Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιεση για δευτερο παιδι... τι να απαντησω;;;;


bouba14

Recommended Posts

Γεια σας κ παλιιι! Λοιπον ενταξει δεν εχω και κανα σοβαρο προβλημα αλλα.. εκνευριζομαι!! Ο πεθερος μ κ η μανα του με εχουν ζαλισει για να κανω δευτερο παιδι. Σε σημειο να με ρωτανε καθε τοσο αν ειμαι εγκυος. Ρε παιδια δε μπορω αλλο. Αφενος θεωρω παντελως αδιακριτη την ερωτηση. Αφετερου νιωθω οτι με αντιμετωπιζουν σαν μητρα με ποδια. Επισης δε θελω κιολας αυτη τη στιγμη να κανω δευτερο παιδι αλλα κ αν ηθελα θα ειχα αγχωθει κιολας. Εχω δοκιμασει να τους αγνοησω, να απαντησω με χιουμορ, να αλλαξω κουβεντα, τιιιιιποτα αυτοι το χαβα τους. Κ αυτο που με βγαζει εκτος εαυτου ειναι η υποψια μ οτι αν το πρωτο παιδι μ ηταν αγορι δε θα τους εννοιαζε αν θα κανω αλλο.. Τι θα κανατε η τι κανετε αν σας εχει τυχει κτ παρομοιο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πες τους δεν θελω να κανω αλλο ειμαι ενταξει με αυτο....ετσι για να δεις αντιδραση.αν θελουν να κανεις και αλλο μονο και μονο για το ονομα τοτε απαντας αναλογως και δεν μπορω να εκφραστω πολυ ασχημα σε δημοσιο πληθος αλλα μαλλον καταλαβαινεις τι θα τους ελεγα και το πιο πιθανον ειναι οτι θα χαλαγαν και οι σχεσεις μου.:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!Εφοσον τα αλλα δ επιασαν πες τους στα ισια οτι ειναι αδιακριτοι κ σε ενοχλει η πιεση τους.η πες στον αντρα σου να τους μιλησει.το χειροτερο ειναι αυτο που υποψιαζεσαι για το φυλο.τραγικο.τι κριμα να το ζουνε μανουλες κοριτσιων.μπορεις να κανεις αυτο που ειπε κ η αλλη κοπελα.δλδ να τους πεις οτι προς το παρον ειστε ικανοποιημενοι με την οικογενειακη σας κατασταση κ οτι δ θελετε αλλο παιδακι.η ριξτο στον αντρα σου(με τη συμφωνη γνωμη του)οτι εκεινος δ θελει δευτερο.η μπορεις να λες οτι θες μονο κοριτσια για να εχει παρεα η κορουλα σου κ γτ πλεον ξερεις πως ειναι.εγω θα τους εκανα κ μια πλακα οτι ειμαι τριων μηνων εγκυος σε διδυμα κοριτσακια(τραβηγμενο το ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δε λες τίποτα. Ο άντρας σου θα πει ότι δέχεσαι διαρκώς πιέσεις για δεύτερο παιδί από παντού κι έχεις δυσκολευτεί πολύ και πώς εκείνοι τουλάχιστον που είναι οικογένεια πρέπει να σε βοηθήσουν κι ευτυχώς δηλαδή που είναι συννενοήσιμοι άνθρωποι και μπορεί να βασιστεί επάνω τους...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δε λες τίποτα. Ο άντρας σου θα πει ότι δέχεσαι διαρκώς πιέσεις για δεύτερο παιδί από παντού κι έχεις δυσκολευτεί πολύ και πώς εκείνοι τουλάχιστον που είναι οικογένεια πρέπει να σε βοηθήσουν κι ευτυχώς δηλαδή που είναι συννενοήσιμοι άνθρωποι και μπορεί να βασιστεί επάνω τους...

 

Δυστυχώς μερικοί άνθρωποι δε παίρνουν από λόγια. Βγαινάκης - βγαινάκης. Να συζητάς κάτι, να ανακοινώνεις κάτι τη μια Κυριακή, και σε μια βδομάδα το χαβά τους σα να μην έγινε ΠΟΤΕ η προηγούμενη συζητηση (ή επί μακρόν συζητήσεις, κατά περίπτωση...)

 

Κι ενώ πρώτη εγώ λέω πως ο καθένας πρέπει να βάζει στη θέση του τους δικούς του (η σύζυγος το σόι της κι ο σύζυγος το δικό του) στο παρόν τόπικ είμαι κάπου εδώ

 

πες τους στα ισια οτι ειναι αδιακριτοι κ σε ενοχλει η πιεση τους.

 

προσωπικά θα γινόμουν αγενής (καθότι αγένεια είναι και από την πλευρά τους).

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ετυχε και μενα αυτο..τραγικο απλα!Εμεις δεν εχουμε παιδακι(τωρα περιμενουμε) και δεν ειχαμε σκοπο να κανουμε και αμεσα επειδη φτιαχναμε το σπιτι(μια ανακατοσουρα ΜΕΓΑΛΗ) και καναμε και μαγαζι...κι η γιαγια του καλου μου...που μενει και διπλα μας ακριβως και τα ζει ολα..μια μερα που πινω καφε με μια φιλη κι ειναι εγκυος...της λεει:Με το καλο και αλλα τετοια....η δικια μας απο εδω η τεμπελα δεν κανει τιποτα!(για μωρο εννοουσε φυσικα!)εεε τρελαθηκα!

Της λεω τα εχεις εσυ λυμμενα ολα (που λεφτα δεν εχει και εμεις την βοηθαμε) και σου λειπει ενα παιδακι?Εχουμε το σπιτι ετοιμο δουλεια στρωμενη κι ειμαστε ετοιμοι για παιδι και τεμπελιαζω εγω???ή μηπως θα το μεγαλωσεις εσυ για να ξερω??Οταν θα θελουμε ή οταν το φερει ο Θεος θα ερθει με το καλο...

Ολα αυτα με πολλα νευρα εννοειται...και εκτοτε ΔΕΝ ξαναανακατευτηκε!Αι σιχτιρ η καθε μια με το χαβα της!Ημουν και τεμπελα...δεν ξεραμε προς τα που να κανουμε απο υποχρεωσεις αυτη να ζηταει λεφτα γιατι η συνταξη δεν της φτανει... ενα παιδι μου ελειπε να μην εχω να το ταισω!Ξεκοψε τους ομορφα..οταν θα θελουμε ενα παιδακι ακομη θα το κανουμε και θα το μαθετε!Δεν θα σας το κρυψουμε!:evil:

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! Και εγω το εχω αντιμετωπίσει με συναδέλφους , πελατες , πεθερικά! Και εχω σκεφτεί τα παντα ως απάντηση! Βεβαια μενω στο ' ειμαστε πολυ καλα οι τρεις μας και ακομα δε θελω να αλλάξει αυτο' !! Βεβαια καμία φορα αναρωτιέμαι αν εκανα αλλο θα σταμάτησαν η θα λέγαν για τρίτο; τωρα αυτο για το φύλο ειναι οντως τραγικο αλλα τι να κανεις; και εμενα η Πεθερα μου απογοητεύτηκε που δεν ηταν κορίτσι ! Σα παιδακι που άνοιξε λαθος δωρο εκανε οταν έμαθε οτι θα ναι αγορι

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξαφνιαστείς από την απάντησή μου αλλά και εγώ είχα το ίδιο θέμα με σένα... μόλις έκανα το πρώτο άρχισαν οι μουρμούρες για το δεύτερο ... και εμένα με τσάντιζε όλο αυτό.. και τι έκανα?? ακολούθησα την συμβουλή τους... και τελικά είχαν δίκιο.. εκεί που πίστευα ότι ήμουν μια χαρά με το ένα μόλις γεννήθηκε η μπουμπού κατάλαβα πόσο δίκιο είχαν!! οπότε για καλό στο λένε.. τώρα μου λένε και για τρίτο αλλά δεν ψήνομαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα που μου έλεγαν ότι "ένα ίσον κανένα" και όταν γέννησα την δεύτερη κόρη μου βοήθεια μηδέν...Στα λόγια όλοι καλοί είναι!!!

 

Καλέ να κάνεις και άλλο σου είπαν όχι ότι θα σε βοηθήσουν κιόλας :P

ανεξάρτητα από αυτό όμως συγκρίνεται με τίποτε η ευτυχία να έχεις τα 2 σου παιδάκια?? οπότε κάτι ήξεραν καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου είχε τύχει αυτό. Και απλά είχαν δίκιο - μάλιστα ζορίστηκα όταν βγήκε η δεύτερη διότι ούτε εγώ είχα βοήθεια. Και σκεφτόμουν τους 3 πρώτους μήνες όπως η "μαριονετα".

Ομως τελικά τώρα που έχω τα δυο μου, ξεπετάχτηκαν μια χαρά, είναι δεμένα μεταξύ τους και είμαι η πιο χαρούμενη μαμά όταν τα βλέπω! Και έχουν δικαιωθεί όλοι όσοι επέμεναν.

Τι το κακό έχει μια παρότρυνση να κάνεις ένα ακόμη μωράκι;

Αν δεν θέλεις μην το κάνεις.

Ομως δεν μπορείς να τους λες να μην σε παροτρύνουν να κάνεις κάτι τόσο όμορφο, όπως θα σε παρότρυναν ίσως να πας ένα ταξίδι αν δεν είχες παιδιά ή να ξεκουραστείς αν ήσουν κουρασμένη.

Μην ψειρίζετε τη μαϊμού κορίτσια! :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου είχε τύχει αυτό. Και απλά είχαν δίκιο - μάλιστα ζορίστηκα όταν βγήκε η δεύτερη διότι ούτε εγώ είχα βοήθεια. Και σκεφτόμουν τους 3 πρώτους μήνες όπως η "μαριονετα".

Ομως τελικά τώρα που έχω τα δυο μου, ξεπετάχτηκαν μια χαρά, είναι δεμένα μεταξύ τους και είμαι η πιο χαρούμενη μαμά όταν τα βλέπω! Και έχουν δικαιωθεί όλοι όσοι επέμεναν.

Τι το κακό έχει μια παρότρυνση να κάνεις ένα ακόμη μωράκι;

Αν δεν θέλεις μην το κάνεις.

Ομως δεν μπορείς να τους λες να μην σε παροτρύνουν να κάνεις κάτι τόσο όμορφο, όπως θα σε παρότρυναν ίσως να πας ένα ταξίδι αν δεν είχες παιδιά ή να ξεκουραστείς αν ήσουν κουρασμένη.

Μην ψειρίζετε τη μαϊμού κορίτσια! :D

 

Συμφωνω σε αυτα που λες..απλα υπαρχουν και καποια ορια!Να σεβονται και την επιθυμια του αλλου!Μπορει να μην ειναι η αλλη ετοιμη για 2ο..μπορει τα οικονομικα να ειναι πατος μπορει χιλια μπορει...ΔΕΝ ειμαι υποχρεωμενη να καθομαι και να εξηγω καθε φορα ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΥΤΗ/ΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!Καλα αμα ειχα καταλαβει οτι το κανουν και για το ονομα...δεν ξερω ειλικρινα πως θα αντιδρουσα!Και για να σου δωσω κι ενα αλλο παραδειγμα επισης παρεμβατικο και σπαστικο..και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους(εγω ειμαι με το δικιο)δεν ειναι μονο οι πεθερες σπαστικες...Εγω ειχα τη μαμα μου...επειδη ειμαι μικρη..προσεχε μην κανετε τωρα παιδι..προσεχε προσεχε κτλ..(δεν με ρωτησε ποτε αν θελουμε ή οχι ποια ειναι η γνωμη μου) απλα ηθελε να παρεμβει!Της το εκοψα και τελειωσε!ΔΕΝ ηθελα αμεσα ενα παιδακι(αρα συμφωνουσα στην ουσια μαζι της) αλλα δεν θα την αφησω να παρεμβαινει...να με ρωτησει τι θελω και θα της πω τη γνωμη μου!Δηλαδη αν ηθελα και προσπαθουσα θα ειχα κι αυτην προσεχε προσεχε?Δεκτες οι συμβουλες(μανα ειναι και μονο το καλο θελει) αλλα να ΜΗΝ τις επιβαλλουν!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτα που λες..απλα υπαρχουν και καποια ορια!Να σεβονται και την επιθυμια του αλλου!Μπορει να μην ειναι η αλλη ετοιμη για 2ο..μπορει τα οικονομικα να ειναι πατος μπορει χιλια μπορει...ΔΕΝ ειμαι υποχρεωμενη να καθομαι και να εξηγω καθε φορα ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΥΤΗ/ΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!Καλα αμα ειχα καταλαβει οτι το κανουν και για το ονομα...δεν ξερω ειλικρινα πως θα αντιδρουσα!Και για να σου δωσω κι ενα αλλο παραδειγμα επισης παρεμβατικο και σπαστικο..και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους(εγω ειμαι με το δικιο)δεν ειναι μονο οι πεθερες σπαστικες...Εγω ειχα τη μαμα μου...επειδη ειμαι μικρη..προσεχε μην κανετε τωρα παιδι..προσεχε προσεχε κτλ..(δεν με ρωτησε ποτε αν θελουμε ή οχι ποια ειναι η γνωμη μου) απλα ηθελε να παρεμβει!Της το εκοψα και τελειωσε!ΔΕΝ ηθελα αμεσα ενα παιδακι(αρα συμφωνουσα στην ουσια μαζι της) αλλα δεν θα την αφησω να παρεμβαινει...να με ρωτησει τι θελω και θα της πω τη γνωμη μου!Δηλαδη αν ηθελα και προσπαθουσα θα ειχα κι αυτην προσεχε προσεχε?Δεκτες οι συμβουλες(μανα ειναι και μονο το καλο θελει) αλλα να ΜΗΝ τις επιβαλλουν!

 

 

έλα βρε μην τους ξεσυνερίζεσαι! για το καλό σου το λένε! γιατί το θεωρείς παρέμβαση? δηλ. π.χ. εσύ στην μαμά σου δεν την έχεις συμβουλεύσει για κάτι στη ζωή της? και δεν μιλάμε για το όταν είμασταν μικρές, μεγαλώνοντας εγώ ακόμη και για την δουλειά της την έχω συμβουλέψει πράγματα... μην τα βλέπουμε στραβά, δηλ. ο άλλος σου λέει κάτι γιατί ενδιαφέρεται για εσένα όπως και εσύ π.χ. μπορείς να συμβουλέψεις κάποια φίλη σου / γονιό κλπ.. από ενδιαφέρον... οπότε γιατί αμυνόμαστε και αμέσως περνάμε στην επίθεση? ο άλλος μια καλή κουβέντα λέει.. θες την ακούς, δεν θες την προσπερνάς... τόσο απλά... να εγώ π.χ. δεν θέλω να ακούω για τρίτο παιδί, αλλά το Σάββατο που είχα πάει σε ένα παιδικό πάρτυ ήταν ένα μικρούλι, κουκλάκι και άρχισαν να μου λένε για τρίτο και κάπως περίεργα αισθάνομαι σήμερα, από το λέγε λέγε με βλέπω να αναθεωρώ πάλι...

Link to comment
Share on other sites

έλα βρε μην τους ξεσυνερίζεσαι! για το καλό σου το λένε! γιατί το θεωρείς παρέμβαση? δηλ. π.χ. εσύ στην μαμά σου δεν την έχεις συμβουλεύσει για κάτι στη ζωή της? και δεν μιλάμε για το όταν είμασταν μικρές, μεγαλώνοντας εγώ ακόμη και για την δουλειά της την έχω συμβουλέψει πράγματα... μην τα βλέπουμε στραβά, δηλ. ο άλλος σου λέει κάτι γιατί ενδιαφέρεται για εσένα όπως και εσύ π.χ.μπορείς να συμβουλέψεις κάποια φίλη σου / γονιό κλπ.. από ενδιαφέρον... οπότε γιατί αμυνόμαστε και αμέσως περνάμε στην επίθεση? ο άλλος μια καλή κουβέντα λέει.. θες την ακούς, δεν θες την προσπερνάς... τόσο απλά... να εγώ π.χ. δεν θέλω να ακούω για τρίτο παιδί, αλλά το Σάββατο που είχα πάει σε ένα παιδικό πάρτυ ήταν ένα μικρούλι, κουκλάκι και άρχισαν να μου λένε για τρίτο και κάπως περίεργα αισθάνομαι σήμερα, από το λέγε λέγε με βλέπω να αναθεωρώ πάλι...

 

Γι αυτο ΞΑΝΑΛΕΩ συμφωνω σε αυτα που λες...αλλα ετσι οπως το λες!Σε μενα δεν ηταν ετσι ομως!Οι γονεις και δε οι πεθερες μονο συμβουλες δεν δινουν..χωνονται για ολα!(Οχι ολες βεβαια)Δεν ανεχομαι την πιεση τους και το συνεχομενο αυτο πιπιλισμα με την αποψη τους...Πες την μια..πες την δυο οκ...ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙΣ??Οταν βλεπεις απο καποιον οτι ειναι καλοπροαιρετο σαφως και δεν σε πειραζει...αλλα να εχω την γιαγια καθε τρεις και λιγο γιατι δεν κανετε παιδι...ε οχι!Και ειχα κατσει κι ειχα εξηγησει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες τους λογους...ΓΙΑΤΙ επιμενεις?Εσυ θα το μεγαλωσεις?Κι εγω τωρα που το περιμενω το αντρακι μου ειμαι ΠΟΛΥ ευτυχισμενη και καταλαβαινω τους λογους που μου ελεγε να κανουμε ενα παιδι(ειναι ευτυχια) αλλα με ρωτησε αν αν ολα αυτα τα προβληματα που ειχα κι εχω μου τα ελυσε κανενας?Αν τα βραδια κοιμαμαι απο σκεψεις και φοβους γι αυτο το παιδι για το αν ειναι καταλληλη στιγμη ή οχι?Αν ειμαι ικανη και αλλα πολλα....Και σε πληροφορω ΔΕΝ ειμαι ετοιμη...και μετα απο σχεδον 9 μηνες δεν ειμαι ετοιμη!Κι αν σκεφτω πως το κραταω στα χερια κλαιω και τρελενομαι απο τον φοβο....αυτα ομως δεν τα ξερει...απλα να επιβαλλει την γνωμη της ξερει!Δεν ειναι ετσι ομως.......

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenip ακριβώς στην ίδια θέση είμαι κι εγώ! Μου "κλείνει το μάτι" το τρίτο! ασε..

 

dimitramagic στην ηλικία σου τα ίδια σκεφτόμουν, αν θες και πιο αντιδραστικά. Οταν έκανα το πρώτο κάπως αναθεώρησα.

Αρχισα να υποχωρώ και να δέχομαι και βοήθεια αλλά και κάποιες υποδείξεις, αφού στην πορεία φαινόταν πως είχαν δίκιο και κάτι παραπάνω ήξεραν.

Στο δεύτερο.. ααααα... εκεί ήταν που άνοιξα και την πόρτα να μπαινοβγαίνουν (για βοήθεια, καταλαβαίνεις) αλλά και τα αυτιά μου για συμβουλές! Κυρίως όταν τα βρίσκω σκούρα.. εκεί είναι που ζητάω να ακούσω έτοιμες λύσεις από έμπειρα στόματα (γονείς μας).

 

Κι όσο περνούν τα χρόνια, βλέπεις πως σιγά σιγά γίνεσαι σαν τον γονιό σου. Και πιο παρεμβατικός ακόμη!!! Και αν έχεις λίγο μυαλό αντιλαμβάνεσαι πως όταν κάνεις οικογένεια και παιδιά, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Ο λόγος; όλα θα τα βρεις μπροστά σου.

Εχουν δίκιο.

Απλά δεν το ξέρετε ακόμη!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε dimitramagic.. τώρα σου φαίνονται όλα βουνό.. μόλις με το καλό έρθει το μωράκι σου, θα νιώσεις την απόλυτη ευτυχία... εάν μπορέσεις και το θηλάσεις κιόλας για πολύ καιρό εκεί να δεις δέσιμο... εεε από το πότε οι φόβοι και το "φάε παιδί μου" "φόρα κάτι πάνω σου θα κρυώσεις" "τι ώρα είναι? δεν γύρισε ακόμη το παιδί" θα φτάσεις στο "γιατί δεν κάνετε ένα παιδί? τώρα που είστε νέοι ακόμη" ούτε που θα το καταλάβεις! :P

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι ποιος σε συμβουλευει..και σε ποια στιγμη!Ενας ανθρωπος που σ'αγαπαει και λεει διακριτικα τη γνωμη του ακομη και σε κακια για σενα στιγμη..την δεχεσαι και μπορεις να την καταλαβεις νομιζω!Ενας ομως που παρεμβαινει αδιαφορωντας για το πως εισαι και δεν το κανει μια φορα αλλα και συνεχομενες δεν μπορεις να το ανεχτεις!Εμας ηταν κυριως το οικονομικο προβλημα(υπηρχαν κι αλλα πολλα βεβαια αλλα αυτο το κυριοτερο) και η γιαγια το γνωριζει(διπλα μενουμε) ΤΗΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ φορες...αλλα αυτη επιμενει στον ερχομο ενος παιδιου...σου φαινεται λογικο?Κι οταν αυτη η γιαγια ΠΑΝΤΑ στο τελος του μηνα συντηρειται απο εμας οικονομικα για να ζει οπως ΘΕΛΕΙ χωρις να κοψει καμια απολυτως απολαυση της...καμια απο της εξοδους της κι εγω να ειμαι 21 χρονων ο αντρας μου 31 και να κανουμε να βγουμε μηνες!Κι αυτη 75 χρονων 3 φορες το μηνα τουλαχιστον....και στο τελος..δεν εχω ψωμι..δεν εχω τσιγαρα..δεν εχω να φαω..Ε ΟΧΙ!Και μου λες κανε παιδι?Για να κανω ενα παιδι θελω να του προσφερω τα ΠΑΝΤΑ!Να ξερω οτι δεν θα του λειψουν τα βασικα κι οτι θα ειμαι ετοιμη...!Κι αφου ερχεται το παιδι..ειναι στο δρομο..ενα σορο εξοδα υποχρεωσεις..εχεις κι αυτην μεσα στο προγραμμα οτι θα χρειαστει απο σενα λεφτα(οχι για αναγκη...για κρεπαλες!)Πες μου εσυ....μπορεις απο αυτο το ατομο να δεχτεις συμβουλη οταν δεν σε σεβεται πρωτα απο ολα....

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι ποιος σε συμβουλευει..και σε ποια στιγμη!Ενας ανθρωπος που σ'αγαπαει και λεει διακριτικα τη γνωμη του ακομη και σε κακια για σενα στιγμη..την δεχεσαι και μπορεις να την καταλαβεις νομιζω!Ενας ομως που παρεμβαινει αδιαφορωντας για το πως εισαι και δεν το κανει μια φορα αλλα και συνεχομενες δεν μπορεις να το ανεχτεις!Εμας ηταν κυριως το οικονομικο προβλημα(υπηρχαν κι αλλα πολλα βεβαια αλλα αυτο το κυριοτερο) και η γιαγια το γνωριζει(διπλα μενουμε) ΤΗΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ φορες...αλλα αυτη επιμενει στον ερχομο ενος παιδιου...σου φαινεται λογικο?Κι οταν αυτη η γιαγια ΠΑΝΤΑ στο τελος του μηνα συντηρειται απο εμας οικονομικα για να ζει οπως ΘΕΛΕΙ χωρις να κοψει καμια απολυτως απολαυση της...καμια απο της εξοδους της κι εγω να ειμαι 21 χρονων ο αντρας μου 31 και να κανουμε να βγουμε μηνες!Κι αυτη 75 χρονων 3 φορες το μηνα τουλαχιστον....και στο τελος..δεν εχω ψωμι..δεν εχω τσιγαρα..δεν εχω να φαω..Ε ΟΧΙ!Και μου λες κανε παιδι?Για να κανω ενα παιδι θελω να του προσφερω τα ΠΑΝΤΑ!Να ξερω οτι δεν θα του λειψουν τα βασικα κι οτι θα ειμαι ετοιμη...!Κι αφου ερχεται το παιδι..ειναι στο δρομο..ενα σορο εξοδα υποχρεωσεις..εχεις κι αυτην μεσα στο προγραμμα οτι θα χρειαστει απο σενα λεφτα(οχι για αναγκη...για κρεπαλες!)Πες μου εσυ....μπορεις απο αυτο το ατομο να δεχτεις συμβουλη οταν δεν σε σεβεται πρωτα απο ολα....

 

ίσα ίσα τότε... κάνεις το παιδί, κόβεις τα περιττά έξοδα στην γιαγιά (αυτα που λες για κραιπάλες) και μετά τις λες: καλή μου γιαγιά ακολούθησα την συμβουλη σου, τώρα που θα γεννήσω με το καλό δυστυχώς θα σου δίνω μόνο για τα απαραίτητα, έχει πολλές οικονομικές ανάγκες το μωρό! άμα δεν γυρίσει να σου πει: "μα καλά και εγώ μία κουβέντα είπα, εσύ με πήρες τοις μετρητοίς?" να μου γράψεις... μετά δεν νομίζω να σου ξαναπεί για παιδί!!

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένεις γλυκειά μου να κάνεις ένα παιδί όταν θα μπορείς να του προσφέρεις τα πάντα... ε... μπορεί να περιμένεις και για πάντα.

:roll:

 

Εγώ δεν το βλέπω αυτό που περιγράφεις τραγικό.

Τα ίδια θα λες κι εσύ μεθαύριο - κυρίως αν είσαι μαμά που θα προσφέρεις τα πάντα. Και δεν θα το λες από κακία.

Το έχω δει πολλές φορές το ίδιο έργο. :cool:

 

Αλήθεια, τι νομίζεις πως θα μπορούσε να πετύχει μια τέτοια συμβουλή από κακό άνθρωπο;;;; Τι το κακό να σου κάνει; Ενας άνθρωπος που σε μοχθεί θα θέλει να σε χωρίσει ας πούμε. Γιατί να σου πει να γίνει ευτυχισμένη; Γιατί μονο χαρά και ευτυχία φέρνουν τα παιδάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένεις γλυκειά μου να κάνεις ένα παιδί όταν θα μπορείς να του προσφέρεις τα πάντα... ε... μπορεί να περιμένεις και για πάντα.

:roll:

 

Εγώ δεν το βλέπω αυτό που περιγράφεις τραγικό.

Τα ίδια θα λες κι εσύ μεθαύριο - κυρίως αν είσαι μαμά που θα προσφέρεις τα πάντα. Και δεν θα το λες από κακία.

Το έχω δει πολλές φορές το ίδιο έργο. :cool:

 

Αλήθεια, τι νομίζεις πως θα μπορούσε να πετύχει μια τέτοια συμβουλή από κακό άνθρωπο;;;; Τι το κακό να σου κάνει; Ενας άνθρωπος που σε μοχθεί θα θέλει να σε χωρίσει ας πούμε. Γιατί να σου πει να γίνει ευτυχισμένη; Γιατί μονο χαρά και ευτυχία φέρνουν τα παιδάκια!!!

 

Θα ξαναπω...ΣΥΜΦΩΝΩ με ολα οσα λετε...και καταλαβαινω αυτα που λενε οι γονεις!Εχω παραδεχτει ΠΟΛΛΕΣ φορες πως θα γινω χειροτερη απο τον πατερα μου (απο θεμα προστασιας απεναντι στα παιδια κι ας θεωρουσα καποτε πως ηταν υπερβολικος)! Εφυγα απο τους γονεις μου στα 17 κι επειδη τους εχασα (μαλωμενοι ειμασταν και δεν μιλουσαμε κι αποσταση μεγαλη) καταλαβα την ΑΞΙΑ τους για τα καλα!Ξερω κι οτι η γιαγια για καλο το λεει..δεν ειπα το αντιθετο...πες το μια ομως..δυο...ΜΗΝ το συνεχιζεις και ΜΗΝ με προσβαλεις λεγοντας με τεμπελα σε τριτο ατομο ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ τους λογους που δεν καναμε παιδι συνειδητα τοσο καιρο!Αυτο λεω...

Αν την ενδιεφερε γλυκια μου η δικια μου ζωη και τα δικα μου προβληματα θα περιοριζε την καλοπεραση της για να μην μας επιβαρυνει..αλλα κατι τετοιο ΔΕΝ παιζει!Ατομιστες και καλοπερασακηδες να ξερετε ΔΕΝ αλλαζουν ΠΟΤΕ!Αλοιμονο σε εμας που στερουμαστε τα ΠΑΝΤΑ για να τα βγαλουμε περα κι εχουμε κι ενοχες οταν δεν τους δινουμε να καλοπερασουν!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

ίσα ίσα τότε... κάνεις το παιδί, κόβεις τα περιττά έξοδα στην γιαγιά (αυτα που λες για κραιπάλες) και μετά τις λες: καλή μου γιαγιά ακολούθησα την συμβουλη σου, τώρα που θα γεννήσω με το καλό δυστυχώς θα σου δίνω μόνο για τα απαραίτητα, έχει πολλές οικονομικές ανάγκες το μωρό! άμα δεν γυρίσει να σου πει: "μα καλά και εγώ μία κουβέντα είπα, εσύ με πήρες τοις μετρητοίς?" να μου γράψεις... μετά δεν νομίζω να σου ξαναπεί για παιδί!!

 

Δεν λεει τιποτα ετσι κι αλλιως!Της εχουμε μιλησει πολλες φορες να μην βασιζεται πανω μας γιατι πολυ απλα ΔΕΝ εχουμε!Απλα ξερει τι κανει...χαλαει τα λεφτα της για να περασει καλα οσο μπορει και να κανει αυτο που θελει...και ξερει πολυ καλα πως στο τελος ΔΕΝ θα αρνηθουμε να της δωσουμε φαι ή ψωμι και γενικα ειδη πρωτης αναγκης!Ενω αν αγορασει ολα αυτα κι ειναι οκ να βγαλει το μηνα ΔΕΝ θα εχει να πιει τα κρασακια και τα τσιπουρακια καθε μερα και να βγει να φαει και τα σουβλακια της..και προφανως αν ερθει να ζητησει λεφτα για τετοια πραγματα ξερει πως δεν θα τα παρει!Εχει το σκοπο της...Δεν αλλαζει και το ξερω..απλα υπομενω!Περιμενω καποια στιγμη μονο ναγινω εγω λιγο αναισθητη πια και να μην με νοιαζει!Κι αλλο να μην με νοιαζει για καποιον που πραγματικα πειναει(εκει ειμαι κακια) κι αλλο να μην με νοιαζει και να αδιαφορησω για καποιον που απλα κανει τη ζωαρα του εις βαρος μου!Τελος παντων..νομιζω παει αλλου θεμα(και το παω εγω ισως απο αυτα που θελω να πω)...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

E εντάξει, εγώ μιλάω γενικά - όχι εξατομικευμένα.

Γεγονός πάντως είναι για αυτά που αναφέρεις, πως όσο βρίσκει κανείς κάνει. Ιδίως όταν είναι καλοπερασάκιας.

 

Επίσης όταν με το καλό γίνεις μαμά, όταν έρθει δηλαδή ένα παιδάκι στην οικογένεια, μπορεί και να αλλάξει κάτι για την γιαγιά σου. Συνήθως οι γιαγιάδες (μαμάδες μας) αλλάζουν κάπως, με την έννοια πως νοιάζονται για τα εγγόνια τους περισσότερο κι απ' τα παιδιά τους.

Δίνουν δώρα και κάνουν πράξεις στα εγγόνια που εμείς τα παιδιά δεν είδαμε ποτέ!

 

Μην σε ξενίσει λοιπόν αν η γιαγιά ξαφνικά όχι μόνο σταματήσει να επιβαρύνει αλλά αρχίσει να προσφέρει κι όλας!!

Link to comment
Share on other sites

E εντάξει, εγώ μιλάω γενικά - όχι εξατομικευμένα.

Γεγονός πάντως είναι για αυτά που αναφέρεις, πως όσο βρίσκει κανείς κάνει. Ιδίως όταν είναι καλοπερασάκιας.

 

Επίσης όταν με το καλό γίνεις μαμά, όταν έρθει δηλαδή ένα παιδάκι στην οικογένεια, μπορεί και να αλλάξει κάτι για την γιαγιά σου. Συνήθως οι γιαγιάδες (μαμάδες μας) αλλάζουν κάπως, με την έννοια πως νοιάζονται για τα εγγόνια τους περισσότερο κι απ' τα παιδιά τους.

Δίνουν δώρα και κάνουν πράξεις στα εγγόνια που εμείς τα παιδιά δεν είδαμε ποτέ!

 

Μην σε ξενίσει λοιπόν αν η γιαγιά ξαφνικά όχι μόνο σταματήσει να επιβαρύνει αλλά αρχίσει να προσφέρει κι όλας!!

 

χαχαχαχαχα ΜΗΝ με παρεξηγησεις αληθεια που γελαω..αλλα χαιρομαι που τα βλεπεις ολα τοσο θετικα!Γελαω γιατι ζω την πραγματικοτητα εσυ καλα τα γραφεις...και να με κανεις να νιωσω καλυτερα θες....αλλα..Ειναι το 5ο δισεγγονο που θα δει και πιστεψε με δεν θα εχει καμια διαφορα!Δεν θελω ουτε δωρα ουτε τιποτα...αν το αγαπαει μου φτανει..Να ΜΗΝ με επιβαρυνει θελω και να μην μου επιβαλεται!

Θα σου στειλω μετα ενα π.μ να καταλαβεις περι τινος προκειται και γιατι με πειραξε τοσο να επεμβαινει καποιος...κι αυτο για να μην ξεφυγει κι αλλο το θεμα!;)

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...