Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβος κ αγχος στη δευτερη μου καισαρικη


Recommended Posts

κοριτσια γεια σας...εκτος απο ολα αυτα που μας αγχωνουν στην εγκυμοσυνη,τωρα αγχωνομαι κ με τη καισαρικη μου...ειμαι 29 βδομαδων κ ενω κ στο πρωτο ειχα κανει καισαρικημε ραχιαια κ ειχαν παει ολα καλα,τωρα τρεμωωωω.Ισως επειδη ξερω πανω κατω τη διαδικασια...τι να πω...Παντως φοβαμαι μη παθω τιποτα κ δεν ξαναδω το παιδι μου κτλ...οτι ολα τα στραβα σε εμενα θα συμβουν τελοσπαντων....φοβαμαι μη παθω αιμοραγια,μη παθω θρομβωση, μη με επιρεασει η ραχιαια κ.α,τι θα κανω??ειμαι η μονη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια γεια σας...εκτος απο ολα αυτα που μας αγχωνουν στην εγκυμοσυνη,τωρα αγχωνομαι κ με τη καισαρικη μου...ειμαι 29 βδομαδων κ ενω κ στο πρωτο ειχα κανει καισαρικημε ραχιαια κ ειχαν παει ολα καλα,τωρα τρεμωωωω.Ισως επειδη ξερω πανω κατω τη διαδικασια...τι να πω...Παντως φοβαμαι μη παθω τιποτα κ δεν ξαναδω το παιδι μου κτλ...οτι ολα τα στραβα σε εμενα θα συμβουν τελοσπαντων....φοβαμαι μη παθω αιμοραγια,μη παθω θρομβωση, μη με επιρεασει η ραχιαια κ.α,τι θα κανω??ειμαι η μονη?

 

Γεια σου maryl. Μάλλον όλο αυτό το άγχος είναι λόγω του ότι κόντεψε ο καιρός. Να απομακρύνεις κάθε αρνητική σκέψη και να σκέφτεσαι μόνο θετικά! Όλα θα πάνε μια χαρά. Γνωστή μου έκανε τρεις καισαρικές και μάλιστα η τρίτη ήταν ακριβώς ένα χρόνο μετά τη δεύτερη! Και ήταν μια χαρά, όλα κύλησαν ομαλά και μπορώ να πω ότι ήταν και πολύ καλύτερα στην τρίτη καισαρική από ό,τι στην πρώτη!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτά έτρεμα στη δεύτερη καισαρική. Μέχρι φάκελο με οδηγίες ανατροφής του μεγάλου μου γιου είχα αφήσει, γιατί φοβόμουν πως κι εγώ και το μωρό θα μέναμε πάνω στη γέννα. Βουνό μου φαινόντουσαν όλα. Τελικά γέννησα και πετούσα! Καμία σχέση η πρώτη με τη δεύτερη (η πρώτη ήταν έκτακτη και υπέφερα πάρα πολύ). Κι όλες οι γνωστές μου που γέννησαν με καισαρικές, το ίδιο είπαν - αν και σε εμάς που η πρώτη ήταν απρογραμμάτιστη, η διαφορά μάς φάνηκε πολύ πιο έντονη.

Link to comment
Share on other sites

Πάω κι εγώ για την δεύτερη κι είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Σκοπεύω να κάνω όπως η Αγγελίνα, να αφήσω οδηγίες γιατί... δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα τη βγάλω καθαρή. Την πρώτη φορά δεν ήξερα τι γινόταν, έκανα ό,τι μου έλεγαν. Τώρα που ξέρω μ'έχει πιάσει τρόμος :cool:

Link to comment
Share on other sites

αχ δεν ειμαι τελικα η μονη....αν κ πιστευω οτι οσο περνουν οι βδομαδες κ βαραινουμε,δεν αναπνευουμε,δεν μπορουμε γενικως ουτε να σκυψουμε,θα παρακαλαμε στο τελος να ερθει η ωρα της καισαρικης...τετοια λεω κ παρηγοριεμαι...ειλικρινα παντως θα εκανα 5 παιδια αν δεν ημουν τοσο φοβιτσιαρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως η δεύτερη καισαρική είναι πολύ πιο ανώδυνη από την πρώτη. Ξέρεις τι να περιμένεις κι έτσι κάνεις πιο εύκολα υπομονή. Στη δεύτερη έχεις την αίσθηση πως όλα περνάνε πιο σύντομα από την πρώτη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε καμια συμβουλη για πιο γρηγορη αναρρωση κλπ;

Στον γιο μου ημουν τυχερη και παρ' ολο που ηταν πρωτο παιδι, γεννηςα ευκολα και γρηγορα, με φτ, ουτε καν ραμματα δεν εκανα καλά-καλά.

Αλλα τωρα δεν τη γλιτωνω, οπότε αν εχετε τιποτα να προτεινετε, με χαρα θα τα ακουσω!

(οδηγιες ανατροφης δεν αφηνω :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Πάω κι εγώ για την δεύτερη κι είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Σκοπεύω να κάνω όπως η Αγγελίνα, να αφήσω οδηγίες γιατί... δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα τη βγάλω καθαρή. Την πρώτη φορά δεν ήξερα τι γινόταν, έκανα ό,τι μου έλεγαν. Τώρα που ξέρω μ'έχει πιάσει τρόμος :cool:

 

Άντε βρε χαζό, όλα καλά θα πάνε. Τσακ μπαμ σε 10 λεπτάκια θα 'χουν τελειώσει όλα. Μέχρι να σου βάλουν την επισκληρίδιο και να σε πιάσει είναι το όλο θέμα, μετά βλέπεις το μωρό και βρίσκεσαι στο δωμάτιο πριν το καταλάβεις. Και το ξαναλέω, καμία σχέση ο πόνος της 1ης με τη 2η!

Εγώ από την πρώτη ώρα έβαλα την αναισθησιολόγο να μου βγάλει την επισκληρίδιο (και τον καθετήρα), σηκώθηκα αμέσως κι όλη την πρώτη και τη δεύτερη μέρα δεν πήρα ούτε ένα παυσίπονο. Την τρίτη πήρα ντεπόν, δε με πόνεσε καθόλου η τομή, αλλά η μήτρα που έκανε συσπάσεις επειδή θήλαζε το μωρό. Αυτός ήταν όλος κι όλος ο πόνος, ελαφρώς παραπάνω από περιόδου δηλαδή και με το ντεπόν σταματούσε.

 

Μια χαρά θα είσαστε κορίτσια, τι να πουν κι αυτές που μένουν έγκυες πριν καλά καλά σαραντίσουν και κάνουν τη μια καισαρική πάνω στην άλλη! Κι όμως κι αυτές συνέρχονται μια χαρά!

 

Εχετε καμια συμβουλη για πιο γρηγορη αναρρωση κλπ;

Στον γιο μου ημουν τυχερη και παρ' ολο που ηταν πρωτο παιδι, γεννηςα ευκολα και γρηγορα, με φτ, ουτε καν ραμματα δεν εκανα καλά-καλά.

Αλλα τωρα δεν τη γλιτωνω, οπότε αν εχετε τιποτα να προτεινετε, με χαρα θα τα ακουσω!

(οδηγιες ανατροφης δεν αφηνω :mrgreen: )

 

Σε αυτή τη γέννα έχεις προγραμματίσει κτ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την πρώτη ώρα έβαλα την αναισθησιολόγο να μου βγάλει την επισκληρίδιο (και τον καθετήρα)

Αυτό πώς το έκανες? Μας ακουνε οι αναισθησιολογοι?? Ή στην ειχε βάλει ως παυσίπονο και της ειπες ότι δεν την θες??

 

Σε αυτή τη γέννα έχεις προγραμματίσει κτ;

Λόγω διδυμων, ο γιατρός ξεκιναει ετσι.

Εχω σκοπό να του κάνω νυξη εν καιρω, αλλα δεν θα επιμεινω πολύ.

(οχι, δεν θα ψαξω για αλλον γιατρο :mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς το έκανες? Μας ακουνε οι αναισθησιολογοι?? Ή στην ειχε βάλει ως παυσίπονο και της ειπες ότι δεν την θες??

 

 

Λόγω διδυμων, ο γιατρός ξεκιναει ετσι.

Εχω σκοπό να του κάνω νυξη εν καιρω, αλλα δεν θα επιμεινω πολύ.

(οχι, δεν θα ψαξω για αλλον γιατρο :mrgreen:)

 

Αν είσαι σε ιδιωτικό, μια χαρά σε ακούνε. ;) Μου την είχαν βάλει για την καισαρική, ΟΚ έγινε, όλα καλά. Η συνήθης διαδικασία είναι να σου την αφήνουν το πρώτο 24ωρο, για να σου βάζουν από εκεί παυσίπονο. Το θυμόμουν με ανατριχίλα από την πρώτη, που ένιωθα αυτό το εξόγκωμα στην πλάτη και δεν είχα μπορέσει να κλείσω μάτι όλη νύχτα. Στη δεύτερη λοιπόν, με το που πήγα στο δωμάτιο, απαίτησα να μου το βγάλουν. Οι νοσηλεύτριες μου κάνανε τις δύσκολες, μία μάλιστα μου είπε με υφάκι "κι άμα πονάς πολύ το βράδυ και ζητάς επισκληρίδιο, τι θα σε κάνουμε;" Καλά της λέω, τον ορό στο χέρι τι τον έχω, δε μπορείτε να μου βάλετε το παυσίπονο εκεί; Χάπια, υπόθετα, δεν έχετε; Στην τελική εγώ έτσι θέλω και σας υπογράφω και βεβαίωση, αν τόσο πολύ έχετε πρόβλημα! Ε τελικά φωνάξανε την αναισθησιολόγο και μου την έβγαλε. Για τον καθετήρα δε μου κάνανε μανούρα, αφού με είδαν πως περπατούσα και κινούμουν κανονικά.

 

Είναι και θέμα ψυχολογίας, ρε παιδί μου, αν δεν πονάς, γιατί να είσαι καλωδιωμένη από παντού;

 

Δίδυμα, συγχαρητήρια! :D Εγώ θα άλλαζα γιατρό αν μου έλεγε να κάνω φυσιολογικό στα δίδυμα, να σου πω την αλήθεια. :mrgreen: Καισαρική, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Τώρα, σαν πρώτη, μπορεί να πονέσεις λίγο παραπάνω, εγώ εδώ περιγράφω τη δεύτερή μου. Πάντως, γενικά, το χειρότερο είναι να πας για φυσιολογικό και να καταλήξεις σε καισαρική. Πολύ πίκρα, από κάθε άποψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.μια συμβουλη εχω να δωσω για την καισαρικη.να σηκωθειτε οσο πιο γρηγορα γινεται.ετσι κ τον καθετηρα θα βγαλουν.εγω εκανα ραχιαια.τα φαρμακα μετα μουτα εβαζαν στον ορο.αφου αρχισει να λειτουργει το εντερο βγαζουν κ αυτον κ δινουν φαγητο.εχω εμπειρια μονο απο μια καισαρικη.εγω αυτο που φοβαμαι στις(πολλες)καισαρικες ειναι μην τυχον δημιουργηθουν συμφησεις.παντως απο εμπειριες τοκετων βλεπω οτι στα ιδιωτικα πρεπει να απαιτεις για κατι που θεωρειται αυτονοητο στα δημοσια.με την πρωτη ευκαιρια σου βγαζουν καθετηρες κ ορους(εφοσον ειναι ολα οκ).εγω που εκανα εκτακτη καισαρικη μπορω να πω κ αυτο δεν με επηρεασε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, γενικά, το χειρότερο είναι να πας για φυσιολογικό και να καταλήξεις σε καισαρική. Πολύ πίκρα, από κάθε άποψη.

 

Πω πω το εχει παθει φιλη μου και κινδυνευσε στ'αληθεια (και δεν μιλαω για περιπτωςη που απλα της ειπαν στο μαιευτηριο "παμε για καιςαρικη", αλλα για περιπτωση που ξεκινησε να γενναει (!) με φτ και παρουσιαστηκε επιπλοκη και χρειαστηκε καισαρικη... :( )

Ευχαριστω για τα υπολοιπα ;)

Link to comment
Share on other sites

...αφου αρχισει να λειτουργει το εντερο βγαζουν κ αυτον κ δινουν φαγητο.

 

Ρε παιδια, ισχυει οτι ενας απο τους βασικους λογους που αργει να λειτουργησει το εντερο ειναι επειδη εχεις κανει το κλυσμα οποτε εχεις "αδειασει", σε συνδυασμο με το οτι δεν τρως τιποτα μετα την καισαρικη μεχρι να...λειτουργησει το εντερο, οπότε ειναι φαυλος κυκλος (και αρα τζαμπα ταλαιπωρια;;) ή ραδιο αρβυλα ειναι αυτο που λεω;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ισχυει οτι ενας απο τους βασικους λογους που αργει να λειτουργησει το εντερο ειναι επειδη εχεις κανει το κλυσμα οποτε εχεις "αδειασει", σε συνδυασμο με το οτι δεν τρως τιποτα μετα την καισαρικη μεχρι να...λειτουργησει το εντερο, οπότε ειναι φαυλος κυκλος (και αρα τζαμπα ταλαιπωρια;;) ή ραδιο αρβυλα ειναι αυτο που λεω;

 

Εγώ ξέρω πως ο λόγος είναι η αναισθησία, που σε παραλύει από τη μέση και κάτω. Μόλις περάσει η επίδραση, σιγά σιγά επανέρχεται και το έντερο. Εμένα ένα τσαγάκι στην πρώτη μου το δώσανε, γιατί είχα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ. Στη δεύτερη όλα επανήλθαν πάρα πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ρωτήσει το γιατρό. Γιατρός δεν είμαι, το μεταφέρω απλοϊκά:

Το έντερο είναι ευαίσθητο όργανο. Όταν το ακουμπήσει κάτι επέρχεται μια κατάσταση "σοκ" οπότε σταματά να λειτουργεί. Μόλις του περάσει το σοκ, επανέρχεται σταδιακά η λειτουργία του.

Στην καισαρική η όλη διαδικασία το επηρεάζει -δε θυμάμαι αν κάτι το ακουμπάει κατά τη διαδικασία- και έτσι "σοκάρεται".

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δε φοβαμαι τον πονο..οχι οτι τον θελω,μη με περασετε για τρελη,απλως πανω κατω με τα παυσιπονα ψιλοπερναει...εγω φοβαμαι μη παει κκατι στραβα.....

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δε φοβαμαι τον πονο..οχι οτι τον θελω,μη με περασετε για τρελη,απλως πανω κατω με τα παυσιπονα ψιλοπερναει...εγω φοβαμαι μη παει κκατι στραβα.....

 

Αυτό ακριβώς, το ίδιο κι εγώ. Καισαρική είναι, 4 μερούλες μέχρι να βγούμε, πάει στα κομμάτια θα περάσει. Χτες το βράδυ όμως που ήρθε ο επισκέπτης στο κρεβάτι μου (έχει αυτοεξοριστεί εδώ και ένα μήνα στον καναπέ γιατί εγώ όλο στριφογυρνάω και δεν τον αφήνω να κοιμηθεί τον έρμο) του είπα μην τυχόν και παντρευτεί μέχρι η μεγάλη να γίνει 18. Μετά ας κάνει ό,τι θέλει. Κι άμα δεν είναι καλή η μητριά η μεγάλη που θα είναι ενήλικη θα μπορεί να φροντίσει μια χαρά και τη μικρή. Αλλιώς θα βρυκολακιάσω και δεν θα βρίσκει ησυχία. Θεωρώ πως με κατάλαβε :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τίποταααααα δε θα πάει στραβά! Όλα καλά θα πάνε και θα είσαστε με τα μωρά σας αγκαλίτσα!

 

Είναι παιχνίδια του μυαλού από τις ορμόνες αυτός ο ανεξήγητος και συχνά ανεξέλεγκτος τρόμος. Ψυχραιμία και ηθικόν ακμαιότατον!

Link to comment
Share on other sites

...εγω φοβαμαι μη παει κατι στραβα.....

 

Αν η διαδικασία της καισαρικής ήταν πιο επικίνδυνη από τον φτ, δεν θα κανανε καισαρική στο 90% των "πολύτιμων κυήσεων", ούτε θα ειχαμε όλες αυτες τις συζητησεις για το υψηλο ποσοστό των καισαρικών στην Ελλάδα.

Προσοχή!!! Δεν ανοιγω τετοια συζητηση, προς Θεού και μακριά από μένα :mrgreen:

Απλά λέω ότι το πιστευω στ' αληθεια ότι αυτή η εγχείρηση (ναι μεν ειναι εγχείρηση), αλλα ειναι ρουτίνας, με ελαχιστοποιημένες επιπλοκές, κυρίως λόγω εμπειρίας των χειρουργών-γυναικολόγων στα βηματα 1-2-3, ενώ με τον φτ δεν ξερουν τι θα τους βγει στην πορεία και φοβούνται το άγνωστο και την απειρία τους.

Οπότε, θελω να καταληξω ότι ολα θα πανε καλά!

(γι' αυτο εγώ έχω κολλήσει με την αναρρωση, γιατι όταν γεννησα με φτ πεταγα κυριοκλεκτικά, δεν καταλαβα τιποτα...και τωρα???)

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ My Kelly σα να μιλάω εγώ! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ!

 

Κορίτσια, όλες νομίζω τα περάσαμε αυτά τα άγχη. Γι αυτό οι καλύτερες είναι οι πρωτομάνες. Δεν έχουν ιδέα τι τις περιμένει.

 

Όλα θα πάνε καλά για όλες! Με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, θελω να καταληξω ότι ολα θα πανε καλά!

(γι' αυτο εγώ έχω κολλήσει με την αναρρωση, γιατι όταν γεννησα με φτ πεταγα κυριοκλεκτικά, δεν καταλαβα τιποτα...και τωρα???)

Κοίτα να είσαι προετοιμασμένη για λίγο περισσότερη ταλαιπωρία μετεγχειρητικά, ΚΑΜΙΑ σχέση με τον φυσιολογικό τοκετό. Ειδικά με δίδυμα καλό θα είναι να έχεις βοήθεια τουλάχιστον την πρώτη εβδομάδα σπίτι. Εμένα τόσο μου πήρε, μια εβδομάδα για να φτάσω να πετάω όπως μετα την πρώτη γέννα που έκανα φτ. Αυτό στην χειρότερη, εγώ δηλαδη πόναγα στην τομή και στην κοιλιά και γενικά πρόσεχα τις κινήσεις μου και δεν μπορούσα να σηκωθώ χωρίς πόνο από την ξαπλωτή θέση για μία εβδομάδα. Μερικές φίλες και γνωστές όμως δεν πόνεσαν καθόλου από την στιγμή που γύρισαν σπίτι ;).

 

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να είσαι προετοιμασμένη για λίγο περισσότερη ταλαιπωρία μετεγχειρητικά, ΚΑΜΙΑ σχέση με τον φυσιολογικό τοκετό. Ειδικά με δίδυμα καλό θα είναι να έχεις βοήθεια τουλάχιστον την πρώτη εβδομάδα σπίτι. Εμένα τόσο μου πήρε, μια εβδομάδα για να φτάσω να πετάω όπως μετα την πρώτη γέννα που έκανα φτ. Αυτό στην χειρότερη, εγώ δηλαδη πόναγα στην τομή και στην κοιλιά και γενικά πρόσεχα τις κινήσεις μου και δεν μπορούσα να σηκωθώ χωρίς πόνο από την ξαπλωτή θέση για μία εβδομάδα.]

 

Ευχαριστω! Προσπαθω να προετοιμαζομαι!

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις για τον πονο μετα...σου δινουν παυσιπονα κ δεν πονας καθολου.αλλωστε θα χεις τη χαρα.τη διπλη χαρα εσυ. εγω τουλαχιστον στη πρωτη μου καισαρικη ετσι ενιωσα...τωραα στη δευτερη αν νιωσω διαφορετικα δεν ξερω...στο σηκωμα τωρα...εκει τα ειδα σκουρα εγω,γιατι αλλες σηκωνοντουσαν πιο ευκολα.Αλλα πιστευω οτι εκανα βλακεια που δεν ειχα παρει παυσιπονο πριν σηκωθω..Στο σπιτι σιγα σιγα θα το συνηθησεις,γιατι θα χεις το νου σου στα μωρα...Αληθεια να σε ρωτησω,ποσο βδομαδων εισαι?εγω μπαινω στη 30η βδομαδα κ ζοριζομαι ψηλα στο στομαχι..σαν να μου το πιεζει και δεν μπορω να περπατησω ανετα...εσυ που εχεις δυο εχεις πιο πολλες ενοχλησεις απο οτι ειχες στο πρωτο σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...