Recommended Posts

Καλησπέρα σας.διανυω την 15η βδομάδα της κύησης κ απο την αρχή ανησυχω μήπως χάνω αμνιακό υγρό.κάθε μέρα έχω υγρά νερουλα π πολλές φορες κυλάνε ως κ το γονατο.έχω παει στον γιατρό κ μου είπε πως το αμνιακό είναι εντάξει.βέβαια δ απέκλεισε οτι μπορεί κ να τρέχουν αλλά σε αυτήν την βδομάδα δ μπορεί να διαγνωστεί.απο την μια σκέφτομαι οτι όλα είναι καλά κ επειδή είναι καθημερινά τα υγρά σκέφτομαι ως τώρα θα είχε μείνει χωρίς αμνιακό.αλλά κ απο την άλλη καθε μέρα με τα υγρά μπαίνω κ σε σκέψεις.να σημείωσε οτι βάζω κ βασκλορ.κολπική αλοιφή. Είχε κάποια παρόμοια κατάσταση;

Διαφημίσεις

Εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει ότι υπάρχει ένα τεστ που σου κάνει ο γιατρός, για να δει αν το συγκεκριμένο υγρό είναι αμνιακό ή όχι. Συλλέγουν υγρό με κάτι σαν "μπατονέτα" και αν το υλικό της μπατονέτας αλλάξει χρώμα τότε προκείται για αμνιακό, αλλιώς οκ (τωρα περιγραφικά στο λέω, όπως το είχα συγκρατήσει...).

Πώς λοιπόν δεν μπορεί να διαγνωστεί?

Μήπως η διάγνωση γίνεται σε μεγαλύτερη εβδομάδα? Δεν ξέρω.

Αφού έχεις ήδη την απάντηση του γιατρού σου και πάλι δεν καθησυχάζεσαι, δεν παίρνεις και μια δεύτερη - ιατρική- γνώμη?

Ελπίζω να βρεις γρήγορα άκρη και να μην είναι τίποτα...

Καλή συνέχεια :wink:

πριν από 1 μήνα έκανα μία εξέταση η οποία λέγεται δείκτης ηλιοτρόπιου. σου τοποθετούν 1 χαρτάκι σαν σερπατίνα στον κόλπο το οποιο αν αναγνώρισει αμνιακό υγρό θα αλλάξει χρώμα.

έμενα σε ένα πολύ μικρό σημείο άλλαξε χρώμα και τρελάθηκα τελικά όμως δεν ήταν τίποτα. στην πορεία μάθαμε ότι μπορεί να αλλάξει χρώμα και αν αναγνώρισει προγεστερόνη στον κόλπο ηπαραδείγματος χάρη το υγρό τζελ του κολπικου υπέρηχουυ

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Καλησπέρα σας.διανυω την 15η βδομάδα της κύησης κ απο την αρχή ανησυχω μήπως χάνω αμνιακό υγρό.κάθε μέρα έχω υγρά νερουλα π πολλές φορες κυλάνε ως κ το γονατο.έχω παει στον γιατρό κ μου είπε πως το αμνιακό είναι εντάξει.βέβαια δ απέκλεισε οτι μπορεί κ να τρέχουν αλλά σε αυτήν την βδομάδα δ μπορεί να διαγνωστεί.απο την μια σκέφτομαι οτι όλα είναι καλά κ επειδή είναι καθημερινά τα υγρά σκέφτομαι ως τώρα θα είχε μείνει χωρίς αμνιακό.αλλά κ απο την άλλη καθε μέρα με τα υγρά μπαίνω κ σε σκέψεις.να σημείωσε οτι βάζω κ βασκλορ.κολπική αλοιφή. Είχε κάποια παρόμοια κατάσταση;

Καλημέρα... δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα και μία δεύτερη γνώμη.. πως τα δικαιολογεί αυτά τα υγρά ο γιατρός σου???

όπως λες έχεις κάθε μέρα και φτάνουν μέχρι το γόνατο... πως το εξηγεί??

δες όπως λένε και τα κορίτσια αν μπορείς με τεστ να διαπιστώσεις τι υγρά είναι.. δεν είμαι γιατρός, εγώ θα σε συμβούλευα να το ψάξεις πιο πολύ...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

αυτο το "μεχρι το γονατο" αν ειναι κυριολεξια, πρεπει να παρεις και δευτερη γνωμη...γιατι δεν πας σε ενα μεγαλο μαιευτηριο για αρχη, να κανεις εναν πιο εξιδικευμενο υπερηχο να δεις τι θα σου πουν??τους υπερηχους στα νοσοκομεια τους κανουν ειδικευμενοι υπερηχογραφιστες που σιγουρα το κατεχουν πολυ καλυτερα απο τους απλους γυναικολογους...και στον υπερηχο φαινεται αν το υγρο ειναι χαμηλο ή κανονικο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Τα υγρά μου τα δικιολογει γιατί βάζω κολπική προγεστερόνη. Το τεστ αυτό δ ξέρω γιατί δ μου το έκανε.μου είπε μονο οτι η διάγνωση μπορεί να γίνει σε μεγαλύτερη κύηση.όταν πήγα για υπέρηχο είδε την κατάσταση του εμβρύου κ είδε οτι το αμνιακό είναι φυσιολογικό.τώρα για τα νοσοκομεία εδω δ γνωρίζω κατα ποσο θα ναι καλυτερα ο υπέρηχος απο τον δικο του.ευχαριστώ για τις συμβουλες σας.τον γιατρό τον εμπιστευομαι.απλα όταν βλέπω κάθε μέρα υγρά λογικό είναι να μπαίνουν υποψίες.μου ειπαν κ γι αλλες π έβαζαν την συγκεκριμένη αλοιφή πως καθημερινά είχαν υγρά.αλλά δ μου περιέγραψαν κ πως ηταν

πριν από 1 μήνα έκανα μία εξέταση η οποία λέγεται δείκτης ηλιοτρόπιου. σου τοποθετούν 1 χαρτάκι σαν σερπατίνα στον κόλπο το οποιο αν αναγνώρισει αμνιακό υγρό θα αλλάξει χρώμα.

έμενα σε ένα πολύ μικρό σημείο άλλαξε χρώμα και τρελάθηκα τελικά όμως δεν ήταν τίποτα. στην πορεία μάθαμε ότι μπορεί να αλλάξει χρώμα και αν αναγνώρισει προγεστερόνη στον κόλπο ηπαραδείγματος χάρη το υγρό τζελ του κολπικου υπέρηχουυ

Εγώ π βάζω κολπική προγεστερόνη καθημερινα λογικά θα αλλάξει ολοκληρο χρωμα κ όχι σε ενα σημείο.ίσως γι αυτό να μην μου έκανε την εξέταση αυτή;πάντως τώρα π το θυμηθηκα σε μια επίσκεψη π έκανε κ με καθάρισε απο κάτω την αλοιφή μου είπε για δυο μέρες να μην βάλω κ δ είχα αυξημένα υγρά.

Εγώ π βάζω κολπική προγεστερόνη καθημερινα λογικά θα αλλάξει ολοκληρο χρωμα κ όχι σε ενα σημείο.ίσως γι αυτό να μην μου έκανε την εξέταση αυτή;πάντως τώρα π το θυμηθηκα σε μια επίσκεψη π έκανε κ με καθάρισε απο κάτω την αλοιφή μου είπε για δυο μέρες να μην βάλω κ δ είχα αυξημένα υγρά.

Μα κ εγω 3 κολπικά υποθετα τη μέρα εβαζα.αλλαξε χρώμα σ ενα από τα τρία χαρτακια που μου έβαλε.

Μη κολλάς σε αυτό. Μιλα για την εξεταση αυτη στο γιατρο σου η την αλλη που ανεφερε η κοπελα παραπανω με την μπατονετα.εναλλακτικα πηγαινε μονη σε ενα μαιευτηριο κ αυτοι θα σε καθοδηγήσουν στο τι εξεταση να κάνεις βαση ιστορικου που θα τους δωσεις.

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Μα κ εγω 3 κολπικά υποθετα τη μέρα εβαζα.αλλαξε χρώμα σ ενα από τα τρία χαρτακια που μου έβαλε.

Μη κολλάς σε αυτό. Μιλα για την εξεταση αυτη στο γιατρο σου η την αλλη που ανεφερε η κοπελα παραπανω με την μπατονετα.εναλλακτικα πηγαινε μονη σε ενα μαιευτηριο κ αυτοι θα σε καθοδηγήσουν στο τι εξεταση να κάνεις βαση ιστορικου που θα τους δωσεις.[/QUO

Ναι θα τον πω κ για την εξέταση μήπως γίνεται να την κάνω.διαφορετικά θα πάρω κ δεύτερη γνώμη.ευχαριστώ για την απαντηση

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα