Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ψυχολογία χαλια! Μαμα δυο παιδιών.


santoulini

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Ειμαι μαμα δύο παιδιων ..δυο μηνων κ δυο χρόνον. Τα οποια θηλαζουν! Η ψυχολογια μου ειναι χαλια..κουραζομαι υπερβολικά. .σε σημείο που οταν θελει να θηλασει ο μεγαλος (δυο ετων ) αρχιζω να του φωνάζω , με τον ερχομό του νεου μελους ..με νευριαζει πολυ ο μεγαλος .Οταν ασχολουμαι με τον μικρο , ο μεγαλος καταστρεφει το σπιτι.Με κουραζει γενικα ...ολη μερα εχει υπερενταση..δεν κάθετε καθολου!!!!! Νιώθω οτι εκανα λαθος που εκανα δευτερο μς τοση λιγη διάφορα ηλικίας! Οταν κλαινε μαζι παω να τρελαθω ...ο μεγαλος κόλλαει πανω μου και δεν μαφηνει να παω στον μικρο.Μενω αρκετες ωρες μονη με τα δυο ..και σκέφτομαι συναιχεια το οτι ετσι θα μαι μια ζωη..τον εαυτο μου τον εβαλα σε δευτερη μοίρα. .Τωρα που χειμώνιασε κιολας και ημαστε κλεισμενη μεσα ...δεν ξερω πως να τον απασχολω τον μεγαλο...τον Λυπάμαι κιολας...!.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου santoulini! ¨Εχω ένα παιδάκι 2 ετών που θηλάζει ακόμη - μόνο για τον ύπνο 2 φορές την ημέρα και μέσα στην εβδομάδα θα γεννήσω και το δεύτερο, όπου μετά θα θηλάζουν και τα δυο. Αυτό που περιγράφεις είναι ένα σενάριο που φοβάμαι πολύ για μένα. Βασικά, έχω προετοιμαστεί ότι θα περάσω δύσκολα τον πρώτο καιρό και όταν λέω τον πρώτο καιρό εννοώ τουλάχιστον 3-4 μήνες. Είχα την εντύπωση ότι η διατήρηση του θηλασμού στο μεγαλύτερο παιδάκι θα βοηθούσε στην μεταξύ τους σχέση γιατί συνεχίζει να κρατάει κάτι από τη μαμά του - έχεις αντίθετη άποψη γι'αυτό; μήπως, ο μεγάλος θηλάζει ακόμη πολύ, περισσότερο από 2 φορές την ημέρα ας πούμε; λένε ότι στην αρχή τα μεγαλύτερα παιδάκια παλινδρομούν λίγο, γίνονται λίγο μωράκια αλλά μετά επανέρχονται. Εύχομαι να ξεπεράσεις γρήγορα αυτή τη δύσκολη φάση.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

O μεγάλος σου γίνεται παιδάκι σιγά σιγά. Σε αυτή την ηλικία αν και το ιδανικό είναι όντως να μπορειτε να περνάτε αρκετές ώρες έξω, μπορεις να απασχολεις ένα παιδάκι με κουβεντούλα. Σιγά σιγά εξελίσσεται και θα μπορειτε να έχετε διαλόγους. Μερικές φορές μπορεις να είσαι τόσο κουρασμένη που να μην έχεις κουράγιο να μιλήσεις. Δουλεύει όμως όμως, γενικά μιλώντας η κουβεντούλα και το σπικάζ. Προσπάθησε να μην αφήνεις το μεγάλο σου να καταστρέφει γιατί αν μάθουν κάπως, δύσκολα ξεμαθαίνουν μετά.

 

Σου το λέω εγώ, που λόγω κούρασης, τα άφηνα να κάνουν ψίχουλα και τώρα είναι δημοτικό και δεν έχουν ξεμάθει ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Ειμαι μαμα δύο παιδιων ..δυο μηνων κ δυο χρόνον. Τα οποια θηλαζουν! Η ψυχολογια μου ειναι χαλια..κουραζομαι υπερβολικά. .σε σημείο που οταν θελει να θηλασει ο μεγαλος (δυο ετων ) αρχιζω να του φωνάζω , με τον ερχομό του νεου μελους ..με νευριαζει πολυ ο μεγαλος .Οταν ασχολουμαι με τον μικρο , ο μεγαλος καταστρεφει το σπιτι.Με κουραζει γενικα ...ολη μερα εχει υπερενταση..δεν κάθετε καθολου!!!!! Νιώθω οτι εκανα λαθος που εκανα δευτερο μς τοση λιγη διάφορα ηλικίας! Οταν κλαινε μαζι παω να τρελαθω ...ο μεγαλος κόλλαει πανω μου και δεν μαφηνει να παω στον μικρο.Μενω αρκετες ωρες μονη με τα δυο ..και σκέφτομαι συναιχεια το οτι ετσι θα μαι μια ζωη..τον εαυτο μου τον εβαλα σε δευτερη μοίρα. .Τωρα που χειμώνιασε κιολας και ημαστε κλεισμενη μεσα ...δεν ξερω πως να τον απασχολω τον μεγαλο...τον Λυπάμαι κιολας...!.

 

Πρεπει να κανεις υπομονη...ηη αρχη ειναι πολυ δυσκολη..το ξερω , το εζησα.Εμενα ηταν 20 μηνων ο μεγαλος οταν γεννησα τον δευτερο.Τους πρωτους 2 μηνες λαλησα...βασικα απο τη ζηλεια του μεγαλου.Ειδικα τις νυχτες ξυπναγαν και οι δυο μαζι...ο μεγαλος χτυπιοταν κατω ετσι και ακουγε το μωρο...το μωρο δε σταματαγε αν δε θηλαζε...ουτε να τα θυμαμαι δε θελω.Μονο που εμενα ο μεγαλος δε θηλαζε.Απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος το σκεφτηκα πολυ και αποφασισα να αποθηλασει ο μεγαλος πριν γεννησω γιατι δεν ειχα αντοχες να θηλαζω 2 παιδια ταυτοχρονα.Αποθηλασεμια εβδομαδα πριν γεννησω.Αφου πηρες την αποφαση να θηλασεις και τα 2 τωρα δε μπορεις να κανεις πισω.Πρεπει να καταλαβεις οτι αναγκη σε εχει το μεγαλο παιδι..αυτουνου αλλαξαν οι συνηθιες...αυτος αισθανεται να χανει την αποκλειστηκοτητα της μαμας.Ηρεμησε, μπες λιγο στη θεση του μεγαλου και δεινε κατανοηση.Δε γινεται να νευριαζεις μαζι του...χιλιες φορες βαλτον ναβλεπει τηλεοραση οσο ταιζεις το μωρο παρα να σου κανει τα πα τα ανω κατω και να τον μαλωνεις.Παντως αφου περασατε τους 2 μηνες σε λιγονα δεις πως θα στρωσογν ολα...λιγο υπομονη ακομα.Κι εγω εκλαιγα τις νυχτες κι ελεγα τι το ηθελα δευτερο, δε μπορω να τα βγαλω περα.Ομως συντομα θα βρειτε τις ισορροπιες σας.Μπορειτε να διαβαζετε βιβλια , να παιζετε με πλαστελινες...κι ας κανει και καμια αταξια...κι ας γινει και το σπιτι χαλια...μη το σκεφτεσαι.Εγω και με κιμωλιες τον αφηνα να ζωγραφιζει σε ενα τραπεζι και ρυζια, μακαρονια του εβαζα σε ταπερακια να παιζει και πολλα που υπο φυσιολογικες συνθηκες δε θα τον αφηνα αλλα προκειμενου να τον εχω απασχολημενο.Ειναι ο χειμωνας δυσκολο.Απο την ανοιξη θα εισαστε πολυ καλυτερα.Εγω εβαζα σε ενα μαρσιππο το μικρο και εξω Πο το σπιτι.Υπομονη, υπομονη, υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα zorro...Εμενα ο μεγαλος θηλαζε ελαχιστα πριν γεννησω..οταν γεννησα και μετα δεν τρώει τιποτα και θηλαζει μεσα στην μερα γυρω στης δεκα φορες ..και μες στην νυχτα ξυπναει αλλες τοσες.! Κοιμαμαι στο ιδιο δωμάτιο με τα μικρα και οταν κλαει ο μικρος ..ξυπναει και κλαςι και ο μεγαλος..και θηλαζουν μαζι....αλλοτε οταν κλαει ο μικρος και ξυπναει ο μεγαλος και βλεπει τον μικρο στο στήθος χτυπιέται και κλαει..(ο μεγαλος μου ακομα δεν μιλάει) αλλα καταλαβαινει τα παντα! Εκει που θα με δει με :roll:το νινι στην αγκαλια μεσα στην μερα ...δεν φαντάζεσαι τι κανει για να του δωσω σημασία ! Ειναι και αυτος ο χαλια καιρος....που δεν μπορεις να πας και πουθενα...ετσι για να ξελαμπικαρει ο μεγαλος...Αντε σου ευχομαι με εναν πονο...!!! Και ελπιζω να μξν περασεις αυτα που περνω !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki 81 Ναι όντως οταν κλαει μεσα στην νυχτα ο μικρος χτυπιέται ο μεγαλος...πω πω....μου δωσες κουραγιο...όντως θα εφαρμοσω αυτα που ειπες για να τον απασχολω....θελω τοσο πολυ να περασει ο χειμωνας...και ναι κλαιω ...νευριαζω...αλλα ...πρεπει να κανω υπομονη....ειναι πολυ ζωηρος...! Και τελικα....αν περασουν λίγοι μηνες ακομα θα αλλαξει???

Link to comment
Share on other sites

Niki 81 Ναι όντως οταν κλαει μεσα στην νυχτα ο μικρος χτυπιέται ο μεγαλος...πω πω....μου δωσες κουραγιο...όντως θα εφαρμοσω αυτα που ειπες για να τον απασχολω....θελω τοσο πολυ να περασει ο χειμωνας...και ναι κλαιω ...νευριαζω...αλλα ...πρεπει να κανω υπομονη....ειναι πολυ ζωηρος...! Και τελικα....αν περασουν λίγοι μηνες ακομα θα αλλαξει???

 

Δοκιμασε να κοιμαται ο μεγαλος με το μπαμπα στο κρεβατι σας κι εσυ με το μικρο...εμεις ετσι ηρεμησαμε γιατι οταν αρχισε να κοιμαται με το μπαμπα σταματησε να ξυπναει τις νυχτες.Αργοτερα τους πηραμε και τους δυο στο δωματιο μας.Τη μερα παρε μαρσιπο...ακομα και στο σπιτι, θα εχεις το μικρο στο μαρσιπο και θα απασχολεις το μεγαλο.Η πες του πως οποφε θηλαζει ο κικρος εσυ θα του λες μια ιστορια .Επισης εγω του ελεγα οτι το μωρο κλαιει γιατι το ποναει η κοιλιτσα του, σε λιγες μερες θα ερθει ο γιατρος να του δωσει σιροπακι να γινει καλα και ετσι θα σταματησει να κλαιει...για καποιο λογο επιασε και ηταν πιο υπομονετικος στο κλαμμα του μωρου γιατι το λυποταν που πονουσε και καλα.Φτιαχτε κουλουρακια, βαλτον στην μπανιερα να παιζει με τα νερα.Τα μεσημερια εγω τους επαιρνα και τους δυο στο κρεβατι μου και κοιμομασταν ολοι μαζι.Γυρω στο διμηνο εμεις στρωσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα εφαρμοσω ολα.....πες μου λίγο. ..βολτα πως τα πηγαινες???? Και ο μαρσιπος δεν κανει κακο στην σπονδυλική στήλη του μικρου??? Των εβαλα και σαν να στηρίζοταν πολυ στην μέση του..αφου κρατιοταν αποαναμεσα στα ποδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η ομιλία είναι κάτι που καλλιεργείται... Μπορεί να είσαι τόσο κουρασμένη που ούτε να σου έρθει διάθεση να μιλήσεις δεν έχεις. Η κατάσταση με μια μαμά στο σπίτι, χωρίς κύκλο την έχουμε δημιουργήσει στον 21ο αιώνα και μη φανταστείς κάποιοι προσαρμόζονται και δεν παραπονιούνται, αλλα ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να ζει έτσι, χωρίς κουβέντα ούτε για εσένα ούτε για τα παιδιά. Θέλω να πω κανονικά υπήρχε μια γειτονιά, ένας κύκλος ανθρώπων.

 

Τελικά όσο λιγότερο επικοινωνείτε λεκτικά με ένα παιδάκι τόσο αργότερα θα μιλήσει το μικρό. Είναι και στο παιδί, ο δικός μου απαιτούσε με τον τρόπο του και να του μιλάω και ήταν πολύ ζωηρός κατά τα άλλα. Δεν μπορούσα να τον απασχολήσω 100% με κουβέντα όλη μέρα, αλλά βοηθούσε πολύ. Παράλληλα με το να του δίνεις κάτι αποδεκτό να κάνει.

 

Στη μπανιέρα τόσο μικρό παιδάκι χρειάζεται επίβλεψη. Και εγώ τα άφηνα να παίζουν με τα νερά, στο νιπτήρα όμως, κάτι που επίσης χρειάστηκε να μαζέψουμε μετά, ήταν όμως πιο εύκολο σε σχέση με άλλες καθημερινές συνήθειες που κόβονται πιο δύσκολα. Δηλαδή πιο εύκολο είναι να τα απομακρύνεις από το μπάνιο όταν αποφασίσεις αργότερα ότι μπορούν να απασχοληθούν αλλιώς.

 

Εεεε ναι... Από αυτή την ηλικία περίπου έπαιζε και DVD :oops:

 

Βολτίτσα το μεγάλο σου σιγά σιγά μπορεί να κάνει με τα πόδια και το μικρό στο καρότσι. Προσπάθησε να βρειτε μέρη ξεκούραστα, δηλαδή πεζόδρομους, στην πόλη σας έχετε νομίζω. Και μια ήσυχη παραλία δεν είναι κακή λύση, ακόμα και χειμώνα, για να παίζει το μεγάλο και εσύ να χαλαρώνεις με το μωρό. Αν έχεις σνακ (για ευκολία κάτι αγοραστό) για το μεγάλο και θηλάζεις το μικρό, μπορείς να είσαι έξω ώρες. Ο χειμώνας προσφέρεται πιο πολύ για ατελείωτες βόλτες, όλη μέρα, εκτός βέβαια από όταν έχει πολύ κρύο ή βροχή. Αν καταφέρεις και κοιμάσαι καλύτερα και δεν θέλεις εσύ υπνάκους όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το να βάλεις το παιχνίδι το μπαμπά, ακούγεται πολύ καλή λύση. Θα δεθεί και με το μεγάλο διαφορετικά. Μπορεί να σου κακοφανεί, αλλά θα το δείτε αργότερα... :Ίσως δεν καταφέρετε να δουλεψει πλήρως από το πρώτο βράδυ καλά, γιατί το παιδί δείχνει να πίνει σημαντικό μέρος του συνολικού γάλακτος του 24ώρου το βράδυ. Και καλύτερα δουλεύουν τέτοιες αλλαγές για εργαζόμενους Παρασκευή βράδυ, για να είναι κανείς πιο συνεπής, γνωρίζοντας ότι θα ξεκουραστεί το ΣΚ. Αλλά αν έχεις κουραστεί πολύ, δοκιμάζετε, γιατί όχι;

 

Γενικά αν μαζέψεις το βράδυ κάπως και δεν κουράζεσαι, θα ισιώσεις γενικοτερα. Δεν είναι πολλές φορές να ξυπνάει το καθένα καμιά 10ριά φορές; Πράγματι τρώνε; Μήπως κρυώνουν ή ξυπνάνε για άλλο λόγο;

 

Το μωράκι να κλαίει για να φάει, είναι παράξενο, δείχνει ότι τα πιάνει ανασφάλεια για το αν θα φάνε. Συνήθως μισοξυπνάνε πρώτα και μουρμουράνε... Θέλω να πω ότι μπορεί να συναγωνίζονται για την προσοχή σου και να τα στρεσάρει αυτό. Και πάλι πιστεύω μια λυση θα ήταν να εμπλακεί περισσότερο ο μπαμπάς και να ηρεμεί το ένα παιδάκι όσο δεν είσαι διαθέσιμη. Αν και ίσως μπορείτε να δουλέψετε και το tandem.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα εφαρμοσω ολα.....πες μου λίγο. ..βολτα πως τα πηγαινες???? Και ο μαρσιπος δεν κανει κακο στην σπονδυλική στήλη του μικρου??? Των εβαλα και σαν να στηρίζοταν πολυ στην μέση του..αφου κρατιοταν αποαναμεσα στα ποδια.

 

Μπορείς να πάρεις sling (εγώ έχω βολευτεί το babasling, αλλά πολλές κοπέλες εδώ προτιμούν το ringsling) που επιτρέπεται από βρέφος και σου αφήνει ελεύθερα τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και στη μπανιερα το παιδι θελει επιβλεψη.

Για τη βολτα εξαρτάται...αν βγαινετε με τα ποδια βαζε το μωρο στο καροτσι και ο μεγαλος θα τον μαθεις να κρατιεται με το χερι από το καροτσι.Αλλιως το μωρο στο μαρσιππο και ο μεγαλος με το χερακι.Στον δευτερο γιο μου εγω πηρα mai tai μαρσιπο...καμια σχεση με το σλινγ...πιο βολικος και πιο σταθερος...εμενα με καταβολεψε.

Link to comment
Share on other sites

Santoulini, έχω και εγώ έναν φόβο, μήπως, αυξήσει τους θηλασμούς ο μεγάλος αλλά σκοπεύω να μείνω αυστηρή και σταθερή σε αυτό - μόνο πριν τον ύπνο, 2-3 φορές μαξιμουμ, θα κάνω μια προσπάθεια, τέλος πάντων. Κοίτα, έχεις ακόμη τις ορμόνες σου που έχουν πέσει απότομα μετά τη γέννα και αυτό το πρώτο διάστημα είναι λίγο επικίνδυνο γενικότερα. Μην έχεις πολλές προσδοκίες, πες περαστικό είναι, μόνο λιγάκι υπομονή ακόμη για 1-2 μήνες, μετά θα είναι όλα πολύ καλύτερα. Ο μάρσιπους μου φάνηκε και μένα πολύ χρήσιμος, το χρησιμοποιούσα και μέσα στο σπίτι για να μπορώ να κάνω δουλειές, αλλά νομίζω από 2 μηνών του παιδιού και σύνολο όχι πάνω από μια ώρα την ημέρα - παρότι δεν φαινόταν άμεσα, με κούραζε απίστευτα, λιώμα ήμουν, ήταν και βαρύς ο δικός μου, 2 μηνών 7 κιλά, και δεν άντεχα παραπάνω ώρα (και όχι συνεχόμενα). Οπότε δεν είναι και κάποια μαγική λύση. Ο μεγάλος σου δεν περπατάει καλά, θέλει ακόμη καρότσι; κοίτα, άμα διαβάσεις λίγο εδώ το φόρουμ θα δεις ότι τα ίδια τραβάνε όλες οι μαμάδες με 2 μικρά παιδάκια στις αρχές - δεν μπορούν να βγουν έξω - που να ετοιμάσεις και τους δυο, πέρασε η ώρα - ζήλιες, ξενύχτια κτλ... οπότε τα ίδια περνάμε όλες, και προσπαθούμε να αλληλλοστηριζόμαστε. Φάση είναι και θα περάσει, κουράγια, κοριτσάκι.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως όταν τα παιδιά έχουν τόση μικρή διαφορά, όλες οι μαμάδες κάπως έτσι περνάνε.

 

Αναφορικά δε με τον θηλασμό : Ο μεγάλος ήπιε μητρικό γάλα 4 μήνες με θήλαστρο (δεν έπιανε το στήθος), όταν ήρθε και ο μικρός (διαφορά 18 μήνες) και προσπάθησα να κάνω το ίδιο, ήταν ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ. Ο μεγάλος, με το που έβλεπε το θήλαστρο, άρχιζε τις ανδραγαθίες, δηλαδή το έκλεινε, το έσπρωχνε, τέλως πάντων δεν με άφηνε σε ησυχία να αντλήσω γάλα. Στις 10 μέρες λοιπόν, το παραδέχομαι, ακολούθησα την εύκολη οδό :oops: - έκοψα το γάλα με χάπια (και μάλιστα έπρεπε να πάρω 2 κουτιά αντί ένα γιατί είχα πολύ γάλα.... ) - με πόνο ψυχής βέβαια, αλλά από το να τρελαθώ.....

 

Επίσης, να ενημερώσω ότι οι τρεις πρώτοι μήνες της συμβίωσης ήταν, να πω τρομακτικοί, να πω φοβερά κουραστικοί, με αϋπνίες - ξύλο του μωρού από τον μεγάλο (ναι ξύλο, του έδινα γάλα του μωρού με το μπιμπερό κ ερχόταν ο μεγάλος κ του έδινε χαστούκια στο πρόσωπο σε χρόνο dt) -άστα - πολύ δύσκολα .

 

Αλλά τώρα (τρία χρόνια μετά) - δόξα τω Θεώ - όλα πολύ καλά!! Υπομονή, μετά ηρεμούν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλημερα κοριτσια! Ειμαι μαμα δύο παιδιων ..δυο μηνων κ δυο χρόνον. Τα οποια θηλαζουν! Η ψυχολογια μου ειναι χαλια..κουραζομαι υπερβολικά. .σε σημείο που οταν θελει να θηλασει ο μεγαλος (δυο ετων ) αρχιζω να του φωνάζω , με τον ερχομό του νεου μελους ..με νευριαζει πολυ ο μεγαλος .Οταν ασχολουμαι με τον μικρο , ο μεγαλος καταστρεφει το σπιτι.Με κουραζει γενικα ...ολη μερα εχει υπερενταση..δεν κάθετε καθολου!!!!! Νιώθω οτι εκανα λαθος που εκανα δευτερο μς τοση λιγη διάφορα ηλικίας! Οταν κλαινε μαζι παω να τρελαθω ...ο μεγαλος κόλλαει πανω μου και δεν μαφηνει να παω στον μικρο.Μενω αρκετες ωρες μονη με τα δυο ..και σκέφτομαι συναιχεια το οτι ετσι θα μαι μια ζωη..τον εαυτο μου τον εβαλα σε δευτερη μοίρα. .Τωρα που χειμώνιασε κιολας και ημαστε κλεισμενη μεσα ...δεν ξερω πως να τον απασχολω τον μεγαλο...τον Λυπάμαι κιολας...!.

 

γειασου μανουλα που ταχεις παιξει.ειμαι και εγω με δυο.προσεχε τι θα σουπω ..τον μεγαλο προσεχε μην του φωναζεις μην βγαζεις την κουραση σου πανω του..θα εχεις προβλημα..του προκαλεις ασχημα συναισθημα και θα ζηλευει μετα τον μικρο...αφιερωσε χρονο στον μεγαλο μα μονο σε μεγαλο για να ησυχασει το μωρο να δει οτι η μανουλα ειναι και δικη του,δεν καταλαβαινει την θεση σου ουτε την σταση σου.πρεπει να αποτρεψεις την πιθανοτητα ζηλειας γιατι μετα θα τραβας τα μαλλια σου..δωσε του πιο πολυ χαδι και φιλια και τρυφεροτητα ακομ ακια την ωρα που ταιζεις τον μικρο εχε τον αλλον διπλα αφησε τον να συμμετεχει με οποιον τροπο μπορεει το μικρο..και οποτε κοιμηθει ο μικρος...ασολησου με τον μεγαλο...επειδη ζηλευε ι και δεν θελει να σε μοιραζεται..οταν του δωσεις το αισθημα της ασφαλειας οτι εισιακιαιι δικη του μαμα θα παψει να ειναι ετσι το παιδι...απλαα καταλαβε πως νιωθει εκεινος μπαις στην θεση του και ειμαι σιγουρη οτι θα ξερεις τι να κανεις,αλλα πρωτα ηρεμησε..γιατι και τα νευρα σου και οαλ τα απιδιαι τα νιωθουν και φυσικα αντιδρανε αναλογα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...