Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εφηβεια :(


liana90

Recommended Posts


Διαφημίσεις


lisbet....συμφωνω..θελει πολλα κοτσια να διαφερεις στην ηλικια αυτη που βρισκομαι..εχω φιλη η οποια εχει αποκοπει απο σχεδον ολα τα παιδια και εχει αλλαξει στυλ και εμφανιση..εχει αλλες σεξουαλικες και θρησκευτικες προτιμησεις απο τους αλλους..καθε μερα ακουει πικροχολα σχολια απο πολλα παιδια..αλλα παντα παραμενει χαρουμενη..ποτε μου δεν καταλαβα πως το καταφερνει αυτο και ναι το παραδεχομαι τη ζηλευω που εχει το ψυχικο σθενος να μη δινει σημασια σε ενα σωρο ανωριμα..αυτο που θελω ειναι να χτισω ενα τειχος το οποιο θα αποκρουει ολα τα σχολια των αλλων,ανεξαρτητα απο το πως συμπεριφερομαι,ντυνομαι κτλ..μακαρι να το καταφερω..γιατι μετα απο αυτο που ειπωθηκε οτι αγωνα ειχα κανει για αυτο,πηγε χαμενος..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήγε χαμένος. Βρέθηκες σε μια πιο ευάλωτη φάση για κάποιο λόγο και γι' αυτό σε πείραξε κι έδωσες περισσότερη σημασία από ό,τι θα έπρεπε. Θα το ξεπεράσεις, καλή μου. Και την επόμενη φορά θα είσαι πιο δυνατή. Το βασικότερο όλων, να ξέρεις, είναι να αποδεχθείς τον εαυτό σου ακριβώς γι' αυτό που είναι και να πάψεις να εύχεσαι, έστω και υποσυνείδητα, να είχες πράγματα που δεν έχεις. Θα σου πω κάτι πολύ κλισέ, αλλά είναι μεγάλη αλήθεια: κανείς δεν θα σε αγαπήσει, αν δεν αγαπήσεις εσύ πρώτη τον εαυτό σου. Απλά στην ηλικία που βρίσκεσαι, έχεις την τάση να υποτιμάς και να θεωρείς δεδομένα τα προτερήματά σου και να γιγαντώνεις μέσα στο μυαλό σου τα μειονεκτήματά σου. Κι αυτό φυσιολογικό είναι, θα το ξεπεράσεις καθώς θα προχωράς προς το τέλος της εφηβείας. Φρόντισε να αποκτάς ή να καλλιεργείς ικανότητες και χαρίσματά σου, που θα σε κάνουν να σκέφτεσαι τον εαυτό σου με (καλή) υπερηφάνεια και με τον καιρό θα αυξηθεί και η αυτοπεποίθησή σου.

 

Ξεκίνα από το: σε τι είσαι καλή; Τι σου αρέσει να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Λιάνα, είναι πολύ φυσιολογικό να έχει κλονιστεί η αυτοπεποίθηση σου με αυτό το σχόλιο! Εδώ εγώ (και οποιοσδήποτε άλλος πιστεύω) που είμαι 35 κι όχι 15 χρονών αν είχα ακούσει κάτι τέτοιο θα είχα στεναχωρηθεί πολύ. Θα σου απαντήσω και γω, ως κάποια που στην ηλικία σου δεν ήταν ψηλή, όμορφη και με αυτοπεποίθηση, αλλά μάλλον..κάτω του μετρίου :oops:.

 

Στην εφηβεία είχα πολλά σπυράκια, σε σημείο που ένιωθα ότι οι άνθρωποι απέφευγαν να με κοιτάζουν. Επίσης είχα καστανά μαλλιά που δεν με κολάκευαν και μερικά παραπανίσια κιλά. Όλα αυτά άλλαξαν σιγά σιγά κατά την διάρκεια της φοιτητικής μου ζωής. Παρόλα αυτά μου πήρε αρκετο καιρό να τολμήσω να πιστέψω ότι είμαι εμφανίσιμη ή ότι μπορεί να αρέσω σε κάποιον. Σε διαβεβαιώνω λοιπόν ότι η εικόνα σου θα βελτιωθεί άρδην στην ενήλικη ζωή σου, που θα μπορείς να ασχοληθείς περισσότερο με την εμφάνιση σου, να βάψεις τα μαλλιά σου (δεν ξέρω αν αυτό σου επιτρέπεται από τώρα, έχουν αλλάξει τα πράγματα από την εποχή μου :-)), να βαφτείς και να ντυθείς όπως θες κτλ. Σωστά είπες βέβαια ότι το ύψος δεν αλλάζει.. ωστόσο στην ενήλικη ζωή το ύψος δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο στην εφηβεία που αποτελεί πήγη κοροϊδίας. 'Εχω καλή μου φίλη, που είναι πάρα πάρα πολύ κοντή, με μεγάλη επιτυχία στους άντρες τόσα χρόνια που την ξέρω, ενώ στο σχολείο είχε υποφέρει κι αυτή από τα σχόλια. Για να μην σου πω για τόσες σταρ του σινεμά που θεωρούνται γυναικάρες παρά το ύψος τους :wink: (Εύα Μέντες, Εύα Λονγκόρια, έτσι χωρίς πολλή πολλή σκέψη).

 

Άδικα στεναχωριέσαι λοιπόν, προσπάθησε να μην ξανασκεφτείς αυτό το άτυχο γεγονός κι άσε το χρόνο να κυλήσει, θα σε δικαιώσει! Για τα μαθήματα δεν σου λέω τίποτα γιατί δεν χρειάζεται, βλέπω ότι είσαι άριστη μαθήτρια και πολύ συνειδητοποιημένη και μπράβο σου! Και γω ήμουν μαθήτρια του είκοσι και δεν το μετάνιωσα ποτέ φυσικά που στην ηλικία σου ασχολιόμουν κυρίως με τα μαθήματά μου.

 

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...