lenilena

Εξέταση του Νίκα.... (μικροβιολογική εξέταση βιοψία ενδομητρίου )

Recommended Posts

Just now, Indyla είπε:

@thalasa καλημέρα. Θεωρητικά οι βασικοί λόγοι που οι βιοχημικές και παλίνδρομες είναι τόσο συχνές στην εξωσωματική είναι α) η ηλικία μας που σημαίνει χειρότερης ποιότητας ωάρια αν ξεκινάμε μεγάλες την εξωσωματική ή έχουμε κάποιο νόσημα που επηρεάζει τα ωάρια και β) ότι δεν υπάρχει η φυσική επιλογή των (καλύτερων) ωαρίων αλλά και των σπερματοζωαρίων που θα υπήρχε στη φυσιολογική σύλληψη. Συνεπώς είναι πολύ συνηθισμένο να έχει μία γυναίκα που κάνει εξωσωματική τέτοιες περιπέτειες. Δυστυχώς οι γιατροί εξωσωματικής δεν μας προετοιμάζουν ποτέ γι’ αυτό για ευνόητους λόγους... Σκέψου μόνο ότι εγώ είχα δύο βιοχημικές και δύο ανεμβρυικές κυήσεις χωρίς να έχουμε προβλήματα υπογονιμότητας. Οπότε όσο μου συνέβαιναν αυτά δεν ήξερα από που μου ερχόντουσαν!! Δεν βρέθηκε ένας γιατρός να μου πει «κορίτσι μου, αυτά στην εξωσωματική τα βλέπουμε κάθε μέρα». Επίσης ένας μόνος εμβρυολόγος βρέθηκε να μου πει (βλέποντας με εντελώς σαστισμένη) ότι ακόμη και τα ίδια τα φάρμακα χαλάνε την ποιότητα των ωαρίων. Αλλά φυσικά όσο νεότερη είναι μία γυναίκα τόσο πιο προστατευμένη από την όποια αρνητική επίδραση των φαρμάκων γιατί έχει περισσότερα ωάρια καλής ποιότητας. Και το σπέρμα του άντρα θεωρητικά μπορεί να επηρεάζει αλλά μάλλον σε μικρότερο ποσοστό.
    Η γνώμη μου λοιπόν είναι να κάνετε κατ’ αρχάς μία κουβέντα με τον γιατρό σου και μαζί τον εμβρυολόγο του κέντρου για την ποιότητα των εμβρύων σας. Παρ’ όλο που τα έμβρυα που είναι καλά μορφολογικά μπορεί να έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες οι οποίες προκαλούν συχνά μία παλίνδρομη κύηση, θα έχετε τουλάχιστον μία πρώτη εικόνα για το πως αξιολογεί ο πλέον ειδικός (εμβρυολόγος) τα έμβρυα που παράγετε. Το θέμα του ενδομητρίου κατά την άποψη μου είναι δευτερεύουσας σημασίας και -όπως είπε και η φίλη παραπάνω- λύνεται με μία υστεροσκόπηση. 

Καλή επιτυχία!

Έχεις δίκιο... Στην δεύτερη παλίνδρομη κύηση βέβαια κάναμε καρυότυπο εμβρύου που ήταν φυσιολογικος, δεν έδειξε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία 

Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Έχεις δίκιο... Στην δεύτερη παλίνδρομη κύηση βέβαια κάναμε καρυότυπο εμβρύου που ήταν φυσιολογικος, δεν έδειξε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία 

Ελέγχθηκαν και τα 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων ή μόνο τα βασικά; Το πιθανότερο είναι ότι θα ελέγχθηκαν όλα αλλά καλό είναι να το γνωρίζει κανείς. Εκτός από τις πιθανές χρωμοσωμικές ανωμαλίες και το ενδομήτριο, υπάρχουν και θεωρίες που αναφέρονται σε ανοσολογικούς μηχανισμούς (NK, HLA κλπ) ως πιθανή αιτία αποβολών, που άλλοι γιατροί εξωσωματικής τις αποδέχονται και άλλοι όχι. Ίσως να έπαιρνες και καμία ακόμα γνώμη; Γιατροί δεν είμαστε εδώ αλλά αυτό που σου έγραψε η @Κάντι για το «παράθυρο» εμφύτευσης, το ακούω...

17 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Έχουμε κάνει πολλες εξετασεις που δεν έχουν δείξει κάτι.. Δυστυχώς είμαι στη θεσσαλονικη και δεν ειναι εύκολο να κατέβω στην Αθήνα που έχει καλα τμήματα καθ´έξιν αποβολών . Έχω κανει τις περισσότερες εξεταςεις απο αυτές που κάνουν στο Έλενα , από ότι μου έχουν πει κάποιες κοπελες .

εσενα τελικα ποιο ήταν το πρόβλημα ; Το βρήκατε τι έφταιγε αν κατάλαβα καλά

Εμένα το πρόβλημα ήταν χρωμοσωμιακο και βρέθηκε στον μοριακό μου καρυοτυπο..Όχι στον απλο. Ο καρυοτυπος που κάνατε στα εμβρυα και σε εσάς απλός η μοριακός ήταν; είναι πιθανό παντως αν έχεις κάνει αρκετές εξετάσεις και δεν έχει βρεθεί κάτι να είναι θέμα ηλικίας, φαρμάκων όπως λέει και η Indyla οπότε και δεν θα βρεθεί ποτέ τίποτα. Καλό είναι να έχεις αποκλείσει κάποιούς παράγοντες αλλά μπορεί απλά η επόμενη εμβρυομεταφορα να δώσει μια τέλειομηνη εγκυμοσύνη.στο ευχομαι !

• Μου αρέσει 1

14 ώρες πρίν, Indyla είπε:

Ελέγχθηκαν και τα 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων ή μόνο τα βασικά; Το πιθανότερο είναι ότι θα ελέγχθηκαν όλα αλλά καλό είναι να το γνωρίζει κανείς. Εκτός από τις πιθανές χρωμοσωμικές ανωμαλίες και το ενδομήτριο, υπάρχουν και θεωρίες που αναφέρονται σε ανοσολογικούς μηχανισμούς (NK, HLA κλπ) ως πιθανή αιτία αποβολών, που άλλοι γιατροί εξωσωματικής τις αποδέχονται και άλλοι όχι. Ίσως να έπαιρνες και καμία ακόμα γνώμη; Γιατροί δεν είμαστε εδώ αλλά αυτό που σου έγραψε η @Κάντι για το «παράθυρο» εμφύτευσης, το ακούω...

Δεν ξέρω αν ελέγχθηκαν και τα 23...πως μπορώ να το καταλάβω αυτο;.

το παράθυρο εμφύτευσης το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω. Να στείλω δείγμα στην Ιςπανία. Η κάντυ μου είπε ότι είναι μεγάλο το κοςτος..     έχω μπερδευτεί με την εξέταση του Νίκα που φαίνεται να είναι οικονομικότερη εξέταση, αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη, ο γιατρός μου δεν τη δέχεται

αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από την εξέταση του Νίκα, ας μοιραστεί μαζί μας τη γνώμη της

5 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Δεν ξέρω αν ελέγχθηκαν και τα 23...πως μπορώ να το καταλάβω αυτο;.

το παράθυρο εμφύτευσης το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω. Να στείλω δείγμα στην Ιςπανία. Η κάντυ μου είπε ότι είναι μεγάλο το κοςτος..     έχω μπερδευτεί με την εξέταση του Νίκα που φαίνεται να είναι οικονομικότερη εξέταση, αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη, ο γιατρός μου δεν τη δέχεται

αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από την εξέταση του Νίκα, ας μοιραστεί μαζί μας τη γνώμη της

Δεν θα το καταλάβεις κάπως. Θα ρωτήσεις τον γιατρό σου. Το βασικό είναι αυτό. Είναι σημαντικό να ξέρεις αν το έμβρυο που δυστυχώς χάθηκε ήταν φυσιολογικό ώστε μετά να ψάξεις άλλες παραμέτρους. Όπως προανέφερα no1 αιτία αποβολών/παλινδρομών κλπ είναι οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες του εμβρύου (εσείς μπορεί να έχετε φυσιολογικό καρυότυπο αλλά ένα από τα έμβρυα που δημιουργήθηκε από εσάς να έχει παθολογικό ακόμη και αν εμφυτεύτηκε). Μπορεί φυσικά να υπάρχουν άλλοι παράγοντες (ενδομήτριο, ανοσολογικά κλπ) αλλά θεωρώ ότι κανείς πρέπει να πηγαίνει κλιμακωτά σε όποια διερεύνηση κάνει.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα