Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γιατί εσύ θα την πληρώσεις στη τελική.

 

Μισθωτή με ένα παιδί με δηλωθέν εισόδημα 5.600 περίπου κι άλλα 1.700 από ταμείο ανεργίας.

Ένα σπίτι με δάνειο (το οποίο δεν εκπίπτει όπως ξέρεις) κι ένα αυτοκίμητο 15ετίας, 1600 κυβικά.

 

Τεκμαρτό εισόδημα: κοντά 11.000

Φορολογητέο: άνω των 12.000

 

Κούκλα, κι όλες οι καφετέρεις ν'αρχίσουν ν ακόβουν αποδείξεις, όλοι οι καστάναδες, όλες οι γριές στη λαική κλπ κλπ, πάλι τα ίδια αποτελέσματα θάχουμε.

Η φοροδιαφυγή ΔΕΝ είναι απο κει. Είναι ελάχιστα αυτά τα ποσά μπροστά σ'άυτά που χουν περάσει μόνο από τα δικά μου χεράκια μέσω Κύπρου τόσα χρόνια.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να αρχίσω να ΜΗΝ ανέχομαι την φοροδιαφυγή των 3? μια καφετέριας λοιπόν, θα πρέπει να δω την μπανανία που ζω ν'αρχίσει να κυνηγάει τα πρώην αφεντικά μου και να τους ζητάει τους φόρους των εκ. ευρώ που διακινούσαν ΝΟΜΙΜΑ αλλά ΑΝΗΘΙΚΑ.

 

Αν για σένα είναι τάξη μεγέθους, σκέψου ότι είναι πολλοί αυτοί που τρώνε εκεί, κάνουν παιδικά πάρτυ εκεί. Τα 3 ευρώπουλα τα δικά μου είναι τίποτα. Και φυσιολογικά δεν θα τα πλήρωνα γιατί δεν μου αρέσει να δίνω 3 ευρώ για έναν καφέ (όταν στο χωριό μου το πουλάνε 2 κόβοντας απόδειξη). Και μόνο ο αθέμιτος ανταγωνισμός (βράσε αν θες το κράτος) μου τη δίνει.

 

 

Πάντως αν καταφέρνεις και πληρώνεις όλους του φόρους σου, σου βγάζω το καπέλο.

Σε ευχαριστώ. Έχω περάσει περιόδους που δεν έβαλα τπτ στη τσέπη γιατί απλά δεν έβγαινε. Τους συναδέλφους όμως και τις άλλες υποχρεώσεις τα κλείνω. Απλά καμιά φορά με καθυστερούν στις εισπράξεις κάποιοι που ξέρουν τα ζόρια και έχουν να δώσουν και μου τη δίνει. Γιατί οι πληρωμές είναι πια αγώνας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αν για σένα είναι τάξη μεγέθους

 

Δεν είναι τάξη μεγέθους.

Είναι ο ΑΝΙΣΟΣ τρόπος αντιμετώπισης της ελληνικής πολιτείας προς τους φορολογουμενούς της. Αυτό με πειράζει.

 

Μέχρι να δω να πλήρώνουν και οι "μεγάλοι", καρφάκι δεν θα μου καίγεται αν κάποιος εκδίδει απόδειξη ή όχι.

 

Κι επειδή έχω σόι στην Αμερική ένα σου λέω: IRS, δεν πα να σαι ο Ομπάμα. Σε σκίσανε έτσι και σε πιάσουν. Ετσι μάλιστα

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τάξη μεγέθους.

Είναι ο ΑΝΙΣΟΣ τρόπος αντιμετώπισης της ελληνικής πολιτείας προς τους φορολογουμενούς της. Αυτό με πειράζει.

 

Κι επειδή έχω σόι στην Αμερική ένα σου λέω: IRS, δεν πα να σαι ο Ομπάμα. Σε σκίσανε έτσι και σε πιάσουν. Ετσι μάλιστα

 

Σε αυτό συμφωνω.

 

Μέχρι να δω να πλήρώνουν και οι "μεγάλοι", καρφάκι δεν θα μου καίγεται αν κάποιος εκδίδει απόδειξη ή όχι.

 

Σε αυτό όχι. Γιατί υπάρχουν οι μικροί που σηκώνουν το βάρος των άλλων μιρκρων και μεγάλων που δεν πληρώνουν. Και αυτό δεν το δέχομαι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι μεγάλες επιχειρήσεις είναι λογιστικά εντάξει (αυτονόητο) δεν σημαίνει ότι είναι επί της ουσίας εντάξει και δεν ξεγλυστράνε με νόμιμους τρόπους.

Δεν έχει και πολύ νόημα αυτή η κουβέντα, ο καθένας όπως το βλέπει.

Εγώ δεν πιστεύω ότι το να αποτσακίσεις ένα μικρομεσαίο είναι η λύση. Άλλος το πιστεύει.

 

θα ήθελες να μου υπολογίσεις το φόρο ενός μισθωτού με ετήσιο εισόδημα 20.000 Ευρώ και το φόρο ενός ελεύθερου επαγγελματία για το ίδιο ποσό?

 

Του ελ. επαγγελματία είναι 5200+650+προκαταβολή= 11.050

Του μισθωτού?

 

Γιατί ο μισθωτός (πιο μικρομεσαίος από τον μικρομεσαίο ελ επαγγελματία) να είναι συνεπής; Γιατί να πληρώνει τον επαγγελματία από το εισόδημά του που έχει στερηθεί εισφορές και φόρο; Γιατί αδικείς αυτόν;

 

Για να δούμε ποιός είναι που αδικείται.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Ελ επαγγελματίας εκπίπτει δαπάνες. Στα λογιστικά του βιβλία περνάει έξοδα. Αυτή είναι η λογική του νομοθέτη και πίστεψε στο ίδιο φορολογικό αποτέλεσμα καταλήγουν.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιοι θυμήθηκαν το καστανά τι θα ήταν ο καστανάς αν είχε 3 πάγκους και στους 2 απασχολούσε ανασφαλιστες αλλοδαπές;

Όταν όμως τελειώσει ο σανός θα έρθει η ώρα του απολλογισμού.

 

Προσωπικά; Καμιά ανοχή στη φοροδιαφυγή. Καμιά ανοχή στο ανάλγητο κράτος. Γιατί η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγη κατέστρεψαν το Ελλάντα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ο Ελ επαγγελματίας εκπίπτει δαπάνες. Στα λογιστικά του βιβλία περνάει έξοδα. Αυτή είναι η λογική του νομοθέτη και πίστεψε στο ίδιο φορολογικό αποτέλεσμα καταλήγουν.

 

Συγνώμη, αλλά θα αυτοπυρποληθώ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η φορολογία που έγραψα παρακάτω είναι επί του καθαρού κέρδους, όχι φυσικά επί των εσόδων.

Άλλα ποσά είναι οι δαπάνες. Μιλάω για αυτό που σου μένει στην τσέπη.

Όχι, δεν καταλήγουν στο ίδιο φορολογικό αποτέλεσμα.

Έγραψα συγκεκριμένο παράδειγμα, μίλησέ μου με αριθμούς αν θέλεις.

 

Όλα αυτά φυσικά δεν τα λέω υπέρ της φοροδιαφυγής. Τα λέω για το σύνδρομο Ιαβέρη.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Όχι κορίτσι μου. Δεν είναι υποχρεωμένη η γιαγιά εκτός και αν είναι η σούπερ αγρότισσα.

 

 

:shock::shock::shock::shock: φαντάζομαι ως λογίστρια ξέρεις πως και η γιαγιά στην λαική είναι υποχρεωμένη να κόβει αποδείξεις εφόσον πουλάει πράγματα!!

ρωτώ μήπως έχω ξεχάσει και αυτά που ξέρω!!

διαφορετικά εάν δεν ήταν υποχρεωμένη να κόψει απόδειξη δεν θα έτρωγε και πρόστιμο!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ βρε Αννα επειδή καποιος αδικειται πληρωνοντας περισσοτερα αυτό τον νομιμοποιεί να κλεβει?Δλδ μεχρι να πιαστουν οι μεγαλοι φοροφυγάδες οι υπολοιποι μπορούμε να κανουμε ότι γουστάρουμε?

 

Η ανοχη που θα δειξουμε στον καστανα η στη γιαγια στη λαικη είναι για ανθρωπιστικούς καθαρα λογους.Αλλο είναι δεν πληρωνω γιατι με το ζορι μου φτανουν για να ζησω και άλλο είναι δεν πληρωνω γιατι υπαρχουν αλλοι που χρωστανε περισσοτερα αρα να πληρωσουν αυτοι.Αποψη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δλδ βρε Αννα επειδή καποιος αδικειται πληρωνοντας περισσοτερα αυτό τον νομιμοποιεί να κλεβει?Δλδ μεχρι να πιαστουν οι μεγαλοι φοροφυγάδες οι υπολοιποι μπορούμε να κανουμε ότι γουστάρουμε?

 

Η ανοχη που θα δειξουμε στον καστανα η στη γιαγια στη λαικη είναι για ανθρωπιστικούς καθαρα λογους.Αλλο είναι δεν πληρωνω γιατι με το ζορι μου φτανουν για να ζησω και άλλο είναι δεν πληρωνω γιατι υπαρχουν αλλοι που χρωστανε περισσοτερα αρα να πληρωσουν αυτοι.Αποψη μου παντα.

 

Μα ο μισθωτός πληρώνει πάντα το φόρο του θέλοντας και μη. Και τα πόσα χρήματα μας φτάνουν για να ζήσουμε είναι σε κάποια πλαίσια υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι τα 3 ευρώ του καφέ δεν είναι το θέμα... αλλά εκπλήσσομαι με τις αντιδράσεις. Δηλαδή οκ, εγώ μπορεί να μην έκανα καταγγελία για τον καφέ, θα με ενοχλούσε όμως. Και σίγουρα δεν με ενοχλεί που το καταγγέλλει κάποιος άλλος.

 

Το καταλαβαίνω ότι και οι ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν βαρύτατη φορολογία, όπως και οι μισθωτοί (εγώ είμαι μισθωτή). Και ότι βεβαίως οι μεγάλες επιχειρήσεις βρίσκουν άλλους, νόμιμους, τρόπους για αποφύγουν την εδώ φορολόγηση. Αλλά όπως λέει κι η Niki81, τι σημαίνει αυτο; Ότι δικαιολογούνται όλοι οι υπόλοιποι; Επισης, ετσι επιβαρύνουμε τον σωστό και τίμιο μικρομεσαίο επιχειρηματία που κόβει αποδείξεις. Υπάρχουν και τέτοιες καφετέριες (για να συνεχίσω με το συγκεκριμένο παράδειγμα), αυτές δηλαδή σφάλλουν;

Link to comment
Share on other sites

Απλώς γκουγκλάρετε starbucks και tax evasion. Μιλάμε για ποσά που ζαλίζουν.

 

Φυσικά να ζητούμε απόδειξη. Αλλά εδώ κοντεύει να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι αν πληρώσεις τον καφέ και τα κάστανα με πιστωτική (εννοείται σε επιχείρηση μεγέθους που να δέχεται πιστωτικές), λύθηκε το πρόβλημα της φοροδιαφυγής.

Link to comment
Share on other sites

Οι αντιδρασεις κοριτσια δεν ειναι για να υποστηριξουμε τη φοροδιαφυγη.

Εφοσον ο σκοπος της καταγγελιας γινεται για ευαισθητοποιηση και προς αποκτηση φορολογικης συνειδησης τοτε θετω και την παραμετρο της δικαιης φορολογησης. Φυσικα δεν λεω οτι επειδη ειναι αδικοι οι φοροι να μην τους πληρωνουμε!

Καταλαβαινω τους μισθωτους (και εγω μισθωτη ειμαι) που δεν μπορουν να αποφυγουν την φορολογηση των εισοδηματων τους ομως δεν εχουν τα ιδια εξοδα και την ιδια φορολογια με εναν ελευθερο επαγγελματια για να τους εξισωνουμε.

Ενας μισθωτος με 20.000 ετησιο εισοδημα θα πληρωσει φορο 2.500 ευρω.

Ενας ελευθερος επαγγελματιας εχει καθε μηνα ποσα εξοδα να καλυπτει,ενοικια, τεβε, φπα, μισθους και ο φορος του θα ειναι 5.200, το διπλασιο ποσο δηλαδη! Και πανω σε αυτο το ποσο του βαζουν φορο επιτηδευματια, γιατι το κρατος ηδη θεωρει οτι ολοι φοροδιαφευγουν και ειναι λεφταδες αρα ας πληρωσουν κατι ακομα, συν 650 λοιπον, και γιατι να μην δωσουν και προκαταβολη για του χρονου, άλλα 2850, συν εκτακτη εισφορα (οπως και οι μισθωτοι) 200 ευρω, συνολο 8910 φορος!

Γι'αυτο προσωπικα δειχνω ανοχη σε μικροεπαγγελματιες που δεν κοβουν αποδειξη. Ειναι και η δουλεια μου τετοια και πραγματικα βλεπω με τι αγωνα κρατιουνται καποιοι που βγαζουν πολυ μικρο κερδος ή και ζημια, δεν θεωρω μικρομεσαιο καποιον με 20.000 κερδη δηλαδη καν! Γι'αυτο μου εκανε εντυπωση πως καποιος του επαγγελματος εκανε τοσο θεμα για αποδειξη καφετεριας και παρεμφερεις παρατυπιες.

Δεν αντιλεγω οτι ειναι παρανομο, δεν το επικροτω, δεν παρακινω αλλους να το κανουν απλα με αφορμη την καταγγελια της Ρεας εξεπλαγειν και το σχολιασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά αντέδρασα καθώς αδυνατώ να καταλάβω τι νοήμα έχει να καταγγέλλει σε δημοσιο Φόρουμ επώνυμα ένα τέτοιο περιστατικό!

Εφόσον ηθεματοθετρια δείχνει μηδενική ανοχή στη φοροδιαφυγή ( και καλά κάνει) θα έπρεπε να καταγγείλει το μαγαζί στην αρμόδια υπηρεσία κι όχι στο parents.gr!

Αυτό που κάνει εδώ λέγεται συκοφαντία και δυσφήμιση...

Αν και μου φαίνεται πως το όλο θέμα ανοίχτηκε για να διαφημιστεί η συγκεκριμένη κυρία...φοροτεχνικος! Που δεν ανέχεται τη φοροδιαφυγή αλλά υποστηρίζει πως η γιαγιά που πουλάει χόρτα στη λαϊκή δεν είναι υποχρεωμένη να κόβει αποδείξεις!

Link to comment
Share on other sites

Ενας μισθωτος με 20.000 ετησιο εισοδημα θα πληρωσει φορο 2.500 ευρω.

Ενας ελευθερος επαγγελματιας εχει καθε μηνα ποσα εξοδα να καλυπτει,ενοικια, τεβε, φπα, μισθους και ο φορος του θα ειναι 5.200, το διπλασιο ποσο δηλαδη! Και πανω σε αυτο το ποσο του βαζουν φορο επιτηδευματια, γιατι το κρατος ηδη θεωρει οτι ολοι φοροδιαφευγουν και ειναι λεφταδες αρα ας πληρωσουν κατι ακομα, συν 650 λοιπον, και γιατι να μην δωσουν και προκαταβολη για του χρονου, άλλα 2850, συν εκτακτη εισφορα (οπως και οι μισθωτοι) 200 ευρω, συνολο 8910 φορος!

Αν αυτοί οι υπολογισμοί είναι σωστοί, κι εγώ με την Goody είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ο σκοπος της καταγγελιας γινεται για ευαισθητοποιηση και προς αποκτηση φορολογικης συνειδησης τοτε θετω και την παραμετρο της δικαιης φορολογησης.

 

Η αλήθεια ότι είνια λίγο too much μια καταγγελία για 3?, αλλά υποθέτω από τα λεγόμενα της Κων/νας ότι μιλάμε για μεγάλη καφετέρια που το κάνει σύστημα να μην εκδίδει καθόλου αποδείξεις.

 

 

Αυτό που κάνει εδώ λέγεται συκοφαντία και δυσφήμιση...

Αν και μου φαίνεται πως το όλο θέμα ανοίχτηκε για να διαφημιστεί η συγκεκριμένη κυρία...φοροτεχνικος! Που δεν ανέχεται τη φοροδιαφυγή αλλά υποστηρίζει πως η γιαγιά που πουλάει χόρτα στη λαϊκή δεν είναι υποχρεωμένη να κόβει αποδείξεις!

 

Η καταγγελία ενός περιστατικού που αποδεδειγμένα έχει συμβεί δεν αποτελεί ούτε συκοφαντία (= κάτι ψευδές) ούτε δυσφήμιση.

 

Και δεν νομίζω η Κων/να να σκέφτηκε να κάνει την καταγγελία για να διαφημιστεί και ν αποκτήσει πελατεία.

Ξαναλέω, είναι ολίγον too much για μένα η καταγγελία αλλά, δεν έχει τέτοιο προφίλ που της προσάπτεις. Αποψή μου βεβαια (είμαι παλιούρα εδώ μέσα, μην μου δίνεις και πολύ σημασία)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Αποδεδειγμένα!!!! Και που ξέρουμε εμείς ότι έχει αποδεδειγμένα συμβεί το συμβάν;;;

 

Επειδή το λέει η Κωνσταντίνα; Γι'αυτο το λόγο ακριβώς ειναι συκοφαντία και δυσφήμιση!

Αν όντως συνέβη και δεδομένου του ότι δεν ανεχεται τη φοροδιαφυγή θα έκανε καταγγελία και δε θα το έλεγε εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι τα 3 ευρώ του καφέ δεν είναι το θέμα... αλλά εκπλήσσομαι με τις αντιδράσεις. Δηλαδή οκ, εγώ μπορεί να μην έκανα καταγγελία για τον καφέ, θα με ενοχλούσε όμως. Και σίγουρα δεν με ενοχλεί που το καταγγέλλει κάποιος άλλος.

 

 

Κι όμως τα 3 ευρω του καφε είναι θεμα...αφενος γιατι είναι εξωφρενικο να πληρωνουμε 3 και 4 ευρω για έναν καφε...ειδικα στις εποχες που διανυουμε,αφετερου γιατι ο καφες είναι ένα προιον που εχει τρελλο κερδος.

 

Προσωπικα λοιπον ειδικα στις καφετεριες δε δειχνω καμια ανοχη.

Link to comment
Share on other sites

hara επειδή τυχαινει κι εγω να είμαι παλιο μελος στο φορουμ...νομιζω ότι ως μελος η συγκεκριμενη κοπελα εχει δειξει τι είναι και ποια είναι.Το να την κατηγορεις ότι παει να επωφεληθεί λεγοντας ψεμματα είναι λοιπον συμφωνα με τα λεγομενα σου συκοφαντια.Μη κανεις λοιπον αυτό που κατηγορεις.

Link to comment
Share on other sites

Αποδεδειγμένα!!!! Και που ξέρουμε εμείς ότι έχει αποδεδειγμένα συμβεί το συμβάν;;;

 

Με αυτή τη λογική ΤΙΠΟΤΕ από ότι λέγεται εδώ μέσα, δεν είναι αποδεδειγμένο. Ούτε κι ότι σου λέει ο διπλανός σου είναι αποδεδειγμένο.

Οπότε ούτε μπορείς να αποδείξεις ότι ο οποιοσδήποτε ψευδεται.

 

(άστο πάει μακριά η βαλίτσα)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Καθώς και το ονοματεπώνυμό της.

Που σημαίνει ότι φέρει και το βάρος του να αποδείξει τα λεγόμενά της σε περίπτωση που κατηγορηθεί από τους ιδιοκτήτες για δυσφήμιση.

Μη σκας μάνα μου.

Ο καθένας είναι υπεύθυνος των λόγων και των πράξεών του.

 

Διαφήμιση στον εαυτό της πάντως ΔΕΝ κάνει, είμαι σίγουρη

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

hara επειδή τυχαινει κι εγω να είμαι παλιο μελος στο φορουμ...νομιζω ότι ως μελος η συγκεκριμενη κοπελα εχει δειξει τι είναι και ποια είναι.Το να την κατηγορεις ότι παει να επωφεληθεί λεγοντας ψεμματα είναι λοιπον συμφωνα με τα λεγομενα σου συκοφαντια.Μη κανεις λοιπον αυτό που κατηγορεις.

 

Εσύ Νίκη πήγες πολύ μακριά... Δεν είπα οτι λέει ψέματα πουθενά! Απλά στο ότι ''αποδεδειγμένα έχει συμβεί'' απάντησα πως αυτό δεν το γνωρίζουμε...

Και πάλι τονίζω οτι όλα αυτά τα λέω γιατί αναφέρει δημόσια το όνομα του μαγαζιού.

απλό!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...