ερινα

5μηνο στο δημο δικαιουται ο συζυγοσ αδεια ανατροφησ τεκνου?

Recommended Posts

καλησπερα προσληφθηκα στησ 11-9 στο δημο με 5μηνο πηρ αδεια κυησεωσ και λοχειασ και γυριζω στη δουλεια αρχεσ ιανουαριου .ο ανδρας μου ειναι στρατιωτικοσ δικαιουται την αδεια ?αν γνωριζει καποια να μου πει γιατι δεν εχουμε ποιοσ να μας κρατησει τα μικρα μας.ευχαριστω

Διαφημίσεις

πενταμηνο και σου εδωσαν αδεια τοσο καιρο? Ξερω οτι εχει βγει κατι σχετικο απο το υπουργειο αλλα οι δημοι δεν το δεχονται. Αν θες μου στελνεις με πμ σε ποιον δημο γινεται? Σε εμας αρνουνται.. γιατι αρνειται ο οαεδ...

εγώ που ήμουν στο υπουργείο πολιτισμού με συμβάσεις εξάμηνες ή ετήσιες, γύρισα στη δουλειά στους διόμιση μήνες.

Αν προκειται για προγραμμα 5μηνης διαρκειας του ΟΑΕΔ δε δικαιουται αδεια, Ζωη εχεις δικιο. Αλλα δεν μας ειπε τι 5μηνο ειναι.

Μακαρι να της εχουν δωσει της κοπελα.. μην παρεξηγηθω.. απλα ψαχνομαστε κι εμεις γιατι δεν μπορουμε να παρουμε αδεια ουτε αν αρρωστησουμε με χαρτι γιατρου...

Υπαρχουν διαφορετικα πενταμηνα? Τα ιδια δεν ισχυουν για τα πενταμηνα του Δημου?

κοριτσια μου χαν πει οτι δικαιουμε 56 μερεσ πριν και 63 μερεσ ετα την γεννα.τωρα μολισ σαραντησω θα παω να μου πουν ποτε ξεκιναω.ειμαι με κοινωφελεσ προγραμα στο δημο.ηταν η προκηρυξη του οαεδ με τισ 32 .000 ατομα που βεπερνε τον ιουλιο.αληθεια εισται ασφαλισμενες απο τον δημο η απ τον οαεδ.?ειπαν στον συζυγο μου οτι θελουν χαρτι απο τον ασφαλιστικο φορεα που ειμαι αλλα εγω ειμαι στον ανδρα μου ασφαλισμενη και για να ασφαλιστω στο ικα πρεπει να περασουν 2 μηνεσ απο τοτε που θ αρχισω δουλεια για να βγαλω βιβλιαριο.εσεισ που εισται ασφαλισμενοι?ξερω οτι δικαιουμαστε 2 μερεσ το μην αδεια

Μακαρι να της εχουν δωσει της κοπελα.. μην παρεξηγηθω.. απλα ψαχνομαστε κι εμεις γιατι δεν μπορουμε να παρουμε αδεια ουτε αν αρρωστησουμε με χαρτι γιατρου...

Υπαρχουν διαφορετικα πενταμηνα? Τα ιδια δεν ισχυουν για τα πενταμηνα του Δημου?

δεν ξερω βρε ΖΩΗ εγω οταν με πηραν εμπενα στον 8 μηνα και λογικα βαση νομοθεσιασ ηταν υποχρεωμενη να μου δωσουν αδεια κυησεωσ.τωρα θα γυρισω κανονικα.

δεν ξερω βρε ΖΩΗ εγω οταν με πηραν εμπενα στον 8 μηνα και λογικα βαση νομοθεσιασ ηταν υποχρεωμενη να μου δωσουν αδεια κυησεωσ.τωρα θα γυρισω κανονικα.

Mε το καλο!!! Δυστυχως η νομοθεσια δεν καλυπτει τα πενταμηνα... τις τελευταιες μερες κυκλοφορει οτι ειναι υποχρεωμενοι να δινουν 2 μερες αδεια τον μηνα κτλ... Δυστυχως καποιοι δημοι δεν το τηρουν γιατι λεει δεν το δεχεται ο ΟΑΕΔ.

Ο ΟΑΕΔ ειναι ο εργοδοτης και οχι ο δημος.

Mε το καλο!!! Δυστυχως η νομοθεσια δεν καλυπτει τα πενταμηνα... τις τελευταιες μερες κυκλοφορει οτι ειναι υποχρεωμενοι να δινουν 2 μερες αδεια τον μηνα κτλ... Δυστυχως καποιοι δημοι δεν το τηρουν γιατι λεει δεν το δεχεται ο ΟΑΕΔ.

Ο ΟΑΕΔ ειναι ο εργοδοτης και οχι ο δημος.

Αρα οπως τα λες, καταλαβαινω οτι συμμετεχεις σε προγραμμα 5μηνο του ΟΑΕΔ, οποτε δυστυχως δεν προβλεπονται αδειες, λογω Νομων που θεσπιστηκαν βασει μνημονιου. Εισαι οντως με αυτο το καθεστως?

Διαφημίσεις

εγω ξερω απο γνωστουσ οτι περνουν 2 μερεσ το μηνα αδεια.αλλο ειναι το προβλημα μου ζητανε χαρτι στον ανδρα μου απο τον ασφαλιτικο φορεα τησ δουλειασ μου για να παρει αδεια ανατροφη τεκνου αλλα εγω δεν ειμαι ασφαλισμενη στο ικα καθοτι δεν εχω ενσημα εδω και 4 χρονια.εσεισ που δουλευεται στα 5μηνα απο που εισται ασφαλισμενοι//

εγω ξερω απο γνωστουσ οτι περνουν 2 μερεσ το μηνα αδεια.αλλο ειναι το προβλημα μου ζητανε χαρτι στον ανδρα μου απο τον ασφαλιτικο φορεα τησ δουλειασ μου για να παρει αδεια ανατροφη τεκνου αλλα εγω δεν ειμαι ασφαλισμενη στο ικα καθοτι δεν εχω ενσημα εδω και 4 χρονια.εσεισ που δουλευεται στα 5μηνα απο που εισται ασφαλισμενοι//

Ρωτησα συνάδελφο και μου ειπε οτι ειμαστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ.

Σημερα ηρθε στον δημο τον δικο μας το χαρτί οτι δικαιούμαστε αδεια.

Αρα οπως τα λες, καταλαβαινω οτι συμμετεχεις σε προγραμμα 5μηνο του ΟΑΕΔ, οποτε δυστυχως δεν προβλεπονται αδειες, λογω Νομων που θεσπιστηκαν βασει μνημονιου. Εισαι οντως με αυτο το καθεστως?

Ναι συμμετεχω σε πενταμηνο του ΟΑΕΔ. Τις τελευταιες 10 -15 μερες ενημερωθηκαμε οτι πλεον επιτρεπουν αδειες.. Ενημερωθηκαμε μεσω του site "δικαιολογητικα". Μόλις σήμερα ήρθε το χαρτι στον δημο που εργαζομαι. Οι περισσοτεροι που εχουν προσληφθει τελειωνουν τελη Δεκεμβριου με αρχες Γεναρη. Δεν ξερω τι γινεται με τις αδειες που δεν πηραν... Το μονο που ξερω ειναι οτι μεχρι προσφατα δεν δεχονταν καν χαρτι απο γιατρο.

Αρα δεν εισαι σε παλαιοτερο προγραμμα ΕΣΠΑ. Εισαι με αλλο καθεστως, αλλα μεσω ΟΑΕΔ. Οποτε εχεις αδειες κανονικα.

Οσοι ηταν σε παλια 5μηνα απο προγραμμα οπως της κοινωφελους, δεν θα παρουν αδειες αναδρομικα. Εκτος αν εχει βγει νεα εγκυκλιος το τελευταιο 3μηνο που δεν εχω ασχοληθει.

Oταν λες παλιοτερα 5μηνα? Εγω λεω για τα πενταμηνα στους δημους που πηραν μεμ την προκυρηξη του Απριλιου και κανονικα τελος Δεκεμβριου σταματανε. Εμενα με πηραν τελη Σεπτεμβρη σε αντικατασταση και θα σταματησω τελη φεβρουαριου.

Διαφημίσεις

εγω ξεκιναω τον ιανουαριο και τελειωνω τον ιουνιο.γιατι λετε οτι λειγουν τον δεκεμβρη?υπαρχει περιπτωση να μην πληρωθω επειδη θα τελειωσω τον ιουνιο?εχετε βγαλει βιβλιαριο στο ικα η σας ασφαλιζουν αυτοματα απ το δημο?

Εφοσον ερινα εχετε προσληφθει με αλλο καθεστως δεν ισχυουν τα ιδια. Δες την προσκληση με την οποια εκανες αιτηση στην ιστοσελιδα του ΟΑΕΔ τι λεει, δες την ΚΥΑ, δες τη συμβαση σου. Εκει ειναι οι περισσοτερες πληροφοριες.

Oταν λες παλιοτερα 5μηνα? Εγω λεω για τα πενταμηνα στους δημους που πηραν μεμ την προκυρηξη του Απριλιου και κανονικα τελος Δεκεμβριου σταματανε. Εμενα με πηραν τελη Σεπτεμβρη σε αντικατασταση και θα σταματησω τελη φεβρουαριου.

Πες μου αρ προσκλησης ΟΑΕΔ να σου πω.

εγω ξεκιναω τον ιανουαριο και τελειωνω τον ιουνιο.γιατι λετε οτι λειγουν τον δεκεμβρη?υπαρχει περιπτωση να μην πληρωθω επειδη θα τελειωσω τον ιουνιο?εχετε βγαλει βιβλιαριο στο ικα η σας ασφαλιζουν αυτοματα απ το δημο?

Δεν εχει σχεση ο Δημος. Μπορει να εργαστεις εκει αλλα δεν σε πληρωνει και δεν σε ασφαλιζει ο Δημος.

Οσοι πηγαμε αργοτερα, οσοι υπογραψαμε συμβαση αργοτερα πληρωνομαστε κανονικα. Καποιο τελειωνουν τελη Δεκεμβρη... αλλη τελη φεβρουαριου αναλογα με το ποτε εγινε η προσληψη.

Εσυ υπεγραψες συμβαση ή περιμενεις να σε καλεσουν τον Γεναρη?

Δεν εχει σχεση ο Δημος. Μπορει να εργαστεις εκει αλλα δεν σε πληρωνει και δεν σε ασφαλιζει ο Δημος.

Οσοι πηγαμε αργοτερα, οσοι υπογραψαμε συμβαση αργοτερα πληρωνομαστε κανονικα. Καποιο τελειωνουν τελη Δεκεμβρη... αλλη τελη φεβρουαριου αναλογα με το ποτε εγινε η προσληψη.

Εσυ υπεγραψες συμβαση ή περιμενεις να σε καλεσουν τον Γεναρη?

εχω προσληφθει 10/9 απλα θα παω για δουλεια 4/1/21016.σημερα μου παν κ εμενα γι αυτο το χαρτι που ηρθε στουσ δημους αλλα δεν το χαν να μου το δωσουν σου ναι ευκολο να μου πεισ εσυ που μπορω να το βρω ?θελω να δω τι λεει για μειωμενα ωραρια μετα απο τοκετο.

Ζωη, απο το λινκ που αναρτησες, καταλαβα οτι μιλας για το προγραμμα της κοινωφελους εργασιας, λοιπον. Γι αυτα τα 5μηνα.

Υπαρχει μια διχογνωμια, σχετικα με το τι θα ισχυσει τελικα με τις αδειες. Δεν εχουν τροποποιησει ακομα την ΚΥΑ. Αν την κανουν, ολα καλα. Αλλιως, κινδυνευεις να μην πληρωθεις τελικα για τις αδειες αυτες.

Εγω στη θεση σας, δεν θα απουσιαζα, εκτος αν ειχα κατι σοβαρο.

Ζωη, απο το λινκ που αναρτησες, καταλαβα οτι μιλας για το προγραμμα της κοινωφελους εργασιας, λοιπον. Γι αυτα τα 5μηνα.

Υπαρχει μια διχογνωμια, σχετικα με το τι θα ισχυσει τελικα με τις αδειες. Δεν εχουν τροποποιησει ακομα την ΚΥΑ. Αν την κανουν, ολα καλα. Αλλιως, κινδυνευεις να μην πληρωθεις τελικα για τις αδειες αυτες.

Εγω στη θεση σας, δεν θα απουσιαζα, εκτος αν ειχα κατι σοβαρο.

Ωχ.. Σοβαρα? Γιατι μας ειπαν οτι παιρνουμε κανονικα αδεια.. και οχι τιποτα αλλο.. εβαλα να παρω δυο μερες..

Κοιτα, η πολιτικη βουληση πρεπει να υπαρχει, εβγαλαν καποιο εγγραφο. Νομικα περιπλεκεται το θεμα, κι εφοσον δεν εχει ακομα τακτοποιηθει θεωρησα σωστο να σου το πω, να εχεις ολα τα δεδομενα.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα