Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

To ιδιωτικό μας σχολείο αύριο απεργεί


Recommended Posts

Πώς σας φαίνεται?

Φυσικά και ειναι δικαίωμά τους, αλλά δεν ειναι περίεργο ιδιωτικό σχολείο να συμμετέχει στην απεργία?

Εχετε ακούσει για άλλα σχολεία?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πώς σας φαίνεται?

Φυσικά και ειναι δικαίωμά τους, αλλά δεν ειναι περίεργο ιδιωτικό σχολείο να συμμετέχει στην απεργία?

Εχετε ακούσει για άλλα σχολεία?

 

Συγκεκριμένα σχολεία ακολουθούν πάντα στις απεργίες π.χ. Αρσάκεια, Αμερικ.Κολλέγιο (αρκετοί καθ/τές) και ίσως και κάποια άλλα που είναι συνήθως μη κερδοσκοπικά ιδρύματα και όχι με την αυστηρή έννοια ιδιωτικά με τον ιδιοκτήτη μέσα να επιβλέπει.... Αυτά δεν απεργούν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα κοίταξα...όχι το δικό μας ευτυχώς κανονικά ανοιχτό είναι.

Είναι ένα θέμα αυτό. Εμας ήταν την Δευτέρα κλειστά λόγω του Αγ. Τρύφωνα π/χο της Παλλήνης. Μου ήρθε κάπως απότομο γιατι δεν ήξερα ότι κλείνουν και τα ιδιωτικά... αλλα το μάθαμε και αυτό:-P

Link to comment
Share on other sites

Δεν απεργεί το σχολείο. Βασικά απεργεί ο εκπαιδευτικός. Η δική μου εμπειρία είναι ότι το σχολείο λειτουργεί, τα παιδιά είναι εκεί το κανονικό τους ωράριο και κάνουν διάφορα άλλα πράγματα.

Και σε εμάς έτυχε μία φορά να απεργήσει η βασική μας δασκάλα, δεν θα το καταλάβαινα αν δεν μου το έλεγε το παιδί, γιατί είχε καθήκοντα για την επόμενη μέρα, δεν άλλαξε το ωράριό του κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κοίταξα...όχι το δικό μας ευτυχώς κανονικά ανοιχτό είναι.

Είναι ένα θέμα αυτό. Εμας ήταν την Δευτέρα κλειστά λόγω του Αγ. Τρύφωνα π/χο της Παλλήνης. Μου ήρθε κάπως απότομο γιατι δεν ήξερα ότι κλείνουν και τα ιδιωτικά... αλλα το μάθαμε και αυτό:-P

 

 

Nαι...κι εμείς τη Δευτέρα καθόμασταν λόγω του Αγ.Τρύφωνα! :P

Μην ανησυχείς. Ποτέ τα σχολεία στα οποία αναφερόμαστε δεν κάνουν απεργία. Ποτέ δεν είχαμε εμείς απεργίες τόσα χρόνια.

Μόνο κάποια μεγάλα όπου οι καθ/τές συνήθως είναι δημοσίου δικαίου π.χ Αρσάκειο. Σπανίως άλλα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κοίταξα...όχι το δικό μας ευτυχώς κανονικά ανοιχτό είναι.

Είναι ένα θέμα αυτό. Εμας ήταν την Δευτέρα κλειστά λόγω του Αγ. Τρύφωνα π/χο της Παλλήνης. Μου ήρθε κάπως απότομο γιατι δεν ήξερα ότι κλείνουν και τα ιδιωτικά... αλλα το μάθαμε και αυτό:-P

 

Τα ιδιωτικά σχολεία υπάγονται στην ίδια ακριβώς νομοθεσία με τα δημόσια. Σε ελάχιστα πράγματα μπορούν να διαφοροποιηθούν και στη λειτουργία τους και στο ακαδημαϊκό κομμάτι. Μόνο ως προς την απεργία, οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί ακολουθούν τον ιδιωτικό τομέα, όχι το δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, το σχολείο θα ειναι κλειστό, μας έχουν στειλει επίσημη ενημέρωση, ούτε φυλαξη δεν θα υπάρχει. Οντως απεργούν οι εκπαιδευτικοί, αυτή ήταν η ενημέρωση.

Δεν ήξερα για Αρσάκειο και Κολλέγιο, κανείς από τους γνωστούς μου δεν εχει παρόμοιο θεμα (ακόμα και στα δημοσια σχολεία) γι αυτό σκεφτηκα να ρωτήσω εδώ, παντα κάτι καινουριο μαθαίνω :)

Για να ειμαι ειλικρινής εχω βαθυτερες ανησυχίες. Σε μια προηγουμενη δουλειά μου όπου συμμετειχαμε στις απεργίες όλο το προσωπικό ήμασταν μήνες απλήρωτοι. Και μετά ακολουθησαν επισχέσεις κλπ κλπ... Ελπίζω να μην είμαστε τόσο "τυχεροί" με το σχολείο...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο του παιδιού μου, κάποιοι εκπαιδευτικοί όντως απεργούν, πχ στην τελευταία μεγάλη απεργία που έγινε το Νοέμβριο. Το σχολείο πάντως φρόντισε για τη φύλαξη των παιδιών και άν θυμάμαι καλά, τα δευτερεύοντα μαθήματα έγιναν.

 

Από τη μια απορώ λίγο ακριβώς γιατί στον ιδιωτικό τομέα δεν είθισται και επίσης, αν δεν υπάρχει φύλαξη, μας ξεβολεύει. Από την άλλη, χαίρομαι που το σχολείο σέβεται το δικαίωμα των εργαζομένων του στην απεργία.

 

Για αύριο δεν μας έχουν πει ακόμη τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το σχολείο πάντως φρόντισε για τη φύλαξη των παιδιών και άν θυμάμαι καλά, τα δευτερεύοντα μαθήματα έγιναν.

 

Από τη μια απορώ λίγο ακριβώς γιατί στον ιδιωτικό τομέα δεν είθισται και επίσης, αν δεν υπάρχει φύλαξη, μας ξεβολεύει. Από την άλλη, χαίρομαι που το σχολείο σέβεται το δικαίωμα των εργαζομένων του στην απεργία.

.

 

Πάντως ειλικρινά απορώ..... αν κάποιος γονέας εργάζεται και δεν μπορεί ή δεν θέλει ή ....ή..... να κάνει απεργία, τι τα κάνει τα παιδιά του εκείνη την ημέρα? Ολοι έχουν παπούδες??? Δε νομίζω. Εχω απορία από καιρό πάντως, τι γίνεται σε περιπτώσεις απεργιών σχολείων, όταν τα παιδιά είναι μικρά και δεν μπορούν να μείνουν σπίτι μόνα τους όλη μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ειλικρινά απορώ..... αν κάποιος γονέας εργάζεται και δεν μπορεί ή δεν θέλει ή ....ή..... να κάνει απεργία, τι τα κάνει τα παιδιά του εκείνη την ημέρα? Ολοι έχουν παπούδες??? Δε νομίζω. Εχω απορία από καιρό πάντως, τι γίνεται σε περιπτώσεις απεργιών σχολείων, όταν τα παιδιά είναι μικρά και δεν μπορούν να μείνουν σπίτι μόνα τους όλη μέρα?

κάνουν κι αυτοί, υποχρεωτικά, απεργία. θα το κάνει η αδερφή μου, αύριο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω απορία από καιρό πάντως, τι γίνεται σε περιπτώσεις απεργιών σχολείων, όταν τα παιδιά είναι μικρά και δεν μπορούν να μείνουν σπίτι μόνα τους όλη μέρα?

 

Τι κάνουμε στις έκτακτες περιπτώσεις? Αν πχ. το παιδί αρρωστήσει? Ε, αυτό κάνουμε, υποθέτω. Όλοι έχουμε ένα plan B. Μία μέρα είναι, θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε στις έκτακτες περιπτώσεις? Αν πχ. το παιδί αρρωστήσει? Ε, αυτό κάνουμε, υποθέτω.

 

Δεν μπορείς εκείνη την ημέρα να πάρεις ΑΔΕΙΑ κανονική! Αυτό όμως το κάνεις αν π.χ. αρρωστήσουν και πρέπει να μείνεις σπίτι. Γιαυτό έχω την απορία.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω καταλάβει, η απεργία στον ιδιωτικό τομέα, έναντι ποιού γίνεται? ποιός πλήγεται από αυτή?

 

Ο μοναδικός σκοπός είναι η δημιουργία ενός ευρύτατου Μπάχαλου:confused::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορείς να πάρεις άδεια κανονική; Αναρρωτική έστω;

 

Για εκείνη και μόνο εκείνη την ημέρα δεν μπορείς. Αν είναι θα πάρεις 2 μέρες να φανεί ότι είναι άλλος ο σκοπός της απουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Για εκείνη και μόνο εκείνη την ημέρα δεν μπορείς. Αν είναι θα πάρεις 2 μέρες να φανεί ότι είναι άλλος ο σκοπός της απουσίας.

 

Αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει παντού... Προβλέπεται από κάποιον νόμο;

 

Όπως και να΄χει, η απεργία είναι διαμαρτυρία. Αν σκοπεύουν να απεργήσουν όλοι (ή οι περισσότεροι) εκπαιδευτικοί-εργαζόμενοι ενός σχολείου, αναγκαστικά θα κλείσει και το σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Για εκείνη και μόνο εκείνη την ημέρα δεν μπορείς. Αν είναι θα πάρεις 2 μέρες να φανεί ότι είναι άλλος ο σκοπός της απουσίας.

 

Ο σκοπός της απουσίας είναι οτι το σχολειο θα είναι κλειστο και δεν έχω που να αφήσω το παιδι.

Μήπως εννοείς οτι στον δικό σου χώρο εργασίας δεν γίνεται αυτό για ευνόητους λόγους;

Γιατί και ΄γω στον ιδιωτικό τομέα εργάζομαι και αύριο θα πάρω άδεια γιατι ο παιδικός θα είναι κλειστός.

Link to comment
Share on other sites

Για εκείνη και μόνο εκείνη την ημέρα δεν μπορείς. Αν είναι θα πάρεις 2 μέρες να φανεί ότι είναι άλλος ο σκοπός της απουσίας.

 

Μιλάς για τον ιδιωτικό ή τον δημόσιο τομέα?

 

Γιατί στον ιδιωτικό τομέα που δουλεύω εγώ, μια χαρά κανονική άδεια θα πάρω αύριο, καθώς η κυρία που κρατάει την μικρή δεν μπορεί να φτάσει σπίτι λόγω της απεργίας των ΜΜΜ και δεν έχει και ταξί.

 

Πρώτη φορά το ακούω να μην μπορείς να πάρεις άδεια σε μέρα απεργίας, δεν έχω υπ' όψιν μου κάποιον σχετικό νόμο. Εξάλλου, η άδεια δεν δίνεται χάρισμα ώστε να θεωρηθεί ότι κοροϊδεύεις τον εργοδότη απεργώντας επί πληρωμή, η άδεια χρεώνεται και μειώνει το ετήσιο υπόλοιπο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...