giwta-la

αισθανομαι πιο εξυπνη απο το γιατρο

Recommended Posts

ψυχολογοι.

εδω κ λιγο καιρο εκανα πολλες προσπαθειες. ομως αισθανομαι οτι οταν ενας ειδικος μου μιλα ειναι ψυχρος, ετσι δεν εμπιστευομαι να ανοιχτω. γινεται μια ημιτελης διαγνωση. δε ξερω αλλα εχω να πω για τους ψυχολογους τα χειροτερα. ολοι εχουν την πεποιθηση οτι εχουν ενα χαζο και αμορφωτο ανθρωπο απεναντι τους. αισθανομαι πολυ πιο εξυπνη απο αυτους. κουλο? με βγαζουν θυμο. ειδικα αυτο που αρχιζεις να μιλας και σου λεει σε μια ωρα τελειωνεις, ειναι ολα τα λεφτα. σε λιγο θα βαζουν χρονοδιακοπτη να σταματας. :shock:

να γιατι δε μου γεμισαν ποτε το ματι//

Διαφημίσεις

αν υπαρχει εστω κ ενας που σου βγαζει αγαπη προςτο επαγγελμα του πες τε μου και καλοδεχουμεος. οπου και ναναι.δε με νοιαζει περιοχη.

Giwta-la, πριν αλλάξεις ψυχολόγο, πιστεύω χρειάζεται να μιλήσεις με ειλικρίνεια σε αυτόν που ήδη πηγαίνεις. Να της πεις το πως αισθάνεσαι και το γιατί θέλεις να σταματήσεις.

Αν δεν το κάνεις αυτό τότε δεν θα δώσεις την ευκαιρία στον εαυτό σου να εξετάσεις τις αντιλήψεις σου και τον τρόπο που σχηματίζονται μέσα στις σχέσεις. Να καταλάβεις τι δεν πήγε καλά με αυτό τον άνθρωπο, γιατί στην σχέση με τον ψυχολόγο συμμετέχουν και οι δύο, και ο πελάτης και ο ειδικός, την χτίζουν μαζί.

xhHtp2.pngkSQIp3.png

Giwta το να πηγες σε έναν ειδικο και να μην εμεινες ευχαριστημενη...να μην καταφερε να σε κερδισει λογικο...και σε δευτερο λογικο.πο κει και περα αν εισαι προκατειλλημενη με ολους τους ψυχολόγους και σου φταινε ολοι τοτε καλη μου αυτό είναι ένα ακομα πρόβλημα δικο σου.Τι παει να πει βλεπουν τον αλλον σα χαζο και αμορφωτο...τι σχεση εχει η μορφωση.Προφανως στο θεμα ψυχολογιας εσυ μπροστα τους εισαι αμορφωτη...αλλιως υποθετω θα κατάφερνες να λυσεις τα θεματα σου χωρις να χρειαζεσαι τη βοηθεια τους.Κι εσυ και οποιος άλλος στη θεση σου.Τι παει να πει νιώθεις πιο εξυπνη από αυους...μπραβο σου.Στον ψυχολογο υποθετω δεν πας για να διαγωνιστείτε για την εξυπναδα σοας και τις γνωσεις σας.Ταπεινη μου αποψη είναι ότι εισαι αρνητικα προκατειλλημενη απέναντι στο γεγονός ότι χρειαζεσαι ειδικο...με συγχωρεις αλλα ειχε φανει αυτό και από τα προηγουμενα θεματα σου και από το ότι ολες σε παροτρυναν να επισκεφτες ειδικο κι εσυ απλα δεν το εκανες....αλλα εμενες να παραπονιεσαι για τα οποια πρβληματα σου.Και με τετοια αρνητικοτητα προφανως και ολοι οι ειδικοι σε ενοχλουν.Δε φταινε όμως οι ειδικοι...φταιει η αρνηση σου στο ότι χρειαζεσαι ειδικο.Στο λεω πολύ φιλικα πιστεψε με.Αλλαξε λιγο τροπο σκεψης...κατανοησε ότι στοχος σου είναι να βοηθηθείς και βρες έναν ειδικο να σε βοηθησει.

.Προφανως στο θεμα ψυχολογιας εσυ μπροστα τους εισαι αμορφωτη...αλλιως υποθετω θα κατάφερνες να λυσεις τα θεματα σου χωρις να χρειαζεσαι τη βοηθεια τους.

Πολύ μεγάλο λάθος!!!

Δεν ξέρεις οτι οι περισσότεροι ψυχολόγοι πάνε σε συναδέλφους τους και κάνουν ψυχανάλυση;;Γιατί δεν αυτοψυχαναλύονται;Μια χαρά μορφωμένοι είναι.

Δεν έχουν μόνο οι αμόρφωτοι ψυχολογικά...μάλλον.

Το θεμα αυτο ειναι ακρως ενδιαφερον.ολοι μας εχουμε θεματα να λυσουμε.αλλοι μικροτερα,αλλοι μεγαλυτερα. το θεμα ειναι που χρειαζεται να παμε.σε ψυχολογο,σε ψυχαναλυτη,σε ψυχοθεραπευτη? πως θα βρουμε την ακρη? κ δεν μιλαω για τις περιπτωσεις οπου χρειαζεται ψυχιατρικη παρακολουθηση προκειμενου να δοθουν φαρμακα για την αποκατασταση της"χημειας", να το πω ετσι.εκει ισως τα πραγματα εχουν πιο μαθηματικη λυση. εγω τωρα τελευταια εκανα για δυο περιπου μηνες συνεδριες με μια κυρια η οποια θεωρω οτι δεν μου ταιριαξε.στην τελευταια συνεδρια επελεξα να παω ,να πληρωσω κ να μην την ακυρωσω προκειμενου να της πω τους λογους για τους οποιους δεν θελω να συνεχισω κ να την ρωτησω να μου εξηγησει τι ακριβως γινεται στις ομαδικες συνεδριες,τι κανουν οι

συμπεριφοριστες, τι γινεται με τι συμβουλευτικη μηπως κ μπορεσω να προσανατολιστω καλυτερα σε αυτο που μου ταιριαζει. της ειπα οτι με ενοχλει που εχει θεο τον φρουντ οχι γιατι δεν ειναι πολυ σημαντικος αλλα γιατι εχει σε πολλα σημεια αμφιςβητηθει κ οτι θα ηθελα καποιον ανθρωπο που να χρηςιμοποιει τα καταλληλα εργαλεια απο καθε σχολη γιατι θεωρω οτι καθε συςτημα εχει τις αδυναμιες του.ημουν απολυτα ειλικρινης.γι αυτο αλλωστε παει κανεις εκει.αυτη λοιπον τα πηρε στο κρανιο,μου ειπε οτι ειμαι καχυποπτη, κ εχασε τον ελεγχο οταν ειδε οτι θα εχανε τον πελατη.ε,ολα αυτα με επεισαν οτι ειμαι με λαθος ανθρωπο παρολο που μου την ειχε συστησει πολυ γνωστο ονομα του χωρου που ολοι γνωριζουμε. τωρα μαλλον θα κλεισω ραντεβου με μια αλλη κυρια η οποια εκπροσωπει την ραιχικη σχολη.γνωριζει κανεις κατι γι αυτοντο συστημα? θελω να μαθω να διαχειριζομαι καλυτερα τις αδυναμιες μου κ να ξεδιπλωσω τις σκοτεινες πλευρες του εαυτου μου. μου ειπαν επιςης οτι αυτη ηταν για χρονια κ στην ευτοκια,αρα μπορει ισως πιο ευκολα να με βοηθησει κ σε μια μελλοντικη εγκυμοσυνη λαμβανοντας υποψιν οτι εχω περασει απο το δυσκολο δρομο των αποβολων.

Το να μην σου ταίριαξε ένας ψυχολόγος δεκτό, το να τους βάζουμε στο ιδιο τσουβάλι και να ακυρώνουμε ολόκληρη επιστήμη δεν είναι αποδεκτό.

1) Ανέφερες ότι ήταν ψυχρός, στο επάγγελμα του ψυχολόγου είναι πολύ σημαντικά τα όρια. Εξηγώ: ένας ψυχολόγος πρέπει να είναι αμερόληπτος, να δείχνει ενσυναίσθηση και ο πελάτης να χρίζει άνευ όρων αποδοχής. Ωστόσο δεν πρέπει να είναι πολύ διαχυτικός, φλύαρος, και πολύ φιλικός γιατί εκεί ακριβώς χάνονται τα όρια με κινδύνους και από τις δυο πλευρές, πχ. να αναπτύχθουν συναισθηματα, εξιδανίκευση κτλ. Υπάρχει κώδικας δεοντολογίας για αυτά.

2) Το χρονικό όριο της ώρας πρέπει να τηρείτε, το να ξεφύγουμε 10 λεπτά δεν είναι πρόβλημα αλλά να καθόμαστε να μιλάμε για ώρες τείνει στο να φλυαρούμε άσκοπα. Εξάλλου εχει κι άλλα ραντεβού και ο σκοπός των συνεδρίων με απόσταση από τη μία στην άλλη έχει σκοπό να σου δώσει το χρόνο να επεξεργαστείς την κάθε συνεδρία και να εμπεδώσεις καλύτερα το τι ειπατε και τελος πάντων ανάλογα το θέμα που σε απασχολεί.

3) Συνήθως οι ψυχολόγοι ενημερώνουν τον πελάτη τους για τα σχετικά όρια χρόνου, αμοιβής κτλ και δημιουργούν μαζί ένα πλάνο για το πόσες συνεδρίες θα κάνουν και στόχους κτλ.

Απλά ενημερωτικά τα πιο πάνω. Και σε περίπτωση που θες να δοκιμάσεις με κάποιον άλλο πρόσεξε το σημείο 3 καλα.

08Irp2.png

antia 1989 ποστευεις οτι ο ανθρωπος αυτος θα ξερει κ ειναι μεσα στις υποχρεωσεις του να μας πει ποσες συνεδριες θα χρειαστουμε απο την πρωτη φορα? γιατι εμενα μου ειπε οτι η συνεδρια θα κραταει 50 λεπτα,με ενημερωσε για το κοστος κ μου ειπε οτι αν ακυρωσω συνεδρια θα πρεπει να την πληρωσω .πλανο χρονου ομως δε μου εκανε.θα επρεπε?

Διαφημίσεις

Πολύ μεγάλο λάθος!!!

Δεν ξέρεις οτι οι περισσότεροι ψυχολόγοι πάνε σε συναδέλφους τους και κάνουν ψυχανάλυση;;Γιατί δεν αυτοψυχαναλύονται;Μια χαρά μορφωμένοι είναι.

Δεν έχουν μόνο οι αμόρφωτοι ψυχολογικά...μάλλον.

Πρωτον οι ψυχολογοι απ οσο γνωρίζω υποχρεούνται να εχουν οι ιδιοι κανει 5 χρονια ψυχαναλυση ώστε να μπορουν να ανοιξουν γραφειο και να κανουν ψυχαναλυση σε αλλους.

Δευτερον άλλο λεω εγω άλλο εσυ.Εγω δεν ειπα ότι μονο οι αμόρφωτοι εχουν ψυχολογικα...αυτά είναι δικα σου λογια.Ουτε ειπα ότι οποιος είναι μορφωμένος εχει την ικανοτητα να αυτοψυχαναλυεται.Εγω ειπα πως η μορφωση είναι άλλο από την ειδικευση.Κι εγω είμαι μορφωμενη αλλα εχω σπουδασει πληροφορικη.Ως προς την ιατρικη η τη φυσικη όμως είμαι ασχετη.

Ο ψυχολόγος δεν μπορεί να ξέρει πόσες συνεδρίες θα χρειαστεί κάποιος. Είναι μία διαδικασία που βασίζεται στον άνθρωπο και έχει μέσα το απρόβλεπτο. Συχνότερα ο πελάτης είναι εκείνος που αποφασίζει πότε θα σταματήσει, πότε νοιώθει ότι ολοκλήρωσε.

Μαγιοπουλάς η Ραϊχική σχολή είναι και αυτή ψυχαναλυτικής κατεύθυνσης με μεγαλύτερη έμφαση στην σημασία του σώματος ως εκφραστή ψυχικών λειτουργιών. Όπως και η ψυχαναλυτική, χρησιμοποιεί την ερμηνεία. Όπως είπες και νωρίτερα, είναι σημαντικό να σου ταιριάξει σαν άνθρωπος, όχι μόνο η προσέγγιση.

xhHtp2.pngkSQIp3.png

Κάνω ψυχοθεραπεία τα τελευταία 5 χρόνια και εδώ και 3 χρόνια ανήκω και σε ομάδα ψυχοθεραπειας. Δεν ξέρω η θεραπεύτρια μου ποιας σχολής είναι και να σας πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Για μένα σημασία έχει πόσο με έχει βοηθήσει. Έχει αλλάξει την ζωή μου. Εγώ λοιπόν πλέον έχω διαπιστώσει ότι η θεραπεία θέλει κότσια, θέλει κουράγιο και δύναμη. Κυρίως όμως θέλει εμπιστοσύνη και ανοιχτό μυαλό. Να είσαι διατεθειμενος να δεις τα λάθη σου, να αναλάβεις τις ευθύνες σου, να ακούσεις μια αντικειμενική άποψη όσο κι αν σε τσούζει, κι εκεί μπαίνει η εμπιστοσυνη. Αν ο θεραπευτής σου πει μια αλήθεια που σε πονάει, αν δεν τον εμπιστεύεσαι φυσικό είναι να τον αμφισβητησεις. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και θεραπευτές που δεν είναι καλοί στη δουλεία τους, αλλά δεν πρέπει όλοι να μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι. Αν βρεθεί στο δρόμο σου ο σωστός άνθρωπος θα είναι ευλογία

busybee θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενη για να καταλαβω πως ακριβως συνδεεται το σωμα στη ραιχικη σχολη με την ψυχαναλυση?

sweet troufaki μπραβο που καταφερες να κανεις ολη αυτη τη διαδρομη σωστα.μονο ενα ατομο γνωριζω που τα εχει καταφερει.ειχες σημαντικο αιτημα οταν ξεκινησες?ηταν κατι θελω να πω που σε βασανιζε?γιατι εγω θα ηθελα να το κανω με την ευρεια εννοια του ορου,αν μπορω να το πω ετσι. κ φυσικα θα εχεις δωσει κ μια περιουσια ολα αυτα τα χρονια.ειναι σημαντικη παραμετρος κ αυτη.

Διαφημίσεις

Καλημέρα, νομίζω ότι θα συμφωνήσω περισσότερο με την antia1989.

giwta-la, εσύ ενδεχομένως να έψαχνες κάτι περισσότερο σε φίλο-φίλη, αλλά ο ψυχολόγος σε καμία περίπτωση δεν είναι κάτι τέτοιο.

Γνωρίζω ότι κάνουν σαφές από την αρχή ότι πρόκειται για επαγγελματική σχέση, και το περιθώριο του χρόνου που τονίζουν είναι μέσα σε αυτά τα πλαίσια.

Τέλος πάντων, πιθανόν να μη μπορέσατε να ταιριάξετε με τον/την συγκεκριμένο/η. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να απογοητεύεσαι ότι δεν θα βρεις τον κατάλληλο/η για σένα ή ότι όλοι οι ψυχολόγοι είναι λάθος. Άλλωστε στη συνεδρία πας (και συγκεκριμένα πληρώνεις κάποιον) για να σε ακούσει και όχι για να κάνετε διαγωνισμό εξυπνάδας. Αν, ωστόσο, σε έκανε να αισθανθείς έτσι μπορείς να το συζητήσεις μαζί του (όπως σου είπαν και άλλες συνομιλήτριες εδώ) ή απλά να αλλάξεις και να πας σε κάποιον άλλον. Είναι κρίμα εφόσον το έχεις ανάγκη (γιατί για να πας σημαίνει ότι το χρειάζεσαι) να το παρατήσεις εφόσον δεν έμενινες ικανοποιημένη με έναν/μία.

ψυχολογοι.

εδω κ λιγο καιρο εκανα πολλες προσπαθειες. ομως αισθανομαι οτι οταν ενας ειδικος μου μιλα ειναι ψυχρος, ετσι δεν εμπιστευομαι να ανοιχτω. γινεται μια ημιτελης διαγνωση. δε ξερω αλλα εχω να πω για τους ψυχολογους τα χειροτερα. ολοι εχουν την πεποιθηση οτι εχουν ενα χαζο και αμορφωτο ανθρωπο απεναντι τους. αισθανομαι πολυ πιο εξυπνη απο αυτους. κουλο? με βγαζουν θυμο. ειδικα αυτο που αρχιζεις να μιλας και σου λεει σε μια ωρα τελειωνεις, ειναι ολα τα λεφτα. σε λιγο θα βαζουν χρονοδιακοπτη να σταματας. :shock:

Πήγες σε πολλούς δηλαδή και ήταν όλοι λιγότερο έξυπνοι από εσένα;Ή σε αντιμετώπιζαν σαν χαζή;

Επίσης αν πληρώνεις με την ώρα, για μία ώρα θα σε ακούσουν. Προφανώς... Αν πληρώνεις με το δίωρο, θα σε ακούσουν για 2 ώρες κ.ο.κ...

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ψάχνεις και τι απαιτήσεις έχεις...

ψυχολογοι.

Έχεις σκεφτεί μήπως δεν χρειάζεσαι ψυχολόγο αλλά ψυχίατρο???

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Γιώτα αυτο λέγεται αντίσταση στη θεραπεία, συμβαίνει σε όλους. Προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες για να μη μπούμε στη διαδικασία των αλλαγών και της ανάληψης ευθυνών κλπ που σου είπαν πιο πάνω.

Άλλος βλέπει ότι τελικά δεν έχει χρόνο, ότι είναι ακριβή η θεραπεία, ότι τελικά δεν έχει και τόσο σοβαρη δυσκολία, ότι ο θεραπευτής του δεν είναι καλος άνθρωπος. Η ψυχική ασθένεια, η ψυχική διαταραχή κλπ προσπαθούν να "αμυνθούν". Πήγαινε και πες τα στον ψυχολόγο σου όλα αυτά που του καταλογίζεις. Θα είναι πολύ καλό.

Εννοείται ότι δε μας ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι, αλλά αν όλοι οι ειδικοί που συνάντησες σου δημιουργούν αυτό το αίσθημα, τότε απλά ζορίζεσαι εκ των έσω. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός μπράβο σου που το τόλμησες. Τώρα χρειάζεται επιμονή.

FLcUp3.png0BQfp3.png

busybee θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενη για να καταλαβω πως ακριβως συνδεεται το σωμα στη ραιχικη σχολη με την ψυχαναλυση?

sweet troufaki μπραβο που καταφερες να κανεις ολη αυτη τη διαδρομη σωστα.μονο ενα ατομο γνωριζω που τα εχει καταφερει.ειχες σημαντικο αιτημα οταν ξεκινησες?ηταν κατι θελω να πω που σε βασανιζε?γιατι εγω θα ηθελα να το κανω με την ευρεια εννοια του ορου,αν μπορω να το πω ετσι. κ φυσικα θα εχεις δωσει κ μια περιουσια ολα αυτα τα χρονια.ειναι σημαντικη παραμετρος κ αυτη.

Μαγιοπουλας, δεν γνωρίζω πολλά περισσότερα για την Ραϊχική κατεύθυνση για να σε κατατοπίσω. Έχουν όμως ένα site με πολλές πληροφορίες http://www.kentroraix.gr/gr/whoweare/history

Είμαι σίγουρη και ότι η καινούρια θεραπεύτριά σου θα μπορέσει να τα εξηγήσει καλύτερα απʼ όλους.

xhHtp2.pngkSQIp3.png

Κάνω ψυχοθεραπεία τα τελευταία 5 χρόνια και εδώ και 3 χρόνια ανήκω και σε ομάδα ψυχοθεραπειας. Δεν ξέρω η θεραπεύτρια μου ποιας σχολής είναι και να σας πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Για μένα σημασία έχει πόσο με έχει βοηθήσει. Έχει αλλάξει την ζωή μου. Εγώ λοιπόν πλέον έχω διαπιστώσει ότι η θεραπεία θέλει κότσια, θέλει κουράγιο και δύναμη. Κυρίως όμως θέλει εμπιστοσύνη και ανοιχτό μυαλό. Να είσαι διατεθειμενος να δεις τα λάθη σου, να αναλάβεις τις ευθύνες σου, να ακούσεις μια αντικειμενική άποψη όσο κι αν σε τσούζει, κι εκεί μπαίνει η εμπιστοσυνη. Αν ο θεραπευτής σου πει μια αλήθεια που σε πονάει, αν δεν τον εμπιστεύεσαι φυσικό είναι να τον αμφισβητησεις. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και θεραπευτές που δεν είναι καλοί στη δουλεία τους, αλλά δεν πρέπει όλοι να μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι. Αν βρεθεί στο δρόμο σου ο σωστός άνθρωπος θα είναι ευλογία

στην αθηνα βρισκεται ο γιατρος σου? αν δε σ κανει κοπο στειλε μ ονοματεπωνυμο τηλεφωνο με πμ. οπως προειπα δε με νοιαζει περιοχη/αποσταση. ευχαριστω.

Πρωτον οι ψυχολογοι απ οσο γνωρίζω υποχρεούνται να εχουν οι ιδιοι κανει 5 χρονια ψυχαναλυση ώστε να μπορουν να ανοιξουν γραφειο και να κανουν ψυχαναλυση σε αλλους.

Δευτερον άλλο λεω εγω άλλο εσυ.Εγω δεν ειπα ότι μονο οι αμόρφωτοι εχουν ψυχολογικα...αυτά είναι δικα σου λογια.Ουτε ειπα ότι οποιος είναι μορφωμένος εχει την ικανοτητα να αυτοψυχαναλυεται.Εγω ειπα πως η μορφωση είναι άλλο από την ειδικευση.Κι εγω είμαι μορφωμενη αλλα εχω σπουδασει πληροφορικη.Ως προς την ιατρικη η τη φυσικη όμως είμαι ασχετη.

Το point ,λοιπόν, είναι οτι όταν κάποιος είναι άρρωστος ψυχολογικά , ακόμα και καθηγητής ψυχολογίας στο χ πανεπιστήμιο να είναι,χρειάζεται βοήθεια ειδικού.

Το point ,λοιπόν, είναι οτι όταν κάποιος είναι άρρωστος ψυχολογικά , ακόμα και καθηγητής ψυχολογίας στο χ πανεπιστήμιο να είναι,χρειάζεται βοήθεια ειδικού.

Εννοείται..μα δεν καταλαβαίνω που κολλαει η μορφωση στο αν καποιος χρειαζεται η όχι βοηθεια ειδικου.Δε νομιζω ότι τεθηκε τετοιο θεμα ουτε από τη θεματοθετρια ουτε από εμενα.

Εννοείται..μα δεν καταλαβαίνω που κολλαει η μορφωση στο αν καποιος χρειαζεται η όχι βοηθεια ειδικου.Δε νομιζω ότι τεθηκε τετοιο θεμα ουτε από τη θεματοθετρια ουτε από εμενα.

Κολλάει σε αυτό που είπες στη θεματοθέτρια , οτι δηλαδή ,αν είχε γνώσεις ψυχολογίας , δε θα χρειαζόταν τη βοήθεια ψυχ-οθεραπευτή/ολόγου/ιάτρου.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα