lenilena

Εξέταση του Νίκα.... (μικροβιολογική εξέταση βιοψία ενδομητρίου )

Recommended Posts

Στον συνεργάτη του Νικα κάνετε τις εγχυσεις?

Ειστε ευχαριστημένες γενικώς?

Ηθελα να ρωτήσω αν δώσατε 2 φορές δείγμα για βιοψία ή μόνο μια.

Και ένα τελευταίο αν παίρνεις αντιβίωση κολπικά γιατι να παίρνεις και απο το στόμα? εγω τουλάχιστον πριν απο καθε ε/τ έπαιρνα vibramicine, αυτην την φορα και ο σύζυγος για να ειμαστε πιο καθαροί απο μικρόβια και οι δυο.

Κάντυ μου εγώ στο συνεργάτη του κ. Νίκα τις κάνω.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δείγμα έδωσα μόνο μία φορά κι αυτό γιατί

έγινε λάθος στη μέτρηση της προγεστερόνης μου.

Έδειχνε πολύ υψηλή και κάναμε μία λήψη για να δούμε τί γίνεται.

Την άλλη φορά θα πάρουμε 2 φορες για να βρουμε το παραθυρο εμφύτευσης.

Οσον αφορά την έξτρα αντιβίωση, μου είπε ότι αυτό είναι το πρωτόκολλο

που προτείνει ο Νίκας και ακολουθεί και ο γιατρός.

Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου σας ευχαριστώ παρα πολύ για όλα...Μίλησα με τον κ.Νίκα.. Οντως ένας πολύ γλυκός άνθρωπος...μου πρότεινε να μου κανει βιοψιες δυο ο συνεργάτης του κ.Σακκάς ...ένας γλυκός εξίσου άνθρωπος μέσο τηλ .

Αυτός σας έκανε και εσάς ??

Και μια ερώτηση άντε και βρούμε μικρόβια και παρουμε αντιβιωση ...ξανακανουμε την εξέταση να δει το παράθυρο ....ξανάπληρωνουμε???

Ανυπομονω να κάνω και αυτή ...

Σας ευχαριστώ ολόψυχα εύχομαι όλες να τελειώνουμε και να γεμίσουν οι αγκαλιες μας

;)Χαμογελα....αισιοδοξια...ονειρα....:wink:

Ααα ξέχασα να σας πω οτι αυτό το κάνουν ξυπνιες αλλά εγώ ζήτησα με μέθη !!!ποναμε τόσο ψυχικά ....γιατί και σωματικά ?

Κάντυ μου εγώ στο συνεργάτη του κ. Νίκα τις κάνω.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δείγμα έδωσα μόνο μία φορά κι αυτό γιατί

έγινε λάθος στη μέτρηση της προγεστερόνης μου.

Έδειχνε πολύ υψηλή και κάναμε μία λήψη για να δούμε τί γίνεται.

Την άλλη φορά θα πάρουμε 2 φορες για να βρουμε το παραθυρο εμφύτευσης.

Οσον αφορά την έξτρα αντιβίωση, μου είπε ότι αυτό είναι το πρωτόκολλο

που προτείνει ο Νίκας και ακολουθεί και ο γιατρός.

Τι εννοείς λάθος στην μέτρηση της προγεστερονης? ποιος έκανε το λάθος και γιατι?

Ααα ξέχασα να σας πω οτι αυτό το κάνουν ξυπνιες αλλά εγώ ζήτησα με μέθη !!!ποναμε τόσο ψυχικά ....γιατί και σωματικά ?

Και που θα την κανεις και με τι κόστος? εγω δεν ήξερα οτι εχω αυτην την επιλογή και ετοιμάζομαι για αυτην την εβδομαδα αλλα στο ιατρείο του Σάκ. χωρίς μέθη.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Κοριτσάκια καλημέρα!!!

Τελείωσα χθες τις ενδομήτριες εγχύσεις της αντιβίωσης και το επόμενο βήμα είναι να κάνω παλι βιοψία για να βρούμε το παράθυρο εμφύτευσης και ελπίζω η φλεγμονή να έχει υποχωρήσει.

Καντυ το λάθος με την προγεστερόνη εγινε από όλους. Τι εννοώ?

Πήρα τη μέτρηση τηλεφωνικά από το κέντρο και μου την είπαν σε άλλη μονάδα μέτρησης. Μου την είπαν σε nmol και εμείς την θελαμε ngr. Δεν μου το διευκρινισε η κοπέλα στο κέντρο, εγώ δεν ήξερα ότι υπάρχουν 2 μοναδες μέτρησης, ο Νίκας+ ο Σακκάς δεν το σκέφτηκαν και έτσι ακυρώσαμε τη 2 λήψη.

Οσον αφορά τη μέθη, διαφωνώ.

Στο χρόνο που θα σου πάρει να κοιμηθείς και μετά να συνέλθεις, θα εχεις επιστρέψει σπίτι.

Να σημειώσω ότι μετά τη λήψη έφυγα με τα μέσα. Αλλαξα 2 μετρό και οδήγησα κιόλας

Ο Σακκάς μου είπε πως μάλλον πόνεσα τότε-πονάκια περιόδου -διότι είχα φλεγμονή.

Αν είχα πάρει κανα buscopan ίσως να μην πονούσα.

Κοριτσάκια καλημέρα!!!

Τελείωσα χθες τις ενδομήτριες εγχύσεις της αντιβίωσης και το επόμενο βήμα είναι να κάνω παλι βιοψία για να βρούμε το παράθυρο εμφύτευσης και ελπίζω η φλεγμονή να έχει υποχωρήσει.

Καντυ το λάθος με την προγεστερόνη εγινε από όλους. Τι εννοώ?

Πήρα τη μέτρηση τηλεφωνικά από το κέντρο και μου την είπαν σε άλλη μονάδα μέτρησης. Μου την είπαν σε nmol και εμείς την θελαμε ngr. Δεν μου το διευκρινισε η κοπέλα στο κέντρο, εγώ δεν ήξερα ότι υπάρχουν 2 μοναδες μέτρησης, ο Νίκας+ ο Σακκάς δεν το σκέφτηκαν και έτσι ακυρώσαμε τη 2 λήψη.

Οσον αφορά τη μέθη, διαφωνώ.

Στο χρόνο που θα σου πάρει να κοιμηθείς και μετά να συνέλθεις, θα εχεις επιστρέψει σπίτι.

Να σημειώσω ότι μετά τη λήψη έφυγα με τα μέσα. Αλλαξα 2 μετρό και οδήγησα κιόλας

Ο Σακκάς μου είπε πως μάλλον πόνεσα τότε-πονάκια περιόδου -διότι είχα φλεγμονή.

Αν είχα πάρει κανα buscopan ίσως να μην πονούσα.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

Τον ρώτησα να παρω spasmapotel Kai μου ειπε buskopan, ελπιζω να την παλέψω.....

4vrkp2.png cEvWp2.png

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

Τον ρώτησα να παρω spasmapotel Kai μου ειπε buskopan, ελπιζω να την παλέψω.....

Ολα θα πάνε καλά!!!!

Είναι και ελαφροχέρης να ξέρεις...

Μη φοβάσαι τίποτα.. Καλή επιτυχία!!!

Καλησπέρα,

Μηπως μπορει καποια κοπέλα να με ενημερώσει για το κόστος της εξέτασης με πμ;

Ευχαριστω πολυ!

Καλα αποτελεσματα σε ολες.

Μετα απο τις δυο βιοψίες εχω να σου πω οτι ο πόνος ειναι ένα τσίμπημα τριών δευτερολέπτων. Ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να κανεις μέθη. Δεν συγκρίνεται με σαλπιγγογραφια κλπ. Μεχρι να πεις αχ, εχει τελειώσει. Τσάμπα θα πληρώσεις αναισθησιολόγο.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Κορίτσια μου έχετε απόλυτο δίκιο....θα σας πω το εξης κάποια στιγμη σε δημόσιο νοσοκομείο για να γλυτωσω κάποια χρηματα καθως έχω φτασει πολλές εξωσωματικές μου πρότειναν να μου κανουβ το σκρατσινγκ ξύπνια ...δέχθηκαν γιατί και άλλες κοπέλες υο είχαν κανει ...εγώ όμως Πέθανα....και δεν έγινα κανονισαμε και το εκανα με μέθη...γι αυτό φοβόμουν τόσο πολυ....ο Κ.Σακκας καλή του ωρα με επιβεβαίωσε οτι θα αντεξω καθώς έβλεπε και το ενδομήτριο μου σε καλή ανατομία να πω...έτσι και έγινε αχχχ κορίτσια μου είμαι πολύ χαρούμενη τις εκανα και τις δυο...λογο οικονομικών έλεγα να κάνω την μια αλλά όχι δεν αξίζει πρέπει να βρούμε παράθυρο εμφύτευσης αυτός ηταν ο λογος που έψαχνα...φυσικά στην πορεία κατάλαβα οτι πρωτα απ ολά μας ενδιαφέρει να δουμε εαν έχουμε φλεγμονη ....τωρα περιμένουμε τα αποτελεσματα ..κοριτσάκι πρέπει να πήγαμε ίδιες μέρες.και εγώ στο ιατρείο πήγα ..χιχιχ αχ μακάρι να πετύχουμε κορίτσια μου μακάρι ....κουραστικα....

Διαφημίσεις

elpidaki όλα καλά πήγανε, αν δεν πόνεσες μπορεί να μην έχεις και φλεγμονή.

Καλά αποτελέσματα να έχεις!!!

Εγώ τελειώνω την αντιβίωση την Τρίτη και προετοιμάζομαι για επανάληψη της βιοψίας!!!

Μακάρι να πάνε καλά για όλες μας!!!!!!!!!

Κορίτσια μου έχετε απόλυτο δίκιο....θα σας πω το εξης κάποια στιγμη σε δημόσιο νοσοκομείο για να γλυτωσω κάποια χρηματα καθως έχω φτασει πολλές εξωσωματικές μου πρότειναν να μου κανουβ το σκρατσινγκ ξύπνια ...δέχθηκαν γιατί και άλλες κοπέλες υο είχαν κανει ...εγώ όμως Πέθανα....και δεν έγινα κανονισαμε και το εκανα με μέθη...γι αυτό φοβόμουν τόσο πολυ....ο Κ.Σακκας καλή του ωρα με επιβεβαίωσε οτι θα αντεξω καθώς έβλεπε και το ενδομήτριο μου σε καλή ανατομία να πω...έτσι και έγινε αχχχ κορίτσια μου είμαι πολύ χαρούμενη τις εκανα και τις δυο...λογο οικονομικών έλεγα να κάνω την μια αλλά όχι δεν αξίζει πρέπει να βρούμε παράθυρο εμφύτευσης αυτός ηταν ο λογος που έψαχνα...φυσικά στην πορεία κατάλαβα οτι πρωτα απ ολά μας ενδιαφέρει να δουμε εαν έχουμε φλεγμονη ....τωρα περιμένουμε τα αποτελεσματα ..κοριτσάκι πρέπει να πήγαμε ίδιες μέρες.και εγώ στο ιατρείο πήγα ..χιχιχ αχ μακάρι να πετύχουμε κορίτσια μου μακάρι ....κουραστικα....

Ελπίδα και marathn εχω το εξής πρόβλημα.

Έδωσα δείγματα τις προηγούμενες Πέμπτη και Σάββατο όλα καλα ελάχιστο αίματακι τις ίδιες μερες και μετα ήμουν καθαρή.

Τεταρτη - Πέμπτη και σημερα εχω πάλι αιμα ελάχιστο βεβαια, αλλα εχω ψιλό ανησυχήσει, λόγω του ινομοιωματος μη τυχόν πειράχτηκε.

Το συζήτησα βεβαια και με τη μαγιοπουλα και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και με καθυσηχασε. Απλα ειναι κάτι που με απασχολεί, εσείς το είχατε?

Περιοδο περιμένω την Κυριακή, αυτό που εχω αυτές τις 3 μερες δεν ειναι περίοδος, δεν ειναι ροη και δεν θυμίζει σε τίποτα τους κύκλους μου.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Ελπίδα και marathn εχω το εξής πρόβλημα.

Έδωσα δείγματα τις προηγούμενες Πέμπτη και Σάββατο όλα καλα ελάχιστο αίματακι τις ίδιες μερες και μετα ήμουν καθαρή.

Τεταρτη - Πέμπτη και σημερα εχω πάλι αιμα ελάχιστο βεβαια, αλλα εχω ψιλό ανησυχήσει, λόγω του ινομοιωματος μη τυχόν πειράχτηκε.

Το συζήτησα βεβαια και με τη μαγιοπουλα και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και με καθυσηχασε. Απλα ειναι κάτι που με απασχολεί, εσείς το είχατε?

Περιοδο περιμένω την Κυριακή, αυτό που εχω αυτές τις 3 μερες δεν ειναι περίοδος, δεν ειναι ροη και δεν θυμίζει σε τίποτα τους κύκλους μου.

Κάντυ κι εγώ μετά τη λήψη είχα λίγο αιματάκι ήταν από το τσίμπημα στον τράχηλο γιατί δεν πέρναγε εύκολα το καθετηράκι. Μετά τίποτα και με το που σταμάτησα τα utro,είχα 2 μέρες νομίζω σκούρο αιμα και μετά κανονικά ήρθε η περίοδος.

Νομίζω πως δεν είναι κάτι , ίσως να σου έρθει πιο νωρίς από Κυριακή.

Κορίτσια, καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω στο ενεργητικό μου τέσσερις αποτυχημένες εξωσωματικές. Οι τελευταίες δύο είχαν μάλιστα άριστα έμβρυα. Απ΄ό,τι φαίνεται υπάρχει θέμα εμφύτευσης. Η συγκεκριμένη εξέταση μπορεί να γίνει με πρωτόκολλα διέγερσης ή πρέπει αφού γίνει η διέγερση να καταψυχθούν τα έμβρυα και να χρησιμοποιηθούν αργότερα; Ξέρετε ποιοι εξωσωματικοί υποστηρίζουν αυτή την εξέταση στη Θεσσαλονίκη; Έχω τόσες απορίες...Σας ευχαριστώ...

Κορίτσια, καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω στο ενεργητικό μου τέσσερις αποτυχημένες εξωσωματικές. Οι τελευταίες δύο είχαν μάλιστα άριστα έμβρυα. Απ΄ό,τι φαίνεται υπάρχει θέμα εμφύτευσης. Η συγκεκριμένη εξέταση μπορεί να γίνει με πρωτόκολλα διέγερσης ή πρέπει αφού γίνει η διέγερση να καταψυχθούν τα έμβρυα και να χρησιμοποιηθούν αργότερα; Ξέρετε ποιοι εξωσωματικοί υποστηρίζουν αυτή την εξέταση στη Θεσσαλονίκη; Έχω τόσες απορίες...Σας ευχαριστώ...

Κοριτσι η εξεταση αυτη δεν γινετε ταυτοχρονα με την διεργεση θα παρεις τηλεφωνο κ θα συνενοηθεις με τον ιδιο τον νικα για το πως θα γινει η εξεταση κ ποτε κ μετα θα σου πει κ τα αποτελεσματα κ το πως θα κινηθεις για την θεραπεια. Καλο ειναι να την κανεις δεν την γνωριζουν πολλοι εξωσωματικοι αυτη την εξεταση αλλα δεν εχει σημασια την αποδεχονται οι καλητεροι οποτε καλο ειναι να την κανεις οπωσδηποτε οπως κ υστεροσκοπηση αν δεν εχεις κανει ακομα. Υπαρχει link σε αυτο το θεμα για να παρεις τηλεφωνο κτλ.

Διαφημίσεις

Κοριτσι η εξεταση αυτη δεν γινετε ταυτοχρονα με την διεργεση θα παρεις τηλεφωνο κ θα συνενοηθεις με τον ιδιο τον νικα για το πως θα γινει η εξεταση κ ποτε κ μετα θα σου πει κ τα αποτελεσματα κ το πως θα κινηθεις για την θεραπεια. Καλο ειναι να την κανεις δεν την γνωριζουν πολλοι εξωσωματικοι αυτη την εξεταση αλλα δεν εχει σημασια την αποδεχονται οι καλητεροι οποτε καλο ειναι να την κανεις οπωσδηποτε οπως κ υστεροσκοπηση αν δεν εχεις κανει ακομα. Υπαρχει link σε αυτο το θεμα για να παρεις τηλεφωνο κτλ.

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Ανοίγω αυτό το θέμα για να πάρω γνώμες και εμπειρίες από κοπέλες που έχουν κάνει το era test και τις βοήθησε. Είναι η εξέταση που στέλνουν το δείγμα στην Ισπανία ..

έχω στο ιστορικό μου 3 έμβρυο μεταφορές , οι δύο δώσανε εγκυμοσύνη αλλά παλινδρόμησαν στην 8-10 εβδομάδα. Μου προτείνουν οι γιατροί μου να κάνω era test, δεδομένου ότι όλες οι εξετασεις που έχω κανει ήταν καλές και δεν δείξανε κάποιο πρόβλημα. Η υστεροσκόπηση ήταν καλή , θρόμβοφιλία, κατάτμηση σπέρματος επίσης δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα, καρυότυπο ζεύγους κλπ. Πολλές εξετασεις...

επίσης οι γιατροί μου δεν δέχονται την εξέταση του Νίκα, θεωρούν ότι αν υπήρχε κάποια μόλυνση ή λοίμωξη θα φαινόταν στην υστεροσκοπηση. Θα ήθελα όμως τις εμπειρίες και για την εξέταση του Νίκα και αν τελικά σας βοήθησε , ειδικά σε περιπτώσεις παλινδρομων κυήσεων όπως σε εμένα

βοηθήστε με κορίτσια να να καταλάβω σας παρακαλώ, είμαι πολυ μπερδεμένη

Γειά σας δείτε και εδώ θέματα που βγαίνουν στην αναζήτηση

https://parents.org.gr/forum/search/?q=εξεταση νίκα&search_and_or=and

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

On 3/4/2020 at 12:49 ΜΜ, thalasa είπε:

Ανοίγω αυτό το θέμα για να πάρω γνώμες και εμπειρίες από κοπέλες που έχουν κάνει το era test και τις βοήθησε. Είναι η εξέταση που στέλνουν το δείγμα στην Ισπανία ..

έχω στο ιστορικό μου 3 έμβρυο μεταφορές , οι δύο δώσανε εγκυμοσύνη αλλά παλινδρόμησαν στην 8-10 εβδομάδα. Μου προτείνουν οι γιατροί μου να κάνω era test, δεδομένου ότι όλες οι εξετασεις που έχω κανει ήταν καλές και δεν δείξανε κάποιο πρόβλημα. Η υστεροσκόπηση ήταν καλή , θρόμβοφιλία, κατάτμηση σπέρματος επίσης δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα, καρυότυπο ζεύγους κλπ. Πολλές εξετασεις...

επίσης οι γιατροί μου δεν δέχονται την εξέταση του Νίκα, θεωρούν ότι αν υπήρχε κάποια μόλυνση ή λοίμωξη θα φαινόταν στην υστεροσκοπηση. Θα ήθελα όμως τις εμπειρίες και για την εξέταση του Νίκα και αν τελικά σας βοήθησε , ειδικά σε περιπτώσεις παλινδρομων κυήσεων όπως σε εμένα

βοηθήστε με κορίτσια να να καταλάβω σας παρακαλώ, είμαι πολυ μπερδεμένη

Το ΕΡΑ τεστ βρίσκει το παράθυρο εμφύτευσης ώστε να γίνει καλος συγχρονισμός προγεστερονης και ετ. Εσεις με τις δυο εγκυμοσύνες που είχατε το βρήκατε. Δεν καταλάβαινω ποια αλλη πληροφορία θα σας δώσει. Το εμα που στέλνουν επισης Ισπανία ψάχνει για φλεγμονές που κατα την άποψη μου προς τα εκεί θα πρεπει να κοιτάξεις, εφ οσον την εξέταση του Νικα δεν την επιθυμεί  ο γιατρος σου.

Στις  εγκυμοσύνες έπαιρνες καθόλου αντιβιωση; Επισης τι ηλικία εχεις;

4vrkp2.png cEvWp2.png

13 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Το ΕΡΑ τεστ βρίσκει το παράθυρο εμφύτευσης ώστε να γίνει καλος συγχρονισμός προγεστερονης και ετ. Εσεις με τις δυο εγκυμοσύνες που είχατε το βρήκατε. Δεν καταλάβαινω ποια αλλη πληροφορία θα σας δώσει. Το εμα που στέλνουν επισης Ισπανία ψάχνει για φλεγμονές που κατα την άποψη μου προς τα εκεί θα πρεπει να κοιτάξεις, εφ οσον την εξέταση του Νικα δεν την επιθυμεί  ο γιατρος σου.

Στις  εγκυμοσύνες έπαιρνες καθόλου αντιβιωση; Επισης τι ηλικία εχεις;

Ο γιατρος μου μόνο για παράθυρο εμφύτευσης μου είπε , όχι για φλεγμονές , για αυτό μπερδεύτηκα ... Δείχνει και φλεγμονές δηλαδή το δείγμα που στέλνουν στην Ισπανια ; Εσυ κάντι έχεις κανει era  test και έδειξε και φλεγμονή ; 

Δεν έχω πάρει ποτε αντιβιωση

7 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Ο γιατρος μου μόνο για παράθυρο εμφύτευσης μου είπε , όχι για φλεγμονές , για αυτό μπερδεύτηκα ... Δείχνει και φλεγμονές δηλαδή το δείγμα που στέλνουν στην Ισπανια ; Εσυ κάντι έχεις κανει era  test και έδειξε και φλεγμονή ; 

Δεν έχω πάρει ποτε αντιβιωση

Δεν δείχνει το ΕΡΑ φλεγμονές το Emma  δείχνει. Αυτό σου εγραψα και παραπανω η εταιρία ειναι η ίδια που κανει και το era η igenomix

Το παράθυρο εμφύτευσης δεν καταλαβαινω γιατι να το ψάξετε; Ειχες δυο εγκυμοσύνες το βρήκατε το παράθυρο την ίδια μερα θα τα ξαναβάλεις. Τα μωρά δεν παλινδρομούν επειδη τα έβαλες μια μερα πιο νωρίς ή πιο αργά. Θεωρω ή το περιβάλλον της μήτρας δεν τα βοηθάει γι αυτο λέω να ψάξετε για φλεγμονές ή το το ίδιο το έμβρυο εχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες που ειναι καθαρά θεμα τύχης και αν εισαι άνω των 35 αυξάνονται τα ποσοστά. Στείλατε για κάρυοτυπο κανένα;

Εγω δείγμα δεν εχω στείλει στην Ισπανία για καθαρά οικονομικούς λόγους.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Just now, Κάντι είπε:

Δεν δείχνει το ΕΡΑ φλεγμονές το Emma  δείχνει. Αυτό σου εγραψα και παραπανω η εταιρία ειναι η ίδια που κανει και το era η igenomix

Το παράθυρο εμφύτευσης δεν καταλαβαινω γιατι να το ψάξετε; Ειχες δυο εγκυμοσύνες το βρήκατε το παράθυρο την ίδια μερα θα τα ξαναβάλεις. Τα μωρά δεν παλινδρομούν επειδη τα έβαλες μια μερα πιο νωρίς ή πιο αργά. Θεωρω ή το περιβάλλον της μήτρας δεν τα βοηθάει γι αυτο λέω να ψάξετε για φλεγμονές ή το το ίδιο το έμβρυο εχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες που ειναι καθαρά θεμα τύχης και αν εισαι άνω των 35 αυξάνονται τα ποσοστά. Στείλατε για κάρυοτυπο κανένα;

Εγω δείγμα δεν εχω στείλει στην Ισπανία για καθαρά οικονομικούς λόγους.

Τώρα κατάλαβα κάντι μου τι μου έλεγες... πρωτη φορα ακούω για το έμα.. Ναι αυτό που λες είναι λογικό !! Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου, όταν μπορέσω λόγω της κατάστασης αυτόν τον καιρο

απλά καταλαβαίνω οτι το κόστος ειναι μεγάλο ε;....

τελος πάντων θα το σκεφτώ. Δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιοι γιατροί δεν δέχονται τον νίκα, που νομίζω οτι ειναι πιο οικονομικός ...

Σε ευχαριστώ  πολύ για τις πληροφορίες κάντι μου!

19 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Τώρα κατάλαβα κάντι μου τι μου έλεγες... πρωτη φορα ακούω για το έμα.. Ναι αυτό που λες είναι λογικό !! Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου, όταν μπορέσω λόγω της κατάστασης αυτόν τον καιρο

απλά καταλαβαίνω οτι το κόστος ειναι μεγάλο ε;....

τελος πάντων θα το σκεφτώ. Δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιοι γιατροί δεν δέχονται τον νίκα, που νομίζω οτι ειναι πιο οικονομικός ...

Σε ευχαριστώ  πολύ για τις πληροφορίες κάντι μου!

Καλημέρα. Εφόσον είχες 2 παλινδρομες καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς σε ένα τμήμα καθεξιν αποβολων για να σε κατατοπισουν σχετικά με τις εξετάσεις.βεβαια μπορεί οι αποβολές σου να ήταν τυχαίες και να μην βρεθεί κάτι.οσο για την εξέταση του Νικα νομίζω ότι εφόσον έχεις κάνει υστεροσκοπηση είναι περιττή.. εμένα μου είχε πει ο γιατρός μου να κάνω ή  υστεροσκοπηση ή  εξέταση του Νικα..Και μου είχε πει για την περίπτωση μου καλύτερα υστεροσκοπηση..Εκεί βρέθηκε φλεγμονή και έκανα θεραπεία μετα..Αυτό όμως καμία σχέση δεν είχε με τις αποβολές που είχα κι εγώ..

@thalasa καλημέρα. Θεωρητικά οι βασικοί λόγοι που οι βιοχημικές και παλίνδρομες είναι τόσο συχνές στην εξωσωματική είναι α) η ηλικία μας που σημαίνει χειρότερης ποιότητας ωάρια αν ξεκινάμε μεγάλες την εξωσωματική ή έχουμε κάποιο νόσημα που επηρεάζει τα ωάρια και β) ότι δεν υπάρχει η φυσική επιλογή των (καλύτερων) ωαρίων αλλά και των σπερματοζωαρίων που θα υπήρχε στη φυσιολογική σύλληψη. Συνεπώς είναι πολύ συνηθισμένο να έχει μία γυναίκα που κάνει εξωσωματική τέτοιες περιπέτειες. Δυστυχώς οι γιατροί εξωσωματικής δεν μας προετοιμάζουν ποτέ γι’ αυτό για ευνόητους λόγους... Σκέψου μόνο ότι εγώ είχα δύο βιοχημικές και δύο ανεμβρυικές κυήσεις χωρίς να έχουμε προβλήματα υπογονιμότητας. Οπότε όσο μου συνέβαιναν αυτά δεν ήξερα από που μου ερχόντουσαν!! Δεν βρέθηκε ένας γιατρός να μου πει «κορίτσι μου, αυτά στην εξωσωματική τα βλέπουμε κάθε μέρα». Επίσης ένας μόνος εμβρυολόγος βρέθηκε να μου πει (βλέποντας με εντελώς σαστισμένη) ότι ακόμη και τα ίδια τα φάρμακα χαλάνε την ποιότητα των ωαρίων. Αλλά φυσικά όσο νεότερη είναι μία γυναίκα τόσο πιο προστατευμένη από την όποια αρνητική επίδραση των φαρμάκων γιατί έχει περισσότερα ωάρια καλής ποιότητας. Και το σπέρμα του άντρα θεωρητικά μπορεί να επηρεάζει αλλά μάλλον σε μικρότερο ποσοστό.
    Η γνώμη μου λοιπόν είναι να κάνετε κατ’ αρχάς μία κουβέντα με τον γιατρό σου και μαζί τον εμβρυολόγο του κέντρου για την ποιότητα των εμβρύων σας. Παρ’ όλο που τα έμβρυα που είναι καλά μορφολογικά μπορεί να έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες οι οποίες προκαλούν συχνά μία παλίνδρομη κύηση, θα έχετε τουλάχιστον μία πρώτη εικόνα για το πως αξιολογεί ο πλέον ειδικός (εμβρυολόγος) τα έμβρυα που παράγετε. Το θέμα του ενδομητρίου κατά την άποψη μου είναι δευτερεύουσας σημασίας και -όπως είπε και η φίλη παραπάνω- λύνεται με μία υστεροσκόπηση. 

Καλή επιτυχία!

2 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Καλημέρα. Εφόσον είχες 2 παλινδρομες καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς σε ένα τμήμα καθεξιν αποβολων για να σε κατατοπισουν σχετικά με τις εξετάσεις.βεβαια μπορεί οι αποβολές σου να ήταν τυχαίες και να μην βρεθεί κάτι.οσο για την εξέταση του Νικα νομίζω ότι εφόσον έχεις κάνει υστεροσκοπηση είναι περιττή.. εμένα μου είχε πει ο γιατρός μου να κάνω ή  υστεροσκοπηση ή  εξέταση του Νικα..Και μου είχε πει για την περίπτωση μου καλύτερα υστεροσκοπηση..Εκεί βρέθηκε φλεγμονή και έκανα θεραπεία μετα..Αυτό όμως καμία σχέση δεν είχε με τις αποβολές που είχα κι εγώ..

Έχουμε κάνει πολλες εξετασεις που δεν έχουν δείξει κάτι.. Δυστυχώς είμαι στη θεσσαλονικη και δεν ειναι εύκολο να κατέβω στην Αθήνα που έχει καλα τμήματα καθ´έξιν αποβολών . Έχω κανει τις περισσότερες εξεταςεις απο αυτές που κάνουν στο Έλενα , από ότι μου έχουν πει κάποιες κοπελες .

εσενα τελικα ποιο ήταν το πρόβλημα ; Το βρήκατε τι έφταιγε αν κατάλαβα καλά

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα