Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΑΤΕΒΗΚΕ" η παράσταση του Εθνικού


sofi@p

Recommended Posts

Ζούμε σε μια ευνομούμενη κοινωνία, όπου και οι εγκληματίες έχουν δικαιώματα...οι κλέφτες, οι βιαστές, οι τρομοκράτες, οι έμποροι ναρκωτικών...Η δημοκρατία μας και ο πολιτισμός μας βασίζονται ακριβώς στο ότι δεν καταδεχόμαστε να πέσουμε στο επίπεδό τους, όση απέχθεια κι αν μας προκαλούν. Αυτό μας ξεχωρίζει από τις εποχές του "οφθαλμόν αντί οφθαλμού", του μεσαίωνα, του ολοκληρωτισμού.

 

Το ότι μια σκηνοθέτης βρίσκει σημαντικό το θέμα της πιθανής καταπάτησης των δικαιωμάτων ενός τρομοκράτη, μπορεί να είναι αδιάφορο, άστοχο, προκλητικό, ανόητο, είναι όμως δικαίωμά της, και είναι κατάκτηση μιας ώριμης κοινωνίας να μη θεωρεί ότι έχει κάτι να φοβηθεί από αυτό.

 

Πραγματικά κάποια από αυτά που γράφονται με τρομάζουν...

 

Εμένα πιο πολύ με τρομάζει η καθοδήγηση του κόσμου από κάτι τέτοιες "ψαγμένες" σκηνοθέτισες... ας μας πει ποια δικαιώματα καταπατήθηκαν... (προσωπικά σκασίλα μου) αλλά λέμε τώρα... αντ' αυτού πετάνε φανφάρες για τις φανφάρες και ξέρεις πόσα προβατάκια υπάρχουν από κάτω να ακολουθούν??? με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.. το θλιβερό είναι ότι αυτοί πληρώνονται από τον Ελληνικό λαό για να κάνουν τέχνη!!! που αν είχε στόμα να μιλήσει η τέχνη θα είχε πει πολλά!!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαιρετώ την όμορφη παρέα!

 

Εγώ πάλι, έχω την εξής απορία:Θα γινόταν τόσο ντόρος καλώς ή/και κακώς εννοούμενος, αν οι συντελεστές δεν συμπεριλάμβαναν στο έργο αποσπάσματα από το βιβλίο του Ξηρού?Ή από τα πρακτικά της δίκης του;Ή, αν ακόμη και στην περίπτωση που αυτά συμπεριλαμβάνονταν, αλλά οι συντελεστές δεν είχαν φροντίσει επιμελώς να μας ενημερώσουν?

 

Απλά, λιτά, ορθά, κοφτά ΟΧΙ.Κατά την άποψή μου είναι ακόμη τραγικότερο να προκαλείς το λαϊκό αίσθημα για να διαφημίσεις το..."πόνημά" σου. Και να το παίζεις μετά θιγμένος, λογοκριμένος, κλπ-κλπ.Και να μας λες και "δημοκρατικά", ότι οι μόνοι που δικαιούνται να έχουν αντιρρήσεις είναι οι συγγενείς των θυμάτων.

 

Τι να πει κανείς...

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

 

Πάνω, κάτω και πλαγίως. :roll:

 

Αστεία πράγματα, αλλά δεν είναι για να γελάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...