Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

επιπλεον διδακτρα για επιδοματα προσωπικου

Recommended Posts

Καλησπερα,σημερα μας εστειλε η διευθυντρια του ιδιωτικου παιδικου σταθμου που παει ο γιος μου σημειωμα για να μας υπενθυμισει οτι στα διδακτρα του Δεκεμβριου να υπολογισουμε κ μισο μηνα για τα επιδοματα του προσωπικου....σας εχει τυχει η εχετε ακουσει κατι παρομοιο???

Εννοειτε οτι δεν ειχαμε ενημερωθει καθολου!!!

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Διαφημίσεις

Ναι βρε, να υπολογίσετε και τα έξοδα για το ταξίδι της στις Μαλδίβες, έτσι θα την αφήσετε τη γυναίκα.... Απαράδεκτο!

Κοίτα το συμφωνητικό που υπογράψατε στην εγγραφή του παιδιού.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Και εγώ έχω πληρώσει στο παρελθόν σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό. Για να τα ζητάνε προφανώς καλύπτονται από κάποιο νόμο ή συμφωνητικό.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Διαφημίσεις

Μα φυσικά είναι το δώρο των Χριστουγέννων αλλά δεν είμαστε νομοθέτες να γνωρίζουμε ότι το πληρώνουμε εμείς! Θα έπρεπε οι γονείς που επιλέγουν ιδιωτική εκπαίδευση να είναι ενήμεροι εξ αρχής για τις όποιες επιπλέον χρεώσεις αναμένεται να αντιμετωπίσουν καθ όλη τη σχολική χρονιά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Και το δώρο των Χριστουγέννων, και το δώρο του Πάσχα, και τους μισθούς των νηπιαγωγών και το ΙΚΑ τους, εμείς τα πληρώνουμε. Αυτός είναι ο σκοπός των διδάκτρων - να πληρωθούν οι νηπιαγωγοί και τα έξοδα λειτουργίας του σταθμού, και να μείνει ένα κέρδος για τον ιδιοκτήτη. Το συνολικό ποσό των διδάκτρων που αναλογούν στον κάθε γονιό είναι ένα ετήσιο έξοδο, αλλά για λόγους διαχείρησης το ποσό μοιράζεται σε ισόποσες μηνιαίες δόσεις. Οι γονείς όμως ποτέ δεν ενδιαφέρονται για το ετήσιο ποσό, αλλά ρωτάνε μόνο για "τον μήνα" οπότε ο παιδικός σταθμός τους λέει το ποσό του μήνα παραλείποντας να διευκρινήσει ότι μερικοί μήνες είναι x1,5 ή ότι πληρώνεις και τον Αύγουστο κλπ. Αυτά φαίνονται μόνο όταν γίνει συμφωνητικό για το συνολικό ποσό που αναφέρει αναλυτικά τις δόσεις.

Δείτε αυτό το παράδειγμα. Ας πούμε ότι δύο παιδικοί σταθμοί έχουν ετήσια δίδακτρα που είναι 3000 ευρώ (λέω μια τυχαία τιμή, δεν ξέρω πόσο κοστίζουν οι παιδικοί σταθμοί).

Ο παιδικός σταθμός Α χωρίζει αυτό το ποσό σε 11 ισόποσες δόσεις, όσοι και οι μήνες που θα πάει παιδικό σταθμό το παιδί, και η τιμή "του μήνα" είναι 273 ευρώ το μήνα.

Ο παιδικός σταθμός Β χωρίζει το ποσό σε 12 δόσεις, συν μισή δόση τα Χριστούγεννα και άλλη μισή το Πάσχα, και η τιμή "του μήνα" γίνεται 230 ευρώ το μήνα.

Ποιος παιδικός σταθμός φαίνεται ότι έχει μικρότερα δίδακτρα? Φυσικά ο δεύτερος, μόνο που τον Νοέμβριο οι γονείς θα πάρουν ένα σημείωμα που θα τους υπενθυμίζει ότι πρέπει να πληρώσουν 230 + 115 τον Δεκέμβριο, σύνολο 345 ευρώ. Συν ένα ανάλογο σημείωμα πριν το Πάσχα και ένα σημείωμα τον Ιούλιο ότι θα πρέπει να πληρώσουν και για τον Αύγουστο.

Στο μεταξύ οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στον παιδικό σταθμό Α, τον Δεκέμβριο θα πληρώσουν 273 όπως κάθε μήνα. Τον Αύγουστο δεν θα πληρώσουν.

Και οι δύο γονείς το ίδιο πληρώνουν στο τέλος, αλλά οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στον παιδικό σταθμό Β μένουν με την απορία "γιατί πληρώνουν το δώρο Χριστουγέννων των νηπιαγωγών".....

Συμπέρασμα: κάνουμε συμφωνητικό εξ αρχής για το συνολικό ποσό και δεν ρωτάμε απλά την τιμή του μήνα.

Ο γιος μου ο παει τριτη χρονια σε ιδιωτικο,αυτο δεν μας εχει ξανασυμβει.

Εννοειτε οτι την Δευτερα θα το διευκρινισω γιατι μας το εδωσε την Παρασκευη κ το ειδα μετα που ανοιξα την τσαντα του!!!

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Διαφημίσεις

• 3 weeks later...

Σε εμάς στον παιδικό σταθμό πληρώνουμε Δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα (όχι τα μισά, μην τρελαθούμε κι όλας...) αλλά το γνωρίζουμε από την αρχή που μας αναλύουν τα δίδακτρα, δεν μας το λένε ξαφνικά.

Υπογράφουμε στην αρχή την αίτηση εγγραφής (το συμφωνητικό που λέτε), που αναφέρονται όλα αυτά.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Μπες στοπαρατηριο διδακτρων του ΥπΑν βρε το σταθμό σας και δες ποια εΐναι τα δίδακτρα που δικαιούνται συμφωνα με αυτα που ενημερώνουν το πουργειο. Απο το ταμπλετ μεταφερω ηλεκτρονικη διευθυνση, δεν ξερω αν το κανω σωστα.http://app.gge.gov.gr

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...