Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως είναι πολύ φθηνό;;; το δωρο


Recommended Posts

Το θέμα είναι αν χρειαστεί ή μαμά να αλλάξει τα ρουχαλακια να μην αναγκαστεί να βάλει κι από την τσέπη της. Οπότε ή συμπληρωνεις κάτι από το ίδιο κατάστημα οπότε να έχει περισσότερες επιλογές αν π.χ. δεν τους κάνουν τα μπλουζάκια ή κράτα τα μπλουζάκια για το παιδάκι σου και πάρε ένα παιχνίδι οικονομικό που δεν νομίζω να το αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια, τελικά πήρα και ένα παιχνιδάκι για κάθε παιδάκι μαζί με το ρούχο, οπότε το ποσό που έδωσα τελικά ήταν λογικό (στα 25 ευρώ), και μόνο που γράψατε τόσα σχόλια κατάλαβα ότι έπρεπε κάτι παραπάνω να πάρω (άλλωστε και εγώ προς τα εκεί έκλεινα). Η αλήθεια είναι ότι 15 ευρώ για κάθε παιδάκι επειδή έχουμε και κρίση είναι απόλυτα καλά για ένα πάρτυ σε απλό παιδότοπο. Έχω και γνωστές που έχουν κάνει πάρτυ υπερπαραγωγή και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, εκεί ίσως να το έβλεπα άλλιως.

 

Προσωπικά επειδή τα τελευταία χρόνια έχω περάσει πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα έπαψα να είμαι large κάποτε το θεωρούσα ξεφτίλα δώρο κάτω από 40 ευρώ, μην πω 50 !! τώρα όμως λαμβάνω όλες τις παραμέτρους υπόψη μου.

 

Πάρτυ θα γίνονται αρκετά και καλό είναι να είναι στα λογικά πλαίσια τα δώρα ώστε να μην υπάρχουν διαφορές, δεν νομίζω ότι με την μαμά θα κάνουμε λιγότερη ή περισσότερη παρέα λόγο του δώρου. Δεν είναι φίλες μου οι μαμάδες των παιδιών, δεν πιστεύω άλλωστε στις φιλίες, ίσως γιατί και εγώ πλέον σαν άνθρωπος δεν είμαι σε τέτοια φάση αλλά το παιδί μου είναι άλλο θέμα, θέλω να είμαι οκ στα κοινωνικά του και για αυτό άνοιξα το Post.

 

τέλος περισυ που ημασταν καλεσμένη σε ένα πάρτυ, το δώρο μου ήταν στα 12 ευρώ...!!! ω ναι ....η μαμά ήταν κάπως μαζί μου μετά.

 

Δυστυχώς όλοι το σκέφτονται στο πίσω μέρος του μυαλού τους, εάν τον καλέσω αυτόν, τι θα μου φέρει....ειδικά όταν δεν είναι φίλος, (άλλωστε και ο άλλος έχει καταξοδευτεί για να γίνει το πάρτυ)

 

Τώρα πιστεύω εάν κάποιος σε ξέρει και γνωρίζει ότι έχεις θέμα, εεε ναι εκεί δεν μετράει το δώρο...βέβαια εάν σε βλέπει να αγοράζεις καινούργια ρούχα και παπούτσια για την πάρτυ σου και στο πάρτυ του παιδιού του πας ένα δώρο 5 ευρώ....δεν ξέρω μετά ίσως του κακοφανεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα ρούχα της Benetton δεν θα έλεγα ότι έχουν και τη καλύτερη ποιότητα. Επώνυμα αλλα κακής ποιοτητας.Προσωπικά δεν τα επιλέγω ούτε για δώρο. Αν για κάποιο δώρο μπορώ να διαθέσω ως 10 ευρώ θα προτιμήσω κάτι άλλο εκτός από ρούχο. Εκτός εάν το ρούχο έχει καλή έκπτωση και βρω κάτι στη τιμή αυτή. Για παράδειγμα μια πολύ καλή αλυσίδα ρούχων έχει έκπτωση αυτή την εποχή έως και 70%. Οπότε ναι από εκεί θα χαρίσω δώρο των 10 ευρώ. Συνήθως και εγώ για κάθε περίπτωση επιλέγω δώρο ανάλογης αξίας. Δηλαδη σε πολύ δικά μου παιδάκια θα σκεφτω να αγορασω κατι εως 30 ευρω. Στο παρτυ της οποιας συμμαθητριας της κορης μου που δεν γνωριζω καλα θα φτασω εως 15 ευρω το πολυ.Πάντα όμως η τιμή θα είναι ανάλογη της ποιότητας.

 

λυπάμαι αλλά είναι πολύ πολύ καλά .......δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ότι επέλεξα το επέλεξα για΄τι μου άρεσε και πιστεύω ότι είνα κρίμα που δεν είχα βρει νούμερο σε φόρμα, θα είχα ξεμπερδέψει μαι και καλή, όσο για το 70% ......μου θυμίζει κάποια μάρκα,......εεε δεν είναι και πού καλά.....ξέφτια πολλά και μην πω τι άλλο....και όχι τόσο καλά στο πλύσιμο, έχει ωραία φορέματα όμως...!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, τελικά πήρα και ένα παιχνιδάκι για κάθε παιδάκι μαζί με το ρούχο, οπότε το ποσό που έδωσα τελικά ήταν λογικό (στα 25 ευρώ), και μόνο που γράψατε τόσα σχόλια κατάλαβα ότι έπρεπε κάτι παραπάνω να πάρω (άλλωστε και εγώ προς τα εκεί έκλεινα)

 

Οπότε τώρα μένει μόνο να περάσετε καλά!

Δεν ειναι αναγκη να γινετε φίλες με τη μαμά, αλλά μπορεί να εκπλαγείς ευχαριστα απ' ότι πχ μπορείτε να πειτε και μια κουβεντα παραπανω οι δυο σας, να κατσετε για εναν καφε αν τα παιδιά σας θελησουν να παιξουν μαζι.

Καλά έκανες και ανοιξες το θεμα, αφού ήθελες να πιάσεις έναν γενικό παλμό και να που βοηθηθηκες!

Καλό πάρτυ :cool:

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι αλλά είναι πολύ πολύ καλά .......δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ότι επέλεξα το επέλεξα για΄τι μου άρεσε και πιστεύω ότι είνα κρίμα που δεν είχα βρει νούμερο σε φόρμα, θα είχα ξεμπερδέψει μαι και καλή, όσο για το 70% ......μου θυμίζει κάποια μάρκα,......εεε δεν είναι και πού καλά.....ξέφτια πολλά και μην πω τι άλλο....και όχι τόσο καλά στο πλύσιμο, έχει ωραία φορέματα όμως...!!

 

Την ra...εννοεις; Αν ναι έχω αντίθετη γνώμη. Για τη benetton πάλι ο,τι έχω πάρει χάλια στο πλυσιμο,στραβοραμμενα κ.λ.π.Τέλος πάντων,γνώμες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια, τελικά πήρα και ένα παιχνιδάκι για κάθε παιδάκι μαζί με το ρούχο, οπότε το ποσό που έδωσα τελικά ήταν λογικό (στα 25 ευρώ), και μόνο που γράψατε τόσα σχόλια κατάλαβα ότι έπρεπε κάτι παραπάνω να πάρω (άλλωστε και εγώ προς τα εκεί έκλεινα). Η αλήθεια είναι ότι 15 ευρώ για κάθε παιδάκι επειδή έχουμε και κρίση είναι απόλυτα καλά για ένα πάρτυ σε απλό παιδότοπο. Έχω και γνωστές που έχουν κάνει πάρτυ υπερπαραγωγή και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, εκεί ίσως να το έβλεπα άλλιως.

 

Προσωπικά επειδή τα τελευταία χρόνια έχω περάσει πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα έπαψα να είμαι large κάποτε το θεωρούσα ξεφτίλα δώρο κάτω από 40 ευρώ, μην πω 50 !! τώρα όμως λαμβάνω όλες τις παραμέτρους υπόψη μου.

