Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΙΚΡΟΧΟΛΑ ΣΧΟΛΙΑ

Recommended Posts

Πως απαντάμε σε σχόλια που βγάζουν κακία και μόνο?

Για να γίνω πιο κατανοητή... έχω δύο παιδάκια 6 και 3 που τα μεγαλώνω μόνη μου, που τα έχω πάνω από όλα, έχω έναν σύζυγο που τον υπεραγαπώ και τον έχω στα όπα όπα, το ίδιο και αυτός, δουλεύω (όσο είναι τα παιδιά στο σχολείο), κρατάω το σπίτι στην εντέλεια, έχω μαγειρεμένο φαγητό καθε μέρα και ποτέ μα ποτέ δεν είχα βοήθεια ούτε στο μαγείρεμα, ούτε στο σπίτι, μόνο λίγο μου κρατάει η μαμά μου τα παιδιά όταν προκύψει να πάω σε καμία δουλειά. Πέρα από καλή μαμά και σύζυγος και νοικοκυρά είμαι και γυναίκα, ανέκαθεν και πριν τα παιδιά και πριν γνωρίσω τον άντρα μου και μετά μου άρεσε και μου αρέσει να περιποιούμαι, να φροντίζω την εμφάνιση μου, μου φτιάχνει την διάθεση. Γυμναζόμουν και γυμνάζομαι και διατηρώ ένα γυμνασμένο και λεπτό σώμα, φτιάνω μαλάκια, νυχάκια κλπ. βάφομαι και γενικώς μου αρέσει να είμαι κοκέτα, δεν ξοδεύω χρήματα πολλά καθώς πιάνουν τα χέρια μου και νύχια-μαλλιά όλα μόνη. Έχω δεχθεί κατά καιρούς σχόλια του τύπου "ο κόσμος καίγεται και εσύ....", "ο κόσμος έχει τόσα προβλήματα και εσύ ασχολείσαι με τρίχες..." ΟΧΙ δεν ασχολούμαι με τρίχες, έχω και εγώ τα προβλήματα μου και μάλιστα σοβαρά (θέματα υγείας του συζύγου) αλλά τι πρέπει να κάθομαι να μιζεριάζω, να κλαίω την μοίρα μου, να βγάζω συνεχώς αρνητική ενέργεια και να μεγαλώνω δύο παιδιά μέσα στην κλάψα, την μιζέρια και την κατάθλιψη? Τι θα δώσω στα παιδιά μου έτσι? τι θα τους διδάξω? Να αρπάζουν την ζωή και να την χαίρονται ή να κλαίνε την μοίρα τους και να είναι όλο ηττοπάθεια?

Τώρα επί του κυρίου θέματος. Μετά τις εγκυμοσύνες θήλασα και τα δύο παιδιά για πολύ, πάρα πολύ.....1,5 χρόνο την μεγάλη και 3,5 την μικρή, αποθήλασε μόνη της όμορφα και ομαλά.... Το στήθος μου όμως ΤΡΑΓΙΚΟ ήταν που ήταν μικρό τώρα εξαφανίστηκε. Έχω δεχθεί αρνητικά σχόλια από καλοθελητριες... αλλά τις έχω γραμμένες... απλά θέλω να το φτιάξω γιατί είμαι πολύ γυμνασμένη, έχω σχετικά καλό σώμα αλλά το στήθος χάλι. Το έψαξα και από θέμα υγείας, ρώτησα πολλούς γιατρούς για τυχόν παρενέργειες κλπ. και όλοι μου είπαν (γυναικολόγος, ακτινολόγος, μαστολόγος και πλαστικός) κανένα μα κανένα πρόβλημα, κανένας λόγος ανησυχίας, οπότε θέλω να το κάνω, πολύ... απλά σκέφτομαι τις κακίες που θα ακούσω, άσε που ζω σε μικρή κοινωνία και πιστεύω κάποιοι θα με κάνουν βούκινο.... Σίγουρα θα προσπαθήσουν να μου ρίξουν την ψυχολογία και θέλω να το αποφύγω. Δεν πρόκειται να φτιάξω κανένα υπερβολικό στήθος, δεν είναι του χαρακτήρος μου, ένα νορμάλ, φυσικό, μεσαίου μεγέθους προς μικρό γιατί τώρα είναι απελπιστικό....

Ναι δέχομαι ότι κάποιες γυναίκες συμβιβάζονται με ότι έχουν και μπράβο τους και εγώ επίσης δεν ψάχνομαι και δεν κάνω υπερβολές, αλλά όταν κάτι είναι πολύ άσχημο σχεδόν αφύσικό δεν μπορώ, με στεναχωρεί και θέλω να το αλλάξω, όπως το ότι ασπούμε είχα χάλια οδοντοστοιχία και τότε έβαλα σιδεράκια και τώρα έχω ένα όμορφο χαμόγελο, δεν μπήκα όμως ποτέ στην διαδικασία των λευκάνσεων και αφήνω το φυσικό μου χρώμα που είναι οκ σχεδόν λευκό... το ίδιο και με το στήθος θέλω να είναι φυσιολογικό και όχι ένα αίσχος.

Τι θα απαντούσατε σε πικρόχολα σχόλια και κακίες???

Διαφημίσεις

Ή δεν απανταμε καθολου ή με χαμογελο λεμε: "γιατι τοση αρνητικοτητα; μηπως δεν εισαι ευτυχισμενη; συμβαινει κατι στη ζωη σου και ξεσπας επανω μου; Προσπαθησε να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν, ΟΠΩΣ ΕΓΩ και θα δεις οτι ολα θα φτιαξουν".

Εφοσον σε αντιμετωπιζουν με ειρωνια, αντιμετωπισε τους και εσυ ετσι.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Δεν ξέρω αν έχεις κόρη, τι θα της έλεγες σε παρόμοια περίπτωση? σίγουρα να κάνει αυτό που χρειάζεται για τον εαυτό της και ότι τα σχόλια των άλλων δεν έχουν καμμία θέση στις σκέψεις της.

Ξέρεις καλά ότι καμμία δυστυχία του κόσμου δεν θα διορθωθεί αν είσαι ατημέλητη, μίζερη ή χάλια. Μακρυά τα ενοχικά από τη ζωή μας. Δεν βοηθούν κανένα, μόνο ζημιά κάνουν!

Μπράβο σου που διεκδικείς το ρόλο σου ως γυναίκα. Μου αρέσει αυτό, το θαυμάζω!!!

Αυτούς που σου μιλάνε για τις τρίχες, αν μπορείς απομάκρυνέ τους από τη ζωή σας. Δεν είσαι υποχρεωμένη να καταπίνεις το δηλητήριο του καθενός!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

xrisaki, καλημέρα,

δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις αφήσει ήδη τέτοιου είδους σχόλια να φτάνουν στα αυτιά σου. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ό,τι κάνεις γίνεται αντικείμενο σχολιασμού, που, μάλιστα, μαθαίνεις. Αν δεν υπάρχουν καλοθελητές-μεταφορείς κουβέντων, αλλά σου τα λένε απευθείας σε εσένα την ίδια, τότε δε νομίζω ότι θα έπρεπε με αυτούς τους ανθρώπους να συνεχίζεις να μοιράζεσαι τους προβληματισμούς σου, γιατί απλώς έχετε άλλου είδους προτεραιότητες (και εξʼου και οι ασυμφωνίες και τα σχόλια).

Από 'κει και πέρα, εσύ, τι σκοπεύεις να κάνεις; Να ανέβεις 3 νούμερα στο σουτιέν; (:wink:)Θα είναι τόσο μεγάλη και εμφανής η διαφορά; Φαντάζομαι πως όχι. Αν και κανονικά δε θα έπρεπε να σε απασχολεί τι θα πει ο καθένας για τον τρόπο με τον οποίον εσύ αποφασίζεις να διαχειριστείς το σώμα σου, ενδεχομένως να είναι και μία αλλαγή που πολλοί δε θα την αντιληφθούν, οπότε κακώς αγχώνεσαι. Κάνε αυτό που θες εσύ για τον εαυτό σου, δεν έχεις να απολογηθείς σε κανέναν!!!

Υ.Γ. η άλλη εκδοχή, είναι να ζήσεις τη ζωή που θέλουν οι άλλοι για εσένα, συνεπώς: υπακούοντας τα σχόλια που λες, να μην κάνεις τίποτα... Ε, δε νομίζω ότι αξίζει!

Διαφημίσεις

xrisaki, καλημέρα,

δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις αφήσει ήδη τέτοιου είδους σχόλια να φτάνουν στα αυτιά σου. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ό,τι κάνεις γίνεται αντικείμενο σχολιασμού, που, μάλιστα, μαθαίνεις. Αν δεν υπάρχουν καλοθελητές-μεταφορείς κουβέντων, αλλά σου τα λένε απευθείας σε εσένα την ίδια, τότε δε νομίζω ότι θα έπρεπε με αυτούς τους ανθρώπους να συνεχίζεις να μοιράζεσαι τους προβληματισμούς σου, γιατί απλώς έχετε άλλου είδους προτεραιότητες (και εξʼου και οι ασυμφωνίες και τα σχόλια).

Από 'κει και πέρα, εσύ, τι σκοπεύεις να κάνεις; Να ανέβεις 3 νούμερα στο σουτιέν; (:wink:)Θα είναι τόσο μεγάλη και εμφανής η διαφορά; Φαντάζομαι πως όχι. Αν και κανονικά δε θα έπρεπε να σε απασχολεί τι θα πει ο καθένας για τον τρόπο με τον οποίον εσύ αποφασίζεις να διαχειριστείς το σώμα σου, ενδεχομένως να είναι και μία αλλαγή που πολλοί δε θα την αντιληφθούν, οπότε κακώς αγχώνεσαι. Κάνε αυτό που θες εσύ για τον εαυτό σου, δεν έχεις να απολογηθείς σε κανέναν!!!

Υ.Γ. η άλλη εκδοχή, είναι να ζήσεις τη ζωή που θέλουν οι άλλοι για εσένα, συνεπώς: υπακούοντας τα σχόλια που λες, να μην κάνεις τίποτα... Ε, δε νομίζω ότι αξίζει!

Τα σχόλια είναι από συγγενικά πρόσωπα του άντρα μου τα οποία μπορώ να αποφύγω ως ένα σημείο, δεν μπορώ να τα βγάλω από την ζωή μου, όχι ότι ο άντρας μου τους υπερασπίζεται αλλά δεν του πολύλέω κιόλας γιατί δεν μου αρέσει να τον τσιγκλάω με την οικογένεια του. Όχι δεν θα ανέβω πολλά νούμερα, όπως είπα και στο αρχικό μήνυμα, απλά να φαίνεται ένα φυσιολόγικό, νορμάλ στήθος και ναι πιστεύω πως η πλειοψηφία δεν θα το καταλάβει γιατί βάζω κάπως φουσκωτα σουτιέν οπότε από τα ρούχα δεν πολυκαταλαβαίνεις, αλλά τα συγκεκριμένα άτομα με παρατηρούν τόσο μά τόσο πολύ, μάλλον επειδή ψάχνονται για να μου την πουν, που σίγουρα θα καταλάβουν την διαφορά, τι να πω ίσως θα πρέπει να περάσω στην αντεπίθεση και να τους την πω 2-3 φορές μπας και το βουλώσουν.

Να τους πεις απλά να κοιτάνε τη δουλειά τους και ότι ειναι θέμα δικό σου τι θα κάνεις με την εμφάνισή σου ή με ο,τι άλλο αφορά εσένα και μόνο. Δεν τους πέφτει λόγος. Το καλύτερο βέβαια είναι να μην απαντάς καθολου και να τους αφήσεις να βράζουν στο ζουμί τους. Η αδιαφορία σκοτώνει. Αν βέβαια θέλεις να απαντήσεις ώστε να το βουλώσουν μια και έξω, μπορείς να το κάνεις.

Δυστυχως, παντα μα πάντα, θα υπάρχουν αυτοί οι μικρόψυχοι, κομπλεξικοί ''άνθρωποι'' που αντι να κοιτάνε τη δουλειά τους, ασχολούνται με άλλους ανθρώπους και κρίνουν και σχολιάζουν χωρις πρώτα να σκεφτούν. Δεν μπορεις να κανεις κατι, δεν μπορουμε εμεις να βαλουμε μυαλο στον κοσμο, απλά μαθαίνεις οτι υπάρχουν και τετοιοι, και τους αποφεύγεις, ειτε λες μπροστα τους ''ναι ναι'' και μετα κανεις αυτο που θες εσυ!

Λογαριασμο για τη ζωη μας και τις επιλογες μας δν θα δινουμε στον καθε ασχετο, ελεος! Εφοσον θέλεις να το κάνεις, καν΄το για τον εαυτο σου και κλεισε τα αυτια σου σε κακοπροαίρετα και πικρόχολα σχόλια! Παντα καποιοι θα υπαρχουν να λένε, εμεις ομως τι πρέπει να κανουμε? Να μην ζουμε οπως θέλουμε επειδη λένε?

(btw κι εγω εχω πολυ μικρο στηθος, σχεδον πλάκα, και το σκέφτομαι σοβαρα καποια στιγμη να κανω πλαστική επεμβαση, οχι για να γινω Pamela Anderson, αλλα για να αποκτησει ενα φυσιολογικο μεγεθος!. Καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις, κανε αυτο που θες εσυ και ασε τους αλλους στη μιζερια τους).

Για να τους βουλώσεις τα στόματα και για να μην έχουν να λένε πίσω από την πλάτη σου κάντο βούκινο!!!!!!!!! Ξέρετε την Τετάρτη θα κάνω πλαστική στο στήθος!!!!!!!!!! Τι λέτε να ανέβω 1 ή 10 νούμερα;

Μπράβο κορίτσι μου. Σε χαίρομαι που προσέχεις τον εαυτό σου και είσαι γυναίκα. Εγώ τον έχω αφήσει (όχι πολύ, αλλά δεν είμαι όπως πριν) και προσπαθώ να ξανανέβω στο άλογο.

Παράτα τους, μην τους δίνεις καμία σημασία, αλλά αν θες πραγματικά να τους αποστομώσεις να μπαίνεις στο μάτι τους όσο μπορείς περισσότερο.

Διαφημίσεις

Είναι λάθος να μπαίνεις στη διαδικασία να απαντήσεις. Προσπέρασε το. Αλλιώς θα σε φθείρει.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Η γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να ενημερωσεις κανεναν. Εαν γινει αντιληπτη η διαφορα πες οτι κανεις μια ορμονικη θεραπεια η κατι τετοιο κ μην το συζητας παραπερα. Ας πιστευουν οτι θελουν.

[/b]

Είναι λάθος να μπαίνεις στη διαδικασία να απαντήσεις. Προσπέρασε το. Αλλιώς θα σε φθείρει.

Δεν χρειαζεται να δωσεις λογαριασμο σε κανενα. Ο καθενας ζει την ζωη που θελει και πρεπει να κανει τα παντα για να ειναι ο ιδιος και η οικογενεια του ευτυχισμενοι. Το κλισε μα τι θα πει ο κοσμος? δεν μας αφορα! Κανενας κοσμος δεν θα σου σταθει στα δυσκολα και κανενας δεν ξερει τι περνα ο αλλος. Γι αυτο να κανεις παντα οτι σε κανει χαρουμενη χωρις να σκεφτεσαι

δηλαδη κοριτσαρα μου θες να μας πεις οτι δεν θα ενιωθα εγω καλα με κατι που αφορα εμενα και το σωμα μου και θα σκεφτομουνα τι θα απανταγα σε πικροχολα σχολια ή τι θα λεγανε οι αλλοι για μενα πισω απο την πλατη μου?εγω καλα καλα τον αντρα μου δεν θα τον ρωταγα.ειναι κατι που σε χαλαει και θα επρεπε να εστιασεις στο πως θα αισθανθεις ωραια με τον εαυτο σου...οσο αφορα τα σχολια εγω θα ελεγα...ναι το εκανα και νιωθω πολυ σουπερ να ναι καλα και ο αντρουλης μου που με στηριξε σε ολο αυτο και νιωθω πολυ καλα.

Θα μπορουσες να πεις οτι πηρες 2-3 κιλακια και οτι γυμναζεσαι λιγο παραπανω γι αυτο και δειχνει πιο ωραιο-πλουσιο το στηθος σου. Αλλα δεν το πιστευω οτι θα σχολιαζε κανεις κατι τετοιο. Καλη επιτυχια αφου το αποφασισες.

Διαφημίσεις

Έχετε όλες δίκιο. Πότε πότε με πιάνει ο δυναμισμος μου και λέω θα κάνω αυτό που αρέσει σε εμένα αφού εγώ μέσα μου τα έχω βρει και με τον άντρα μου να με στηρίζει και από την άλλη λέω θα με κραξουν λόγω του ότι διαθέτουν πολύ χαμηλό επίπεδο και τους διακρίνει μεγάλη αδιακρισια

Σε νιώθω.. άμα είναι μικρή η κοινωνία, περνάνε τα πάντα από μικροσκόπιο - ποτέ καλοπροαίρετα εννοείται. Εγώ θα φρόντιζα να το κάνω σε άλλη πόλη, ώστε να αναρωτιούνται και να ψάχνονται αλλά να μην ξέρουν και να φαγωθούν από την περιέργεια ;)!

Κι εγώ σε θαυμάζω που είσαι τόσο κοκέτα.. Αυτό με τη γυμναστική και το προσεγμένο σώμα το έχω και γω, αλλά με τα μαλλιά-βάψιμο καθόλου! Θα ήθελα όμως γιατί θεωρώ ότι τα μαλλιά κομμωτηρίου ανεβάζουν την γυναίκα τρομερά.. και τίποτε άλλο να μην κάνει είναι περιποιημένη!

Σε νιώθω.. άμα είναι μικρή η κοινωνία, περνάνε τα πάντα από μικροσκόπιο - ποτέ καλοπροαίρετα εννοείται. Εγώ θα φρόντιζα να το κάνω σε άλλη πόλη, ώστε να αναρωτιούνται και να ψάχνονται αλλά να μην ξέρουν και να φαγωθούν από την περιέργεια ;)!

Κι εγώ σε θαυμάζω που είσαι τόσο κοκέτα.. Αυτό με τη γυμναστική και το προσεγμένο σώμα το έχω και γω, αλλά με τα μαλλιά-βάψιμο καθόλου! Θα ήθελα όμως γιατί θεωρώ ότι τα μαλλιά κομμωτηρίου ανεβάζουν την γυναίκα τρομερά.. και τίποτε άλλο να μην κάνει είναι περιποιημένη!

Θα το κάνω Αθήνα αλλά και πάλι τα συγκεκριμένα άτομα θα το καταλάβουν γιατί είναι τρομερά αδιακριτοι και όλα τα παρατηρούν σε σημείο αηδίας. Συγκρινουν συνέχεια τους εαυτούς τους με τον υπόλοιπο κόσμο και φυσικά τους κοροϊδεύουν όλους. Τέλος πάντων.

Εγώ μαλλί και νυχι κάνω μόνη, για δοκίμασε ίσως τα καταφέρεις. Εμένα με βολεύει πολύ η μασια και από νύχια αγόρασα ένα φουρνακι και ημιμονιμα βερνικια και φτιασιδονομαι

Ειμαι σίγουρη οτι αυτες που σε σχολιάζουν ειναι ΚΑΙ πιο εύσωμες και πιο άσχημες απο σένα....χωρις να τις ξερω..Απλα ζηλεύουν....ασ'τες να σκάσουν απο το κακο τους δεν σε αφορά.Μην δείχνεις ποτε οτι σε ενοχλεί.....κοινώς μην τσιμπάς!!αδιαφορια και cool...Εβαλα σιλικόνη γιατι ειχε πέσει λιγάκι..δεν έγινε τελειο;;!!!ασε θε χρειαστω και καινούργια εσώρουχα και μαγιό τωρα...θα έρθεις για γνώμη;

Αν εσύ είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου πρωτιστως απέναντι στα παιδιά σου και κατά δεύτερο λόγο σε όλα τα υπόλοιπα , Κάνε οτιδήποτε σε κάνει να νιώθεις καλά.

Σε ζηλεύω ,με τη καλή έννοια,γιατί εγώ έχω παραγκωνισει

εντελώς τον εαυτό μου ,όχι μόνο την εμφάνιση μου.

Μπαίνω σε διαφορα σπίτια ,κάνοντας μαθηματα στα παιδια κάποιων γυναικών που προσέχουν πολύ την εμφάνιση τους.

Έχω και πρόσφατο παράδειγμα ,που ενώ με έχουν απλήρωτη 3 μήνες,η κυρία σημερα θα πήγαινε σε κεντρο αισθητικης γαι να φτιάξει νύχια και να ξεκινήσει αποτρίχωση με laser γιατί λέει ότι έρχεται καλοκαιρι και βαρέθηκε τις απλές αποτριχωσεις.

Δεν τις έχω πει ποτέ τίποτα ουτε για τα λεφτά που μου χρωστάει. Αλλά η συγκεκριμένη ,και φαντάζομαι ότι είναι πολλές τέτοιες,ειναι πολύ προκλητική και πρόσφορη για πικρόχολα σχόλια.

Αυτό το αναφέρω για να πω ότι μερικές φορές τα σχόλια καλώς γίνονται και όχι φυσικα για τη δική σου περίπτωση.

Εγώ μαλλί και νυχι κάνω μόνη, για δοκίμασε ίσως τα καταφέρεις. Εμένα με βολεύει πολύ η μασια και από νύχια αγόρασα ένα φουρνακι και ημιμονιμα βερνικια και φτιασιδονομαι

Ναι βρε, το κατάλαβα ότι τα κάνεις μόνη σου, αλλά είναι σαν κομμωτηρίου εννοούσα. Η μασιά με βολεύει και μένα απλώς φοβάμαι μην ταλαιπωρούνται πολύ τα μαλλιά, εχω και πέντε τρίχες όλες όλες. Προς το παρόν είμαι στην φάση που προσπαθώ έστω να πηγαίνω φρεσκολουσμένη στην δουλειά :oops:, για κανονικό ίσιωμα ούτε λόγος, μια αλογοουρά κι έξω απ΄την πόρτα :D. Θα επαναφέρω όμως την μασιά και θα το προσπαθήσω, έχεις δίκιο!

Αν εσύ είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου πρωτιστως απέναντι στα παιδιά σου και κατά δεύτερο λόγο σε όλα τα υπόλοιπα , Κάνε οτιδήποτε σε κάνει να νιώθεις καλά.

Σε ζηλεύω ,με τη καλή έννοια,γιατί εγώ έχω παραγκωνισει

εντελώς τον εαυτό μου ,όχι μόνο την εμφάνιση μου.

Μπαίνω σε διαφορα σπίτια ,κάνοντας μαθηματα στα παιδια κάποιων γυναικών που προσέχουν πολύ την εμφάνιση τους.

Έχω και πρόσφατο παράδειγμα ,που ενώ με έχουν απλήρωτη 3 μήνες,η κυρία σημερα θα πήγαινε σε κεντρο αισθητικης γαι να φτιάξει νύχια και να ξεκινήσει αποτρίχωση με laser γιατί λέει ότι έρχεται καλοκαιρι και βαρέθηκε τις απλές αποτριχωσεις.

Δεν τις έχω πει ποτέ τίποτα ουτε για τα λεφτά που μου χρωστάει. Αλλά η συγκεκριμένη ,και φαντάζομαι ότι είναι πολλές τέτοιες,ειναι πολύ προκλητική και πρόσφορη για πικρόχολα σχόλια.

Αυτό το αναφέρω για να πω ότι μερικές φορές τα σχόλια καλώς γίνονται και όχι φυσικα για τη δική σου περίπτωση.

Δεν έχεις άδικο, έχει πολλές τέτοιες.... Εγώ δεν θα επέτρεπα στον εαυτό μου να έκανα ποτέ τέτοιες μικροπρέπειες, σαφώς και όταν έρθει η ώρα θα το κάνω αν και εφόσον η οικονομική μου κατάσταση το επιτρέψει (γιατί δεν ξέρουμε και τι μας ξημερώνει στην χώρα που ζούμε....), εννοειται οι υποχρεώσεις των παιδιών μου και του σπιτιού μου πάνω από όλα. Δεν είμαι η γυναίκα που ξοδεύει σε λούσα, όπως ξαναείπα πιάνουν τα χέρια μου και φτιάχνομαι μόνη, τα ρούχα μου είναι φθηνά αλλά προσεγμένα και με στυλ και φυσικά αφού παραμένω στα ίδια κιλά δεν πετάω ρούχα αλλά τα συνδιάζω διαφορετικά και τα φοράω ξανά και ξανά και κανένας δεν καταλαβαίνει ότι κάτι είναι παλιό. Επειδή και εγώ δουλεύω στο ελεύθερο επάγγελμα και ξέρω με πόσο κόπο και ψυχική οδύνη βγαίνουν τα χρήματα δεν θα άφηνα ποτέ κόσμο απλήρωτο για να κάνω εγώ τον χαβαλέ μου, προφανώς αυτές που αναφέρεσαι δεν έχουν δουλεψει ποτέ και δεν εκτιμούν με πόσο υδρώτα βγαίνει το χρήμα, οπότε και δεν μπορούν να καταλάβουν τον άλλον που δουλευει και θέλει να πληρωθεί...τώρα θα μου πεις στα κομμωτήρια και τα διάφορα ξέρουν να τα δίνουν..... τώρα εδώ τι να πω????:roll:

Εύχομαι να πάρεις τα χρήματα σου σύντομα. Μία συμβουλή, πρόσεχε τον εαυτό σου από όλες τις πλευρές, το να περιποιηθείς και να αισθάνεαι όμορφα και όμορφη θα σου δώσει μία μικρή ανάσα, γιατί η ζωή είναι δύσκολή, αλλά θέλει αισιοδοξία, είναι πως θα το πάρεις και πως θα αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες, είτε θρηνόντας κάθε μέρα και στο τέλος σου φαίνονται όλα αρνητικά, είτε βλέποντας την θετική πλευρά, να λες κάθε εμπόδιο σε καλό και το ότι υπάρχουν και χειρότερα, οπότε λες ευχαριστώ τον Θεό και θα τιμήσω το ότι μου χαρίστηκε, πορευόμενη στη ζωή μου με χαμόγελο. Το να περιποιηθώ, να αισθανθώ όμορφη, να χαμογελάσω στο καθρέπτη το πρωί, να μου πει ο άντρας μου σε καμαρώνω και σε χαίρομαι κυρίως γιατί είσαι ευχάριστη και χαμογελαστή και όχι μουρτζούφλα, βοηθάει και εμένα και τους γύρω μου. Φροντίζω και πασχίζω για την οικογενειά μου, πιέζομαι και στρεσάρομαι να τα κάνω όλα τέλεια και να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις της κοινωνίας, αλλά αρνούμαι να μου πάρουν τα νιάτα μου και το χαμόγελο μου γιατί μία φορά ζούμε! Γι' αυτό μην παρατάτε τους εαυτούς σας, γιατί οταν είστε εσείς καλά είναι και οι οικογένειες σας και κυρίως τα παιδιά σας.

Ναι βρε, το κατάλαβα ότι τα κάνεις μόνη σου, αλλά είναι σαν κομμωτηρίου εννοούσα. Η μασιά με βολεύει και μένα απλώς φοβάμαι μην ταλαιπωρούνται πολύ τα μαλλιά, εχω και πέντε τρίχες όλες όλες. Προς το παρόν είμαι στην φάση που προσπαθώ έστω να πηγαίνω φρεσκολουσμένη στην δουλειά :oops:, για κανονικό ίσιωμα ούτε λόγος, μια αλογοουρά κι έξω απ΄την πόρτα :D. Θα επαναφέρω όμως την μασιά και θα το προσπαθήσω, έχεις δίκιο!

Καλέ δεν ταλαιπωρούνται, σιγά, μπορεί λίγο η θερμότητα να τα παιδεύει αλλά δεν τα τραβάς όπως στο πιστολάκι να κουράζεις την ρίζα, κάνεις και ένα κουρεματάκι κάθε τόσο και τα καθαρίζεις. Φρεσκολουσμένη να πηγαίνεις οπωσδήποτε και αλογοουρά που κάνεις κάνε ένα ελαφρύ κρεπάρισμα να φαίνονται πιο σικ, βάλε και ένα αρωματάκι και ας είναι και φθηνό, εγώ ασπούμε βολεύομαι τις κρέμες σώματος, ειδικά το καλοκαίρι, σε διάφορά αρώματα και μυρίζεις και δροσιά και πάντα την έχω στην τσάντα και την ανανεώνω λίγο στο λαιμό και στα χέρια. Βάλε και ένα τακουνάκι και ας μην είναι και 12ποντο, εγώ βάζω 8 με 10 πόντους την ημέρα, δεν μπορώ τα ισόπατα, δεν είμαι και πρώτο μπόι αλλά δεν είναι και τόσο θηλυκά, αλλιώς είναι η γυναίκα με τακούνι. Αφού έχεις και ωραίο σώμα βάλε και κανένα στενό να αναδείξεις τις καμπύλες σου, όχι προκλητικό αλλά θηλυκό και στιλάτο, βάψε και το νυχάκι, εύκολα πράγματα αλλά κάνουν την διαφορά:wink:

Φρεσκολουσμένη να πηγαίνεις οπωσδήποτε και αλογοουρά που κάνεις κάνε ένα ελαφρύ κρεπάρισμα να φαίνονται πιο σικ, βάλε και ένα αρωματάκι και ας είναι και φθηνό, εγώ ασπούμε βολεύομαι τις κρέμες σώματος, ειδικά το καλοκαίρι, σε διάφορά αρώματα και μυρίζεις και δροσιά και πάντα την έχω στην τσάντα και την ανανεώνω λίγο στο λαιμό και στα χέρια. Βάλε και ένα τακουνάκι και ας μην είναι και 12ποντο, εγώ βάζω 8 με 10 πόντους την ημέρα, δεν μπορώ τα ισόπατα, δεν είμαι και πρώτο μπόι αλλά δεν είναι και τόσο θηλυκά, αλλιώς είναι η γυναίκα με τακούνι. Αφού έχεις και ωραίο σώμα βάλε και κανένα στενό να αναδείξεις τις καμπύλες σου, όχι προκλητικό αλλά θηλυκό και στιλάτο, βάψε και το νυχάκι, εύκολα πράγματα αλλά κάνουν την διαφορά:wink:

Αααααα εσύ είσαι πολύ κοκέτα σου λέω :lol::lol::lol:. Ειμαι ελαφρώς πιο σπορτίφ από αυτό που περιγράφεις αλλά τα στενά ρούχα τα φοράω..και τα τακούνια μου αρέσουν πολύ απλώς μπορεί να βάλω 8 στις 10 φορές αθλητικά και μποτάκια και μόνο 2 τακούνια - όταν έχω κέφια.

Και εννοείται πάντα βαμένη, μεικαπ, μάσκαρα και λίγο κραγιόν:-D, όχι υπερβολές αλλά απαλό που δίνει φρεσκάδα:wink:

Αυτό είναι το βραδινό μου βάψιμο 8-)8-):cool:.

Θα ξεκινήσω με τα μαλλιά και τα τακούνια και βλέπουμε :lol: