Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένα υπέροχο ταξίδι-6 μήνες αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

διαβάζοντας όλα τα τόσο συγκινητικά πράγματα, μου δημιουργήθηκε η απόρία. πόσες απο εσάς που θυλάζετε πολύ καιρό δουλεύετε συγχρόνως; πώς τα καταφέρατε;

εγώ ξεκίνησα δουλειά όταν η κόρη μου ήταν 3,5 μηνών και με το ζόρι τη θύλασα ενα μήνα ακόμη. δεν κατάφερα να συγχρονίσω θηλασμό με εργασία. σας θαυμάζω και κατα βάθος σας ζηλέυω που το έχετε πετύχει. θέλω να ελπίζω, αν με αξιώσει ο Θεός να κάνω δεύτερο, να μπορέσω να θυλάσω περισσότερο καιρό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • xrysalis

    xrysalis 6 δημοσιεύσεις

  • Eve

    Eve 4 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 2 δημοσιεύσεις

  • mia

    mia 2 δημοσιεύσεις

διαβάζοντας όλα τα τόσο συγκινητικά πράγματα, μου δημιουργήθηκε η απόρία. πόσες απο εσάς που θυλάζετε πολύ καιρό δουλεύετε συγχρόνως; πώς τα καταφέρατε;

εγώ ξεκίνησα δουλειά όταν η κόρη μου ήταν 3,5 μηνών και με το ζόρι τη θύλασα ενα μήνα ακόμη. δεν κατάφερα να συγχρονίσω θηλασμό με εργασία. σας θαυμάζω και κατα βάθος σας ζηλέυω που το έχετε πετύχει. θέλω να ελπίζω, αν με αξιώσει ο Θεός να κάνω δεύτερο, να μπορέσω να θυλάσω περισσότερο καιρό.

 

ismeni εγω δουλευω.

γυρισα στη δουλεια οταν ο μικρος ηταν 5.5 μηνων, λειπω περιπου 9 ωρες την ημερα και δουλευω σε μια μεγαλη εταιρια. Οταν γυρισα ημουν στο τσακ να τα παρατησω, επρεπε να αφηνω καθε μερα περιπου μισο λιτρο γαλα και με ανχωνε τρομερα ολο αυτο. Οι συνθηκες στη δουλεια δεν ηταν οι καλυτερες για να αντλώ (καταλαβαινεις φανταζομαι. :wink: ..) , στη ζουλα, σε χαλια χωρο και με πολυ ανχος αντλουσα το γαλα. (το ειχε καταλαβει η μιση εταιρια και ακουγα διαφορα εντωμεταξυ)

χαιρομαι που περασε αυτη η απαισια περιοδος πραγματικα... :cry:

 

αν θελεις μπορω να σου πω κι αλλα για την αντληση, αποθηκευση, μεταφορα του γαλακτος απλα να τα γνωριζεις για το μελλον. στη διαθεση σου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ismeni κι εγώ σχεδόν μία από τα ίδια με την Eve.

 

επέστρεψα στη δουλειά όταν ο μικρός ήταν 4,5 μηνών! έλειπα περιπου 8 ώρες και καθημερινά άφηνα σχεδόν μισό λίτρο γαλά που αντλούσα μόνο στο σπίτι... στη δουλειά δε γινότανε (στα δύσκολα έβγαζα λίγο με το χέρι...) ευτυχώς ρυθμίστικε γρήγορα η παραγωγή μου και δεν είχα πρόβλημα! με τη βοήθεια της Αγλαϊας, συνέχισα με αποκλειστικό θηλασμό (χωρίς καθόλου ξένο) και φτάσαμε στις στέρεες τροφές οπότε δε χρειαζότανε να αφήνω ποιά γάλα και τα πράγματα γίνανε ποιό εύκολα! Έτσι, σήμερα 17 μήνες μετά, συνεχίζουμε ακάθεκτοι!

 

ότι θες... επίσης στην διάθεσή σου! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ismeni, κι εγώ γύρισα στη δουλειά όταν η μικρή μου ήταν 3.5 μηνών. Με το θήλαστρο μια χαρά τα κατάφερα για άλλους 3 μήνες, μετά άρχισαν οι στερεές και δε χρειαζόταν να αντλώ στη δουλειά.

Σε όποιον πήγαινε να μου την πει, είχα έτοιμη την απάντηση "το παιδί μου έχει αλλεργίες και μόνο το μητρικό γάλα είναι το κατάλληλο"...δεν συνέβαινε βέβαια κάτι τέτοιο, αλλά δεν μπορούσαν να απαντήσουν κάτι επιστημονικό και σώπαιναν :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στους 3 μήνες γύρισα στη δουλειά, έλειπα 6-7 ώρες, αντλούσα πριν φύγω και όταν γύριζα. Αν χρειαζόμουν επιπλέον άντληση έκανα ακόμη μία το βράδυ. Τα ΣΚ συνήθως αποθήκευα στον καταψύκτη 2 γεύματα για κάποια ώρα ανάγκης που τελικά δεν είρθε ποτέ. Στον 9ο και 10ο μήνα αντλούσα μόνο μία φορά γιατί είχε ξεκινήσει στερεές τροφές. Μετά αρνήθηκε το μπιμπερό και με περίμενε όσες ώρες χρειαζόταν!

 

Το σημαντικότερο ήταν το πολύ καλό θήλαστρο, είχα το lactina με διπλή άντληση, προγραμμάτιζα το πρωί 10-15 λεπτά άντλησης και έφευγα άνετη. Όταν επέστρεφα μόλις έβρισκα ευκαιρία επαναλάμβανα τη διαδικασία. Συνήθως οι δύο φορές ήταν αρκετές, σπάνια χρειαζόμουν τρίτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γυρνάω τη Δευτέρα στη δουλειά :cry::cry: και θα λείπω γύρω στις 9 ώρες (Aγλαϊα τα έχουμε πει εμείς με πμ, οι πρόβες απουσίας πάνε πολύ καλά). Προσπαθώ να αντλώ 150 ml την ημέρα για να καλύψω το 1 γεύμα, και η παιδίατρος (που αρνείται να δώσει συμπλήρωμα :shock::shock: ) θα της βάλει, λέει, φρούτο (χλωμή τη βλέπω την μπέμπα, όμως). Οπότε σκέφτομαι να νοικιάσω το symphony (έχω το swing τώρα), μπας και καταφέρω να πλησιάσω το απαιτούμενο μισόλιτρο.

 

Τέλοσπάντων, αυτό που εννοώ είναι ότι με λίγη θέληση, επιμονή και την κατάλληλη στήριξη (Aγλαϊα, παιδίατρος, συμφορουμίτισσες), όλα γίνονται - νεότερα από βδομάδα :)

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων, αυτό που εννοώ είναι ότι με λίγη θέληση, επιμονή και την κατάλληλη στήριξη (Aγλαϊα, παιδίατρος, συμφορουμίτισσες), όλα γίνονται
:D:D:D:D έτσιιιιιιιιιι!!!!

άντε! καλή αρχή και μην αγχώνεσαι!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

(Τώρα θα βγω οφφ τόπικ, σόρρυ): το'πε κι η Άση Μπήλιου το πρωί, για τα μεταβλητά ζώδια (εγώ είμαι Δίδυμος), επειδή είναι ο Τοξότης στο Ρινόκερω ή κάτι τέτοιο, από Δευτέρα θα γίνει το σώσε από άγχος και πίεση :lol::lol:

 

Xrysalis, σ'ευχαριστώ!

 

Kαι για να μην βγω εντελώς οφφ τόπικ, Doirrean, είσαι στο μυαλό μου :D

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη peony! :lol:

 

εγω ειχα για τις αντλησεις το medela pump in style advance , ηταν πολύ καλο, σε διακριτικη συσκευασια-τσαντα, συσκευασια για τα γαλατα και δικο μου (οχι νοικιασμενο), οποτε τωρα μπορω και το χρησιμοποιω περιστασιακα αν χρειαστει. κοστιζει περιπου 250 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

χα! για σκεφτείτε κι εμένα... άσχετη τότε και στραβή (αφού ακόμη δεν είχα ανακαλύψει το φόρουμ!) είχα πάρει ένα χαζοθήλαστρο από τα Jumbo ούτε με 20 ευρώ (τόσο μου έκοβε!! με είχαν πέισει όλοι πως δεν θα καταφέρω να θηλάσω για πολύ ακόμη και πώς θα ήταν πεταμένα λεφτά να έπερνα κάτι ποιό ακριβώ και πως μ΄αυτό θα έκανα τη δουλειά μου... ) και κακήν κακώς... τα κατάφερα να βγάζω από 10 μέχρι και 180ml :shock: στα 10 βέβαια... φρίκαρα κι όλο νόμιζα πως μου κόβεται το γάλα :lol: μετά βρήκα την Αγλαϊα, την έπρηξα, με έφερε στα ίσια μου και ευτυχώς ήταν η εποχή που δεν χρειάστηκα για πολύ ακόμη το θήλαστρο (να το κάνει ο Θεός!)

 

Τα λέω όλα αυτά για να μην την πατήσουν κι άλλες κοπέλες όπως εγώ!

τουλάχιστον την επόμενη φορά... θα ξέρω! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χα! για σκεφτείτε κι εμένα... άσχετη τότε και στραβή (αφού ακόμη δεν είχα ανακαλύψει το φόρουμ!) είχα πάρει ένα χαζοθήλαστρο από τα Jumbo ούτε με 20 ευρώ

 

αχ τα ιδια κέγω .το χρησιμοποιησα πολυ λιγο .ειχα απογοητευτει.

να'ναι καλα τα κοριτσια απο το forum τωρα ειναι 7.5 μηνων και πινει γαλατακι απο το στηθος .

Link to comment
Share on other sites

άστα Eve... άστα!!

και δεν κράτησε για λίγο αυτή η ιστορία... ένα 4 μηνο γεμάτο ήταν.... ίσως και παραπάνω :?

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Doirrean ειμαι σιγουρη οτι ξερεις ποσες πολλες μαμαδες αγγιξαν τα λογια σου.

Με συγκινησε παρα πολυ το κειμενο σου γιατι ειδα γραμμενο οτι εννιωθα και νιωθω 10 μηνες και 25 ημερες που ειναι στη ζωη μου ο δικος μου αγγελος.

Πιστευα οτι ολα αυτα τα συναισθηματα που νιωθεις απ' την ωρα που γεννας και σου φερνουν στην αγκαλια σου το μωρο σου, δεν μπορεις να τα περιγραψεις. Τα λογια σου με εκαναν να δακρυσω!!

Να σου ζησει το μπεμπινακι σου και ευχομαι να περνατε μαζι συγκλονιστηκες στιγμες!

as1cAcP00360010NDE5NzgxfDIwMTAwMnx0byB6eW1hcmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

 

0nxv8u4s9yffj271.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα λόγια σας και το γεγονός ότι νιώθουμε όλες το ίδιο στο θέμα του θηλασμού είναι η απάντηση σε μια κοινωνία που το αυτονόητο και το φυσικό το κάνει να μοιάζει εξωπραγματικό και αφύσικο... Χαίρομαι που είμαι μέλος αυτής της παρέας που με κάνει να νιώθω λιγότερη μοναξιά εκεί έξω.

Η μάνα μου πολύ σωστά εξέφρασε την απορία: "μα καλά, τόσο δύσκολο είναι τελικά να θηλάσεις το παιδί σου?" Θα έλεγα ότι πρακτικά δύσκολο δεν είναι (κάθε άλλο) :wink: αλλά η συνέχιση του θηλασμού πολλές φορές είναι, κυρίως λόγω του περιβάλλοντος της μητέρας που επηρεάζουν την ψυχολογία της.

 

Ο θηλασμός είναι και θέμα αυτοπεποίθησης.Αισθάνομαι πολύ τυχερή που μέσα από την μητρότητα και με αρχηγό το μικρό μου αστεράκι μπόρεσα να κάνω πράγματα που δεν πίστευα ότι μπορούσα και να ξεπεράσω και τον ίδιο μου τον εαυτό πολλές φορές...

Να είστε καλά όλες σας και καλή συνέχεια... :P

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ γλυκός άνθρωπος τελικά κι αυτό φαίνεται από τα λόγια σου...

καλή συνέχεια και σε σένα και στο μικρό αστεράκι-αρχηγό της ζωής σου! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

... είναι η απάντηση σε μια κοινωνία που το αυτονόητο και το φυσικό το κάνει να μοιάζει εξωπραγματικό και αφύσικο... Χαίρομαι που είμαι μέλος αυτής της παρέας που με κάνει να νιώθω λιγότερη μοναξιά εκεί έξω.

 

:!::!::!::!::!::!::!::!:

 

Όσο για το πρώτο σου κείμενο...έκανες λόγια τις σκέψεις και τα συναισθηματά μας!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην εποχή μας, που υποτίθεται είμαστε πιο πολιτισμένοι και μορφωμένοι, ο θηλασμός θεωρείται κάτι το υπερβολικό και περιττό. Τι κρίμα! Πραγματικά στεναχωριέμαι που υπάρχουν μωράκια που στερήθηκαν αυτό το θείο δώρο.

 

Πάντως και εγώ που τα λέω αυτά, για να είμαι ειλικρινής, αρκετές φορές μπήκα στην διαδικασία να δώσω (ή καλύτερα πιέσω) την μπέμπα να πιεί κάτι ξένο, είτε χαμομήλι είτε γάλα του εμπορίου. Αλλά τελικά τα μωρά είναι πολύ πιο έξυπνα από ότι νομίζουμε, αρνιόταν πεισματικά να πιεί ότιδήποτε άλλο εκτος από το γάλα της μαμάς της! Φυσιολογικότατο θα έλεγα, αλλά εγώ στεναχωριόμουν!! Γελοίο δεν είναι;!!

 

Είμαι πολύ χαρούμενη από τότε που ανακάλυψα αυτό το site, για ευνόητους λόγους!!!

line_flow_rose_beg_minie_time_1212638400_text_e720eaeff5eaebdff4f3e120ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Doirrean σας ευχομαι μεσααο την καρδια μου να ζησετε καθε στιγμη αυτου του ταξιδιου και να κρατησει οσο εσεις το θελετε. :D

 

υγ. οχι, αλλη συγκινηση γιατι απο τη η διαδικασια του αποθηλασμου, απο την αλλη οι ορμονες , δε θα το αντεξω.

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το κατάφερα κι εγώ αυτό το ταξίδι!!! Φτάσαμε στο εξάμηνο αποκλειστικού θηλασμού και είμαι πολύ χαρούμενη και περήφανη που τα καταφέραμε!

Είναι πράγματι μια διαδικασία που σε γεμίζει αισθήματα και κάθε φορά που ξανασκέφτομαι τις πρώτες 40 μέρες με τις μεγάλες τους δυσκολίες η ψυχή μου γεμίζει χαρά και συγκίνηση που δεν το βάλαμε κάτω. Ουσιαστικά, δεν είχα κανένα να με στηρίζει, παρότι ήταν ολοι κοντά μου με θετική σκέψη, αλλά όπως με βλέπαν λιώμα από την κούραση και το μωρό ανήσυχο, το θεωρούσαν τρελό να επιμένω και να μην του δίνω έστω λίγο συμπλήρωμα. Ομως πριν γεννήσω ήξερα ότι ήθελα να θηλάσω όσο τίποτα άλλο και έχοντας ως παράδειγμα μια γνωστή μου που θήλασε 1 χρόνο (δε είχα μπει στο φορουμ για να δω τα μεγαλεία :lol: ) σε κάθε δυσκολία σκεφτόμουν ότι δε μπορεί να αποτύχω, θα τα καταφέρω κι εγώ!

Είναι αλήθεια ότι αυτό το φόρουμ βοηθάει πάρα πολύ! Εγώ αν δεν είχα μπει στους 4.5 μήνες του μπέμπη μου με το άγχος ότι μειώθηκε η αύξηση του βάρους του , τώρα θα έτρωγε ήδη εδω και ένα μήνα άλλες τροφές και εγώ θα ήμουν κοντά στον αποθηλασμό νομίζοντας ότι πρέπει να θηλάζω μόνο τρεις φορές τη μερά :evil:

Ευχαριστώ την άγρυπνη και πάντα διαθέσιμη Αγλαϊα και όλες τις έμπειρες μανούλες που είναι πάντα στην διάθεση των νέων και προβληματισμένων και το ίδιο θα κάνω κι εγώ όσο μπορώ από δω και περα και σας ευχαριστώ γιατί είστε ο λόγος που ο στόχος μου επεκτάθηκε και περα από το χρόνο :D

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σήμερα είναι μια ιδιαίτερη μέρα για μένα. Πρώτη χρονιά έχω λόγο να γιορτάζω ως "ΜΗΤΕΡΑ". Πολυπόθητος τίτλος μιας και ήθελα τόσο πολύ ένα παιδί...

Σήμερα ο πιτσιρικάς μου γίνεται 6 μηνών. Τον καμαρώνω όπως μεγαλώνει και γίνεται αντράκι και σκέφτομαι πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός απο τη στιγμή που η μαία τον ακούμπησε στο στήθος μου.

Σήμερα γιορτάζω και 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού... Ξεκίνησα με την ελπίδα να θηλάσω για 40 μέρες. Μετά είπα "μακάρι να φτάναμε τους 3 μήνες"... Όταν ήρθε η ώρα να γυρίσω στη δουλειά είχα αγχωθεί και πίστευα πως δεν θα τα καταφέρω. Τα κατάφερα όμως...

Και θέλω να ευχαριστήσω πολύ όλες σας γιατί χωρίς να το ξέρετε με βοηθήσατε πολύ. Κάθε φορά που είχα οποιοδήποτε θέμα με το θηλασμό εδώ ερχόμουνα και έβρισκα λύση. Κάθε φορά που απογοητευόμουνα, πάλι εσείς μου δίνατε δύναμη να συνεχίσω.

Είμαι υπερήφανη που θηλάζω το παιδί μου 6 μήνες. Και θέλω σε 6 μήνες απο σήμερα να αναρτίσω αντίστοιχο θέμα.

Σας ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου...

10eb551645.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...