Recommended Posts

Βέβαια Ζωή!!!Τι.... Μη μου πεις πως δεν ειναι λογικοτατος συνειρμός αυτός;;;;

Το ειχα δει και παλιοτερα αλλα πιστευα οτι με ολα αυτα γυρω μας, οι ανθρωποι θα εβλεπαν διαφορετικα το χρημα και τις ανθρωπινες σχεσεις.. Τελικα εκανα μεγαλο λαθος..

Διαφημίσεις

Το ειχα δει και παλιοτερα αλλα πιστευα οτι με ολα αυτα γυρω μας, οι ανθρωποι θα εβλεπαν διαφορετικα το χρημα και τις ανθρωπινες σχεσεις.. Τελικα εκανα μεγαλο λαθος..

Ένα θα σου πω.... Φιγούρα και λιγουρα!!!!

το δώρο αντανακλά πολλά πράγματα. Έχω πάρει δώρο από άτομο που δεν είχε και ήταν φτηνό και ούτε που σκέφτηκα αυτό που λες....και εγώ βέβαια πήγα κάτι όχι αντίστοιχο του δώρου αλλά των δυνατοτήτων μου σε αντίστοιχη περίπτωση.....αυτό που λέει η κοπέλα για την βάφτιση νομίζω όλοι το έχουμε ζήσει...υπάρχουν άνθρωποι που ειναι γύφτοι....και αυτο που θέλουμε να πούμε στην κοπέλα είναι οτι αν το μπάτζετ της είναι 30 ας μείνει στα 30! Προσωπικά στο γάμο μου είχα καλέσει φίλη που γενικά μου είχε υποχρέωση (την είχα φιλοξενήσει άπειρες φορές στο εξοχικό) και ήθρε μετά συνοδού. Μου στοίχισε 100 ευρώ και το δώρο της που ήταν στην λίστα γάμου μου ηταν 16 ευρώ...ε προφανώς δεν μιλάμε για απόσβεση μιλάμε για αστείο! Αυτά τα ζυγίζεις γενικά και όταν τα κάνεις εσύ και όταν στα κάνουν...

bA9gp3.png

το δώρο αντανακλά πολλά πράγματα. Έχω πάρει δώρο από άτομο που δεν είχε και ήταν φτηνό και ούτε που σκέφτηκα αυτό που λες....και εγώ βέβαια πήγα κάτι όχι αντίστοιχο του δώρου αλλά των δυνατοτήτων μου σε αντίστοιχη περίπτωση.....αυτό που λέει η κοπέλα για την βάφτιση νομίζω όλοι το έχουμε ζήσει...υπάρχουν άνθρωποι που ειναι γύφτοι....και αυτο που θέλουμε να πούμε στην κοπέλα είναι οτι αν το μπάτζετ της είναι 30 ας μείνει στα 30! Προσωπικά στο γάμο μου είχα καλέσει φίλη που γενικά μου είχε υποχρέωση (την είχα φιλοξενήσει άπειρες φορές στο εξοχικό) και ήθρε μετά συνοδού. Μου στοίχισε 100 ευρώ και το δώρο της που ήταν στην λίστα γάμου μου ηταν 16 ευρώ...ε προφανώς δεν μιλάμε για απόσβεση μιλάμε για αστείο! Αυτά τα ζυγίζεις γενικά και όταν τα κάνεις εσύ και όταν στα κάνουν...

Αφου ειναι γυφτοι και δεν ξερω κι εγω τι αλλο, γιατι τους καλειτε ή τους εχετε στην ζωη σας? και μην μου πειτε για συγγενεις γιατι μια χαρα απ οτι βλεπω γυρω μου τους βγαζουν απο την ζωη τους...

Αφου ειναι γυφτοι και δεν ξερω κι εγω τι αλλο, γιατι τους καλειτε ή τους εχετε στην ζωη σας? και μην μου πειτε για συγγενεις γιατι μια χαρα απ οτι βλεπω γυρω μου τους βγαζουν απο την ζωη τους...

