Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πληγή στο δάκτυλο από πιπίλισμα

Recommended Posts

Θα ήθελα τα φώτα σας. Ο μικρός μου ταλιμπάν πιπιλάει το δάχτυλό του φανατικά... αποτέλεσμα είναι να έχει ανοίξει το δάχτυλό του και να έχει κάνει πληγή πάνω στην κλείδωση. Τι μπορώ να κάνω ξέρει κανείς;

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Διαφημίσεις

ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΑΤΕ?ΑΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΓΙΑ ΠΙΠΙΛΑ.ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΜΕΧΡΙ 3,5ΕΤΩΝ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΒΕΤΕ Η ΠΙΠΙΛΑ ΑΠΟ ΤΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ?567264q081as96la.gif

Επειδή θηλάζει δεν δέχτηκε πιπίλα καθόλου... μόνο δάκτυλο! Το θέμα είναι δεν ξέρω τι να του βάλω πάνω. Αφού είναι πληγή δεν μπορώ να το δέσω... δεν μπορώ να βάλω αλοιφή γιατί θα την φάει...ματ! Καμια ιδέα; :?

αχ και βαχ

η κορη μου ουτε μια μερα δεν εχει πιασει πιπιλα

αποτελεσμα???να πιπιλαει το δαχτυλοι της , ειναι σχεδον 4 χρονων σημερα και το εχει ελατωσει αλλα στον υπνο το δαχτυτλο στη μονιμη 8εση του στο στομα της

το χερι της μονιμως με πληγη, ειλικρινα δε 3ερω πως να σε βοη8ισω. σκεφτομαι να παρω αυτο το μανο το διαφανες το πικρο , που εαν το βαζει στο στομα της να ειναι πολυ πικρο και να το βγαζει...δε 3ερω ομως τι με σταματαει να το κανω.απο την αλλη εχω μια φιλη 28 χρονων....ακου σκηνικο μας καλει σπιτι της να δουμε dvd κα8εται στο καναπε και το δαχτυλο στο στομα να το πιπιλαει...28 χρονων...το βραδυ για να κοιμη8ειακομα δαχτυλο....καπως ετσι φανταζομαι και το ραφαελακικαι γελαω...

P3Ko.jpgNDT5.jpg

ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΣ?ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΓΑΖΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ?ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΘΗΛΑΖΕ 3ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΠΙΛΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ?567264q081as96la.gif

Διαφημίσεις

και εμενα ειναι 7,5 μηνων και ολη μερα το δαχτυλο στο στομα. οταν βαριεται ή νευριαζει ή θελει να κοιμηθει. ειναι γενικά οταν βιωνει καταστασεις αγχους, κουρασης, ενοχλησης.

Για την ημερα δοκιμασε να δινεις παιχνιδια να βαζει στο στομα, εμενα ευτυχως αρκετα της αρεσουν και το βραδι πιπίλα.

ο γιατρος μας ειπε την ημερα να προσαπθουμε να το βγαζουμε γιατι θα της γινει συνηθεια και το δαχτυλο δεν κοβεται αλλα για το βραδι δεν μπορουμε να κανουμε κατι γιατι δεν ειναι δυνατον να ξυπναμε καθε τρεις και λιγο.

αν εχει φαει καλα και νυσταζει δεν το βαζει στο στομα αλλα αν δεν πολυνυσταζει και βαριεται το βαζει συνεχεια. Επισης, αν ζεσταινεται και ετσι παλι κατι την ενοχλει παλι βαζει το δαχτυλο....

αστα, τα νευρα μου και κατα τα αλλα ειναι τελεια.απλα εχω ολη μερα το νου μου να της το βγαλω και καθε φορα που το κανω της λεω και "μη" ή "οχι" για να συνηθισει.

αν σου πουνε κατι αλλο πες μας. Και εγω φαντασου ημουν ετοιμη να ανοιξω θεμα για αυτο!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

ρε παιδιά, τωρα πραγματικά έχει βρεθεί κάτι για αυτό το θέμα;;;;η δικιά μας έχει βγάλει τα κατω δοντια και καθώς βαζει τοα δαχτυλα στο στομα τα έχει κάνει και τα δυο πληγη. Σκεφτόμουν να της βαζω κανένα χανζαπλαστ αλλα αν το φαει και το καταπιεί. Γαντάκια δεν τα ανέχεται δεν το συζητώ...μηπως να δοκιμάσω τα φορμάκια που εχουν και γαντακια στα μανίκια στυλ mothercare έστω για το βραδι. Στον υπνο το κανει συνέχεια. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!συνέχεια έχουμε το νου μας, δεν παλεύεται. Δεν ξερω αν πρεπει να το πω στον παιδιατρο...εννοώντας να του τηλεφωνήσω

βρηκα τον γιατρο στο τηλεφωνο και μου ειπε την ημερα δε γινεται τιποτα πρεπει να την προσεχουμε και να της το βγαζουμε συνεχεια αλλα το βραδι να της βαζουμε γαντια...σιγα μην τα κρατήσει!!!!

Λοιπόν μίλησα κι εγώ με το γιατρό και με ρώτησε αν τρέχει η πληγή, μάλλον σ'αυτή την περίπτωση είναι θέλει μεγάλη προσοχή. Μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα απλά το βράδυ όταν κοιμηθεί και βγάλει το δάχτυλο (ή του το βγάλω) να του βάζω κρέμα που βάζουμε και για να μην συγκαούνε. Μου είπε να μην καλύψω την πληγή γιατί πρέπει να παίρνει αέρα. Και να τον πάρω σε λίγες μέρες να του πω πως πάει.

Η φαρμακοποιος μου μου είπε να δοκιμάσω πάλι όταν τον πάρει ο ύπνος κάλτσα στο χεράκι... αλλά νομίζω ότι άμα ξυπνήσει και το πάρει είδηση θα θέλει να τα σπάσει όλα!!! :?

Νάντια μου είναι 9,5 μηνών, θηλάζει ακόμα και η πιπίλα του έφερνε εμετό όταν ήταν πιο μικρός ενώ τώρα μόνο για να μην κοπανάει στο πάτωμα του αρέσει!

ngeo23, με τις υγείες σου και σένα! Όποια βγάλει πρώτη άκρη λέει και στην άλλη :wink:

Πάντως για την ώρα η πληγή πάει απ'το κακό στο χειρότερο.

Χωρίς να είμαι σίγουρη γι' αυτό που θα πω, μήπως να δοκίμαζες αυτό που χρησιμοποιούμε και στις ραγάδες στο στήθος, δηλαδή μητρικό γάλα και κρέμα με λανολίνη που δεν πειράζει και να την καταπιεί;

Ίσως και πιο συχνούς θηλασμούς για ένα διάστημα, ώστε να καλύπτεται ψυχολογικά και να βάζει λιγότερο συχνά το χέρι στο στόμα (το λέω γιατί είδα ότι η δικιά μου ενώ όσο έπαιρνε και συμπλήρωμα είχε συνέχεια το δάχτυλο στο στόμα, από τότε που της έκοψα το συμπλήρωμα και τη θηλάζω αποκλειστικά, το έχει μειώσει αισθητά, δεν ξέρω, μήπως θα έπιανε για ένα διάστημα και στο δικό σου, μέχρι να κλείσει η πληγή;)

Το πρόβλημα υπήρχε πριν το ταξίδι ή μήπως του έλειψες και ξέσπασε στο δαχτυλάκι;

HXuSp2.pngaS46p2.png

Διαφημίσεις

Χωρίς να είμαι σίγουρη γι' αυτό που θα πω, μήπως να δοκίμαζες αυτό που χρησιμοποιούμε και στις ραγάδες στο στήθος, δηλαδή μητρικό γάλα και κρέμα με λανολίνη που δεν πειράζει και να την καταπιεί;

Ίσως και πιο συχνούς θηλασμούς για ένα διάστημα, ώστε να καλύπτεται ψυχολογικά και να βάζει λιγότερο συχνά το χέρι στο στόμα (το λέω γιατί είδα ότι η δικιά μου ενώ όσο έπαιρνε και συμπλήρωμα είχε συνέχεια το δάχτυλο στο στόμα, από τότε που της έκοψα το συμπλήρωμα και τη θηλάζω αποκλειστικά, το έχει μειώσει αισθητά, δεν ξέρω, μήπως θα έπιανε για ένα διάστημα και στο δικό σου, μέχρι να κλείσει η πληγή;)

Το πρόβλημα υπήρχε πριν το ταξίδι ή μήπως του έλειψες και ξέσπασε στο δαχτυλάκι;

Μωρε σοφούκα μου όποτε θέλει τον θηλάζω άρα δεν γίνεται πιο συχνά. Αυτό όμως με τη λανολίνη και το μητρικό γάλα μου φαίνεται πολύ σωστό και μάλλον αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ καλή μου!

Απο πριν ήτανε... μετά το ταξίδι απλά θέλει να πιπιλάει περισσότερο στο στήθος γιατί μάλλον του βγήκε ανασφάλεια του καημένου :( , ελπίζω να το ξεπεράσει σύντομα γιατί νοιώθω απαίσια

• 3 weeks later...

Ομοιοπαθουσα...Οζα πικρη για τα νυχια, ειναι το μονο που πιανει! Απο το φαρμακειο. Προσωπικα, οπως εγραψα και σε αλλη δημοσιευση, ξενυχτησα αφορητα για να βγαζω δαχτυλα, αλλα τιποτα. Μονο οζα και φυσικα θα υπομεινουμε τα κλαμματα για αρκετο καιρο, τις γκρινιες, αφου αποτρεπουμε το μωρο μας απο μια αγαπημενη του συνηθεια...Τι να κανει και αυτο...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

μην σε αγχωσω... εγω το εκανα αυτο μεχρι το νηπιο... συνοδεια πετσετουλας με κορδελακι για να μαζευει τα σαλια... -περιεργως τα δοντια μου ολοισια- το δαχτυλο ειχε αλλαξει χρωμα, μονιμως ασπρο, μιας και ηταν συνεχια παπαριασμενο...

μου το εκοψαν μια μερα καπου στα 5 μου τριβοντας λιγο πιπερια τουρκακι στο δαχτυλο! αντε καλε λεω σιγα μην καιει ψεμετα λενε να μην το ξανακανω... ε, λιγο νερο το ζηταγα μετα.. :D καλα δεν σου λεω να κανεις το ιδιο... απλα νομιζω οτι κοβεται πιο δυσκολα απ'οτι η πιπιλα και μαλλον θα το κοψει μονο του το μωρο...

me and my men...

Χμμ... τουλάχιστον έφυγε η πληγή κάτι είναι κι αυτό! Και φυσικά έχουμε μαζί με το δάχτυλο και το αγαπημένο μας κουνελάκι... Καλου κακού πάντως εγώ αποταμιεύω από τώρα λεφτά για τα σιδεράκια :wink:

Διαφημίσεις

εμας σε κάποια φαση άρχισε να το ελλατώνει, ιδιαίτερα την ημέρα αλλά παλι έχει 2 μέρες περίπου που το ξαναρχισε. Οταν της εβαλα τα γαντια δεν μπορουσε το καημενο να παιξει και μολις την εβαζα για υπνο μετα εκλαιγε γιατι δεν μπορουσε να πιπιλίσει... :cry:

παντως η πληγή εφυγε και ολη μερα την απασχολω, τουλαχιστον να μην το κανει. παντως στον υπνο το κανει πολύ συχνα και δεν καταλαβαίνω γιατί καθως όταν της το βγαζω συνεχίσει να κοιμάται κανονικά....