Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δουλειές κάνει η καθαρίστρια


Recommended Posts

Just now, kotsifikos said:

Εμένα έρχεται μία κοπέλα μία φορά την εβδομάδα, το σπίτι είναι μικρό και σίδερο δεν κάνει πάντα γιατί συνήθως το κάνω εγώ το περισσότερο μέσα στην εβδομάδα, μπαλκόνια επίσης δεν κάνει τα κάνω εγώ, και έρχεται για 4 ώρες, δεν μαζεύει ποτέ κάνει μόνο καθάρισμα, δηλαδή όταν θα έρθει θα έχω μαζέψει το σπίτι για να καθαριστεί. Είναι τα λεφτά που θεωρώ πως αξίζουν το κόπο στο 100% γιατί έχω χρόνο για την οικογένεια μου και εμένα και δεν είμαι μόνιμα κουρασμένη!

 

Λοιπόν αυτό το σενάριο είναι το σχεδόν το ιδανικό για εμένα. Μπορείς να μου πεις περίπου τι δουλειές σου κάνει και πόσο σου παίρνει;

9 hours ago, diane2020 said:

Εμενα το ιδανικό θα ήταν να ερχόταν κάθε βδομάδα ένα 5ωρο και θα ειχα μεγάλη ανάσα. Προς το παρόν έρχεται κάθε 15 για 7ωρες.παντως οταν την ξεκινήσεις θα γλυκαθεις και θα της τα αναθέσεις κι αυτά... 

 

Ναι πολύ πιθανόν να γλυκαθώ. Κάτσε όμως να ξεκινήσω πρώτα!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Belmar said:

 

Λοιπόν αυτό το σενάριο είναι το σχεδόν το ιδανικό για εμένα. Μπορείς να μου πεις περίπου τι δουλειές σου κάνει και πόσο σου παίρνει;

 

Αλλάζει σεντόνια, σκουπίζει σφουγγαρίζει ξεσκονίζει, κάνει το μπάνιο, την κουζίνα, σηκώνει καναπέδες, σίδερο όσο έχω αφήσει, το σπίτι μου έχει βιβλιοθήκες οι οποίες έχουν αρκετή δουλειά, και το δωμάτιο του γιου έχει επίσης βιβλιοθήκη ράφια γεμάτα παιχνίδια που έχουν και αυτά αρκετή δουλειά.

Για τα χρήματα επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω δημόσια θα σου στείλω πμ

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις εχει σταματήσει κανεις για έλεγχο στα μέσα μεταφοράς?Αυτή την περίοδο δεν τη φέρνω γιατι φοβαμαι με τα κρουσματα.Βεβαια κ πριν ακολουθούσαν πολυ αυστηρό πρωτόκολλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν τις εχει σταματήσει κανεις για έλεγχο στα μέσα μεταφοράς?Αυτή την περίοδο δεν τη φέρνω γιατι φοβαμαι με τα κρουσματα.Βεβαια κ πριν ακολουθούσαν πολυ αυστηρό πρωτόκολλο.

 

Όχι. Αν έχεις εργόσημο, δεν απαγορεύεται να εργάζεσαι. Και αν δεν έχεις και είναι μαύρα, πας για βοήθεια αφιλοκερδώς. Αν όσοι εργάζονται μαύρα στην Ελλάδα δεν είχαν δουλέψει τόσους μήνες, θα είχαμε νεκρούς από την πείνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Super.mum said:

Και να φανταστώ όσες φέρνετε καθαρίστρια αυτές τις ώρες κάπου αφήνετε τα πιτσιρίκια σας ; Εγώ δεν έχω που να τα αφήνω .. 

Τί εννοείς? Γιατί να τα αφήσεις κάπου? Όταν θα κάνει κάποιο δωμάτιο, εσείς θα είστε σε άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum said:

Ααα τις εμπιστεύεστε τόσο πολύ ; 

Kάτσε, κάτι δεν κατάλαβα. Δεν την αφήνεις προφανώς μόνη με τα παιδιά, δεν είναι νταντά, είσαι και εσύ ή κάποιος άλλος εκεί. Εννοείς μήπως ότι και εκεί να είσαι φοβάσαι και πάλι? Τί? Μήπως εκεί που κάθεστε βγάλει κανένα περίστροφο και σας καθαρίσει?? Δεν θα φέρεις βαρυποινίτισσα καλέ να σας καθαρίσει το σπίτι!  Πες να σου σου συστήσουν κάποια. Εγώ την έχω πάνω από 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Kάτσε, κάτι δεν κατάλαβα. Δεν την αφήνεις προφανώς μόνη με τα παιδιά, δεν είναι νταντά, είσαι και εσύ ή κάποιος άλλος εκεί. Εννοείς μήπως ότι και εκεί να είσαι φοβάσαι και πάλι? Τί? Μήπως εκεί που κάθεστε βγάλει κανένα περίστροφο και σας καθαρίσει?? Δεν θα φέρεις βαρυποινίτισσα καλέ να σας καθαρίσει το σπίτι!  Πες να σου σου συστήσουν κάποια. Εγώ την έχω πάνω από 10 χρόνια.

Χαχαχαχα όχι βρε σύ λέω να μην σουφρώσει τίποτα .. από αυτή την άποψη ^_^

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum said:

Χαχαχαχα όχι βρε σύ λέω να μην σουφρώσει τίποτα .. από αυτή την άποψη ^_^

Αυτό δεν έχει να κάνει με τα παιδιά. Αν δεν την ξέρεις, μην την αφήνεις μόνη. Εγώ της ανοίγω και φεύγουμε. Εγώ δουλειά, ο μικρός σχολείο ή στη γιαγιά. Της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Super.mum συνήθως βρίσκεις καθαρίστρια από γνωστούς. Συγγενείς, συναδέλφους, κλπ. Ή από τη γειτονιά. Ή πας σε επαγγελματικό συνεργείο.

Αν είναι να ακολουθείς από πίσω την καθαρίστρια να μη σε κλέψει, ειλικρινά δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Όχι. Αν έχεις εργόσημο, δεν απαγορεύεται να εργάζεσαι. Και αν δεν έχεις και είναι μαύρα, πας για βοήθεια αφιλοκερδώς. Αν όσοι εργάζονται μαύρα στην Ελλάδα δεν είχαν δουλέψει τόσους μήνες, θα είχαμε νεκρούς από την πείνα.

 Εργοσημο δεν βάζω αλλα τις τελευταίες δύο εβδομάδες φοβαμαι με τον αριθμό των κρουσμάτων και τα,μέσα μεταφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

 Εργοσημο δεν βάζω αλλα τις τελευταίες δύο εβδομάδες φοβαμαι με τον αριθμό των κρουσμάτων και τα,μέσα μεταφοράς.

Και εγώ στην πρώτη καραντίνα δεν την έφερνα, αλλά ήταν σχετικά σύντομη. Πλέον δεν μιλάμε για καραντίνα , αλλά για τη νέα μας ζωή εδώ και πολύ καιρό και για καιρό. Οπότε δεν γίνεται να την αντιμετωπίζουμε σαν καραντίνα. Ούτε ο κόσμος να μη δουλέψει, ούτε να μας βγει η μέση στη Φασίνα, ούτε τα σπίτια μας να μείνουν βρώμικα, οπότε εγώ δεν της έχω πει ούτε μια φορά να μην έρθει. Έρχεται με τα μέσα και απλά βάζει μάσκα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Και εγώ στην πρώτη καραντίνα δεν την έφερνα, αλλά ήταν σχετικά σύντομη. Πλέον δεν μιλάμε για καραντίνα , αλλά για τη νέα μας ζωή εδώ και πολύ καιρό και για καιρό. Οπότε δεν γίνεται να την αντιμετωπίζουμε σαν καραντίνα. Ούτε ο κόσμος να μη δουλέψει, ούτε να μας βγει η μέση στη Φασίνα, ούτε τα σπίτια μας να μείνουν βρώμικα, οπότε εγώ δεν της έχω πει ούτε μια φορά να μην έρθει. Έρχεται με τα μέσα και απλά βάζει μάσκα.