Προφανώς δεν το ξέρεις...όταν το βλέπεις όμως καταλβαίνεις και πράττεις αναλόγως στο μέλλον...δεν έχεις ακούσει τι κάνουν οι γάμοι σε φιλίες κτλ....όλα κάπως ζυγίζονται και συνήθως στην χαρά πιο πολύ από τη λύπη...εκεί φαίνονται όλα...εγώ έκοψα να μιλάω σε γνωστή που δεν ήρθε στα γενέθλια του γιού μου ...και όχι για το οτι δεν ήθρε αλλά για τον λόγο που μου επικαλέστηκε....στη χαρά φαίνεται ο άνθρωπος

bA9gp3.png

Δεν χρειαζεται να κρινουμε καποιον απο το δωρο του!

Μπορει να μην ειχε χρηματα ή χρονο ή εμπνευση!!!

Σε βαπτιση και γαμο καλουμε καποιον για να χαρει με την χαρα μας και να φαει και να πιει στην υγεια μας!

Δεν του λεμε δωσε 25 ευρω για το φαγητο και το προσκλητηριο! 😂😂😂😂

Τα δωρα ειναι για την νεα οικογενεια...για το ξεκινημα!

Το νεο μωρακι..ρουχα και αλλα απαραιτητα!!!

Ή μια ευχη μια καρτα!!!!

xdagp3.png

hwvMp3.png

Προφανώς δεν το ξέρεις...όταν το βλέπεις όμως καταλβαίνεις και πράττεις αναλόγως στο μέλλον...δεν έχεις ακούσει τι κάνουν οι γάμοι σε φιλίες κτλ....όλα κάπως ζυγίζονται και συνήθως στην χαρά πιο πολύ από τη λύπη...εκεί φαίνονται όλα...εγώ έκοψα να μιλάω σε γνωστή που δεν ήρθε στα γενέθλια του γιού μου ...και όχι για το οτι δεν ήθρε αλλά για τον λόγο που μου επικαλέστηκε....στη χαρά φαίνεται ο άνθρωπος

Εχεις δικιο.. που να ακουσω εγω παντρεμενη γυναικα με δυο παιδια για γαμους και βαπτισια.. ;) ...

Μια λυση ειναι να μπει ξανα στο καταστημα και να πει: "θελω ακριβως ΑΥΤΑ, αλλα σε ΑΚΡΙΒΑ". :mrgreen:

ΥΓ ZWH συμφωνω μαζι σου επι του θεματος...αν ανατρεξεις παντως στο φορουμ, εχει ξανασυζητηθει το θεμα, διαβασε μερικες απαντησεις, να δεις πως σκεφτονται...

Βρε τι λετε καποιες? Τι κοστολογια βγαζετε αναλογα με το που ειναι καλεσμενος καποιος? Δηλαδη στο τραπεζι του γαμου μου και της βαπτισης ή ακομη και στο απλο παρτι πρεπει να βγαζουμε τεφτερι, να τραβαμε δυο γραμμες και να λεμε, τοσο "εφαγαν" τοσο εχει το δωρο? Τι λετε?

Τι να πω βρε Ζωή...

Δηλαδη θα παντρευεται ή θα βαφτιζει το παιδί της η φίλη μου και αν κανει τραπεζι θα της δωσω 150 ευρω δωρο κι αν δεν κανει θα της δωσω 100?

(Αν κανει μπουφε εξω από την εκκλησια, ανεβαινω στα 120 :lol:...) :confused::confused::confused:

Επί του θεματος : εχω παρατηρησει ότι οταν το λαμβανω το δωρο ειμαι πιο άνετη, δεν εχω ενοχληθεί ποτέ με δωρο που μου έφεραν , ειτε εχω τραπεζωσει είτε όχι, να πω δηλαδη ότι, καλά δεν μπορούσε να δωσει κατι παραπάνω ο αλλος? βασικα ντρεπομαι και να το σκεφτω.

Όταν το κανω το δωρο, ειμαι πιο σκεπτική και πιο λαρτζ, αυθορμητα.

Γενικά, αν προκειται για περισταση που μια φορά θα παω, θα δωσω κατι παραπανω, αν μπορω.

Αν ειναι φαση φιλων που κανω συχνα-πυκνα δωρα, τοτε δεν θα ειναι ολα μου τα δωρα μεγαλης αξιας, καποιες φορες θα παρω μικροδωρακια.

Θελω να πω, θεματοθετρια, ότι αν πιστευεις σ' αυτο που επελεξες και το εκανες συνειδητα, τοτε δωσε αυτο το δωρο, ξεροντας όμως ότι μπορει η παραλήπτρια να ειναι καποια σαν εμενα (προς το κουλ) ή κάποια σαν άλλες κοπέλες που σου απαντησαν, αν, αντιθετως, νιωθεις μια ανασφαλεια τι θα σκεφτει η άλλη μαμά ή οτι μπορει να εκτεθεις κλπ, διάθεσε παραπάνω χρηματα, κατα το δοκουν και τις δυνατοτητες σου.

Να πας τα μπλουζάκια και μια χαρά είναι!

Σοβαρά τωρα, έναν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα για κάτι πιο ακριβό τι πρέπει να κάνει; Να μην πάει τα παιδιά του ποτε σε πάρτυ; Για να μην τον πούνε ''τσιγκουνη''?

Κι αν ο αλλος επειδή τα έχει θέλει να ξοδεύει τα απίστευτα για τα γενέθλια των παιδιών του, εγώ ως καλεσμένος πρέπει να ξεπαραδιαστω για να κάνει αυτός απόσβεση;;;

Ωραία μηνύματα περνάμε στα παιδιά μας!!!!

Τελικά, είμαστε.... ''Ας με λένε δημαρχινα κι ας ψοφαω απο την πείνα!''.

θα συμφωνησω μαζι σου...ειναι πολυ λυπηρο να μετραμε τους ανθρωπους αναλογα με το εκαστοτε δωρο που θα μας κανουν στην εκαστοτε περιπτωση...και ακομα περισσοτερο λυπηρο,να περναμε τετοια μυνηματα στα παιδια μας...:(

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Διαφημίσεις

θα συμφωνησω μαζι σου...ειναι πολυ λυπηρο να μετραμε τους ανθρωπους αναλογα με το εκαστοτε δωρο που θα μας κανουν στην εκαστοτε περιπτωση...και ακομα περισσοτερο λυπηρο,να περναμε τετοια μυνηματα στα παιδια μας...:(

Τα μηνύματα που πρέπει να περνάμε στα παιδιά μας είναι οτι πρέπει να είναι ανταποδοτικά στους ανθρώπους και να δίνουν περισσότερο από ότι παίρνουν....για να μην γίνουν γύφτοι σαν την φίλη μου που ενώ είχε την έβγαζε με δανεικά και αγύριστα και πήγαινε στα πάρτυ με άδεια χέρια.... όλα από κάποιους γονείς ξεκινάνε....

bA9gp3.png

Τα μηνύματα που πρέπει να περνάμε στα παιδιά μας είναι οτι πρέπει να είναι ανταποδοτικά στους ανθρώπους και να δίνουν περισσότερο από ότι παίρνουν....για να μην γίνουν γύφτοι σαν την φίλη μου που ενώ είχε την έβγαζε με δανεικά και αγύριστα και πήγαινε στα πάρτυ με άδεια χέρια.... όλα από κάποιους γονείς ξεκινάνε....

Τελικά, τι θα τα μαθουμε? Να είναι ανταποδοτικά ή να δίνουν περισσότερα από όσα παίρνουν :wink: ? Καταλαβαίνω πάντως πώς το λες...

Εγώ θα έλεγα να τα μάθουμε να δίνουν όσα αισθάνονται (και μπορούν βέβαια, μη χρεωθούν από την καλή τους την καρδιά!) και όταν παίρνουν κάτι που τους φαίνεται λίγο (γιατί μπορεί να μην δώσουμε και καθόλου σημασία, μην το ξεχνάμε αυτο), να αξιολογούν τις συνθήκες, δηλ. έλαβα αυτό γιατί αυτός που μου το έφερε α) δεν μπορούσε να δώσει παραπάνω, β) δεν έδωσε μεγάλη σημασία όταν το διάλεγε, γ) ήταν σαν τη φίλη σου :mrgreen:, δ) απλά έτυχε, γιατί πχ σε άλλη περίσταση ο ίδιος άνθρωπος φέρθηκε αλλιώς κ.ο.κ. και από κει και περα να τα μαθουμε πόσα πρέπει να "λεει" για το χαρακτηρα και τη συμπεριφορά ενός ανθρωπου (φιλου, κοινωνικού γνωστου κλπ), το (ένα?) δώρο που θα μας παρει...Προσωπικά, δεν εχω συνδεσει ΠΟΤΕ έναν άνθρωπο, κοντινό ή μακρινό μου, με το δωρο (ή τα δωρα) που μου έφερε. Και εχετε υπ' όψιν σας ότι πολύς κόσμος, από στάση ζωής και μόνο, δεν κάνει ακριβά δωρα (και αυτό ειναι σεβαστό από μενα, από τη στιγμή που σαν άνθρωποι δεν με απογοητευουν.)

Υ.Γ. Χιλιοσυμφωνώ ότι όλα από τους γονείς ξεκινάνε, δεν μπορεί ξαφνικά το 5χρονο να σχολιάζει (αρνητικά) το δώρο του, χωρίς να είχε από κάποιον μεγάλο ανάλογο ερεθισμα :-(

Καλημέρα κορίτσια το δωράκι είναι από benetton και είχαν 50% έκπτωση και βέβαια έβαλα κάρτα αλλαγής. Πάντα βάζω. .....δεν ήταν από προσφορά αλλά από την φετινή season.

Πάντως, θεωρώ ότι είναι λάθος η νοοτροπία του να κάνεις πάρτυ και να περιμένεις να κάνεις απόσβεση από τα δώρα...:rolleyes:

Συμφωνώ σε όσα είπε η Σκουντούφλα.

Επίσης βρε κορίτσια αυτός που κάνει πάρτυ το κάνει για τα δώρα ή για να περάσουνε τα παιδάκια καλά;;; έχω ακούσει γνωστή φίλη να λέει, "θα του κάνω πάρτυ, και κάθεται και σκέφταται τι θα τις φέρουν;;; λυπάμαι αλλά εγώ μπορεί να μην έχω λεφτά;; εάν με καλεί στο πάρτυ μόνο και μόνο γιατί περιμένει να της κάνω ακριβό δώρο, τότε τι νόημα έχει;;; πέρισυ πήγαμε σε ένα πάρτυ και πήρα μια ζακετούλα με 12 ευρώ από το ζάρα και μετά η μαμά με κοίταγε καλά καλά;; δηλαδή κάνουν πάρτυ για τα δώρα;;; τότε λυπάμαι δεν με συμφέρει, γιατί εγώ θέλω ταξί για να πάω στο παιδότοπο και ταξί για να γυρίσω, η κόρη μου θα θέλει σίγουρα 1-2 ευρώ για να κάνει τα αλογάκια, και οπωσδήποτε ποπ κορν 2 ευρώ ή κάτι άλλο, ελπίζω να μείνουμε μόνο στο ποπ κορν (συνήθως δεν αγγίζει τίποτα από αυτά που σερβίρουν στο πάρτυ) και βέβαια φωτογραφίες....οπότε θέλω άλλα 20 ευρώ να έχω μαζί μου!!! έχουμε πάει σε διάφορα πάρτυ και πάντα τόσο μου πάει το μαλλί.

δεν θα ντραπώ να το πω αλλά ήλπιζα ότι δεν θα μας καλούσε.....ευτυχώς που βρήκα και τα δώρα φθηνά και τελικά θα γλυτώσω με ένα 30 ευρω συνολικά!!!

