Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι παρενεργειες ειχατε απο χαπια προγεστερονης;;;


Recommended Posts

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγώ τα παίρνω από την Πέμπτη 18/2 όπου κι έκανα την εμβρυομεταφορα. 2 το βράδυ των 200mg στον κόλπο και 2 το πρωί από το στόμα. Αποτέλεσμα : το βράδυ κοιμάμαι σαν ζώο, δεν καταλαβαίνω τίποτα! Το πρωί δε μετά από καμιά ώρα που θα τα πάρω με πιάνει μια τέτοια ζαλάδα που δεν υπάρχει όμοια της! Επίσης μουδιασμα στα χέρια και στα πόδια! Αλκοόλ δεν πίνω γενικά κάνα κρασάκι που και που, μπορώ να πω ότι μάλλον έτσι θα είναι αν έχεις πιει 3-4 ποτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την προγεστερονη την επαιρνα για 3 μηνες πριν μεινω εγκυος και φυσικα την συνεχιζω με τον ιδιο ρυθμο. Η εμπειρια μου - να την παρω απο το στομα - ηταν πααααρα πολυ ασχημη, σε σημειο που ειπα οτι δεν θα την ξαναπαρω! Μουδιασμα, δεν μπορουασ να μιλησω καν, δεν ενιωθα τα ακρα μου, ταχυπαλμια εντονη και αλλα πολλα. Επειδη τρομαξαμε με τον γιατρο, αποφασισαμε να την χρησιμοποιω ενδοκολπικα και μονο. Ευτυχως καμια σχεση με αυτο τον τροπο! Ουτε καν υπνηλια! Ενδοκολπικα και ας μενω 2 ωρες ανασκελα χαχα!

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Στη δίκη μου περίπτωση η μοναδική παρενέργεια ήταν το πρήξιμο στην κοιλιά. Τα χάπια τα παίρνω ενδοκολπικα, και για να περιοριστεί το πρήξιμο ο γιατρός μου συνέστησε πολλα υγρά και light διατροφή για 10 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια είμαι στην 7 εβδομάδα και 5 ημέρα. Μου τα έδωσε και εμένα ο γιατρός μου αλλά μου είπε να παίρνω ένα πρωί ένα μεσημέρι και 2 βράδυ !!!  Μου προκαλεί αδυναμία προφανώς γιατί παίρνω πολλά απ'ότι κατάλαβα και ζαλάδα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Γεωργία Π. είπε:

Γεια σας κορίτσια είμαι στην 7 εβδομάδα και 5 ημέρα. Μου τα έδωσε και εμένα ο γιατρός μου αλλά μου είπε να παίρνω ένα πρωί ένα μεσημέρι και 2 βράδυ !!!  Μου προκαλεί αδυναμία προφανώς γιατί παίρνω πολλά απ'ότι κατάλαβα και ζαλάδα .

αναλογως την περιπτωση θα πει ο γιατρος ποσα θα παρεις.κ εγω 4επαιρνα,οπως εσυ.ουτε αδυναμια ενιωθα ουτε ιδιαιτερη ζαλαδα.αλλα παρα πολυ υπνηλια,κοιμομουν απιστευτα πολλες ωρες.επισης ξεχνουσα τα παντα,αλλα μπορει να ηταν κ απο την εγκυμοσυνη.μπορεις να τα παιρνεις κ κολπικα.αιματοκριτη εχεις ελεγξει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γεωργία Π., εγώ έπαιρνα 3 την ημέρα και μου προκαλούσαν τρομερή υπνηλία, λόγω αυτής ένιωθα αδυναμία (λογικό αφού συνέχεια νυσταζα) και νομίζω ότι ξεχνούσα λίγα πράγματα, ασήμαντα βέβαια. Για να μην έχεις αυτές τις παρενέργειες κάποιοι γιατροί συστήνουν την κολπική λήψη αλλά ο δικός μου δεν ήθελε!  Κατά τα άλλα, κάποιες φορές μου λείπουν όταν έχω αϋπνίες... :-D:-D

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αναλογως την περιπτωση θα πει ο γιατρος ποσα θα παρεις.κ εγω 4επαιρνα,οπως εσυ.ουτε αδυναμια ενιωθα ουτε ιδιαιτερη ζαλαδα.αλλα παρα πολυ υπνηλια,κοιμομουν απιστευτα πολλες ωρες.επισης ξεχνουσα τα παντα,αλλα μπορει να ηταν κ απο την εγκυμοσυνη.μπορεις να τα παιρνεις κ κολπικα.αιματοκριτη εχεις ελεγξει;

Τώρα κάναμε εξετάσεις για αιματοκρίτη κτλ . Για κολπικά δεν μου είπε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2018 at 2:36 ΜΜ, Γεωργία Π. είπε:

Γεια σας κορίτσια είμαι στην 7 εβδομάδα και 5 ημέρα. Μου τα έδωσε και εμένα ο γιατρός μου αλλά μου είπε να παίρνω ένα πρωί ένα μεσημέρι και 2 βράδυ !!!  Μου προκαλεί αδυναμία προφανώς γιατί παίρνω πολλά απ'ότι κατάλαβα και ζαλάδα .

Mια συνεχή απίστευτη ζαλάδα και ναυτία, που βδομάδα με βδομάδα γίνοταν πολύ χειρότερη. Κάπου στο δεύτερο τρίμηνο είχα φτάσει να μην αντέχω να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ειναι δυστυχώς πολύ χαρακτηριστικά συμπτώματα σε μεγάλες δόσεις, οπότε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια!

Ειμαι μετά από ωοληψια και πριν την έμβρυομεταφορά και ο γιατρός από την ωοληψια και μετά μου έδωσε να παιρνω vasclor κολπικά το πρωί και utrogestan το βράδυ.Απο τη δεύτερη μέρα που τα παιρνω και μετά εχω δέκατα μέχρι 37,4 ειδικα μετά τη vasclor.Χθες το utrogestan το πήρα κολπικά και ξυπνησα πολύ καλύτερα.Να προσθέσω ότι το έντερο μου επίσης είναι έτοιμο να εκραγεί και τη γλώσσα μου τη νιώθω κάπως.Αυτο που με ανησυχεί περισσότερο είναι τα δέκατα.Ειχε καμία παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεκατα δεν ειχα.Απλα ειχα μια απαισια γευση στο στομα και τρελη υπνηλια.Δλδ κοιμομουν ορθια ειδικα το απογευμα.

8 ώρες πρίν, Mariliak είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Ειμαι μετά από ωοληψια και πριν την έμβρυομεταφορά και ο γιατρός από την ωοληψια και μετά μου έδωσε να παιρνω vasclor κολπικά το πρωί και utrogestan το βράδυ.Απο τη δεύτερη μέρα που τα παιρνω και μετά εχω δέκατα μέχρι 37,4 ειδικα μετά τη vasclor.Χθες το utrogestan το πήρα κολπικά και ξυπνησα πολύ καλύτερα.Να προσθέσω ότι το έντερο μου επίσης είναι έτοιμο να εκραγεί και τη γλώσσα μου τη νιώθω κάπως.Αυτο που με ανησυχεί περισσότερο είναι τα δέκατα.Ειχε καμία παρόμοια εμπειρία;

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με πιάσαν ολα :( Το στομάχι μου χαλια,το έντερο μου να εκραγεί,η γλώσσα μου χαλια και δέκατα.Ευτυχώς τα αναφέρει και στο κουτί στο vasclor και ηρεμώ λίγο και λόγω των ημερών.

Ευχαριστώ για την απάντηση παντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Προσωπικά στο πρώτο τρίμηνο της κύησης μου πήρα utrogestan, παρατήρησα υπνηλιες και ζαλάδες αλλά ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν υπάρχει επίσημη μελέτη ότι η προγεστερονη τα προκαλεί αυτά και ότι...απλά είμαστε εγκυουλες. Ενώ τα συνεχίζω ακόμη οι υπνηλιες μου έχουν σταματήσει, τουλάχιστον σε κάποιον βαθμό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...