Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο λογος που ζω ειναι το παιδι


giwta-la

Recommended Posts

Kανεις δεν "σταμπάρεται" επειδη εχει αναγκη απο εναν ψυχολόγο ή εναν ψυχίατρο. Και ευτυχως φαινεται Γιωτα ότι το καταλαβαινεις. Ολες εδω ειναι πρόθυμες να ακουσουν τα προβληματα σου αλλα σίγουρα καμια δεν μπορει να υποκαταστησει μαι ΖΩΝΤΑΝΗ φίλη...καμια μας δεν μπορει να σε βοηθησει όσο ενας επαγγελματιας ψυχικης υγειας... αν ειχες κολπιτιδα δεν θα πήγαινες στον γυναικολόγο? Αν ειχες κάταγμα στο χέρι δεν θα πήγαινες στον ορθοπεδικο??

Για όσες "τρομάζουν" ακόμα και όταν απλώς διαβάζουν ψυχιατρικές διαγνωσεις και συμπτωματα τότε μάλλον αποδεικνύουν ότι οι ίδιες έχουν βαριες προκαταλήψεις εναντιον των ανθρωπων που χρήζουν βοήθειας απο επαγγελματιες ψυχικής υγείας...Αν μια κοπέλα έγραφε ότι εχει κολπικη αιμορραγια και κα΄ποια άλλη τςη έλεγε "αυτο ειναι ενδειξη ενδεχομένως και αποκόλλησης πλακουντα, πρέπει αν απευθυνθεις σε γιατρο" αναρωτιεμαι αν θα ειχατε τις ιδιες αντιδρασεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το θεμα ειναι οτι ενας ειδικος καταλαβαι ει τι περνας και ξερει πως να σε βοηθησει.Οι υπολοιποι αν δεν εχουν περασει κατι αντιστοιχο δε μπορουν να σε καταλαβουν.Εμενα οι δικοι μου με στηριξαν πολυ αφενος γιατι ειχα φτασει να χασω παρα πολλα κιλα και με εβλεπαν πως ειχα μετατραπει σε ενα ατομο γεματο φοβιες ενω δεν ειμαι ετσι...αφετερου παρομοια κατασταση ειχε περασει και ο μπαμπας μου οποτε τους ηταν γνωριμο ολο αυτο.Φιλες και γνωστες και να τους μιλαγα με εβρισκαν υπερβολξκη και δεν εδιναν βαση η μου ελεγαν απλα ...ελα μωρε στο μυαλο σου ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα στην τηλεφωνική γραμμή που σου έβαλα μιλάς απρόσωπα, ανώνυμα με ειδικό χωρίς να σταμπάρεσαι. Αν και το στίγμα δεν αποκτάται τη στιγμή που παίρνεις βοήθεια. Σε όλες τις κοινωνίες όλοι μας είμαστε σταμπαρισμένοι για κάτι. Άλλος για ψυχική ασθένεια, άλλος για τα κιλά του, άλλος γιατί απατά τη γυναίκα του, άλλη γιατί βάφεται έντονα, απ' όλα έχει ο μπαξές. Λίγο να απέχει η συμπεριφορά σου από το ιδανικό που έχει η κάθε κουτσομπόλα στο μυαλό της τέλειωσε. Το θέμα όμως είναι ότι δεν μπορεί η κάθε κουτσομπόλα να ορίζει τη ζωή μας.... έχουμε πιο σπουδαία πράγματα να κάνουμε όπως να ζήσουμε τη δική μας ζωή και να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...