Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που κρατάτε τα ρούχα που φοράτε μόνο για μια ημέρα;


Recommended Posts

Όσο για τα ρούχα της μικρής, επειδή ακόμα δεν μπουσουλαει κ δεν λερώνεται αλλάζει μόνο εσώρουχο κάθε μέρα (και πάλι συχνά μου φαίνεται απλά έχει πολλά κ θέλω να τα βάλει πριν μικρύνουν) κ φορμακι εξωτερικό κάθε 2-3 μέρες.Εχουμε και ρούχα φαγητού (κάποια που είχαν ήδη λεκέδες από τον ανιψιό μου) κ φοράμε πάντα αυτά για να μη λερωθούν κι άλλα (τρώει αλεσμένα).Τα φοράει 2-3 μέρες εκτός αν πέσει φαΐ που πλένεται αμέσως στο χέρι για να μην ποτίσει.Τα σετάκια για έξω που φοριούνται λίγες ώρες μόνο, όταν φορεθουν τα βάζω σε μια στοίβα στην ντουλάπα για να τα φορέσει αρκετές φορές μέχρι να συγκεντρωθούν για πλυσιμο πολλά τέτοια κ πολλά φορμακια, εσώρουχα, σεντόνια κλπ για να γεμίσει το πλυντήριο.Σε λίγο καιρό που θα αρχίσει να φοράει μπουφάν ή να σκεπάζεται στην απλή καροτσαδα μπορεί να μην φοράει καν σετάκια κ να βγαίνει με το φορμακι που ήταν στο σπίτι.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Ο άντρας μου αφήνει όλα τα φορεμένα σε μια πολυθρόνα στο δωματιο, στα συρτάρια του έχει μόνο αφορετα. Δεν τρελαίνομαι να τα βλέπω αλλά αποφάσισα να μη σκάω. Αν περιμένουμε κόσμο, πχ σε γιορτές, όπως είναι τα πετάω στο καλάθι 

Χαίρομαι πολύ όταν ακούω ότι υπάρχουν κ άλλοι άντρες με αυτό το κουσούρι. εγώ του τα πετάω πού κ πού για πλύσιμο ασχέτως αν είναι καθαρά ή όχι γιατί με μπερδεύει. εκείνος το κρίνει με τον κλασικό αντρικό τρόπο (τα μυρίζει). εγώ δεν ασχολούμαι, αν δω δικά του ρούχα κουβάρια κατευθείαν άπλυτα όταν δω πολλά μαζεμένα. 

Just now, little lamb είπε:

Εμένα δεν μου φαίνονται βρώμικα επειδή φορέθηκαν κ ιδρωσαν ας πούμε αλλά επειδή κάπου έχουμε καθίσει με αυτά τα ρούχα, πχ σε συγκοινωνίες

Κι εγώ τα ρούχα από το καράβι πχ δεν τα ξαναφοράω. Αν λείψουμε για δυο μέρες μόνο, αυτά του καραβιού τα φοράω κ στην επιστροφή κ μετά κατευθείαν πλύσιμο. Βέβαια είναι κ το μπουφάν που δεν γίνεται να πλε΄νω συνέχεια, αλλά αυτό γενικά το έχω κρεμασμένο στον διάδρομο. Αλλά γενικά κ εγώ δεν θεωρώ ότι ρούχο φορεμένο μια φορά είναι κατ ανάγκην βρώμικο. 

Link to comment
Share on other sites

Το να βλέπω τα ρούχα απλωμένα-πεταμένα εκτός ντουλάπας με τρελαίνει... Και δεν νομίζω ότι έχει και νόημα να τα στοιβάζει κανείς εκτός ντουλάπας... Στο κάτω κάτω ας έχετε ένα ράφι αποκλειστικά για τέτοιες περιπτώσεις, εφόσον δεν μπορείτε να κάνετε διαφορετικά.

 Το να βάλω ένα τζιν ή μια μπλούζα που έχουν ξαναφορεθεί μέσα στην ντουλάπα, δεν νομίζω ότι μολύνει την ντουλάπα ολόκληρη.  Και ας τα έχω φορέσει στο μετρό...  

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα αφήνω σε καρέκλα για να αεριστουν, στο ράφι με τη στοίβα που έλεγα τα βάζω την άλλη μέρα.Δεν το κάνουν μόνο άντρες!

Όσες τα βάζετε πάλι σε συρτάρια ή μαζί με τα αφορετα τέλος πάντων, πώς θυμάστε ποια έχουν φορεθεί ώστε να ξέρετε ποια να πλύνετε στην αλλαγή εποχής; Γιατί εμένα αυτό είναι το μεγαλύτερο μου θέμα όπως ξαναεγραψα κ παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια απορώ πως τα ρούχα των μωρών σας δεν γίνονται χάλια εγώ το μωρό κάθε μέρα του αλλάζω ρούχα μπορεί και δύο φορές,τρώμε κρέμα και φρουτοκρεμα σίγουρα θα βάλει το χέρι στο πρόσωπο οταν τρωει  και μετά κάπου θα ακουμπήσει αρα θα γινει χαλια επισεις καποιες φορες του φευγουν γαλατα αλλες φορες εχει πολλα σάλια και γίνεται μούσκεμα για μένα αν του βάλω ρούχα το πρωί και μείνουν καθαρά μέχρι το βράδυ είναι ευτύχημα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mamaloulou είπε:

Βρε κορίτσια απορώ πως τα ρούχα των μωρών σας δεν γίνονται χάλια εγώ το μωρό κάθε μέρα του αλλάζω ρούχα μπορεί και δύο φορές,τρώμε κρέμα και φρουτοκρεμα σίγουρα θα βάλει το χέρι στο πρόσωπο οταν τρωει  και μετά κάπου θα ακουμπήσει αρα θα γινει χαλια επισεις καποιες φορες του φευγουν γαλατα αλλες φορες εχει πολλα σάλια και γίνεται μούσκεμα για μένα αν του βάλω ρούχα το πρωί και μείνουν καθαρά μέχρι το βράδυ είναι ευτύχημα 

 

Κι εμένα λερώνεται στο φαγητό γι'αυτο φοράει άλλα ειδικά όταν τρώει.Επισης συνήθως κάνει κακά αμέσως μόλις φαει κι έτσι αν υπάρχει διαρροή από την πάνα ειναι στα ίδια ρούχα κ πλένονται 2 σε 1! Τις υπόλοιπες ώρες εντός σπιτιού φορμακι κ εκτός σετακι κ αν δω ότι έχει σάλια ή γουλιες βάζω σαλιαρα.Απο τα σάλια όμως αν στεγνώσει το ρούχο δεν είναι βρώμικο.Απλα βάζω τη σαλιάρα για να μην έχει υγρό ρούχο πάνω της γιατί έχει κάνει έναν ερεθισμό στο θώρακα από τα φαγητά που στάζουν όταν τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα με θεωρήσετε υπερβολική γιατί τα ρούχα που φοράμε μία φορά τα βάζω για πλύσιμο κατευθείαν! Μόνο πιτζάμες αλλαζω εγώ κ ο άνδρας μου κάθε δύο μέρες γιατί κάνουμε μπάνιο πριν τον υπνο που τις βάζω σε κρεμαστρα κ όχι μες στην ντουλάπα. Εχω άλλο σκεπτικό πχ εγώ μπορεί να κάτσω με τα εντός σπιτιού ρούχα στην καρέκλα αλλά πριν μπορεί να κάτσει ένας επισκέπτης που δεν ξέρω που ήταν πριν, τι συγκοινωνίες χρησιμοποίησε κτλ. Ο μικρός αλλάζει ακόμα πολλες φορές μέσα στην μέρα γιατί παίζει κ ιδρώνει κ τα ρούχα του για μένα θεωρούνται απλυτα. 

  Τα μπουφάν κ παλτό είναι κρεμασμένα δίπλα απ την πόρτα όσα φορεθηκαν λίγες φορές ή σε μέρη που δεν πολυλερωθηκαν. Στην ντουλάπα βάζω μόνο πλυμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μ οσο ηταν πιο μωρο κ δεν μπουσουλουσε αλλαζαμε τουλ 1φορα την ημερα γτ συνηθως με καποιο γευμα λερωνοταν(ειχα φορμακια ηδη με λεκεδες π δεν εφευγαν κ της εβαζα αυτα στο φαγητο) τωρα π μπουσουλαει κ πιανεται απο τα επιπλα κ κανει αταξιες αλλαζουμε τουλ 3φορες την ημερα αμα αλλαξουμε 1θα ειναι θαυμα τα γονατα ειναι μονιμως λερωμενα παρολο π το σπιτι ειναι καθαρο!(φυσικα περιμενω να γεμισει το καλαθακι της κ μετα τα πλενω συνηθως συμπληρωνω με κουβερτες κ σεντονια κ ετσι πλενω 2φορες την εβδομαδα δικα της)

Τωρα τα δικα μας εγω φοραω πυτζαμες,φορμες 3μερες τα ιδια εκτος κ αν λερωθει κατι παει κατευθειαν στο καλαθι! Ο αντρας μ λογω δουλειας ερχεται παντα χαλια αρα αλλαζει με το που ερχεται κ πανε κατευθειαν για πλυσιμο ή τουλ μεχρι να μαζευτουν απλυτα κ να τα πλυνω! Ο αντρας μ δεν φοραει πυτζαμες δεν εχει καν τις σιχενεται κ ετσι με το που βαλει τα καθαρα ρουχα κοιμαται με αυτα κ το πρωι παει για δουλεια! Οταν φοραω πυτζαμες την αλλαξια για το σουπερ την εχω διπλωμενη πανω σε μια συρταριερα αντιστοιχα τις πυτζαμες οταν φοραω τις φορμες ή τζιν με μπλουζα! 

