Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ομαλος αποθηλασμος?


Recommended Posts

Καλημερα.εχω ενα αγορακι 13μισι μηνων που ακομα θηλαζω και τρωει κανονικα κ το φαι του.εδω και τουλαχιστον 4 μηνες που επεστρεψα στη δουλεια κ ο μικρος ετρωγε ολο το μπολακι του,θηλαζουμε το βαδυ πριν τον υπνο και στα νυχτερινα του ξυπνηματα μεχρι πχ 7μισι το πρωι που ειμαι σπιτι.την ημερα ειναι με νταντα.κοιμαται χωρις στηθος τη μερα αλλα και το βραδυ πριν τον υπνο του δεν θα αποκοιμηθει στο στηθος,κανουμε αγκαλιτσα μετα πανω κατω κ τον βαζω στη κουνια του.στους νυχτερινους θηλασμους που ειναι ηδη κοιμισμενος ,θηλαζω κ μετα τον βαζω κουνια απευθειας ετσι ζαβλακωμενο..ο τελευταιος θηλασμος μας δεν ειναι πρωινος απο την αποχη οτι μετα ξυπναει.οταν ξυπνησει οριστικα,μετα θα φαει φρουτα. Περιμενω το οκ απο αλλεργιολογο για να δουμε τι γινεται με τις αλλεργιες μας τις οποιες σταδιακα ξεπερναμε κ οταν παρω το οκ για γαλα θα ηθελα να αρχισει σιγα σιγα ο αποθηλασμος.πως θα πρεπει να ξεκινησω?μου λενε το πρωινο πρωτα,αλλα εμενα δεν κανει πρωινο θηλασμο κ φοβαμαι πως αν δει ξαφνικα ποτηρακι θα ξεσηκωθει στις 6 το πρωι πχ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα.εχω ενα αγορακι 13μισι μηνων που ακομα θηλαζω και τρωει κανονικα κ το φαι του.εδω και τουλαχιστον 4 μηνες που επεστρεψα στη δουλεια κ ο μικρος ετρωγε ολο το μπολακι του,θηλαζουμε το βαδυ πριν τον υπνο και στα νυχτερινα του ξυπνηματα μεχρι πχ 7μισι το πρωι που ειμαι σπιτι.την ημερα ειναι με νταντα.κοιμαται χωρις στηθος τη μερα αλλα και το βραδυ πριν τον υπνο του δεν θα αποκοιμηθει στο στηθος,κανουμε αγκαλιτσα μετα πανω κατω κ τον βαζω στη κουνια του.στους νυχτερινους θηλασμους που ειναι ηδη κοιμισμενος ,θηλαζω κ μετα τον βαζω κουνια απευθειας ετσι ζαβλακωμενο..ο τελευταιος θηλασμος μας δεν ειναι πρωινος απο την αποχη οτι μετα ξυπναει.οταν ξυπνησει οριστικα,μετα θα φαει φρουτα. Π

Λοιπόν, κι εμένα 13μιση μηνών είναι και έχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόγραμμα θηλασμών , με μόνη διαφορά το ότι εγώ την κοιμίζω με θηλασμό. Αφού δεν θηλάζει όταν ξυπνήσει, απλώς προχωράς να κόψεις τον επόμενο θηλασμό. Από πρότερη εμπειρία με τον μεγάλο μου, κόβεις τον βραδινό θηλασμό πριν τον ύπνο, δηλαδή του δίνεις το γάλα του με το ποτηράκι. Αφού εδραιωθεί αυτό, στην συνέχεια όποτε ξυπνάει προσπαθείς να τον ξανακοιμίσεις με αγκαλιά όχι με θηλασμό και συνεχίζεις έτσι βλέποντας κατά πόσον το δέχεται το παιδί. Εντωμεταξύ μειώνεται και το γάλα και κάποια στιγμή απλά ξεχνάει να ζητήσει να θηλάσει μες στην νύχτα. Αυτό είναι το πιο αποφασιστικό βήμα, κάπου εκεί έχει σχεδόν αποθηλάσει.

 

Πάντως εγώ σκοπεύω να αρχίσω όλα αυτα σε κανά τρίμηνο, γιατι από τον μεγάλο μου θυμάμαι ότι κάπου στους 17 μήνες ήταν πολύ πιο έτοιμος να τα δεχτεί όλα υτά.

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Επειδη λενε οτι το αγχος αποχωρισμου κορυφωνεται 18 μηνων φοβαμαι να το αφησω τοσο...θα ειναι κ ιουλιος -αυγουστος τοτε κ εχω ακουσει οτι καλο ειναι να μην αποθηλαζουμε καλοκαιρι..ισως διοτι ξυπνανε κ διψουν πιο πολυ λογω ζεστης?ισχυει?δεν ξερω..παντως κ εγω ετσι σκεφτομαι να το παω,πρωτα τον βραδινο...η απορια μου ομως ειναι αν το καλαμακι ειναι τοσο νανουριστικο κ χαλαρωτικο οπως το στηθος...,

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια δε θα το νανουριζει το καλαμακι.αλλα η ρουτινα υπνου που θα ακολουθειτε πριν κ μετα.εχετε κατι τετοιο τωρα;πχ 8μπανακι κ μετα θηλασμος στο δωματιο με σβηστα φωτα.μετα θα κανετε το εξης πχ.8μπανακι,8:30το γαλα με το καλαμακι στην κουζινα η στο παιδικο σε μια καρεκλιτσα,ισως κανενα παραμυθακι,αγκαλια,νανουρισμα,χαδακια(οτι σας βολεψει τελως παντων)κ υπνος.καπως ετσι μπορεις να το κανεις κ τωρα.απλα να τον βαζεις στην κουνια γλαρωμενο κ οχι κοιμισμενο.αν πινει αρκετα υγρα δεν υπαρχει λογος να σε προβληματισει ο αποθηλασμος καλοκαιρι.οσο για το ποτε ειναι καλυτερα νομιζω εξαρταται στο καθε παιδι κ τις αντοχες της μαμας

Link to comment
Share on other sites

Η ρουτινα μας εχει ως εξης:παμε στο δωματιο του,αλλαγμα πανας,κοβουμε νυχια,ενυδατικη,ορο και μετα πυτζαμες,σβηνω φως,θηλασμος κ αγκαλιτσα...δεν τον εμαθα με νανουρισματα κλπ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ρουτινα μας εχει ως εξης:παμε στο δωματιο του,αλλαγμα πανας,κοβουμε νυχια,ενυδατικη,ορο και μετα πυτζαμες,σβηνω φως,θηλασμος κ αγκαλιτσα...δεν τον εμαθα με νανουρισματα κλπ..

 

Οποτε θα πινετε το γαλα στην κουζινα κ μετα τα ιδια.η αφου πατε δωματιο.ισως βα αλλαζεις την πανα μετα το γαλα.θα σβηνεις το φως.θα κανετε αγκαλιτσα κ ας ελπιζεις οτι θα κοιμηθει.δεν ξερω ποσο ρεαλιστικα ειναι αυτα.μπορεις να κανεις προσπαθεια να αποσυνδεσεις το θηλασμο με τον υπνο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οταν επιστρέφεις απο τη δουλειά δεν θηλαζει;

Αν όχι, ίσως μπορείς να προσπαθήσεις προ του ύπνου να κοπεί νανουριζοντας το με άλλους τρόπους.

Αλλος τρόπος ειναι να αρχίσεις απο τον νυχτερινό αποθηλασμο στέλνοντας τον μπαμπά οταν ξυπνάει ή βρίσκοντας άλλον τροπο να κοιμάται (θα εχεις συζητήσει με το μωρό απο πριν οτι δεν πίνουμε γαλα της μαμάς το βραδυ) πχ αγκαλιά, λιγο κούνημα κτλ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θηλαζει οταν γυρναω..οπως επισης δεν το εχει συνδεσει με βαρεμαρα η παρηγορια οταν πχ χτυπαει..απλα οταν εχει ξυπνηματα λογω δοντιων εκει δινω στηθος..βεβαια στις πολυ δυσκολες.μερες δεν ηρεμει ουτε ετσι κ δινω ντεπον.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θηλαζει οταν γυρναω..οπως επισης δεν το εχει συνδεσει με βαρεμαρα η παρηγορια οταν πχ χτυπαει..απλα οταν εχει ξυπνηματα λογω δοντιων εκει δινω στηθος..βεβαια στις πολυ δυσκολες.μερες δεν ηρεμει ουτε ετσι κ δινω ντεπον.

 

Στα δόντια βοηθάει πολυ η ομοιοπαθητική.

 

Αν δέχεται όρια μπορείς να κανεις δοκιμή ως εξής: στο θηλασμο προ του ύπνου να του πεις οτι θα θηλάσει μέχρι να τραγουδήσεις το "φεγγαράκι μου λαμπρό". Μόλις τελειώσει το τραγούδι να σταματήσει να πίνει γαλα και να κοιμηθεί.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να καταχραστώ το θέμα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Εμένα κοντεύει ο μικρός να χρονίσει. Δε θέλω να αποθηλάσω, ωστόσο ο νυχτερινός θηλασμός κοντεύει να γίνει εφιάλτης. Το πρόγραμμά μας είναι το εξής: Θηλασμός το πρωί, το μεσημέρι που γυρνάω από τη δουλειά και το βράδυ πριν το ύπνο. Ρουτίνα ύπνου έχουμε, μπανάκι - αγκαλίτσα - θηλασμός - ύπνος. Ξυπνάει, όμως, κατά τις 2 για θηλασμό και μετά ξεσηκώνεται και μπορεί να πάει και 4 το πρωί να ξανακοιμηθεί. Γενικά κοιμάται με το που θα τον βάλεις στην κούνια, χωρίς νανουρίσματα, κλπ. μόνος του. Εκτός από την ώρα εκείνη. Χθες τον άφησα στην κούνια. Νανουριζόταν αρχικά και μετά άρχισε να κλαίει. Τον άφησα λίγο, αλλά δεν κατάφερε να ξανακοιμηθεί. Έχετε καμιά πρόταση, πως να κόψουμε το νυχτερινό θηλασμό ή είναι εξωπραγματικό με δεδομένο ότι δε θέλω να αποθηλάσω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, να καταχραστώ το θέμα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Εμένα κοντεύει ο μικρός να χρονίσει. Δε θέλω να αποθηλάσω, ωστόσο ο νυχτερινός θηλασμός κοντεύει να γίνει εφιάλτης. Το πρόγραμμά μας είναι το εξής: Θηλασμός το πρωί, το μεσημέρι που γυρνάω από τη δουλειά και το βράδυ πριν το ύπνο. Ρουτίνα ύπνου έχουμε, μπανάκι - αγκαλίτσα - θηλασμός - ύπνος. Ξυπνάει, όμως, κατά τις 2 για θηλασμό και μετά ξεσηκώνεται και μπορεί να πάει και 4 το πρωί να ξανακοιμηθεί. Γενικά κοιμάται με το που θα τον βάλεις στην κούνια, χωρίς νανουρίσματα, κλπ. μόνος του. Εκτός από την ώρα εκείνη. Χθες τον άφησα στην κούνια. Νανουριζόταν αρχικά και μετά άρχισε να κλαίει. Τον άφησα λίγο, αλλά δεν κατάφερε να ξανακοιμηθεί. Έχετε καμιά πρόταση, πως να κόψουμε το νυχτερινό θηλασμό ή είναι εξωπραγματικό με δεδομένο ότι δε θέλω να αποθηλάσω;

 

Δεν ειναι εξωπραγματικος ο νυχτερινος αποθηλασμος.δηλαδη ξυπναει μονο μια φορα το βραδυ αλλα μπορει να του παρει ωρα να ξανακοιμηθει;εκεινη την ωρα τον θηλαζεις στο σκοταδι;χωρις να του μιλας;του αλλαζεις πανα;μπορει να ειναι αυτονοητη η απαντηση αλλα πρεπει να ρωτησω.εχει καιρο που το κανει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια, να καταχραστώ το θέμα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Εμένα κοντεύει ο μικρός να χρονίσει. Δε θέλω να αποθηλάσω, ωστόσο ο νυχτερινός θηλασμός κοντεύει να γίνει εφιάλτης. Το πρόγραμμά μας είναι το εξής: Θηλασμός το πρωί, το μεσημέρι που γυρνάω από τη δουλειά και το βράδυ πριν το ύπνο. Ρουτίνα ύπνου έχουμε, μπανάκι - αγκαλίτσα - θηλασμός - ύπνος. Ξυπνάει, όμως, κατά τις 2 για θηλασμό και μετά ξεσηκώνεται και μπορεί να πάει και 4 το πρωί να ξανακοιμηθεί. Γενικά κοιμάται με το που θα τον βάλεις στην κούνια, χωρίς νανουρίσματα, κλπ. μόνος του. Εκτός από την ώρα εκείνη. Χθες τον άφησα στην κούνια. Νανουριζόταν αρχικά και μετά άρχισε να κλαίει. Τον άφησα λίγο, αλλά δεν κατάφερε να ξανακοιμηθεί. Έχετε καμιά πρόταση, πως να κόψουμε το νυχτερινό θηλασμό ή είναι εξωπραγματικό με δεδομένο ότι δε θέλω να αποθηλάσω;