 

Πάρτυ θα γίνονται αρκετά και καλό είναι να είναι στα λογικά πλαίσια τα δώρα ώστε να μην υπάρχουν διαφορές, δεν νομίζω ότι με την μαμά θα κάνουμε λιγότερη ή περισσότερη παρέα λόγο του δώρου. Δεν είναι φίλες μου οι μαμάδες των παιδιών, δεν πιστεύω άλλωστε στις φιλίες, ίσως γιατί και εγώ πλέον σαν άνθρωπος δεν είμαι σε τέτοια φάση αλλά το παιδί μου είναι άλλο θέμα, θέλω να είμαι οκ στα κοινωνικά του και για αυτό άνοιξα το Post.

 

τέλος περισυ που ημασταν καλεσμένη σε ένα πάρτυ, το δώρο μου ήταν στα 12 ευρώ...!!! ω ναι ....η μαμά ήταν κάπως μαζί μου μετά.

 

Δυστυχώς όλοι το σκέφτονται στο πίσω μέρος του μυαλού τους, εάν τον καλέσω αυτόν, τι θα μου φέρει....ειδικά όταν δεν είναι φίλος, (άλλωστε και ο άλλος έχει καταξοδευτεί για να γίνει το πάρτυ)

 

Τώρα πιστεύω εάν κάποιος σε ξέρει και γνωρίζει ότι έχεις θέμα, εεε ναι εκεί δεν μετράει το δώρο...βέβαια εάν σε βλέπει να αγοράζεις καινούργια ρούχα και παπούτσια για την πάρτυ σου και στο πάρτυ του παιδιού του πας ένα δώρο 5 ευρώ....δεν ξέρω μετά ίσως του κακοφανεί.

 

Καλε καλα έκανες κ που άνοιξες το ποστ κ που πήρες το έξτρα δωράκι. Έγινε το πάρτυ, πως περάσατε; Η Κα ξυνή τελικά είναι τόσο ξυνή όσο νόμιζες; Πάντως μια φωτιά την αναψες με το θέμα!:wink:

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

12 ευρω είναι απλά ξεφτίλα δώρα ακόμη και για ένα παιδάκι! Τωρα για δύο δεν έχω λόγια.......

 

Ναι, δεν κάνει κανείς πάρτυ για τα δώρα , την παρουσία σας θέλουν αλλα σίγουρα το δώρο μας χαρακτηρίζει...

Προσωπικά δεν κοιτώ την αξία των δώρων που θα φέρουν διοτι υπάρχει και μεγαλύτερη γυφτιά δυστυχώς όπως το'' θα έρθω - δεν θα έρθω , δεν ξερω αν θα ερθω και τέτοια θέματα αλλα η αλήθεια είναι αυτή.

 

 

Μου έχουν φέρει δωρο 10 ευρω(οκ), δεν εχω παει ποτε δωρο αντίστοιχα σε αυτούς κάτω απο 25-30 ευρω!Απλά ντρέπομαι!!!

 

ferby τα λες με έναν άλλο τρόπο (σεβαστός και αυτός)... απλά μόνο που ισχυουν εάν είσαι καλεσμένος σε πάρτυ σαν αυτά που κάνει μια γνωστή μου (τύπου υπερπαραγωγή) και όταν μας κάλεσε απλά δεν πήγα! :)

άσε που θεώρησε ότι δεν την καταδέχτηκα.....όπως και σε πάρτυ σε πολύ ωραίο μέρος πάλι για τον ίδιο λόγο αρνήθηκα ευγενικά την πρόσκληση με κάποια πρόφαση. Ήμουν άφραγκη και ντράπηκα την γυναίκα γιατί δεν την ήξερα και δεν ήθελα να μας κακοχαρακτηρίσουν. Όντως εκεί τα 12 ευρώ είναι λίγα.

 

Σε πάρτυ όμως τύπου παιδότοπου της γειτονιάς (καλό είναι και αυτό)....τυροπιτάκι, λουκανικοπιτάκι (σε εμάς ήταν πάντως πολύ καλά και μας περποιήθηκανε)....ένας καφές....έε όχι ρε κούκλα μου να μου φύγει 30ευρω για ένα παιδάκι.....!! 20 είναι πολύ καλά, αλλά εδώ είχαμε δυο παιδάκια....δηλαδή 40 ευρώ....και να μην ξέρω την οικογένεια ούτε υποχρεώση να έχω, ξέρεις ποιος είναι ο βασικός;;;

Link to comment
Share on other sites

Την ra...εννοεις; Αν ναι έχω αντίθετη γνώμη. Για τη benetton πάλι ο,τι έχω πάρει χάλια στο πλυσιμο,στραβοραμμενα κ.λ.π.Τέλος πάντων,γνώμες...

 

όχι del...

Link to comment
Share on other sites

Καλε καλα έκανες κ που άνοιξες το ποστ κ που πήρες το έξτρα δωράκι. Έγινε το πάρτυ, πως περάσατε; Η Κα ξυνή τελικά είναι τόσο ξυνή όσο νόμιζες; Πάντως μια φωτιά την αναψες με το θέμα!:wink:

 

Ναι μια χαρά το πάρτυ, τα παιδάκια περάσανε καλά, και τελικά αποφύγαμε τα πολλά εξτρα...η κυρία ήταν ευγενέστατη....πάντως είμαι της απόψης ότι άνθρωπος που είναι κυκλοθυμικός θα το κάνει πάλι...!

 

Ναι όντως χρειαζότανε το κάτι παραπάνω...ήταν σχεδόν όλη η τάξη καλεσμένη....πάντως από όσο κατάλαβα .....δεν φέρανε όλοι δώρο για το δεύτερο παιδάκι...(κάποιοι είπαν ότι δεν ξέρανε ότι είχε αδελφάκι!!) Εγώ όμως είχα ρωτήσει την μικρή άλλωστε την έγω δει που τα φέρνει μαζί στο σχολείο....και η μικρή μου μου είχε πει ότι είναι αδέλφια. Το θεώρησα απόλυτα λογικό να πάρω και για το δεύτερο....απλά πράγματι λυπάμαι που δεν βρήκα τις φόρμες...! φούστα δεν θα έπαιρνα ούτε μάλλινα ποτέ....μπουφάν είναι άλλο budget ένα μπλουζάκι είναι λογικά απλά ερχότανε πολύ φθηνά με την έκπτωση, και επειδή βάζω κάρτα αλλαγής.....εεε ναι σκέφτηκα ότι μπορεί να το δει διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως που πηγαμε σε παρτυ σημερα, δεν ειδαμε να εχει παρει κανεις δωρο ανω των 20 ευρω. Και πολλα λεω. Απειρες σακουλες Τζ..πο, με φθηνα προιοντα. Επισης μερικες, δεν εφεραν δωρο! (απορω τι θα τους λεγατε!) Η μια απο αυτες, εφερε γλυκα. Δεν ξερω βεβαια τι σχεση ειχαν με τη μαμα του παιδιου και αν το ειχαν δωσει/θα το φερουν αλλη μερα.

 

Σας θυμηθηκα μαλιστα καποια στιγμη.

 

Μιλαμε για την περιοχη της Γλυφαδας, και σε μεγαλο σπιτι το παρτυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά beba. Κοιτα , δεν θα πω ψέματα όταν διάβασα σε κάποιο μήνυμα οτι το πάρτυ στοιχίζει 100 ευρω εως 500 ευρω.......οκ παρέδωσα.

Δεν ανήκω σε αλλη τάξη , ούτε εχω άλλο συνάφι απλά μάλλον, δεν ξέρω τι αλλο να πω, δεν μου έχει τύχει! Ναι! Μάλλον είναι άλλου είδους τα πάρτυ που έχω στο μυαλό μου.

 

Πάντως θα επιμένω οτι το πιο σημαντικό απο όλα είναι να εκτιμούμε την πρόσκληση ακόμη και αν προέρχεται απο κάποιον που κατα βάθος δεν μας συμπαθεί. Η μεγαλύτερη αγένεια είναι όταν δεν σε ενημερώνουν αν θα έρθουν ή ακους ατάκα του τύπου ''Αχ δεν ξέρω ακόμη μωρέ'' ,,,,σαν να σου λεει αν δε βρεθεί κάτι καλύτερο θα έρθω....Αντε και...λεω εγω μεσα μου.

 

Αυτα για το θέμα και εγω συμφωνώ πολύ καλο το θέμα που άνοιξες.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ εξωφρενικό και πολύ λυπηρό να μην πηγαίνει κάποιο παιδάκι σε ένα πάρτυ, να χάνει την παρέα και τη διασκέδαση, επειδή ο γονιός του δεν μπορεί να αγοράσει ένα δώρο το οποίο να θεωρηθεί από τους άλλους "καθώς πρέπει" ή επειδή ο γονιός που προσκαλεί περιμένει να κάνει "απόσβεση". Τα πάρτυ τα κάνουμε για να χαρούν πρώτα απ' όλα τα παιδάκια μας κι αυτά χαίρονται όπως έγραψα και προηγουμένως με την παρουσία κυρίως των φίλων τους και δευτερευόντως με τα δώρα τα οποία έτσι κι αλλιώς είναι πάμπολλα! Προσωπικά θα στεναχωριόμουν πάρα πολύ αν καταλάβαινα ότι ένας καλεσμένος δεν έχει έρθει γι' αυτό το λόγο, αν και πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί ποτέ, αφού δεχόμαστε με μεγάλη χαρά και δώρα των 5 ευρώ. :-)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό να συμπληρώσω και εγώ οτι θεωρώ μεγάλο λάθος να αποκλείσεις τα παιδιά σου απο ενα πάρτυ ''υπερπαραγωγή '' για να μην σχολιαστείς αλλα κυρίως για να μην δημιουργείς υποχρεωσεις οικονομικές.

 

Ως ''διοργανώτρια'' τέτοιον πάρτυ... τονισα απο το πρώτο μήνυμα μου αλλα και σε άλλα θέματα οτι το πιο σημαντικό είναι η παρουσία και η τιμή. Πάρτυ χωρίς παιδιά δεν γίνεται ειναι αποτυχία.Θα προτιμούσα κανένα δώρο και να έρθουν οι καλεσμένοι μου.Εγωιστικό ?ίσως για να περάσει το παιδί μου καλά αλλα αυτη είναι η ψυχρή αλήθεια!!!

 

Ο σχολιασμός της αξίας του δώρου , ας είμαστε λογικές γίνεται γιατι αυτό ζητήθηκε απο την beba να δούμε όλες πως αξιολογούμε τι δωρα πρεπει να κάνουμε.

Να πηγαίνεις beba και σε αυτά τα πάρτυ και αν θές την γνώμη μου (της κακιας και σκληρής εδω μέσα απ οτι κατάλαβα......) 4 άτομα= 2 γονεις και 2 παιδια, με δώρο 20 ευρω θα είσαι Κυρία και κανένα σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια κάποτε.. στα χρονια τα δικα μας.. τουλαχιστον οι μεγαλυτερες ;) στα παρτι μας δεν ειχαμε τετοια θεματα. Συνηθως τα δωρακια ηταν παρα πολυ μικρα. Το μονο που μας ενοιαζε ηταν να ερθουν οι συμμαθητες μας, να βαλουμε την μουσικουλα μας και να περασουμε καλα. Τι αλλαξε? πως καταντησαμε ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ζωή, δίκιο έχεις. Πρόσφατα κατέβασα μια τέτοια κούτα απο το πατάρι με μικρές κουκλιτσες, πορτοφολακια, μπλοκάκια και απλά διακοσμητικά από δωρα των δικών μου πάρτυ. Ποσο συγκινήθηκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλαξε η προσφορά και η ζήτηση.

Εγω είμαι απο τις μεγαλύτερες ....... Τοτε τα δώρα ήταν απο μία σοκολάτα εως μικροδωράκια απο μαγαζία τυπου ρεζερβα , αφισοραμα κλπ.Το τι κορνίζα , μπιζουτιέρες καρδούλα , μολυβοθήκες έχω δεν λέγεται.....

 

Σημερα έχουμε public , μουστάκες , playstation....το φθηνότερο απαραίτητο αξεσουάρ σε 5 χρονα εναι το χαζο ταμπλετ!!!! Ποιος ικανοποιείτε με μία σοκολάτα!

Τώρα είμαστε Ευρωπαιοι πολίτες ....οχι μόνο Ελληνες,,, σλλα αυτο είναι ενα αλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες ferby. Γι' αυτό κι εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να επιδοκιμάζουμε παρόμοιες συμπεριφορές χαρακτηρίζοντας τα δώρα των 12 ευρώ ως "ξεφτίλα" και "τραγικά". Διαφορετικά να μην παραπονιόμαστε για την κατάντια μας. Ούτε να αναρωτιόμαστε γιατί δεν μπορούν τα παιδάκια μας να ικανοποιηθούν με τίποτε λιγότερο από ένα "χαζοτάμπλετ".

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεν άποψη αλλα δεν παραπονιέμαι , προσαρμόζομαι.

 

Αυτα που λέμε για μας είναι 30 χρόνια πρίν.Σήμερα τα πάρτυ εκενα ... δεν μπορούν να γίνουν , είναι εως και επικίνδυνα. Εγω δεν αφήνω παιδια μόνα , ουτε αισθάνομαι άνετα να αναλαμβάνω άλλα.

Τοτε παιδεραστία και πολλά αλλα επίσης δεν ήταν γνωστά....

Σε 30 χρόνια επίσης απο τώρα φαντάζομαι τα πάρτυ θα είναι και πάλι εντελώς διαφορετικά.

 

Με αυτά τα δεδομένα όλα αλλάζουν λοιπον στα υφος , στο είδος του πάρτυ με τα αντίστοιχα εξοδά του.

Τωρα για το δώρο μην τα ξαναλέμε όπως νομίζετε κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεν άποψη αλλα δεν παραπονιέμαι , προσαρμόζομαι.

 

Αυτα που λέμε για μας είναι 30 χρόνια πρίν.Σήμερα τα πάρτυ εκενα ... δεν μπορούν να γίνουν , είναι εως και επικίνδυνα. Εγω δεν αφήνω παιδια μόνα , ουτε αισθάνομαι άνετα να αναλαμβάνω άλλα.

Τοτε παιδεραστία και πολλά αλλα επίσης δεν ήταν γνωστά....

Σε 30 χρόνια επίσης απο τώρα φαντάζομαι τα πάρτυ θα είναι και πάλι εντελώς διαφορετικά.

 

Με αυτά τα δεδομένα όλα αλλάζουν λοιπον στα υφος , στο είδος του πάρτυ με τα αντίστοιχα εξοδά του.

Τωρα για το δώρο μην τα ξαναλέμε όπως νομίζετε κάνετε.

Επικινδυνα? :) .... Γιατι ακριβως ηταν επικινδυνα? Δηλαδη ευτυχως που επιβιωσαμε... Τι λετε ρε παιδια? Τα παιδια σας σε γυαλα θα τα βαλετε ή θα ειστε συνεχεια απο πισω μεχρι να παντρευτουν?

Αλλα περα απο την επικινδυνοτητα που βλεπεις εσυ, τι σχεση εχει αυτο με τα δωρακια που καναμε τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Επικινδυνα? :) .... Γιατι ακριβως ηταν επικινδυνα? Δηλαδη ευτυχως που επιβιωσαμε... Τι λετε ρε παιδια? Τα παιδια σας σε γυαλα θα τα βαλετε ή θα ειστε συνεχεια απο πισω μεχρι να παντρευτουν?

Αλλα περα απο την επικινδυνοτητα που βλεπεις εσυ, τι σχεση εχει αυτο με τα δωρακια που καναμε τοτε?

 

Κι εγώ δεν κατάλαβα τον συσχετισμό είναι η αλήθεια, αν θέλει η ferby ας μας εξηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

12 ευρω είναι απλά ξεφτίλα δώρα ακόμη και για ένα παιδάκι! Τωρα για δύο δεν έχω λόγια.......

 

Ναι, δεν κάνει κανείς πάρτυ για τα δώρα , την παρουσία σας θέλουν αλλα σίγουρα το δώρο μας χαρακτηρίζει...

Προσωπικά δεν κοιτώ την αξία των δώρων που θα φέρουν διοτι υπάρχει και μεγαλύτερη γυφτιά δυστυχώς όπως το'' θα έρθω - δεν θα έρθω , δεν ξερω αν θα ερθω και τέτοια θέματα αλλα η αλήθεια είναι αυτή.

 

 

Μου έχουν φέρει δωρο 10 ευρω(οκ), δεν εχω παει ποτε δωρο αντίστοιχα σε αυτούς κάτω απο 25-30 ευρω!Απλά ντρέπομαι!!!

 

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε εσάς.Οι κόρες μου έχει τύχει να ενθουσιαστούν με φτηνά παιχνίδια και να μην ασχοληθούν ιδιαίτερα με κάτι που είναι ακριβό. Οι επιλογές τους δεν έχουν να κάνουν απαραίτητα με την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι να εξηγήσω.... Πιο ξεκάθαρη δεν μπορώ να είμαι.... μα τα έχω πει και ξαναπεί όλα!!!!

Δεν συμφωνούμε απλά , σιγά τ αυγά!

Δεν σας σνομπάρω, αλλά νιώθω πολύ άσχημα να συνεχίσω το θέμα με επαναλήψεις όπως συνηθίζετε να γίνεται σε κάθε θέμα σε αυτό το φόρουμ κουράζοντας τους υπόλοιπους.

 

Νομίζω είμαι απόλυτα κατανοητή, απλά δεν σας ικανοποιεί αυτή η εκδοχή.Υπάρχει όμως και αυτή ισως όχι λοιπόν στον κύκλο σας και καλό είναι να την έχετε και εσείς στο πίσω μέρος του μυαλού σας , όπως και εγώ δέχομαι και κρατώ την άλλη πλευρά.

Στα δικά μου πάρτυ δεν θα έρθετε αρα χαλαρώστε λιγο....

 

Luluka φυσικά και συμβαίνει αυτό , τα παιδιά θα χαρούν με τα πάντα και με το τίποτα ακόμη... αρκεί που έχουν παρέα.Αυτή είναι όντως η αλήθεια.Και τα δικά μου χαίρονται με πολύ απλά πράγματα.

Αρα ψηφίζω απο δω και πέρα στους πάντες ανεξάρτητα ποιος είναι , το είδος της εκδήλωσης , της υποχρέωσης κλπ κλπ να πηγαίνουμε όλοι Σοκολάτες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην εξάπτεσαι καλή μου ferby, εννοείται ότι διαφέρουν οι απόψεις μας και είναι απολύτως θεμιτό αυτό, διαφορετικά δεν θα είχε ενδιαφέρον η συζήτηση. Μια ερώτηση κάναμε, δεν πειράζει αν δεν απαντήσεις, απλά θα μείνουμε με την απορία. :-)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως που πηγαμε σε παρτυ σημερα, δεν ειδαμε να εχει παρει κανεις δωρο ανω των 20 ευρω. Και πολλα λεω. Απειρες σακουλες Τζ..πο, με φθηνα προιοντα. Επισης μερικες, δεν εφεραν δωρο! (απορω τι θα τους λεγατε!) Η μια απο αυτες, εφερε γλυκα. Δεν ξερω βεβαια τι σχεση ειχαν με τη μαμα του παιδιου και αν το ειχαν δωσει/θα το φερουν αλλη μερα.

 

Σας θυμηθηκα μαλιστα καποια στιγμη.

 

Μιλαμε για την περιοχη της Γλυφαδας, και σε μεγαλο σπιτι το παρτυ.

 

 

Lol το ότι κάποιος μένει στην Γλυφάδα δεν σημαίνει ότι είναι πλούσιος, σε ακριβότερες περιοχές τα έξοδα είναι τεράστια, κοινόχρηστα, ενοίκιο εάν υπάρχει, κλπ κλπ. Έμενα γλυφάδα, και έχω και ανθρώπους εκεί, πίστεψε με είναι συγκρατημένοι και καλά κάνουν! Εάν τους λείψουν δεν θα τους τα δώσω εγώ και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά beba. Κοιτα , δεν θα πω ψέματα όταν διάβασα σε κάποιο μήνυμα οτι το πάρτυ στοιχίζει 100 ευρω εως 500 ευρω.......οκ παρέδωσα.

Δεν ανήκω σε αλλη τάξη , ούτε εχω άλλο συνάφι απλά μάλλον, δεν ξέρω τι αλλο να πω, δεν μου έχει τύχει! Ναι! Μάλλον είναι άλλου είδους τα πάρτυ που έχω στο μυαλό μου.

 

Πάντως θα επιμένω οτι το πιο σημαντικό απο όλα είναι να εκτιμούμε την πρόσκληση ακόμη και αν προέρχεται απο κάποιον που κατα βάθος δεν μας συμπαθεί. Η μεγαλύτερη αγένεια είναι όταν δεν σε ενημερώνουν αν θα έρθουν ή ακους ατάκα του τύπου ''Αχ δεν ξέρω ακόμη μωρέ'' ,,,,σαν να σου λεει αν δε βρεθεί κάτι καλύτερο θα έρθω....Αντε και...λεω εγω μεσα μου.

 

Αυτα για το θέμα και εγω συμφωνώ πολύ καλο το θέμα που άνοιξες.

 

Λένε ποτέ μην λες ποτέ!! εγώ όμως θα το πω, πάρτυ με 100 ευρώ δεν υπάρχει....και στο αποδεικνύω με απλά μαθηματικά, 14 ευρώ το κιλό η τούρτα (με παράσταση) Χ 3 κιλά = 42!!!

 

Με τα υπολοιπα 18 κάνεις πάρτυ;;;; λυπάμαι από 300 ευρώ και πάνω!!!! στην καλύτερη περίπτωση....μην σου πω ότι ακόμα και στο σπίτι να κάνεις πάρτυ έχεις καταξοδευτεί. Ένας λόγος που δεν κάνω πάρτυ είναι αυτός....και μην σου πω το μαρτύριο που έχω περάσει να ζητάει το παιδί πάρτυ και να με τρελαίνει στην γκρίνια....!!! Εγώ δεν μπορώ να δώσω 300 ευρώ να μην ξέρω εάν θα μου έρθουν ή όχι, δεν θα το έκανα ποτέ να μην ειδοποιήσω τον άλλον αλλά δυστυχώς έχει τύχει σε μαμά. Μου είναι απίστευτο αλλά της είχε πάει μόνο ένα παιδάκι στο πάρτυ και είχε καλέσει όλη την τάξη. Το εάν θα έχεις επιτυχία ή όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, πρώτα από όλα τι παρτυ κάνεις;;

 

κόβω μια τούρτα σπίτι, και έρχεται το συγγενολόι;;;

πάω σε παιδότοπο;;

πάω σε υπερπαραγωγή και κάνω κηδεία στα λεφτά μου;;

πάρτυ σε παιδική χαρά;; (και να μην υπάρχουν τουαλέτες ωω ναι παίζει και αυτό!!!)

κάνω το σπίτι μου ρημαδιό και μαζεύω για ένα μήνα;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...