Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματικη στο Ιασω Institute of life


Recommended Posts

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια,

Ξεκινάω σήμερα τις ενέσεις gonal και θα προχωρήσω σε διαδικασία πρώτης εξωσωματικής στο Institute of life

Είναι καμμιά κοπέλα στην αρχή της διαδικασίας? Τι γνώμες υπάρχουν για το συγκεκριμένο κέντρο?

Link to comment
Share on other sites

Για το κεντρο δεν εχω προσωπικη εμπειρια, ομως ο γυναικολογος μου ειναι εκει απο τα ιδρυτικα μελη. Τον εμπιστευομαι απολυτα και απο γενικες συζητησεις που εχουμε κανει εχω καταλαβει οτι η ομαδα αυτη κανει σοβαρη δουλεια. Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, CMES said:

Για το κεντρο δεν εχω προσωπικη εμπειρια, ομως ο γυναικολογος μου ειναι εκει απο τα ιδρυτικα μελη. Τον εμπιστευομαι απολυτα και απο γενικες συζητησεις που εχουμε κανει εχω καταλαβει οτι η ομαδα αυτη κανει σοβαρη δουλεια. Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου!

Ποιος είναι ο γυναικολόγος σου?Είσαι ευχαριστημένη?

 

Υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που ξεκίνησε τώρα ή έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο κέντρο?

Επεξεργάστηκαν by Μπουλάκι
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μπουλάκι είπε:

Ποιος είναι ο γυναικολόγος σου?Είσαι ευχαριστημένη?

 

Υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που ξεκίνησε τώρα ή έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο κέντρο?

Λεγεται Στελιος Γρηγορακης και ειμαι απολυτα ευχαριστημενη. Τον βρηκα μετα απο μεγαλη αναζητηση και πολλες απογοητευσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/5/2018 at 12:54 PM, Μπουλάκι said:

Καλημέρα κορίτσια,

Ξεκινάω σήμερα τις ενέσεις gonal και θα προχωρήσω σε διαδικασία πρώτης εξωσωματικής στο Institute of life

Είναι καμμιά κοπέλα στην αρχή της διαδικασίας? Τι γνώμες υπάρχουν για το συγκεκριμένο κέντρο?

Kαλημέρα!

Καταρχήν καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου, εύχομαι να είναι η τυχερή σου.

Επειδή έχεις ήδη καταλήξει σε αυτό το κέντρο, και έχεις ξεκινήσει το πρόγραμμα σου, μην αναζητάς να μάθεις εντιπώσεις από άλλους. Σου το λέω με κάθε καλή διάθεση, δεν κάνω κριτική, απλά επειδή έχω περάσει από αυτό το στάδιο (της εξωσωματικής) ξέρω πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η καλή ψυχολογία και η εμπιστοσύνη στον γιατρό σου. Αν κάποιος σου πει κάτι αρνητικό, θα σε επηρεάσει, και ίσως σου χαλάσει  την ψυχολογία και πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

Για να το επιλέξεις σημαίνει πως σου καλύπτει τα δικά σου στανταρ..οπότε πάρε μια βαθιά ανάσα και κάνε μόνο θετικές σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου. Εγώ έχω κάνει όλες μου τις προσπάθειες στο Insitute of life. Δεν έχουν πετύχει αλλά δεν φταίει το κέντρο αλλά τα 48 μου χρόνια. Γι αυτό είμαι απόλυτα σίγουρη. Παρόλα αυτά επιμένω και θα κάνω άλλη μια προσπάθεια τον Ιούνιο. Έχω γιατρό τον κ. Ψαθά που τον εμπιστεύομαι απόλυτα καθώς είναι εξαιρετικός γιατρός και εκπληκτικός άνθρωπος.  Κυρίως είναι έντιμος. Γενικώς το κέντρο θεωρείται από τα καλύτερα και να ξέρεις ότι το εμβρυολογικό εργαστήρια είναι φτιαγμένο με πρότυπα Αυστραλίας και έχει πάρει ISO. Η επιτυχία μιας εξωσωματικής εξαρτάται κατά πολύ από το εμβρυολογικό εργαστήριο. Το μαιευτικό και νοσηλευτικό προσωπικό είναι εξαιρετικό και ιδιαίτερα υποστηρικτικό. Εγώ όταν πηγαίνω εκεί αισθάνομαι ότι γύρο μου έχω δικούς μου ανθρώπους. Το εμβρυολογικό εργαστήριο λίγο πριν την εμβρυομεταφορά θα σου δώσει γραπτώς πόσα ωάρια γονιμοποιήθηκαν σε ποιο στάδιο έφτασαν και θα έχεις εικόνες για το στάδιο της ανάπτυξής τους. Όλα γίνονται με απόλυτη υπευθυνότητα. Να έχεις πάντα στην άκρη του μυαλού σου ότι η εξωσωματική για να πετύχει, εκτός από καλή επιστημονική ομάδα χρειάζεται και λίγο τύχη. Να είσαι θετική για να την προκαλέσεις θετικά. Περιμένουμε ευχάριστα νέα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μένα!

Τον περασμένο μηνα εκανα την πρώτη μου (αποτυχημένη) προσπάθεια στο ΙΑΣΩ με το κύριο Βασιλόπουλο. Σε γενικές γραμμές δεν εχω κάποιο παράπονο απ το κεντρο! Εχω κλείσει ραντεβού για υστεροσκοπηση τη Δευτερα κ στον επόμενο κύκλο θα ξαναπροσπαθησουμε! Εύχομαι καλη επιτυχια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/3/2018 at 8:17 ΜΜ, katia_l είπε:

Εμενα παντως δεν πετυχε τελικα... Δεν ξερω τι φταιει ομως, η εμβρυολογος μας ειχε πει οτι ειναι 2 αριστα εμβρυα.

 

Ούτε εμένα πέτυχε εκεί, το ίδιο μου είχαν πει... για ένα αριστο εμβρυο

 

Ψυχολογία χάλια...εκλαιγα συνεχώς...

 

Απαντήσεις όπως θα ήθελα όμως δεν πήρα... με ενόχλησε το γεγονός ότι ήθελαν αμέσως να ξεκινησω πάλι με λιγοτερη δόση φαρμάκων... καλά καλά δεν είχε περάσει κάποιο διάστημα και ο οργανισμός μου δεν είχε συνέλθει από τα φάρμακα και την ωοληψία-εμβυομεταφορά..... δεν θέλω να πω περισσότερα... εύχομαι όλες μας που κάνουμε προσπάθειες να πετύχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η εμβρυολόγος μας είχε πει 50/50, ο εξωσωματικός μας, μας είχε πει 60/40. Δεν με πήρε απο κάτω, εχω ήδη ένα παιδάκι με φυσιολογική σύλληψη. Όμως πλέον με μία ωοθήκη και 3 χειρουργεία απο τότε η φυσιολογική σύλληψη είναι όνειρο μακρυνό.

Στην προσπάθεια είχα κάνει μόνο 4 ωοθηλάκια, τα 2 "τζούφια" και έτσι είχαμε 2 ωάρια, που έγιναν 2 εμβρυάκια...  οποτε τα βάλαμε και τα 2 και δεν έχουμε στην κατάψυξη. Ακόμα δεν μίλησα με τον γιατρό, μάλλον απόψε.

Δεν ξέρω αν θα ξαναπροσπαθήσω, να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας, εγώ είμαι στη πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής.δυστυχως δεν ανταποκρίθηκε ο οργανισμός μου τόσο καλά στις ενέσεις κ έχω μόνο 4. Ο γιατρός μου βέβαια είπε ότι δεν τον νοιαζει φτάνει αυτά τα 4 να είναι ποιοτικά.εχω μεγάλο άγχος γτ έχω ταλαιπωρηθεί παρά πολύ με ιστορικό ενδομητριωσης.την Τετάρτη θα μου πει ποτέ θα γίνει η ωοληψια. Και εγώ με τον Ψαθα είμαι. Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένη κ από εκείνον κ από το κέντρο.τα χάλια μου τα μαύρα είναι το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα @Nadiaki165! Ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σας. 

Εχω κι εγω ενδομητριωση. Χειρουργηθηκα μια φορα περσι για να αφαιρεσουμε μια κυστη ενδομητριωσης απο την δεξια ωοθηκη κ σε 5 μηνες βγηκαν αλλες δυο. Τις οποιες κ εχω ακομη. 

Εσυ σε τι φαση εισαι με την ενδομητριωση;; 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @nini84 εμένα μου βρήκανε ενδομητριωση βαριάς μορφής το 2015 όπου κ έκανα λαμπαροσκοπηση κ 6μηνη διακοπή περιόδου.κ περισυ το Μάιο που ετοιμαζόμουν να περάσω επιτροπή για τις ενέσεις να πάμε για εξωσωματική κ δεν πρόλαβα.τρεις μέρες πριν την επιτροπή έπαθα πνευμονοθωρακα όπου κ τυχαία μου βρήκανε ενδομητριωση στο διάφραγμα.εκανα δυο χειρουργεία ταυτόχρονα για πνεύμονα κ διάφραγμα.κ ξανά 6μηνη θεραπεία.τωρα είμαι στη διαδικασία της εξωσωματικής.εχω ξεκινήσει ήδη τις ενέσεις κ ετοιμάζομαι για ωοληψια όπου δεν είχα κ πολύ καλη ανταπόκριση στα φάρμακα.εχω μόνο 4 ωάρια.αυτα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/5/2018 at 9:29 PM, Nadiaki165 said:

Καλησπέρα @nini84 εμένα μου βρήκανε ενδομητριωση βαριάς μορφής το 2015 όπου κ έκανα λαμπαροσκοπηση κ 6μηνη διακοπή περιόδου.κ περισυ το Μάιο που ετοιμαζόμουν να περάσω επιτροπή για τις ενέσεις να πάμε για εξωσωματική κ δεν πρόλαβα.τρεις μέρες πριν την επιτροπή έπαθα πνευμονοθωρακα όπου κ τυχαία μου βρήκανε ενδομητριωση στο διάφραγμα.εκανα δυο χειρουργεία ταυτόχρονα για πνεύμονα κ διάφραγμα.κ ξανά 6μηνη θεραπεία.τωρα είμαι στη διαδικασία της εξωσωματικής.εχω ξεκινήσει ήδη τις ενέσεις κ ετοιμάζομαι για ωοληψια όπου δεν είχα κ πολύ καλη ανταπόκριση στα φάρμακα.εχω μόνο 4 ωάρια.αυτα......

Ευχομαι καλη επιτυχια με το καλο η ωοληψια!!!Ας ειναι τεσσερα δεν πειραζει. Αρκει να ειναι καλα.

Ποιο πρωτοκολλο ακολουθεις;; Εγω μακρυ εκανα με αρβεκαπ κ γκοναλ.

 

Λυπαμαι για την ταλαιπωρια αυτη που σου προκαλεσε η ενδομητριωση. Ευχομαι να μην υποτροπιασει ξανα. 

 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, nini84 είπε:

Ευχομαι καλη επιτυχια με το καλο η ωοληψια!!!Ας ειναι τεσσερα δεν πειραζει. Αρκει να ειναι καλα.

Ποιο πρωτοκολλο ακολουθεις;; Εγω μακρυ εκανα με αρβεκαπ κ γκοναλ.

 

Λυπαμαι για την ταλαιπωρια αυτη που σου προκαλεσε η ενδομητριωση. Ευχομαι να μην υποτροπιασει ξανα. 

 

Βραχύ πρωτόκολλο εγώ!πετυχε εσενα;

δυστυχως θεωρείται επιθετική όποτε προσπαθούμε να την προλάβουμε για να μην ξαναβγεί σε οποιοδήποτε όργανο του σώματος.

Link to comment
Share on other sites

On 22 Μαΐου 2018 at 10:34 ΜΜ, nini84 είπε:

@Nadiaki165 εγω δυστυχως δεν πετυχα. Καναμε δυο εμβρυομεταφοες αλλα δυστυχως αποτυχαμε.

Σιγα σιγα θα προχωρησουμε σε επομενη διεγερση.

 

Θα προχωρήσετε σε επόμενη διέγερση κάνοντας καποια νεα βήματα, αποκλείοντας κάποιους αρνητικούς παράγοντες;

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι...και γω το ιδιο κοριτσι μου.δυο εμβρυομεταφορες με αριστες βλαστοκυστες 5 ημερων αλλα τπτ.και ορμονικα τελεια απλα στην δευτερη προσπαθεια επαιρνα εκτος απο σικλακουρ και σαλοσπιρ.τωρα η επομενη σε δημοσιο νοσοκομειο.δεν υπαρχει φραγκο στεγνωσαμε και η αληθεια ειναι οτι κουραστηκα να με βλεπουν σαν ευρω.εχω τον πονο μου εχω και αυτη τη σταση

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Κάντι said:

Θα προχωρήσετε σε επόμενη διέγερση κάνοντας καποια νεα βήματα, αποκλείοντας κάποιους αρνητικούς παράγοντες;

Καλημερα Καντι.

Η νεα γιατρος με την οποια θα συνεργαστουμε δεν μας προτεινε κατι καινουριο περα απο την εξεταση του κατακερματισμου για τον συζυγο ωστε να ειμαστε ειπε σιγουροι οτι δεν οφειλονταν εκει οι αποτυχιες εμφυτευσης(Διοτι τα εμβρυα που ειχαμε ηταν βλαστοκυστες ΑΑ).

Επισης μου ειπε πως ισως μου κανει εναν ορο λιπιδιων το intralipids που βοηθαει.

Θα αλλαξουμε και το πρωτοκολλο. Θα κανω βραχυ με ανταγωνιστες. Την πρωτη φορα εκανα μακρυ με γκοναλ κ αρβεκαπ.

Πριν την πρωτη προσπαθεια μας, ειχαμε κανει αρκετες εξετασεις. Καρυοτυπο ζευγους,κυστικη ινωση και οι δυο,θρομβοφιλια. Βγηκαν ολα καλα. 

Την ρωτησα κι εγω για την εξεταση του Νικα ή το era test και μου ειπε πως δεν χρειαζονται. 

Επισης εχω κανει κ υστεροσκοπηση πριν την δευτερη αποτυχημενη ετ.  Να διευκρινισω οτι κανουμε τις προσπαθειες στην θεσσαλονικη.

8 hours ago, irini14 said:

Λυπαμαι...και γω το ιδιο κοριτσι μου.δυο εμβρυομεταφορες με αριστες βλαστοκυστες 5 ημερων αλλα τπτ.και ορμονικα τελεια απλα στην δευτερη προσπαθεια επαιρνα εκτος απο σικλακουρ και σαλοσπιρ.τωρα η επομενη σε δημοσιο νοσοκομειο.δεν υπαρχει φραγκο στεγνωσαμε και η αληθεια ειναι οτι κουραστηκα να με βλεπουν σαν ευρω.εχω τον πονο μου εχω και αυτη τη σταση

Εχεις απολυτο δικιο. Ειδικα για τα ευρω. 

Εμειςεπειδη ειχαμε κακη εμπειρια απο το προηγουμενο κεντρο το διευκρυνισαμε ξεκαθαρα αυτο στην νεα γιατρο. Οτι θελουμε διπλα μας εναν γιατρο-ανθρωπο και οχι εναν γιατρο που απλα μας βλεπει στην ωοληψια κ στην εμβρυονεταφορα.

Σου ευχομαι καλη επιτυχια! Να ναι η τυχερη σας η επομενη προσπαθεια. 

Εγω στην πρωτη πηρα σαλοσπιρ. Στην δευτερη μου προσθεσαν κορτιζονη και αντιπηκτικες ενεσεις. 

Επεξεργάστηκαν by nini84
k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, nini84 είπε:

Καλημερα Καντι.

Η νεα γιατρος με την οποια θα συνεργαστουμε δεν μας προτεινε κατι καινουριο περα απο την εξεταση του κατακερματισμου για τον συζυγο ωστε να ειμαστε ειπε σιγουροι οτι δεν οφειλονταν εκει οι αποτυχιες εμφυτευσης(Διοτι τα εμβρυα που ειχαμε ηταν βλαστοκυστες ΑΑ).

Επισης μου ειπε πως ισως μου κανει εναν ορο λιπιδιων το intralipids που βοηθαει.

Θα αλλαξουμε και το πρωτοκολλο. Θα κανω βραχυ με ανταγωνιστες. Την πρωτη φορα εκανα μακρυ με γκοναλ κ αρβεκαπ.

Πριν την πρωτη προσπαθεια μας, ειχαμε κανει αρκετες εξετασεις. Καρυοτυπο ζευγους,κυστικη ινωση και οι δυο,θρομβοφιλια. Βγηκαν ολα καλα. 

Την ρωτησα κι εγω για την εξεταση του Νικα ή το era test και μου ειπε πως δεν χρειαζονται. 

Επισης εχω κανει κ υστεροσκοπηση πριν την δευτερη αποτυχημενη ετ.  Να διευκρινισω οτι κανουμε τις προσπαθειες στην θεσσαλονικη.

Εχεις απολυτο δικιο. Ειδικα για τα ευρω. 

Εμειςεπειδη ειχαμε κακη εμπειρια απο το προηγουμενο κεντρο το διευκρυνισαμε ξεκαθαρα αυτο στην νεα γιατρο. Οτι θελουμε διπλα μας εναν γιατρο-ανθρωπο και οχι εναν γιατρο που απλα μας βλεπει στην ωοληψια κ στην εμβρυονεταφορα.

Σου ευχομαι καλη επιτυχια! Να ναι η τυχερη σας η επομενη προσπαθεια. 

Εγω στην πρωτη πηρα σαλοσπιρ. Στην δευτερη μου προσθεσαν κορτιζονη και αντιπηκτικες ενεσεις. 

Ε οσο να ναι σας πρότεινε και καποια καινούργια πράγματα. Εφ οσον πηγές με άριστες βλαστοκυστες θα ειχε μια ουσία να ελέγξεις την υποδεκτικοτητα της μήτρας ή το παραθύρο εμφύτευσης οπως το πρότεινες κι εσυ αλλωστε. Ισως αν εκανες και μια ετ με έμβρυα τρίτης μέρας; Ξερω πως νιώθεις οταν πηγαίνεις με τις καλύτερες προοπτικές και παίρνεις υπό αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Κάντι said:

Ε οσο να ναι σας πρότεινε και καποια καινούργια πράγματα. Εφ οσον πηγές με άριστες βλαστοκυστες θα ειχε μια ουσία να ελέγξεις την υποδεκτικοτητα της μήτρας ή το παραθύρο εμφύτευσης οπως το πρότεινες κι εσυ αλλωστε. Ισως αν εκανες και μια ετ με έμβρυα τρίτης μέρας; Ξερω πως νιώθεις οταν πηγαίνεις με τις καλύτερες προοπτικές και παίρνεις υπό αρνητικό.

Απ'οτι καταλαβα δεν τις αποδεχεται αυτες τις εξετασεις. Η απαντηση της οταν την ρωτησα ηταν οτι θελει να προστατεψει το πορτοφολι μας. Τωρα τι να πω. Δεν ξερω. Ευχομαι να εχει δικιο. 

Τωρα για της τριτης ημερας αν μας το προτεινει γιατι οχι; Δεν εχω θεμα εγω. Αλλωστε κ την προηγουμενη φορα στο αλλο κεντρο δεν μας ρωτησαν. Απλα μας ανακοινωσαν μετα την ωοληψια οτι θα τα αφησουν για βλαστοκυστες. Εγω ειχα καποιους ενδοιασμους. Γιατι μου πηραν 7 ωαρια. Τα πεντε ηταν ωριμα. Τελικα μας ειπαν οτι τα 4 εγιναν βλαστοκυστες. Κ μαλιστα αριστες. 

Απλα η νεα γιατρος ειναι μετρημενη κ οχι σαν τους προηγουμενους που ηταν φαφλαταδες. 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

On 31 Μαΐου 2018 at 10:35 ΜΜ, nini84 είπε:

Απ'οτι καταλαβα δεν τις αποδεχεται αυτες τις εξετασεις. Η απαντηση της οταν την ρωτησα ηταν οτι θελει να προστατεψει το πορτοφολι μας. Τωρα τι να πω. Δεν ξερω. Ευχομαι να εχει δικιο. 

Τωρα για της τριτης ημερας αν μας το προτεινει γιατι οχι; Δεν εχω θεμα εγω. Αλλωστε κ την προηγουμενη φορα στο αλλο κεντρο δεν μας ρωτησαν. Απλα μας ανακοινωσαν μετα την ωοληψια οτι θα τα αφησουν για βλαστοκυστες. Εγω ειχα καποιους ενδοιασμους. Γιατι μου πηραν 7 ωαρια. Τα πεντε ηταν ωριμα. Τελικα μας ειπαν οτι τα 4 εγιναν βλαστοκυστες. Κ μαλιστα αριστες. 

Απλα η νεα γιατρος ειναι μετρημενη κ οχι σαν τους προηγουμενους που ηταν φαφλαταδες. 

Απο τα επτά οι 4 βλαστοκυστες ειναι πολυ καλο σκορ και δείχνει οτι έχουν πολυ καλη δυναμική τα έμβρυα σας. Καλές εμφυτευσεις λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...