Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να κερδίσει χρονιά ή όχι? (Σχολείο στα 5,5 vs. στα 6,5)


Recommended Posts

Γειά σας και χρόνια σας πολλά και καλά :)

 

Μας προέκυψε ένα δίλλημα πρόσφατα, σχετικά με το πότε θα πάει η μεγάλη μας κόρη στην α' δημοτικού. Έχει γεννηθεί 30/01/11 και μόλις μάθαμε ότι έχει το δικαίωμα να αιτηθεί να πάει σχολείο έναν χρόνο νωρίτερα από το κανονικό. Αυτό σημαίνει ότι θα είναι η μικρότερη στην τάξη της. Αν πάει κανονικά στην ώρα της, θα είναι η μεγαλύτερη στην τάξη της.

 

Ως συνήθως ο σύζυγος και εγώ έχουμε αντίθετη άποψη [σώωωωωπα! Μα πως έγινε ΠΑΛΙ αυτό????] :) οπότε έχουμε βγει στη γύρα για να κάνουμε το γνωστό γκάλοπ βάσει του οποίου θα κριθεί το μέλλον του παιδιού μας [υπερβολή χάριν αστεϊσμού, μην σας τρομάξω κιόλας].

 

Να σημειώσω ότι η μικρή διαβάζει ήδη πολύ καλά και το παλεύει να γράφει ότι μπορεί.

Γενικά έχει μια έφεση στα βιβλία και στην ανάγνωση και η ομιλία της είναι εντυπωσιακά [έως και ενοχλητικά για μένα που ακούω όλη μέρα το μπούρου μπούρου :P] ανεπτυγμένη με πλούσιο λεξιλόγιο. Από την άλλη μεριά είναι στο σχολείο ένα μάλλον ντροπαλό και συνεσταλμένο παιδί.

 

Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες γιατί πραγματικά δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε τις επιπτώσεις της κάθε επιλογής.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα ,

 

Το δικαίωμα να αιτηθεί να πάει σχολείο έναν χρόνο νωρίτερα από το κανονικό ποιος σας το είπε? Άλλαξε κάτι τώρα για τις επόμενες χρονιές? Ρωτώ διότι είχα το ίδιο θέμα και δεν ήταν εφικτό. Και φέτος πάντως Μόνο για μικρότερη τάξη επιτρεπόταν εγγραφή υπο όρους οχι για μεγαλύτερη. Αν έχεις την καλοσύνη γράψε μας την οδηγία για να έχουμε μια βάση.

 

Πάντως με 30/1 δεν θα σκεφτόμουν την μεγαλύτερη τάξη .

Για μένα το δίλημμα είναι εαν είσαι 1-2-3 /1 .Τελικά απο την εμπειρία μου θα πώ οτι καλα πήγαμε στην κανονική τάξη και δεν καταφέραμε να πάμε στην μεγαλύτερη. Είναι όλα πιο εύκολα.Λιγο βαρετά μαθησιακά αλλα πολύ πιο βατά απο το να έχει να μάθει μικρότερος την Ιστορία απ ' έξω!

Δεν είναι μόνο το μαθησιακό κομμάτι είναι και το συναισθηματικό μέρος που θα πρέπει να σε απασχολήσει. Εγω βλέπω την διαφορά στα Ιανουαρίου και στα Δεκεμβρίου , ένα μικρό χάσμα..... στην δυναμική τους (όχι στο μυαλό).Επίσης 1 χρόνος πριν 1 μετα ποιά η σημαντική διαφορά?

 

Χρόνια Πολλά με υγεία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα πρότεινα να κάνεις κάτι που να 'διαφοροποιεί' χωρίς λόγο το παιδί από τα συνομήλικά του. Θα έχεις και καλύτερο έλεγχο της συμπεριφοράς του, αφού θα έχει συμμαθητές που θα είναι γεννημένοι τον ίδιο μήνα.

Τώρα, αν είχα κάνει στο παιδί μία γενικότερη αξιολόγηση από πιστοποιημένο φορέα και από αυτήν προέκυπτε ότι μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της α' δημοτικού, όχι μόνο τις γνωστικές, τι να πω..... μόνο τότε θα το σκεφτόμουν.

Αλλά κι εγώ νομίζω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Quirky!!! :)

 

Η δικιά μου είναι το Φεβρουάριο, οπότε σε καταλαβαίνω. Εγώ είμαι ενθουσιασμένη που είναι από τα μεγαλύτερα. Είδα και βλέπω το χρόνο να κυλάει υπέρ της. Ενώ δεν έχει καμμία δυσκολία, είναι φανερό ότι όλα είναι πιο εύκολα επειδή είναι πιο ώριμη. Μαθησιακά και κοινωνικά.

Θυμάσαι τι γράφουν τα φορτηγά: "Πάω αργά γιατί βιάζομαι!"

Aυτό!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και χρόνια σας πολλά και καλά :)

 

Μας προέκυψε ένα δίλλημα πρόσφατα, σχετικά με το πότε θα πάει η μεγάλη μας κόρη στην α' δημοτικού. Έχει γεννηθεί 30/01/11 και μόλις μάθαμε ότι έχει το δικαίωμα να αιτηθεί να πάει σχολείο έναν χρόνο νωρίτερα από το κανονικό. Αυτό σημαίνει ότι θα είναι η μικρότερη στην τάξη της. Αν πάει κανονικά στην ώρα της, θα είναι η μεγαλύτερη στην τάξη της.

 

Ως συνήθως ο σύζυγος και εγώ έχουμε αντίθετη άποψη [σώωωωωπα! Μα πως έγινε ΠΑΛΙ αυτό????] :) οπότε έχουμε βγει στη γύρα για να κάνουμε το γνωστό γκάλοπ βάσει του οποίου θα κριθεί το μέλλον του παιδιού μας [υπερβολή χάριν αστεϊσμού, μην σας τρομάξω κιόλας].

 

Να σημειώσω ότι η μικρή διαβάζει ήδη πολύ καλά και το παλεύει να γράφει ότι μπορεί.

Γενικά έχει μια έφεση στα βιβλία και στην ανάγνωση και η ομιλία της είναι εντυπωσιακά [έως και ενοχλητικά για μένα που ακούω όλη μέρα το μπούρου μπούρου :P] ανεπτυγμένη με πλούσιο λεξιλόγιο. Από την άλλη μεριά είναι στο σχολείο ένα μάλλον ντροπαλό και συνεσταλμένο παιδί.

 

Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες γιατί πραγματικά δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε τις επιπτώσεις της κάθε επιλογής.

 

Ν.

Φέτος πάει νηπιαγωγείο ; Πάντως η δική μου ξεκίνησε την πρώτη δύο μήνες πριν κλείσει τα εξι και όλα καλά. Υπάρχει και το Α τεστ που το προτείνουν κάποιοι παιδίατροι, τα αποτελέσματα του οποίου κρίνουν κατά κάποιο τρόπο αν το παιδί είναι έτοιμο ή όχι για τη πρώτη τάξη του δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emma.c εσένα πηγε κανονικά ημερολογιακά α δημοτικού και ήταν απο τα μικρά της τάξης.

Το Α τεστ όπως είπες είναι για να πας κανονικά α δημοτικου η να μείνεις προς τα πισω εαν δεν είσαι έτοιμος.

 

Της Quirky είναι του 2011. Δηλαδή φέτος θα πηγαίνει (λογικά) προνηπιο!Το 2017-2018 με βάση τον νόμο θα παει α δημοτικού αλλά ρωτά την γνώμη μας να το γράψει το 2016-2017.

Το πως θα γίνει αυτό δεν το κατάλαβα.Το προνήπιο θα γίνει νήπιο και θα γραφεί α δημοτικού τον επόμενο χρόνο? Πάντως μέχρι και σήμερα αυτό δεν γινόταν, ισως άλλαξε κατι για τους επόμενους:?

Link to comment
Share on other sites

emma.c εσένα πηγε κανονικά ημερολογιακά α δημοτικού και ήταν απο τα μικρά της τάξης.

Το Α τεστ όπως είπες είναι για να πας κανονικά α δημοτικου η να μείνεις προς τα πισω εαν δεν είσαι έτοιμος.

 

Της Quirky είναι του 2011. Δηλαδή φέτος θα πηγαίνει (λογικά) προνηπιο!Το 2017-2018 με βάση τον νόμο θα παει α δημοτικού αλλά ρωτά την γνώμη μας να το γράψει το 2016-2017.

Το πως θα γίνει αυτό δεν το κατάλαβα.Το προνήπιο θα γίνει νήπιο και θα γραφεί α δημοτικού τον επόμενο χρόνο? Πάντως μέχρι και σήμερα αυτό δεν γινόταν, ισως άλλαξε κατι για τους επόμενους:?

 

Ναι έχεις δίκιο. Δεν νομίζω όμως να ισχύει κάτι τέτοιο γιατι ετσι παρακάμπτει τη τάξη του νηπιαγωγείου. Δεν γνωρίζω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα είναι τελος Δεκεμβρη ο μεγαλος...παει νηπιο φετος και του χρονου θα παει πρωτη.ειναι από τα μικροτερα παιδια της ταξης αλλα δε τον βλεπω να δυσκολευεται ιδιαιτερα.Πριν ξεκινησει το σχολειο το σκεφτομουν κι εγω αυτό αλλα πλεον είμαι πολύ σιγουρη ότι θα τα καταφερει μια χαρα...εστω κι αν χρειαστεί μια επιπλέον βοηθεια από εμας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και χρόνια σας πολλά και καλά :)

 

Μας προέκυψε ένα δίλλημα πρόσφατα, σχετικά με το πότε θα πάει η μεγάλη μας κόρη στην α' δημοτικού. Έχει γεννηθεί 30/01/11 και μόλις μάθαμε ότι έχει το δικαίωμα να αιτηθεί να πάει σχολείο έναν χρόνο νωρίτερα από το κανονικό. Αυτό σημαίνει ότι θα είναι η μικρότερη στην τάξη της. Αν πάει κανονικά στην ώρα της, θα είναι η μεγαλύτερη στην τάξη της.

 

 

Πώς προέκυψε τέτοιο δίλημμα ; Δεν υπάρχει τέτοιο δικαίωμα, να πάει κάποιος νωρίτερα στο σχολείο από ότι προβλέπεται.

 

Πού βρήκατε ο άντρας σου και εσύ αυτήν την πληροφορία? Παρακαλώ , επιβεβαίωσέ την, διότι μου φαίνεται ότι αδίκως συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Παραπεμπω για ακομα μια φορα στο προεδρικο διαταγμα 200 για την οργανωση και λειτουργια του νηπιαγωγειου και στο αντιστοιχο 201 για το δημοτικο.

Εκει,λοιπον, αναφερεται ξεκαθαρα οτι τα παιδια που μεχρι 31/12 συμπληρωνουν τα 4 χρονια τους δυνανται να φοιτησουν στα προνηπια (που δεν ειναι υποχρεωτικα) και τα παιδια που μεχρι 31/12 συμπληρωνουν τα 5 τους χρονια φοιτουν υποχρεωτικα στα νηπια.

Δηλαδη τα παιδια του 2011 φετος ειναι προνηπια και του 2010 νηπια.

Η εγγραφγ στο δημοτικο μπορει να καθυστερησει για μια μονο χρονια, και το παιδι να επαναλαβει τη φοιτηση στο νηπιαγωγειο μονο υστερα απο γνωματευση του ΚΕΔΔΥ η απο εισηγηση της συμβουλου.

Σε καμια περιπτωση παιδι δεν μπορει να εγγραφει νωριτερα στο δημοτικο.

 

Ολα τα αλλα ειναι.....αλλα λογια να αγαπιομαστε και συζητηση να γινεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς προέκυψε τέτοιο δίλημμα ; Δεν υπάρχει τέτοιο δικαίωμα, να πάει κάποιος νωρίτερα στο σχολείο από ότι προβλέπεται.

 

Πού βρήκατε ο άντρας σου και εσύ αυτήν την πληροφορία? Παρακαλώ , επιβεβαίωσέ την, διότι μου φαίνεται ότι αδίκως συζητάμε...

 

Ο λόγος που κάποιος γράφει εδώ είναι και για να ενημρτωθεί για θέματα που πιθανά έχει κακή πληροφόρηση. Κατά τά άλλα, όποιοςενοχλείται ας μην σχολιάζει. Τσάμπα θερμίδες.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλη quirky,

εφόσον το παιδί σου γεννήθηκε 30/01/11, υπολείπεται 1 μήνα από το όριο που θέτει το υπουργείο για την φοίτηση στην Α'Δημοτικού.

 

http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/dimotiko/437-eggrafes-mathhtwn-sthn-a-taxh-dhmotiku-pd-20198.html

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai xronia polla!

Epeidi vlepw oti eiste polu kala enimerwmenes mipws mporeite na mou peite ti einai auto to A test?

O mikros mou gennithike 19/12/12 opote paei A dimotikou to 2017?

 

Epeidi exei argi anaptuksi (noitika einai 1,5 etous) tha prepei na to kanei auto to test?

Euxaristw polu kai suggnwmi gia ta greeklish alla den exw elliniko pliktrologio.

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις πως ο χρόνος κυλάει υπέρ του παιδιού. Θα του φαίνονται πιο εύκολα και θα νιώθει πολύ πιο άνετα σε όλα τα χρόνια του σχολείου. Πραγματικά, χαλάρωσε και απόλαυσέ το!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai xronia polla!

Epeidi vlepw oti eiste polu kala enimerwmenes mipws mporeite na mou peite ti einai auto to A test?

O mikros mou gennithike 19/12/12 opote paei A dimotikou to 2017?

 

Epeidi exei argi anaptuksi (noitika einai 1,5 etous) tha prepei na to kanei auto to test?

Euxaristw polu kai suggnwmi gia ta greeklish alla den exw elliniko pliktrologio.

 

Θα πρέπει πριν το νηπιαγωγείο να κλείσεις ραντεβού με το ΚΕΔΔΥ της περιοχής σου, ή δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ώστε να εξετασθεί το παιδί και να αποφασιστεί σε τι είδους σχολείο θα φοιτήσει ανάλογα με τις ανάγκες του. Μπορεί το παιδί να χρειάζεται ειδικό σχολείο, παράλληλη στήριξη ή τμήμα ένταξης ανάλογα με το επίπεδο που θα έχει φτάσει τότε. Μπορεί επίσης να χρειαστεί επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο.

 

Στο Π. Φάληρο από όσο γνωρίζω σπανίως παίρνουν προνήπια στο δημόσιο νηπιαγωγείο (λόγω έλλειψης σχολικής στέγης), οπότε όταν θα είναι προνήπιο (4 ετών) θα πρέπει να τακτοποιήσεις το ζήτημα προκειμένου τη χρονιά του νηπιαγωγείου να βρεθεί σε χώρο που θα το βοηθά. Οι διαδικασίες αυτές είναι χρονοβόρες, οπότε καλό θα ήταν να κινητοποιηθείς από νωρίς.

 

Υποθέτω ότι ήδη παρακολουθείται από ειδικούς και λαμβάνει ειδική υποστήριξη, οπότε μίλα και μαζί τους να σε καθοδηγήσουν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Α τεστ γίνεται αποκλειστικά στη μέση της χρονιάς του νηπίου. Νωρίτερα είναι άχρηστο αργότερα δεν υπάρχει περθώριο παρέμβασης.

Η κόρη μου θα το κάνει μαρτη ή απρίλιο. Αν και πολύ ώριμη με ενδιαφέρει να έχω αντικειμενική επαγγελματική αξιολόγηση.

(Γεννήθηκε 15.11)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

 

Απουσίασα αρκετές μέρες από το φόρουμ λόγω της γνωστής μανιοκατάθλιψης των εορτών :wink:

 

Πράγματι, είχα κακή ενημέρωση κατά πως φαίνεται και ευτυχώς που δεν ισχύει τελικά γιατί βγήκαμε από το δίλλημα χωρίς κόπο (for the record να πω ότι εγώ ήμουν ενάντια στο να πάει η μικρή πρόωρα σχολείο, αλλά απέφυγα να το πω για να μην σας προκαταλάβω!).

 

Συγνώμη για τις τσάμπα θερμίδες [χεχε καλό] αλλά πραγματικά αυτή η φίλη μας, το έθεσε ως δεδομένο. Έχει μια τέτοια τάση γενικότερα. Ίσως θα έπρεπε να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα σχετικό με ανθρώπους που λένε την μεγαλύτερη μπαρούφα με απόλυτη σιγουριά, κυκλοφορεί το είδος σε αφθονία :lol:

 

Σας ευχαριστώ όλες για το χρόνο και τις συμβουλές σας

 

(υ.γ. γεια ΑΝΝΑ24!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...