lenilena

Εξέταση του Νίκα.... (μικροβιολογική εξέταση βιοψία ενδομητρίου )

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια....

Θα ηθελα τα φωτα σας για αυτη την εξεταση...

Την εχει κανει καποια....???

Κοστος....?

Πως γινεται....?

Ειχε επιτυχια καποια κοπελα μετα απο την εξεταση....???

Παράθεση

edit admin δείτε και εδώ

Διαφημίσεις

Χα χα γι αυτή σου έγραφα στο πμ. Ειναι φοβερή η ταυτιςη που έχουμε! Δεν βρίσκω σε πιο τοπικ μου την σύστησε η μαγιοπουλας να την κανω. Το κόστος στο έγραψα. Γενικώς μου ειπε να τον παρω τηλέφωνο να μου πει και ο ίδιος λεπτομέρειες. Κοπελα που πέτυχε γνωρίζει, μιας και η εξέταση αυτή εντοπίζει το παράθυρο εμφύτευσης. Αν μάθεις με τι τροπο γινεται η εξέταση αν μπορείς γραψε μου.

http://Www.aim.cat

4vrkp2.png cEvWp2.png

Επίσης σκέφτομαι να προτείνω στον γιατρό που θα προχωρήσω να προτείνω θεραπεία με intralipids την γνωρίζω εδώ και χρόνια καθώς την έκανε μια φίλη μου η οποία ειχε αποβολές.

Διαβάζοντας σχετικά είδα οτι ίσως να βοηθά και στην εμφύτευση. Το θέμα ειναι να βρω γιατρό που να την στηρίζει.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Καλησπέρα!!!!

Η συγκεκριμένη εξέταση είναι βιοψία ενδομητρίου!!!!! Γινεται κανονικη προετοιμασία ενδομητριου οπως πριν απο την ετ και οταν φτάσουν οι μερες που θα γινοταν η ετ κανονικα γινεται η βιοψια (παιρνουν δειγμα απο το ενδομητριο) το στέλνουν στον εν λογω γιατρο ο οποιος το εξετάζει με μια τεχνική που μονο αυτος κανει στην Ελλάδα!!! Μετα απο 2-3 μερες επαναλαμβάνεται η διαικασια για να παρθεί και δευτερο δειγμα και να εξεταστεί επισης!!! Η διαδικασια ποναει αρκετα αλλα για λιγο! Εκτος και αν γινει με μέθη! Τα αποτελεσματα βγαινουν μετα απο ενα μηνα περιπου και στην ουσία εντοπίζεται αν εχει το ενδομητριο αρκετα τριχηδεια (πινοποδια) και πια μερα, τα οποια ειναι απαραίτητα για να γατζωθουν τα εμβρυα!

Σε ευχαριστω μαγισσα....

Την εχεις κανει εσυ??? Ποναει εεε?

Να ρωτησω ομως κατι ... Αυτη λοιπον η εξεταση σου δειχνει την ετοιμοτητα του ενδομητριου εκεινο τον μηνα.... Καθε κυκλος ομως της ιδιας γυναικας δεν ειναι διαφορετικος? Δηλαδη ναι μεν θα μπορουσα εγω να εχω σουπερ μερα τη 18η και εσυ την 20η και αυτο να μας το δειξει η εξεταση αλλα τον αλλο μηνα να παμε πχ 1 μερα μετα....????

Σε ευχαριστω μαγισσα....

Την εχεις κανει εσυ??? Ποναει εεε?

Να ρωτησω ομως κατι ... Αυτη λοιπον η εξεταση σου δειχνει την ετοιμοτητα του ενδομητριου εκεινο τον μηνα.... Καθε κυκλος ομως της ιδιας γυναικας δεν ειναι διαφορετικος? Δηλαδη ναι μεν θα μπορουσα εγω να εχω σουπερ μερα τη 18η και εσυ την 20η και αυτο να μας το δειξει η εξεταση αλλα τον αλλο μηνα να παμε πχ 1 μερα μετα....????

Καλημέρα! Όχι δεν την εχω κανει αλλα την εχει κανει μια φιλη μου!!! Το σκεφτομαι και εγω δεν σου κρύβω ......

Αυτο που λες για τις μερες δεν νομιζω οτι ισχυει γιατι την εξεταση την κανεις σε τεχνητό κυκλο (προετοιμαςια ενδομητριου με φαρμακα, σικλακουρ και οτι αλλο παίρνει καθε μια πριν την ετ). Αυτο που λες ισχυει σε φυσικό κυκλο!

Σου στέλνω π.μ.

Καλημερα κ απο μενα.ας γρσψω κ εγω μιας κ ημουν απο τις πρωτες που την εκαναν κ εκανα αναφορα στο φορουμ πριν απο εναμισι περιπου χρονο κ την εχω επαναλαβει τρεις φορες.γινεται κ σε φυσικο κ σε τεχνητο.μονο με διεγερση δε γινεται.περα απο τις ημερες εμφυτευσης υποδεικνυει κ τυχον παθολογια του ενδομητριου πχ λοιμωξεις.

Μαγισσα δεν γνωριζομαστε αλλα εχουμε κοινους γνωστους.να υποθεσω οτι η φιλη για την οποια μιλας ειναι η κοπελα με τις επτα αποτυχιες που εμεινε προσφατα μονη της εγκυος μετα απο θεραπεια;

Δηλαδή βρε κορίτσια, τη βιοψία τη κάνει ο γυναικολόγος σου ή ο εξωσωματιστής και στέλνουν αυτοί το δείγμα στο Νίκα?

καλησπερα κοριτσια!!! εχοντας βιωσει την πρωτη αποτυχια αρχισα να ψαχνομαι για πιο εξειδίκευμενες εξετασεις.

ειχα υδροσαλπιγγες πολλα χρονια οι οποιες παραγουν τοξικο υγρο που εμποδίζουν την εμφυτευση.εχοντας κανει αφαιρεση πιστευετε επειδη εχει νοσησει το ενδομητριο να εχουν καταστραφει τα πινοποδια ή ανανεώνονται;;;

σκέφτομαι να κανω αυτη τη βιοψια αλλα δεν εχω καταλάβει γιατι δεν γινεται μονο μια φορα;;;

και οποια την εχει κανει μπορει να μου πει το κοστος;;;

μηπως να κανω πρωτα υστεροσκοπηση; ;;

σας ευχαριστώ οποια μπορει να απαντησει plsss

Διαφημίσεις

γεια σου βιολετα,

δεν γνωριζω αν νοσησε και το ενδομητριο απο τις υδροσαλπιγγες, αυτο δεν μπορει να το ξερει καποιος αν δεν εχεις κανει σχετικες εξετασεις.

η εξεταση του νικα γινεται μια φορα (με δυο λυψεις, την 16η και 18η μερα αν θυμαμαι καλα), και τα δειγματα τα εξεταζει ο νικας, και βγαζει σχετικο πορισμα. κοστιζει καπου στα 400 ευρω, αλλα μπορεις να παρεις τηλ τον νικα και να το συζητησεις μαζι του το οικονομικο κομματι, και οτιδηποτε αλλο θελεις να ρωτησεις. ειναι πολυ συζητησιμος ανθρωπος.

για την υστεροσκοπιση μπορεις να ρωτησεις τον γιατρο σου για το ποτε μπορει να γινει, ή παλι τον νικα, θα σου πει.

γεια σου βιολετα,

δεν γνωριζω αν νοσησε και το ενδομητριο απο τις υδροσαλπιγγες, αυτο δεν μπορει να το ξερει καποιος αν δεν εχεις κανει σχετικες εξετασεις.

η εξεταση του νικα γινεται μια φορα (με δυο λυψεις, την 16η και 18η μερα αν θυμαμαι καλα), και τα δειγματα τα εξεταζει ο νικας, και βγαζει σχετικο πορισμα. κοστιζει καπου στα 400 ευρω, αλλα μπορεις να παρεις τηλ τον νικα και να το συζητησεις μαζι του το οικονομικο κομματι, και οτιδηποτε αλλο θελεις να ρωτησεις. ειναι πολυ συζητησιμος ανθρωπος.

για την υστεροσκοπιση μπορεις να ρωτησεις τον γιατρο σου για το ποτε μπορει να γινει, ή παλι τον νικα, θα σου πει.

σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση!!!

την εχεις κανει εσυ;

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ .ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ .

ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.....

Καλημέρα κοριτσια ...χρόνια πολλά καλη χρόνια....εύχομαι να γεμισουν όλες οι αγκαλιες οι άδειες,!!!

Σας παρακαλω πολύ χρειάζομαι καποιο τηλ ...καποιες πληροφορίες για την εξέταση του Νίκα .....οποία έχει κανει ....οποία γνωρίζει Κάτι θα με βοηθούσε .....οσες δεν ξέρουν ...ας πατήσουν το αντιστοιχο ερώτημα στην αναζήτηση ...θα βοηθηθούν ....

Σας ευχαριστώ πολύ

;)Χαμογελα....αισιοδοξια...ονειρα....:wink:

Διαφημίσεις

Καλημέρα ελπίδα!

Αυτό ειναι το σάιτ του.

http://www.aim.cat/contact.html

Εγω δεν την εχω κανει ακόμα την εξέταση, ετοιμάζομαι σε 10 μερες, καθώς γινεται την 19 μερα του κυκλου.

Να τον πάρεις ένα τηλέφωνο να συζητήσετε.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Καλημέρα κοριτσια ...χρόνια πολλά καλη χρόνια....εύχομαι να γεμισουν όλες οι αγκαλιες οι άδειες,!!!

Σας παρακαλω πολύ χρειάζομαι καποιο τηλ ...καποιες πληροφορίες για την εξέταση του Νίκα .....οποία έχει κανει ....οποία γνωρίζει Κάτι θα με βοηθούσε .....οσες δεν ξέρουν ...ας πατήσουν το αντιστοιχο ερώτημα στην αναζήτηση ...θα βοηθηθούν ....

Σας ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα Ελπιδα!!

Θα σου έστελνα τα στοιχεία του σάιτ, αλλα βλέπω μόλις στα έστειλε η Καντι. Εχω κανει την εξέταση, μάλιστα 2 φορές, για να δούμε εάν εχει φύγει η φλεγμονή που είχα ύστερα απο την λήψη αντιβίωσης. Προσωπικά, θεωρω οτι ηταν καθοριστικός παράγοντας για την επιτυχία. Συγκεκριμένα μετα απο 4 αποτυχημένες ε/τ με φαινομενικά καλα εμβρυα (στις 2 τελευταίες στο στάδιο της βλαστοκυστης) είχα επιτέλους το πολυπόθητο θετικό και διανύω τώρα την 7η εβδομάδα. Ο,τι χρειάζεσαι να ρωτήσεις μην διστάσεις να μου στείλεις πμ. Καλή επιτυχία!!

Καλημέρα Ελπιδα!!

Θα σου έστελνα τα στοιχεία του σάιτ, αλλα βλέπω μόλις στα έστειλε η Καντι. Εχω κανει την εξέταση, μάλιστα 2 φορές, για να δούμε εάν εχει φύγει η φλεγμονή που είχα ύστερα απο την λήψη αντιβίωσης. Προσωπικά, θεωρω οτι ηταν καθοριστικός παράγοντας για την επιτυχία. Συγκεκριμένα μετα απο 4 αποτυχημένες ε/τ με φαινομενικά καλα εμβρυα (στις 2 τελευταίες στο στάδιο της βλαστοκυστης) είχα επιτέλους το πολυπόθητο θετικό και διανύω τώρα την 7η εβδομάδα. Ο,τι χρειάζεσαι να ρωτήσεις μην διστάσεις να μου στείλεις πμ. Καλή επιτυχία!!

Κοριτσάκι για πες....

Σε πρώτη φαση ποσο επώδυνη ειναι η βιοψία? διότι εχω πολυ άγχος μετα τον πονο της παρακεντησης κύστης.

Αν θέλεις να μου γράψεις ποσο καιρό εκανες θεραπεία.

Και γενικώς την άποψη- εμπειρια σου.

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη!!!

4vrkp2.png cEvWp2.png

Κοριτσάκι για πες....

Σε πρώτη φαση ποσο επώδυνη ειναι η βιοψία? διότι εχω πολυ άγχος μετα τον πονο της παρακεντησης κύστης.

Αν θέλεις να μου γράψεις ποσο καιρό εκανες θεραπεία.

Και γενικώς την άποψη- εμπειρια σου.

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη!!!

Γεια σου Καντι!! Καταρχήν νομίζω οτι κανεις πολύ καλα που προγραμματισες την εξέταση. Γιατρος δεν είμαι και φυσικά η καθε περιπτωση ειναι διαφορετική, αλλα απ όσα εχω καταλάβει δεν αρκεί κανεις ναι εξετάζει τον παράγοντα του γενετικού υλικού (εμβρυα), αλλα και τον παράγοντα της μήτρας.

Η λήψη του δείγματος (αυτή ειναι στην ουσία η εξέταση) δεν ειναι μεν ευχάριστη, αλλα δεν θα έλεγα οτι ειναι και τοσο επώδυνη. Άλλωστε, διαρκεί ελάχιστα. Όποτε θα έλεγα μην το σκέφτεσαι ειναι 3 δευτερόλεπτα με το ρολόι. Μέχρι να το σκεφτείς εχουν περάσει.

Η δίκη μου θεραπεία κράτησε αρκετά, χρειάστηκε να πάρω αντιβίωση 3 φορές, 21 μέρες καθε φορά, αλλα αυτο ηταν η περιπτωση μου, επειδή είχα φλεγμονή που επέμενε. Η δικη σου θεραπεία -αν φυσικά χρειαστεί- θα εξαρτηθεί φυσικά απο τα ευρήματα. Αλλα ακόμη και τίποτα να μην βρεθεί, καλό ειναι να έχεις αποκλείσει αυτόν τον πΑραγοντα. Δυστυχώς στην λεγόμενη ανεξήγητη υπογονιμότητα και οι γιατροί ψάχνοντας πηγαίνουν.

Τέλος ο ίδιος ο Νικας ειναι εξαιρετικά φιλικός και προσβάσιμος, όποτε θα σου εξηγήσει πολλά πράγματα. Εμένα τουλάχιστον με βοήθησε να καταλάβω τι γίνεται και με ενθάρρυνε. Όπως ξέρεις εχει κι ο ψυχολογικός παράγοντας την σημασία του.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Σε ευχαριστώ για όλη την απάντηση.

Προφανώς δεν θα την κανει αυτην την εξέταση μια κοπελα που τωρα ξεκινάει, αλλα μετα απο αποτυχιες δεν μπορούμε να τα ρίχνουμε και όλα στην τύχη.

Καθε φορα οτι δηλαδη επέμενε η φλεγμονή το έβλεπες με νέες βιοψίες?

4vrkp2.png cEvWp2.png

Σε ευχαριστώ για όλη την απάντηση.

Προφανώς δεν θα την κανει αυτην την εξέταση μια κοπελα που τωρα ξεκινάει, αλλα μετα απο αποτυχιες δεν μπορούμε να τα ρίχνουμε και όλα στην τύχη.

Καθε φορα οτι δηλαδη επέμενε η φλεγμονή το έβλεπες με νέες βιοψίες?

Συμφωνώ. Δεν είναι μονο θέμα τύχης. Ειναι και αυτο, αλλα εάν έχεις προσπαθήσει αρκετές φορές και έχεις αποτύχει, κάποιο ζήτημα πρεπει να υπάρχει.

Την εξέταση την έκανα 1η φορά μετα απο δυο αποτυχημένες ε/τ και αφού είχα ήδη πάρει αντιβίωση. Δεν έγινε για να δούμε ειδικά το θέμα της φλεγμονής, αλλα γενικότερα το θέμα του ενδομητρίου (πινοποδια κτλ), αλλα βρέθηκε οτι η φλεγμονή επέμενε. Μετα ξαναπήρα αντιβίωση και επανέλαβα για να δούμε κατα ποσο ειχε λυθεί το θέμα κι επειδή δεν ηταν πλήρως λυμένο έκανα και 3η δόση αντιβίωσης. Μετα απο αυτο είχα και την επιτυχημένη ε/τ.

Συμφωνώ. Δεν είναι μονο θέμα τύχης. Ειναι και αυτο, αλλα εάν έχεις προσπαθήσει αρκετές φορές και έχεις αποτύχει, κάποιο ζήτημα πρεπει να υπάρχει.

Την εξέταση την έκανα 1η φορά μετα απο δυο αποτυχημένες ε/τ και αφού είχα ήδη πάρει αντιβίωση. Δεν έγινε για να δούμε ειδικά το θέμα της φλεγμονής, αλλα γενικότερα το θέμα του ενδομητρίου (πινοποδια κτλ), αλλα βρέθηκε οτι η φλεγμονή επέμενε. Μετα ξαναπήρα αντιβίωση και επανέλαβα για να δούμε κατα ποσο ειχε λυθεί το θέμα κι επειδή δεν ηταν πλήρως λυμένο έκανα και 3η δόση αντιβίωσης. Μετα απο αυτο είχα και την επιτυχημένη ε/τ.

Καλημερα κοριτσι!!Με το στομαχι σου πως αντεξες?Εγω σημερα δεν καταφερα ουτε στη δουλεια να παω.Απο ο,τι καταλαβαινω εκανες το σχημα που κανω εγω τωρα.Απο την τριτη ημερα αρχισα εμετους κλπ...Μεχρι που ο Σφακ μου εβγαλε σημερα το ενα φαρμακο και ειπε να το παρω μετα μονο του.Λογικα οι ενδομητριες εγχυσεις ειναι λιγοτερο επωδυνες.Ειναι ομως αποτελεσματικες?Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου

Καλημερα κοριτσι!!Με το στομαχι σου πως αντεξες?Εγω σημερα δεν καταφερα ουτε στη δουλεια να παω.Απο ο,τι καταλαβαινω εκανες το σχημα που κανω εγω τωρα.Απο την τριτη ημερα αρχισα εμετους κλπ...Μεχρι που ο Σφακ μου εβγαλε σημερα το ενα φαρμακο και ειπε να το παρω μετα μονο του.Λογικα οι ενδομητριες εγχυσεις ειναι λιγοτερο επωδυνες.Ειναι ομως αποτελεσματικες?Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου

Κοριτσάκια εγώ κάνω τις ενδομήτριες εγχύσεις. Είναι όντως ανώδυνες αλλά το στομάχι χάλια από την αντιβίωση που παίρνω επιπλέον από το στόμα.

Παίρνω μόνο flagyl+vibramycin και μου έχουν τσακίσει το στομάχι.

Θα τα παίρνω 4 βδομάδες, σήμερα κλείνω την 1η.

Ελπίζω να έχουμε και αποτέλεσμα!!!

Spirtoulito είσαι η ελπίδα μας!!!

Κοριτσάκια εγώ κάνω τις ενδομήτριες εγχύσεις. Είναι όντως ανώδυνες αλλά το στομάχι χάλια από την αντιβίωση που παίρνω επιπλέον από το στόμα.

Παίρνω μόνο flagyl+vibramycin και μου έχουν τσακίσει το στομάχι.

Θα τα παίρνω 4 βδομάδες, σήμερα κλείνω την 1η.

Ελπίζω να έχουμε και αποτέλεσμα!!!

Spirtoulito είσαι η ελπίδα μας!!!

Anoulious εγω δεν είχα τοςο έντονα συμπτώματα, αλλα όσο να ναι με πείραζε στο στομάχι, είχα βγάλει και κατι εξανθήματα και κατι τέτοια. Κοιτά μετα τις αποτυχίες, είπα τώρα θα την πάρω την αντιβίωση κι ας βγάλω και κερατα, πρεπει να τελειώνουμε με αυτο!!

Marathn37 ειναι πολύ νωρις ακομη κι εχω πολύ δρόμο μπροστά μου, αλλα και μέχρι εδώ που έφτασα το θεωρώ κατόρθωμα. Εάν το θέμα σας ειναι με το ενδομήτριο σίγουρα θα βοηθηθείτε. Καλή επιτυχία εύχομαι!!

Στον συνεργάτη του Νικα κάνετε τις εγχυσεις?

Ειστε ευχαριστημένες γενικώς?

Ηθελα να ρωτήσω αν δώσατε 2 φορές δείγμα για βιοψία ή μόνο μια.

Και ένα τελευταίο αν παίρνεις αντιβίωση κολπικά γιατι να παίρνεις και απο το στόμα? εγω τουλάχιστον πριν απο καθε ε/τ έπαιρνα vibramicine, αυτην την φορα και ο σύζυγος για να ειμαστε πιο καθαροί απο μικρόβια και οι δυο.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από hasodika,
        Κοριτσια εχει κανει καποια το era test? Ο γιατρος μου ειπε οτι στελνει το δειγμα ισπανια και ανιχνευει παραθυρο εμφυτευσης. Του ειπα για την εξεταση του Νικα και μου ειπε οχι.
        Οποια εκανε era test μπορει να με διαφωτισει σχετικα με το κοστος?
        Και αν γνωριζετε ποια ειναι η διαφορα με την εξεταση του Νικα?
      • Από anoulious,
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΤΟΣΟ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΚΑΝΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΙΚΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΜΕΝΟΤΑΝΕ ΕΔΕΙΞΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ,ΛΟΙΠΟΝ, Ο ΙΔΙΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΙΜΩΞΗ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΑΛΛΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΟΡΜΟΝΙΚΟΥ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΤΗΝ ΑΝΟΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΕ ΛΟΙΜΩΞΗ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΙΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΥΠΟΔΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΜΦΥΤΕΥΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ Η ΑΙΤΙΑ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?
      • Από sissy_geo,
        Καλησπέρα σας! Θα ήθελα όσες κοπέλες έχουν κάνει βιοψία ενδομητρίου αν έχουν την καλοσύνη, να μου δώσουν μερικές πληροφορίες για να ξέρω τι να περιμένω. Έχω κάνει εξωσωματική. Είχα 8 βλαστοκύστες, έμεινα έγκυος με την πρώτη εμβρυομεταφορά, αλλά δυστυχώς παλλινδρόμησε. Μετά ακολούθησαν ακόμη δύο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές. Έχουμε κάνει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει απο εξετάσεις. Και εγώ και ο άντρας μου. Όλες οι ειδικότητες που έχουμε επισκεφθεί σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Αλλάζουμε κέντρο και γιατρό. Ο γιατρός που επιλέξαμε για τα επόμενα βήματα είναι πολύ γνωστός στη Θεσσαλονίκη και διευθυντής πολύ γνωστής μονάδας. Μας κέρδισε αμέσως και επειδή πρόκειται για πολύ έμπειρο εξειδικευμένο επιστήμονα, αλλά και επειδή ήταν πολύ ήρεμος και ταπεινός. Όσο για το κέντρο θεωρώ ότι αν εξ αρχής η προσπάθειά μας γινόταν εκεί, ίσως είχαμε ήδη το μωρό μας στην αγκαλιά μας. Όταν σου ζητούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο το πρώτο ραντεβού, τότε ξέρεις ότι ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Αν είχα κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσω, τότε αν μη τι άλλο θα βαδίζαμε σε λιγότερο ομιχλώδες τοπίο. Απο μόνος του ο δρόμος της εξωσωματικής έχει εκπλήξεις και καταστάσεις που προκύπτουν κ δεν περίμενες, αλλά τουλάχιστον κάποια βασικά ουσιώδη πραγματα καλό είναι να τα γνωρίζουμε πριν ξεκινήσουμε. Τέλος πάντων, πάλι λέω πολλά. Ο γιατρός λοιπόν εντοπίζει το πρόβλημα στο ενδομήτριο (και όχι στην ατυχία μου όπως οι προηγούμενοι). Η μήτρα μου είχε διάφραγμα. Το οποίο αφαίρεσα πριν ένα χρόνο, πριν ξεκινήσω εξωσωματική. Μετά την αποβολή λοιπόν, έκανα απόξεση. Μετά την απόξεση, στις επόμενες προσπάθειες ΕΜ δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο με τιποτα... Κάναμε δεύτερη υστεροσκόπηση και ο προηγουμενος γιατρός μου είπε πως το διάφραγμα είχε ξεκινήσει να επανεμφανίζεται. Ο νέος μου γιατρός λοιπόν, μου μίλησε για ενδομήτριες συμφύσεις και όχι για διάφραγμα. Τέλος μου είπε πως σε αυτό το σημείο θα εστιάσει μόνο στο ενδομήτριο, εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ. Θα ξεκινήσουμε με βιοψία ενδομητρίου που την θεωρεί αναγκαία, και απορεί πώς δεν έγινε μαζί με την υστεροσκόπηση. ( το είχα ζητήσει, αλλά κλασσικα ο γιατρός μου δεν το θεώρησε απαραίτητο). Λοιπόν ο νέος μου γιατρός θεωρεί ότι ίσως οι αποτυχίες εμφύτευσης οφείλονται σε ενδομητρίτιδα, όπως επίσης και το γεγονός ότι δυσκολευόμουν να χτίσω ενδομήτριο. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν κάνατε βιοψία ενδομητρίου, αρχικά για ποιο λόγο την κάνατε, πώς ήταν σαν διαδικασία, μετά απο πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα, και αν ήταν παθολογικά τα αποτελέσματα, τι θεραπείες ακολουθήσατε.. Γενικά τα πάντα θέλω να μάθω!  Θα περιμένω πληροφορίες!