miriki

Μη παρεμβατικός προγεννητικός έλεγχος (nipt) - Αντί για άμνιο;

Recommended Posts

On 23/6/2021 at 11:56 ΠΜ, NtinaBloom είπε:

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Θα ήθελα να μάθω αν έχετε κάνει το αιματολογικό τεστ nipt και σε περίπτωση που το κάνατε αν έπεσε όντως μέσα στις προβλέψεις του. Σκέφτομαι να το κάνω λόγω όχι κακών αποτελεσμάτων αλλά όχι ιδιαίτερα ενθαρρυντικών προκειμένου να μην διακινδυνέψω την κύηση με αμνιοπαρακέντηση. Λειτούργησε θετικά σε κάποια από εσάς;

Εγώ θα σας προτείνω να κινηθείτε ανάλογα τα αποτελέσματα που έχετε. Τι ποσοστό έχετε που σας προβληματίζει; Εγώ είχα 1/1050 για τρισωμια 21 παρόλα αυτά ήθελα να κάνω nipt για να ναι ήσυχη εγώ κ όντως την έκανα κ τι αποτέλεσμα φυσικά ήταν αρνητικό για όλεε τις τρισωμιες. Τώρα έχω μια κορούλα 18 μηνών 

Διαφημίσεις

Εχει κανει καμια την συγκεκριμενη εξεταση προσφατα για ελεγχο συνδρομων και να ηταν ικανοποιημενη απο τα αποτελεσματα? Ποσο ακριβης ηταν? Εκανα την εξεταση αυτη, το φουλ πακετο που τα ελεγχει ολα την Δευτερα και περιμενω αποτελεσματα σε 2 βδομαδες. Στα 40 εγκυος  με ποσοστο ηλικιας για συνδρομο Νταουν 1/56 αλλα αυχενικης διαφανειας 1/327 Κεφαλουραιο μηκος 54, αυχενικη διαφανεια 1,4 ρινικο οστο - ορατο.  Ο φοβος μου ειναι απεριγραπτος γιατι επισης εχω και θρομβοφιλια και πρεπει να κανω αντιπηκτικες ενεσεις... εχω ηδη ενα κοριτσακι 7 χρονων και φοβαμαι μην παθω κατι και μεινει μονο του ή μηπως γεννησω αρρωστο παιδι και ερθουν τα πανω κατω για ολους μας...  Για πειτε μου τις δικες σας εμπειριες παρακαλω!!!! 

@Βανουλα καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου κι εύχομαι όλα να πάνε καλά!!Εγώ έμεινα έγκυος στα 37 στο δεύτερο παιδάκι .η αυχενική διαφάνεια και οι μετρήσεις ήταν τέλειες με ρινικό οστό ορατό,πάχος διαφάνειας 1,4  και όλα πολύ καλά ..η papp a όμως δεν βγήκε καλή 1/192 για σύνδρομο down όπωτε ο γιατρός μου μου είπε να κάνω το νιπτ..είχα πληρώσει περίπου 500€νομιζω είναι κι αυτό στατιστικό θυμάμαι είχαν βγει 1/10000000 κάτι τέτοια τεράστια νούμερα..το κακό όμως ότι δεν ανιχνεύει όλα τα σύνδρομα μόνο τα γνωστά .Η αμνιοπαρακέντηση είναι πιο σίγουρη γιατί σου ελέγχει πάρα πολλά σύνδρομα με πιθανότητα αποβολής 1/100 νομίζω..τέλος πάντως η γνώμη μου είναι ότι αφού είχες αυξημένες πιθανότητες για down καλά έκανες το νιπτ αφού έχει ευαισθησία στο συγκεκριμένο σύνδρομο ένα 99%..πάντως στην papp a η ηλικία μετράει αρκετά γιατί σου ρίχνει το ποσοστό..όλα καλά θα πάνε μην φοβάσαι!!πιστεύω ότι άμα ήταν κάτι θα φαινόταν στις μετρήσεις!!καλά αποτελέσματα

• Μου αρέσει 1

Valentina23 καλησπερα! Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Η αληθεια ειναι πως φοβαμαι πολυ και περιμενω τα αποτελεσματα πως και πως. Μπορει η πρωτη αυχενικη να εδειξε καλη, αλλα ειναι στις 12 βδομαδες οποτε ειναι πολυ νωρις για να ησυχασω και τα ποσοστα μου ειναι μεγαλα για συνδρομο Νταουν. Επισης εχω θρομβοφιλια και κανω αντιπηκτικες ενεσεις καθε μερα που τις σιχαινομαι. Αυριο θα κανω εξετασεις αιματος για θυροειδη γιατι κι η πιεση μου δεν ειναι σταθερη ενω κανονικα ειμαι υποτασικη. Τωρα για την εξεταση Νιπτ εγω εκανα το πληρες πακετο των 1000 ευρω που ελεγχει ολα τα χρωμοσωματα και παρα πολλα συνδρομα. Εστω και ο παραμικρος κινδνος να υπαρχει θελω να το ξερω τωρα που ειναι νωρις γιατι εχω αλλο ενα παιδι πισω μου που δεν θελω να μεινει μονο του.

• Μου αρέσει 1

Ακομα περιμενω τα αποτελεσματα των εξετασεων κι εχω τρελαθει απο την αγωνια!!! Πρωτα περιμενουμε της Παπ-Α και μετα τα αλλα της Αμερικης! Σημερα πηρα την γυναικολογο μου και εκλαιγα γιατι δεν το αντεχω ολο αυτο. Μεχρι να περασουν οι μερες θα σκασω. Δεν εχω χαρει δευτερολεπτο αυτη την εγκυμοσυνη και μονο αγχος και φοβο μου προκαλει... Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου ή αν ειναι το ενστικτο που μιλαει οτι κατι δεν θα παει καλα...

On 1/20/2022 at 4:11 PM, Βανουλα said:

Valentina23

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα