Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτα που δεν μου ειπε κανεις για την εκτρωση...


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ας μη λιθοβολούμε την θεματοθέτρια. Ήθελε να περάσει κάτι που ίσως και να τη βαραίνει μέσα της. Ίσως ήθελε και μια κουβέντα τύπου "έχεις δίκιο" για να νιώσει η ίδια καλά.

Ναι μεν από τη μία μπορεί να σκέφτεσαι: αν είναι να φέρεις ένα παιδί που δεν θέλεις στον κόσμο, καλύτερα να κάνεις έκτρωση.

Από την άλλη όταν θα το κρατήσεις στα χέρια σου - εννοώ στο μέλλον το παιδί σου - θα δεις ότι αυτό θα είναι όλος σου ο κόσμος.

Προβάλλουμε συχνά ως δικαιολογία το ότι "ήμουν παιδί" ωστόσο όταν έκανες ό,τι έκανες δεν ήσουν παιδί (Anna γενικά μιλώ - όχι προς εσένα).

Επίσης αποτελεί πλέον πνεύμα εκμοντερισμού η απρόσκοπτη αποδοχή της έκτρωσης. Αν δεν συμφωνείς με αυτήν, είσαι πρωτόγονος και δεν συμβαδίζεις με την κοινωνία. Ο υπέρμετρος εκμοντερνισμός όμως καταλήγει εκφυλισμός και καμιά φορά αυτές οι μοντέρνες και προοδευτικές ιδέες δεν συμβαδίζουν με καμία πρόοδο. Για ποιο λόγο άραγε όποιος συμφωνεί με την ιδέα της έκτρωσης και δεν την κατακρίνει είναι εξυπνότερος από αυτόν που δεν την αποδέχεται; Πραγματικά δεν βγάζει νόημα..

 

Anna σίγουρα μπήκες στον κόπο να γράψεις όλα αυτά για να βοηθήσεις την νεολαία να μην αισθάνεται τύψεις όταν προβεί σε τέτοιου είδους πράξεις ή ήθελες να το βγάλεις όλο αυτό από μέσα σου; Γιατί αν είναι το δεύτερο ζητώ συγγνώμη και ξέρω ότι δεν βοηθάω. Αν είναι το πρώτο, είναι λάθος και μια μέρα θα το καταλάβεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η κουμπάρα μου είχε κάνει έκτρωση ως φοιτήτρια. Μετά δεν μπορούσε να μείνει έγκυος. Φυσικά έφταιγε η έκτρωση (όλες οι καλοθελήτριες αυτό της είπαν). Μετά χώρισε, ξαναπαντρεύτηκε και έκανε στο τσάκα-τσάκα 2 παιδιά. Φυσιολογικοί τοκετοί, φυσιολογικά όλα. Μούγκα οι καλοθελήτριες...

 

Κατανοώ ότι κάποιες νιώθουν την ανάγκη να παρουσιάσουν την έκτρωση ως μια πράξη με τραγικές συνέπειες, αλλά αν είναι να λέει ο καθένας τι φαντάζεται, δεν θα τελειώσει ποτέ αυτή η συζήτηση. Ειδικά αφού κάποιες φαντασιώνονται ένα σωρό πράγματα που δεν ισχύουν ή προσπαθούν με αυταπάρνηση και επιμονή να δημιουργήσουν τύψεις και ενοχές σε γυναίκες που έχουν κάνει έκτρωση και "νιώθουν καλά".

 

Όσο για τις γυναίκες που απέβαλλαν πριν ολοκληρώσουν μια κύηση, όλες οι γνωστές και φίλες μου που έχουν κάνει παιδιά τα τελευταία χρόνια μετράνε τουλάχιστον μια αποβολή στο ενεργητικό τους. Ακόμα κι αυτές που ποτέ δεν έχουν κάνει έκτρωση. Πώς το εξηγούν αυτό οι επιστήμονες της παρέας?

 

 

 

Little Monkey απο παλια υπηρχε η αντιληψη, οτι οι εκτρωσεις οδηγουν σε υπογονιμοτητα .

Πιστευω οτι οι μητερες των περισσοτερων απο εμας αυτο μας ειχαν μεταφερει.

Και για εκεινα τα χρονια πανω απο 20-30 χρονια δεν ηταν ψεμα , ειχε αρκετη δοση αληθειας.

Γιατι οι εκτρωσεις ηταν σπανιες, η ιατρικη σε αυτο το θεμα οπως και σε αλλα θεματα αρκετα πισω και οι μεθοδοι που θα χρησιμοποιουσαν θα ηταν πολυ διαφορετικες υποθετω. .

Επισης η αντιμετωπιση των γυναικων που εκαναν εκτρωση απο τους γιατρους δεν ηταν και η καλυτερη. Και ηταν ενα απο τα βασικα επιχειρηματα της τοτε κυβερνησης για την νομιμοποιηση των αμβλωσεων.

Λογω καποιας ηλικιας τα θυμαμαι και τοτε ηταν για πολλους μηνες θεμα συζητησης και αντιπαραθεσης

 

Επισης και οι εξειδικευμενοι Ελληνες γυναικολογοι με την υπογονιμοτητα δεν υπηρχαν τοτε ωστε να μπορεσουν να διορθωσουν καποια προβληματα που τους αφηνε η εκτρωση. Απο τη δεκαετια του 90 ηρθαν γυναικολογοι στην Ελλαδα , εξειδικευμενοι στο εξωτερικα σε θεματα υπογονιμοτητας, εξωαωματικης .

Επισης εκεινα τα χρονια των μητερων μαςμ οι γυναικες τεκνοποιουσαν σε πολυ μικρες ηλικιες κατω των 25 και εννοειται οι αποβολες ηταν περιορισμενες γιατι καθως αυξανει η ηλικια αυξανουν και οι πιθανοτητες για αποβολη-παλινδρομη.. Ασε που εκεινα τα χρονια οι γυναικες απεβαλαν μονες τους.

 

Τα περιστατικα λιγοτερα και οι τεχνικες πισω.

 

Θεια μου, σημερα 70 χρονων, προχωρημενη για τα τοτε δεδομενα ειχε κανει 2 εκτρωσεις σαν νεα. Οταν παντρευτηκε δεν μπορεσε να κανει παιδια , τελικα υιοθετησε.

Η ιδια, γιατρος στο επαγγελμα, παντα το επεδιδε στις εκτρωσεις.

Και μας συμβουλευε να προσεχουμε μην μας τυχει.

 

Ομως σημερα δεν ισχυει αυτο.

 

 

Κοριτσια ενας αλλος λογος που οι εξωσωματικες ειναι παρα πολλες στην Ελλαδα ειναι γιατι απευθυνονται και απο το εξωτερικο εδω λογω και των πολυ καλων γυναικολογων εξωσωματικων αλλα και για το νομικο πλαισιο που ειναι πιο ελαστικο σε σχεση με αλλα κρατη.

 

 

 

Καμμια φορα στα 25 πιστευεις οτι προλαβαινεις να κανεις τα παντα. Ομως ο χρονος, περναει πιο γρηγορα απ οσο πιστευουμε, και επισης δεν ερχονται ολα οποτε τα θελεις. Δεν ερχεται ενας γαμος σε ολους, με το που τελειωσουν τις σπουδες και βρουν δουλεια...

 

Αυτη ειναι η αληθεια. Μας φευγει ο χρονος χωρις να το καταλαβουμε και μετα τρεχουμε να προλαβουμε. Ασε που δεν ερχονται ολα οπως και οποτε τα θελουμε. Ειδικα ο γαμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να κρινω τις κοπελες που επελεξαν αυτον τον δρομο ομκαθε ανθρωπος γνωριζει τους λογους που τον οδηγουν να πραξει με συγκεκριμενο τροπο στη ζωη του.. ειμαι 23 ετων και στα 21 εμεινα εγκυος ενω σπουδαζα απο το συντροφο μου απο τα προσπερματικα υγρα ναι 2ιχα ακουσει για τις πιθανοτητες αλλα επελεξα να τις αγνοησω δεν δεχομαι ομως οτι δε γνωριζα.καινη δικη μου οικογενεια συντηρητικη ηταν (καταγωγη απονκρητη) ομως δε διεκοψα την εγκυμοσύνη μου και το παιδι κρατησα και το πτυχιο μου πηρα και οι συντηρητικοι γονεις μια χαρα χαζοπαππουδες ειναι.αυτο που θελω να πω ειναι ας μη περναμε λαθος προτυπα στους νεους σιγουρα υπαρχουν πολλοι λογοι που οδηγουν μια γυναικα σε αυτην την αποφαση ομως ας μη τις παρουσιαζουμε ως τη καλυτερη δυνατη επιλογη. Ενα παιδι ποτε δε σταματα τα ονειρα σου τα καθυστερει ναι ομως δε τα σβηνει. Απλα απανταω για να δειξω σε νεες κοπελες οτι υπαρχουν και αλλοι δρομοι και απλα οταν κατι το θες το καταφερνεις..ευχομαι για καποιους απλαμνα μη το μετανιωσουν γαιατι οταν φτασουν στα 40 εχοντας ζησει τη ζωη τους θα καταλαβουν ποσο εχουν αργησει..

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey γιατί τόσο πάθος και ειρωνεία για την έκτρωση της κουμπάρας σου;

Μάλλον δεν κατάλαβες το παράδειγμα της κουμπάρας μου. Το πάθος (που δεν είμαι σίγουρη πού το είδες) και η ειρωνία ήταν για τις καλοθελήτριες που ερμήνευαν τη δυσκολία της να πιάσει παιδί ως αποτέλεσμα της έκτρωσης που είχε κάνει - εντελώς λανθασμένα όπως αποδείχτηκε τελικά. Για την ίδια την έκτρωση δεν νιώθω κανένα πάθος και καμιά ειρωνία, και ούτε έχω διάθεση να ανεβάσω τους τόνους. Δεν μίλησα εγώ για ιλλιγιώδεις ρυθμούς αύξησης των εκτρώσεων, για πρωτιά στις εκτρώσεις, για υπογονιμότητα και για εγκλήματα...

 

Προσωπικά δεν έχω τη διάθεση να κουνήσω το δάκτυλο σε μια νέα κοπέλα που αναγκάστηκε να περάσει την εμπειρία της έκτρωσης, ούτε νιώθω ικανοποίηση στη σκέψη ότι κάποτε ίσως το μετανιώσει. Αντιθέτως χαίρομαι που αισθάνεται καλά για την επιλογή της και ελπίζω να συνεχίσει έτσι, ανεξάρτητα από το τι διαβάζει εδώ μέσα.

 

Όσο για τα χρόνια που περνούν, ήθελα να ήξερα εσείς που τα λέτε αυτά, είσαστε και κατά της αντισύλληψης; Γιατί με δεδομένο ότι η κάθε νέα κοπέλα μπορεί να βρεθεί στα 40 της χωρίς άντρα και χωρίς παιδιά, μήπως θα έπρεπε να μην χρησιμοποιούμε αντισύλληψη εξ αρχής ώστε να κάνουμε πολλά παιδάκια σε νεαρή ηλικία;

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο που ανέβασες είναι τουλάχιστον αισχρό !!!!!! τι θέλεις δηλαδή να της δείξεις ?

Αν κ προσωπικά δεν βρίσκω καμία ουσία , στην ανάρτηση της ιστορίας , ούτε στον τίτλο , δεν χρειάζεται να λιθοβολείτε !!!!!!

αν διαβάσεις ξανά θα καταλάβεις τί έγραψα...

1ον.δεν το έβαλα για να το δεί η θεματοθέτρια αλλά για όποια κοπέλα δε ξέρει τί ακριβώς είναι η έκτρωση(όπως δεν ήξερε κ η θεματοθέτρια)

μια νέα κοπέλα λοιπόν που δε ξέρει, θα μπεί,θα διαβάσει το μήνυμα αυτό το οποίο έστω κ λανθασμένα δίνει την εντύπωση πώς είναι κάτι εύκολο...κ απ'την άλλη θα δεί κ αυτό το βίντεο(που δεν είναι κ ότι καλύτερο...κ προειδοποίησα ότι είναι σοκαριστικό)κ τότε θα τα ζυγίσει κ θ'αποφασίσει τί θέλει να κάνει...

2ον.δε λιθοβόλησα καμία κοπέλα για την επιλογή της...είναι δικαίωμά της....αντέδρασα στο τρόπο που γράφει, ότι αναφέρεται στη κοινωνία ώς φταίχτη για την επιλογή της να κάνει σέξ χωρίς αντισύλληψη...

3ον. έγραψα...όποια αντέχει ας το δεί..είναι πολύ σοκαριστικό κ το ξαναλέω όποια δεν αντέχει να δεί κάτι το οποίο είναι πολύ σκληρό να μη το πατήσει κάν. άλλωστε το ίδιο πράγμα είπα κι εγώ όταν το είδα, τί άρρωστα μυαλά είναι αυτά που το ανεβάζουν στο youtube...όμως είναι μια πραγματικότητα...αυτό συμβαίνει στην έκτρωση...

ελπίζω να καταλάβατε τί εννοώ...άλλωστε δε μπορούμε να έχουμε όλοι την ίδια άποψη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[/b]

 

Εγώ δεν αναρωτιέμαι είμαι σίγουρη!! :P:p

 

Αννούλα, καλά έκανες και έγραψες εδώ, αλλά γενικά όταν γράφεις εδώ να ξέρεις ότι θα σου την πέσουν οι σουπερ μαμάδες που τα ξέρουν όλα και τα κάνουν όλα καλύτερα!!

 

Λοιπόν, εγώ αυτό έχω να πω είναι τα εξής: όσο και να ακούγεται περίεργο ναι και εγώ όταν ήρθα φοιτήτρια στην Αθήνα η μητέρα μου δεν μου είχε μιλήσει για την αντισύλληψη... επίσης, δεν το έχω συζητήσει ποτέ μαζί της αλλά ειμαι σίγουρη ότι μέχρι να παντρευτώ πίστευε ότι δεν έχω κάνει σεξ.. οπότε ίσως και από τύχη δεν έμεινα έγκυος και εγώ εκείνη την εποχή και να βρεθώ στη θέση της Αννας.. η κοπέλα λέει ξεκάθαρα ότι και μόνο διαβάζοντας στο ιντερνετ για την έκτρωση έπαθε πλάκα.. και ως διαδικασία και για τα ψυχολογικά και για τις ενοχές και για επιπλοκές που μπορεί να υπάρξουν κλπ κλπ.... και έρχεται και σου λέει μετά: έκανα έκτρωση και είμαι καλά!!!

γιατί εμείς πρέπει να της την πέσουμε και να της βάλουμε βίντεο γιατί μάλλον δεν έχει καταλάβει τι έχει κάνει, και αφού δεν ένιωσε ενοχές η ίδια, πρέπει να της νιώσει... δεν γίνεται... επίσης και το κορυφαίο: τώρα δεν το καταλαβαίνεις αλλά μόλις κάνεις μωρό (σε καμία 10αρια χρόνια) τότε θα το καταλάβεις.. άμα βέβαια μπορέσεις να κάνεις μωρό γιατί με την έκτρωση που έκανες ίσως και να μην μπορέσεις! ΠΑΜΕ ΚΑΛΆ???? προφανώς και δεν πάμε καλά! η κοπέλα πέρασε μία δοκιμασία και συγχωρέστε την που δεν ένιωσε όπως η βίβλος των μαμάδων λέει ότι έπρεπε να νιώθει.. σε ένα φόρουμ που υποτίθεται στηρίζει το διαφορετικό "γιατί ως διαφορετικό την αντιμετωπίσαμε την κοπέλα" δεν έχω δει μεγαλύτερο φασισμό ως προς την αντιμετώπισή της!!

 

πρώτον δε της την πέσαμε...άνοιξε ένα θέμα (όπως λέει κ μια κοπέλα πιό πάνω)κ γνωρίζει ότι θα δεχτεί πολλές κ διαφορετικές απόψεις...ή μήπως δεν ήξερε ότι θα προκαλέσει αντιδράσεις με τον τρόπο που έγραφε;

δεύτερον γιατί εσύ σοκάρεσε με το βίντεο ή με την απάντηση μιας σούπερ μαμάς(κ φυσικά δεν εννοώ εμένα μιας κ δεν έχω γίνει ακόμα) κ όχι με το μήνυμα της κοπέλας; πολύ απλά γιατί είμαστε διαφορετικές...όλες...η κάθεμία με το δικό της τρόπο σκέψης...εμένα μπορεί να με σοκάρει η δική σου απόψη κ να μη με σοκάρει ένα βιντεάκι ας πούμε...ή το αντίστροφο...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για να μην τρομοκρατουμε την κοπελα με περιπτωσεις που δεν μπορεσαν να κανουν μετα την εκτρωση παιδια, δεν νομιζω να ηταν η αιτια αυτη, .

 

Σημερα η εκτρωση εαν ειναι καλος ο γιατρος δεν σου αφηνει καταλοιπα η συμφησεις . Την καθαριζουν καλα τη γυναιικα. Και δεν εχει διαφορα με τον καθαρισμο που κανει ο γιατρος σε μια παλινδρομη κυηση . Τουλαχιστον στις μικρες ηλικιες κυησης.

Ετσι νομιζω. Και εγω που ειχα παλινδρομη πριν καποιο διαστημα εκτρωση η αμβλωση νομιζω μου την εγραψαν.

 

Ποσες κοπελες ειχαν αποβολες η παλινδρομες ? Παρα πολλες εαν ρωτησετε γυρω σας. Και ολες εμειναν εγκυες. Μονο σε αυτο το forum να κοιταξετε θα δειτε παρα πολλα παραδειγματα.

 

Υπαρχει ομως και η πιθανοτητα εαν ο καθαρισμος δεν ειναι καλος ειτε ειναι αποβολη, ειτε εκτρωση να δημιουργηθουν συμφησεις και να μην μπορει να μεινει εγκυος η γυναικα. Αλλα αυτο διρθωνεται πολυ ευκολα σημερα. Με μια υστεροσκοπηση .

 

Καλή μου δεν ειναι τόσο εύκολα κ απλοικα τα πράγματα,επειδή ετσι έτυχαν σε μια σου φιλη.Υπάρχει κ η ακριβώς αντιθετη περιπτωση απο αυτή που περιγράφεις.Καταρχήν να πω οτι ειναι δικαιωμα της καθε κοπέλας να αποφασιζει τι θα κανει αλλα κ να δεκτει τις συνεπειες των επιλογων της αλλά να "νιωσει καλα" με αυτο που εγινε το βρισκω υπερβολικο.

Περιπτωση σδερφικης φιλης που την βιωσα απο πολυ κοντα.Έπαιρνε αντισυλληπτικα για χρονια,τα σταματησε για 1-2 μηνες κ μεσα στο διαστημα αυτο εμεινε εγκυος με την 1η φορα που ειχε επαφη με τον συντροφο της(ελειπε μακρια αυτος).Αποφασιζει να μην το κρατησει για λογους επαγγελματικους κλπ κ μου το λεει τοτε κ μου παρουσιαζει τη διαδικασια ως απλοικη κ συνηθισμενη που την εκαναν κ φιλες-ξαδερφες της.Παει στον καλυτερο γιατρο κ τελειωνει εκει η υποθεση για να ανοιξει μετα 5χρονια οταν παντρεμενοι πλεον προσπαθουν να κανουν παιδι κ μετα απο εξετάσεις καταλαβαινουν οτι η φιλη εχει μια σαλπιγγα με συμφυσεις κ μια αλλη υδροσαλπιγγα(προιοντα της εκτρωσης της ειπε ρητα ο γιατρος)κ ο ανδρας της με πολυ μεγαλο εκ γεννετης προβλημα που προφανως εκεινη ηταν μια εκλαμψη του οργανισμου του.Η κοπελα κανει διαφορα αλλα η μια σαλπιγγα ειναι πια κατεστραμμενη κ η αλλη δεν μπορουν να πουν με σιγουρια οτι λειτουργει.Περνα ετσι πολυς καιρος κ η φιλη μου ηταν σε αθλια ψυχολογικη κατασταση αφενος για το υπαρχον προβλημα κ αφετερου για το γεγονος οτι κ αυτη συνεβαλε σε αυτο με κατι που το θεωρουσε τοσο απλοικο κ συνηθισμενο."μας τιμωρει η φυση" μου ελεγε.Τελικα τα παιδια μετα απο χρονια εχουνε με εξωσωματικη μια πανεμορφη κορη.

Παραθετω αυτην την εμπειρια για να δειξω οτι δεν ειναι ολα τοσο ευκολα κ αντιμετωπισιμα.Ο οργανισμος της καθεμιας ειναι διαφορετικος κ δεν ξερεις πως μπορει να αντιδράσει.Κ εγω ξερω περιπτωσεις που εκαναν εκτρωσεις κ ολα καλα αλλα υπαρχουν κ αλλες που κ εγω ομολογω πως δεν τις ηξερα πριν ακουσω αυτο.Θεωρω βασικο οποια αποφασιζει να κανει εκτρωση να γνωριζει κ αυτες.Κ οπως μου ειπε ενας γιατρος για δικη μου υποθεση στην ιατρικη κ το 1/1000 ειναι υπολογισιμο ποσοστο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες το παράδειγμα της κουμπάρας μου. Το πάθος (που δεν είμαι σίγουρη πού το είδες) και η ειρωνία ήταν για τις καλοθελήτριες που ερμήνευαν τη δυσκολία της να πιάσει παιδί ως αποτέλεσμα της έκτρωσης που είχε κάνει - εντελώς λανθασμένα όπως αποδείχτηκε τελικά. Για την ίδια την έκτρωση δεν νιώθω κανένα πάθος και καμιά ειρωνία, και ούτε έχω διάθεση να ανεβάσω τους τόνους. Δεν μίλησα εγώ για ιλλιγιώδεις ρυθμούς αύξησης των εκτρώσεων, για πρωτιά στις εκτρώσεις, για υπογονιμότητα και για εγκλήματα...

 

Προσωπικά δεν έχω τη διάθεση να κουνήσω το δάκτυλο σε μια νέα κοπέλα που αναγκάστηκε να περάσει την εμπειρία της έκτρωσης, ούτε νιώθω ικανοποίηση στη σκέψη ότι κάποτε ίσως το μετανιώσει. Αντιθέτως χαίρομαι που αισθάνεται καλά για την επιλογή της και ελπίζω να συνεχίσει έτσι, ανεξάρτητα από το τι διαβάζει εδώ μέσα.

 

Όσο για τα χρόνια που περνούν, ήθελα να ήξερα εσείς που τα λέτε αυτά, είσαστε και κατά της αντισύλληψης; Γιατί με δεδομένο ότι η κάθε νέα κοπέλα μπορεί να βρεθεί στα 40 της χωρίς άντρα και χωρίς παιδιά, μήπως θα έπρεπε να μην χρησιμοποιούμε αντισύλληψη εξ αρχής ώστε να κάνουμε πολλά παιδάκια σε νεαρή ηλικία;

 

Μάλλον ερμηνεύεις με λανθασμένο τρόπο αυτά που γράφω, επίτηδες. Ναι η αύξηση των εκτρώσεων είναι ιλιγγιώδης, ναι η Ελλάδα είναι από τις πρώτες χώρες σε αυτές τις επεμβάσεις, ναι οι πολλαπλές αποξέσεις προκαλούν πρόβλημα υπογονιμότητας. Τι να κάνουμε τώρα; Αυτή είναι η πραγματικότητα και δεν κρύβεται ούτε ωραιοποιείται με κανέναν τρόπο. Το είπα και το ξαναείπα πως δεν τα έγραψα απευθυνόμενη στη θεματοθέτρια, αλλά στα πλαίσια της γενικότερης συζήτησης. Όσο για το τι διαβάζει η ίδια εδώ μέσα, δε νομίζω πως είναι χειρότερο από ό,τι διάβαζε πριν την επέμβαση, όπως μας έγραψε η ίδια στο πρώτο κιόλας ποστ της. Ήξερε από φόρουμ, δε νομίζω πως χρειάζεται κανέναν να της κάνει το δικηγόρο ή να λογοκρίνει τα ποστ των υπολοίπων. Αφήστε την να διαμαρτυρηθεί μόνη της, αν την ενόχλησε κάτι τόσο πολύ, δεν της κλείνει κανείς το στόμα. Η καθεμια κρίνεται από αυτά που γράφει.

 

Από εκεί και πέρα, αν εσένα δε σου δίνει την εντύπωση ειρωνίας, απαξίωσης και διάθεσης έντασης των τόνων το προηγούμενο ποστ σου απέναντι σε όλες τις συνομιλήτριές σου κι όχι μόνο στις καλοθελήτριες της κουμπάρας σου, τότε τι να πω. Βασικά δεν έχω κάτι άλλο να πω, για να μη γίνεται προσωπικό το θέμα.

 

Η κουμπάρα μου είχε κάνει έκτρωση ως φοιτήτρια. Μετά δεν μπορούσε να μείνει έγκυος. Φυσικά έφταιγε η έκτρωση (όλες οι καλοθελήτριες αυτό της είπαν). Μετά χώρισε, ξαναπαντρεύτηκε και έκανε στο τσάκα-τσάκα 2 παιδιά. Φυσιολογικοί τοκετοί, φυσιολογικά όλα. Μούγκα οι καλοθελήτριες...

 

Κατανοώ ότι κάποιες νιώθουν την ανάγκη να παρουσιάσουν την έκτρωση ως μια πράξη με τραγικές συνέπειες, αλλά αν είναι να λέει ο καθένας τι φαντάζεται, δεν θα τελειώσει ποτέ αυτή η συζήτηση. Ειδικά αφού κάποιες φαντασιώνονται ένα σωρό πράγματα που δεν ισχύουν ή προσπαθούν με αυταπάρνηση και επιμονή να δημιουργήσουν τύψεις και ενοχές σε γυναίκες που έχουν κάνει έκτρωση και "νιώθουν καλά".

 

Όσο για τις γυναίκες που απέβαλλαν πριν ολοκληρώσουν μια κύηση, όλες οι γνωστές και φίλες μου που έχουν κάνει παιδιά τα τελευταία χρόνια μετράνε τουλάχιστον μια αποβολή στο ενεργητικό τους. Ακόμα κι αυτές που ποτέ δεν έχουν κάνει έκτρωση. Πώς το εξηγούν αυτό οι επιστήμονες της παρέας?

 

Περί αντισύλληψης δε θα σχολιάσω, γιατί εγώ προσωπικά, όπως έχει φανεί ήδη πιστεύω, είμαι φόλα υπέρ, σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην λιθοβολούμε !!!! Δεν έχω καν άποψη για το θέμα σου Αννα μου. Προσωπικά ειναι πολύ ευαίσθητο θέμα και προσωπικό δεδομένο. Το μόνο όμως που μ έκανε να με βγάλεις απο τα ρούχα μου είναι που επιμένεις και λες για την ελειπή ενημέρωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock:

Δεν μπορείς να κατέβηκες απο τον Αρη !!!!! Δεν σου φταίει η κοινωνία που θέλησες να κάνεις έρωτα, δεν σου φταίει η κοινωνία που εσύ δεν πήγες ποτέ σε γυναικολόγο μέχρι τα 21 σου, δεν σου φταίει η κοινωνία που πέραν των βιβλίων του σχολείου σου δεν θέλησες να διαβάσεις και να ενημερωθείς για την σεξουαλική δραστηριότητα.

Στα λεω με αγάπη και με φιλική διάθεση γιατί βλέπω ότι εξακολουθείς λίγο αν μου επιτρέπεις έστω και μετά απο 2 χρονια να εισαι λίγο ανώριμη. Αν θες να αποστασιοποιηθείς απο το θέμα- προβλημα-λάθος σου ΟΚ το καταλαβαίνω και ειναι σεβαστό, αλλα μην τα ρίχνεις ομως και στην ΄΄άτιμη κοινωνία΄΄ :wink:. Εισαι υπεύθυνη του λόγου σου, της κρίσης σου, των πράξεων σου. Αποδεχόμαστε αυτο που μας έχει συμβεί και αποδεχόμαστε και τα δικά μας λάθη.

Link to comment
Share on other sites

πρώτον δε της την πέσαμε...άνοιξε ένα θέμα (όπως λέει κ μια κοπέλα πιό πάνω)κ γνωρίζει ότι θα δεχτεί πολλές κ διαφορετικές απόψεις...ή μήπως δεν ήξερε ότι θα προκαλέσει αντιδράσεις με τον τρόπο που έγραφε;

δεύτερον γιατί εσύ σοκάρεσε με το βίντεο ή με την απάντηση μιας σούπερ μαμάς(κ φυσικά δεν εννοώ εμένα μιας κ δεν έχω γίνει ακόμα) κ όχι με το μήνυμα της κοπέλας; πολύ απλά γιατί είμαστε διαφορετικές...όλες...η κάθεμία με το δικό της τρόπο σκέψης...εμένα μπορεί να με σοκάρει η δική σου απόψη κ να μη με σοκάρει ένα βιντεάκι ας πούμε...ή το αντίστροφο...

 

Αγαπητή μου Κατερίνα,

εγώ καταρχάς δεν σοκάρομαι εύκολα :P η συνεισφορά του συγκεκριμένου βίντεο ποια ακριβώς είναι πέρα από το να γεμίσει τύψεις ένα νέο παιδί που έχει πάρει την απόφασή του να κάνει έκτρωση??? ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω... θεωρείς ότι για όλα τα νέα παιδιά η απόφαση είναι τόσο εύκολη ή όλα λένε τι ωραία που έμεινα έγκυος ας κάνω και μία έκτρωση??

αυτό που με ενοχλεί είναι πως δεν σεβόμαστε την απόφαση του άλλου... γι' αυτό και μίλησα για φασισμό.... από πολλά μηνύματα εδώ μέσα δεν κατάλαβα ότι όλοι σεβόμαστε το πως νιώθει η συγκεκριμένη κοπέλα και πρέπει να "αποδείξουμε" ότι κακώς νιώθει έτσι... τα δε ποστ σύνδεσης της έκτρωσης με το να μην μπορεί να ξανακάνει παιδιά κλπ κλπ τα αγνοώ ως άσχετα από άσχετους....

η συγκεκριμένη κοπέλα, έκανε μία επιλογή και ενώ πίστευε (με όσα διάβαζε κακώς στο ιντερνετ) ότι θα επέρχετο και η καταστροφή τελικά δεν ήταν έτσι?? να την λιθοβολήσουμε επειδή το ξεπέρασε??? ή έπρεπε να κλαίγεται εδώ μέσα που πετάγεται την νύχτα με εφιάλτες και να λέμε εμείς "έλα μωρέ, μην κάνεις έτσι"??

θεωρώ πως είμαστε πολύ δήθεν ως μαμάδες σε πολλά και παντελώς ανάξιες να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τις αποφάσεις του άλλου.. ούτε θεωρώ πως η συγκεκριμένη κοπέλα "παρασύρει" την νεολάια ... το πως βιώνει κάποιος μία έκτρωση είναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΟΘΕΣΗ... άλλος το βιώνει καλά άλλος άσχημα... μεγειά του με χαρά του....

επομένως το βίντεο είναι τελείως άκυρο για εμένα γιατί δεν προσφέρει τίποτε άλλο παρά ενοχές και τύψεις σε έναν άνθρωπο που έχει κάνει την επιλογή του....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ και επαυξάνω elenip.

 

Δεν είδα το συγκεκριμένο βίντεο, αλλά αν είναι αυτό που υποψιάζομαι να σημειώσω ότι εκτός των άλλων είναι και μούφα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο όμως που μ έκανε να με βγάλεις απο τα ρούχα μου είναι που επιμένεις και λες για την ελειπή ενημέρωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock:

Δεν μπορείς να κατέβηκες απο τον Αρη !!!!! Δεν σου φταίει η κοινωνία που θέλησες να κάνεις έρωτα, δεν σου φταίει η κοινωνία που εσύ δεν πήγες ποτέ σε γυναικολόγο μέχρι τα 21 σου, δεν σου φταίει η κοινωνία που πέραν των βιβλίων του σχολείου σου δεν θέλησες να διαβάσεις και να ενημερωθείς για την σεξουαλική δραστηριότητα.

Στα λεω με αγάπη και με φιλική διάθεση γιατί βλέπω ότι εξακολουθείς λίγο αν μου επιτρέπεις έστω και μετά απο 2 χρονια να εισαι λίγο ανώριμη. Αν θες να αποστασιοποιηθείς απο το θέμα- προβλημα-λάθος σου ΟΚ το καταλαβαίνω και ειναι σεβαστό, αλλα μην τα ρίχνεις ομως και στην ΄΄άτιμη κοινωνία΄΄ :wink:. Εισαι υπεύθυνη του λόγου σου, της κρίσης σου, των πράξεων σου. Αποδεχόμαστε αυτο που μας έχει συμβεί και αποδεχόμαστε και τα δικά μας λάθη.

Με κάλυψες...

 

Εν έτει 2015, είναι τουλάχιστον γελοίο να μεταθέτουμε τις ευθύνες μας για μια έκτρωση στην ελλειπή ενημέρωση, λες και ζούμε στο 1950 και δεν υπάρχουν τόσα μέσα από τα οποία μπορεί να ενημερωθεί κανείς... Υπάρχουν χιλιάδες άρθρα περί αντισύλληψης, τόσο στο διαδίκτυο, όσο και σε ΜΜΕ... Ακόμα καλύτερα, πηγαίνεις σ'ένα γυναικολόγο να σου εξηγήσει πέντε πράγματα παραπάνω. Όποιος ενδιαφέρεται να προφυλάξει το σώμα του και την υγεία του, βρίσκει τρόπο κι ενημερώνεται.

Δε μπορεί να δέχεσαι ότι δεν είσαι παιδί για να χαρείς τη σεξουαλική σου ελευθερία, αλλά γίνεσαι όταν αφορά τις συνέπειες της κατάχρησης αυτής της ελευθερίας.

 

Δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης, αφού θεωρώ δεδομένο πως δεν ξεκινάμε ελεύθερες επαφές αν δεν μας "κόβει" να ενημερωθούμε πρώτα για αντισυλληπτικές μεθόδους, εφ'όσον δεν μας ενδιαφέρει η τεκνοποίηση στην φάση που διανύουμε.

 

Σαφώς κι υπάρχουν περιπτώσεις που δυστυχώς τα όρια είναι ρευστά... Βιασμός, αιμομιξία, ιατρικοί λόγοι, κατάχρηση ατόμου ανώριμου να κατανοήσει τις συνέπειες των πράξεών του κ.ο.κ.

 

Όταν υπάρχει όμως κι είναι γνωστή η επιλογή της αντισύλληψης, εκτός από τις παραπάνω περιπτώσεις που υπεισέρχονται κι άλλα κριτήρια, η έκτρωση είναι τουλάχιστον επιπολαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες...

 

Εν έτει 2015, είναι τουλάχιστον γελοίο να μεταθέτουμε τις ευθύνες μας για μια έκτρωση στην ελλειπή ενημέρωση, λες και ζούμε στο 1950 και δεν υπάρχουν τόσα μέσα από τα οποία μπορεί να ενημερωθεί κανείς... Υπάρχουν χιλιάδες άρθρα περί αντισύλληψης, τόσο στο διαδίκτυο, όσο και σε ΜΜΕ... Ακόμα καλύτερα, πηγαίνεις σ'ένα γυναικολόγο να σου εξηγήσει πέντε πράγματα παραπάνω. Όποιος ενδιαφέρεται να προφυλάξει το σώμα του και την υγεία του, βρίσκει τρόπο κι ενημερώνεται.

Δε μπορεί να δέχεσαι ότι δεν είσαι παιδί για να χαρείς τη σεξουαλική σου ελευθερία, αλλά γίνεσαι όταν αφορά τις συνέπειες της κατάχρησης αυτής της ελευθερίας.

 

Δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης, αφού θεωρώ δεδομένο πως δεν ξεκινάμε ελεύθερες επαφές αν δεν μας "κόβει" να ενημερωθούμε πρώτα για αντισυλληπτικές μεθόδους, εφ'όσον δεν μας ενδιαφέρει η τεκνοποίηση στην φάση που διανύουμε.

 

Σαφώς κι υπάρχουν περιπτώσεις που δυστυχώς τα όρια είναι ρευστά... Βιασμός, αιμομιξία, ιατρικοί λόγοι, κατάχρηση ατόμου ανώριμου να κατανοήσει τις συνέπειες των πράξεών του κ.ο.κ.

 

Όταν υπάρχει όμως κι είναι γνωστή η επιλογή της αντισύλληψης, εκτός από τις παραπάνω περιπτώσεις που υπεισέρχονται κι άλλα κριτήρια, η έκτρωση είναι τουλάχιστον επιπολαιότητα.

 

Τι να κάνουμε βρε κορίτσια, δεν "κόβει" σε όλους όπως "κόβει" σε όλες εμάς εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καμμια φορα στα 25 πιστευεις οτι προλαβαινεις να κανεις τα παντα. Ομως ο χρονος, περναει πιο γρηγορα απ οσο πιστευουμε, και επισης δεν ερχονται ολα οποτε τα θελεις. Δεν ερχεται ενας γαμος σε ολους, με το που τελειωσουν τις σπουδες και βρουν δουλεια...

 

Καλημέρα κορίτσια!

 

Νομίζω πως σε αυτή ακριβώς τη φράση βρίσκεται η ουσία της "αντιπαράθεσης" στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Ανεξάρτητα με το αν η διαδικασία της έκτρωσης θα "καθαρίσει επιτυχώς" τη μήτρα μιας γυναίκας ή όχι, στα 25 σου δεν σκέφτεσαι όπως στα 40 σου. Το γιατί, είναι ένα θέμα βέβαια και νομίζω πως έχει να κάνει με τις "προτεραιότητες" που θέτει ένας νέος και που συνήθως, σε νεαρή ηλικία εκπορεύονται από τα "θέλω" των γονιών.

 

Όπως και εμείς που νομίζω πως είμαστε 30+ και 40+ μεγαλώσαμε με το μότο "σπουδές, καριέρα και μετά οικογένεια", έτσι θεωρώ πως γαλουχούνται και οι νεότεροι.

 

Ο προβληματισμός μου έγκειται στο γιατί η δημιουργία οικογένειας και συνεπώς η έλευση μιας νέας ζωής στον κόσμο (δώστε νόημα στις λέξεις, δεν είναι τσιτάτα) να έρχεται σε δεύτερη μοίρα και να θεωρείται τροχοπέδη για τα δύο πρώτα.

 

Μη βιαστείτε να μου πείτε "για οικονομικούς λόγους". Δέχομαι ότι είναι ζήτημα όταν ο άλλος δεν έχει να φάει, αλλά σήμερα έχουμε φτάσει στον αντίποδα, τα σπίτια να ξεχειλίζουν από ρούχα και παιχνίδια, φθηνά ή ακριβά. Και βεβαίως δεν αναφέρομαι στην ανευθυνότητα του να μην παίρνεις κανένα μέτρο αντισύλληυψης-φίλη θεματοθέτρια, δεν αναφέρομαι σε σένα.

για να απαντήσω, λοιπόν, θεωρώ πως οι περισσότεροι γονείς, κάτι δεν λέμε σωστά στα παιδιά μας. Αγωνιούμε για το μέλλον τους σε οικονομικό επίπεδο, απομονώνοντας-ακούσια-την αξία της οικογένειας, της νέας ζωής, την αξία του ανθρώπου και της ίδιας της ζωής.

 

Και πολλές φορές είμαστε τόσο πουριτανοί-γιατί άραγε?-που θεωρούμε μίασμα και αμαρτία ένα παιδί εκτός γάμου. Γιατί?Ακόμα και ο Χριστιανισμός, που δεν δέχεται τις προγαμιαίες σχέσεις, είναι κατά της έκτρωσης-παρακαλώ μην με λιθοβολήσετε οι αλλόθρησκοι, ένα παράδειγμα έφερα, καθότι πολλοί δήθεν συντηρητικοί και καλοί χριστιανοί γονείς κλείνουν την πόρτα στο παιδί τους αν κατά λάθος μείνει έγκυος, το προτρέπουν να τερματίσει την κύηση, του κάνουν το βίο αβίωτο, κλπ.

 

Αυτό που θέλω να πω κοντολογίς, είναι πως η κοινωνία μας διέπεται από κρίση ανθρωπισμού. Εμείς οι ίδιοι οι άνθρωποι δεν αγαπάμε τον άνθρωπο, το συνάνθρωπο, τη ζωή την ίδια.Φίλη θεματοθέτρια και πάλι δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά στον τρόπο που πολλοί από μας μεγαλώσαμε και ίσως-ασυναίσθητα-μεγαλώνουμε και τα παιδιά μας.

 

Αγαπητή φίλη, το θέμα για σένα έχει τελειώσει εδώ (αναφέρομαι σε αυτό που πέρασες) και εύχομαι η ζωή να σου επιφυλάσει τα βέλτιστα. Εύχομαι να είχες κάποιον στο πλάι σου όλον αυτό τον καιρό που σε στήριξε, γιατί δεν είναι εύκολη διαδικασία, τόσο σε σωματικό, όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο. Επίσης κατανοώ το ότι προχωράς μπροστά και ότι είσαι οκ ψυχολογικά. και είναι λογικό, όταν ένα μωρό δεν είναι στα θέλω σου, όταν πιθανολογείς σε μεγάλο βαθμό ότι δεν θα είχες στήριξη από την οικογένειά σου-δεν τους ψέγω σε καμία περίπτωση-και όταν έχουμε μεγαλώσει μπολιασμενοι με ενοχές για εγκυμοσύνες που έτυχαν είτε γιατί είναι εκτός γάμου, είτε γιατί δεν αγγίξαμε την επιτυχία πρώτα. Μην ανησυχείς, δεν σε κατηγορώ, και γω έτσι μεγάλωσα.

 

Κορίτσια, αυτό που συμβαίνει σε αυτή τη συζήτηση, είναι πως η θεματοθέτρια είναι στη μία όχθη του ποταμού και μια γυναίκα που προσπαθεί να γίνει μητέρα στην άλλη. Στη μία τυχαίνει και στην άλλη δεν πετυχαίνει.Όμως, λιτλ μάνκι, υπάρχουν κάποια πράγματα που πραγματικά δεν τα καταλαβαίνεις αν δεν κάνεις δικά σου παιδιά, όσο μελό και αν ακούγεται. Γονιός δεν γεννιέσαι, γίνεσαι μέρα με τη μέρα, μεγαλώνοντας το παιδί σου. Και αν είναι το φυσικό σου παιδί (εννοώ δεν έχεις υιοθετήσει), παίρνεις μια πρόγευση, από τις κλωτσιές που δίνει μέσα στην κοιλίτσα σου, και εν τέλει αντιλαμβάνεσαι το θαύμα της ζωής, που από ορμόνες και γενετικό υλικό, από μια φακούλα, μια καρδούλα, ένα ζουδάκι που μοιάζει με εξωγήινο αρχικά, γεννιέται ένα μωρό, ένα λουλουδάκι που μεγαλώνει και ανθίζει με την αγάπη και τη φροντίδα. Και ο κύκλος της ζωής συνεχίζεται.

 

Θεωρώ λοιπόν ότι κάποια πράγματα-θαύματα μάλλον-όπως η προοπτική του ερχομού ενός ανθρώπου στον κόσμο-γιατί μπορεί μια γυναίκα στην πορεία της εγκυμοσύνης να αποβάλει, ή να βρεθεί στο δίλημμα του να τερματίσει την κύηση λόγω ανωμαλιών του εμβρύου-δεν έχουν να κάνουν με τη "φάση" στην οποία βρισκόμαστε-τύπου "δεν είμαι έτοιμη για παιδιά, σπουδάζω, δεν έχω δουλειά ακόμη" γατί αφορούν στο μεγαλείο της ύπαρξής μας και για να πάω ένα βήμα πριν, η πιθανότητα του να συμβούν θα πρέπει να αξιολογείται πάντα, όσο μικρή και αν είναι, αν δεν θέλουμε να μας "τύχουν" στη συγκεκριμένη "φάση" με υπευθυνότητα, καθόσον δεν υπάρχει "ολίγον" έγκυος όταν εμείς οι ίδιοι γινόμαστε στατιστική.

 

Αγαπητή θεματοθέτρια, είμαι σχεδόν 40. Κατάφερα να κάνω 2 παιδιά έχοντας σοβαρό πρόβλημα-όχι υπογονιμότητας. Μπήκα στο χειρουργείο να γεννήσω το δεύτερο έχοντας τύψεις γιατί έλεγα στον εαυτό μου ότι αν μου συμβεί κάτι εξαιτίας του τοκετού τι θα σκεφτεί το παιδί μου για την εγωίστρια μάνα του που ήθελε να του κάνει και αδερφάκι δλδ κ άλλο παιδί; Και όταν σκέφτομαι πώς θα ήταν αν μπορούσα να κάνω και άλλο παιδί, αμέσως λέω πως είναι αμαρτία να ζητάω τόσα, όταν πήγα και γύρισα. Και λέω ευχαριστώ και σταματάω να κάνω τέτοιες (εγωιστικές θα έλεγε κανείς;) σκέψεις, γιατί μια εγκυμοσύνη για μένα ήταν και είναι παράγοντας κινδύνου για τη ζωή μου.και λέω πάντα στον εαυτό μου να είναι ευχαριστημένος με αυτά που έχει και όχι με αυτά που δεν έχει.

 

Επίσης να σου πω ότι ανάμεσα στις δύο εγκυμοσύνες μου είχα και μία παλίνδρομη αμέσως μετά τη γέννηση του πρώτου παιδιού μου. Όπως και σε σένα , έτσι και σε μένα έτυχε από προσπερματικά υγρά. Έχοντας ταλαιπωρηθεί πολύ στην πρώτη, δεν πέταξα από τη χαρά μου όταν το έμαθα. Αποφάσισα με το σύζυγό μου να το κρατήσουμε, γιατί γνώριζα ότι δεν θα είχα πολλές ευκαιρίες.Η φύση όμως αποφάσισε αλλιώς και η καρδούλα αυτή έπαψε να χτυπά-ή δεν χτύπησε ποτέ, οπότε έκανα απόξεση. Το άφησα πίσω μου όμως, όπως και εσύ θα πρέπει να αφήσεις πίσω σου αυτό που συνέβη, ανεξάρτητα από το αν το επέλεξε η φύση ή όχι, γιατί πρέπει να ζήσεις τη ζωή σου-την έχεις όλη μπροστά σου άλλωστε.

 

Και ναι, όταν κάποια στιγμή αποκτήσεις δικά σου παιδιά, εφόσον το επιθυμείς, πιστεύω πως θα καταλάβεις πολλά που δεν αντιλαμβάνεσαι τώρα-τα οποία ούτε εγώ τα καταλάβαινα όταν ήμουν στην ίδια "φάση", ανεξάρτητα από το αν θα πενθήσεις ή όχι κάποια στιγμή για αυτή την εγκυμοσύνη-γιατί μπορεί και να μην σε απασχολήσει στο μέλλον.

 

ΑΝΝΑ24, και γω θα ήθελα να κρατήσω το χέρι της κόρης μου, αν έμπαινε σε αυτή τη διαδικασία, ανεξάρτητα από το πώς βλέπω τα πράγματα αυτή τη στιγμή.

 

Φίλη θεματοθέτρια, σου απάντησα πραγματικά με αγάπη και θέλεις να σου πω κάτι?στην ηλικία σου, πιθανώς να έκανα το ίδιο. όπως λέει και μια γαλλική παροιμία σε μετάφραση "εάν οι νέοι γνώριζαν και εάν οι μεγάλοι μπορούσαν..."

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Να πω και πέντε πράγματα ακόμη, βρε κορίτσι κάποιος έπερεπε να σου τα πει, ή να ψαχτείς λίγο:

Δεν κάνουμε σεξ με κάποιον, άσχετα αν τον γνωρίζουμε καλά ή όχι χωρίς προφυλακτικό αν δεν έχουμε μαζί του και αυτός μαζί μας μονογαμική σχέση και δεν έχουν περάσει έξι μήνες από την τελευταία φορά που κάναμε και οι δύο σεξ χωρίς προφυλακτικό (εννοείται ότι γνωρίζουμε αν είναι χρήστης ναρκωτικών αν κάνει μεταγγίσεις, κλπ). Μετά από αυτό το χρονικό διάστημα κάνουμε εξέταση για HIV και αν όλα είναι οκ, βγάζουμε το προφυλακτικό, αφού κοιταχτούμε και για καμιά ηπατίτιδα.

 

Και δεν είναι μόνο τα παραπάνω, ή μια ανεπιθύμητη εγκυμνοσύνη. Έπιασα δύο περιπτώσεις, όμως πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι για το σεξουαλικό παρελθόν του συντρόφου μας και να αντιμετωπίζουμε το σεξ με υπευθυνότητα και προσοχή. τώρα δεν μπαίνω σε συζήτηση για τις σχέσεις γενικώς, αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Επίσης στο γυναικολόγο πάμε οπωσδήποτε μόλις αρχίσουμε να έχουμε σεξουαλικές σχέσεις και όχι μόνο επειδή είμαστε σε ενδιαφέρουσα. Κάποιοι υποστηρίζουν μετά τα 18 ανεξάρτητα από το αν έχουμε σχέσεις ή όχι.Και ναι, ένας γυναικολόγος είναι ο κατεξοχήν αρμόδιος να ενημερώσει για μεθόδους αντισύλληψης και πιθανότητες εγκυμοσύνης.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίνα μου άρεσε η τροπή που έδωσες στο θέμα.

Έχεις δίκιο, είναι σε όλους μας τόσο πολύ ριζωμένο το μοτίβο σπουδές-οικ. αποκατάσταση-γάμος-έξαλλοι γονείς που πραγματικά έρχεται αυτόματα, δεν μπαίνουμε στη διαδικασία να το δούμε και αλλιώς.

Εντωμεταξύ, έτσι όπως είμαστε σήμερα, είναι εν μέρει και λίγο γελοίο το πράγμα. Έτσι κι αλλιώς, λεφτά δεν υπάρχουν...

 

Νομίζω θέλει μια κοινωνιολογική ανάλυση κάπου εδώ.

Παιδιά υπερπροστατευμένα που με τρομερή απροθυμία αφήνουν το βολικό ρόλο του προστατευόμενου για να γίνουν προστάτες, οι κάποτε επιταγές του lifestyle που ήθελαν τη γυναίκα πρώτα να γίνει Εμπορική Διευθύντρια και μετά να σκεφτεί για παιδί, η εκκλησία που δεν μπορείς να πεις ότι βοηθάει, η μανούλα που φοβάται μην τυλίξουν τον κανακάρη της με εγκυμοσύνη...

Δεν θα ήταν κι άσχημα να απαλλαγούμε από όλα αυτά!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Κατερίνα,

εγώ καταρχάς δεν σοκάρομαι εύκολα :P η συνεισφορά του συγκεκριμένου βίντεο ποια ακριβώς είναι πέρα από το να γεμίσει τύψεις ένα νέο παιδί που έχει πάρει την απόφασή του να κάνει έκτρωση??? ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω... θεωρείς ότι για όλα τα νέα παιδιά η απόφαση είναι τόσο εύκολη ή όλα λένε τι ωραία που έμεινα έγκυος ας κάνω και μία έκτρωση??

αυτό που με ενοχλεί είναι πως δεν σεβόμαστε την απόφαση του άλλου... γι' αυτό και μίλησα για φασισμό.... από πολλά μηνύματα εδώ μέσα δεν κατάλαβα ότι όλοι σεβόμαστε το πως νιώθει η συγκεκριμένη κοπέλα και πρέπει να "αποδείξουμε" ότι κακώς νιώθει έτσι... τα δε ποστ σύνδεσης της έκτρωσης με το να μην μπορεί να ξανακάνει παιδιά κλπ κλπ τα αγνοώ ως άσχετα από άσχετους....

η συγκεκριμένη κοπέλα, έκανε μία επιλογή και ενώ πίστευε (με όσα διάβαζε κακώς στο ιντερνετ) ότι θα επέρχετο και η καταστροφή τελικά δεν ήταν έτσι?? να την λιθοβολήσουμε επειδή το ξεπέρασε??? ή έπρεπε να κλαίγεται εδώ μέσα που πετάγεται την νύχτα με εφιάλτες και να λέμε εμείς "έλα μωρέ, μην κάνεις έτσι"??

θεωρώ πως είμαστε πολύ δήθεν ως μαμάδες σε πολλά και παντελώς ανάξιες να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τις αποφάσεις του άλλου.. ούτε θεωρώ πως η συγκεκριμένη κοπέλα "παρασύρει" την νεολάια ... το πως βιώνει κάποιος μία έκτρωση είναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΟΘΕΣΗ... άλλος το βιώνει καλά άλλος άσχημα... μεγειά του με χαρά του....

επομένως το βίντεο είναι τελείως άκυρο για εμένα γιατί δεν προσφέρει τίποτε άλλο παρά ενοχές και τύψεις σε έναν άνθρωπο που έχει κάνει την επιλογή του....

προσωπικά δεν υπονόησα ποτέ κάτι τέτοιο...ότι θα έπρεπε να ξυπνάει τα βράδυα με εφιάλτες ή ότι δε μπορεί να συνεχίσει τη ζωή της φυσιολογικά κτλ...το ότι όμως το μήνυμα αυτό μπορεί να παρασύρει μια κοπέλα να το δεί ώς κάτι εύκολο ενώ δεν είναι, ναί το πιστεύω...φυσικά κ είναι προσωπική υπόθεση της κάθεμιάς....το βίντεο το οποίο συμφωνώ ότι είναι πολύ σκληρό κ γι'αυτό προειδοποίησα, το μόνο που προσφέρει είναι να δείς ότι αυτό που αφαιρούν είναι μια ζωούλα,ένα σχηματισμένο ανθρωπάκι...κι αυτό γιατί απ'το τίτλο νομίζεις ότι δεν ήξερε τί ακριβώς είναι η έκτρωση...θεώρησα λοιπόν χρήσιμο για όποια κοπέλα σκέφτεται να μπεί σ'αυτή τη διαδικασία κ δεν είναι σίγουρη τί θέλει να κάνει να έχει μια σφαιρική απόψη κ μετά ν'αποφασίσει...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φασιστας ειναι αυτός που διαφωνεί η αυτός που δεν δέχεται τη γνώμη του άλλου? Ας μην χρησιμοποιούμε έτσι βαρύγδουπες εκφράσεις.

Επίσης ειναι γνωστό ότι η έκτρωση μπορει να συνδεθεί με γυναικολογικά προβλήματα. Ή εμείς είμαστε άσχετες ή οι γιατροί.. Μπορει λέμε φυσικά και οχι ότι ειναι αναγκαία συνέπεια.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ως τι το μήνυμα σου σε μια σελίδα όπου όλες εμείς αιμορραγεί η καρδιά μας ,,Η ψυχή μας ....ρισκάρουμε την ζωή μας με τις ορμόνες...Για ενα παιδάκι....το έγραψες για ποιο λογο ....?? Για να νιώσεις. Καλύτερα λέγοντας μας ότι θα το ξαναεκανες....γιατι ειλικρινά αυτο χτύπησε μέσα στα αυτιά μου!!!!!

έισαι τόσο μικρή κι όμως τόσο ανεύθυνη με όλη μου την καλή καρδιά στο λέω....δεν ξέρω εάν οφείλεται στον τρόπο που μεγάλωσες....καθ ως δεν εχω παιδάκι....Αλλά. με μεγάλωσε μια μα να μόνη της και απο την πρωτη στιγμη που ολόκληρωσα την σχέση μου ,.,.πρόσεχα και ριζά ξεκαθαρίσει ότι εάν ...Εάν.,.,έρθει έκτρωση δεν θα κάνω!!!!

Γνωρίζεις άραγε πόσο μεγάλη αμαρτία είναι....??

Γνωρίζεις πόσες πολλές επιπτώσεις μπορούσε και μπορει να έχει.....

Έιμαι μια άγνωστη ...αυτο που θα σε συμβούλευα με όλη μου την καρδιά σαν παιδι μου πες ....πήγαινε εξιμολογησου....και ενημερώσου!!!!Έιμαι κοριτσάκι μου άδικο να πετάς κάποιο παιδάκι γιατι παιδάκι ειναι για μια ευχαρίστηση της στιγμής.....ενω Υπάρχουν παρα πολλές γυναίκες που ζουν έναν Γολγοθά προκειμένου να κάνουν ενα παιδάκι.....

καλές γιορτές με υγειά και εύχομαι να ξεχάσεις τελείως αυτο το συμβάν.....και να μην το εκφράζεις τόσο άνετα!!!

;)Χαμογελα....αισιοδοξια...ονειρα....:wink:
Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα την εμπειρία της μοιράστηκε, και την άποψή της. Κανείς δεν μπορεί να την κρίνει για το αν έκανε καλά ή όχι, όπως κανείς δεν μπορεί να πει αν μια γυναίκα που κάνει 10 εξωσωματικές κάνει καλά. Ο καθένας αποφασίζει για το σώμα του.

 

Το βίντεο με το έμβρυο στα γαντοφορεμένα χέρια ξεπερνά κάθε όριο ευπρέπειας και ζήτησα να αφαιρεθεί ως άχρηστο και ενοχλητικό.

Εννοείται, αντισύλληψη, αντισύλληψη και πάλι αντισύλληψη.

 
Link to comment
Share on other sites

elin μου, ειλικρινα δεν καταλαβα πού κολλαει η ελλειψη σεβασμου στον ανθρωπο και την αξία της ανθρωπινης ζωης, με την επιλογη του καθε ζευγαριου/ της καθε γυναικας σχετικα με τον χρονο που θα τεκνοποιησει (ασχετως εκτρώσεως βεβαιως).

Δηλαδη το οτι μια γυναικα επιλεγει να μην κανει παιδι οσο πχ σπουδαζει ωστε να μην αναγκαζεται να θηλαζει το μωρο με τον μαρσιπο μεσα στο αμφιθεατρο ή επιλεγει να μην κανει παιδι μεχρι να βρει μια δουλεια ωςτε να μην αναγκαςτει να στηριχθει στο "εχει ο Θεός", ειναι δειγμα κρισης ανθρωπισμου;

 

Με καθε επιφυλαξη, μηπως και δεν καταλαβα καλά το ποστ σου (ηταν και λιγο κουτουρού, απ' ολα ειχε μεσα...)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν υπονόησα ποτέ κάτι τέτοιο...ότι θα έπρεπε να ξυπνάει τα βράδυα με εφιάλτες ή ότι δε μπορεί να συνεχίσει τη ζωή της φυσιολογικά κτλ...το ότι όμως το μήνυμα αυτό μπορεί να παρασύρει μια κοπέλα να το δεί ώς κάτι εύκολο ενώ δεν είναι' date=' ναί το πιστεύω...φυσικά κ είναι προσωπική υπόθεση της κάθεμιάς....το βίντεο το οποίο συμφωνώ ότι είναι πολύ σκληρό κ γι'αυτό προειδοποίησα, το μόνο που προσφέρει είναι να δείς ότι αυτό που αφαιρούν είναι μια ζωούλα,ένα σχηματισμένο ανθρωπάκι...κι αυτό γιατί απ'το τίτλο νομίζεις ότι δεν ήξερε τί ακριβώς είναι η έκτρωση...θεώρησα λοιπόν χρήσιμο για όποια κοπέλα σκέφτεται να μπεί σ'αυτή τη διαδικασία κ δεν είναι σίγουρη τί θέλει να κάνει να έχει μια σφαιρική απόψη κ μετά ν'αποφασίσει...[/quote']

 

Κατερινα εγω το βιντεο δεν το ειδα καν...δε θελω και να το δω.Ομως ας μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Για οποια κοπελα σκεφτεται να κανει εκτρωση δεν αποτελει παροχη σφαιρικης αποψης το να της παρουσιασεις ενα σκληρο βιντεο ωστε να την πεισεις οτι εγκληματει.Ποσο μαλλον το να παρουσιαζεις ενα τετοιο βιντεο σε μια κοπελα η οποια εχει ηδη κανει εκτρωση.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με ενοχλεί είναι πως δεν σεβόμαστε την απόφαση του άλλου... γι' αυτό και μίλησα για φασισμό.... από πολλά μηνύματα εδώ μέσα δεν κατάλαβα ότι όλοι σεβόμαστε το πως νιώθει η συγκεκριμένη κοπέλα και πρέπει να "αποδείξουμε" ότι κακώς νιώθει έτσι... τα δε ποστ σύνδεσης της έκτρωσης με το να μην μπορεί να ξανακάνει παιδιά κλπ κλπ τα αγνοώ ως άσχετα από άσχετους....

η συγκεκριμένη κοπέλα, έκανε μία επιλογή και ενώ πίστευε (με όσα διάβαζε κακώς στο ιντερνετ) ότι θα επέρχετο και η καταστροφή τελικά δεν ήταν έτσι?? να την λιθοβολήσουμε επειδή το ξεπέρασε??? ή έπρεπε να κλαίγεται εδώ μέσα που πετάγεται την νύχτα με εφιάλτες και να λέμε εμείς "έλα μωρέ, μην κάνεις έτσι"??

Εκφράζεις πάρα πολύ καλά αυτό που σκέφτομαι διαβάζοντας τα σχόλια εδώ μέσα. Έχω την εντύπωση πως οι περισσότερες θα χαίρονταν να διαβάσουν ένα ποστ που να περιγράφει πόσο άσχημα νιώθει η κοπέλα ή πόσο στραβά πήγαν όλα στη ζωή της ή πόσο μετανιώνει που έκανε έκτρωση. Το αντίθετο τους ενοχλεί.

 

Επίσης παρότι χαίρομαι που όλες θυμόσαστε τους εαυτούς σας και τις φίλες σας να είναι χαλαρές, άνετες και ενημερωμένες σε θέματα σεξουαλικότητας και σεξουαλικής υγείας από την μετεφηβική ηλικία ακόμα, πραγματικά αναρωτιέμαι σε ποια χώρα ζείτε.

 

Μάλλον ερμηνεύεις με λανθασμένο τρόπο αυτά που γράφω, επίτηδες. Ναι η αύξηση των εκτρώσεων είναι ιλιγγιώδης, ναι η Ελλάδα είναι από τις πρώτες χώρες σε αυτές τις επεμβάσεις, ναι οι πολλαπλές αποξέσεις προκαλούν πρόβλημα υπογονιμότητας.

Τις πολλαπλές αποξέσεις τώρα τις πρόσθεσες, και εν πάση περιπτώσει η κοπέλα δεν μίλησε για πολλαπλές αποξέσεις αλλά για μία και μοναδική έκτρωση, την οποία αναγκάστηκε να κάνει όταν βρέθηκε αντιμέτωπη με μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη σε μια ηλικία που, κακά τα ψέμματα, οι περισσότερες γυναίκες δεν επιλέγουν να κάνουν παιδί.

 

Για τα υπόλοιπα, περιμένω να μου παραθέσεις τις σχετικές πηγές. Αλλιώς μπορώ να θεωρήσω πως τα βγάζεις από το μυαλό σου.

 

Όταν υπάρχει όμως κι είναι γνωστή η επιλογή της αντισύλληψης, εκτός από τις παραπάνω περιπτώσεις που υπεισέρχονται κι άλλα κριτήρια, η έκτρωση είναι τουλάχιστον επιπολαιότητα.

Η έκτρωση είναι επιπολαιότητα όταν χρησιμοποιείται ως η μοναδική μέθοδος αντισύλληψης ή συνδιαστικά με άλλες άκυρες μεθόδους όπως το "τράβηγμα". Αν μια κοπέλα σκέφτεται, ας κάνω σεξ χωρίς προστασία και αν μείνω έγκυος δεν έγινε και τίποτα, θα κάνω μια (ακόμα) εκτρωσούλα, τότε ναι, η στάση αυτή είναι ανώριμη και επιπόλαια.

 

Αν η θεματοθέτρια ήταν όντως μια ανώριμη και επιπόλαια νεαρή κοπέλα που δεν την ένοιαζε (ή δεν της έκοβε) να προφυλαχθεί από ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα, τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι ήταν έτοιμη να φέρει σε πέρας μια εγκυμοσύνη και να γίνει μάνα δίπλα σε έναν εξίσου επιπόλαιο πατέρα; Από αυτή την άποψη, η επιλογή της έκτρωσης δεν ήταν καθόλου επιπόλαια. Αντιθέτως θα έλεγα ότι ήταν και πολύ συνειδητοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωνές για τις αμαρτίες απλα με ξεπερνάνε.

Ποιος δίνει δεκάρα;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο δεν το είδα καν θα παρακαλούσα όλες τις μανούλες να μην βάζουν τέτοιους είδους βίντεο για ΄΄αφύπνιση΄΄ και ΄΄συνείδηση΄΄. Δρυάδα σ ευχαριστώ που απευθύνθηκες στην διαχείρηση. Σε όλα υπάρχουν όρια. Ο αναμάρτηρος ας ρίξει πρώτος τον λίθο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...