Διαφημίσεις

πάντως κορίτσια βλέπω από αυτά που γράφετε μάλλον το κόβετε για φθηνό ως τιμή, από ποιότητα είναι η γνωστή ποιότητα της συγκεκριμένης μάρκας,

ναι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά ΤΩΡΑ Η ΚΡΙΣΗ έχει βαθύνει και τέλος παντων σε όποιον αρέσουμε...για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε.

Επίσης βρε κορίτσια αυτός που κάνει πάρτυ το κάνει για τα δώρα ή για να περάσουνε τα παιδάκια καλά;;; έχω ακούσει γνωστή φίλη να λέει, "θα του κάνω πάρτυ, και κάθεται και σκέφταται τι θα τις φέρουν;;; λυπάμαι αλλά εγώ μπορεί να μην έχω λεφτά;; εάν με καλεί στο πάρτυ μόνο και μόνο γιατί περιμένει να της κάνω ακριβό δώρο, τότε τι νόημα έχει;;; πέρισυ πήγαμε σε ένα πάρτυ και πήρα μια ζακετούλα με 12 ευρώ από το ζάρα και μετά η μαμά με κοίταγε καλά καλά;; δηλαδή κάνουν πάρτυ για τα δώρα;;; τότε λυπάμαι δεν με συμφέρει, γιατί εγώ θέλω ταξί για να πάω στο παιδότοπο και ταξί για να γυρίσω, η κόρη μου θα θέλει σίγουρα 1-2 ευρώ για να κάνει τα αλογάκια, και οπωσδήποτε ποπ κορν 2 ευρώ ή κάτι άλλο, ελπίζω να μείνουμε μόνο στο ποπ κορν (συνήθως δεν αγγίζει τίποτα από αυτά που σερβίρουν στο πάρτυ) και βέβαια φωτογραφίες....οπότε θέλω άλλα 20 ευρώ να έχω μαζί μου!!! έχουμε πάει σε διάφορα πάρτυ και πάντα τόσο μου πάει το μαλλί.

δεν θα ντραπώ να το πω αλλά ήλπιζα ότι δεν θα μας καλούσε.....ευτυχώς που βρήκα και τα δώρα φθηνά και τελικά θα γλυτώσω με ένα 30 ευρω συνολικά!!!

Ε τότε τι το συζητάμε κοπέλα μου προφανώς αν αυτές οι δυνατότητες σου τότε ΟΚ, δεν υπήρχε καν θέμα συζήτητης, όσο μπορεί ο καθένας.

bA9gp3.png

Αν δεν θες ή δεν σε παιρνει οικονομικα μπορεις και να μην πας σε ενα παρτυ, εγω το εχω κανει για ενα παιδακι που δεν εκανε παρεα ο γιος μου και εμεναν μια ωρα δρομο απο εμας.

Εγω κοιταω να κανω ενα ωραιο δωρο ασχετως τιμης, κατι που θα το ευχαριστηθει το παιδακι,οποτε συνηθως παιχνιδι ή μια φορα πηρα 3 μικρα βιβλιαρακια με ιστοριες -καπου 12 ευρω εκαναν- γιατι ηξερα οτι το παιδακι ειναι του διαβασματος γενικα και θα του αρεσαν. Σε μια πιο καλη μου φιλη μια φορα πηρα παπουτσια απο το ζαρα -οι περισσοτεροι φερνουν παιχνιδι ή ρουχα οποτε το θεωρησα πιο ιδιαιτερο δωρο- οικονομικο σε γενικες γραμμες αλλα κι αν το αλλαζε θα ειχε πολλες επιλογες χωρις να συμπληρωσει λεφτα. Προσωπικα δεν κοιταω το δωρο, με νοιαζει να περασει καλα το παιδακι μου στα γενεθλια του και να ερθουν οι φιλοι μας.

Σε παρτυ που γιόρταζαν τα δίδυμα, μου έφερε η καλύτερή τους φίλη από ένα μακό μπλουζάκι (νομίζω μπενετον) και ένα πακέτο μαρκαδόρους (12άδα). Τους είχε φτιάξει κι από μία ζωγραφιά, που την έχουν ακόμα! Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν το ίδιο. Δεν κοιτάνε ούτε τιμές, ούτε ανταποδοτικότητα.

Εγώ τι πρέπει να κάνω;! Να σκεφτώ ΑΝ έτυχε και έδωσε λιγότερα επειδή έτυχε σε περίοδο εκπτώσεων;;! Αν είναι δυνατόν! Δηλαδή αν δεν είχε εκπτώσεις θα ήμουν ΟΚ με το δώρο, ενώ αφού είχε θα στράβωνα;

Για να πω την αλήθεια, ποτέ μα ποτέ δεν κοίταξα το κόστος των δώρων. Με μόνη εξαίρεση μια προσκεκλημένη γιατί ήξερα πως είναι κάπως πιο "σικ" και κοίταξα τι έφερε, για να ξέρω τι υποχρέωση είχα... μιας και γνώριζα πως τα μετράει έτσι. Είχε φέρει για γενέθλια μπουφάν (!!!) στο παιδί (όχι δίδυμες, σε άλλο). Το κόστος έκανε "μπαμ" από μακρυά καθώς και η αναμονή της ανταποδοτικότητας από μέρους μου. Στα δικά της κινήθηκα αναλόγως (με ένα ακριβό παιχνίδι -πιο πολύ από το συνηθισμένο μου). Έτσι για την ιστορία... με τον καιρό αραιώσαμε τις επαφές. Στα πάρτυ πλέον δεν προσκαλεί ο ένας τον άλλο. Δεν κολλήσαμε σαν παρέα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Αν δεν θες ή δεν σε παιρνει οικονομικα μπορεις και να μην πας σε ενα παρτυ, ....

Εγώ πάλι στενοχωριέμαι όταν αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο. Η μία κόρη έχει πολύ καλή φιλενάδα ένα άλλο κοριτσάκι του οποίου η οικονομική κατάσταση δεν είναι και τόσο σταθερή. Στενοχωριέμαι που το καλούμε και τις περισσότερες φορές δεν έρχεται. Χάνει τη γιορτή, τη διασκέδαση και την τούρτα, για ένα "τυπικό"!! :( Δηλαδή, όσα δε μπορούν για χ-ψ λόγους να κάνουν ένα δώρο, αποκλείονται από την κοινωνική ζωή; Κρίμα είναι. Και κάνει πολυ παρέα με τη δικιά μου.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Alcyon δεν αναφερομαι σε φιλους των παιδιων ασφαλως! Ακομα και με 5 ευρω τα jumbo εχουν δωρακια να παει κανεις, δεν θα εχανα γενεθλια φιλου για τετοιο λογο. Αλλα η beba λεει οτι τα παιδια δεν κανουν παρεα, τη μαμα δεν την συμπαθει, το παρτυ θα της παει ακριβοτερα απο οτι θα ηθελε οποτε γιαυτο λεω οτι σε αντιστοιχη περιπτωση θα μπορουσε απλα να μην παει.

Παντως οντως τα παιδια χαιρονται με αλλα πραγματα απο οτι οι γονεις, εγω οταν ψωνιζω δωρο σκεφτομαι το παιδι! Γιαυτο λεω το κοστος δεν εχει σημασια.

Τα παιδιά θέλουν να πάνε στο πάρτυ;

Δεν μου αρέσει ούτε ο οικοδεσπότης να περιμένει απόσβεση από τα δώρα, αλλά

ούτε και ο καλεσμένος να βλέπει την πρόσκληση σαν οικονομική υποχρέωση και να κοιτάει πόσο θα του κοστίσει!:shock::shock:

Έλεος! Γιατί τα μεταφράζετε όλα με βάση το χρήμα;

Ξέρω περίπτωση που κάποια πήγε σε μια φίλη της δώρο γενεθλίων και εκείνη της το επέστρεψε γιατί της είπε "αν το δεχτώ θα πρέπει και εγώ να σου πάρω δώρο στα δικά σου γενέθλια"... Δεν ξέρω πως ακριβώς να χαρακτηρίσω τέτοια άτομα...:twisted:

Εγώ -τώρα τελευταία- λέω στα παιδιά μου να "ψαρέψουν" το φίλο τους, τι του αρέσει, οπότε... να πέσουμε μέσα στα γούστα του! Και μπορώ να πω πως με εξέπληξαν και με έβγαλαν από τη δύσκολη θέση της επιλογής!

