Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΑΤΕΒΗΚΕ" η παράσταση του Εθνικού


sofi@p

Recommended Posts

Προς προβληματισμό:

 

 

 

«Το Θέατρο είναι τόπος ελεύθερης έκφρασης και ελεύθερου διαλόγου» σημειώνει σε ανακοίνωση του το Διοικητικό συμβούλιο του Εθνικού Θεάτρου.

Σε κείμενο που έδωσαν σήμερα στη δημοσιότητα μιλούν για τη δύσκολη θέση στην οποία βρέθηκε ο καλλιτεχνικός του διευθυντής, αλλά τάσσονται, κατά της αυλαίας, στην παράσταση η «Ισορροπία του Nash».

Ολόκληρο το κείμενο:

«Κατανοούμε τη δύσκολη θέση στην οποία βρέθηκε ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής και την αγωνία του μήπως συμβεί κάτι έκρυθμο στο κοινό, τους ηθοποιούς και τους συντελεστές της παράστασης η «Ισορροπία του Nash», αλλά πιστεύουμε ότι έπρεπε να ολοκληρώσει τον κύκλο της και διαφωνούμε με το κατέβασμα του έργου. Μα πιο πολύ απ' όλα θέλουμε να εκφράσουμε δημοσίως την αγωνία μας γιʼ αυτή την αδιανόητη επίθεση που υφίσταται η τέχνη τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας.

Κάποιοι επιθυμούν να μας ρίξουν σ' ένα βαθύ συντηρητισμό και μάλιστα σε μια στιγμή που γύρω μας καταρρέουν όλα τα αυτονόητα. Εξαφανίζεται πλέον και η απλή λογική: από πού κι ως πού όταν ο καλλιτέχνης μιλάει για ένα θέμα και το ερευνά, σημαίνει ότι το αγκαλιάζει και το ενστερνίζεται; Από πότε υπάρχουν στην τέχνη θέματα ταμπού; Θα ʽπρεπε να διαγραφούν λαμπρά κομμάτια από τη λογοτεχνία, τον κινηματογράφο, το θέατρο, αν υπερίσχυε αυτή η αόρατη λίστα απαγορεύσεων!

Ο Αισχύλος θα περνούσε πολύ άσχημα, αν ήταν σύγχρονός μας, επειδή είχε την τόλμη στους "Πέρσες" να εστιάσει στον πόνο και στο θρήνο των εχθρών και μάλιστα λίγα χρόνια αφότου αυτοί είχαν κατακάψει τη χώρα του. Πολεμιστές από τη Ναυμαχία της Σαλαμίνας ζούσαν ακόμη όταν πρωτοανέβηκε η παράσταση. Κι απ' ότι ξέρουμε δεν απειλήθηκε η σωματική του ακεραιότητα.

Η τέχνη οφείλει να φιλοξενεί τη φωνή των αδικημένων αλλά και των αδικούντων. Αλλιώς δεν θα ʽπρεπε να ανεβαίνει κανένα έργο του Σαίξπηρ».

 

 

αυτό να προσπαθούν στο βωμό της τέχνης να μην θέλει να αναλάβει κανείς ευθύνες με ξεπερνά... και ερωτώ θα δεχόσασταν το Εθνικό Θέατρο να ανεβάζει έργα βασισμένα σε βιβλίο ενός παιδόφιλου με θέμα την παιδοφιλία???

έχουμε ξεφύγει εντελώς μου φαίνεται... και για τους κυρίους του Εθνικού που δεν το θυμούνται ο Ξηρός ήταν ένας ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ - ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ! Υμνήστε το έργο του κύριοι του Εθνικού μας θεάτρου και ας μείνουμε εμείς οι συντηρητικοί.... ο παραλληλισμός δε με τον Σαίξπηρ και τον Αισχύλο είναι υποτιμητικό για τους ίδιους...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτό να προσπαθούν στο βωμό της τέχνης να μην θέλει να αναλάβει κανείς ευθύνες με ξεπερνά... και ερωτώ θα δεχόσασταν το Εθνικό Θέατρο να ανεβάζει έργα βασισμένα σε βιβλίο ενός παιδόφιλου με θέμα την παιδοφιλία???

έχουμε ξεφύγει εντελώς μου φαίνεται... και για τους κυρίους του Εθνικού που δεν το θυμούνται ο Ξηρός ήταν ένας ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ - ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ! Υμνήστε το έργο του κύριοι του Εθνικού μας θεάτρου και ας μείνουμε εμείς οι συντηρητικοί.... ο παραλληλισμός δε με τον Σαίξπηρ και τον Αισχύλο είναι υποτιμητικό για τους ίδιους...

 

Αυτό πως προκύπτει;

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως προκύπτει;

 

Από το ότι δίνουν βήμα σε ένα δολοφόνο να μιλήσει.... δυστυχώς σε αυτό δεν μπορεί να δοθεί και ο αντίλογος.. το βήμα δηλ. στα θύματα... γιατί φρόντισαν κάποιοι σαν τον Ξηρό να μην έχουν ποτέ ξανά λόγο στη ζωή τους... σε έναν κατα συρροήν δολοφόνο η θέση που του αξίζει είναι η φυλακή... όλα τα άλλα απλώς τον "προβάλλουν" και των "προωθούν"...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δημόσιοι φορείς προβάλλουν τις απόψεις του Άνθιμου:rolleyes:...

 

Ποιοι δημόσιοι φορείς το κάνουν αυτό; Δεν εννοείς τα κρατικά ΜΜΕ, φαντάζομαι.

 

Ποιοι ειναι υπερ-προοδευτικοί; Και ποιος τους βαφτιζει ετςι;

Η προοδος δεν ειναι απλα προοδος; Υπαρχει υπερ-προοδος; Δηλαδη σουπερ; Ή παραπανω απο οσο πρεπει; Και ποσο πρεπει;

Το παν ειναι μια αποψη να εκφραζεται με σεβασμο προς τους αλλους.

 

Οι υπέρ-προοδευτικοί είναι οι μούφα προοδευτικοί. Αυτοί που θα υποστηρίξουν οποιαδήποτε αλλαγή έρχεται σε αντίθεση με τα ειωθότα, εντελώς άκριτα, μόνο και μόνο για να φανούν ρηξικέλευθοι και πρωτοπόροι. Οι φανατικοί (και φανατισμένοι) της αλλαγής, που ποτέ δεν εκφράζονται με σεβασμό για τους άλλους. Και δεν καταλαβαίνουν ούτε ότι είναι πιόνια οι ίδιοι, ούτε ποιος τους κινεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι υπέρ-προοδευτικοί είναι οι μούφα προοδευτικοί. Αυτοί που θα υποστηρίξουν οποιαδήποτε αλλαγή έρχεται σε αντίθεση με τα ειωθότα, εντελώς άκριτα, μόνο και μόνο για να φανούν ρηξικέλευθοι και πρωτοπόροι. Οι φανατικοί (και φανατισμένοι) της αλλαγής, που ποτέ δεν εκφράζονται με σεβασμό για τους άλλους. Και δεν καταλαβαίνουν ούτε ότι είναι πιόνια οι ίδιοι, ούτε ποιος τους κινεί.

Ε, ωραια, αλλα αυτο δεν αδικει τον "κανονικο" προοδευτικο;

Αν εδω ειναι ο προοδευτικος με την καλη εννοια που λεμε, διπλα του ειναι σαν λεξη ο υπερπροοδευτικος που ειναι απλα μπούρδας;

Κολλησα στις λεξεις, μη δινεις σημασια...

Link to comment
Share on other sites

Από το ότι δίνουν βήμα σε ένα δολοφόνο να μιλήσει.... δυστυχώς σε αυτό δεν μπορεί να δοθεί και ο αντίλογος.. το βήμα δηλ. στα θύματα... γιατί φρόντισαν κάποιοι σαν τον Ξηρό να μην έχουν ποτέ ξανά λόγο στη ζωή τους... σε έναν κατα συρροήν δολοφόνο η θέση που του αξίζει είναι η φυλακή... όλα τα άλλα απλώς τον "προβάλλουν" και των "προωθούν"...

 

Αυτό που λές είναι ένα άλμα λογικής. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι τον εξυμνουν. Μόνο κάποιος που έχει δει την παράσταση μπορεί να μας διαφωτίσει.

Οι συντελεστές της πάντως, το αρνούνται.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα κρατικά ΜΜΕ, η εκκλησία:P:p

 

Να με συγχωρείς, αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα για την "προβολή των απόψεων του Άνθιμου από δημόσιους φορείς". Το γιατί το θεωρώ αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.efsyn.gr/arthro/gkoyantanamo-toy-savva-xiroy-epi-skinis

 

 

 

για διαβάστε κι αυτό... ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις της σκηνοθέτιδος.... που προφανώς περνάνε και στο έργο που ανέβασε....

 

Δεν σκεφτήκατε ότι υπάρχει μεγάλη ευαισθησία σε μερίδα της ελληνικής κοινωνίας για τα εγκλήματα της 17Ν; Το αίμα είναι ακόμα νωπό. Μα εγώ δεν μιλάω καθόλου για τη δράση της οργάνωσης, δεν με αφορά η δράση της, με αφορούν μόνο οι άνθρωποι.

βʼ Δηλαδή, ο Σάββας;

Ναι, ως ένα παράδειγμα ανθρώπου που υπέστη παραβιάσεις των δικαιωμάτων του.

βʼ Ενστερνίζεστε, δηλαδή, την άποψή του;

Στον βαθμό που βρήκα τις ίδιες καταγγελίες και στα πρακτικά της δίκης.

βʼ Από τους δικούς του ανθρώπους;

Ναι.

βʼ Τότε δικαιώνει την άποψή του ότι υπέστη κακοποίηση και ότι η Ελλάδα δεν είναι κράτος δικαίου.

Δεν είναι ο μόνος που στερήθηκε στην Ελλάδα τα δικαιώματά του. Απλώς χρησιμοποιώ ένα ακραίο παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές είναι ένα άλμα λογικής. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι τον εξυμνουν. Μόνο κάποιος που έχει δει την παράσταση μπορεί να μας διαφωτίσει.

Οι συντελεστές της πάντως, το αρνούνται.

 

καποιος που έχει δει την παράσταση μπορεί να κρίνει την ποιότητά της.. εμένα η ένστασή μου δεν είναι εάν πρόκειται για ένα ποιοτικό έργο ή όχι.. έγκειται στο γεγονός ότι δεν θα έπρεπε να "χρησιμοποιηθεί" το βιβλίο ενός δολοφόνου για μία παράσταση που την χρηματοδοτούμε όλοι μας.. επίσης στην ανακοίνωση λένε οι συγγενείς των θυμάτων να μην την δουν.. δηλ. απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό??

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.efsyn.gr/arthro/gkoyantanamo-toy-savva-xiroy-epi-skinis

 

 

 

για διαβάστε κι αυτό... ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις της σκηνοθέτιδος.... που προφανώς περνάνε και στο έργο που ανέβασε....

 

δηλαδή εγώ τώρα που δεν με νοιάζει εάν καταπατήθηκαν τα προσωπικα δικαιώματα του τρομοκράτη / δολοφόνου είμαι κακός άνθρωπος??

επίσης, μπορώ να πληροφορήσω την σκηνοθέτη και τον λεπτομερή τρόπο που πέθανε ένα από τα θύματά του.. αλλά ποιος νοιάζεται για τα δικαιώματα του θύματος?? αφού τόσο κόπτεται για την τέχνη η συγκεκριμένη σκηνοθέτης ας πάει να πάρει μαρτυρίες από τους συγγενείς των θυμάτων και ας ανεβάσει ένα έργο βασισμένο σε αυτά...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος θα με κάνετε να ευχηθώ να είχα δει την παράσταση! :P

 

γκουχ γκουχ αδιαφορώ παγερά για το αν καταπατήθηκαν τα ανθρώπινα δικαιώματα του συγκεκριμένου τρομοκράτη και κατά συρροή δολοφόνου και το δηλώνω ευθαρσώς. Εκτός πια αν του κάνανε βασανιστήρια α λα Μακρόνησος, που αμφιβάλλω πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος θα με κάνετε να ευχηθώ να είχα δει την παράσταση! :P

 

γκουχ γκουχ αδιαφορώ παγερά για το αν καταπατήθηκαν τα ανθρώπινα δικαιώματα του συγκεκριμένου τρομοκράτη και κατά συρροή δολοφόνου και το δηλώνω ευθαρσώς. Εκτός πια αν του κάνανε βασανιστήρια α λα Μακρόνησος, που αμφιβάλλω πάρα πολύ.

 

ότι και να του έκαναν δεν συγκρίνεται με αυτά που έκανε ο ίδιος!!!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος θα με κάνετε να ευχηθώ να είχα δει την παράσταση! :P

 

Αυτο που θα με δικαιωνε προσωπικα, θα ηταν να μην ειχε πατησει ανθρωπος να τη δει. Οχι η απαγορευση αυτη καθεαυτη οπως εγινε, δεν νιωθω δικαιωμενη απο αυτο.

Δηλαδη να μπορω εγω με την σταςη μου, με τις πραξεις μου, να "φωναξω" οτι ειτε την ανεβασες ειτε οχι αυτη η μ@κακία, κυριε, ειναι ενα και το αυτο: ενα ασημαντο, ανυπαρκτο πραγμα.

Το απορριπτω απο επιλογη και ελευθερη βουληση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι κακό να ξεχνάμε, παραθέτω λινκ με αποσπάσματα του βιβλίου για το οποίο συζητάμε. Απορώ ειλικρινά τι βρήκε να συζητήσει η σκηνοθέτις με το συγκεκριμένο άτομο. Αν έψαχνε φυλακισμένους, των οποίων τα ανθρώπινα δικαιώματα παραβιάστηκαν, θα μπορούσε να είχε βρει πολύ, μα πολύ πιο αδικημένους. Το μόνο λογικό συμπέρασμα είναι πως τον χρησιμοποίησε σαν όνομα, οπότε καλό θα ήταν να απέφευγε τις υποκριτικές μελό δηλώσεις περί προσωπικών χαμηλών τόνων και σφοδρής κατάπληξης.

http://www.koutipandoras.gr/article/109114/savvas-xiros-den-theoro-oti-eimai-tromokratis-den-yparhei-pia-i-17noemvri-apospasmata

 

Βγήκε και ο γιος του άλλου δολοφόνου να την υπερασπιστεί. :rolleyes: Δε μπορώ να φανταστώ μεγαλύτερη ξεφτίλα. Όποια κι αν ήταν η πρόθεσή της, τελοσπάντων, μετά από αυτή την παρέμβαση, αν ήμουν στη θέση της θα ήθελα να πέσω απ' την Ακρόπολη.

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/2114976/o-gios-tou-koufontina-epitithete-stin-kivernisi-gia-to-katevasma-tis-parastasis-xirou

 

Αλλά για είμαστε ακριβοδίκαιοι, κάτι μου λέει πως τίποτα δεν θα είχε συμβεί αν έλειπε ένα τουίτ-ξερόβηχας από την αμερικανική πρεσβεία: http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26509&subid=2&pubid=113900461

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που θα με δικαιωνε προσωπικα, θα ηταν να μην ειχε πατησει ανθρωπος να τη δει. Οχι η απαγορευση αυτη καθεαυτη οπως εγινε, δεν νιωθω δικαιωμενη απο αυτο.

Δηλαδη να μπορω εγω με την σταςη μου, με τις πραξεις μου, να "φωναξω" οτι ειτε την ανεβασες ειτε οχι αυτη η μ@κακία, κυριε, ειναι ενα και το αυτο: ενα ασημαντο, ανυπαρκτο πραγμα.

Το απορριπτω απο επιλογη και ελευθερη βουληση.

 

Ακριβώς!

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, ποια αποκαλύφθηκε ότι ήταν τελικά αυτή η οργάνωση. Ένα μάτσο κακομοίρηδες, με κακή σχέση με το νερό και το σαπούνι, με άσχημα παιδικά χρόνια, που τα βρήκαν διάφοροι εναλλακτικοί χώροι και τα ενέταξαν άνευ όρων στις τάξεις τους. Γιατί τέτοια άτομα ψάχνουν, που χειραγωγούνται. Ζωές χωρίς αξίες, ξοδεμένες στο όνομα κατασκευασμάτων του μυαλού. Ας γελάσω αξίες ήταν η δήθεν επανάσταση ή ό,τι νομίζανε ότι έκαναν.

 

Άνθρωποι που τους φταίει το σύστημα, που στην ουσία είχαν ασταθείς - αδιάφορες - ανεπαρκείς οικογένειες, επειδή είμαστε και σε φόρουμ με μαμάδες.

 

Δηλαδή με ποιο δικαίωμα τέτοιοι άνθρωποι άφησαν παιδιά χωρίς γονείς;

 

Είδαμε και στη σκηνή του Εθνικού μια προσπάθεια πιστής αναπαράστασης των γενονότων, με λιγδωμένα μαλλιά. Το είδαμε και αυτό.

 

Με εκνευρίζει που νοικοκύρηδες άνθρωποι, λόγω του ότι ιδεολογικά ή συναισθηματικά ή για τον όποιο λόγο κλίνουν προς κάποιους χώρους, παραβλέπουν ένα σωρό ουσιώδη σημεία της όλης υπόθεσης. Το αστείο παρατράβηξε πια. Έχω γνωστούς που δεν περνάνε ούτε περάσανε ποτέ από τα Εξάρχεια και κυνηγάνε τα παιδιά τους αν τυχόν βγουν στους 20 βαθμούς κελσίου να τους φορέσουν τη ζακέτα. Που στα λόγια κάπου κάνουν τους απολογητές του κάθε Ξηρού, όταν τίθεται το θέμα.

 

Όπως και για διάφορα άλλα θέματα της επικαιρότητας, που παρασύρεται ο καθένας ανάλογα με ποιο μαντρί αισθάνεται πιο κοντά του.

Link to comment
Share on other sites

Οτι θιχτηκαν τα δικαιωματα του Ξηρου και η κυρια ευαισθητοποιηθηκε και ηθελε να εκφρασει την αντιθεση της στην παραβιαση δικαιωματα κρατουμενων...και ο αδικημενος που σκεφτηκε να χρησιμοποιησει ηταν ο Ξηρος...ετσι γιατι της το προτιναν και το θεωρησε ενδιαφερον.Μαλιστα...

 

Καλα εκαναν και κατεβασαν την παρασταση...λογω ηλιθιοτητας της κυριας...Τα συγχαρητηρια μου σε οσους και οσες ενστερνιζονται τις ευαισθησιες της.

 

Αν δε διαβαζα τις δηλωσεις τηςμπορει το θεμα να αφηνε αδιαφορη ακομα και να συμφωνουσα με οσες λετε ι δεν κρινουμε κατι που εχουμε δει.Αλλα υπο το ρπισμα αυτων ν δηλωσεων...πολυ καλα εκαναν και κατεβασαν το εργο.

Link to comment
Share on other sites

Ζούμε σε μια ευνομούμενη κοινωνία, όπου και οι εγκληματίες έχουν δικαιώματα...οι κλέφτες, οι βιαστές, οι τρομοκράτες, οι έμποροι ναρκωτικών...Η δημοκρατία μας και ο πολιτισμός μας βασίζονται ακριβώς στο ότι δεν καταδεχόμαστε να πέσουμε στο επίπεδό τους, όση απέχθεια κι αν μας προκαλούν. Αυτό μας ξεχωρίζει από τις εποχές του "οφθαλμόν αντί οφθαλμού", του μεσαίωνα, του ολοκληρωτισμού.

 

Το ότι μια σκηνοθέτης βρίσκει σημαντικό το θέμα της πιθανής καταπάτησης των δικαιωμάτων ενός τρομοκράτη, μπορεί να είναι αδιάφορο, άστοχο, προκλητικό, ανόητο, είναι όμως δικαίωμά της, και είναι κατάκτηση μιας ώριμης κοινωνίας να μη θεωρεί ότι έχει κάτι να φοβηθεί από αυτό.

 

Πραγματικά κάποια από αυτά που γράφονται με τρομάζουν...

Link to comment
Share on other sites

Το να μιλάει ο Ξηρός για καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων μου φαίνεται εξοργιστικό!!! Τα ανθρώπινα δικαιώματα έπρεπε να τα σκεφτεί πριν αφαιρέσει ανθρώπινες ζωές. Μέγιστος υποκριτής!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δίκιο έχεις Νίκη κι εγώ μετά που διάβασα τα παραλειπόμενα φόρτωσα. novak ευτυχώς ή δυστυχώς κάποιες από μας δεν είμαστε και τόσο large απέναντι σε συγκεκριμένους τύπους εγκληματιών...δε μιλάμε για κλέφτες ούτε για ναρκομανείς, που ειδικά οι τελευταίοι κάνουν κακό μόνο στον εαυτό τους. Αλλά να κλαίγεται ένας κατά συρροή δολοφόνος για καταπάτηση ανθρώπινων δικαιωμάτων, αν εσένα σου προκαλεί οίκτο, εμένα μου προκαλεί αηδία. Μια ζωή πολεμούσε το σύστημα, τον χαλούσε το σύστημα, τώρα έχει την απαίτηση να τον προστατέψει το σύστημα. Μάλιστα. Φοβερός ιδεολόγος. Υπάρχουν, το επαναλαμβάνω, πολύ πιο αδικημένοι άνθρωποι να τους δείξουμε την ευαισθησία μας πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα, αν όντως έχουμε ευαισθησία για τα δικαιώματα των κρατουμένων, μόνο που δεν τους λένε Ξηρούς και δεν τους ξέρουμε. Γιατί, στην τελική, τι του κάνανε; Για τι συγκεκριμένα παραπονιέται;

Link to comment
Share on other sites

novak ευτυχώς ή δυστυχώς κάποιες από μας δεν είμαστε και τόσο large απέναντι σε συγκεκριμένους τύπους εγκληματιών...δε μιλάμε για κλέφτες ούτε για ναρκομανείς, που ειδικά οι τελευταίοι κάνουν κακό μόνο στον εαυτό τους. Αλλά να κλαίγεται ένας κατά συρροή δολοφόνος για καταπάτηση ανθρώπινων δικαιωμάτων, αν εσένα σου προκαλεί οίκτο, εμένα μου προκαλεί αηδία. Μια ζωή πολεμούσε το σύστημα, τον χαλούσε το σύστημα, τώρα έχει την απαίτηση να τον προστατέψει το σύστημα.

 

Δεν με κατάλαβες...Κανένας οίκτο δεν μου προκαλεί η καταπάτηση των δικαιωμάτων του...Μου είναι αδιάφορο τί αισθάνεται ο ίδιος, και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι είναι εξοργιστικό και γελοίο να παραπονιέται. Όμως, θέλω να υπάρχει ένα σύστημα που να ορίζει και να προστατεύει τα δικαιώματα όλων, άσχετα με το τί πιστεύω εγώ προσωπικά ανά περίπτωση. Γιατί είναι το ίδιο σύστημα που θα φροντίσει να μην καταπατηθούν τα δικαιώματα ενός απλού χρήστη ναρκωτικών, όπως λες, ή να μην καταδικαστεί ένας αθώος. Αν αρχίσουμε να αποδεχόμαστε εξαιρέσεις ανοίγουμε ένα επικίνδυνο παραθυράκι.

 

Δεν μιλάω για το κοινό περί δικαίου αίσθημα, που θα κάνει τον οποιονδήποτε να νιώσει μια κάποια ικανοποίηση στην ιδέα ότι πχ. ένας βιαστής έφαγε μερικές μπούφλες κατά τη σύλληψη. Άλλο το τί νιώθουμε, τί σκεφτόμαστε, και άλλο το τί ορίζει το σύστημα και ο νόμος.

 

Πάντως το θέμα εδώ δεν είναι αν καταπατήθηκαν ή όχι τα δικαιώματά του, αλλά αν πρέπει να υπάρχει μια παράσταση που να ασχολείται με αυτό το θέμα. Προσωπικά δεν με ενοχλεί να υπάρχει μια τέτοια παράσταση (ανάμεσα στις πάνω από 100 που παίζονται αυτή τη στιγμή στα θέατρα). Όπως πολύ ωραία έγραψε μια άλλη κοπέλα, όταν προκαλείται το κοινό περί δικαίου αίσθημα από ένα καλλιτεχνικό έργο, η καλύτερη απάντηση είναι η αδιαφορία του κοινού και η "περιθωριοποίηση" του έργου αυτού, όχι η λογοκρισία και η φίμωση.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση. Πρώτα απόλα οι συντελεστές κατέβασαν μόνοι τους το έργο, επίσημα δεν τους φίμωσαν. Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες κατέβηκε το έργο ήταν αμφιλεγόμενες. Αναφέρθηκε ότι οι συντελεστές δέχτηκαν απειλές.

 

Τώρα θα γίνω γραφική, αλλά αυτοί που υποστηρίζουν τα δικαιώματα του Ξηρού καταγγέλουν πρακτικές απειλών από όπου και αν προέρχονται; ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ! Τα δικαιώματα των "ταξικών τους εχθρών" δεν τους προβληματίζουν.

 

Θα ήθελα να ανοίξει αυτή η κουβέντα στην κοινωνία προσωπικά, γιατί είναι ώρα να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους.

 

Ο κάθε Ξηρός, αν συγκριθεί με ένα μέλος της κοινωνίας που δεν έχει κάνει "τιποτα" για κοινωνικούς "αγώνες", είναι απείρως πιο άχρηστος και επικίνδυνος για την κοινωνία. Πιο χρήσιμος είναι ένας ψαράς, ένας οδοκαθαριστής, ένας άεργος ακόμα.

 

Με ανησυχεί και ως μητέρα το φαινόμενο του να τους χαϊδεύουμε τα αυτιά, γιατί υπάρχει μερίδα της νέας γενιάς, που δεν έχει δουλειά ούτε ψάχνει και είναι προφανές από την εμφάνισή τους και τα καλύτερα χρόνια της ζωής τους τα "επενδύουν" σε "αγώνες" που καπελώνει ο κάθε τυχάρπαστος πολιτικάντης.

 

Και το να βλέπουν ασπρομάλληδες "αγωνιστές" να περιμένουν από το σύστημα τα καλά γεράματα όσο στη ζωή τους δεν προσέφεραν ουσιαστικά, χωρίς κανείς να λέει "κάτσε ρε παιδιά, εδώ το τερματίσαμε", δεν είναι ό,τι καλύτερο.

 

Με αυτή την έννοια, δεν συμφωνώ με την τακτική, άστους βρε παιδί μου, αδιαφορησε. Η αδιαφορία φταίει για ήδη εγκατεστημένες άσχημες συμπεριφορές και για άσχημα πρότυπα από μερίδα της κοινωνίας που για συγκυριακούς λόγους παραμένει ανερμάτιστη. Αυτός που φροντίζει το παιδί του αλλα κάπου ικανοποιείται γιατί με το ότι οι καθαρίστριες γίνανε γραμματείς, νοιάζεται στα αλήθεια για τις επόμενες γενιές των παιδιών ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ που θα ξοδέψουν τη ζωή τους παρασιτικά;

Link to comment
Share on other sites

 

την πήραν την άδεια της Διοίκησης, πριν την ανεβάσουν?

 

και μετά μιλάνε αυτοί για "δικτατορία"...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...