 

Αν ήταν απλά ν ακάνω τις δουλειές, δε θα την έφερνα, πολυτέλεια είναι. Αλλά η γυναίκα σε αυτή τη φάση θα πεθάνει της πείνας :( Είναι κατάσταση που έχει πια κλείσει χρόνο και θα πάει για δεύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Και εγώ στην πρώτη καραντίνα δεν την έφερνα, αλλά ήταν σχετικά σύντομη. Πλέον δεν μιλάμε για καραντίνα , αλλά για τη νέα μας ζωή εδώ και πολύ καιρό και για καιρό. Οπότε δεν γίνεται να την αντιμετωπίζουμε σαν καραντίνα. Ούτε ο κόσμος να μη δουλέψει, ούτε να μας βγει η μέση στη Φασίνα, ούτε τα σπίτια μας να μείνουν βρώμικα, οπότε εγώ δεν της έχω πει ούτε μια φορά να μην έρθει. Έρχεται με τα μέσα και απλά βάζει μάσκα.

Συμφωνω.θα δω το θα κάνω από την επόμενη.Με το παιδι ομως στο σπιτι δεν το ρισκάρω.Θα πρέπει να φύγουμε.Ετσι κάνω δηλ όταν την φέρνω αλλα το παιδι είναι σχολειο.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνω.θα δω το θα κάνω από την επόμενη.Με το παιδι ομως στο σπιτι δεν το ρισκάρω.Θα πρέπει να φύγουμε.Ετσι κάνω δηλ όταν την φέρνω αλλα το παιδι είναι σχολειο.

Το συζητήσαμε κιολας κ μου ειπε οτι φοβαται μην την πιασουν κ οτι προτιμάει να ερθει μετά το λοκνταουν.ειχαν πει οτι θα εκδοσουν και αυστηρές άδειες για εργαζόμενους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Το συζητήσαμε κιολας κ μου ειπε οτι φοβαται μην την πιασουν κ οτι προτιμάει να ερθει μετά το λοκνταουν.ειχαν πει οτι θα εκδοσουν και αυστηρές άδειες για εργαζόμενους.

Αν την παίρνει να μην δουλεύει τόσο καιρό.. Και η κοπέλα που μας καθάριζε στην εταιρία, μας χαιρέτησε και μας είπε θα τα πούμε μετά το λοκ ντάουν.. προσλάβαμε συνεργείο 10 μέρες μετά. Αν θέλεις πες μου να σου στείλω την δικιά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αν την παίρνει να μην δουλεύει τόσο καιρό.. Και η κοπέλα που μας καθάριζε στην εταιρία, μας χαιρέτησε και μας είπε θα τα πούμε μετά το λοκ ντάουν.. προσλάβαμε συνεργείο 10 μέρες μετά. Αν θέλεις πες μου να σου στείλω την δικιά μου. 

Σε ευχαριστώ βρε.προφανως πηγαίνει σεχκοντινα σπίτια.τα καταφέρνω.φοβσμαι κιολας.αν σας πω τι κάνω όταν έρχεται θα με πάρετε στο ψιλο .Ειναι καθαρός ανθρωπος αλλα μενει κέντρο σε περιοχή με πολλα κρουσματα κ ο αντρας της δουλεύει στη λαϊκή. 

Όταν έρχεται εχω κρεμασμένη σακούλα στο πόμολα της πόρτας μασκα κ οι δυο.της ρίχνω αντισηπτικό κ καθαρή μασκα την αλλη την απορρίπτει στη σακουλάκια.δουλευει με μασκα για λίγο,όσο είμαι κι εγώ σπιτι.μετα της λεω να την βγάζει για να δουλεύει άνετα.δεν γίνεται όλη μέρα με τη μασκα κ δύσκολες δουλειές.Ολα τα παράθυρα ειναι μονίμως ανοιχτα.Οταν φεύγει καθαρίζω με αντισηπτικό πόμολα και βρύσες ακομη κ το καζανάκι.Της αφηνω διαφορα να φάει κ της εχω και καφέ το πρωί.πριν τον κορονοιο τρώγαμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, μαγιοπουλας said:

Δεν τις εχει σταματήσει κανεις για έλεγχο στα μέσα μεταφοράς?Αυτή την περίοδο δεν τη φέρνω γιατι φοβαμαι με τα κρουσματα.Βεβαια κ πριν ακολουθούσαν πολυ αυστηρό πρωτόκολλο.

Εμένα μένει στην γειτονιά οπότε δεν χρειάζεται να μετακινηθεί με μέσα.

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2021 at 4:35 ΠΜ, Super.mum είπε:

Α πολύ ωραία! Άρα αυτό δεν έχει να κάνει με την ηλικία από όσο κατάλαβα. Εγώ του τα έχω όλα στο σαλόνι και έχει πολύ λίγα στο δωμάτιο .. λέω σιγά σιγά να αρχίσω να μεταφέρω. Το σαλόνι είναι σαν παιδότοπος να φανταστείς :p αλλά δεν ξέρω που θα χωρέσουν όλα αυτά γιατί το δωμάτιο του είναι σχετικά μικρό... Όσο για τους άντρες θα συμφωνήσω :wink:

Και τώρα σχετικά με την καθαρίστρια :-P ποσά σας περνει κορίτσια εσάς που έρχεται ανά 15 μέρες. Θα ήθελα και εγώ να προσλάβω για τις πιο βαριές δουλειές. 

Εγω τις δίνω 100 το μήνα, περίπου 7 βγαίνει η ώρα αλλα μιλαμε λιωνει. Εγώ ουτε σε τρεις μερες δε θα τελείωνα. Εχω μονοκατοικία μεζονέτα τριωροφη. Καταλαβαίνεις ότι για να βγει , 7 ώρες δε φτάνουν. Εντάξει κάτι μπορεί να αφήσει αλλά γενικά λιωνει. Φτου  φτου μη τη ματιασω αλλά η γυναίκα Είναι αερικο, απορω πως τα προλαβαινει. Η αλήθεια Είναι ότι καμμοα φορά βλεπω κανα πασαλειμμα αλλά κάνω λίγο τα στραβά μάτια, που να βρεις καλη νοικοκυρά σήμερα! Που να μην κοιταει πως να τα τσεπωσει μόνο η να τα μπαψαλεψει η να σε κλέψει η δεν ξέρω κι εγώ η και το πιο απλο να ξέρει να καθαρίσει σωστά, βαθεια γρήγορα κ αποτελεσματικα

Σήμερα οι περισσοτετες νεότερες δεν ξέρουν να καθαρίζουν σωστά.δεν είναι γενικα ευκολο.κανει παντζουρια φουρνους τοίχους ξεβουλωνει σιφωνια, ανεβοκατεβαζει παταρια στρωνει πλενει χάλια, δε λέμε για τα απλά. Τις πεοαλλες της ζήτησα να καθαρισει το πληντυριο ρουχων και ολα τα πλακάκια του μπανιου απο πανω ως κάτω τρίψιμο. οχι,είναι πολυ καλη. Χριστουγεννα πασχα και στη γιορτη η γενέθλια της τα κανω 120 σαν δώρο. Επίσης φέρνει δωράκια στα παιδια μου, της εχω πει να μη φέρνει αλλά εκείνη παει κ δίνει λεφτά κ τους παιρνει άλλοτε λιχουδιές άλλοτε κανα παιχνίδακι.Αλλά όσο να'ναι ειναι λεφτά αυτά. Της αφήνω φυσικά το ελευθερο να ανοίξει ψυγείο κ να φαει ότι θέλει. Ποτε δεν το χει κάνει πάντα φέρνει μαζί της... Μόνο αν την πίεσω η εχω φτιαξει καμμια πιτα η γλυκο κ της το έχω μπροστά της θα το πάρει. Οχι, είμαι ευγνώμων! Βέβαια εχω και τον νου μου γενικώς γτ οκ γενικά δεν είναι να αφήνεις κανέναν να επαναπαυεται, είναι γενικά αυτό η πεποιθηση μου όχι μονο στο συγκεκριμένο. Επίσης της εχω συστήσει 3 δουλειές ακομα και εργάζεται μόνιμα εκεί τα τελευταία χρόνια. Έχουμε πολυ καλη σχέση αλλά κάποια στιγμή θα φυγει και δε θέλω να το σκέφτομαι. Και τι θα κάνω δεν ξέρω πραγματικα. Γιατί για να τη βρω άλλαξα 3 γυναικες! Εντάξει οι δυο ήταν χάλια,η πρώτη ήταν σουπερ αλλά έμεινε έγκυος σε τρίδυμα καταλαβαίνεις δεν γινόταν να συνεχίσει η κοπελα και απο τοτε σταμάτησε εντελώς κιόλας. Ε που να συνεχίσεις με τρίδυμα κ χωρίς βοήθεια!!Η κυρία που έχω τώρα μεγαλώνει κιόλας ποσο θα αντέξει...  Δεν ξέρω δεν είναι σωστό να δένεσαι αλλά εγώ είμαι άτομο της συνήθειας, θα δυσκολευτω μετά αλλά ας μη το σκέφτομαι από τώρα καλυτερα!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2021 at 9:48 ΜΜ, Super.mum είπε:

Και να φανταστώ όσες φέρνετε καθαρίστρια αυτές τις ώρες κάπου αφήνετε τα πιτσιρίκια σας ; Εγώ δεν έχω που να τα αφήνω .. 

Οχι... Εδώ είναι τα παιδιά. Απλώς οταν κάνει δουλειά κάτω, παμε πάνω η το αντιστροφο. Αλλά έχει συμβεί να μπλεκομαστε κ μέσα στα ποδια της καμμια φορά! 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 7 months later...

Κορίτσια καλημέρα! Έχω φωνάξει κοπέλα να με βοηθήσει μια μέρα με τις δουλειές στο σπίτι. Μόνο για μια μέρα , της είπα ότι θέλω να κάνει Γενική το σπίτι. Μπορείτε να μου πείτε τι συμπεριλαμβάνετε σε αυτό ; Δηλαδή όταν λέμε γενικη , μπορώ να τις βγάλω τα πράγματα από τα ντουλάπια της κουζίνας να τα κάνει όλα μέσα ; Να καθαρίσει φούρνο και Μικροκυμάτων ; Να κάνει τα τζάμια ; Να σπρώξουμε καναπέδες να κάνει από κάτω το πάτωμα ; Τι άλλο είναι στις αρμοδιότητες της ; Μπορώ να της πω να με βοηθήσει να βγάλουμε τα πράγματα από την αποθήκη , να τακτοποιήσουμε την αποθήκη ; Αν πχ μείνει 6 με 8 ώρες. Είναι εφικτό να της ζητήσω αυτά ; Εφόσον μιλήσαμε για γενικη ; Επίσης ποτε να της πω να κάνει Διάλειμμα ; Θα της έχω το πρωί καφέ και κουλουράκια και τυροπιτάκια. Τι άλλο μπορώ να της προσφέρω για το διάλειμμα που θα κάνει ; Σας ευχαριστω κορίτσια    

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Super.mum είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Έχω φωνάξει κοπέλα να με βοηθήσει μια μέρα με τις δουλειές στο σπίτι. Μόνο για μια μέρα , της είπα ότι θέλω να κάνει Γενική το σπίτι. Μπορείτε να μου πείτε τι συμπεριλαμβάνετε σε αυτό ; Δηλαδή όταν λέμε γενικη , μπορώ να τις βγάλω τα πράγματα από τα ντουλάπια της κουζίνας να τα κάνει όλα μέσα ; Να καθαρίσει φούρνο και Μικροκυμάτων ; Να κάνει τα τζάμια ; Να σπρώξουμε καναπέδες να κάνει από κάτω το πάτωμα ; Τι άλλο είναι στις αρμοδιότητες της ; Μπορώ να της πω να με βοηθήσει να βγάλουμε τα πράγματα από την αποθήκη , να τακτοποιήσουμε την αποθήκη ; Αν πχ μείνει 6 με 8 ώρες. Είναι εφικτό να της ζητήσω αυτά ; Εφόσον μιλήσαμε για γενικη ; Επίσης ποτε να της πω να κάνει Διάλειμμα ; Θα της έχω το πρωί καφέ και κουλουράκια και τυροπιτάκια. Τι άλλο μπορώ να της προσφέρω για το διάλειμμα που θα κάνει ; Σας ευχαριστω κορίτσια    

 

Καλημέρα!

Υπολόγισε πόσες δουλειές θα χωρέσουν μέσα στο 8ωρο. Η κουζίνα θέλει κάποια ώρα, φαντάζομαι το ίδιο και η αποθήκη. Οπότε ιεράρχησε αυτά που θέλεις να κάνεις, κι αν δεις ότι δεν βγαίνουν μέσα σε μια μέρα, μπορείς να τη φωνάξεις και δεύτερη (ή να αφήσεις κάτι).

Όλες οι δουλειές μπορεί να είναι στις αρμοδιότητές της, εκτός κι αν είναι κάτι αντικειμενικά επικίνδυνο: μεγάλα βάρη, πολύ ψηλές σκάλες κλπ. Ρώτησε και την ίδια αν υπάρχει κάτι που σωματικά δεν είναι σε θέση να κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Έχω φωνάξει κοπέλα να με βοηθήσει μια μέρα με τις δουλειές στο σπίτι. Μόνο για μια μέρα , της είπα ότι θέλω να κάνει Γενική το σπίτι. Μπορείτε να μου πείτε τι συμπεριλαμβάνετε σε αυτό ; Δηλαδή όταν λέμε γενικη , μπορώ να τις βγάλω τα πράγματα από τα ντουλάπια της κουζίνας να τα κάνει όλα μέσα ; Να καθαρίσει φούρνο και Μικροκυμάτων ; Να κάνει τα τζάμια ; Να σπρώξουμε καναπέδες να κάνει από κάτω το πάτωμα ; Τι άλλο είναι στις αρμοδιότητες της ; Μπορώ να της πω να με βοηθήσει να βγάλουμε τα πράγματα από την αποθήκη , να τακτοποιήσουμε την αποθήκη ; Αν πχ μείνει 6 με 8 ώρες. Είναι εφικτό να της ζητήσω αυτά ; Εφόσον μιλήσαμε για γενικη ; Επίσης ποτε να της πω να κάνει Διάλειμμα ; Θα της έχω το πρωί καφέ και κουλουράκια και τυροπιτάκια. Τι άλλο μπορώ να της προσφέρω για το διάλειμμα που θα κάνει ; Σας ευχαριστω κορίτσια    

 

Όταν λέμε γενική, εννοούμε μέσα-έξω-πάνω-κάτω-πίσω σε όλα. Άρα άδειασμα ντουλαπιών (όποια και αν είναι αυτά, κουζίνα, κονσόλες κλπ), ντουλάπας ρούχων, συρταριών, καθάρισμα και επανατοποθέτηση, μετακίνηση κουζίνας-ψυγείου-πλυντηρίου (αν δεν είναι εντοιχισμένα) καθάρισμα και επανατοποθέτηση, καθαρισμών φούρνων (κανονικού και μικροκυμάτων), μπαλκόνια, παντζούρια, τζάμια, μετακίνηση καναπέδων-κρεβατιών για καθάρισμα τίναγμα μαξιλαριών, πέρασμα με υγρό πανί όλων των επιφανειών όπως βιβλιοθήκες, πίνακες, κουρτινόξυλα, πόρτες, προσόψεις, πόμολα κλπ. αφαίρεση κουρτινών για πλύσιμο και τοποθέτηση άλλων κ.α. που ξεχνάω. Πρακτικά, όλα αυτά να γίνουν από έναν άνθρωπο σε ένα οκτάωρο δε γίνεται. Αν συμμετέχεις και εσύ εξίσου, ναι. Αλλιώς διάλεξε αυτά που είτε δυσκολεύεσαι περισσότερο να κάνεις μόνη σου ή επείγουν να γίνουν. Όπως και να έχει, να έχεις διαθέσιμα ηλεκτρική σκούπα, πανάκια μικροϊνών, ψηλή σκάλα, λεκάνη νερού μικρή, οι περισσότερες καθαρίστριες θέλουν διαθέσιμη χλωρίνη (ειδικά για το μπάνιο), σφουγγαράκια τύπου scotch brite (άλλα για λεκάνη μπάνιου, άλλα για το υπόλοιπο μπάνιο, άλλα για κουζίνα), γάντια (είτε πολλών χρήσεων είτε μιας χρήσης), ειδικό καθαριστικό αν θέλεις να σου κάνει φούρνο, εννοείται σφουγγαρίστρα (επίσης μικροϊνών θα πρότεινα). Μπορείς πάντα να την ρωτήσεις τι υλικά προτιμά ώστε να είσαι προετοιμασμένη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , vtgian είπε:

 

Όταν λέμε γενική, εννοούμε μέσα-έξω-πάνω-κάτω-πίσω σε όλα. Άρα άδειασμα ντουλαπιών (όποια και αν είναι αυτά, κουζίνα, κονσόλες κλπ), ντουλάπας ρούχων, συρταριών, καθάρισμα και επανατοποθέτηση, μετακίνηση κουζίνας-ψυγείου-πλυντηρίου (αν δεν είναι εντοιχισμένα) καθάρισμα και επανατοποθέτηση, καθαρισμών φούρνων (κανονικού και μικροκυμάτων), μπαλκόνια, παντζούρια, τζάμια, μετακίνηση καναπέδων-κρεβατιών για καθάρισμα τίναγμα μαξιλαριών, πέρασμα με υγρό πανί όλων των επιφανειών όπως βιβλιοθήκες, πίνακες, κουρτινόξυλα, πόρτες, προσόψεις, πόμολα κλπ. αφαίρεση κουρτινών για πλύσιμο και τοποθέτηση άλλων κ.α. που ξεχνάω. Πρακτικά, όλα αυτά να γίνουν από έναν άνθρωπο σε ένα οκτάωρο δε γίνεται. Αν συμμετέχεις και εσύ εξίσου, ναι. Αλλιώς διάλεξε αυτά που είτε δυσκολεύεσαι περισσότερο να κάνεις μόνη σου ή επείγουν να γίνουν. Όπως και να έχει, να έχεις διαθέσιμα ηλεκτρική σκούπα, πανάκια μικροϊνών, ψηλή σκάλα, λεκάνη νερού μικρή, οι περισσότερες καθαρίστριες θέλουν διαθέσιμη χλωρίνη (ειδικά για το μπάνιο), σφουγγαράκια τύπου scotch brite (άλλα για λεκάνη μπάνιου, άλλα για το υπόλοιπο μπάνιο, άλλα για κουζίνα), γάντια (είτε πολλών χρήσεων είτε μιας χρήσης), ειδικό καθαριστικό αν θέλεις να σου κάνει φούρνο, εννοείται σφουγγαρίστρα (επίσης μικροϊνών θα πρότεινα). Μπορείς πάντα να την ρωτήσεις τι υλικά προτιμά ώστε να είσαι προετοιμασμένη.

Ευχαριστω πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις! Αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι να κάνουμε κουζίνα. Όλα εκτός από ψυγείο που λογικά θα το κάνω εγώ αν προλάβω σήμερα. Και με ενδιαφέρει και η αποθήκη. Να βγουν όλα και να ξανά τοποθετηθούν ωραία και καλά. Δίνω στην κουζίνα 2 ώρες γιατί θα συμμετέχω και εγώ. Και δίνω στην αποθήκη άλλη 1 μισή ώρα γιατί και εκεί θα συμμετέχω και εγώ. Πες θα κάνει και διαλείμματα όποτε υπολογίζω άλλες 2 ώρες ότι θα μας μείνουν και για κάτι άλλο. Λέω μια καλή απολύμανση στα μπάνια και να σπρώξουμε το καναπέ στο σαλόνι να κάνουμε το πάτωμα. Αυτά , όσο για ντουλάπες στα δωμάτια πρόσφατα τακτοποιησα τα καλοκαιρινά όποτε δεν χρειάζομαι κάτι εκεί. Και τζάμια θα κάνω κάποια άλλη στιγμή δεν με πειράζει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...