Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς τελειώνει ο μικρός πρίγκηπας?


VASILIKI

Recommended Posts

Καλημέρα. Μήπως υπάρχει κάποιος που είδε τον μικρό πρίγκηπα? Πήγαμε εχθές, αλλά φύγαμε εκτάκτως 10 λεπτά πριν τελειώσει. Το αφήσαμε εκεί που το κοριτσάκι σπάει την γυάλα με τα αστέρια και το σκάει με το αεροπλάνο με τον μικρό πρίγκηπα. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί τι γίνεται μετά? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Μήπως υπάρχει κάποιος που είδε τον μικρό πρίγκηπα? Πήγαμε εχθές, αλλά φύγαμε εκτάκτως 10 λεπτά πριν τελειώσει. Το αφήσαμε εκεί που το κοριτσάκι σπάει την γυάλα με τα αστέρια και το σκάει με το αεροπλάνο με τον μικρό πρίγκηπα. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί τι γίνεται μετά? Ευχαριστώ πολύ.

 

Μας κάνεις πλάκα , έτσι ? γιατί δεν έγραφες όλη την ιστορία ? ας γράψει κάποιος κ το τέλος κ εμείς που λέμε να πάμε σήμερα ή τελοσπάντων ...όποιος πάει , οποιαδήποτε μέρα.......

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ακριβώς δεν έγραψα όλη την ιστορία. Όποιος ξέρει τι γίνεται μήπως μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα, γιατί θα με φάνε τα παιδιά μου? Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γκούγκλαρέ το κι εσυ βρε Βασιλική, να το βρεις το τέλος, να ησυχάσεις κι εσύ και τα παιδάκια σου ή ακόμα καλύτερα πήγαινε πάρ' τους το βιβλίο, ειναι ωραίο βιβλίο για να υπάρχει σε μια παιδική βιβλιοθήκη, θα το διαβαζουν και μεγαλώνοντας, τα νοήματά του ειναι για πιο μεγάλα παιδάκια έτσι κι αλλιώς.

 

[Υ.Γ. πάντως μην ανησυχείς, δεν έχει τέλος του τύπου "τι γίνεται στο τέλος", απλά στρογγυλεύει η όλη αφήγηση, κλείνει ο κύκλος, δεν ειναι ότι "στο τέλος ξυριζουν τον γαμπρό" :mrgreen:]

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το βιβλίο, ο μικρός πρίγκιπας για να επιστρέψει στον πλανήτη του, αφήνεται να δαγκωθεί από ένα δηλητηριώδες φίδι και αφήνει το σώμα πίσω του.

 

Στην πράξη περιγράφεται μια αυτοκτονία. Κανένα όμως παιδί δεν το αντιλαμβάνεται αυτό. Είναι περίτεχνα περασμένο μέσα. Ένας πιο μεγάλος, ίσως το δει καλύτερα. Ίσως και όχι. Όμως έχει κομμάτια του τύπου:

πως θα μοιάζει πεθαμένο, αλλά δε θα είναι και πως εκεί που θα πάει δε θα πονάει... και πως το σώμα του μοιάζει νεκρό και φαίνεται να του γλιστρά κτλ κτλ

Επίσης δείχνει έναν αποχαιρετισμό προς το μικρό πρίγκιπα... που κατά τη γνώμη μου είναι μάλλον αποχαιρετισμός στο νεκρό... Ίδιο με παρηγοριά.

 

Δεν ξέρω... δε με ενθουσίασε ως γονιό.

 

Ως παιδί θυμάμαι πως είχε κάτι το μοναχικό και μελαγχολικό. Στα παιδιά που τους το διάβασα, ναι μεν έδειξαν ενδιαφέρον, αλλά δεν το ξαναζήτησαν ποτέ. Σε εκείνη την ανάγνωση αντιλήφθηκα (με μια παγωμάρα είναι η αλήθεια), τι ακριβώς περιγράφει στο τέλος!! Δεν το σχολίασα στα παιδιά το τέλος, σε αντίθεση με τα ταξίδια και τους πλανήτες που τα συζητήσαμε εκτενώς. Είπα -το τέλος- να το αφήσω να περάσει στα ψιλά. Δεν τα τράβηξε όμως ως παραμύθι. Και σε παιδικό που το είχαν δει, μία μόνο φορά το είδαν. Δεν το ξαναζήτησαν.

 

Πάντως όποιος κι αν το έχει διαβάσει, καλά λόγια λέει. Ίσως να το βλέπω εγώ έτσι στραβά. Δεν έχεις παρά να το διαβάσεις για να δεις αν σ' αρέσει για τα παιδιά.

 

Eδώ το βιβλίο:

http://www.24grammata.com/wp-content/uploads/2011/05/A.-Saint-Exup%C3%A9ry-O-Mikros-Prigkipas.pdf

 

Η ένστασή μου, βρίσκεται στο κομμάτι γύρω από τη σελίδα 91.

 

Δες και κρίνε.

 

Άλλος θα μπορούσε να το ταυτίσει με οποιοδήποτε αποχωρισμό. Ίσως και έναν τρόπο για διαχείριση της απώλειας. Εσύ ξέρεις καλύτερα τα γούστα σας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοοον. Μιλάμε για το έργο που παίζεται στον κινηματογράφο αυτές τις μέρες. Δεν μιλάμε για το βιβλίο. Το βιβλίο το ξέρουμε, το έχουμε και το διαβάσαμε πολλέεεες φορές. Το έργο στο σινεμά έχει διαφορετική ιστορία μέσα στην οποία υπάρχει και αυτή του μικρού πρίγκηπα. Τέλως πάντων, θα περιμένουμε να βγει σε dvd. Ευχαριστώ πολύ όποιον ασχολήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αααα, σορρυ. Κάποια είπε για το βιβλίο. Συγγνώμη και πάλι για το off topic!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αααα, σορρυ. Κάποια είπε για το βιβλίο. Συγγνώμη και πάλι για το off topic!

 

Ω, μπαρδόν, εγω είπα για βιβλιο, γιατι καταλαβα μεν οτι μιλαμε για θεατρικό, αλλα φανταςτηκα οτι το εργο ακολουθει το βιβλιο....Βασιλικη ή που θα μεινεις με την απορία ή παρε κατευθειαν στο θεατρο :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τέλος αυτό δεν το θυμάμαι, καθόλου όμως. Και ήταν και το αγαπημένο μου βιβλίο ακριβώς λόγω της μοναξιάς του (ταυτίστηκα η Μορτίσια Άνταμς)

Τώρα που διάβαζα τα σχόλια της αλκυ όμως σκεφτόμουν ότι ουσιαστικά το ταξίδι του Μικρού Πρίγκηπα του αποκαλύπτει τις αλήθειες της ζωής. Άρα ίσως να "πεθαίνει" στο τέλος η παιδικότητα και να γυρνάει στον πλανήτη του ώριμος πια. Μα πρέπει στα σίγουρα να το ξαναδιαβάσω γιατί λίγα θυμάμαι...

 

Αυτά για το βιβλίο βεβαίως βεβαίως...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Vasiliki η απάντηση που ψάχνεις είναι στην τελευταία παράγραφο του plot

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Little_Prince_(2015_film)#Plot

 

Niki81 εμένα μου το διάβαζαν από 4-5 χρονών . Σίγουρα είναι πολύ μεγάλο για να το διαβάσεις με τη μία, εμένα για να καταλάβεις μου το διάβαζαν σε συνέχειες για να φάω (έτρωγα μόνο συνοδία ιστορίας, με κανένα άλλο τρόπο).

 

Νομίζω ότι ένα πεντάχρονο θα καταλάβει κάποια πράγματα ενώ κάποια άλλα όχι. Μία από τις ομορφιές αυτής της ιστορίας θεωρώ ότι είναι το ότι την αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά ανάλογα με την ηλικία σου και με τη φάση της ζωής που είσαι.

 

(Μία άλλη εξήγηση είναι ότι η μαμά μου βαριόταν να βρήσκει άλλο βιβλίο κάθε μέρα και αποφάσισε να πάρει καναδυο μεγάλα να βγάλει το μήνα... )

Link to comment
Share on other sites

.....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτόμουν μήπως να πήγαινα με τα παιδιά να τη δούμε, αλλά τώρα που διάβασα την υπόθεση της ταινίας, δεν πρόκειται. Η αλήθεια είναι πως το βιβλίο ποτέ δε μου άρεσε κι ούτε μπόρεσα να καταλάβω γιατί θεωρείται αριστούργημα. Επίσης, δεν το βρίσκω κατάλληλο για παιδικό ανάγνωσμα...πολύ στενάχωρο, πολλές αλληγορίες, τι να καταλάβει ένα παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν μήπως να πήγαινα με τα παιδιά να τη δούμε, αλλά τώρα που διάβασα την υπόθεση της ταινίας, δεν πρόκειται. Η αλήθεια είναι πως το βιβλίο ποτέ δε μου άρεσε κι ούτε μπόρεσα να καταλάβω γιατί θεωρείται αριστούργημα. Επίσης, δεν το βρίσκω κατάλληλο για παιδικό ανάγνωσμα...πολύ στενάχωρο, πολλές αλληγορίες, τι να καταλάβει ένα παιδί;

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και εγώ δεν θεωρώ πως ένα παιδάκι 6 ετών αλλά ακόμη και πολύ ,μεγαλύτερο θα καταλάβει τα νοήματα του βιβλίου. Επίσης το θεωρω πολύ στενάχωρω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...