Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ


nellaki92

Recommended Posts


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

Εγω πάντως εχω δει αρκετά περιστατικά που λένε

"Εγω σπούδασα Βιολόγος γιατί να πάω πωλήτρια;"

Θα μου πείτε καλά κάνει, έκανε σπουδές διάβασε έδωσε χρήματα κτλ...

Όμως ποσό κακό ειναι να δουλέψεις σαν πωλήτρια ενώ είσαι "μεγάλο μυαλό";

Φυσικά και καμμία δουλειά δεν ειναι ντροπή και μακάρι ο καθένας μας να έκανε αυτό που ήθελε και όλες οι θέσεις να ήταν καλυμμένες με άτομα που χαίρονται και τους αρέσει η δουλειά τους!

Χαρούμενη υπάλληλος στην τράπεζα

Χαρούμενη σερβιτόρα που σου φτιάχνει την διάθεση

Χαρούμενη επιστήμονας που θα βρει τα κατάλληλα νέα στην ανθρωπότητα

Χαρούμενη καθαρίστρια που θα κρατάει καθαρούς δρόμους και δημόσια κτήρια...

Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που κάνουν οποία δουλειά βρουν μέχρι να καταφέρουν να κάνουν αυτό που αγαπάνε...

Γιατί ειναι άσχημο να κάθεσαι...

Να μην προχωράει η ζωή σου και να είσαι δυστυχισμένος και εξαρτημένος απο άλλους!

Πλέον αυτα που κάνουν δουλειές ειναι τα καφέ,τα φαγάδικα, τα μαγαζιά με ρούχα, τα ηλεκτρόνικα μαγαζιά, τα προϊόντα μόδας και ομορφιάς, τα κέντρα αισθητικής κτλ ....

Απο αυτό εγω καταλαβαίνω πως δεν πηγαίνουμε προς τον σωστό δρόμο!

4 φίλες μου σπουδαγμένες και πολύ έξυπνες έχουν πάει εξωτερικό και οι ποιο πολλοί αυτό σκέφτονται......

Επίσης είσαι όμορφη νέα και γλυκιά; Έχεις εύκολα δουλειά κατα 60-70% ...

Είσαι μεγάλη και οχι τόσο εντυπωσιακή; Δεν μας κανεις!

Δεν έχεις γνωστό με μαγαζί η επιχείρηση; Δεν θα βρεις πουθενά...

:-/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ως προς το τι να προτείνω;

Αν το κράτος μας μηδενίζει έτσι και το μονο μέλημα μας ειναι ποσά τέλη θα πληρώσουμε, αν είπε ψέματα προ εκλογικά ο πρωθυπουργός, αν θα κόψουν συντάξεις, αν θα χιονίσει φέτος τον χειμώνα.... Κανεις δεν ασχολείται με τον πραγματικό στόχο...

Με αυτό που χρειάζεται η χώρα μας!

Χρειάζεται να σηκώσει το κεφαλή ψηλά να έχει δουλειές... Οι αγρότες να καλλιεργήσουν!

Να ειναι δυνατόν να πας μάρκετ και να έχει κρέας απο Ολλανδία και Γαλλία;;;;

Εμείς δεν έχουμε μοσχάρια;;;

Δεν έχουμε κιμά;

Απαράδεκτο!

Πως μετά ο αγρότης να συνεχίσει;

Ή στην υγεία...

Πας για επέμβαση και δεν έχουν ράμματα...

Πως να αισθάνεται όμορφα ο γιατρός;

Όλοι παραπονιούνται για το τι έκοψαν στον καθένα...

Όλοι μαλώνουν μεταξύ τους!

Βρε ετσι μας κατάντησαν;

Ετσι ειναι οι Έλληνες;

Υπόδειγμα οικογενειών οι γιαγιάδες μας...

Τωρα ακούς για χωρισμούς, ποτά, απιστίες, χαρτοπαίκτες, ναρκωτικά...

Ποιος θα βοηθήσει αυτα τα παιδιά;

Στα φανάρια που ειναι μαστουρωμενα και τα λυπάται η ψυχή μου; Που ειναι το κράτος να βοηθήσει;

Ειναι στην Βουλή και μαλώνουν για το ποιος θα πάρει περισσότερα!!!!! Για το ποιος ειναι ο καλύτερος!

Εγω θέλω να δω πράξεις!!!!!

Πως ένας δήμαρχος φτιάχνεις δρόμους πεζοδρόμια φανάρια πλατιές; Ε τέτοιες πράξεις ανθρωπιάς....

Να σταματήσουμε να πηγαίνουμε στον πάτο...

Να ανέβουμε ψηλά γιατί αυτό μας αξίζει!

Ελπίζω να μην ειναι πολύ άσχετα!

Ειναι έκρηξη θυμού!

Γιατί φοβάμαι να βγω απο το σπίτι μου με το μωρό μου μόνη μου!

....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Γράφω σε αυτό το θέμα, γιατί είχα μια σχετική συζήτηση με συγγενή ηλικίας 33 ετών. Έχει σπουδάσει κι ολοκληρώνει όπου να ναι και το μεταπτυχιακό της. Αυτή την περίοδο εργάζεται σε δουλειά άσχετη με το αντικείμενό της αλλά αναζητεί εργασία πάνω στις σπουδές της. Το θέμα είναι πως έχει στείλει πολλά βιογραφικά κι έχει πάει σε κάποιες συνεντεύξεις χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα ή της προσφέρθηκε part-time δουλειά που δεν τη συνέφερε να κάνει αλλά ούτε και μπορούσε να συνδυάσει με την τωρινή της. Της πρότεινα να φτιάξει προφίλ στο LinkedIn καθώς θεωρώ ότι βοηθάει πολύ, εμένα τουλάχιστον ναι. Μια απορία της είναι αν είναι αποδεκτό να στείλει ξανά μετά από ένα χρόνο π.χ. βιογραφικό στην ίδια επιχείρηση αν δεν έχει κληθεί σε συνέντευξη. Θεωρώ πως δεν είναι κακό αν έχει να προσθέσει κάτι επιπλέον καθώς έτσι δηλώνει και την επιθυμία της να εργαστεί στο συγκεκριμένο περιβάλλον. Εσείς τι λέτε; Ή μήπως κάτι τέτοιο εκλαμβάνεται ως απελπισία με το σκεπτικό ότι οι μεγάλες αλλά και μικρότερες εταιρείες κρατάνε τα βιογραφικά για πιθανές μελλοντικές θέσεις που θα προκύψουν και ειδοποιούν τα άτομα που τους ενδιαφέρουν και δεν βλέπουν με καλό μάτι έναν υποψήφιο που ξαναστέλνει βιογραφικό; Εργάζεται κανείς / καμία από σας στο τμήμα ανθρώπινου δυναμικού κάποιας εταιρείας να μας πει μια πιο έγκυρη άποψη;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, love kids είπε:

Γράφω σε αυτό το θέμα, γιατί είχα μια σχετική συζήτηση με συγγενή ηλικίας 33 ετών. Έχει σπουδάσει κι ολοκληρώνει όπου να ναι και το μεταπτυχιακό της. Αυτή την περίοδο εργάζεται σε δουλειά άσχετη με το αντικείμενό της αλλά αναζητεί εργασία πάνω στις σπουδές της. Το θέμα είναι πως έχει στείλει πολλά βιογραφικά κι έχει πάει σε κάποιες συνεντεύξεις χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα ή της προσφέρθηκε part-time δουλειά που δεν τη συνέφερε να κάνει αλλά ούτε και μπορούσε να συνδυάσει με την τωρινή της. Της πρότεινα να φτιάξει προφίλ στο LinkedIn καθώς θεωρώ ότι βοηθάει πολύ, εμένα τουλάχιστον ναι. Μια απορία της είναι αν είναι αποδεκτό να στείλει ξανά μετά από ένα χρόνο π.χ. βιογραφικό στην ίδια επιχείρηση αν δεν έχει κληθεί σε συνέντευξη. Θεωρώ πως δεν είναι κακό αν έχει να προσθέσει κάτι επιπλέον καθώς έτσι δηλώνει και την επιθυμία της να εργαστεί στο συγκεκριμένο περιβάλλον. Εσείς τι λέτε; Ή μήπως κάτι τέτοιο εκλαμβάνεται ως απελπισία με το σκεπτικό ότι οι μεγάλες αλλά και μικρότερες εταιρείες κρατάνε τα βιογραφικά για πιθανές μελλοντικές θέσεις που θα προκύψουν και ειδοποιούν τα άτομα που τους ενδιαφέρουν και δεν βλέπουν με καλό μάτι έναν υποψήφιο που ξαναστέλνει βιογραφικό; Εργάζεται κανείς / καμία από σας στο τμήμα ανθρώπινου δυναμικού κάποιας εταιρείας να μας πει μια πιο έγκυρη άποψη;

 

Εννοείται ότι θα στείλει και θα ξαναστείλει. Δεν εργάζομαι σε τμήμα ανθρώπινου δυναμικού αλλά τα τελευταία χρόνια έχω κάνει άπειρες συνεντεύξεις και ξέρω ότι έχω δει και πολλά βιογραφικά που έχουν έρθει και ξανάρθει. Προφανώς και κανείς δεν κοιτά ξανά τίποτα, ειδικά αν μιλάμε για entry level δουλειές, ίσως να κρατήσει κανείς κάποιους ξεχωριστούς υποψήφιους που δεν προχώρησαν λόγω συγκυριών (πχ 2-3 εξαιρετικού υποψήφιοι αλλά μόνο μία θέση).

Το Linkedin το θεωρώ απαραίτητο, όπως και το να κάνει προσωπικές επαφές με recruiters τόσο μέσω linkedin, όσο και μέσω όποιων κοινών γνωστών μπορεί να έχει. 

Αν μπορείς να μοιραστείς ποιος είναι ο κλάδος; Αν έχει άσχετη εμπειρία και ξεκινά από το 0, δυστυχώς ίσως δεν έχει την πολυτέλεια να απορρίπτει part-time θέσεις, αν αυτές θα τις δώσουν την πρώτη της εμπειρία στο χώρο που θέλει να εργαστεί.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, love kids said:

Γράφω σε αυτό το θέμα, γιατί είχα μια σχετική συζήτηση με συγγενή ηλικίας 33 ετών. Έχει σπουδάσει κι ολοκληρώνει όπου να ναι και το μεταπτυχιακό της. Αυτή την περίοδο εργάζεται σε δουλειά άσχετη με το αντικείμενό της αλλά αναζητεί εργασία πάνω στις σπουδές της. Το θέμα είναι πως έχει στείλει πολλά βιογραφικά κι έχει πάει σε κάποιες συνεντεύξεις χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα ή της προσφέρθηκε part-time δουλειά που δεν τη συνέφερε να κάνει αλλά ούτε και μπορούσε να συνδυάσει με την τωρινή της. Της πρότεινα να φτιάξει προφίλ στο LinkedIn καθώς θεωρώ ότι βοηθάει πολύ, εμένα τουλάχιστον ναι. Μια απορία της είναι αν είναι αποδεκτό να στείλει ξανά μετά από ένα χρόνο π.χ. βιογραφικό στην ίδια επιχείρηση αν δεν έχει κληθεί σε συνέντευξη. Θεωρώ πως δεν είναι κακό αν έχει να προσθέσει κάτι επιπλέον καθώς έτσι δηλώνει και την επιθυμία της να εργαστεί στο συγκεκριμένο περιβάλλον. Εσείς τι λέτε; Ή μήπως κάτι τέτοιο εκλαμβάνεται ως απελπισία με το σκεπτικό ότι οι μεγάλες αλλά και μικρότερες εταιρείες κρατάνε τα βιογραφικά για πιθανές μελλοντικές θέσεις που θα προκύψουν και ειδοποιούν τα άτομα που τους ενδιαφέρουν και δεν βλέπουν με καλό μάτι έναν υποψήφιο που ξαναστέλνει βιογραφικό; Εργάζεται κανείς / καμία από σας στο τμήμα ανθρώπινου δυναμικού κάποιας εταιρείας να μας πει μια πιο έγκυρη άποψη;

 

Σε μεγάλες εταιρείες δεν πολυασχολούνται με παλιά βιογραφικά και δεν τους ενδιαφέρει αν έχει ξαναστείλει, εκτός αν υπάρχει πολιτική που ρητά δεν το επιτρέπει να ξαναστείλεις πριν περάσει ένα Χ διάστημα (αλλά αυτό είναι συνηθως ξεκάθαρο στη διαδικασια και θα το ήξερε). Μετά από ένα χρόνο ειναι απολύτως θεμιτό να ξαναστείλει, ειδικά αν έχει καταφέρει στο ενδιάμεσο να προσθέσει κάτι. Αλλά κι αν δεν έχει προσθέσει τίποτα, ενδεχομένως να βρει την ομαδα σε πιο απελπιστική θεση απο περσι, οπότε να προχωρησει περισσοτερο....

Link to comment
Share on other sites

Αυτής της γνώμης είμαι κι εγώ αν και με έβαλαν σε σκέψη οι προβληματισμοί της κι είπα να ρωτήσω. Είναι χημικός με κάποια προϋπηρεσία σε σχετικές μικρές εταιρείες και δούλεψε και κάποιο διάστημα σε ιδιωτικό σχολείο καλύπτοντας θέση που έμεινε κενή λόγω εγκυμοσύνης. Οπότε στέλνει σε εταιρείες κυρίως αλλά και σε σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , love kids είπε:

Αυτής της γνώμης είμαι κι εγώ αν και με έβαλαν σε σκέψη οι προβληματισμοί της κι είπα να ρωτήσω. Είναι χημικός με κάποια προϋπηρεσία σε σχετικές μικρές εταιρείες και δούλεψε και κάποιο διάστημα σε ιδιωτικό σχολείο καλύπτοντας θέση που έμεινε κενή λόγω εγκυμοσύνης. Οπότε στέλνει σε εταιρείες κυρίως αλλά και σε σχολεία. 

 

Aπό όσο ξέρω από 2-3 γνωστούς στον κλάδο, δεν είναι και πολύ καλές οι προοπτικές γενικά, οπότε δε θα απέρριπτα καμία δουλειά στη θέση της. Εκτός αν σκέφτεται αλλαγή καριέρας έτσι κι αλλιώς (να πω την αλήθεια κανείς από τπυς γνωστούς μου δεν άσκησε τελικά το επάγγελμα, απλά τους έμεινε το χαρτί).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Aπό όσο ξέρω από 2-3 γνωστούς στον κλάδο, δεν είναι και πολύ καλές οι προοπτικές γενικά, οπότε δε θα απέρριπτα καμία δουλειά στη θέση της. Εκτός αν σκέφτεται αλλαγή καριέρας έτσι κι αλλιώς (να πω την αλήθεια κανείς από τπυς γνωστούς μου δεν άσκησε τελικά το επάγγελμα, απλά τους έμεινε το χαρτί).

Ισχύει ότι οι προοπτικές δεν είναι καλές από όσα ξέρω κι εγώ. Εργάζεται αλλά σε άσχετη με τις σπουδές της θέση. Δεν ξέρω καθόλου και τις προοπτικές στο δημόσιο σχολείο. Δεν το έχει κυνηγήσει καθόλου αυτό νομίζω παρόλο που σε ιδιωτικά σχολεία κάνει αιτήσεις και στέλνει βιογραφικά. Τέλος πάντων, ο προβληματισμός της ήταν αν είναι γενικά αποδεκτό να ξαναστείλει βιογραφικό σε εργοδότες που είχε στείλει στο παρελθόν. Από ό,τι βλέπω, συνηθίζεται οπότε θα της το μεταφέρω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τίποτα για τον κλάδο των χημικών, αλλά επειδή αναφέρθηκε ότι αναζητάει εργασία και σε ιδιωτικά σχολεία, στα οποία έχω εμπειρία, αν και τα τελευταία αρκετά χρόνια ειμαι σε δημόσια, εννοείται ότι μπορεί να στέλνει το βιογραφικό της κάθε χρόνο. Σχεδόν απαραίτητα θα έλεγα να το συνοδεύει με μια επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος γραμμένη για το συγκεκριμένο κάθε φορά σχολείο ανάλογα με τη φιλοσοφία του. Εκει θα εξηγεί συνοπτικά τους λόγους που θέλει να δουλέψει στο συγκεκριμένο σχολείο και αυτούς που την κάνουν να πιστέψει ότι ταιριάζει στο προφίλ του. Παράλληλα, καλό είναι να έχει διαφορετικά βιογραφικά για την εκπαίδευση εστιασμένά σε εκείνες τις δεξιότητες που έχουν σχέση με διδασκαλία. Τα τελευταία χρόνια, επίσης, παρατηρώ ότι το προφίλ στο linked in με τα κατάλληλα skills και επαφές βοηθάει αρκετά. Ας κοιτάξει τώρα με τα εξ αποστάσεως σεμιναρια μηπως μπορει να βρει κάποιο σχετικό με διδασκαλία σε ib σχολεία, πλέον ζητούν αντίστοιχη εμπειρία. Τέλος, μια προοπτική είναι τα κέντρα μελέτης, που λόγω της απορρόφησης των δασκάλων στα δημόσια σχολεία, καταφεύγουν πλέον σε άλλες ειδικότητες που έχουν προϋπηρεσία στην εκπαίδευση. Δεν έχω εικόνα για το πώς εξελίσσονται οι προσλήψεις των χημικών αναπληρωτών, αλλά γνωρίζω από φίλη ότι στο παρόμοιο ΠΈ των βιολόγων υπάρχει πλέον έλλειψη και φέτος κάλεσαν άτομα με μόρια από μεταπτυχιακό, καλό βαθμό πτυχίου, γλώσσες, αλλά χωρίς προϋπηρεσία. Ας κοιτάξει τους πίνακες προσλήψεων στις 2 πρώτες φάσεις, να υπολογίσει και τα μόρια που έχει σύμφωνα με το νέο σύστημα για να δει αν, ποτέ και που θα καλούσαν τη σειρά της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις τόσα πολλά. Σίγουρα το βιογραφικό πρέπει να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις κάθε θέσεις και το προφίλ του εργοδότη. Κι έχεις δίκιο σχετικά με τη συνοδευτική επιστολή! Πριν λίγο μου έλεγε πως δεν έχει μπει στη διαδικασία αιτήσεων για το δημόσιο σχολείο καθώς δεν είναι διατεθειμένη να φεύγει μακριά από την οικογένεια συν ότι το καλοκαίρι και μέχρι και αν την ξανακαλέσουν θα είναι στο ταμείο ανεργίας ενώ τώρα δουλεύει όλο το χρόνο. Για σεμινάρια ib τώρα που το λες έψαχνε κάποια στιγμή φίλη ξενόγλωσσης φιλολογίας αλλά δε βρήκε κάτι. Ίσως δεν έψαξε σωστά βέβαια, δεν ξέρω καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stelma είπε:

Δεν γνωρίζω τίποτα για τον κλάδο των χημικών, αλλά επειδή αναφέρθηκε ότι αναζητάει εργασία και σε ιδιωτικά σχολεία, στα οποία έχω εμπειρία, αν και τα τελευταία αρκετά χρόνια ειμαι σε δημόσια, εννοείται ότι μπορεί να στέλνει το βιογραφικό της κάθε χρόνο. Σχεδόν απαραίτητα θα έλεγα να το συνοδεύει με μια επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος γραμμένη για το συγκεκριμένο κάθε φορά σχολείο ανάλογα με τη φιλοσοφία του. Εκει θα εξηγεί συνοπτικά τους λόγους που θέλει να δουλέψει στο συγκεκριμένο σχολείο και αυτούς που την κάνουν να πιστέψει ότι ταιριάζει στο προφίλ του. Παράλληλα, καλό είναι να έχει διαφορετικά βιογραφικά για την εκπαίδευση εστιασμένά σε εκείνες τις δεξιότητες που έχουν σχέση με διδασκαλία. Τα τελευταία χρόνια, επίσης, παρατηρώ ότι το προφίλ στο linked in με τα κατάλληλα skills και επαφές βοηθάει αρκετά. Ας κοιτάξει τώρα με τα εξ αποστάσεως σεμιναρια μηπως μπορει να βρει κάποιο σχετικό με διδασκαλία σε ib σχολεία, πλέον ζητούν αντίστοιχη εμπειρία. Τέλος, μια προοπτική είναι τα κέντρα μελέτης, που λόγω της απορρόφησης των δασκάλων στα δημόσια σχολεία, καταφεύγουν πλέον σε άλλες ειδικότητες που έχουν προϋπηρεσία στην εκπαίδευση. Δεν έχω εικόνα για το πώς εξελίσσονται οι προσλήψεις των χημικών αναπληρωτών, αλλά γνωρίζω από φίλη ότι στο παρόμοιο ΠΈ των βιολόγων υπάρχει πλέον έλλειψη και φέτος κάλεσαν άτομα με μόρια από μεταπτυχιακό, καλό βαθμό πτυχίου, γλώσσες, αλλά χωρίς προϋπηρεσία. Ας κοιτάξει τους πίνακες προσλήψεων στις 2 πρώτες φάσεις, να υπολογίσει και τα μόρια που έχει σύμφωνα με το νέο σύστημα για να δει αν, ποτέ και που θα καλούσαν τη σειρά της.

Και μιας και είσαι του χώρου, ποια είναι η καλύτερη περίοδος να στείλει βιογραφικά σε θέσεις σχετικές με την εκπαίδευση; Πριν τη λήξη του τρέχοντος έτους, μες στο καλοκαίρι ή τον Σεπτέμβρη;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, love kids είπε:

Γράφω σε αυτό το θέμα, γιατί είχα μια σχετική συζήτηση με συγγενή ηλικίας 33 ετών. Έχει σπουδάσει κι ολοκληρώνει όπου να ναι και το μεταπτυχιακό της. Αυτή την περίοδο εργάζεται σε δουλειά άσχετη με το αντικείμενό της αλλά αναζητεί εργασία πάνω στις σπουδές της. Το θέμα είναι πως έχει στείλει πολλά βιογραφικά κι έχει πάει σε κάποιες συνεντεύξεις χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα ή της προσφέρθηκε part-time δουλειά που δεν τη συνέφερε να κάνει αλλά ούτε και μπορούσε να συνδυάσει με την τωρινή της. Της πρότεινα να φτιάξει προφίλ στο LinkedIn καθώς θεωρώ ότι βοηθάει πολύ, εμένα τουλάχιστον ναι. Μια απορία της είναι αν είναι αποδεκτό να στείλει ξανά μετά από ένα χρόνο π.χ. βιογραφικό στην ίδια επιχείρηση αν δεν έχει κληθεί σε συνέντευξη. Θεωρώ πως δεν είναι κακό αν έχει να προσθέσει κάτι επιπλέον καθώς έτσι δηλώνει και την επιθυμία της να εργαστεί στο συγκεκριμένο περιβάλλον. Εσείς τι λέτε; Ή μήπως κάτι τέτοιο εκλαμβάνεται ως απελπισία με το σκεπτικό ότι οι μεγάλες αλλά και μικρότερες εταιρείες κρατάνε τα βιογραφικά για πιθανές μελλοντικές θέσεις που θα προκύψουν και ειδοποιούν τα άτομα που τους ενδιαφέρουν και δεν βλέπουν με καλό μάτι έναν υποψήφιο που ξαναστέλνει βιογραφικό; Εργάζεται κανείς / καμία από σας στο τμήμα ανθρώπινου δυναμικού κάποιας εταιρείας να μας πει μια πιο έγκυρη άποψη;

Ναι να ξαναστείλει.. Ο επιμένων νικά... 

πρίν από 51 λεπτά , love kids είπε:

Και μιας και είσαι του χώρου, ποια είναι η καλύτερη περίοδος να στείλει βιογραφικά σε θέσεις σχετικές με την εκπαίδευση; Πριν τη λήξη του τρέχοντος έτους, μες στο καλοκαίρι ή τον Σεπτέμβρη;

Τωρα..... 

 

Οι συστάσεις είναι μεγάλο πλεονεκτημα επίσης... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Και μιας και είσαι του χώρου, ποια είναι η καλύτερη περίοδος να στείλει βιογραφικά σε θέσεις σχετικές με την εκπαίδευση; Πριν τη λήξη του τρέχοντος έτους, μες στο καλοκαίρι ή τον Σεπτέμβρη;

Μαρτιο και Απριλη συνηθως κλεινουν οι προσληψεις της επομενης χρόνιας, έτσι ώστε να δοκιμαστούν και στην τάξη, οποτέ υπάρχει ακόμη χρόνος. Επίσης, έκτακτες προσλήψεις μπορεί να γίνουν και τέλος Ιούνη, αν προκύψουν κενά. Ίσως τώρα με τον κορονοϊό να έχουν πάει γενικά πίσω όλα αυτά τα ζητήματα. Θετικό θεωρείται σε κάποια ιδιωτικά το να παραδώσεις προσωπικά το βιογραφικό σου στο σχολείο, έχοντας έτσι την ευκαιρία να γνωρίσεις ίσως τον υπεύθυνο προσλήψεων στα μεγάλα σχολεία ή τον ιδιοκτήτη στα μικρά οικογενειακά. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται καλή προετοιμασία, αυτοπεποίθηση και συγκροτημένη προσωπικότητα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , stelma είπε:

Μαρτιο και Απριλη συνηθως κλεινουν οι προσληψεις της επομενης χρόνιας, έτσι ώστε να δοκιμαστούν και στην τάξη, οποτέ υπάρχει ακόμη χρόνος. Επίσης, έκτακτες προσλήψεις μπορεί να γίνουν και τέλος Ιούνη, αν προκύψουν κενά. Ίσως τώρα με τον κορονοϊό να έχουν πάει γενικά πίσω όλα αυτά τα ζητήματα. Θετικό θεωρείται σε κάποια ιδιωτικά το να παραδώσεις προσωπικά το βιογραφικό σου στο σχολείο, έχοντας έτσι την ευκαιρία να γνωρίσεις ίσως τον υπεύθυνο προσλήψεων στα μεγάλα σχολεία ή τον ιδιοκτήτη στα μικρά οικογενειακά. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται καλή προετοιμασία, αυτοπεποίθηση και συγκροτημένη προσωπικότητα.

... Ειδικά το τελευταίο... Αντε να το βρεις! :D

Μεταξυ σοβαρου κι αστείου παντα:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , stelma είπε:

Μαρτιο και Απριλη συνηθως κλεινουν οι προσληψεις της επομενης χρόνιας, έτσι ώστε να δοκιμαστούν και στην τάξη, οποτέ υπάρχει ακόμη χρόνος. Επίσης, έκτακτες προσλήψεις μπορεί να γίνουν και τέλος Ιούνη, αν προκύψουν κενά. Ίσως τώρα με τον κορονοϊό να έχουν πάει γενικά πίσω όλα αυτά τα ζητήματα. Θετικό θεωρείται σε κάποια ιδιωτικά το να παραδώσεις προσωπικά το βιογραφικό σου στο σχολείο, έχοντας έτσι την ευκαιρία να γνωρίσεις ίσως τον υπεύθυνο προσλήψεων στα μεγάλα σχολεία ή τον ιδιοκτήτη στα μικρά οικογενειακά. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται καλή προετοιμασία, αυτοπεποίθηση και συγκροτημένη προσωπικότητα.

Τώρα με την κατάσταση που επικρατεί δύσκολο να δοθεί το βιογραφικό από κοντά οπότε το στέλνει ηλεκτρονικά. Άρα ίσως έχει ήδη αργήσει αν κλείνουν οι προσλήψεις τόσο νωρίς... Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...