Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαλώνουμε παιδάκια 10 μηνών;


Recommended Posts

Τελικά όλες τα ίδια χούμε και τις ίδιες ανησυχίες μοιραζόμαστε! Τι καλά που έχουμε η μία την άλλη! Η δικιά μου πάντως ακούει τρομερά τον απτέρα της. Της είπε όχι σε κάτι καλώδια που είχε ανακαλύψει και από τότε παέι κοντά τα κοιτάει και φεύγει! Εμένα προς το παρόν με ψιλογράφει, αλλά πιστεύω ότι με υπομονή και επιμονή θα τα καταφέρουμε... :wink:

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά όλες τα ίδια χούμε και τις ίδιες ανησυχίες μοιραζόμαστε! Τι καλά που έχουμε η μία την άλλη! Η δικιά μου πάντως ακούει τρομερά τον απτέρα της. Της είπε όχι σε κάτι καλώδια που είχε ανακαλύψει και από τότε παέι κοντά τα κοιτάει και φεύγει! Εμένα προς το παρόν με ψιλογράφει, αλλά πιστεύω ότι με υπομονή και επιμονή θα τα καταφέρουμε... :wink:

 

Πολλές φορές τα μικρούλια μας κάνουν πως δεν ακούνε για να δοκιμάσουν τα όριά μας. Αν δεν πέσουμε στην παγίδα να πιστέψουμε πως "είναι μικρό και δεν καταλαβαίνει", τότε θα δούμε αξιοθαύμαστα πράγματα από θέμα δικής τους κατανόησης στους κανόνες (κυρίως αυτούς της ασφαλείας) του σπιτιού.

 

Φυσικά και η υπομονή και η επιμονή οδηγούν σε καλά αποτελέσματα. :D:wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

να ξαναγράψω αυτά που γίνονται μιας και μεγαλώνει η μικρή με απίστευτους ρυθμούς!!!

Της λέω "Μη" και το όνομά της σε πολύ σοβαρά πράγματα και σταματάει, με κοιτάει, βάζει μια αγριάδα και κατι κραυγές, μετά παει δειλά δειλά ξανά και το ξαναλέω και της λέω "τώρα, έρχομαι..."και σηκώνομαι και οπου φύγει φύγει η μικρή!!έχει απίστευτο γέλιο. Βέβαια υπάρχουν και καποιες φορες που δεν ακούει, την πάιρνω απο εκει οσες φορες χρειαστεί λέγοντας όχι και αν κλαιει απιστευτα της δίνω κατι αλλο και ξεχνιεται (ευτυχώς)

Παντως τον αντρα μου δεν τον ακουει και πολύ... :?

Νομιζω οτι πρεπει απο μικρα να μην ενδίδουμε όσο δυσκολο και να είναι γιατι αργότερα θα μας πατησουν αλλά και πρεπει να εχει καποια όρια, ειναι και για την ασφάλειά τους! Απλώς κατα τη γνώμη μου, όχι και στα ασκοπα όχι

Παντως έεεεεχουμε δρόοοοοομο ακομα!!!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να υπάρχει ασφάλεια στο σπίτι. Αλλά επίσης και κάποια πράγματα μπορούμε να τα αφήσουμε επίτηδες για να μάθει το παιδί πως δεν μπορεί να τα πιάνει όλα.

 

Από 8 μηνών το παιδί αντιλαμβάνεται το ΟΧΙ. Άλλο που φαινομενικά δεν ανταποκρίνεται (γιατί απλά δεν του αρέσει). Ένα αυστηρό "όχι" με την αιτιολόγησή του είναι πολύ καλό για ένα παιδί. Το οποίο όμως πρέπει να συνοδεύεται από ένα... "ναι".

 

Π.χ. δεν μπορείς να παίξεις με αυτό το βάζο, θα χτυπήσεις και θα πονάς πολύ! Μπορείς όμως να κοιτάξεις αυτό το παιχνίδι (ή ότι άλλο βρει κανείς).

 

Μαθαίνει έτσι το παιδί, τον κίνδυνο που κρύβεται πίσω από αυτό που πάει να κάνει, και παράλληλα του δίνουμε μια εναλλακτική για το τι να κάνει.

 

Το είχα διαβάσει σε βιβλίο. Το δοκίμασα και στα 3 παιδιά... δουλεύει ΑΨΟΓΑ! Φυσικά θα το πραγματοποιήσω και στο επόμενο.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Ο μικρός μου τώρα που είναι 10 μηνών καταλαβαίνει το οχι, το ότι κάνει ότι δεν το άκουσε πιστεύω ότι έιναι θέμα φύλου αφού η κόρη μου πάντα άκουγε και δε έχει πειράξει τίποτα στο σπίτι. Δε με νοιάζει να μην χαλάσουν το σπίτι αλλά το να μην πάθουν κάτι, τα έχουμε προφυλαγμένα βέβαια αλλά αν είναι να γίνει το κακό δε θέλει και πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Alcyon, επειδή καταλαβαίνω από αυτό το thread και το άλλο στα ΓΕνικά Θέματα ότι το κατέχεις το θέμα :lol: , μπορείς να μας προτείνεις κανένα βιβλίο από αυτά που διάβασες, για να μαθαίνουμε κι εμείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

...... ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ? ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ. ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΚΟΥΟ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ? ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ? ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ? ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ. ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΟΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 15 ΜΗΝΩΝ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΡΠΑΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Π.Χ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΣΑΝ ΥΣΤΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΞΥΛΟ!ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΜΑΜΑ, ΜΠΑΜΠΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ Η ΜΑΜΑ ΤΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΚΕΙΝΟ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ''ΝΤΑ''! Η ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΡΕΛΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ: ΑΣΤΟ ΚΑΤΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΓΑΤΟΥΛΑ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΤΡΕΛΑ!

.png
Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

κ φυσικα δεν κανει να τα μαλωνουμε απλα τα κοιταζουμε στα ματια κ με πολυ ηρεμο τροπο τα μιλαμε κ λεμε δεν κανει αυτο.

αλλα τι απαιτηση εχεις απο ενα μωρο που οχι του λες κ μετα το ξεχναει?

εννοειτε οτι θα κανει ζημιες το μωρο αλλωστε πως θα ευχαριστηθει το παιχνιδι η την εξερευνηση?αν δεν θελει να κανει ζημιες ας μαζεψει τα αντικειμενα απο το σπιτι κ ας το μετατρεψει σε παιδοτοπο.

δεν κανει να φοβεριζουμε τα μωρα.αν ειναι δυνατον!ακου ντα.

νευριασα παρα πολυ τωρα! :evil:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι μεγαλο θεμα...λοιπον εγω καποια στιγμη τα παιδακια μου τα ειχα αψογα..εννοω με ακουγαν στα σοβαρα και ειχαν καλη επικοινωνια..τωρα πουναι ολη μερα πανω κατω (οι γονεις μου ειναι απο κατω) γινετε χαμος! βασικα κανενας δε συμφωνει με αυτα που λεω εγω!αποτελεσμα? να εχουμε μερες πραγματικης τρελλας!!!σαν την νταντα στο σκαι :) δεν πιανει ο απλος τροπος μου και πρεπει να φωναζω η να ριχνω καμια ψηλη...κατι που σιχαινομαι...αλλα δε ξερω τιαλλο να κανω :?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

α!!!ξεχασα!!! αυτο με τη γατουλα που λες....εμεις εχουμε μεγαλο ρεπερτοριο... :evil: γατες σκυλους αρκουδες λυκους...απολα!!!

στην αρχη νευριζα μετους δικους μου γιατι αυτοι τα λενε αυτα..αλλα να φανταστητε τωρα ο γιος μου πουναι 2 τους κοροιδευει και λεει μονος του αν δε φαει ασ πουμε θα το φαει η αρκουδα..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι μεγαλο θεμα...λοιπον εγω καποια στιγμη τα παιδακια μου τα ειχα αψογα..εννοω με ακουγαν στα σοβαρα και ειχαν καλη επικοινωνια..τωρα πουναι ολη μερα πανω κατω (οι γονεις μου ειναι απο κατω) γινετε χαμος! βασικα κανενας δε συμφωνει με αυτα που λεω εγω!αποτελεσμα? να εχουμε μερες πραγματικης τρελλας!!!σαν την νταντα στο σκαι :)δεν πιανει ο απλος τροπος μου και πρεπει να φωναζω η να ριχνω καμια ψηλη...κατι που σιχαινομαι...αλλα δε ξερω τιαλλο να κανω :?

 

σαν να τα λεω εγω... η "σκυλα μανα" που επειδη θελω να του μαθω 5 πραγματα και να μην του τα αλλαζουν στο κεφαλι του ειμαι κακια... αν και εχει καιρο να πεσει η "ψιλη"... παντως οταν ανακατευονται τριτοι -και εγω εχω πεθερικα απο πανω μου- ειναι αστα... ασπρο εγω, μαυρο εκεινη, οχι εγω, ελα μωρε εκεινη... γκρρρρρρρ..... :evil: και αντε ας παει στα κομματια, γιαγια ειναι, καλη πεθερα ειναι, μας βοηθαει... αλλα ελα που εγω ειμαι η μαμα του! εσυ τα μεγαλωσες τα δικα σου! ασε εμενα τωρα με το δικο μου... μπαααααα....

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το να λες στα παιδια σου θα ερθει η γατουλα,η αρκουδα ή οποιοσδηποτε αλλος δειχνει οτι εχεις χασει τον ελεγχο και περιμενεις απο τα καημενα τα ζωακια να βοηθησουν την κατασταση :lol: μα τι πραγματα ειναι αυτα βρε μανουλιτσες;;;και τι ζημιες κανει δηλαδη ενα 10μηνο μωρο; :roll: δειξτε λιγη υπομονη και να βρισκετε χρονο να ξεκουραζεστε :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλε τα ζωακια πες παει στα κομματια... εγω νευριαζω οταν ακουω -ευτυχως οχι στον δικο μου γιατι αγριευω- να τα φοβιζουν με μπαμπουλες, γυφτους, παλιατζηδες, τον τυπο που ερχεται το μεσημερι αν δεν κοιμηθεις, ξυλοποδαρους, κλοουν, οτι να'ναι... :evil:

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΓΕΛΑΕΙ ΠΟΤΕ. ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΣΙΡΙΖΑ Η ΘΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΓΑ.ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΡΠΑΞΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΥΒΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΩ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα αυτή τη συζήτηση με την παιδίατρο και μου είπε τα εξής:

Το παιδί πάνω απ'όλα θέλει αγάπη..χρειάζεται και τισ γιαγιάδες που θα το κακομάθουν(με μέτρο βέβαια που μπαίνει από τους γονείς) και λίγη αυστηρότητα και λίγη χαλαρότητα..Λίγο απ'όλα δηλαδή :lol: Μας είπε να επιλέξουμε 2-3 πράγματα που πραγματικά δεν θέλουμε να κάνει και εκεί να της λέμε αυστηρά ΜΗ και όχι με το παραμικρό γιατί αν της λέμε σε όλα ''μη'' δεν θα ακούει σε τίποτα. Το να ανακαλύψει τώρα που μπουσουλάει και που είναι στην στράτα καινούρια πράγματα είναι πάρα πολύ σημαντικό γαι την ανάπτυξή της και δεν γίνεται να είμαστε συνέχεια ''μη εδώ, μη εκεί'' παρά μόνο σε αυτά που είναι επικύνδινα. Τώρα ο κάθε γονιός κρίνει και πράττει και επίσης να μην ξεχνάμε πως το κάθε παιδί έχει διαφορετικό χαρακτήρα και διαφορετικές αντιδράσεις.. :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν άρχισε ο Άγγελος να περπατάει (έχει 2 μήνες τώρα) και να πειράζει τα πάντα στην αρχή τον πήρα με το καλό, του εξηγούσα με ήρεμο τόνο και με απλές κινήσεις να μην το ξανακάνει γιατί είναι κακό. Το μωρό με κοίταζε λες και ήμουν χαζή! :lol: Μετά λέω θα δοκιμάσω με τη φωνή. Δύο-τρεις φορές τον τρόμαξα τον καημένο και έβαλε τα κλάματα, αλλά φυσικά δεν σταμάτησε να πειράζει τα ίδια πράγματα που του "απαγόρευα". Έτσι λοιπόν μάζεψα ό,τι δεν ήθελα να πειράζει, έβαλα ασφάλειες σε ντουλάπια και συρτάρια, κάλυψα τις πρίζες και τον αφήνω να αλωνίζει. Του έχω ελεύθερα και 1-2 ντουλάπια (πχ με τις κατσαρόλες, με τα τάπερ, το συρτάρι με τις πετσέτες) και τα ανακαλύπτει και χαίρεται (απλά είμαι πάντα δίπλα του μην χτυπήσει τα δαχτυλάκια του). Στο μόνο που εξακολουθώ να του λέω αυστηρά μη είναι η κουζίνα, που πάει και γυρίζει τα κουμπιά όταν μαγειρεύω... :roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με την arma... και κατι ακομα...

 

και εμεις οι γονεις, ανθρωποι ειμαστε... και καμια φορα κανουμε λαθη... εχω φτασει στα ορια μου απο κουραση μερικες φορες με το μωρο... μια-δυο φορες εχω φωναξει... οχι στην ιδια, στον εαυτο μου... αλλα το μωρο τρομαξε και σπαραξε... και πιο παλια, μια φορα της εδινα ντε και καλα τη πιπιλα γιατι ημουνα 2 μερες αυπνη και ηθελα ενα λεπτο μονο να ησυχασω...

 

μετα ενιωθα τερας.. :(

 

μα δεν ειμαι... τωρα εχω ηρεμησει και το ξερω... και οι μαμαδες κανουν λαθη... και μετα αγκαλιες και φιλια...

 

πολυ μικρα πταισματακια δε μας κανουν κακες... μαθαινουμε και μεις με τα μωρα...

 

οσοα για αγκαλια και αγαπη... πιο πολυ γι αυτο πεινανε τα μωρακια παρα για γαλα... δε κακομαθαινουν..

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/psych/a183

μπορείτε να δείτε και αυτό το άρθρο ειναι ενδιαφέρον!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αν το σπιτι το κανουμε ασφαλες για το μεγαλωμα των παιδιων μας. Αν μαζεψουμε για κανα 2 χρονακια οτι τον εμποδιζει στην κινηση του, οτι εμεις θεωρουμε επικυνδινο τοτε τα μη ελατωνονται εκπληπτικα...Τραπεζακια με βαζα σεμεδακια κλπ αποσυρονται... κλεισιμο ολων των πριζων με προστατευτικα οπως και προστατευτικα σε σκαλες και σε γωνιες επιπλων. Μια καλη λυση ειναι τα τραβηξουμε μερικα επιπλα στην ακρη για να ανοιξει ο χωρος.... Να κρυβουμε τα ψαλιδια και τα μαχαιρια σε σημεια που το παιδι δεν φτανει...

 

Τα παιδακια συνηθως για να τραβηξουν την προσοχη μας κανουν ζημιες και αταξιες. Ας αφιερωσουμε χρονο και καλη διαθεση καθημερινη σε αυτα και ας μετρατρεψουμε ακομα και τις δουλειες του σπιτιου ενα ευχαριστο παιχνιδι. Ειμαι της αποψης οτι και αν κανουμε στο σπιτι μεσα, το παιδακι μας μπορει να συμμετεχει σε αυτο. Πχ μαγειρευουμε το εχουμε στο καρεκλακι του και του δινουμε ενα μπολ με ενα κουταλι να ανακατευει και αυτο...

 

Τα μωρακια καταλαβαινουν τα παντα. Να μιλαμε στα παιδια μας συνεχεια... Οτι και αν κανουν να ξερετε οτι δοκιμαζουν τις αντοχες μας. Καλο ειναι να θετουμε ορια και να τα τηρουμε...

 

Σκοπος ειναι να τονοσουμε την αυτοπεποιθεση των παιδιων μας με επιβραβευσεις, να τα κανουμε να ζουν στο σπιτι μας με ασφαλεια και να ειναι χαρουμενα....

Link to comment
Share on other sites

Τυψεις που νιωθω......ο μεγαλος μου ξενυχτης και πολυ ζωηρος και εγω τον μαλωνα δεν αντεχα ορισμενες φορες. οταν κοιμοταν, εκλαιγα γιατι ενιωθα χαλια.τωρα ειναι 26 χρονων παλληκαρι και μου το λεει καμμια φορα.μια συμβουλη θα σας δωσω.οσο και αν κουραζεστε μην αφησετε την δουλεια σας καλυτερα ο μισθος να πηγαινει σε γυναικα τα παιδια θα μεγαλωσουν και μετα?

Link to comment
Share on other sites

Τυψεις που νιωθω......ο μεγαλος μου ξενυχτης και πολυ ζωηρος και εγω τον μαλωνα δεν αντεχα ορισμενες φορες. οταν κοιμοταν, εκλαιγα γιατι ενιωθα χαλια.τωρα ειναι 26 χρονων παλληκαρι και μου το λεει καμμια φορα.μια συμβουλη θα σας δωσω.οσο και αν κουραζεστε μην αφησετε την δουλεια σας καλυτερα ο μισθος να πηγαινει σε γυναικα τα παιδια θα μεγαλωσουν και μετα?

 

Ετσι έτσι, για πες να μαθαίνουμε!!!!!

Σήμερα και η δικιά μου έκανε κάτι και τη μάλωσα, της έβαλα όμως για τα καλά τις φωνές. Η κυρία λίγο πριν την ταίσω βρήκε μια χαρτοπετσέτα και την κράταγε, αντε λέω να μη την πάρω να της την αφήσω να παίξει, πρόσεχα όμως μην την βάλει στο στόμα της. Γύρισα μια στιγμή να πω στον άντρα μου να βάλει νερό για το γάλα της. Και φυσικά είχε φάει ολόκληρο κομμάτι. Προσπάθησα να βάλω το δάχτυλό μου στο στόμα της να δώ μη τυχόν έχει μείνει χαρτί και η δικιά σου μου δαγκώνει το δάχτυλο το κράταγε κιόλας, και έτρεμε από τη δύναμη που έβαζε. Ακόμα πονάω. Φυσικά της έβαλα τις φωνές και εκείνη τα κλάμματα από τα νεύρα της ομως. Είναι η δεύτερη φορά που το κάνει αυτό, άλλη μια φορά έτρωγε το χαλί (ούτε σκύλος δεν θα το έκανε αυτό) και τόλμησα η μάνα να τηνπάω πιο μέσα για να μη το τρώει. Και μου τράβηξε το χέρι και το δάγκωσε. Αν και δεν το έχω ψάξει να δω αν υπάρχει σχετικό θέμα, πείτε μου εσείς σε παιδί 9 μηνών τι θα κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και γω η άσχετη? Από πόσο μηνών αρχίζουν να καταλαβαίνουν τα όρια που τους βάζεις? Εγώ έχω το εξής θέμα. Ο Κωνσταντίνος έχει αρχίσει αρκετές μέρες να τσιρίζει υπερβολικά πολύ όταν θέλει κάτι. Πιστεύω ότι δοκιμάζει τη φωνή του αλλά θέλω να του το κόψω. όταν τσιρίζει τον κοιτάω λυπημένα και δεν του χαμογελάω. Του μιλάω χαμηλόφωνα σα να με έχει στεναχωρήσει. Βέβαια ....καμμία διαφορά. Σε λίγο συνεχίζει τις τσιρίδες. :? Πώς του μαθαίνω κατι στην ηλικία των 6,5 μηνών? Με επιβράβευση? Πρακτικές λύσεις έχει καμια μανούλα?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα εννοείς ότι δαγκώνει και η δικιά σου, έτσι? Και τι κάνεις για αυτό? Εγώ χτες φώναξα, αλλά δεν νομίζω να κατάλαβε, έκλαιγε γιατί της πήρα τη χαρτοπετσέτα. Δεν ξέρω πως να το χειριστώ, ΄δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να καταλάβει. Της μιλάω συνέχεια και της εξηγώ γιατί δεν πρέπει να κάνει ορισμένα πράγματα, αλλά πέρα βρέχει. Αλλά και εγώ να ήμουν στη θέση της θα κοίταγα να συνεχίσω το παιχνίδι μου, δεν θα με ένοιαζε αν θα μου μίλαγε κάποιος. Απο τη μία την καταλαβαίνω από την άλλη δεν ξέρω πως να το χειριστώ.

 

Μαμά του Κωνσταντινούλη αυτό με τις τσιρίδες το έχουν όλα τα παιδιά, πιστεύω ότι εκτός από το να ανακαλύπτουν τη φωνή τους, με αυτό τον τρόπο εκφράζουν τη χαρά, τη δυσαρέσκεια, μιλάνε στα παιχνίδια. Βέβαια το κακό ειναι ότι μεχρι να περάσει αυτή η φαση εμείς οι μανούλες κινδυνεύουμε να καταντήσουμε υστερικές! Ευτυχώς όμως μόλις μπορέσουν να πουν συλλαβούλες, μετριάζεται η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πιστευω οτι τα πραγματα δεν ειναι καθολου απλα!Και οτι σιγουρα δεν μπορεις να τα αντιμετωπισεις ολα με ψυχραιμια!Θαρρεις και τα παιδια φτιαχτηκαν για να γινουν οι μετρητες των αντοχωνα μας!! :D:D

Ποιος δεν εχει κανει το σπιτι του παιδικη χαρα...Τα χουμε σηκωσει ολα, εχουμε ταβηξει τα παντα στην ακρη,οπου γυρισεις θα δεις παιχνιδι, αλογακι, λιονταρακι που βρηχαται, δεν υπαρχει χαμηλο συρταρι και ντουλαπι συμμαζεμενο, και οτι μπορω να κατεβασω απο ραφια γιατι τα βλεπει και τα θελει τα εχει ρημαξει..Υπαρχει ομως και ενα μικρο σκαλοπατι που ειναι η πορτα και ανεβαινεις πανω..παει εκει συνεχεια!!Στην αρχη την λεγαμε οοοχι, απαγορευεται και τετοια, και κατεβαινε μετα ξεθαρρεψε και καθως μεγαλωσε αρχισε τους τσαμπουκαδες και μολις της λες "κατεβα θα πεσεις,δεν αφηνει η μαμα" κατεβαινει και χτυπιεται σπαρακτικα στο κλαμα!!Το κανεις μια, δυο την παιρνεις με το καλο, της εξηγεις, της μιλας χαμηλοφωνα, την απασχολεις με κατι αλλο ακολουθεις τις τακτικες απο τις προλαλησασες ε στην εκατοστη που θα το κανει-γιατι θα υπαρξει και εκατοστη-γιατι ως γνωστον δεν ξεχναν τι θα κανεις!Δεν θα τσιριξεις?Σας ρωταω!!Τα νευρα θα ειναι κροσια ή δεν θα ειναι????Ποσες φορες να μετρησεις μεχρι το 10 απο μεσα σου για να μην σε πιασει κριση!!!Εεεε πειτε μου???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...