Έχει τύχει να μου πει ο γιος για φίλες του, επίσης δίδυμες ότι τους άρεσαν τα λούτρινα. Στο Jumbo έχει ωραιότατα λούτρινα και αυτά που διάλεξε το παιδί, ήταν πραγματικά οικονομικά. Έβαλα και άλλα 3 ευρώ και πήρα από ένα mini-επιτραπέζιο.

Πραγματικα φτηνά.

Στο πάρτυ, έβλεπα τα κοριτσάκια να το καταδιασκεδάζουν με τα λούτρινα!! Έπαιζαν όλη την ώρα μαζί τους! Εντυπωσιάστηκα τόοοοσο πολύ!! Από τότε, το καθιέρωσα. Ρωτάνε τους φίλους τους για τα γούστα τους... και βλέπουμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Αν το παιδάκι δεν είναι φίλος (πχ. έχει καλέσει όλη την τάξη)... τότε αναλόγως. Πολύ πιθανό να μην πήγαινα. Εκτός αν συνέτρεχε άλλος λόγος και η μαμά ήθελε το πάρτυ για κοινωνικοποίηση, οπότε δε θα έλεγα όχι.

....

Ξέρω περίπτωση που κάποια πήγε σε μια φίλη της δώρο γενεθλίων και εκείνη της το επέστρεψε γιατί της είπε "αν το δεχτώ θα πρέπει και εγώ να σου πάρω δώρο στα δικά σου γενέθλια"... Δεν ξέρω πως ακριβώς να χαρακτηρίσω τέτοια άτομα...:twisted:

Εξαρτάται, αν το δώρο γενεθλίων ήταν κανένα playstation..... της τάξης μεγέθους των εκατοντάδων ευρώ.... :mrgreen:

Εγώ πάντως αισθάνθηκα άσχημα με το μπουφανάκι. Ήταν αταίριαστα ακριβό για την περίσταση. Και δε θα με ενοχλούσε αν αντικατόπτριζε μόνο την οικονομική κατάσταση των γονιών. Με δυσκόλεψε όμως η γνώση -από συζητήσεις μαζί της σε άσχετες στιγμές- πως ήξερα ότι περίμενε αντίστοιχα δώρα από τους καλεσμένους της. Άρα ουσιαστικά ήταν σα να μου έθετε "όρους συμμετοχής"!

Όπως αντιλαμβάνεσαι, το να σπάσει η παρέα, δεν είχε να κάνει με εμάς τους γονείς, αλλά με τα γούστα των παιδιών. Δε χαλάστηκα λοιπόν όταν είδα ότι ξεκόβουν τα παιδιά μας. (Ενώ έχει τύχει να συνεχίσω να κάνω παρέα με μαμά που τα βρήκαμε μεταξύ μας, ενώ τα παιδιά μας κινούνται πλέον σε διαφορετικές παρέες).

Εχω παθει κατι αναλογο με φιλη, με καλεσε στην ονομαστικη γιορτη της κορης της, μενουμε κοντα και βλεπονται συχνα τα παιδια, επεμεινε να μην παω δωρο, οτι ειναι κατι απλο για λιγους φιλους, θα παραγγειλει μια πιτσα και να παιξουν τα παιδια. Εγω την πιστεψα οτι ηταν κατι χαλαρο, πηρα απο δυο σοκολατες για τα μικρα για να μην παω με αδεια χερια και πηγα. Το ειδα οτι της κακοφανηκε... Επρεπε να παρω δωρο! Ενιωσα πολυ ''γυφτισα''...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα