Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι παρενεργειες ειχατε απο χαπια προγεστερονης;;;


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια, τις τελευταιες ημερες παιρνω χαπια προγεστερονης γιατι εχω ενα θεμα με το ενδομητριο. Εχω παρατηρησει το πρωι μετα απο 1 με 1.5 ωρα μετα τη ληψη του εχω εντονη ζαλαδα. Το βραδυ ομως που το ξαναπαιρνω δεν εχω τιποτα.

Ειχε καποια απο εσας παρενεργειες απο τα συγκεκριμενα χαπια;;;;

Ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια, τις τελευταιες ημερες παιρνω χαπια προγεστερονης γιατι εχω ενα θεμα με το ενδομητριο. Εχω παρατηρησει το πρωι μετα απο 1 με 1.5 ωρα μετα τη ληψη του εχω εντονη ζαλαδα. Το βραδυ ομως που το ξαναπαιρνω δεν εχω τιποτα.

Ειχε καποια απο εσας παρενεργειες απο τα συγκεκριμενα χαπια;;;;

Ευχαριστω παρα πολυ.

 

 

 

Καλημέρα!! Utrogestan περνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια, τις τελευταιες ημερες παιρνω χαπια προγεστερονης γιατι εχω ενα θεμα με το ενδομητριο. Εχω παρατηρησει το πρωι μετα απο 1 με 1.5 ωρα μετα τη ληψη του εχω εντονη ζαλαδα. Το βραδυ ομως που το ξαναπαιρνω δεν εχω τιποτα.

Ειχε καποια απο εσας παρενεργειες απο τα συγκεκριμενα χαπια;;;;

Ευχαριστω παρα πολυ.

 

Καλημέρα!!

Ναι κι εγω το ιδιο ειχα και ήθελα να κοιμηθώ απο τη ζαλάδα.μολις κοιμόμουν μισή ωριτσα γινόμουν καλα.

Το βράδυ πάλι την ίδια ζαλάδα αλλα κοιμόμουν ούτως η άλλως οποτε...

Πες το στο γιατρό σου μηπως τα παίρνεις κολπικά η μηπως παίρνεις και τα δυο το βράδυ.

 

Επίσης ειχα αύξηση της θερμοκρασίας και πρησμένο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια, τις τελευταιες ημερες παιρνω χαπια προγεστερονης γιατι εχω ενα θεμα με το ενδομητριο. Εχω παρατηρησει το πρωι μετα απο 1 με 1.5 ωρα μετα τη ληψη του εχω εντονη ζαλαδα. Το βραδυ ομως που το ξαναπαιρνω δεν εχω τιποτα.

Ειχε καποια απο εσας παρενεργειες απο τα συγκεκριμενα χαπια;;;;

Ευχαριστω παρα πολυ.

 

Καλημερα κοριτσι μου.

Αν μιλαμε για τα utrogestan,τα εχω χρησιμοποιησει.

Δεν ξερω σε τι δοσολογια τα παιρνεις αλλα σε γενικα πλαισια εμενα μου δημιουργουσαν πολυ υπνηλια οταν τα επαιρνα απο το στομα.Οταν τα εβαζα κολπικα λιγοτερο.Και παλι εχει να κανει με την δοσολογια .Παντως και εγω ειχα παρατηρησει πως το βραδυ δεν καταλαβαινα σε μεγαλο βαθμο την υπνηλια,ισως γιατι πηγαινα για υπνο ετσι και αλλιως.

Συζητησε το με τον γιατρο σου μηπως τα παιρνεις κολπικα,εκτος αν για καποιο λογο δεν κανει στην περιπτωση σου.

Καθε επιτυχια!

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Παιρνω των 200 mg ενα το πρωι και ενα το βραδυ. Να σας πω την αληθεια τα κολπικα υποθετα δεν τα προτιμω.

Υπνηλια δεν εχω, μονο ζαλαδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιρνω των 200 mg ενα το πρωι και ενα το βραδυ. Να σας πω την αληθεια τα κολπικα υποθετα δεν τα προτιμω.

Υπνηλια δεν εχω, μονο ζαλαδα.

 

Xrysoulaki τα ίδια ειναι.η τα παίρνεις απο το στωμα η κολπικά.

Αν δε θες κολπικά πες του μηπως τα παίρνεις κ τα δυο βράδυ.

Κι εγω ζαλάδα ειχα αλλα μολις κοιμόμουν μισή ώρα ήμουν μια χαρά μετα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημητρα outrogestan των 200mg

 

 

Κ εμένα ζαλάδα κ υπνηλία όπως σε όλες μας..είχα ενα θέμα με την δυσκοιλιότητα αλλά τα περνώ 4 μηνες τώρα κ τα συνηθισα

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα ζαλάδα κ υπνηλία όπως σε όλες μας..είχα ενα θέμα με την δυσκοιλιότητα αλλά τα περνώ 4 μηνες τώρα κ τα συνηθισα

 

Τοσο πολυ τα παιρνεις ε;;;

Εισαι εγκυος και τα παιρνεις ή ειστε στην προσπαθεια;

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρει τα utrogestan 200mg 2 την ημερα. Μου προκαλουν ζαλάδα, μουδιασμα στα δαχτυλα των χεριων και στα χείλη και τρομερη υπνηλία. Θεμα συνήθειας ειναι νομιζω,.

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.Πήρα και εγώ τα utrogestan των 200 για 13 μέρες λόγω χαμηλής προγεστερόνης.Τις πρώτες μέρες τα έπαιρνα κολπικά και μετά από το στόμα γιατί ήθελα να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού.Όσο τα έπαιρνα κολπικά δε παρατήρησα κάποια παρενέργεια,ίσως λίγο υπνηλία.Αλλά από το στόμα είχα κάτι ζαλάδες,αφού πήγαινα στη δουλειά και νόμιζα ότι θα λιποθυμήσω και υπνηλία φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Πήρα και εγώ τα utrogestan των 200 για 13 μέρες λόγω χαμηλής προγεστερόνης.Τις πρώτες μέρες τα έπαιρνα κολπικά και μετά από το στόμα γιατί ήθελα να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού.Όσο τα έπαιρνα κολπικά δε παρατήρησα κάποια παρενέργεια,ίσως λίγο υπνηλία.Αλλά από το στόμα είχα κάτι ζαλάδες,αφού πήγαινα στη δουλειά και νόμιζα ότι θα λιποθυμήσω και υπνηλία φυσικά.

 

Ολα αυτα ειναι απολυτως φυσιολογικα. Μη σε αγχωνουν. Τα utrogestan είναι μπομπα! χαχα

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Utrogestan, ακόμα τα θυμάμαι! 10+ χρόνια πέρασαν κι ακόμα θυμάμαι ΤΟΥΣ ΥΠΝΟΥΣ που είχα ρίξει!! Η υπνηλία ήταν απίστευτη, όταν τα έπαιρνα από το στόμα. Κλείνανε τα μάτια μου σα να είχα να κοιμηθώ μέρες!! Κάποια στιγμή το ανέφερα στο γιατρό, και μου είπε να τα παίρνω κολπικά. Και τέλος οι υπνηλίες. Μετά όλα φαίνονταν κανονικά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο πολυ τα παιρνεις ε;;;

Εισαι εγκυος και τα παιρνεις ή ειστε στην προσπαθεια;

 

 

 

Είμαι έγκυος!!τώρα που το σκέφτομαι έχω ενα ιδιαίτερο πριξιμο στα χέρια στα πόδια στο προσωπο κ νομιζω η προγεστερόνη ατο φέρνει αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Utrogestan, ακόμα τα θυμάμαι! 10+ χρόνια πέρασαν κι ακόμα θυμάμαι ΤΟΥΣ ΥΠΝΟΥΣ που είχα ρίξει!! Η υπνηλία ήταν απίστευτη, όταν τα έπαιρνα από το στόμα. Κλείνανε τα μάτια μου σα να είχα να κοιμηθώ μέρες!! Κάποια στιγμή το ανέφερα στο γιατρό, και μου είπε να τα παίρνω κολπικά. Και τέλος οι υπνηλίες. Μετά όλα φαίνονταν κανονικά.

 

 

 

Καλησπέρα!! Να σου ζησει το παιδάκι σου!! Να σε ρωτησω κάτι;; έχω ακούσει οτι οι ορμόνες που περνούμε στην εγκυμοσύνη (για τις συν ορμόνες λέω π.χ. τα utrogestan) τα παιδιά λένε οτι βγαίνουν γκρινιαρικα δεν κοιμούνται είναι πολύ ανήσυχα κλπ...ισχύει κάτι τέτοιο;;ρωταω εσένα που είσαι μανούλα κ τα επερνες στην εγκυμοσύνη σου.. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!! Να σου ζησει το παιδάκι σου!! Να σε ρωτησω κάτι;; έχω ακούσει οτι οι ορμόνες που περνούμε στην εγκυμοσύνη (για τις συν ορμόνες λέω π.χ. τα utrogestan) τα παιδιά λένε οτι βγαίνουν γκρινιαρικα δεν κοιμούνται είναι πολύ ανήσυχα κλπ...ισχύει κάτι τέτοιο;;ρωταω εσένα που είσαι μανούλα κ τα επερνες στην εγκυμοσύνη σου.. Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Καλησπερα.τα επαιρνα το πρωτο τριμηνο.4 200αρια.1το πρωι 1υο μεσημερι κ 2το βραδυ.μετα τα 2βραδυνα κοιμομουν σε ενα τεταρτο.κ πρηξιμο στο προσωπο ειχα.ζαλαδα δεν ενιωσα αλλα ημουν κ συνεχεια ξαπλα.απο το στομα τα επαιρνα.η κορη μου δεν ειναι καθολου γκρινιαρα.δεν αναι ανησυχη.ειναι ζωηρη.με τον υπνο δεν τα πηγε ποτε καλα.αλλα δεν εχει καμια σχεση η προγεστερονη με ολα αυτα.με το καλο τα μωρακια σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.τα επαιρνα το πρωτο τριμηνο.4 200αρια.1το πρωι 1υο μεσημερι κ 2το βραδυ.μετα τα 2βραδυνα κοιμομουν σε ενα τεταρτο.κ πρηξιμο στο προσωπο ειχα.ζαλαδα δεν ενιωσα αλλα ημουν κ συνεχεια ξαπλα.απο το στομα τα επαιρνα.η κορη μου δεν ειναι καθολου γκρινιαρα.δεν αναι ανησυχη.ειναι ζωηρη.με τον υπνο δεν τα πηγε ποτε καλα.αλλα δεν εχει καμια σχεση η προγεστερονη με ολα αυτα.με το καλο τα μωρακια σας!

 

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Να σου ζησει το κοριτσάκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Στα δίδυμα έπαιρνα προγεστερόνη. Όχι, δεν τίθεται θέμα γκρίνιας παιδιών λόγω λήψης φαρμάκου. Είναι στον οργανισμό του παιδιού. Το ένα ήταν τσακωμένο με τον ύπνο (20 λεπτά ανά τρίωρο!! από μωρό...) και είχε φυσικά γκρίνια. Είχε και πιο ευαίσθητο πεπτικό σύστημα και οι κολικοί ήταν ένα μαρτύριο! Το άλλο ήταν αγαπισιάρικο με τον ύπνο και ήταν ήρεμο και ήσυχο και δεν ταλαιπωρήθηκε από κολικούς.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ξεκινησα σαν θεραπεια. Υπνηλιες δεν εχω αλλα απο ζαλαδες μπολικες. Αφου τις καταλαβαινω ακομα και οταν ειμαι ξαπλωμενη και βλεπω τηλεοραση.

Ολα παντως γινονται για ενα σκοπο και γι'αυτο δε με πηραζει καθολου να ταλαιπωρηθω λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κι εμένα μου έκαναν ζαλάδες, όχι κάθε μέρα, ευτυχώς. Ήταν πολύ έντονη η ζαλάδα, αλλά μου κρατούσε πολύ λίγο. Αυτό που μου έκαναν εμένα ήταν απίστευτη ξινίλα! Χρειαζόταν να έχω μόνιμα μια τσίχλα στο στόμα μου, γιατί δεν παλευόταν.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο κοριτσι που επαιρνε τα outrogestan χωρις να ειναι εγκυος αλλα για θεραπευτικους λογους?

Επηρεασαν καθολου τον κυκλο σας?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο κοριτσι που επαιρνε τα outrogestan χωρις να ειναι εγκυος αλλα για θεραπευτικους λογους?

Επηρεασαν καθολου τον κυκλο σας?

 

Καλησπέρα κορίτσι.Εγώ πήρα στο προηγούμενο κύκλο μου utrogestan για 13 μέρες χωρίς να είμαι έγκυος,λόγω χαμηλής προγεστερόνης.Σ'αυτό το κύκλο δε θα πάρω γιατί θα πάω σε εξωσωματική και δε θέλω οι ορμόνες μου να επηρεαστούν.Τώρα είχα κύκλο 28 ημερών,γενικά έχω από 25 μέρες έως 30 μέρες.Δε ξέρω,αλλά εγώ παίρνω και τα inofert και μπορεί να σταθεροποίησαν αυτά το κύκλο μου.Θα δείξει αυτό το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι.Εγώ πήρα στο προηγούμενο κύκλο μου utrogestan για 13 μέρες χωρίς να είμαι έγκυος,λόγω χαμηλής προγεστερόνης.Σ'αυτό το κύκλο δε θα πάρω γιατί θα πάω σε εξωσωματική και δε θέλω οι ορμόνες μου να επηρεαστούν.Τώρα είχα κύκλο 28 ημερών,γενικά έχω από 25 μέρες έως 30 μέρες.Δε ξέρω,αλλά εγώ παίρνω και τα inofert και μπορεί να σταθεροποίησαν αυτά το κύκλο μου.Θα δείξει αυτό το μήνα.

 

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου.

Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην εξωσωματικη σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...