Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυξημενη αυχενικη- Διακοπη κυησης η οχι;


Tonia21

Recommended Posts

και ο γιατρος κ το εργαστηριο ειναι εξειδικευμενα. απ' οσο διαβασα στο ιντερνετ, υπαρχει ενα μικρο ποσοστο να μην εχεις αποτελεσμα ή να ειναι ψευδες το αποτελεσμα.... να σου πω την αληθεια, το γιατι δεν ειχα αποτελεσμα παραδοξως δεν με απασχολει, με απασχολει το οτι δεν ειχα αποτελεσμα και πρεπει να περιμενω για να εχω καποιες απαντησεις και φυσικα, να ξανακανω μια τετοια διαδικασια.... εχω ραντεβου και με το γιατρο να με δει κ θα τον ρωτησω περισσοτερες λεπτομερειες.

 

Να δούμε τι θα σου πεί κι ο γιατρός σου.. Να σκέφτεσαι θετικά κι όλα θα πάνε καλά! Σε νιώθω γιατί πέρασα κι εγώ μεγάλη αγωνία μέχρι που να πάρουμε τα αποτελέσματα! Την ώρα που γινόταν η παρακέντηση, έλεγα μέσα μου ότι τα κάνω όλα για το μωρό μου! Για να το βοηθήσεις, πρέπει πάνω απ'όλα να είσαι εσύ ήρεμη!

l1ITp3.png HDApp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η Αυχενικη διαφάνεια σε ποιά εβδομάδα γίνεται;

 

Ευχαριστώ

 

Μεταξύ 11ης & 14ης εβδομάδας. Εγώ & στα 2 μου παιδιά την είχα κάνει στην 12η εβδομάδα. Εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα & για τα 3 σου μπεμπάκια όταν με το καλό την κάνεις!!

l1ITp3.png HDApp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ 11ης & 14ης εβδομάδας. Εγώ & στα 2 μου παιδιά την είχα κάνει στην 12η εβδομάδα. Εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα & για τα 3 σου μπεμπάκια όταν με το καλό την κάνεις!!

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε τι θα σου πεί κι ο γιατρός σου.. Να σκέφτεσαι θετικά κι όλα θα πάνε καλά! Σε νιώθω γιατί πέρασα κι εγώ μεγάλη αγωνία μέχρι που να πάρουμε τα αποτελέσματα! Την ώρα που γινόταν η παρακέντηση, έλεγα μέσα μου ότι τα κάνω όλα για το μωρό μου! Για να το βοηθήσεις, πρέπει πάνω απ'όλα να είσαι εσύ ήρεμη!

 

Αναστασία είχε και εσένα αυξημένο υγρό στον αυχένα το μωράκι σου; Εκτος απο τροφοβλαστη κάνατε κ υπέρηχο σε εμβρυοκαρδιολόγο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναστασία είχε και εσένα αυξημένο υγρό στον αυχένα το μωράκι σου; Εκτος απο τροφοβλαστη κάνατε κ υπέρηχο σε εμβρυοκαρδιολόγο;

 

Όχι, εμένα η αυχενική πτυχή & στα 2 μου παιδιά είχε βγεί 2,1 & 2,0 αντίστοιχα. Αλλά ο συνδυασμός της αυχενικής, με την Papp A & την ηλικία μου σχεδόν 37, μας έβγαλε το καταστροφικό ποσοστό 1 προς 175 για σύνδρομο down με κατώτατο όριο το 1 προς 250! Οπότε καταλαβαίνεις ότι τρελαθήκαμε!

Εσένα πόσο μετρήθηκε η αυχενική? Πάντως απ' ότι έχω διαβάσει περιπτώσεις με υψηλά νούμερα πάνω από 3 κι όλα πήγαν καλά!

l1ITp3.png HDApp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, εμένα η αυχενική πτυχή & στα 2 μου παιδιά είχε βγεί 2,1 & 2,0 αντίστοιχα. Αλλά ο συνδυασμός της αυχενικής, με την Papp A & την ηλικία μου σχεδόν 37, μας έβγαλε το καταστροφικό ποσοστό 1 προς 175 για σύνδρομο down με κατώτατο όριο το 1 προς 250! Οπότε καταλαβαίνεις ότι τρελαθήκαμε!

Εσένα πόσο μετρήθηκε η αυχενική? Πάντως απ' ότι έχω διαβάσει περιπτώσεις με υψηλά νούμερα πάνω από 3 κι όλα πήγαν καλά!

 

Ναι, κ εγω εχω διαβάσει για τέτοιες περιπτώσεις. Κ μου το είπε κ ο γιατρός, οτι δλδ υπάρχουν μωρα με υψηλη αυχενική κ γεννιούνται υγιέστατα. Απλά πρεπει να κάνω αμνιο, β επιπέδου κ να ελέγξουμε την καρδιά για να είμαστε σίγουροι.

Η μέτρηση ηταν 3.6.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα και απο εμενα!! εμεις χθες καναμε αυχενικη διαφανεια και μας ειπα ο γιατρος οτι ηταν λιγακι αυξημενη αλλα δεν ξεπερασε το οριο . ηταν 2,8 και τωρα περιμενουμε τις αιματος! εχω αρκετο αγχος γιατι μου ειπαν και οτι εχω αρκετα μεγαλο κινδυνο προεκλμψιας. ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι ειμαι αρκετα αγχωδης και φοβαμαι πολυ

Link to comment
Share on other sites

Τονια μου πόσο σε καταλαβαίνω..Θέλω κι εγώ να σας πω το πρόβλημα μου.έκανα Αυχενική την Παρασκευή και μου την έβγαλε 10.τη Δευτέρα μας είπε να πάμε για λήψη τροφοβλαστης αλλά εμείς πήγαμε και σε άλλο γιατρό να πάρουμε γνώμη και μας είπε 13mm και έχει υγρο και στο κορμάκι του.αποφασίσαμε να μην κάνουμε τροφοβλαστη και πήραμε και τη γνώμη 3ου γιατρου.Οι 2 λοιπόν επιμένουν για άμβλωση.Έκλεισα ραντεβού για και αύριο φεύγουμε για Θεσσαλονίκη(ζω στα Δωδεκάνησα)με τον άντρα μου κλαίμε όλη μέρα..δε θέλουμε να σκοτώσουμε το παιδάκι μας..τα αποτελέσματα για τρισωμια είναι για την 13 1:12 ,για 18 1:4 και για 21 1:65.Δεν μου δίνουν ελπίδα καμία..ρε κορίτσια και αν αυτό το 1 στα 4 είναι το δικό μου παιδί?Πως θα το σκοτώσω το αγγελούδι μου...Πως?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!Πολύ δύσκολο όλο αυτό που περνάτε αλλά αυτό που θα σε συμβούλευα πριν κάνεις το οτιδήποτε είναι να προχωρήσεις σε λήψη τροφοβλάστη για να είσαι σίγουρη 100%... Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τονια μου πόσο σε καταλαβαίνω..Θέλω κι εγώ να σας πω το πρόβλημα μου.έκανα Αυχενική την Παρασκευή και μου την έβγαλε 10.τη Δευτέρα μας είπε να πάμε για λήψη τροφοβλαστης αλλά εμείς πήγαμε και σε άλλο γιατρό να πάρουμε γνώμη και μας είπε 13mm και έχει υγρο και στο κορμάκι του.αποφασίσαμε να μην κάνουμε τροφοβλαστη και πήραμε και τη γνώμη 3ου γιατρου.Οι 2 λοιπόν επιμένουν για άμβλωση.Έκλεισα ραντεβού για και αύριο φεύγουμε για Θεσσαλονίκη(ζω στα Δωδεκάνησα)με τον άντρα μου κλαίμε όλη μέρα..δε θέλουμε να σκοτώσουμε το παιδάκι μας..τα αποτελέσματα για τρισωμια είναι για την 13 1:12 ,για 18 1:4 και για 21 1:65.Δεν μου δίνουν ελπίδα καμία..ρε κορίτσια και αν αυτό το 1 στα 4 είναι το δικό μου παιδί?Πως θα το σκοτώσω το αγγελούδι μου...Πως?

 

Οπωσδήποτε να κάνετε λήψη τροφοβλάστης! Μην κάνετε διακοπή με βάση πιθανότητες και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα!! εμεις χθες καναμε αυχενικη διαφανεια και μας ειπα ο γιατρος οτι ηταν λιγακι αυξημενη αλλα δεν ξεπερασε το οριο . ηταν 2,8 και τωρα περιμενουμε τις αιματος! εχω αρκετο αγχος γιατι μου ειπαν και οτι εχω αρκετα μεγαλο κινδυνο προεκλμψιας. ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι ειμαι αρκετα αγχωδης και φοβαμαι πολυ

 

Καλησπέρα εμένα με 2,8 ήταν μια χαρά! Έκανα όμως αμνιοπαρακέντηση μετά τη β επιπέδου! Καλά αποτελέσματα! Το πολύ να σου βγει λίγο κεφάλα όπως κι εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Ασυζητητί να κανείς τροφοβλαστη.στο λέω εγώ που η θέση του εμβρύου δεν διευκόλυνε τότε να κάνω γιατί μπορεί να τρυπαγε το έντερο μου από τη βελόνα κ δεν έκανα

Τότε έκανα διακοπή αφού όλοι με διαβεβαίωναν πως δεν υπήρχε ελπίδα.όταν όμως βγήκε ο καρυοτυπος (δες κ παραπάνω τι έχω γράψει) δεν έδειξε κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία.....εγκεφαλικό εγώ...τουλάχιστον από τις γνωστές...τώρα είχε κάτι_δεν είχε ..;;;;..με αυτή την απορία και πόνο ψυχής θα μείνω....

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αυχενική τον Ιούλιο.Η πρώτη μου βγήκε 3,2 και η δεύτερη (έκανα και άλλη για να πάρω δεύτερη γνώμη) μου βγήκε 2,8.Το άγχος μου ήταν απίστευτο αλλά αποφάσισα να κάνω λήψη τροβοβλάστης η οποία βγήκε ότι όλα ήταν καλά.Τέλη Ιανουαρίου γεννάω.Εύχομαι καλά αποτελέσματα Λίνα μέσα από την καρδία μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λινα εγω στη θεση σου θα εκανα ληψη τροφοβλαστη....

 

 

katiajj το λιγακι αυξημενη αλλα δεν ξεπερασε το οριο ειναι αντιφατικο.... νομιζω το 2,5 θεωρειται ασφαλες κ πανω απο εκει προτεινουν τροφοβλαστη ή αμνιο... κ εμενα ηταν 3,8 κ ολα καλα... τελη Ιανουαριου περιμενω όπως και η MIMIKA.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που επεμβαινω- ουτε ειμαι και γιατρος- αλλα το πλατος της αυχενικης ως απολυτο νουμερο δε λεει κατι. Ο εμβρυολογος παιρνει το μεγαλυτερο δυνατο ΄πλατος - σε ολες τις στασεις του εμβρυου που μπορει να το παρει, υπαρχει πρωτοκολο απ' οτι καταλαβα, και μετα το αξιολογει βασει της ηλικιας του εμβρυου. Για παραδειγμα, σε εμβρυο 12εβδομ +4 η αυχενικη θα ειναι μαλλον μεγαλυτερη απο αυτην της 10ης . Βγαζει αυτη την αναλογια και την συνυπολογιζει με αλλους παραγοντες. Ετσι, το 2,8 μπορει να ειναι χειροτερο μεγεθος (αν ειναι σε ενα μικρο εμβρυο) απο το 3.1 . Ετσι καταλαβα εγω απο οσα μου ειχε εξηγησει ο εμβρυολογος.

Ελπιζω να το εξηγησα κατατοπιστικα

Link to comment
Share on other sites

xarouli έχεις δικιο οτι συνυπολιγιζεται η ηλικια κυησης και το μηκος του εμβρυου. νομιζω ομως οτι σε καθε περιπτωση το 2,5 ή 2,6 (δεν θυμαμαι με σιγουρια) θεωρειτε το οριο μιας φυσιολογικης μετρησης για τις βδομαδες που γινεται η αυχενικη (11-13η).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...