αληθεια ειναι οτι αρχισα να σκεφτομαι το λεμονι μολις διαβασα περιπτωσεις που τα παιδια το δεχτηκαν ομαλα και αναγκαστικα, οπως πχ το να αλλαξει το γαλα γευση λογω ορμονων. Δεν ξερω αν θα το εφαρμοσω, ακομη μου φαινεται ασχημη ιδεα, αλλα μαλλον το οτι ο χρονος μετραει αντιστροφα με εχει κανει να σκεφτομαι πώς μπορω να επιταχυνω. Δεν θα μπορουσα να ρισκαρω με τιποτα μια εγκυμοσυνη και ενα υγιες μωρο, γι'αυτο αρχισα να σκεφτομαι τετοιες λυσεις "αναγκης".

Γαλα δεν πινει, μονο με τα δημητριακα μια στο τοσο που τρωει. Οσες φορες μου ζητησε και του εβαλα να πιει ηπιε μια γουλια και το αφησε. Εχω βρει εναν τροπο στο διαδικτυο να δοκιμασω μηπως το δεχτει (κανοντας το "απαγορευμενο") αλλα το μελι με προβληματιζει. Δεν ξερω για ποσο θα συνεχισει να το κανει αν το αρχισω. Μην του γινει συνηθεια που δεν θα θελει να την κοψει μετα και καταληξουμε με χαλασμενα δοντια. Οχι οτι θα το αφησω να παει μεχρι εκει απλα σκεφτομαι οτι θα εχουμε να κοψουμε και αυτο μετα. Απο την αλλη, καλυτερα να αποθηλασει τωρα και να βρει "παρηγορια" σε κατι αλλο και οταν ερθει η στιγμη να το σταματησω κι εκεινο βλεπω πως θα κινηθω, περισσοτερο για την τερηδονα προβληματιζομαι.

 

Φυσικα δεν του εχω πει οτι σταματαμε για το μωρο, ουτε καν οτι ειμαι εγκυος. Εχω γραψει σε αλλη παραθεση πως του το εξηγησα. 

Για την μεγαλοποιηση που λες, μπορει να εχεις δικιο μεχρι ενα σημειο. Τις πρωτες μερες πηγε τοσο καλα που δεν το πιστευα και αρχισα να σκεφτομαι οτι εγω τον κρατουσα πισω μη βαζοντας εστω καποια ορια, αλλα τωρα που βλεπω οτι ακομη το ζηταει καθημερινα, αν ηταν στο χερι του σιγουρα δεν θα αποθηλαζε ακομη...δεν ξερω αν το κανει απο συνηθεια ή απο αναγκη (μαλλον το πρωτο) αλλα σιγουρα θελει χρονο για να συνηθισει στην εντελως καινουρια κατασταση του μη θηλασμου και αυτο με αγχωνει λιγο, γιατι δεν εχω τοσο χρονο οσο χρειαζεται.

Θέλει χρόνο για να συνηθίσει το άλλο γάλα, μη σταματάς να προσφέρεις επειδή δεν το πίνει. Σιγά σιγά θα πίνει όλο κ περισσότερο. Δοκίμασε διάφορα γάλατα να δεις αν του αρέσει κάποιο περισσότερο, ζεστό, χλιαρό, κρύο, με μέλι. Πρέπει να σε δει αποφασισμένη κ να το αποδεχτεί ως κάτι φυσικό που συμβαίνει κ όχι ως κάτι που του επιβάλεις για κάποιο λόγο. Δλδ, του τύπου τα παιδάκια σαν κ εσένα δεν πίνουν από τη μαμά γιατί έχουν μεγαλώσει, αυτό είναι για τα πολύ μωρά κ ευτυχώς που είχε γάλα η μαμά μέχρι τώρα αλλά τώρα τελειώνει κ πρέπει να μάθουμε να πίνουμε απτό ποτηράκι μας. Δεν ξέρω αν συμφωνείς με αυτή την προσέγγιση αλλά μου φαίνεται πιο νορμάλ απτά λεμονια! Με το συμπαθειο!:P

Μην το συνδέσεις με την πάνα (εδώ βγάλαμε την πάνα ακόμα θα θηλάζεις, ας πούμε) μην έχετε κ εκεί πισωγυρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω Sentir μου. Για μένα είναι ξεγέλαμα. Εγώ δεν θα το έκανα με τίποτα.  Αν πιστεύεις πως είναι κάτι που ταιριάζει στο παιδι σου κάντο,  εσύ ξέρεις.  Πάντως το ότι κλαίει δεν σημαίνει πως θα πληγωθεί ανεπανόρθωτα, είναι πάρα πολύ λογικό να αντιδράει.  Μην το φοβάσαι το κλάμα,  αγκάλιασε το συναίσθημα του. Η παιδίατρος που είναι και σύμβουλος θηλασμού  (καλά θυμάμαι?) Πώς σου λέει να κινηθείς? Έχει κι η Πατσούρου στο βιβλίο της καλές οδηγίες αποθηλασμού.  Γκούγκλαρε τες να τις βρεις, μπορεί να σε βοηθήσουν. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Lenia16 είπε:

Να σας πω κ κάτι να γελάσετε; Εμένα η κόρη μου δε θυμάται τπτ πλεον, όταν τη ρωτάω αν θυμάται από που έπινε γάλα από τη μαμά μου δείχνει τον αφαλό μου κ λέει μαμ!

Χαχα σωπα ρε!  Εντυπωσιακό!  Πόσο καιρό έχει αποθηλάσει? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Χαχα σωπα ρε!  Εντυπωσιακό!  Πόσο καιρό έχει αποθηλάσει? 

3 μήνες. Κ εγώ έπαθα ένα μικρό σοκ αλλά μετα το ξεπέρασα! Όταν μεγαλώσει αρκετα θα της δείχνω το πεσμένο στήθος μου κ θα της ρίχνω το φταιξιμο :-D:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

) Η ιδια οταν διαβαζα παλαιτερα για ατομα που βαζανε πχ λεμονι στις θηλες ωστε να αρνηθει το παιδι μονο του το στηθος το εβλεπα πολυ ασχημ

 Το διάβασα κι εγώ κ να σου την αλήθεια μου φάνηκε ακραία λύση, γιατί το μωρό έχει συνδέσει το στήθος της μαμάς του με γλυκά συναισθηματα κ προσωπικά δεν θα ήθελα να αποχαιρετήσει τον θηλασμό εχοντας στο νου του μία ξινή γεύση, μία αλλιωτικη μυρωδιά, μία δυσαρεστη αίσθηση που δεν έχει καμια σχέση με την πραγματικότητα. 

 

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

. Καθως θα εχουμε πλυνει τα δοντια, θα πιει το ροφημα, θα χαλαρωσει και θα κοιμηθει.

 Μήπως το κλειδί δεν βρίσκεται εκεί αλλά στην αλλαγή ρουτίνας? 

  

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

) Μετα απο ερευνα στο διαδικτυο, ειδα οτι εχει μεγαλη επιτυχια καποιο ροφημα (γαλα με μελι, τσαι χαμομηλι με μελι, κα

Εγώ δοκίμασα μετά τον πρωινό θηλασμό (ώστε αργότερα να κάνω αντικατάσταση) να δώσω γάλα φρέσκο με μελι αφού όλα τα άλλα τα απορρίπτει. Τελικά δεν πίνει δεύτερη φορά. Ίσως να δοκιμάσω κι εγώ κάποιο άλλο ρόφημα, δεν μου είχε πάει καν το μυαλό ότι μπορώ να δώσω και κάτι τέτοιο για πρωινό!

   

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν νομίζω Sentir μου. Για μένα είναι ξεγέλαμα. Εγώ δεν θα το έκανα με τίποτα.  Αν πιστεύεις πως είναι κάτι που ταιριάζει στο παιδι σου κάντο,  εσύ ξέρεις.  Πάντως το ότι κλαίει δεν σημαίνει πως θα πληγωθεί ανεπανόρθωτα, είναι πάρα πολύ λογικό να αντιδράει.  Μην το φοβάσαι το κλάμα,  αγκάλιασε το συναίσθημα του. Η παιδίατρος που είναι και σύμβουλος θηλασμού  (καλά θυμάμαι?) Πώς σου λέει να κινηθείς? Έχει κι η Πατσούρου στο βιβλίο της καλές οδηγίες αποθηλασμού.  Γκούγκλαρε τες να τις βρεις, μπορεί να σε βοηθήσουν. 

Εχω διαβασει απειρες πληροφοριες για ομαλο/φυσικο αποθηλασμο την τελευταια εβδομαδα σε ολο το διαδικτυο και απο συμβουλους θηλασμου και απο μαμαδες που αποθηλασαν. Θα ψαξω συγκεκριμενα της Πατσουρου μηπως βρω κατι. Με τον παιδιατρο ακομη δεν καναμε σοβαρη κουβεντα επι του θεματος γιατι τελευταια φορα που βρεθηκαμε ημουν στη φαση να αποθηλασω ή οχι. Απο την στιγμη που το αποφασισα δεν εχω επικοινωνησει ακομη μαζι του αλλα ηταν κατι που θα εκανα μεσα στην εβδομαδα.

 

πρίν από 22 λεπτά , Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν συμφωνείς με αυτή την προσέγγιση αλλά μου φαίνεται πιο νορμάλ απτά λεμονια! Με το συμπαθειο!:P

 Εχετε δικιο το ξερω. Κι εγω διαφωνω με τετοιες τακτικες...απλα πιεζομαι και προσπαθω να βρω την πιο ανωδυνη γρηγορη λυση (και για τον μικρο και για μενα). Ειμαι μπερδεμενη, ισως να ψαχνω και ελαφρυντικα για το "κολπο", δεν ξερω...Δεν ειναι κατι που αποφασισα να κανω, απλα ρωτησα την αποψη σας και χαιρομαι που την παραθεσατε για να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο στο κεφαλι μου και να παρω την σοφοτερη αποφαση.

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...