Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

prooraki 24&i1 750 gr


Recommended Posts


Διαφημίσεις


τα ιδια ειμαστε σταθεροι αν συνεχισουμε ετσι ξαναμαινει η αθηνα στο τραπεζι θα δουμε...παντος παλευει παλευει ασχημα ο πασας μ ο αντρακος μου η ζωη μου...σας ευχαριστουμε για της προσευχες σας φενεται πως μας βοηθανε τι να πω...αν εχω νεοτερα θα σας πω...φιλια σε ολες σας και ενα μεγαλο ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πολλες ευχες και προσευχες στον Παναγιωτακη μας..ετσι να ειναι δυνατος και μαχητης και να καταφερει να παρει την μανουλα και την οικογενεια αγκαλιτσα!Πιστη και δυναμη Καιτη..θαυματα γινονται..ευχομαι ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!Κι αν το πιστεψουμε ΘΑ ΠΑΝΕ!!!Φιλακια πολλα..!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια μου τελικά δεν μας δέχονται στο παιδων γιατι δεν εχουν θέσης λενε...αλλα εγω ξερω οτι το κανουν γιατι το θεορουν χαμενη υποθεση...και δεν το λεω απο το κεφαλι μ...λογο της μεγαλης αιμοραγιας τον καταδηκαζουν κατα καποιο τροπο..ο μικρουλης εκει που πηγα να χαρω μεχρι και γαλατακι ξεκίνησε να πινει κατι δεν παει καλα ο καιμενος ουτε ενα 24 ωρο δεν αντεξε το γαλα και εκανε διαταση η κοιλιτσα του και του το κοψανε..και ρωτησα την γιατρο οτι και την αλη φορα με την λοιμωξη ετσι ξεκινησε και μ ειπε ναι ετσι κανουν τωρα θα διξει του εκανε εξετασεις να δουμε αν ειναι η οχι και αν ειναι τοπικη στην κοιλιτσα η οχι αντε παλυ απο την αρχη αντε να δουμε τι θα δουμε και πάλι αχ κοριτσια φοβαμαι πολύ και κουραστηκα ακομα ποιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

τι να πω...αυτο ειναι σπασιμο νευρων,μια ετσι μια αλλιως,φυσιολογικο να αισθανεσαι ετσι...ας ελπισουμε οι εξετασεις να ειναι καλες..ως τοτε παλι υπομονη καιτουλα, η οποια εχει εξαντληθει,αλλα τι να κανεις...τα φιλια μου

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συνηθισμένο τα πολύ προωρα να έχουν πισωγυρισματα με το γάλα. Ο δικός μου είχε ΝΕΚ και έφαγε στις 54 μέρες συν τα πισωγυρισματα.

Δεν πιστεύω ότι σου λενε ψεματα για τη θεση.Δυστυχώς τα πρόωρακια είναι πολλά.

Υπομονή έχετε πολύ δρόμο ....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου τελικά δεν μας δέχονται στο παιδων γιατι δεν εχουν θέσης λενε...αλλα εγω ξερω οτι το κανουν γιατι το θεορουν χαμενη υποθεση...και δεν το λεω απο το κεφαλι μ...λογο της μεγαλης αιμοραγιας τον καταδηκαζουν κατα καποιο τροπο..ο μικρουλης εκει που πηγα να χαρω μεχρι και γαλατακι ξεκίνησε να πινει κατι δεν παει καλα ο καιμενος ουτε ενα 24 ωρο δεν αντεξε το γαλα και εκανε διαταση η κοιλιτσα του και του το κοψανε..και ρωτησα την γιατρο οτι και την αλη φορα με την λοιμωξη ετσι ξεκινησε και μ ειπε ναι ετσι κανουν τωρα θα διξει του εκανε εξετασεις να δουμε αν ειναι η οχι και αν ειναι τοπικη στην κοιλιτσα η οχι αντε παλυ απο την αρχη αντε να δουμε τι θα δουμε και πάλι αχ κοριτσια φοβαμαι πολύ και κουραστηκα ακομα ποιο πολυ

Kαλημέρα. Στο παιδων δεχονται μωρακια απ ολη την Ελλαδα οποτε ειναι λογικό να μην υπαρχουν θεσεις.. Το ιδιο ειχε συμβει και με τα δικα μου προωρα και οταν αδειασαν τα πηραν. Εμενα ηταν σε σχετικα καλη κατασταση αλλα υπηρχαν μωρακια που πραγματικα η κατασταση τους ηταν πολυ ασχημη. Να εισαι σιγουρη λοιπόν οτι δεν επιλεγουν ποια μωρακια θα νοσηλευσουν και ποια οχι.

Ευχομαι να πανε ολα καλα με το μωρακι σου, συντομα να ξεπερασει τα προβληματα και να ερθει στο σπιτι σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γλυκια μανουλα!!!

Θελω να σου ευχηθω και εγω να πανε ολα καλα και γρηγορα ο μικρουλης σου να ειναι στην αγκαλιτσα σου!

Θελω να επισημανω κατι πολυ σημαντικο, που δεν ειδα γραμμενο: Το μητρικο γαλα σωζει παρα πολλα προωρα μωρακια και εφ'οσον ξεκινησε (τι γαλα, αληθεια, του εδωσαν?) γαλα, ΠΡΕΠΕΙ να παρει μητρικο!!!

Δεν προκειται για δικο μου φανατισμο, ειναι ευρεως γνωστο οτι σωζει ζωες προωρων!!!!! Για τον μικρο Παναγιωτακη θα ειναι βαλσαμο....εαν δεν εχεις εσυ, ζητα απο τραπεζα μητρικου γαλατος!

Ευχομαι με ολην μου την ψυχη να εισαστε και οι 4 σας σπιτι σας σε πολυ λιγο χρονικο διαστημα!!!

Στελνω ολην μου την θετικη ενεργεια και τις προσευχες μου!

Να σου ζησει το παλικαρακι σου και η κορουλα σου!!!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα γλυκια μανουλα!!!

Θελω να σου ευχηθω και εγω να πανε ολα καλα και γρηγορα ο μικρουλης σου να ειναι στην αγκαλιτσα σου!

Θελω να επισημανω κατι πολυ σημαντικο, που δεν ειδα γραμμενο: Το μητρικο γαλα σωζει παρα πολλα προωρα μωρακια και εφ'οσον ξεκινησε (τι γαλα, αληθεια, του εδωσαν?) γαλα, ΠΡΕΠΕΙ να παρει μητρικο!!!

Δεν προκειται για δικο μου φανατισμο, ειναι ευρεως γνωστο οτι σωζει ζωες προωρων!!!!! Για τον μικρο Παναγιωτακη θα ειναι βαλσαμο....εαν δεν εχεις εσυ, ζητα απο τραπεζα μητρικου γαλατος!

Ευχομαι με ολην μου την ψυχη να εισαστε και οι 4 σας σπιτι σας σε πολυ λιγο χρονικο διαστημα!!!

Στελνω ολην μου την θετικη ενεργεια και τις προσευχες μου!

Να σου ζησει το παλικαρακι σου και η κορουλα σου!!!

 

Ως μαμα προωρου μωρου να σου πω οτι καποιες μαμαδες εχουν γαλα, αλλες παλι οχι. Αν η εγκυμοσυνη τερματιστει αποτομα κα πολυ νωρις, καποιες φορες το σωμα δεν ειναι ετοιμο να παραγει γαλα. Επισης το στρες, η λυπη και η κουραση που εχουν οι μαμαδες προωρων μπορει να ειναι ενας επιπλεον ανασταλτικος παραγοντας. Αυτα τα λεω γιατι:

α) προφανως η μαμα εχει ηδη ενημερωθει για τα ωφελη του μητρικου γαλακτος στα προωρα απο τους νεογνολογους της μοναδας

β) η μανουλα περναει τον προσωπικο της γολγοθα και καλο ειναι να μην την επιβαρυνουμε με ακομα μια εγνοια.

Το μητρικο γαλα ειναι σπουδαια τροφη, οχι πανακεια...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσαρες μου!γαλα δεν εχω γιατι απο την πρώτη μερα που γέννησα μου το εκοψαν ο γιατρος μου γιατι το μωρο δεν ηταν βιώσιμο και δεν ήθελε να με βάλει σε ολο αυτο και τελικα ειχε δίκιο καταρχην θα μ ειχε κοπεί σιγουρα ως τωρα αλλα δεν πινει κιολας τωρα εγινε...φυσικα και δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το γαλατακι τις μαμας αυτο ειναι το μονο σιγουρο...ο παναγιωτακης μου τωρα παλευει κατα πασα πιθανότητα με καινούρια λοίμωξη ακομα δεν ξερουμε με βεβαιότητα αλλα ετσι φαίνεται ....ποσα να αντεξει αυτη η μικρη ψυχουλα ακομα ποσα?πραγματηκα απορώ σημερα έπεσα πάλι γιατι ηταν ανήσυχος ο πασας μ και ειχε το κεφαλακι του γιρισμενο πίσω και πίγα να του το ισιώσω και επαθα σοκ με αυτα που επιανα τρομαξα ηταν πολύ μαλακο και πρισμενο...δεν αντεχω άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ως μαμα προωρου μωρου να σου πω οτι καποιες μαμαδες εχουν γαλα, αλλες παλι οχι. Αν η εγκυμοσυνη τερματιστει αποτομα κα πολυ νωρις, καποιες φορες το σωμα δεν ειναι ετοιμο να παραγει γαλα. Επισης το στρες, η λυπη και η κουραση που εχουν οι μαμαδες προωρων μπορει να ειναι ενας επιπλεον ανασταλτικος παραγοντας. Αυτα τα λεω γιατι:

α) προφανως η μαμα εχει ηδη ενημερωθει για τα ωφελη του μητρικου γαλακτος στα προωρα απο τους νεογνολογους της μοναδας

β) η μανουλα περναει τον προσωπικο της γολγοθα και καλο ειναι να μην την επιβαρυνουμε με ακομα μια εγνοια.

Το μητρικο γαλα ειναι σπουδαια τροφη, οχι πανακεια...

 

Σαφως και ειναι μια εφιαλτικη περιοδος για τις μανουλες με προωρα μωρα. Το καταλαβαινω και συμπονω με ολη μου την καρδια! Γι αυτον τον λογο, μπηκα να δωσω μια ευχη απο την καρδια μου και να βοηθησω με πληροφοριες πολυ σημαντικες, μιας και αναφερθηκε οτι δοθηκε γαλατακι στο μωρακι, οι ερευνες λενε οτι ειναι σωτηριο, σωζει ζωες προωρων και μιας και δεν γνωριζω αν η καιτη ξερει για αυτο, θεωρησα υποχρεωση μου να την ενημερωσω! Το μητρικο γαλα υπαρχει στις τραπεζες γαλατος για αυτον ακριβως τον λογο. Δεν νομιζω οτι συνεβαλα στο να αγχωθει παραπανω η μανουλα αυτη, ισα ισα πιστευω οτι πηρε μια καλη πληροφορια που πηγαζει απο τον επιστημονικο κοσμο και οχι απο την προσωπικη μου αποψη.

Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσαρες μου!γαλα δεν εχω γιατι απο την πρώτη μερα που γέννησα μου το εκοψαν ο γιατρος μου γιατι το μωρο δεν ηταν βιώσιμο και δεν ήθελε να με βάλει σε ολο αυτο και τελικα ειχε δίκιο καταρχην θα μ ειχε κοπεί σιγουρα ως τωρα αλλα δεν πινει κιολας τωρα εγινε...φυσικα και δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το γαλατακι τις μαμας αυτο ειναι το μονο σιγουρο...ο παναγιωτακης μου τωρα παλευει κατα πασα πιθανότητα με καινούρια λοίμωξη ακομα δεν ξερουμε με βεβαιότητα αλλα ετσι φαίνεται ....ποσα να αντεξει αυτη η μικρη ψυχουλα ακομα ποσα?πραγματηκα απορώ σημερα έπεσα πάλι γιατι ηταν ανήσυχος ο πασας μ και ειχε το κεφαλακι του γιρισμενο πίσω και πίγα να του το ισιώσω και επαθα σοκ με αυτα που επιανα τρομαξα ηταν πολύ μαλακο και πρισμενο...δεν αντεχω άλλο...

 

Αχ, καιτουλα μου, τα λογια ειναι τοσο λιγα για να περιγραψουν τον πονο σου. Εχε κουραγιο στην καρδια σου...εισαι πολυ δυνατη και πιστευω και ο παναγιωτακης σου. Δεν ξερω τι να πω, πραγματικα δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα στον κοσμο. Ο θεος ειναι μεγαλος και ειμαι σιγουρη οτι δεν θα αφησει τον μικρουλη σου ετσι. Μπραβο σου για ολη σου την αντοχη, σου αξιζουν τα καλυτερα, εισαι υποδειγμα μανας και.....βαστα καλη μου!!! Βαστα και ολα θα πανε καλυτερα!!! Προσευχομαι για εσας απο οταν ειδα το θεμα...Μην λυγιζεις τωρα, ειναι σε καλα χερια το μωρακι σου, ειμαι σιγουρη, εχε πιστη και κουραγιο!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσαρες μου!γαλα δεν εχω γιατι απο την πρώτη μερα που γέννησα μου το εκοψαν ο γιατρος μου γιατι το μωρο δεν ηταν βιώσιμο και δεν ήθελε να με βάλει σε ολο αυτο και τελικα ειχε δίκιο καταρχην θα μ ειχε κοπεί σιγουρα ως τωρα αλλα δεν πινει κιολας τωρα εγινε...φυσικα και δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το γαλατακι τις μαμας αυτο ειναι το μονο σιγουρο...ο παναγιωτακης μου τωρα παλευει κατα πασα πιθανότητα με καινούρια λοίμωξη ακομα δεν ξερουμε με βεβαιότητα αλλα ετσι φαίνεται ....ποσα να αντεξει αυτη η μικρη ψυχουλα ακομα ποσα?πραγματηκα απορώ σημερα έπεσα πάλι γιατι ηταν ανήσυχος ο πασας μ και ειχε το κεφαλακι του γιρισμενο πίσω και πίγα να του το ισιώσω και επαθα σοκ με αυτα που επιανα τρομαξα ηταν πολύ μαλακο και πρισμενο...δεν αντεχω άλλο...

 

Καιτη μην αγχώνεσαι για το γάλα. Πολλά παιδιά ακόμη και χωρίς να είναι προωρα μεγαλώνουν με ξένο γαλα.

Είναι δύσκολο να κρατήσει γαλα μια μαμά στην 23 24 25 εβδομάδα ....

Ξέρω ότι στη θέα των μηχανημάτων και της κατάστασης γενικά πολλές φορές λυγίζουμε.Αλλά κάνε υπομονή και κουράγιο. Και θα γίνω κουραστική αλλά θα στο ξαναπώ. ....ρώτα. Γιατί είναι πρησμένο?Γίνε συνήγορος του παιδιού σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καιτη μην αγχώνεσαι για το γάλα. Πολλά παιδιά ακόμη και χωρίς να είναι προωρα μεγαλώνουν με ξένο γαλα.

Είναι δύσκολο να κρατήσει γαλα μια μαμά στην 23 24 25 εβδομάδα ....

Ξέρω ότι στη θέα των μηχανημάτων και της κατάστασης γενικά πολλές φορές λυγίζουμε.Αλλά κάνε υπομονή και κουράγιο. Και θα γίνω κουραστική αλλά θα στο ξαναπώ. ....ρώτα. Γιατί είναι πρησμένο?Γίνε συνήγορος του παιδιού σου.

 

Φυσικα και δεν πρεπει να αγχωνεται για το γαλα! Το γαλα το μητρικο απλα ειναι αλλη μια βοηθεια μπροστα στις τοσες αλλες που εχει ηδη, οι οποιες και ειναι πρωταρχικης σημασιας! Ειναι αληθεια οτι πολλα προωρα και μη, μεγαλωνουν με ξενο γαλα!

Συμφωνω απολυτα με το οτι θα πρεπει να ρωταει για το καθετι ετσι ωστε να μπορει να καταλαβαινει ακριβως το τι γινεται.

Η αγνοια, εστω και μερικη, συμβαλλει πολυ ασχημα στην, ηδη καταρρακωμενη, ψυχολογια της!

Νομιζω, Στελλα, οτι εσυ εισαι πολυ αρμοδια στο να την συμβουλεψεις αφου περασες και εσυ απο τετοιον γολγοθα! Μπραβο σου που την στηριζεις, οι πληροφοριες σου μεσα απο την δικη σου εμπειρια ειναι πολυτιμες!

Ελπιζω να εχουμε καλα νεα συντομα...

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τον πηρε ο θεουλης αγκαλιτσα κ ταξιδευει στον ουρανο. Να σου δωσει δυναμη να αντεξεις κ να προσεχεις το αδερφακι του. Κοιταζα καθε μερα το θεμα κ ευχομουν να διαβασω κατι ευχαριστο. Δεν περιμενα τετοιο νεο.

 

 

[/b]

Εφυγε...ο παναγιωτακης μου δεν τα καταφερε...μου εφυγε κοριτσια μου εφυγε

Παει...ποναωώωω

Link to comment
Share on other sites

Καιτη μου λυπαμαι αληθινα...δεν φανταζομουν μια τετοια εξελιξη. Προσπαθησε να μη σε παρει απο κατω...για χαρη του αλλου σου παιδιου και του αντρα σου. Δεν εχω λογια...

Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές τις μέρες διάβαζα σιωπηλά το θέμα σου και προσευχόμουν.....

Δεν άντεξε το πληγωμένο του σωματάκι και πέταξε ψηλά.....Έγινε αγγελάκι....Απο εκεί θα σε κοιτάζει και θα σε "αγκαλιάζει"

Κάνε κουράγιο .....έχεις και την κορούλα σου, που σε χρειάζεται.....

 

Είθε η ψυχούλα του ν' αναπαυθεί εν ειρήνη.......:cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Αχ το ψυχακι.....τι να πω δεν εχω λογια.... Κουραγιο κοριτσι μου.... Τωρα θα ειναι ενα αγγελακι, δεν θα ποναει, δεν θα φοβαται, δεν θα ταλαιπωρειται.... Ο πονος σου αβασταχτος θα ειναι αλλα κρατα γερα οσο μπορεις. Ξεσπασε ομως κλαψε φωναξε βγαλτο απο μεσα σου..... Το μωρακι σου είναι στην αγκαλια του Χριστου κ θα σας προσεχει απο εκει πανω. Φτωχα τα λογια μου μπροστα στον πονο σου.... Ευχομαι να μαλακωσει λιγο ο πονος σου.... Καλο παραδεισο Παναγιωτακι...... :cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούσα και εγώ το θέμα σου βουβά, με αγωνία και ελπίδα. Λυπάμαι πολύ για αυτήν την εξέλιξη καίτη, μην το κρατάς μέσα σου, να κλάψεις, να θρηνήσεις, να φωνάξεις, βγάλε από μέσα σου όλο τον πόνο και όλη την θλίψη. Τον ήθελε κοντά του η Παναγιά, τον ήθελε για να σας προσέχει από ψηλά, είναι σε καλά χέρια, δεν πονάει καλή μου. Να προσέχεις το κοριτσάκι σου και τον εαυτό σου.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι τοσο πολυ......

Η ψυχουλα του ειναι μαζι με τον θεο, στον παραδεισο οπου δεν ειναι μονος του ο παναγιωτακης σου, οπου τον φροντιζουν οι αγγελοι και ειναι ευτυχισμενος! Ειμαι σιγουρη οτι ειναι ευτυχισμενος!

Γλυκια μανουλα, δεν υπαρχουν λογια να σε παρηγορησουν για τον χαμο σου...σκεψου μονο πως ο παναγιωτακης σου δεν ποναει πλεον και η ψυχουλα του θα αναπαυεται αιωνια! Τι να πω, η ζωη πολλες φορες μας δινει πολλα χαστουκια....

Θρηνησε τον καλη μου, ξεσπασε οσο μπορεις, βγαλε απο μεσα σου τον πονο και μετα αγκαλιασε την οικογενεια σου. Ευχομαι ο,τι καλυτερο απο εδω και περα για εσας!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καιτη μου ζεις τον χειροτερο εφιαλτη καθε γονιου.

Λυπαμαι τοσο μα τοσο πολυ.....πραγματικα... εχω και δεν εχω λογια...

Ο θεος να τον αναπαυσει.Οσο ηταν κοντα σου τον αγαπησες και το ενιωσε.

 

Περασες δυσκολα και οι επομενες μερες δεν θα ειναι ευκολες.

Κλαψε σε παρακαλω να ξεσπασεις.Μετα κρατα την οικογενεια σου αγκαλια και ο χρονος θα κανει αυτο που πρεπει.

 

Μιλα μας οποτε νιωσεις αναγκη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...