 

Δε νομίζω οτι σχετίζεται με τον θηλασμο μόνο αυτό το ξύπνημα. Μαλλον δυσκολεύεται να κοιμηθεί, πολλα μωρά το παθαίνουν μεταξυ 12-18 μηνών. Λιγο τα δόντια, λιγο το άγχος αποχωρισμού, λιγο οι πόνοι ανάπτυξης συμβαίνει αυτό που περιγράφεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα.

Εδω και δυο εβδομαδες εχουμε παρει το οκ απο την αλλεργιολογο για τα γαλακτοκομικα.Τρωει ευχαριστα τυρι, γιαουρτι δεν το θελει(εχω δοκιμασει προβειο κ κατσικισιο) και χτες εδωσα φρεσκο γαλα πρωτη φορα.Ηπιε δυο ρουφιξιες (απο ποτηρι με καλαμακι) το απογευμα που του προσφερα σε ασχετη ωρα.Ξαναεδωσα το βραδυ, πριν τον υπνο του, κατσαμε στην καρεκλα θηλασμου και του το εδωσα, ξαφνιαστηκε η αληθεια ειναι, ηπιε 2 ρουφηξιες και μετα το εσπρωχνε..ξαναπροσπαθησα ηρεμα και ομορφα αλλα τιποτα..οποτε θηλασα και κοιμηθηκε..αγχωνομαι η αληθεια ειναι...τι προτεινετε να κανω?ειπα στην γυναικα που τον κρατα να ξαναδοκιμασει κ εκεινη το πρωι μολις ξυπνουσε σημερα να του προσφερει..θεωρω οτι πρεπει πρωτα να το συνηθισει μες τη μερα σαν γευση και μετα να του το δωσω σαν βραδινο αντι θηλασμου.σωστα το σκεφτομαι? οσον αφορα τη θερμοκρασια, το ζεστανα ελαχιστα, ισα να φυγει η παγωμαρα του ψυγειου..επισης η αληθεια ειναι οτι πεφτει χορτατος το βραδυ για υπνο και θηλαζει πολυ λιγο μαλλον ισα να χαλαρωσει..ισως γιαυτο δεν το ηπιε?δλδ το θεωρει φαγητο ενω το γαλα μου απλα ως χαλαρωτικο?δεν ξερω..πελαγωσα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εδω και δυο εβδομαδες εχουμε παρει το οκ απο την αλλεργιολογο για τα γαλακτοκομικα.Τρωει ευχαριστα τυρι, γιαουρτι δεν το θελει(εχω δοκιμασει προβειο κ κατσικισιο) και χτες εδωσα φρεσκο γαλα πρωτη φορα.Ηπιε δυο ρουφιξιες (απο ποτηρι με καλαμακι) το απογευμα που του προσφερα σε ασχετη ωρα.Ξαναεδωσα το βραδυ, πριν τον υπνο του, κατσαμε στην καρεκλα θηλασμου και του το εδωσα, ξαφνιαστηκε η αληθεια ειναι, ηπιε 2 ρουφηξιες και μετα το εσπρωχνε..ξαναπροσπαθησα ηρεμα και ομορφα αλλα τιποτα..οποτε θηλασα και κοιμηθηκε..αγχωνομαι η αληθεια ειναι...τι προτεινετε να κανω?ειπα στην γυναικα που τον κρατα να ξαναδοκιμασει κ εκεινη το πρωι μολις ξυπνουσε σημερα να του προσφερει..θεωρω οτι πρεπει πρωτα να το συνηθισει μες τη μερα σαν γευση και μετα να του το δωσω σαν βραδινο αντι θηλασμου.σωστα το σκεφτομαι? οσον αφορα τη θερμοκρασια, το ζεστανα ελαχιστα, ισα να φυγει η παγωμαρα του ψυγειου..επισης η αληθεια ειναι οτι πεφτει χορτατος το βραδυ για υπνο και θηλαζει πολυ λιγο μαλλον ισα να χαλαρωσει..ισως γιαυτο δεν το ηπιε?δλδ το θεωρει φαγητο ενω το γαλα μου απλα ως χαλαρωτικο?δεν ξερω..πελαγωσα..

