Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καταγγέλω ότι στη καφετέρια που βρίσκεται στο πάρκο edit admin δεν εξέδωσαν απόδειξη όταν πλήρωσα για τον καφέ που πήρα (3 ευρώ). Απόδειξη εξέδωσαν αφού τη ζήτησα.

Απόδειξη δεν εξέδωσαν ούτε για τον προηγούμενο από εμένα ο οποίος πλήρωσε περισσότερα. Αυτός δεν ζήτησε.

Ημ/νία: 13.12.2015 μεσημέρι.

 

Αν μου το επιτρέψουν οι διαχειριστές θα καταγράφω εδώ όλα τα περιστατικά φοροδιαφυγής που γίνομαι μάρτυρας ειδικά ως καταναλωτής.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και τι θα γινει αν τα καταγραφεις εδω?

Αν θες να κανεις καταγγελια μονο στη δου του καταστηματος θα πιασει τοπο, πηγαινε σε εναν ελεγκτη ή παρε τηλεφωνο στο τμημα ελεγχων.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ goody. Είμαι επαγγελματίας φοροτέχνης. Με χαμηλό βαθμο ανοχής σε υποθέσεις φοροδιαφυγής. Την ανάρτηση και κάθε μελλοντική ανάρτηση τη κάνω προς ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση του κάθε πολίτη. Δεν στοχευω κάποια υπηρεσία, αυτές ξέρω που θα τις βρω και πως θα τις ενημερωσω. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και δεν απαιτεί καν τη μετάβαση μου σε καμια ΔΟΥ.

Η καταγγελία μου ΕΔΩ είναι κοινωνική και ηθική.

Επώνυμη απο εδώ και πέρα αφού ανοιχτα δηλώνω το όνομα μου.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Λεγατου Κωνσταντίνα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιαστηκα! Θες να μου πεις οτι εισαι ελευθερος επαγγελματιας και καταφερνεις να επιβιωνεις κοβοντας αποδειξη για καθε μα καθε υπηρεσια που παρεχεις; Γιατι και εγω στο επαγγελμα ειμαι και βλεπω τα 2/3 των πελατων μας που εκλεισαν. Δεν παροτρυνω την φοροδιαφυγη ασφαλως απλα προσωπικα δειχνω μεγαλυτερη ανοχη μιας και βλεπω την κατασταση εκ των εσω.

Τελοσπαντων, το ηθικο βεβαια και το σωστο ειναι αυτο που λες, δεν ειναι κοροιδα οι αλλοι που πληρωνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταγγέλω ότι στη καφετέρια που βρίσκεται στο πάρκο Παπανδρέου στη Ν. Ερυθραία (hide park) δεν εξέδωσαν απόδειξη όταν πλήρωσα για τον καφέ που πήρα (3 ευρώ). Απόδειξη εξέδωσαν αφού τη ζήτησα.

Απόδειξη δεν εξέδωσαν ούτε για τον προηγούμενο από εμένα ο οποίος πλήρωσε περισσότερα. Αυτός δεν ζήτησε.

Ημ/νία: 13.12.2015 μεσημέρι.

 

Αν μου το επιτρέψουν οι διαχειριστές θα καταγράφω εδώ όλα τα περιστατικά φοροδιαφυγής που γίνομαι μάρτυρας ειδικά ως καταναλωτής.

 

Sorry αλλά πως ξέρεις ότι και ο προηγούμενος δεν πήρε απόδειξη και πόσα πλήρωσε???

Σε τέτοιες περιπτώσεις κάνουμε καταγγελία στην αρμόδια υπηρεσία.. οτιδήποτε άλλο για εμένα είναι συκοφαντία κατά οποιαδήποτε επιχείρησης!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν και ένας καστανάς στη Θεσσαλονίκη που μάλλον δεν έκοβε απόδειξη, αλλά ευτυχώς τον έπιασαν...

 

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ goody. Είμαι επαγγελματίας φοροτέχνης. Με χαμηλό βαθμο ανοχής σε υποθέσεις φοροδιαφυγής. Την ανάρτηση και κάθε μελλοντική ανάρτηση τη κάνω προς ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση του κάθε πολίτη. Δεν στοχευω κάποια υπηρεσία, αυτές ξέρω που θα τις βρω και πως θα τις ενημερωσω. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και δεν απαιτεί καν τη μετάβαση μου σε καμια ΔΟΥ.

Η καταγγελία μου ΕΔΩ είναι κοινωνική και ηθική.

Επώνυμη απο εδώ και πέρα αφού ανοιχτα δηλώνω το όνομα μου.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Λεγατου Κωνσταντίνα.

 

Σε ποιες περιπτωσεις δειχνεις ανοχή στη φοροδιαφυγή;

Link to comment
Share on other sites

Η καταγγελία μου ΕΔΩ είναι κοινωνική και ηθική.

 

Ένα δίκιο το'χεις.

 

Απλά αναρωτιέμαι που είναι η ηθική του νομοθέτη,της πολιτείας κλπ κλπ, όταν υποχρεώνουν τον ελεύθερο επαγγελματία σε προκαταβολή φόρου 100% για το επόμενο χρόνο βάσει του τζίρου της προηγούμενης χρονιάς. και τόσα άλλα.

 

Προσωπικά "γελάω" όταν ακούω την λέξη φοροδιαφυγή στο θέμα των αποδείξεων.

Σαν φοροτεχνικός που είσαι θα πρέπει να ξέρεις πως φοροδιαφεύγουν ένα σωρό μεγάλες εταιρείες που κόβουν ανελλειπώς τις αποδείξεις τους.

 

Και μια προσωπική εμπειρία:

Πριν κάποια χρόνια άρρωστησα αρκετά βαριά. Έφτασα σχεδόν 42 πυρετό.

Έπρεπε να σηκωθώ να πάω στο γραφείο μου γιατί οι πωλητές της εταιρείας είχαν φέρει παραγγελίες ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ευρώ από το εξωτερικό και δεν ήξερε κανείς άλλος την δουλειά μου.

Και όταν φτάσαμε στο δια ταύτα (φορολογία, φπα κλ), η απόφαση ήταν "ελα μωρέ θα περάσουν από την κυπριακή εταιρεία και δεν θα πληρώσουμε τίποτε".

ΟΛΑ ΝΟΜΙΜΑ έτσι?

 

Η κατάληξη? Εγώ κόντεψα να αποδημήσω είς Κύριον στην κυριολεξία γιατί υποτροπίασα σοβαρά μετά απ'αυτό, κάποια στιγμή λόγω μείωσης προσωπκού (κρίσης βλέπεις) έφαγα και το σουτ μου, ενώ η θέση μου είχε του κόσμου τη δουλειά.....μετά από αρκετές μειώσεις στον μισθό μου.

 

Προσέχεις ότι ανέφερε τη λέξη ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ευρώ πιο πάνω ε?

 

Με συγχωρείς που δεν μπορώ να προσάψω καμία κατηγορία ούτε καν ηθική σε κάποιον μικρομεσαίο ελέυθερο επαγγελματία που δεν κόβει αποδείξεις.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινά πιστεύω πως η θεματοθετρια χρειάζεται επειγόντως ένα χόμπυ!

Κεραμική,ζωγραφική,μαθήματα ζαχαροπλαστικής....κάτι!

 

Το να θέλει να καταγράφει σε Φόρουμ περιστατικά φοροδιαφυγής (τάδε καφετέρια δεν έδωσε απόδειξη για καφέ 3 ευρώ, 80χρονη στη λαϊκή δε μου έδωσε απόδειξη για δύο ματσάκια μαϊντανό αξίας 1 ευρώ κοκ) είναι λιιιγο ΤΡΑΓΙΚΌ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μα πόσο βαρετή θα σας γίνω αν αναλύσω τη φορολογία των ελευθέρων επαγγελματιών σε σχέση με των μισθωτών.

Αν που και που πάει κανάς φουκαράς να γλυτώσει μερικά Ευρώ, να ξέρετε ότι σήμερα είναι πραγματικά για να πληρώσει το σούπερ μάρκετ του.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιαστηκα! Θες να μου πεις οτι εισαι ελευθερος επαγγελματιας και καταφερνεις να επιβιωνεις κοβοντας αποδειξη για καθε μα καθε υπηρεσια που παρεχεις; Γιατι και εγω στο επαγγελμα ειμαι και βλεπω τα 2/3 των πελατων μας που εκλεισαν. Δεν παροτρυνω την φοροδιαφυγη ασφαλως απλα προσωπικα δειχνω μεγαλυτερη ανοχη μιας και βλεπω την κατασταση εκ των εσω.

Τελοσπαντων, το ηθικο βεβαια και το σωστο ειναι αυτο που λες, δεν ειναι κοροιδα οι αλλοι που πληρωνουν.

 

Έχω Ανώνυμη Εταιρεία. Δίνω Φορολογικά Πιστοποιητικά, παρέχω συμβουλευτική υποστήριξη σε άλλες εταιρείες, και λογιστική υποστήριξη. Για τα πάντα εκδίδω τιμολόγια. Δεν έχω εισπράξει ποτέ στη ζωή μου ούτε ένα ευρώ ή δραχμή χωρίς να φορολογηθώ. ΠΟΤΕ. Ομοίως και ο σύζυγος μου.

Απασχολούμε 12 άτομα, πληρώνουμε τα πάντα και όλες τις εισφορές και κάθε ευρώ φόρου.

Το αν εσύ δεν μπορείς να επιβιώσεις δια της νομίμου οδού δεν σημαίνει ότι ούτε εγώ μπορώ. Μπορεί αυτό να αλλάξει αύριο το πρωί και να το κλείσω το μαγαζί. Αλλά αυτό που μπορώ να επικαλεστώ ανά πάσα στιγμή είναι:

Η Φοροδιαφυγή είναι ο θάνατος του ευσυνείδητου επαγγελματία. Που δεν θα γίνει ανταγωνιστικός γιατί πρέπει να πληρώσει κόστη που αποφεύγει ο φορο ή εισφορ φυγάς.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν και ένας καστανάς στη Θεσσαλονίκη που μάλλον δεν έκοβε απόδειξη, αλλά ευτυχώς τον έπιασαν...

 

Η αμετροπρέπεια της ποινής δεν ακυρώνει την ουσία. Η εξόντωση αντί σοφρωνισμού δεν είναι ηθική.

 

Και δεν μιλάω για τον καστανά. Ούτε για τον καλαμποκά. Μην μπλέκεις ανόμοια πράγματα για εντυπώσεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιπτωσεις δειχνεις ανοχή στη φοροδιαφυγή;

 

Σε αυτές που δεν μπορώ να αντιδράσω.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sorry αλλά πως ξέρεις ότι και ο προηγούμενος δεν πήρε απόδειξη και πόσα πλήρωσε???

Σε τέτοιες περιπτώσεις κάνουμε καταγγελία στην αρμόδια υπηρεσία.. οτιδήποτε άλλο για εμένα είναι συκοφαντία κατά οποιαδήποτε επιχείρησης!!!

 

Ξέρω αγαπητή γιατί ήταν δίπλα μου. Δεν καθόμασταν σε τραπέζι. On the go you know?

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πιστεύω πως η θεματοθετρια χρειάζεται επειγόντως ένα χόμπυ!

Κεραμική,ζωγραφική,μαθήματα ζαχαροπλαστικής....κάτι!

 

Το να θέλει να καταγράφει σε Φόρουμ περιστατικά φοροδιαφυγής (τάδε καφετέρια δεν έδωσε απόδειξη για καφέ 3 ευρώ, 80χρονη στη λαϊκή δε μου έδωσε απόδειξη για δύο ματσάκια μαϊντανό αξίας 1 ευρώ κοκ) είναι λιιιγο ΤΡΑΓΙΚΌ!!!

 

Εσύ δεν πληρώνεις φόρους;

Και η καφετέρια που καταγγέλλω ουδεμία σχέση έχει με τη γριά στη λαϊκή. πίστευα ότι θα ήταν στοιχειωδώς κατανοητό.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν πληρώνεις φόρους;

Και η καφετέρια που καταγγέλλω ουδεμία σχέση έχει με τη γριά στη λαϊκή. πίστευα ότι θα ήταν στοιχειωδώς κατανοητό.

 

Λογιστικά ρωτώντας και η καφετέρια και η γιαγιά στη λαική δεν είναι υποχρεωμένες να κόβουν αποδείξεις??? γιατί πάλι εφαρμόζουμε τον Νόμο όπως μας βολεύει και επιλεκτικά??

 

άμα την καφετέρια την είχε γιαγιά θα άλλαζε κάτι?? :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Ουδεμία σχέση;;;;

Και στις δύο περιπτώσεις αγοράζεις κάτι και πληρώνεις... Και η γιαγια για να βγάλει κερδος πουλάει το μαϊντανό...

πως και για 'σένα δεν έχει ουδεμία σχέση;

 

Ή προφανώς λυπάσαι τη γιαγια ..

Link to comment
Share on other sites

Ένα δίκιο το'χεις.

 

Απλά αναρωτιέμαι που είναι η ηθική του νομοθέτη,της πολιτείας κλπ κλπ, όταν υποχρεώνουν τον ελεύθερο επαγγελματία σε προκαταβολή φόρου 100% για το επόμενο χρόνο βάσει του τζίρου της προηγούμενης χρονιάς. και τόσα άλλα.

Είναι βαρύ αλλά αυτό το επιχείρημα χρησιμοποιούν και αυτοί που εισφοροδιαφέυγουν. Μην επιτρέπεις σε κανένα να επικαλείται κανένα βάρος για να μην πληρώσει. Γιατί εσύ θα την πληρώσεις στη τελική.

 

Προσωπικά "γελάω" όταν ακούω την λέξη φοροδιαφυγή στο θέμα των αποδείξεων.

Σαν φοροτεχνικός που είσαι θα πρέπει να ξέρεις πως φοροδιαφεύγουν ένα σωρό μεγάλες εταιρείες που κόβουν ανελλειπώς τις αποδείξεις τους.

 

Όχι κοπέλα μου. Οι εταιρείες που συνεργάζομαι ζητάνε την βοήθειά μου ακριβώς για να είναι νόμιμες. Όταν κάποιος με πληρώνει (και πληρώνει ακριβά) το κάνει για να μην εκτεθεί φορολογικά.

Κανείς δεν μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία αν "μπάζει" από αλλού.

 

 

Και μια προσωπική εμπειρία:

Πριν κάποια χρόνια άρρωστησα αρκετά βαριά. Έφτασα σχεδόν 42 πυρετό.

Έπρεπε να σηκωθώ να πάω στο γραφείο μου γιατί οι πωλητές της εταιρείας είχαν φέρει παραγγελίες ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ευρώ από το εξωτερικό και δεν ήξερε κανείς άλλος την δουλειά μου.

Και όταν φτάσαμε στο δια ταύτα (φορολογία, φπα κλ), η απόφαση ήταν "ελα μωρέ θα περάσουν από την κυπριακή εταιρεία και δεν θα πληρώσουμε τίποτε".

ΟΛΑ ΝΟΜΙΜΑ έτσι?

 

Η κατάληξη? Εγώ κόντεψα να αποδημήσω είς Κύριον στην κυριολεξία γιατί υποτροπίασα σοβαρά μετά απ'αυτό, κάποια στιγμή λόγω μείωσης προσωπκού (κρίσης βλέπεις) έφαγα και το σουτ μου, ενώ η θέση μου είχε του κόσμου τη δουλειά.....μετά από αρκετές μειώσεις στον μισθό μου.

 

Προσέχεις ότι ανέφερε τη λέξη ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ευρώ πιο πάνω ε?

 

Με συγχωρείς που δεν μπορώ να προσάψω καμία κατηγορία ούτε καν ηθική σε κάποιον μικρομεσαίο ελέυθερο επαγγελματία που δεν κόβει αποδείξεις.

 

Το συμπέρασμα ποιο είναι λοιπόν; Ανεχόμαστε ή όχι την φοροδιαφυγή; ή κατά περίπτωση;

 

Γιατί ο μισθωτός (πιο μικρομεσαίος από τον μικρομεσαίο ελ επαγγελματία) να είναι συνεπής; Γιατί να πληρώνει τον επαγγελματία από το εισόδημά του που έχει στερηθεί εισφορές και φόρο; Γιατί αδικείς αυτόν;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνω με το παράπονο, εγώ απάντηση δεν πήρα:D:D:D

Ολόκληρο κατεβατό μου πήρε ώρα :)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

 

Το συμπέρασμα ποιο είναι λοιπόν; Ανεχόμαστε ή όχι την φοροδιαφυγή; ή κατά περίπτωση;

 

Γιατί ο μισθωτός (πιο μικρομεσαίος από τον μικρομεσαίο ελ επαγγελματία) να είναι συνεπής; Γιατί να πληρώνει τον επαγγελματία από το εισόδημά του που έχει στερηθεί εισφορές και φόρο; Γιατί αδικείς αυτόν;

 

Και μόλις έλεγα δεν μου απάντησες!!!!:D:D:D

 

Το συμπέρασμα είναι ότι ζούμε σ'ένα κράτος που με τους "νόμους" του αφήνει εκατομμύρια να διακινούνται χωρίς να εισπράττει ΜΙΑ ΔΕΚΑΡΟΥΛΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ και από την άλλη κυνηγάει ανηλεώς τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, αφήνοντας τους μεγάλους στο απυρόβλητο.

 

Για να αρχίσω να ΜΗΝ ανέχομαι την φοροδιαφυγή των 3? μια καφετέριας λοιπόν, θα πρέπει να δω την μπανανία που ζω ν'αρχίσει να κυνηγάει τα πρώην αφεντικά μου και να τους ζητάει τους φόρους των εκ. ευρώ που διακινούσαν ΝΟΜΙΜΑ αλλά ΑΝΗΘΙΚΑ.

Εγώ είχα τις κυπριακές εταιρείες στην "ευθύνη" μου. Ξέρω τι λέω λοιπόν.

 

Πάντως αν καταφέρνεις και πληρώνεις όλους του φόρους σου, σου βγάζω το καπέλο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λογιστικά ρωτώντας και η καφετέρια και η γιαγιά στη λαική δεν είναι υποχρεωμένες να κόβουν αποδείξεις??? γιατί πάλι εφαρμόζουμε τον Νόμο όπως μας βολεύει και επιλεκτικά??

 

άμα την καφετέρια την είχε γιαγιά θα άλλαζε κάτι?? :shock::shock:

 

Όχι κορίτσι μου. Δεν είναι υποχρεωμένη η γιαγιά εκτός και αν είναι η σούπερ αγρότισσα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...