Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεμίζουν τα σχολεία προσφυγόπουλα!


bobonela

Recommended Posts

άρα, εσείς δεν προβληματίζεστε με την όλη κατάσταση. το πρόβλημα, για εσάς, είναι η "ξενοφοβία" και ο 'φασισμός" (αυτό βλέπετε σε όσους ανησυχούν για το πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση). όχι το ότι δεν μπορούμε, ως χώρα, να βοηθήσουμε όλους αυτούς τους πρόσφυγες, όσο κι αν το θέλουμε ή όσο κι αν προσπαθήσουμε.

 

εγώ, πάλι, προβληματισμούς διάβασα, όχι λόγια μίσους για τους πρόσφυγες. αντίθετα είδα μίσος και αισχρά λόγια, κατάρες και προσβολές από τους "καλόψυχους" που "συμπονούν"....

 

 

 

ΠΕΣ ΤΑ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα εννοεί δεν τα εννοεί τα περισσότερα θέματα κάπως έτσι τελειώνουν εδώ μέσα... ξεκινά κάποιος να πει την άποψή του και του την πέφτουν οι εξυπνάκηδες οι οποίοι πέρα από βρισίδι δεν έχουν να πουν κάτι για το θέμα... μάλλον γιατί όντως δεν έχουν να πουν κάτι πέρα από το να σχολιάζουν τους άλλους....

 

Οι έχοντες δυο χιτώνες να δίνουν τον έναν κορίτσια και δεν το λέει μόνο ο χριστιανισμός αλλά η ανθρωπιά. Μην βρεθείτε σε προσφυγιά και σε εμπόλεμη ζώνη έχετε να αναθεωρήσετε πολλά πράγματα τότε.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι έχοντες δυο χιτώνες να δίνουν τον έναν κορίτσια και δεν το λέει μόνο ο χριστιανισμός αλλά η ανθρωπιά. Μην βρεθείτε σε προσφυγιά και σε εμπόλεμη ζώνη έχετε να αναθεωρήσετε πολλά πράγματα τότε.

 

Έκανα μια πρόταση πιο πάνω.

Για το ποιός θέλει να βοηθήσει αστεγους ακόμα κι αν είναι μόνο ΈΛληνες για να τον φέρω σε επαφή με την ομάδα που συμμετέχω.

 

Περιμένω με αγωνία να δω πόσοι θα ξεβολευτούνε από τον καναπέ τους (δεν με κόβω να'χω κίνηση πάντως:))

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

άρα, εσείς δεν προβληματίζεστε με την όλη κατάσταση. το πρόβλημα, για εσάς, είναι η "ξενοφοβία" και ο 'φασισμός" (αυτό βλέπετε σε όσους ανησυχούν για το πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση). όχι το ότι δεν μπορούμε, ως χώρα, να βοηθήσουμε όλους αυτούς τους πρόσφυγες, όσο κι αν το θέλουμε ή όσο κι αν προσπαθήσουμε.

 

εγώ, πάλι, προβληματισμούς διάβασα, όχι λόγια μίσους για τους πρόσφυγες. αντίθετα είδα μίσος και αισχρά λόγια, κατάρες και προσβολές από τους "καλόψυχους" που "συμπονούν"....

 

To συμπέρασμα ότι δεν προβληματίζονται πως το έβγαλες; Επειδή επιλέγουμε να ενημερώνομαστε από αντικειμενικές πηγές και όχι φυλλάδες ώστε να διακρίνουμε ποιος έχει στόχο να μας τρομοκρατήσει και ποιος όχι;

 

Το άρθρο που παρατέθηκε έχει ως μοναδικό στόχο να τρομοκρατήσει. Ούτε να ενημερώσει, ούτε να προβληματίσει.

 

Δεν βλέπω κανέναν φασίστα σε κάποιον που ανησυχεί. Εγώ η ίδια ανησυχώ γιατί ξέρω ότι η κατάσταση είναι απελπιστική και δεν μπορώ να βοηθήσω. Δεν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μη χρειάζεται να έρχονται στη χώρα μου. Βλέπω όμως φασίστες, πολλούς μάλιστα, εκεί που τσουβαλιάζουν αθώους ανθρώπους που χάνουν τα παιδιά τους στα νερά του Αιγαίου με τζιχαντιστές που ήρθαν να μας επιβάλλουν το Ισλάμ. Σε ανθρώπους που λένε "ε καλύτερα να πεθάνουν στον τόπο τους, από το να μας κουβαληθουν εδώ". Διαφωνείς;

 

Διαφωνώ με τον ακραίο λόγο, από όπου και αν εκφράζεται, είτε είναι κατάρες για τους αναίσθητους, είτε αλαζονία προς τους μη έχοντες. Το πρώτο βέβαια δεν κάνει άμεσα κακό σε κανέναν, το δεύτερο όμως δείχνει πολλά.

 

 

Υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που η καλοσύνη και η αλληλεγγύη τους εξαντλείται στο να πληκτρολογούν πύρινους λόγους περί ανθρωπισμού στο διαδίκτυο. Πέραν αυτού, δεν σήκωσαν ποτέ ούτε το μικρό τους δαχτυλάκι να εφαρμόσουν στην πράξη τα όσα με τόσο φανατισμό κηρύττουν στους υπόλοιπους μισαλλόδοξους και απάνθρωπους. Δεν τους μάθατε ακόμα; Μην ασχολείστε.

 

Αγγελίνα για επιφώτισέ μας, ποιοι είναι αυτοί ακριβώς αυτοί από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση. Φαίνεται να γνωρίζεις πολλά για τις ζωές τους...

 

 

Jarett, θα περιμένεις για πολύ ακόμα, είμαι σίγουρη...

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ

ολοι έχουμε διαφορετικές αποψεις και σε θέμα που δεν μπορούμε να κανουμε τίποτα ότι και να πουμε όπως και να φερθουμε

 

άλλος έχει την πίτα και το μαχαιρι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To συμπέρασμα ότι δεν προβληματίζονται πως το έβγαλες; Επειδή επιλέγουμε να ενημερώνομαστε από αντικειμενικές πηγές και όχι φυλλάδες ώστε να διακρίνουμε ποιος έχει στόχο να μας τρομοκρατήσει και ποιος όχι;

 

Το άρθρο που παρατέθηκε έχει ως μοναδικό στόχο να τρομοκρατήσει. Ούτε να ενημερώσει, ούτε να προβληματίσει.

 

Δεν βλέπω κανέναν φασίστα σε κάποιον που ανησυχεί. Εγώ η ίδια ανησυχώ γιατί ξέρω ότι η κατάσταση είναι απελπιστική και δεν μπορώ να βοηθήσω. Δεν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μη χρειάζεται να έρχονται στη χώρα μου. Βλέπω όμως φασίστες, πολλούς μάλιστα, εκεί που τσουβαλιάζουν αθώους ανθρώπους που χάνουν τα παιδιά τους στα νερά του Αιγαίου με τζιχαντιστές που ήρθαν να μας επιβάλλουν το Ισλάμ. Σε ανθρώπους που λένε "ε καλύτερα να πεθάνουν στον τόπο τους, από το να μας κουβαληθουν εδώ". Διαφωνείς;

 

Διαφωνώ με τον ακραίο λόγο, από όπου και αν εκφράζεται, είτε είναι κατάρες για τους αναίσθητους, είτε αλαζονία προς τους μη έχοντες. Το πρώτο βέβαια δεν κάνει άμεσα κακό σε κανέναν, το δεύτερο όμως δείχνει πολλά.

 

 

 

 

Αγγελίνα για επιφώτισέ μας, ποιοι είναι αυτοί ακριβώς αυτοί από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση. Φαίνεται να γνωρίζεις πολλά για τις ζωές τους...

 

 

Jarett, θα περιμένεις για πολύ ακόμα, είμαι σίγουρη...

Λυπάμαι, αλλά από ανθρώπους που ειρωνεύονται, καταριουνται ή βρίζουν συνανθρώπους τους δεν περιμένω κανένα καλό. Είναι φασιστες απο την ανάποδη. Δεν με πείθουν οτι βοηθούν κάποιον, ούτε πρόσφυγα ούτε κανέναν. Απλά βγάζουν απωθημένα. Δεν είδα να θέτουν τους προβληματισμούς τους. Σέβομαι τη διαφορετική άποψη, όταν εκφράζεται πολιτισμένα.

Link to comment
Share on other sites

To συμπέρασμα ότι δεν προβληματίζονται πως το έβγαλες; Επειδή επιλέγουμε να ενημερώνομαστε από αντικειμενικές πηγές και όχι φυλλάδες ώστε να διακρίνουμε ποιος έχει στόχο να μας τρομοκρατήσει και ποιος όχι;

 

Το άρθρο που παρατέθηκε έχει ως μοναδικό στόχο να τρομοκρατήσει. Ούτε να ενημερώσει, ούτε να προβληματίσει.

 

Θα περίμενε κανείς τότε να εμφανιστεί μια διάψευση. Μήπως είναι πληροφορίες και διαρροές όπως για κάθε θέμα που μας φορέθηκε στη συνέχεια, για να κόψουν αντιδράσεις; Μήπως τις διαρροές τις έκαναν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί που αντιδρούν στο σχεδιασμό; Μήπως για να θεωρείς λάσπη όσα γράφονται στο ΠΘ καλό θα ήταν να δείξεις φανερή δυσαρέσκεια σε όσα γράφονται, έτσι και δεν διαψευσθούν; Λέω, μήπως...

 

Ενοχλεί το ότι έχει μια συγκεκριμένη θέση το ΠΘ και γράφεται εδώ αυτό και όχι ότι γενικά γράφει ψευτιές και πράγματα που βγάζουν άνθρωποι από το μυαλό τους, όπως ότι οι χώρες που τυχαίνει να έχουν θαλάσσια σύνορα δεν μπορούν να τα φυλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ

ολοι έχουμε διαφορετικές αποψεις και σε θέμα που δεν μπορούμε να κανουμε τίποτα ότι και να πουμε όπως και να φερθουμε

 

άλλος έχει την πίτα και το μαχαιρι

 

Μπα, για σοβαρά θέματα αλλάζουν οι πολιτικές. Όπως για τις καθαρίστριες του υπουργειου οικονομικών. Έτσι και αλλιώς μόνοι τους τα αλλάζουν όταν βλέπουν ότι δεν τους βγαίνει και έχουν αλλάξει γραμμή 2-3 φορές ήδη. Στην αρχή, αχ δεν μπορούμε να φυλάξουμε σύνορα, μετά τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι ουτε μισος ουτε ειρωνεια...ειναι καθρεφτης...

 

Υπάρχει και το ενδεχόμενο κάποιος να κοιτάζει σε καθρέφτη και να βλέπει παραμορφωμένες είδωλο.

Υπάρχει και ωραίος τρόπος να εκφράσει κανείς την άποψη του...

Link to comment
Share on other sites

http://www.infokids.gr/2016/03/elliniki-etaireia-loimokseon-i-fetini/

Ελληνική Εταιρεία Λοιμώξεων: Η φετινή έξαρση της γρίπης και οι μη αναμενόμενοι θάνατοι, το προσφυγικό και οι λοιμώξεις που μπορούν να μεταδοθούν

 

Με αυξημένο το ενδιαφέρον για τις λοιμώξεις που μπορούν να μεταδοθούν στους πολίτες λόγω της μεγάλης ροής προσφύγων στη χώρα μας, θα πραγματοποιηθεί το 16ο Πανελλήνιο Συνέδριο Λοιμώξεων, που θα λάβει χώρα από τις 4 β 6 Μαρτίου στο Ξενοδοχείο DIVANI CARAVEL. Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου, θα ανακοινωθούν επιστημονικές εργασίες στο αντικείμενο των λοιμώξεων που διαχρονικά αλλά και την τρέχουσα περίοδο απασχολούν τόσο την επιστημονική κοινότητα όσο και το κοινωνικό σύνολο, γενικότερα, δίνοντας έμφαση σε θέματα που αφορούν τη φετινή έξαρση της γρίπης και τη φάση στην οποία βρίσκεται τώρα, αλλά και το πρόβλημα της μετάδοσης λοιμώξεων λόγω της προσφυγικής κρίσης και της διέλευσης προσφύγων και μεταναστών από τη χώρα μας.

Α. Γρίπη

Η τρέχουσα επιδημία με 135 μέχρι στιγμής επιβεβαιωμένους θανάτους - από 394 σοβαρά επιβεβαιωμένα κρούσματα - (μέση ηλικία 56 έτη, 25% χωρίς τους γνωστούς παράγοντες κινδύνου), ιδίως με το επιδημικό στέλεχος Α (Η1Ν1) που βρίσκεται σε έξαρση την περίοδο αυτή, έχει φέρει στην επιφάνεια ένα διαχρονικό αλλά εξαιρετικά σημαντικό πρόβλημα: την εξαιρετικά χαμηλή εμβολιαστική κάλυψη του γενικού πληθυσμού που κυμαίνεται σε σχεδόν μονοψήφια ποσοστά. Το ίδιο δυστυχώς - ποσοστό κάλυψης - παρατηρείται και στους επαγγελματίες υγείας.

Το εμβόλιο είναι ασφαλές και παρέχει σημαντική κάλυψη για το στέλεχος Η1Ν1 που ευθύνεται για αρκετούς μη αναμενόμενους θανάτους, μη εμβολιασθέντων ατόμων. Επιπροσθέτως, η νοσοκομειακή γρίπη αποτελεί σοβαρό κίνδυνο για ασθενείς με υποκείμενα νοσήματα, ηλικιωμένους και νεογνά. Επιδημίες έχουν καταγραφεί σε διάφορους χώρους παροχής υπηρεσιών υγείας, με δυσκολία εξεύρεσης κλίνης στις ΜΕΘ και υψηλό κόστος λόγω επιπλέον διαγνωστικών εξετάσεων, θεραπείας, και παράταση νοσηλείας.

Ο εμβολιασμός αποτελεί το πιο αποτελεσματικό και οικονομικό μέτρο πρόληψης, αλλά δυστυχώς εφαρμόζεται πλημμελέστατα στη χώρα μας. Ένα άλλο παράπλευρο πρόβλημα που δημιουργεί η γρίπη είναι η άσκοπη υπερκατανάλωση αντιβιοτικών, η οποία εκτός των άλλων προβλημάτων που προκαλεί (κόστος,παρενέργειες) διαιωνίζει τον φαύλο κύκλο της μικροβιακής αντοχής που δυστυχώς στη χώρα μας έχει πάρει εκρηκτικές διαστάσεις τόσο στην κοινότητα όσο και στα νοσοκομεία.

Β. Λοιμώξεις που μπορούν να μεταδοθούν από το τεράστιο μεταναστευτικό και προσφυγικό κύμα.

Φυματίωση

Τονίζοντας το γεγονός ότι οι Σύροι πρόσφυγες που έρχονται στη χώρα μας προέρχονται από μία περιοχή με ένα καλό επίπεδο υγείας των πολιτών, δεν πρέπει να φοβόμαστε ότι θα μεταδώσουν ασθένειες. Σημαντικό πρόβλημα αποτελεί η πολυανθεκτική φυματίωση, η οποία εμφανίζεται εδώ και χρόνια στα ελληνικά νοσοκομεία από μετανάστες που έρχονται από Μπαγκλαντές, Ινδία, Πακιστάν. Η συγκεκριμένη λοίμωξη:

1. ενδημούσε και ενδημεί σε πολλές από τις χώρες προέλευσης των προσφυγικών ροών

2. μεταδίδεται πάρα πολύ εύκολα λόγω της φύσης του μικροβίου

3. είναι ανθεκτική στα συνήθη αντιφυματικά φάρμακα

Λόγω των πολύ κακών συνθηκών διαβίωσης και υγιεινής των ατόμων αυτών, η φυματίωση μπορεί να αναζωπυρωθεί. Η κατάσταση αυτή θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ένα εξαιρετικά επικίνδυνο πρόβλημα για τη δημόσια υγεία. Απαιτείται οργανωμένος υγειονομικός έλεγχος και επείγουσα υγειονομική φροντίδα.

Γ. Ηπατίτιδα C

Στη χώρα μας υπολογίζεται ότι υπάρχουν περίπου 175.000 άτομα με χρόνια ηπατίτιδα C από τους οποίους το 80% δεν το γνωρίζουν. Αν δεν αντιμετωπιστεί, μπορεί να οδηγήσει σε κίρρωση και καρκίνο ήπατος. Μέχρι πρότινος, η θεραπεία ήταν δύσκολη και αναποτελεσματική. Τα τελευταία χρόνια έχει επιτευχθεί ένα τεράστιο επιστημονικό βήμα που αφορά την σχεδόν πλήρη ίαση της χρόνιας ηπατίτιδας C, η οποία αποτελεί μείζον πρόβλημα δημόσιας υγείας.

Οι τρέχουσες θεραπείες είναι πλέον:

1. εύκολες στη χορήγηση

2. βραχυχρόνιες

3. εξαιρετικά αποτελεσματικές

Για το λόγο αυτό σε πολλές (ακόμη και αναπτυσσόμενες) χώρες, έχει τεθεί σαν ρεαλιστικός στόχος η εκρίζωση της νόσου μέσα στα επόμενα λίγα χρόνια. Όμως η μεγάλη αύτη επιστημονική ανακάλυψη προσκρούει σε ένα αρνητικό στοιχείο: το εξαιρετικά υψηλό κόστος της θεραπείας το όποιο στην συγκεκριμένη δυσμενή οικονομική συγκυρία απαιτεί το σχεδιασμό εξαιρετικά περίπλοκων πολιτικών υγείας.

 

----------------------

QUOTE

ΕΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ...

UNQUOTE

 

ΤΟΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ

 

ΝΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΉΣΟΥΜΕ

ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ

 

ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΟΜΩΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΝΩΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ

ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩΣΟΥΝ........ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...

 

ΑΝ ΔΕΝ ΔΩΣΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Κ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΑΠΛΟΣ ΛΑΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???

 

ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΝ..ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

 

ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΈΧΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ -ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΜΙΛΩ-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???? ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΟΥΝ...

 

 

ΕΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα για επιφώτισέ μας, ποιοι είναι αυτοί ακριβώς αυτοί από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση. Φαίνεται να γνωρίζεις πολλά για τις ζωές τους...

 

Είναι μια γενικευμένη παρατήρηση, ένα συμπέρασμα που έβγαλα παρακολουθώντας την αναντιστοιχία στάσης ζωής και αναρτήσεων ατόμων στο φβ που γνωρίζω. Όχι μόνο για το προσφυγικό, γενικά για όπου τίθεται θέμα προσφοράς και αλληλεγγύης. Ξέρω ανθρώπους που βοηθάνε πραγματικά, μια πολύ καλή μου φίλη, εργαζόμενη και παντρεμένη με 2 παιδιά, αφιέρωσε ένα μέρος της άδειάς της το καλοκαίρι για να πάει με ομάδα εθελοντών από την πόλη μας στη Μυτιλήνη. Να σου πω τι συμπέρασμα έβγαλα; Οι άνθρωποι που κάνουν πράξη τα πιστεύω τους, δε μιλάνε πολύ, το πολύ να διαδώσουν την έκκληση για βοήθεια. Και σίγουρα δεν χάνουν το χρόνο τους με ειρωνίες, κακίες και φαγωμάρες. Απλά δεν προλαβαίνουν...γιατί είναι ΕΚΕΙ και βοηθάνε.

 

Αν αδίκησα λοιπόν κάποιον με αυτό που είπα, ας βγει να με διαψεύσει.

Link to comment
Share on other sites

από πότε μας χαλάει ο σχεδιασμός; το γεγονός ότι έρχονται και θα συνεχίσουν να έρχονται και θα εγκλωβίζονται εδώ είναι δεδομένο. Αν δεν ικανοποιούνται έστω οι βασικές ανάγκες τότε έρχεται η εξαχρείωση των ανθρώπων και από κάποιον που δεν έχει να χάσει τίποτε πια πέρα από τη ζωή του που βλέπει ότι δεν έχει αξία για κανέναν μπορεί κανείς να περιμένει πολλά και διόλου θετικά. Είναι αυτή η ρημάδα η αυτοεπληρούμενη προφητεία που θα ανοίξει στόματα με κουβέντες "εμείς σας τα λέγαμε από τότε ότι είναι εγκληματίες".

 

Κι αν το κράτος τα κάνει μπάχαλο όπως συνήθως εμείς πρέπει να απαιτήσουμε περισσότερα και να οργανωθούμε και οι ίδιοι. Για να βοηθήσουμε κι εκείνους κι εμάς... Γιατί αλλιώς....

 

http://www.protagon.gr/epikairotita/kati-akomi-pio-epikindyno-apo-ton-islamiko-ekstremismo-44341068424

 

Μετά την καταστροφή της Σμύρνης ξέρετε τι λέγαν οι ελλαδίτισσες για τις σμυρνιές και τις πολίτισσες. Που ήταν ελληνίδες στο κάτω κάτω.

 

Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ. Βάρδα να μη βρεθείς στη θέση του άλλου. Του όποιου Άλλου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα περίμενε κανείς τότε να εμφανιστεί μια διάψευση. Μήπως είναι πληροφορίες και διαρροές όπως για κάθε θέμα που μας φορέθηκε στη συνέχεια, για να κόψουν αντιδράσεις; Μήπως τις διαρροές τις έκαναν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί που αντιδρούν στο σχεδιασμό; Μήπως για να θεωρείς λάσπη όσα γράφονται στο ΠΘ καλό θα ήταν να δείξεις φανερή δυσαρέσκεια σε όσα γράφονται, έτσι και δεν διαψευσθούν; Λέω, μήπως...

 

Αν ήταν η εκάστοτε κυβέρνηση να βγαίνει να διαψεύδει ότι δημοσιεύει ο καθένας θα χρειαζόμασταν ειδικό υπουργείο.

 

Ενοχλεί το ότι έχει μια συγκεκριμένη θέση το ΠΘ και γράφεται εδώ αυτό και όχι ότι γενικά γράφει ψευτιές και πράγματα που βγάζουν άνθρωποι από το μυαλό τους, όπως ότι οι χώρες που τυχαίνει να έχουν θαλάσσια σύνορα δεν μπορούν να τα φυλάξουν.

 

Ενοχλεί (εμένα προσωπικά) η συγκεκριμένη εμετική φυλλάδα γιατί:

 

Α) Ο εκδότης της έχει φάει με χρυσά κουτάλια μαύρο χρήμα και ζει ζωή χαρισάμενη με την οικογένειά του στην πλάτη του έλληνα φορολογούμενο.

 

Β) Έχει δημοσιεύσει ερωτικές συνευρέσεις ανθρώπων αντί να τους "χτυπήσει" πολιτικά ως όφειλε

 

Γ) Έχει δημοσιεύσει φάτσα φόρα κάρτα τις τελευταίες στιγμές ενός ανθρώπου που ψυχοραγούσε ....είτε αυτός ήταν ο Φύσσας, είτε ο Αλ Καπόνε

 

Δ) Προσφάτως δημοσιογράφος της συγκεκριμένης φυλλάδας, έφαγε τις φάπες του γιατί πλησίασε να φωτογραφίσει την σωρό γνωστού καλλιτέχνη που πέθανε.

 

Και εν πάση περιπτώσει δεν μας ειπε ο αρθρογράφος ΠΩΣ θα ενταχθούν τα προσφυγόπουλα στα σχολεία, όταν χρειάζονται ΑΜΚΑ, ΑΦΜ γονέων ΚΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ. (δεν θα εξηγήσω τα αυτονόητα)

 

PS: τι έγινε ρε παιδιά? Κανείς δεν θέλει να΄ρθει μαζί μου να ταίσουμε άστεγους ανθρώπους????........σας διαβεβαιώνω Έλληνες θα'ναι

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Μετά την καταστροφή της Σμύρνης ξέρετε τι λέγαν οι ελλαδίτισσες για τις σμυρνιές και τις πολίτισσες. Που ήταν ελληνίδες στο κάτω κάτω.

 

Πού κολλάει τώρα αυτό; Είδες να κακοχαρακτηρίζει κανείς τις Σύριες ή τις μετανάστριες γενικά;

Link to comment
Share on other sites

ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΟΜΩΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΝΩΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ

 

 

ΕΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ

 

Μπορώ να σου ΔΕΙΞΩ αν θελήσεις να'ρθεις μαζί μου κάποια στιγμή.

και τότε θα δεις με τα μάτια σου τόσο ΠΟΝΟ και τόση ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ που θα σιχαθείς το ανθρώπινο είδος.

 

Ευπρόσδεκτος ο οποιοσδήποτε

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Πού κολλάει τώρα αυτό; Είδες να κακοχαρακτηρίζει κανείς τις Σύριες ή τις μετανάστριες γενικά;

 

όχι αλλά αν σκεφτεί κανείς το ρατσισμό που βίωσαν οι ίδιοι οι Έλληνες από Έλληνες, βλέπουμε ότι οι νοοτροπία μας έναν αιώνα μετά δεν έχει αλλάξει. Αντί να δούμε πώς θα διευκολύνουμε μια δύσκολη κατάσταση κοιτάμε να περιχαρακωθούμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

PS: τι έγινε ρε παιδιά? Κανείς δεν θέλει να΄ρθει μαζί μου να ταίσουμε άστεγους ανθρώπους????........σας διαβεβαιώνω Έλληνες θα'ναι

 

Κανείς ε; Πέφτω από τα σύννεφα...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν η εκάστοτε κυβέρνηση να βγαίνει να διαψεύδει ότι δημοσιεύει ο καθένας θα χρειαζόμασταν ειδικό υπουργείο.

 

 

 

Ενοχλεί (εμένα προσωπικά) η συγκεκριμένη εμετική φυλλάδα γιατί:

 

Α) Ο εκδότης της έχει φάει με χρυσά κουτάλια μαύρο χρήμα και ζει ζωή χαρισάμενη με την οικογένειά του στην πλάτη του έλληνα φορολογούμενο.

 

Β) Έχει δημοσιεύσει ερωτικές συνευρέσεις ανθρώπων αντί να τους "χτυπήσει" πολιτικά ως όφειλε

 

Γ) Έχει δημοσιεύσει φάτσα φόρα κάρτα τις τελευταίες στιγμές ενός ανθρώπου που ψυχοραγούσε ....είτε αυτός ήταν ο Φύσσας, είτε ο Αλ Καπόνε

 

Δ) Προσφάτως δημοσιογράφος της συγκεκριμένης φυλλάδας, έφαγε τις φάπες του γιατί πλησίασε να φωτογραφίσει την σωρό γνωστού καλλιτέχνη που πέθανε.

 

Και εν πάση περιπτώσει δεν μας ειπε ο αρθρογράφος ΠΩΣ θα ενταχθούν τα προσφυγόπουλα στα σχολεία, όταν χρειάζονται ΑΜΚΑ, ΑΦΜ γονέων ΚΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ. (δεν θα εξηγήσω τα αυτονόητα)

 

PS: τι έγινε ρε παιδιά? Κανείς δεν θέλει να΄ρθει μαζί μου να ταίσουμε άστεγους ανθρώπους????........σας διαβεβαιώνω Έλληνες θα'ναι

Καλύτερα να δηλώσεις οτι "ταΐζεις" (!!) αλλοδαπούς. Οι φανατικοί "αλληλέγγυοι" αυτού του θέματος κόπτονται μόνο για τους πρόσφυγες.

Link to comment
Share on other sites

όχι αλλά αν σκεφτεί κανείς το ρατσισμό που βίωσαν οι ίδιοι οι Έλληνες από Έλληνες, βλέπουμε ότι οι νοοτροπία μας έναν αιώνα μετά δεν έχει αλλάξει. Αντί να δούμε πώς θα διευκολύνουμε μια δύσκολη κατάσταση κοιτάμε να περιχαρακωθούμε.

 

Κάνεις λάθος. Καταρχάς, δεν υπάρχει μία καθολική αντίδραση ολόκληρης της ελληνικής κοινωνίας, όπως διαπιστώνεις καθημερινά και μόνη σου. Η ποικιλία περιλαμβάνει από φιλοξενία μέσα στα σπίτια μέχρι κάψιμο στρατοπέδων που προορίζονταν για κέντρα εγκατάστασης.

 

Πέρα από αυτό, το να προβληματίζεσαι και να έχεις έναν σκεπτικισμό απέναντι στο προσφυγικό, το οποίο έχει αποδειχθεί περίτρανα πλέον πως ξεπερνάει τις δυνατότητες της χώρας σου για επίλυση και γιγαντώνεται ώρα με την ώρα, δε σημαίνει πως περιχαρακώνεσαι. Υπάρχουν αρκετές πτυχές πάρα πολύ σκοτεινές στο όλη ζήτημα - και δε μιλάω για ακραίες θεωρίες περί εξισλαμισμού της Ευρώπης πχ - που δεν προσπερνιούνται τόσο εύκολα, στη σπουδή για επίδειξη αντιρατσισμού κι αλληλεγγύης. Επίσης, η στάση αυτή δε σημαίνει πως στρέφεις την πλάτη στις εκκλήσεις για βοήθεια...if you know what I mean.

 

A και κάτι ακόμα: ο ρατσισμός απέναντι στους Έλληνες καλά κρατεί, σε αυτό έχεις δίκιο. Ποτέ και πουθενά δεν είδα τέτοια ασυγκράτητη προθυμία να ταϊστούν, να στεγαστούν και να φροντιστούν τα παιδιά των ΕΛΛΗΝΩΝ που ΚΑΙΓΟΝΤΟΥΣΑΝ μέσα στις τρώγλες τους ανάβοντας μαγκάλια για να ζεσταθούν και λιποθυμούσαν εδώ και 6-7 χρόνια στα διαλείμματα από την ΠΕΙΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου ΔΕΙΞΩ αν θελήσεις να'ρθεις μαζί μου κάποια στιγμή.

και τότε θα δεις με τα μάτια σου τόσο ΠΟΝΟ και τόση ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ που θα σιχαθείς το ανθρώπινο είδος.

 

Ευπρόσδεκτος ο οποιοσδήποτε

 

Στην Τουρκία ήταν έτσι ή ήταν λιγότερο μπάχαλο; Όποιος θέλει τα βρίσκει στο ιντερνετ. Όχι, έπρεπε να τους προσκαλέσουμε για να τους πασάρουμε κάπου αλλού, ενώ ούτε εμείς μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες τους καλύτερα από την Τουρκία, ούτε εξασφαλίσαμε ότι θα φύγουν (πόσοι αλήθεια; ) στα σίγουρα προς τα Βόρεια. Οπότε για αυτό που βλέπεις οι πρώτοι που θα έπρεπε να αναλάβουν ευθύνες δεν είναι οι συμπολίτες σου που λένε τα αυτονόητα. Ότι δεν μπορούμε να φιλοξενήσουμε τη μισή Ασία, αν έτσι αποφασίσει η Ασία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου ΔΕΙΞΩ αν θελήσεις να'ρθεις μαζί μου κάποια στιγμή.

και τότε θα δεις με τα μάτια σου τόσο ΠΟΝΟ και τόση ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ που θα σιχαθείς το ανθρώπινο είδος.

 

Ευπρόσδεκτος ο οποιοσδήποτε

 

σιγουρα υπαρχει και τοσο και άλλο τοσο...πολεμος κακουχιες αρρωστιες

ψεματα

θαλασσοπνιγμους...

παιδια και μαναδες ..να μην ερθουμε σε αυτή την θεση

σιγουρα τους ειπαν ψεματα τους εφεραν εδώ στην ελλαδα ..με οποια συμφεροντα και ψέμματα και τωρα τους έχουν αραδιάσει στα σύνορα πεινασμένους κουρασμένους αρρωστους και περιμένουν , η κυβέρνηση ίσως που στην τελική είναι ψηφισμενη από .......εσας, εμας, τους ποιο κάτω

και περιμενουν λεω από τον λαο τον φτωχο,,,να τους περιθαλψει και να τους φροντίσει,,,πως θα γίνει βρε παιδια αυτο

ποσους????

δεν είναι 100.000 που λενε κάθε μέρα στελνουν και αλλους και αλλους...και δεν τους θέλουν ...κανεις δεν τους θέλει...που να τους βάλουν τι να τους κάνουν είναι ένα κρατος ολοκληρο και όχι μόνο βρήκαν ευκαιρια και άλλοι και μπαίνουν στην ζούλα

ναι και είναι αρρωστοι και ταλαιπωρημένοι και τους κορόιδεψαν...

ναι ναι ναι όλα αυτά και τα ποιο πανω....

και ποιος τους έφερε

και ποιος τους ειπε ότι εδώ είναι η ζωη της επαγγελίας ...και ποιοσ τους είπε ότι ένα κρατος ολοκληρο θα μπορεσει να παει να ζήσει ...ετσι ,,,σε ένα άλλο κράτος

ας βάλουν 10000 σε πλοιο να πανε στην ιταλια

ας βάλουν 10000 σε πλοιο να πανε στην ισπανια

ας κρατήσει κ η τουρκια αλλους 10000

ας βαλουν σε ένα πλοιο 10000 να πανε στην ιρλανδια

 

γιατι ολοι θελουν να πανε στην ελβετια στην αυστρια ...στην σουηδια

 

ναι ναι να τους δωσουμε τροφη

να τους δώσουμε νερο....

 

το τι θα γίνει από εκει και περα το εχετε σκεφτει ???? μαλλον κανεις μας

 

και ας σταματήσουμε να κονταροχτυπιόμαστε

και ας κανουμε κατι αλλο:(

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι μηπως ερθει και στη χωρα μας κατι χειροτερο απο αυτο που ηδη εχουμε ζησει (κριση) ... ολοι αυτοι οι μεταναστες-προσφυγες ανηκουν πλειοψηφικα σε μια θρησκεια-καταρα ειδικα για εμας τις γυναικες! Αφηστε το οτι πεφτει το επιπεδο στα σχολεια μας... ειναι μια πτυχη ασημαντη μπροστα σε φοβερες πιθανοτητες μακροπροθεσμα: πολεμος η μια. Αρρωστιες - επιδημιες απο την αλλη. Τα γραφω αυτα και ζω με μια προς το παρων ελεγχομενη ανασφαλεια... γιατι εχω κι εγω δυο μικρουλια...

Πρωτου γραφθει οτιδηποτε: εχω παει δυο φορες στο ελληνικο και μια στη πλατεια βικτωριας. Δινοντας πολλα και διαφορα σε βρωσιμα ειδη. Στο ελληνικο ισα που δε μου σηκωσαν το αμαξι στον αερα για να παρουν αυτα που το ειχα φορτωσει. Στο ελληνικο εχουν τεραστιες αναγκες σε λαχανικα (τοματες πχ που τη μερα που πηγα δωσαν απο μια ΜΟΝΟ σε οικογενειες με μικρα παιδια), φρουτα και ΝΕΡΟ! που δωσαν εως δυο μπουκαλια ανα οικογενεια 8-10 ατομων.Στη πλ. βικτωριας ειχα την αισθηση οτι ηταν καπως καλυτερα τα πραγματα για αυτους (εβλεπα πολλους καβατζωμενους με μπισκοτοειδη και ψωμια)

Και βεβαια βρεφικα γαλατα. Αυτα για οποια θελει οντως να κανει κατι αν οντως λυπαται και βρισκεται φυσικα εντος αθηνων.

`Αν θελετε να βοηθησετε αλλα δεν εχετε αναλογους οικον.πορους γεμιστε μπουκαλια νερο απο τη βρυση σας και πηγαινετε τα στο ελληνικο. Θα σας ευγνωμονουν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...