Παντως σε καθε αλλαγη σεζον πλενω τα παντα π θα μαζευτουν για οταν θα τα ξανακατεβασω να ειναι ολα πλυμμενα!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταγράψτε με επισήμως ως «Κατακουζηνα» γιατί προφανώς εκεί ανήκω. 
Κανένα ρούχο που φοριέται κατασαρκα δεν «ξαναφοριεται». 
Αλλάζω κάθε μέρα ρούχα στο παιδί και πυτζαμα φυσικά, το ίδιο ισχύει και για εμένα. 
Το μπουφάν του παιδιού αερίζεται κάθε μέρα και μια φορά την εβδομάδα πλένεται στο πλυντήριο. Έχω έναν «καλόγερο» από αυτόν που έχουν στα μαγαζιά για να κρεμαω τα ρούχα που θέλουν να αεριστούν πριν φορεθούν πάλι ( και δεν φοριούνται κατασαρκα) δηλαδή μάλλινα πουλοβερ και ζακέτες. Ειδικά για τα μάλλινα πουλόβερ επειδή με το συχνό πλύσιμο χαλάνε, αφού αεριστούν με φρέσκο αέρα, ενδεχομένως να τα περάσω με ατμό σε στυλ «κάθετο σιδέρωμα». 

Επισης μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον ανοίγω τις ντουλάπες για μισή ώρα ώστε να αεριστούν τα ρούχα και φυσικά πριν κλείσω ψεκάζω με το άρωμα μου :) 

αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ενίοτε τα αποσμητικά δημιουργούν το μεγαλύτερο πρόβλημα στα ρουχα, για αυτό και έχουμε αλλάξει σε «κρύσταλλο» που ΚΑΙ αποτελεσματικός είναι ΚΑΙ δεν δημιουργεί περίεργες μυρωδιές στα ρούχα. 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Το φυσικα μου αρεσε! χαχα Πυτζαμα καθε μερα;;;; :shock::shock:Τι κανετε στον υπνο σας; Υπνοβατειτε και βγαινετε βολτες στα βουνα ή μηπως ταξιδευετε στα ονειρα σας σε τοπους με λασπες; :D Μαλλον στο μονο που συμφωνουμε ειναι ο κρυσταλλος :-P

Βίτσια είναι αυτά :) ιδρώνουμε στον ύπνο μας :) 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η καθεμία μας έχει έναν σουρεαλισμό. Εγώ ρούχα κάθε μερα δεν θα αλλαζα αλλα φοραω κ φανελακι οποτε ειναι αυτο κατάσαρκα. Αλλα κι αυτο συνηθ τρεις μερες το φοραω. πιτζαμες αλλαζω μια φορα την εβδομαδα. το δικο μου κολλημα ειναι να μην κυκλοφορώ με πιτζάμα σπίτι ειδικά να μην καθομαι. αλλα ενίοτε κοιμαμαι με καλτσες που φορουσα μεσα στη μερα. Επιλεκτικη ευαισθησία. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το αντίθετο! Δεν μπορώ με ρούχα στο σπίτι κ είμαι πάντα με πιτζάμες! 

 

1 hour ago, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Παντως σε καθε αλλαγη σεζον πλενω τα παντα π θα μαζευτουν για οταν θα τα ξανακατεβασω να ειναι ολα πλυμμενα!

Και όσα είναι πλυμένα δηλαδή τα ξαναπλενεις;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Καταγράψτε με επισήμως ως «Κατακουζηνα» γιατί προφανώς εκεί ανήκω. 
Κανένα ρούχο που φοριέται κατασαρκα δεν «ξαναφοριεται». 
Αλλάζω κάθε μέρα ρούχα στο παιδί και πυτζαμα φυσικά, το ίδιο ισχύει και για εμένα. 
Το μπουφάν του παιδιού αερίζεται κάθε μέρα και μια φορά την εβδομάδα πλένεται στο πλυντήριο. Έχω έναν «καλόγερο» από αυτόν που έχουν στα μαγαζιά για να κρεμαω τα ρούχα που θέλουν να αεριστούν πριν φορεθούν πάλι ( και δεν φοριούνται κατασαρκα) δηλαδή μάλλινα πουλοβερ και ζακέτες. Ειδικά για τα μάλλινα πουλόβερ επειδή με το συχνό πλύσιμο χαλάνε, αφού αεριστούν με φρέσκο αέρα, ενδεχομένως να τα περάσω με ατμό σε στυλ «κάθετο σιδέρωμα». 

Επισης μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον ανοίγω τις ντουλάπες για μισή ώρα ώστε να αεριστούν τα ρούχα και φυσικά πριν κλείσω ψεκάζω με το άρωμα μου :) 

αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ενίοτε τα αποσμητικά δημιουργούν το μεγαλύτερο πρόβλημα στα ρουχα, για αυτό και έχουμε αλλάξει σε «κρύσταλλο» που ΚΑΙ αποτελεσματικός είναι ΚΑΙ δεν δημιουργεί περίεργες μυρωδιές στα ρούχα. 
 

Συμφωνώ! Ρούχα που φοριούνται κατάσαρκα δεν τα φορώ ούτε εγώ ούτε το παιδί δεύτερη μέρα. Ok, εγώ παντελόνια ναι.  Πυτζάμες δεν νομίζω πως χρειαζόμαστε αλλαγή κάθε μέρα. Η ερώτηση περί ρούχων που φοριούνται λίγο αφορούσε π.χ. σε ρούχα που μπορεί να φορέθηκαν 2 ώρες ή πουλόβερ - ζακέτες που φοριούνται πάνω από άλλα ρούχα. Νομίζω, πάντως, πως αν και δεν είμαι από τις νοικοκυρές που αγοράζουν με μανία καθαριστικά (2-3 έχω συνήθως), θα αγοράσω ένα από τα σπρέι που σας έλεγα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, love kids είπε:

Συμφωνώ! Ρούχα που φοριούνται κατάσαρκα δεν τα φορώ ούτε εγώ ούτε το παιδί δεύτερη μέρα. Ok, εγώ παντελόνια ναι.  Πυτζάμες δεν νομίζω πως χρειαζόμαστε αλλαγή κάθε μέρα. Η ερώτηση περί ρούχων που φοριούνται λίγο αφορούσε π.χ. σε ρούχα που μπορεί να φορέθηκαν 2 ώρες ή πουλόβερ - ζακέτες που φοριούνται πάνω από άλλα ρούχα. Νομίζω, πάντως, πως αν και δεν είμαι από τις νοικοκυρές που αγοράζουν με μανία καθαριστικά (2-3 έχω συνήθως), θα αγοράσω ένα από τα σπρέι που σας έλεγα. 

Νομίζω ότι αυτά τα spray δεν είναι για ευαίσθητα ρούχα όμως πχ μάλλινα. Φρεσκάρισμα θες η να αφαιρέσεις έναν μικρό λεκέ πχ ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εγώ πάλι το αντίθετο! Δεν μπορώ με ρούχα στο σπίτι κ είμαι πάντα με πιτζάμες! 

 

Και όσα είναι πλυμένα δηλαδή τα ξαναπλενεις;

Ναι θα καψω λιγο παραπανω ρευμα κ τελειωσε η υποθεση δεν βαζω το μυαλο μου σε τετοιες διαδικασιες σκεψηματος!;)

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

ρουχα που φοριουνται κατασαρκα, τα αλλαζουμε καθε μερα!! ...το παιδι αλλαζει καθε μερα, δεν μπορω να διαννοηθω να φορεσει στο σχολειο τα ιδια ρουχα με την προηγουμενη μερα, την στιγμη που μονον την τουαλετα να σκεφτει κανεις, φτανει για να μην φορεσει τα ιδια ρουχα!! με το που μπαινουμε στο σπιτι, αλλαζουμε ρουχα οικογενειακως και το βραδυ μετα το μπανιο,φοραμε τις πυζαμες μας...

 

ρουχα φορεμενα εστω μια ωρα, δεν ξαναμπαινουν μαζι με τα καθαρα...

 

σπρευ δεν θα χρησιμοποιουσα για φρεσκαρισμα...πλυντηριο και παλι πλυντηριο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2019 at 12:22 ΜΜ, Macgyver είπε:

Νομίζω ότι αυτά τα spray δεν είναι για ευαίσθητα ρούχα όμως πχ μάλλινα. Φρεσκάρισμα θες η να αφαιρέσεις έναν μικρό λεκέ πχ ;

Φρεσκαρισμα κυρίως. Αν υπάρχει λεκές, μπαίνει για πλύσιμο. Στην επόμενη επίσκεψή μου στο σούπερ μάρκετ θα τα δω πιο προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...