 

Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να συνδέεις την προσπάθεια αποθηλασμού με το αν θα δεχτεί ή όχι το παιδί το ξένο γάλα. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα αυτά.

Αν σε προβληματίζει το ότι πρέπει να θηλάσεις για να κοιμηθεί, το γάλα σε ποτήρι δε θα σε σώσει, θα σε σώσει πρώτα απ'ολα το να ξεχάσει με κάποιο τρόπο το στήθος για να αποκοιμηθεί. Αυτό δεν είναι εύκολο υπό την έννοια ότι σπανίως τα παιδιά δέχονται τέτοιες αλλαγές αγόγγυστα.

Εγώ θα πρότεινα: σκέψου μια ρουτίνα ύπνου που μπορείς να εφαρμόσεις πχ μπάνιο, παραμύθι, τραγουδάκια κτλ. Τα κάνεις αυτά, τοποθετείς το παιδί στο κρεβατάκι και το χαϊδολογάς μέχρι να κοιμηθεί (μπορεί να σου πάρει και ώρες, οπότε θα πρότεινα βάρδιες με το σύζυγο). Σε κάθε αφύπνιση το βράδυ, το ίδιο τροπάρι, μπαίνετε μέσα και του χαϊδεύτε την πλατούλα μέχρι να κοιμηθεί. Οι πρώτες νύχτες θα είναι ΔΥΣΚΟΛΕΣ, αν είσαι συνεπής όμως και το έχεις πάρει απόφαση θα τα καταφέρετε νομίζω.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνει αυτό που θέλεις χωρίς καμία διαμαρτυρία, αν και θα μπορούσες να προετοιμάσεις το παιδί αρκετές μέρες πριν με μπόλικο μπίρι μπίρι μέσα στην ημέρα.

Εναλλακτικα, είχα βρει κάποτε και αυτό:

Όταν το παιδί φθάσει σε σημείο να αποσυνδέσει τον ύπνο από το στήθος, υποψιάζομαι ότι θα είναι και πιο εύκολο μετά να αποθηλάσει εντελώς, γιατί πια κατά τη διάρκεια της ημέρας μπορείς να παίξεις με απόσπαση προσοχής, το οποίο θα΄χει κι αυτό τα ζόρια του φαντάζομαι, αλλά λογικά θα είναι κάπως πιο ανώδυνο αν το κάνεις σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση, μαλλον ομως δεν διαβασες ολη την κουβεντα πριν ε?

Μες την μερα δεν θηλαζει, πλεον μονο το βραδυ πριν κοιμηθει και ΑΝ ξυπνησει μες τη νυχτα (απο πονο δοντιων συνηθως). Δηλαδη μιλαμε για συνηθως 2 θηλασμους το 24ωρο.. Αν ομως κοψω και τον βραδινο θηλασμο δεν θα πινει μετα κανενα γαλα! Και επειδη δεν θελει κ το γιαουρτι, τι ασβεστιο θα προσλαμβανει?Ποσο τυρι πια να φαει?

 

Ο προβληματισμος μου τωρα ειναι να δεχτει το φρεσκο γαλα.Αν το δεχτει κατ'εμε, θα μπορω να του δινω ενα ποτηρι πχ πριν τον υπνο κ μετα θα ερθει κ ο αποθηλασμος θεωρω..απο γνωστες μου,ετσι το εκαναν.με το που δεχτηκε το μωρο το φρεσκο γαλα, αρχισε κ ο αποθηλασμος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω για την απαντηση, μαλλον ομως δεν διαβασες ολη την κουβεντα πριν ε?

Μες την μερα δεν θηλαζει, πλεον μονο το βραδυ πριν κοιμηθει και ΑΝ ξυπνησει μες τη νυχτα (απο πονο δοντιων συνηθως). Δηλαδη μιλαμε για συνηθως 2 θηλασμους το 24ωρο.. Αν ομως κοψω και τον βραδινο θηλασμο δεν θα πινει μετα κανενα γαλα! Και επειδη δεν θελει κ το γιαουρτι, τι ασβεστιο θα προσλαμβανει?Ποσο τυρι πια να φαει?

 

Ο προβληματισμος μου τωρα ειναι να δεχτει το φρεσκο γαλα.Αν το δεχτει κατ'εμε, θα μπορω να του δινω ενα ποτηρι πχ πριν τον υπνο κ μετα θα ερθει κ ο αποθηλασμος θεωρω..απο γνωστες μου,ετσι το εκαναν.με το που δεχτηκε το μωρο το φρεσκο γαλα, αρχισε κ ο αποθηλασμος..

Ααα...μπαρδόν. Πράγματι δε διάβασα όλη τη συζήτηση.

Σε σχέση με το ερώτημά σου περί ασβεστίου, κάπου έχω το βιβλίο του Παπαβέντση που αναφέρει αν θυμάμαι καλά σε κάποιο σημείο πόσα gr τυριού αντιστοιχούν σε πόσα ml γάλακτος (ή το αντίθετο), όταν επιστρέψω σπίτι θα σου στείλω τι γράφει. Δεν κάνεις όμως την ερώτηση και στον παιδίατρό σας? Υπάρχουν και άλλες τροφές που περιέχουν ασβέστιο πχ αμύγδαλα (αλεσμένα), σαρδέλα...

Τώρα για το γάλα, μπορεί και να μην του αρέσει σε αυτή τη φάση, η κόρη μου είναι 14 μηνών, κι ενώ είναι δεκτική στο να δοκιμάσει διάφορα, το φρέσκο γάλα δεν το γουστάρει. Εγώ θα συνέχιζα τις δοκιμές κι ό,τι κάτσει, αλλά αν δεν το θέλει με τίποτα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Οι γνωστές σου που αναφέρεις και πέτυχαν αποθηλασμό δίνοντας ξένο γάλα, είχαν παιδί στην ηλικία του δικού σου? Όχι τίποτ'αλλο, αν είναι τόσο απλό να το επιχειρήσω κι εγώ κάποια στιγμή, αλλά τι να σου πω, χλωμό το κόβω να είναι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα θα ηταν να ξεχωρισεις το φρεσκο γαλα απο τον αποθηλασμο.επικεντρωσου στο να πιει αν του αρεσει φυσικα το γαλα.αν φτασετε σε ικανοποιητικο επιπεδο τοτε θα αποσυνδεσεις τον θηλασμο απο τον υπνο

Link to comment
Share on other sites

Ααα...μπαρδόν. Πράγματι δε διάβασα όλη τη συζήτηση.

Σε σχέση με το ερώτημά σου περί ασβεστίου, κάπου έχω το βιβλίο του Παπαβέντση που αναφέρει αν θυμάμαι καλά σε κάποιο σημείο πόσα gr τυριού αντιστοιχούν σε πόσα ml γάλακτος (ή το αντίθετο), όταν επιστρέψω σπίτι θα σου στείλω τι γράφει. Δεν κάνεις όμως την ερώτηση και στον παιδίατρό σας? Υπάρχουν και άλλες τροφές που περιέχουν ασβέστιο πχ αμύγδαλα (αλεσμένα), σαρδέλα...

Τώρα για το γάλα, μπορεί και να μην του αρέσει σε αυτή τη φάση, η κόρη μου είναι 14 μηνών, κι ενώ είναι δεκτική στο να δοκιμάσει διάφορα, το φρέσκο γάλα δεν το γουστάρει. Εγώ θα συνέχιζα τις δοκιμές κι ό,τι κάτσει, αλλά αν δεν το θέλει με τίποτα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Οι γνωστές σου που αναφέρεις και πέτυχαν αποθηλασμό δίνοντας ξένο γάλα, είχαν παιδί στην ηλικία του δικού σου? Όχι τίποτ'αλλο, αν είναι τόσο απλό να το επιχειρήσω κι εγώ κάποια στιγμή, αλλά τι να σου πω, χλωμό το κόβω να είναι έτσι...

 

Ναι, μιλαμε για συνομιληκα μωρα... να δοκιμασω με μπιμπερο?μηπως εχει συνδεσει το νερο με το ποτηρι που του δινω και τον χυμο με το καλαμακι και το γαλα να το θελει καπως αλλιως?Ειναι κ πιο χαλαρωτικο το μπιμπερο ειναι η αληθεια, ισως του θυμιζει πιπιλισμα στηθους.. να βαλω μεσα λιγο σκονη βανιλιας?να το δωσω με δημητριακα? ουφφ..

 

Καλα σιγουρα υπαρχει αντιστοιχια,αλλα οσο ναναι το γαλα το βραδυ ειναι κ ηρεμιστικο (ειτε μητρικο ειτε οχι στα μωρα που δεν θηλαζουν) για αυτο επιμενω και τοε χω παρει βαρεως..

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα θα ηταν να ξεχωρισεις το φρεσκο γαλα απο τον αποθηλασμο.επικεντρωσου στο να πιει αν του αρεσει φυσικα το γαλα.αν φτασετε σε ικανοποιητικο επιπεδο τοτε θα αποσυνδεσεις τον θηλασμο απο τον υπνο

 

Μου γραφεις ο,τι εγραψα στην 2η παραγραφο που εξηγω στην poulxeria..

 

αρα πρωτος στοχος, να αγαπησει το φρεσκο γαλατακι...να δινω σε ασχετες ωρες μες την μερα?η να δοκιμαζω εστω και ανεπιτυχως καθε βραδυ πριν τον υπνο στην ωρα του θηλασμου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μιλαμε για συνομιληκα μωρα... να δοκιμασω με μπιμπερο?μηπως εχει συνδεσει το νερο με το ποτηρι που του δινω και τον χυμο με το καλαμακι και το γαλα να το θελει καπως αλλιως?Ειναι κ πιο χαλαρωτικο το μπιμπερο ειναι η αληθεια, ισως του θυμιζει πιπιλισμα στηθους.. να βαλω μεσα λιγο σκονη βανιλιας?να το δωσω με δημητριακα? ουφφ..

 

Καλα σιγουρα υπαρχει αντιστοιχια,αλλα οσο ναναι το γαλα το βραδυ ειναι κ ηρεμιστικο (ειτε μητρικο ειτε οχι στα μωρα που δεν θηλαζουν) για αυτο επιμενω και τοε χω παρει βαρεως..

Όχι σε όλες τις ερωτήσεις! Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο ότι το μπιμπερό πρέπει να κόβεται σιγά-σιγά μετά τον χρόνο και εσύ τώρα θα το εισάγεις?'Ασε που δεν πρόκειται να το εκτιμήσει και να χαλαρώσει ένα μωρό που θηλάζει πάνω από χρόνο, είναι διαφορετική θηλαστική κίνηση.

Είναι πολύ θετικό που ήπιε το μωρό 2 ρουφηξιές αλλά χρειάζεται χρόνο να συνηθίσει, δεν γίνεται με την μία. Κι εμάς με 2 ρουφιξιές ξεκίνησε και μετά από ένα μήνα πίνει ένα ποτήρι. Δεν έχω καταλάβει γιατί έχεις άγχος, υπάρχει κάποια πίεση να αποθηλάσεις? Όπως είπαν κι άλλα κορίτσια, πρώτα θα φτάσει να πίνει φρέσκο γάλα και μετά θα δοκιμάσεις να το κοιμίσεις και με άλλους τρόπους, χρειάζεται χρόνος, δεν γίνεται από την μια στιγμή στην άλλη. Εμένα στον γιο μου μου πήρε 3 μήνες να αποθηλάσει σταδιακά, όλα κρίνονται από το πότε θα καταφέρει να κοιμηθεί με άλλο τρόπο εκτός θηλασμού για βράδυ.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχουμε μονο 1 θηλασμο πλεον, θεωρω δεν θα μας παρει κ τοσο πολυ καιρο να αποθηλασει...πιεση υπαρχει απο την αποψη οτι περνα μια καλη περιοδο τωρα χωρις πονους δοντιων κ ηθελα να δεχτει τωρα το φρεσκο κ να επισπευσουμε τη διαδικασια..οσο περνα ο καιρος και μεγαλωνει ο μικρος γινεται πιο απαιτητικος, εχει αποψη και θα ειναι δυσκολος ο αποθηλασμος.το καλοκαιρι εχω καποιες υποχρεωσεις κ θα χρειαστει να λειψω καποια βραδια και να το κοιμισει η γυναικα το βραδυ (οπου θεωρω θα τα καταφερει ΑΡΚΕΙ ο μικρος να πινει γαλα!)

 

Για τα δημητριακα η βανιλια η μελι γιατι οχι? (Σχετικα με τα επιστημονικα τεκμηριωμενα, θεωρω οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο και δεν συμβαδιζει απολυτα με τα περιεχομενα των βιβλιων η των μελετων και καλυτερα να ακουμε το ιδιο το μωρο κ οχι μονο τον ειδικο..αποψη μου, ε?

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Ναι, μιλαμε για συνομιληκα μωρα... να δοκιμασω με μπιμπερο?μηπως εχει συνδεσει το νερο με το ποτηρι που του δινω και τον χυμο με το καλαμακι και το γαλα να το θελει καπως αλλιως?Ειναι κ πιο χαλαρωτικο το μπιμπερο ειναι η αληθεια, ισως του θυμιζει πιπιλισμα στηθους.. να βαλω μεσα λιγο σκονη βανιλιας?να το δωσω με δημητριακα? ουφφ..

 

Καλα σιγουρα υπαρχει αντιστοιχια,αλλα οσο ναναι το γαλα το βραδυ ειναι κ ηρεμιστικο (ειτε μητρικο ειτε οχι στα μωρα που δεν θηλαζουν) για αυτο επιμενω και τοε χω παρει βαρεως..

Όχι μπιμπερό βρε συ...άλλοι παλεύουν να το κόψουν κι εσύ θα του το μάθεις τώρα, κοτζάμ άντρακλας :-D?

το καλοκαιρι εχω καποιες υποχρεωσεις κ θα χρειαστει να λειψω καποια βραδια και να το κοιμισει η γυναικα το βραδυ (οπου θεωρω θα τα καταφερει ΑΡΚΕΙ ο μικρος να πινει γαλα!)

Εγώ ακόμα δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί θεωρείς ότι υπάρχει τόσο άρρηκτη σχέση μεταξύ γάλακτος (για το φρέσκο μιλάμε) και ύπνου...Αν ήταν έτσι τότε όλα τα πιτσιρίκια που πίνουν το γάλα τους δε θα ταλαιπωρούσαν τους γονείς το βράδυ. Δε γνωρίζω όμως να ισχύει κάτι τέτοιο :?

Τεσπά, συνέχισε να του προσφέρεις και βλέπεις πώς θα πάει (χωρίς να αγχώνεσαι).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εννοουσα ειναι να προσφερεις γαλα σε ασχετες στιγμες.δωσε κ το βραδυ αλλα μην απογοητευεσαι αν θελει να θηλασει.θηλασε κανονικα.εγω βαζω μελι στο ζεστο γαλα αλλα το πινει κ σκετο.κ δημητριακα βαζω στο πρωινο.βανιλια οχι για να μαθει τη σωστη γευση.κ το μπιμπερο ειναι πισωγυρισμα.αν δ πειναει κιολας το βραδυ δυσκολα θα πιει.αλλα το φρεσκο δ σημαινει αποθηλασμος.προσπαθησε να βρεις αλλη ρουτινα υπνου.αν αποθηλασει θα βρεις τροπο να παιρνει ασβεστιο(ρυζογαλο,κρεμα,κρεμα με βρωμη)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Τελικα χτες το βραδυ που ξαναδοκιμασα να του δωσω φρεσκο πριν τον υπνο στην κλασσικη μας πολυθρονα στο δωματιο του, αρχισω κατι τραγουδακια(πρωτη φορα του το εκανα) κ αρπαξε το μπουκαλι (ειπα να δοκιμασω με μπιμπερο) και κατεβασε οσο γαλα ειχε μεσα (100μλ) με τη μια! Δεν το πιστευα! Μετα βεβαια μαεσως τον θηλασα (περισσοτερο απο δικη μου αναγκη ψυχικη!) και κοιμηθηκε...Οποτε θεωρω τωρα που γνωριστηκε με το γαλα, θα του δινω καθε βραδυ ετσι, απλα αυξανοντας την ποσοτητα..πχ σημερα αντι για 100 θα φτιαξω 150μλ. Και θα ξαναπροσφερω στηθος.Ελπιζω οταν πχ θα φτασει σε μια καλη ποσοτητα πχ 200-240μλ δεν θα θελει να θηλασει αλλο.. Με το μπιμπερο παντως χαλαρωσε οπως και με το στηθος,σ ε αντιθεση με το καλαμακι που ξεσηκωνεται..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...