Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπαρxει λόγος ανησυχίας;


Recommended Posts

Γεια σας!Καταρχήν τα συγχαρητήρια μου για τη σελίδα σας.Σας διαβάζω ανελλιπώς από όταν έμεινα έγκυος και έχω βοηθηθεί πολύ ιδιαίτερα στο θέμα του θηλασμού.Ή δική μου ιστορία έχει ως εξής: Γεννησα τη μικρή μου στις 18/9/2015 στις 38 εβδομάδες και 2 ημέρες με έκτακτη καισαρική λόγω καθυστερημένης ενδομήτριας ανάπτυξης.Χρησιμοποιηθηκε ραχιαία αναισθησία.Γεννήθηκε 2390 και γι αυτό μπήκε στα προωρα β για παρακολούθηση του βάρους όπου και έπινε ξένο γάλα.ευτυχώς γεννησα στο Έλενα που υποστηρίζει το θηλασμό και πηγαινα 6 φορες την ημέρα για μισή ώρα και θηλαζα.Αυτό από το η δεύτερη μέρα που μπορούσα να σηκωθω. Φάνηκε ότι ή μικρή μου έπιασε θηλή αλλά ήταν ακόμα πολύ αδύναμη.Φυγαμε από το μαιευτήριο 2300 και με την οδηγία να την ξυπναω στο δίωρο λογω μικρού βάρους.Από γάλα εγώ τίποτα.Σπίτι συνέχισαν δυστυχώς και έδινα ξένο βάζοντας την και στο στήθος 2-3 φορές μόνο.Πρώτο παιδί και ανιδεη βλέπετε.έκλαιγε και έλεγα δεν χορταινει το παιδί ή δεν έχω γάλα όπως μου έλεγαν...Έρχεται παιδίατρος 3 μέρες μετά και μ απογοητεύει. Με έβαλε να τη θηλασω 10 λεπτά ενώ την είχαμε ζυγίσει πριν και την ζύγισε και μετά. Ή διάφορα 10 γραμμάρια οπότε δεν είχα γάλα είπε και να δίνω ξένο.Δεν ξέρω γιατί αλλά ή πρακτική της δε μου φάνηκε καθόλου λογική και πεισμωσα.Άρχισα να δίνω περισσότερο στήθος και δοκιμασία και θηλαστρο που βέβαια μ απογοήτευσε.Μέχρι που βρήκα άλλη παιδίατρο πολύ φιλική στο θηλασμό και ξεκίνησα.. είχαν περάσει 20 χαμένες μέρες μα πεισμωσα.Άρχισα να τη βάζω συνέχεια στο στήθος όλη μερα μειώνοντας σταδιακά το συμπλήρωμα και παίρνοντας παράλληλα μάγια μπύρας και τριγωνελλα.Παρακολουθούσα πάνες και βάρος και προχωρούσαν.Μαραθώνιοι συνέχεια κούραση φοβερή μα έβλεπα αποτέλεσμα και είχα εμψύχωση από την παιδίατρο.Τώρα πια έχει κοπεί τελείως το συμπλήρωμα και συνεχίζουμε.Απλά τις τελευταιες δέκα μέρες παίρνει ελάχιστο βάρος και ήθελα τη γνώμη σας μέχρι να δω την παιδίατρο σε δύο βδομάδες διότι απουσιάζει. Αγλαια η συμβουλή σου θα ήταν πολύτιμη.

Βάρος γέννησης 18/9/15 2390

Βάρος εξόδου 22/9/15 2300

25/9 2300

9/10 2910

16/10 3205

23/10/3450

30/10 3660

5/11 3865

13/11 4040

20/11 4240

27/11 4410

4 /12 4540

10/12(αυριο πρέπει να τη ζυγισω) 4650.

 

Όλο αυτό το διάστημα ξεκίνησε με συνολικό συμπλήρωμα ξένο 300 μλ κοβωντας σταδιακα και από 17/11 κόπηκε τελείως.

Βρέχει 7-9 πάνες και κενώσεις έχει από την αρχή κάθε 3-4 μέρες μουστάρδι με σπόρους και μαλακές.τη μέρα που έχει κενώσεις έχει δύο,τρεις.

Γενικά είναι ευδιαθετο παιδί.Το βράδυ κοιμάται 3-4 ώρες ,θηλάζουμε πάντα και τη μέρα συνήθως δε κοιμάται πέρα από κάποια 20 λεπτά.Τις τελευταίες μέρες κάνει τους ίδιους θηλασμους(8-10) αλλά μικρότερης διάρκειας.Μπορεί να κάτσει δέκα λεπτά στον ένα μαστό να Ρον αφήσει και σε δέκα λεπτά να ξανά ζητήσει.Δινψ πάντα και τους δύο μαστούς. Γενικά ζητάει πιο συχνά και από λίγο και έχω την αίσθηση ότι το στήθος μου είναι πολύ μαλακό και δεν το πιάνει καλά όπως πριν. Δεν γκρινιάζει. Απλά βλέπω μείωση βάρους και αναρωτιέμαι.Είναι οκ;Παλεψά πολύ και θέλω να συνεχίσω. Ή παιδίατρος είναι ευχαριστημένη γενικά και έχουμε ανέβει και στις καμπύλες.Αυτά!!! Οποία συμβουλή δεκτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κ να χαιρεσαι το μωρακι σου.κυριως σε απασχολει το βαρος απο τοτε που εκοψες το συμπληρωμα,ετσι;τοντελευταιο μηνα(4/11-5/12)το μωρο πηρε 675γρ αν υπολογιζω σωστα,που ειναι οκ.καποια βδομαδα μπορει να παρει λιγοτερο αλλα την αλλη περισσοτερο.μπορεις να αραιωσεις λιγο τις ζυγισεις.μην σε αγχωνουν.μπορει το στηθος να ειναι πιο μαλακο λογω εδραιωσης.θα μπορουσες να δινεις κ ενα στηθος/γευμα.μπραβο σου που τα καταφερες!ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι σου είναι super. 510 gr σε ένα μήνα δεν είναι κακό βάρος για τον τρίτο μήνα που διανύει το μωράκι σου. Πλέον δεν θα σου παίρνει 1-1.5 κιλό που έπαιρνε τους προηγούμενους μήνες γι' αυτό σου λέω ότι το βάρος είναι καλό. Το στήθος είναι μαλακό και αυτό είναι καλό γιατί πλεον το γάλα έχει εδραιωθεί που σημαίνει όσο πίνει παράγεις.

Το ότι κάθεται λίγο στο στήθος και όχι την μισή-μια ώρα που καθόταν τους προηγούμενες μήνες είναι λογικό, έχει μεγαλύτερη δύναμη στο στόμα και ο θηλασμός όσο μεγαλώνει θα γίνεται όλο και πιο αποτελεσματικός.

Συμφωνώ με την κοπέλα ότι δεν χρειάζεται να ζυγίζει το παιδάκι σου κάθε εβδομάδα, μόνο να σε αγχώσει μπορεί, γιατί μπορεί τις 2 εβδομάδες να σου πάρει πχ 100 γραμμ. και τις επόμενες 2 εβδομάδες να σου πάρει 500 οπότε το άγχος θα είναι τζάμπα. Άσε να το ζυγίζει ο γιατρός σου 1 φορά το μήνα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μετράς ημερίσιες πάνες που έπισης το μωράκι σου είναι άψογο.

 

Μπράβο σου, συνέχισε έτσι...

 

Το αγχος για το έχω-δεν έχω γάλα να ξέρεις ότι συνεχίζεται και μετά το χρόνο:oops:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.Ξέρω πως δε θα παίρνει όσο πριν αλλά νόμιζα ότι αυτό γίνεται μετά τον τριτο μήνα.Τα 100 γρ την τελευταία βδομάδα δεν είναι λίγα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν συγχαρητήρια για την προσπάθεια!

 

Εγώ είχα πάρει μαία και μου είχε πει μετά το πρώτο 20ημερο να της δίνω ένα μαστό κάθε φορά. Και η παιδίατρος αργότερα το ίδιο μου πρότεινε. Ο λόγος είναι ότι τα πρώτα 5-10 λεπτά το μητρικό γάλα δεν έχει πολύ λίπος, αλλά όσο περνάει η ώρα, το γάλα μας έχει όλο και περισσότερο λίπος. Αν θηλάζεις 10 λεπτά από κάθε στήθος, το παιδί θα πιει πολύ γάλα, αλλά όχι λίπος και το αποτέλεσμα θα είναι να μην παίρνει βάρος.

 

Εμένα μου θήλαζε από την αρχή που γεννήθηκε μισή ώρα τη φορά και αυτό συνεχίζεται ακόμα (10 μηνών). Κι εγώ είχα διαβάσει ότι υποτίθεται θα μειωθεί ο χρόνος, αλλά όχι.

 

Κοίταξα τις καμπύλες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για το βάρος και είδα ότι ενώ είχατε ανέβει καμπύλη, τώρα έχετε ξαναπέσει. Οπότε γνώμη μου είναι να μην περιμένεις 2 εβδομάδες, γιατί το μωρό σου είναι πολύ μικρό για να ρισκάρεις να μην ταΐζεται καλά. Βρες μια ιδιώτη μαία ή έναν σύμβουλο θηλασμού ή κάποια μαμά με εμπειρία να σε δει και να σου πει τη γνώμη της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.Ξέρω πως δε θα παίρνει όσο πριν αλλά νόμιζα ότι αυτό γίνεται μετά τον τριτο μήνα.Τα 100 γρ την τελευταία βδομάδα δεν είναι λίγα;

 

Η ζυγίσεις που γίνονται μια φορά την εβδομάδα μην τις εμπιστεύεσαι. Τι εννοώ...

Μπορεί στην προηγούμενη ζύγσή σας (πριν 2 εβδομάδες δηλαδή) το μωράκι σου να μην είχε ουρήσει, να μην είχε κάνει κακά του και στην ζύγιση να βγήκε 50-60 γρ. παραπάνω. Αυτό σημαίνει ότι την επόμενη εβδομάδα που εσένα σου φαίνεται ότι πήρε 100 γρ. στην πραγματικότητα να πήρε 160. Έχει μεγάλη σημασία αν οι ζυγίζεις γίνονται ίδιες ώρες, πόση ώρα πριν έχει φάει και άλλα πολλά. Ενώ άμα ζυγίζεις το παιδάκι σου 1 φορά το μήνα τα 50 γρ. πάνω - κάτω δεν έχουν πολλή μεγάλη σημασία, ενώ τα 50 γρ. πάνω-κάτω την εβδομάδα μπορεί να σου δημιουργήσουν άγχος χωρίς λόγο;)

 

Με την μπέμπα μου είχε τύχει μέσα σε 1 εβδομάδα να δείχνει ότι πήρε 50 γρ. και την επόμενη εβδομάδα 350γρ αυτό δεν σημαίνει ότι την πρώτη εβδομάδα έκανε απεργία πείνας και την δεύτερη ότι με άρμεξε για τα κάλα. Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που επηρρεάζουν την ζύγιση ενος μωρού.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για την προσπάθεια!

 

Εγώ είχα πάρει μαία και μου είχε πει μετά το πρώτο 20ημερο να της δίνω ένα μαστό κάθε φορά. Και η παιδίατρος αργότερα το ίδιο μου πρότεινε. Ο λόγος είναι ότι τα πρώτα 5-10 λεπτά το μητρικό γάλα δεν έχει πολύ λίπος, αλλά όσο περνάει η ώρα, το γάλα μας έχει όλο και περισσότερο λίπος. Αν θηλάζεις 10 λεπτά από κάθε στήθος, το παιδί θα πιει πολύ γάλα, αλλά όχι λίπος και το αποτέλεσμα θα είναι να μην παίρνει βάρος.

 

Εμένα μου θήλαζε από την αρχή που γεννήθηκε μισή ώρα τη φορά και αυτό συνεχίζεται ακόμα (10 μηνών). Κι εγώ είχα διαβάσει ότι υποτίθεται θα μειωθεί ο χρόνος, αλλά όχι.

 

Κοίταξα τις καμπύλες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για το βάρος και είδα ότι ενώ είχατε ανέβει καμπύλη, τώρα έχετε ξαναπέσει. Οπότε γνώμη μου είναι να μην περιμένεις 2 εβδομάδες, γιατί το μωρό σου είναι πολύ μικρό για να ρισκάρεις να μην ταΐζεται καλά. Βρες μια ιδιώτη μαία ή έναν σύμβουλο θηλασμού ή κάποια μαμά με εμπειρία να σε δει και να σου πει τη γνώμη της.

 

Διαφωνώ, είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα για να πούμε ότι έπεσε καμπύλη και ότι πρέπει να δει σύμβουλο θηλασμού.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα για να πούμε ότι έπεσε καμπύλη και ότι πρέπει να δει σύμβουλο θηλασμού.

 

Κοίταξα κι εγώ πίσω στο βιβλιάριο τις καμπύλες και είδα ότι στους 2 μηνες είχαμε ανέβει στο 25% και στους 3 που είναι σε μια βδομάδα ακόμα και τίποτα να μην πάρουμε μένουμε στην ίδια.αν δε πάρουμε πολύ ανεβαίνουν κι άλλο.Μήπως δεν κοιταω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα κι εγώ πίσω στο βιβλιάριο τις καμπύλες και είδα ότι στους 2 μηνες είχαμε ανέβει στο 25% και στους 3 που είναι σε μια βδομάδα ακόμα και τίποτα να μην πάρουμε μένουμε στην ίδια.αν δε πάρουμε πολύ ανεβαίνουν κι άλλο.Μήπως δεν κοιταω καλά;

 

Εγώ (όπως σου είχα γράψει και στο προηγούμενο μήνυμά μου) κοιτάω τις καμπύλες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, που φτιάχτηκαν με βάση βρέφη που θήλαζαν αποκλειστικά, σε αντίθεση με τις καμπύλες των βιβλιαρίων μας, που έχουν βασιστεί σε μωρά από τη χώρα μας, τα οποία στην πλειοψηφία τους δε θήλαζαν.

 

Και κοιτάω αυτές τις καμπύλες γιατί έχω διαβάσει σε πολλά βιβλία ότι η ανάπτυξη των βρεφών που θηλάζουν και αυτών που δε θηλάζουν είναι διαφορετική.

 

Μπορείς να δεις:

κάποιες πληροφορίες εδώ

κι εδώ είναι οι καμπύλες που κοιτάω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ (όπως σου είχα γράψει και στο προηγούμενο μήνυμά μου) κοιτάω τις καμπύλες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, που φτιάχτηκαν με βάση βρέφη που θήλαζαν αποκλειστικά, σε αντίθεση με τις καμπύλες των βιβλιαρίων μας, που έχουν βασιστεί σε μωρά από τη χώρα μας, τα οποία στην πλειοψηφία τους δε θήλαζαν.

 

Και κοιτάω αυτές τις καμπύλες γιατί έχω διαβάσει σε πολλά βιβλία ότι η ανάπτυξη των βρεφών που θηλάζουν και αυτών που δε θηλάζουν είναι διαφορετική.

 

Μπορείς να δεις:

κάποιες πληροφορίες εδώ

κι εδώ είναι οι καμπύλες που κοιτάω

 

Καλημέρα. Είδα τις καμπύλες που παραθέτεις κι ευχαριστώ πολύ! Μα πάλι βλέπω πως στους δύο μήνες Ανεβήκαμε και στους τρεις αν μείνουμε ως έχει μενουμε στην ίδια αν πάρουμε ίσως και να ανεβουμε πάλι.Τι δε βλέπω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είδα τις καμπύλες που παραθέτεις κι ευχαριστώ πολύ! Μα πάλι βλέπω πως στους δύο μήνες Ανεβήκαμε και στους τρεις αν μείνουμε ως έχει μενουμε στην ίδια αν πάρουμε ίσως και να ανεβουμε πάλι.Τι δε βλέπω σωστά;

 

Κατά σύμπτωση, και η δικιά μου μπέμπα στους 2 μήνες ήταν 4400 γραμμάρια και τη βλέπω ανάμεσα στην 3η και 4η καμπύλη (δηλαδή ανάμεσα στο 10% και το 25%). Όταν έκλεισε 3 μηνών ήταν 5120 και απ' ότι βλέπω δεν είχε πέσει ούτε είχε ανέβει καμπύλη. Ακολουθούσε επομένως την αναμενόμενη πορεία. Τώρα αν ζύγιζε 4700 στους 3 μήνες, απ' ότι βλέπω, θα ήταν στη 2η καμπύλη, δηλαδή στο 5%...

 

Ίσως το λάθος που κάνεις είναι να νομίζεις ότι κάθε γραμμή αντιστοιχεί σε 100 γραμμάρια, ενώ στην πραγματικότητα αντιστοιχεί σε 200.

 

Γι' αυτό σου πρότεινα να κοιτάξεις άμεσα να πάρεις βοήθεια για το θηλασμό, γιατί αν πέσετε κι άλλο στις καμπύλες, θα οδηγηθείς ξανά στη λύση του μπιμπερό. Και δυστυχώς, θα πρέπει να ξαναδώσεις μπιμπερό αν βλέπεις ότι το μωρό συνεχίζει να μη θηλάζει σωστά. Η υγεία του μωρού είναι πάνω απ' όλα.

 

Αν θες γράψε με περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το τι κάνεις όταν θηλάζεις και μπορεί εγώ ή κάποια άλλη συμφορουμίτισσα να σου δώσει χρήσιμη βοήθεια. Εγώ μέχρι τώρα σου είπα ότι στη θέση σου δε θα έδινα και τους δύο μαστούς σε κάθε θηλασμό και σου εξήγησα το λόγο.

 

Δες κι εδώ κάποιες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Κατά σύμπτωση, και η δικιά μου μπέμπα στους 2 μήνες ήταν 4400 γραμμάρια και τη βλέπω ανάμεσα στην 3η και 4η καμπύλη (δηλαδή ανάμεσα στο 10% και το 25%). Όταν έκλεισε 3 μηνών ήταν 5120 και απ' ότι βλέπω δεν είχε πέσει ούτε είχε ανέβει καμπύλη. Ακολουθούσε επομένως την αναμενόμενη πορεία. Τώρα αν ζύγιζε 4700 στους 3 μήνες, απ' ότι βλέπω, θα ήταν στη 2η καμπύλη, δηλαδή στο 5%...

 

Ίσως το λάθος που κάνεις είναι να νομίζεις ότι κάθε γραμμή αντιστοιχεί σε 100 γραμμάρια, ενώ στην πραγματικότητα αντιστοιχεί σε 200.

 

Γι' αυτό σου πρότεινα να κοιτάξεις άμεσα να πάρεις βοήθεια για το θηλασμό, γιατί αν πέσετε κι άλλο στις καμπύλες, θα οδηγηθείς ξανά στη λύση του μπιμπερό. Και δυστυχώς, θα πρέπει να ξαναδώσεις μπιμπερό αν βλέπεις ότι το μωρό συνεχίζει να μη θηλάζει σωστά. Η υγεία του μωρού είναι πάνω απ' όλα.

 

Αν θες γράψε με περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το τι κάνεις όταν θηλάζεις και μπορεί εγώ ή κάποια άλλη συμφορουμίτισσα να σου δώσει χρήσιμη βοήθεια. Εγώ μέχρι τώρα σου είπα ότι στη θέση σου δε θα έδινα και τους δύο μαστούς σε κάθε θηλασμό και σου εξήγησα το λόγο.

 

Δες κι εδώ κάποιες πληροφορίες

 

Ή μικρή μου όταν γεννήθηκε ήταν στην καμπύλη του 2. 2 μηνών ήταν 4200 οπότε πήγε στην καμπύλη του 10 και τώρα για να μείνει στην ίδια θα πρέπει να είναι 5 κιλά ως την Παρασκευή που κλείνει τον τριτο.Δεν αποξλειςται. Αν όχι όντως θα πέσουμε μια.πάλι όμως θα μάστε σε μεγαλύτερη από της γέννησης.έτσι δεν είναι;ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια και θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες περί θηλασμου. Οποία βοήθεια ή συμβουλή δεκτή.Ευχαριστώ και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ή μικρή μου όταν γεννήθηκε ήταν στην καμπύλη του 2. 2 μηνών ήταν 4200 οπότε πήγε στην καμπύλη του 10 και τώρα για να μείνει στην ίδια θα πρέπει να είναι 5 κιλά ως την Παρασκευή που κλείνει τον τριτο.Δεν αποξλειςται. Αν όχι όντως θα πέσουμε μια.πάλι όμως θα μάστε σε μεγαλύτερη από της γέννησης.έτσι δεν είναι;ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια και θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες περί θηλασμου. Οποία βοήθεια ή συμβουλή δεκτή.Ευχαριστώ και παλι

 

Υπάρχουν μωρά που απλα ειναι και εκτός καμπυλων είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω κι ειναι υγιή. Η ανάπτυξη ενός μωρού δεν μετριέται σε κάποιες περιπτώσεις απο μια στατιστική ανάλυση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...