Recommended Posts

@mama16πριν λίγο καιρό σχολίαζα για να σου πω την γνώμη μου, τώρα ζητάω την δική σας. Πράσινα κακά η 5 εβδομάδων κόρη μου, υποψιάζομαι υπερπαραγωγή, γιατί γενικα έχω πολύ γάλα, το νιώθω να τρέχει σχεδόν κάθε φορά και αρκετές φορες πνίγεται όταν πίνει. Το θέμα μου όμως είναι ότι ηρεμεί πολλές φορές μόνο στο στήθος. Τα κλασικά, κάνω την μαμά μου πιπίλα δηλαδή. Πως ρυθμίζεις την υπερπαραγωγή έτσι, όταν το μωρό είναι συνεχώς πάνω στο στήθος και πιπιλαει; καμία ιδέα; 

Διαφημίσεις

Όπως έχει αναφερθεί και παλαιότερα στο ποστ, κι εμάς η παιδίατρος-σύμβουλος θηλασμού δε δίνει σημασία στα πράσινα κακά. Εφόσον φυσικά δεν υπάρχει άλλο εύρημα ή ενόχληση στο παιδί (αίμα, δυσφορία, κλπ). Η σύσταση της για τα πράσινα κακά, ήταν περισσότερα ταίσματα από το ίδιο στήθος. Μάλιστα στο δεύτερο μωρό (που το στήθος "έμπειρο" εξ'αρχής "κατέβασε" πολύ γάλα) το τάισμα από το ίδιο στήθος διαρκούσε 2-3 ώρες. Δεν έκανα εναλλαγή στο ίδιο τάισμα δηλαδή, ούτε τις πρώτες πρώτες μέρες. Όσο βέβαια αντέχεις πριν νιώσεις κορεσμό. Και για το ότι πνίγεται, α) όσο γίνεται πιο καθιστή στάση και β) το γνωστό ότι απομακρύνεις για κάποια δευτερόλεπτα το παιδί έως να σταματήσει η έντονη ροή και μετά επανατοποθετείς.

Υπομονή και εάν δεν συντρέχει άλλος λόγος και τα δύο θα εξασθενήσουν σταδιακά.

Να σας ζήσει!

• Μου αρέσει 1

Just now, samsympan said:

Όπως έχει αναφερθεί και παλαιότερα στο ποστ, κι εμάς η παιδίατρος-σύμβουλος θηλασμού δε δίνει σημασία στα πράσινα κακά. Εφόσον φυσικά δεν υπάρχει άλλο εύρημα ή ενόχληση στο παιδί (αίμα, δυσφορία, κλπ). Η σύσταση της για τα πράσινα κακά, ήταν περισσότερα ταίσματα από το ίδιο στήθος. Μάλιστα στο δεύτερο μωρό (που το στήθος "έμπειρο" εξ'αρχής "κατέβασε" πολύ γάλα) το τάισμα από το ίδιο στήθος διαρκούσε 2-3 ώρες. Δεν έκανα εναλλαγή στο ίδιο τάισμα δηλαδή, ούτε τις πρώτες πρώτες μέρες. Όσο βέβαια αντέχεις πριν νιώσεις κορεσμό. Και για το ότι πνίγεται, α) όσο γίνεται πιο καθιστή στάση και β) το γνωστό ότι απομακρύνεις για κάποια δευτερόλεπτα το παιδί έως να σταματήσει η έντονη ροή και μετά επανατοποθετείς.

Υπομονή και εάν δεν συντρέχει άλλος λόγος και τα δύο θα εξασθενήσουν σταδιακά.

Να σας ζήσει!

Υπάρχει έντονη δυσφορία τελευταία γι αυτό και προβληματιζομαι με το πράσινο χρώμα. Τα δοκιμάζω αυτά τα κόλπα και όντως έχουν αποτέλεσμα όταν θέλει να φάει, το θέμα όμως είναι ότι έχω τόσο γάλα γιατί πιπιλαει ενώ δεν θέλει να φάει. Μάλλον θα πρέπει να βρω άλλους τρόπους να παρηγοριεται από το στήθος :)

On 13/9/2019 at 2:25 ΜΜ, Chrysoum είπε:

Υπάρχει έντονη δυσφορία τελευταία γι αυτό και προβληματιζομαι με το πράσινο χρώμα. Τα δοκιμάζω αυτά τα κόλπα και όντως έχουν αποτέλεσμα όταν θέλει να φάει, το θέμα όμως είναι ότι έχω τόσο γάλα γιατί πιπιλαει ενώ δεν θέλει να φάει. Μάλλον θα πρέπει να βρω άλλους τρόπους να παρηγοριεται από το στήθος :)

Και μένα το ίδιο κάνει θέλει να πιπιλαει μόνο αλλά ταυτόχρονα κατεβαίνει το γάλα κ πνίγεται πιπίλα δεν παίρνει δεν ξέρω με τι άλλο να παρηγορηθεί...

18 ώρες πρίν, Εvadiva είπε:

Και μένα το ίδιο κάνει θέλει να πιπιλαει μόνο αλλά ταυτόχρονα κατεβαίνει το γάλα κ πνίγεται πιπίλα δεν παίρνει δεν ξέρω με τι άλλο να παρηγορηθεί...

Εγώ δεν βρήκα λύση πάνω στο θέμα αυτό απλά όταν κατεβαινει με δύναμη το γάλα το βγάζω για να μην πνίγεται... Αν θέλει να κοιμηθεί μόνο στο στήθος τον κοιμιζω, στην αρχή γκρινιάζει γιατί θέλει μόνο νανουριστει αλλά μετά το δέχεται κ κοιμάται! @Chrysoum τώρα είδα μετά απο 3 μήνες ότι είχες αναφερθεί σε μένα κ ζητούσες βοήθεια. Φαντάζομαι τώρα θα είναι όλα καλά. Για την υπερπαραγωγή προσπαθούσα απλά να αλλάζω στήθος στις 3 ώρες κ όχι νωρίτερα. Εμένα βέβαια πράσινα κακακια μάλλον απ' το σίδηρο είχε..

Just now, mama16 said:

Εγώ δεν βρήκα λύση πάνω στο θέμα αυτό απλά όταν κατεβαινει με δύναμη το γάλα το βγάζω για να μην πνίγεται... Αν θέλει να κοιμηθεί μόνο στο στήθος τον κοιμιζω, στην αρχή γκρινιάζει γιατί θέλει μόνο νανουριστει αλλά μετά το δέχεται κ κοιμάται! @Chrysoum τώρα είδα μετά απο 3 μήνες ότι είχες αναφερθεί σε μένα κ ζητούσες βοήθεια. Φαντάζομαι τώρα θα είναι όλα καλά. Για την υπερπαραγωγή προσπαθούσα απλά να αλλάζω στήθος στις 3 ώρες κ όχι νωρίτερα. Εμένα βέβαια πράσινα κακακια μάλλον απ' το σίδηρο είχε..

Ναι είναι όλα καλά τώρα :) δεν κράτησε πολύ ούτως ή άλλως αυτή η φάση, περίπου 2 εβδομάδες :)

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Themisdk,
        Γεια σας! μετά από 4 μήνες αποκλειστικού θηλασμού (με αποχή από τα γαλακτοκομικά λόγω αλλεργίας) μου πρότεινε η παιδίατρος να του δίνω συμπλήρωμα από ξένο γαλα γιατι δεν συμπληρώνει το μωρο τα σωστά κιλά! γεννήθηκε 3480 και τωρα ειναι 5785... περνάμε μια βρογχιολιτιδα στην παρούσα φάση,δίχως πυρετό, και έχασε 100γρμ σε μια εβδομάδα ... υπάρχει περίπτωση το γαλα μου να μην ειναι θρεπτικό ενώ εχω ποσότητα;; 
      • Από Αλεξάνδρα03,
        Η Ευαγγελία είναι 27 μηνών και όταν ήταν 1 έτους ανακαλύψαμε με εξετάσεις αίματος ότι έχει αλλεργία στο αγελαδινό. Την θηλαζω ακόμα και καποια στιγμή ξεκινήσαμε το κατσικίσιο του ολύμπου. Μέσα με πολύ κακάο! Τώρα επειδή δεν διατίθενται της πήρα σκόνη κατσικίσιο και της βάζω πολύ κακαο για αν το πιει! Είναι κακό αυτό?
      • Από picamama1,
        Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ, είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια από παλιοτερους και εμπειρότερους γονείς.Η ιστορία μας είναι η εξής: το αγοράκι μου (είναι το πρώτο μου παιδί) είναι 4 μηνών και 5 ημερών σήμερα. Είχε κολικούς όλη την ημέρα από 10 ημερών μέχρι 2,5 - 3 μηνών περιπου.
        Το πρόβλημα όμως είναι οτι το παιδί από την 6-7η εβδομάδα όταν θηλάζει, τρώει για 5-6 λεπτά και σταματάει γιατι σφίγγεται κοκινίζει και αρχίζει και κλαίει και δείχνει οτι πονάει. Επίσης την ίδια περίπου περίοδο το μωρό άρχισε, ενω κοιμοταν ησυχα τη νυχτα 9-9 (ξυπνούσε μόνο για να φάει κάθε 2-3 ώρες), να σφίγγεται, να χτυπιεται πόδια χέρια πάνω κάτω και τελικα να κλαίει ή και να ουρλιαζει (στον ύπνο του δεν ξυπναει).Αυτό αρχικά γινόταν μόνο στις 6 κάθε πρωι, μετα έγινε στις 5 και στις 6, στις 4,5,6 και πλεον σήμερα το μωρο κάθε μισή- μία ώρα χτυπιέται στον ύπνο του είτε μέρα είτε νύχτα.
        Και το ερωτημα μου ειναι το εξης:ξέρει κανεις τι ειναι αυτο που ενοχλει το μωρο μου;Η παιδίατρος μέχρι 3 μηνών έλεγε κολικοι και υπομονη, στον 4 μήνα μου είπε ένα είδος δυσπεψίας και υπομονή μέχρι να μπουν οι στερεες τροφες.ΓΟΠ υποτίθεται δεν έχει γιατι κάναμε υπερηχο στομάχου πυλωρου στην 7η εβδομάδα και δεν είχε τπτ.Το παιδί από την 6η-7η εβδομάδα έκανε ρουκέτα σε κάθε γεύμα (ξέχασα να πω θηλαζω αποκλειστικά) και σταμάτησα όλα ΌΛΑ τα γαλάκτοκομικά κρυφά και φανερά και οι ρουκέτες μειώθηκαν πάρα πολύ (από 3 κάθε ώρα έγιναν 1-2 την ημέρα) αλλά δεν σταμάτησαν εντελώς ούτε σταμάτησε ο πόνος στο φαγητό και το χτύπημα το βράδυ.Κολικοί δεν είναι, ΓΟΠ δεν είναι, αλλεργία δεν είναι, δυσκοιλιότητα δεν έχει, γιατί το παιδί δεν μπορεί να φάει και να κοιμηθεί με ησυχία;Είπα να πάω σε παιδογαστρεντερολόγο μου λέει η παιδίατρος μην το πας το παιδί,βάζει μια χαρα βάρος ,γιατι να το ταλαιπωρήσεις με χίλιες δυο εξετάσεις. Είχε κανείς γονιός ανάλογο πρόβλημα να με κατευθύνει;Βαρέθηκα να βλέπω το μωρό μου να χτυπιέται όλη μέρα.Μπορείτε να με βοήθείσετε;
      • Από Fey Andrew,
        Καλησπέρα σας.
        Έχω ένα μωράκι εννιά μηνών στο οποίο έχει γίνει διάγνωση αλλεργίας στο αγελαδινό γαλα μετά από επίσκεψη σε παιδογαστρεντελογο.Την δεύτερη φορά που πήγα μου είπε ότι θα πρέπει να του κάνουμε εισαγωγή τον επόμενο μήνα που θα είναι 10+ μηνών(10-12 μηνών γίνονται τα τεστ) στη γενική κλινική(Θεσσαλονίκη)για μια ημέρα για να μπορέσει να του κάνει κάποια τεστ σε νοσοκομείο περιβάλλον σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά με τα τεστ ώστε να αντιμετωπιστεί με κατάλληλα μέσα.Η ερώτηση είναι η εξης.Ετυχε ποτέ σε  κανέναν/καμια σας ανάλογη περίπτωση.Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πρέπει να μείνει το παιδάκι σε ένα τέτοιο περιβάλλον με όρους και ιστορίες μια και είναι πολύ ενεργητικο.Επισης τι είδους τεστ είναι αυτά πως επιτυγχάνονται;
        Εννοείται ότι θα τον πάω απλά με έχει αγχώσει η όλη διαδικασία για το θα αντιμετωπίσει το παιδάκι μια και ο γιατρός δε μου είπε ακομα καθόλου λεπτομέρειες.
        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
      • Από salomaki,
        ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΜΠΕΡΑ....ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΑΚΟ 5,5 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΙΤΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΒΑΡΟΣ ΘΕΩΡΩ ΚΑΛΟ 8,600 ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΝΕΜΠΟΔΙΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ....ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΣΤΟ 3ΩΡΟ 3,5ΩΡΟ.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΟΛΛΩΔΗ ΚΑΚΑ,ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΧΩΤΙΚΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΣΩΣΤΑ?????ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΕΠΑΦΗς ΜΕ ΤΟΝ ΗΡΩΑ-ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ,ΤΡΩΩ ΠΟΛΥ ΣΟΚΟΛΑΤΑ,ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ?
      • Από Fey Andrew,
        Καλημέρα σας.Το μωράκι μου είναι πεντέμισι μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά.Αλλα εχω το εξης προβλημα.Κατα καιρους έχω μείωση παραγωγής γάλακτος.Απο χθες το βράδυ βγάζω με το ζόρι 50ml και έχω απελπιστει.(Εν το μεταξύ μέχρι πριν και πριν λίγο  καιρό είχα υπερπαραγωγή!) Εκτος απ' αυτό ο μικρός έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και ακολουθώ αυστηρή δίαιτα...όμως προς το παρόνδε μπορώ να το ταισω!!! Θα ήθελα άμεσα τη βοήθεια σας παρακαλώ!!!Κάποιο καλό υποαλλεργικο γάλα για μωρά με αλλεργία στο αγελαδινό;;;;
      • Από xsiel78,
        καλημέρα,
        Ο μικρός μου ειναι σημερα 40ημερών και εδώ και καμιά εβδομάδα πνιγεται οταν τον θηλαζω. οταν λεω πνιγεται εννοω οτι γυριζουν τα ματια του και σταματαει η αναπνοη του. Το γυριζω μπρουμιτα του χτυπαω την πλατη του τσιμαω το ποδι για να κλαψει και κανω την προσευχη μου. Οταν συνερχεται μετα απο ωρα ειναι σαν να πεφτει σε λιθαργο. Δεν ξερω τι να κανω και τι φταιει. η αληθεια ειναι οτι εχω παρα πολυ γαλα (πιτσιλαω και αυτον και οτι βρισκεται γυρω μας γινεται χαλια). Τελος προσπαθω να τον θηλαζω ψιλοκαθιστο και οχι ξαπλα για να κατεβαινει καλυτερα αλλα τιποα
        Δεν ξερω τι να κανω και φοβαμαι για το μωρο μου
        Ειχε καμια το ιδιο προβλημα, τι κανατε?