Συντονιστής Org

Ρωτήστε τον ειδικό: Β. Χατζηαντωνίου, MD, PhD ,Αιματολόγος

Recommended Posts

Just now, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Όχι.

Παρ' όλ' αυτά, υπάρχει και η επίκτητη θρομβοφιλία (Αντιφωσφολιπιδικό Σύνδρομο) το οποίο μπορεί να εμφανιστεί ανά πάσα στιγμή. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να ελέγχετε τα αντισώματα του συνδρόμου πριν από κάθε κύηση ή και κατά περιόδους στο υπόλοιπο της ζωής σας. Το σύνδρομο έχει σαφή κλινικά κριτήρια διάγνωσης και αν οι εγκυμοσύνες σας πάνε καλά δεν έχετε λόγο να κάνετε τις σχετικές εξετάσεις. 

Δηλαδή γιατρέ μπορεί ας πούμε μια γυναίκα να κάνει εξετάσεις στον 3ο μήνα για το αντιφωσφολιπιδικο να βγει αρνητική και στον 8ο να βγει θετική?

Διαφημίσεις

Just now, theodora gel είπε:

Δηλαδή γιατρέ μπορεί ας πούμε μια γυναίκα να κάνει εξετάσεις στον 3ο μήνα για το αντιφωσφολιπιδικο να βγει αρνητική και στον 8ο να βγει θετική?

Συγγνώμη, αλλά δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση. Δε διαβάζετε τι σας γράφω και συνεχίζετε να με ρωτάτε πράγματα για προληπτικούς ελέγχους.

Συνεχίστε την εγκυμοσύνη σας με λιγότερο άγχος και χωρίς να ακούτε τους κινδυνολόγους γύρω σας.

Δρ. Βασίλης Χατζηαντωνίου, MD, PhD

Αιματολόγος, Ειδ. στην Αιματολογία της κύησης/ Θρομβοεμβολική νόσο

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στον Κο. Χατζηαντωνίου

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα