miriki

Μη παρεμβατικός προγεννητικός έλεγχος (nipt) - Αντί για άμνιο;

Recommended Posts

Έχω κάνει σε δυο εγκυμοσύνες . Θεωρώ πολύ βασικό να ξέρεις ποτέ την κανείς και γιατί . Θεωρώ ότι είναι το μέλλον στο προγεννητικό έλεγχο όμως για την ώρα θα πρέπει να ξέρεις ότι εξετάζει συγκεκριμένα σύνδρομα . Δηλαδή η απαντηςγ Που θα πάρεις θα είναι για τα συγκεκριμένα και όχι για πολλά όπως η αμνιο .  Προςωπικα Πιστεύω πως πρέπει να γίνεται προς επιβεβαίωση ενός καλού αποτελέσματος στην αυχενική . Αν για παράδειγμα υπήρχαν ευρήματα θα έκανα απευθείας παρεμβατική εξέταση . 

Just now, verονικι είπε:

Την έκανα και εγώ χθες λόγω κινδύνου για down 294:1 (με ppa-a και αυχενική διαφάνεια). Με το όριο των γυναικολόγων στο 300:1 και εμείς τόσο κοντά σε αυτό ήμασταν σε δίλημμα όσον αφορά τις πιο παρεμβατικές εξετάσεις.

Αυτό με το "όριο " που γράφεις είναι στην πραγματικότητα πολύ σχετικό . 

Θα πρέπει καλύτερα να σκεφτεί κανείς αν η εξέταση είχε ευρήματα η όχι . 

Αν υπήρχαν ευρήματα πραγματικά τι σημασία έχει ο αριθμός που επηρεάζεται από την ηλικία , τις προηγούμενες κυήσεις κτλ . 

Καταλαβες ... θέλω να πω σημασία έχει τι ευρήματα υπάρχουν για να οδηγήθεις στη μια η στην άλλη εξέταση . 

Διαφημίσεις

Just now, Summer love είπε:

ναι το καταλαβαίνω. το έμβρυο είχε φυσιολογικές όλες τις μετρήσεις και δεν έχουμε ιστορικό.  Είμαι 38 ετών και μόνο η χοριακή βρέθηκε ανεβασμένη.

Just now, verονικι είπε:

ναι το καταλαβαίνω. το έμβρυο είχε φυσιολογικές όλες τις μετρήσεις και δεν έχουμε ιστορικό.  Είμαι 38 ετών και μόνο η χοριακή βρέθηκε ανεβασμένη.

Άρα όλες οι μετρήσεις ήταν καλές όποτε την πιθανότητα την έριξε η ηλικία κατά βάση Και η χοριακη . 

Λογικά φαντάζομαι στο συνέστησε ο γιατρός ; 

Έχω κάνει σε δυο εγκυμοσύνες . Θεωρώ πολύ βασικό να ξέρεις ποτέ την κανείς και γιατί . Θεωρώ ότι είναι το μέλλον στο προγεννητικό έλεγχο όμως για την ώρα θα πρέπει να ξέρεις ότι εξετάζει συγκεκριμένα σύνδρομα . Δηλαδή η απαντηςγ Που θα πάρεις θα είναι για τα συγκεκριμένα και όχι για πολλά όπως η αμνιο .  Προςωπικα Πιστεύω πως πρέπει να γίνεται προς επιβεβαίωση ενός καλού αποτελέσματος στην αυχενική . Αν για παράδειγμα υπήρχαν ευρήματα θα έκανα απευθείας παρεμβατική εξέταση .

Συμφωνώ επί λέξη

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Πρόκειται για την νέα εξέταση αίματος που γίνεται μέσω αιμοληψίας στην μητέρα. Αν κάνατε την συγκεκριμένη εξέταση παρακαλώ μοιραστείτε μαζί μας την εμπειρία σας, ως προς το θέμα της αξιοπιστίας. Είχατε μήπως ψευδώς θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα.

17 ώρες πρίν, Apollo είπε:

Πρόκειται για την νέα εξέταση αίματος που γίνεται μέσω αιμοληψίας στην μητέρα. Αν κάνατε την συγκεκριμένη εξέταση παρακαλώ μοιραστείτε μαζί μας την εμπειρία σας, ως προς το θέμα της αξιοπιστίας. Είχατε μήπως ψευδώς θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα.

Την έχω κάνει σε δυο εγκυμοσύνες και τις δυο φορές τα αποτελέσματα ήταν αξιόπιστα . 

Εχω κάνει συγκεκριμένης εταιρείας (νομίζω δεν μπορώ να γράψω όνομα ) που πάει Αμερική . 

Πολθ γνωστή μου έκανε κάποιας άλλης εταιρίας και όντως το αποτέλεσμα ήταν λάθος . 

θελει προσοχή στο τι επιλέγεις . 

Την έχω κάνει σε δυο εγκυμοσύνες και τις δυο φορές τα αποτελέσματα ήταν αξιόπιστα . 

Εχω κάνει συγκεκριμένης εταιρείας (νομίζω δεν μπορώ να γράψω όνομα ) που πάει Αμερική . 

Πολθ γνωστή μου έκανε κάποιας άλλης εταιρίας και όντως το αποτέλεσμα ήταν λάθος . 

θελει προσοχή στο τι επιλέγεις . 

Για την ιστορία της φίλης μου ήταν ψευδώς θετικό . 

On 23/5/2019 at 11:14 ΠΜ, Summer love είπε:

Για την ιστορία της φίλης μου ήταν ψευδώς θετικό . 

Ποιο έκανε η φίλη σου, αυτό που πηγαίνει Κύπρο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

πρίν από 58 λεπτά , marakiz είπε:

Ποιο έκανε η φίλη σου, αυτό που πηγαίνει Κύπρο?

Θα τη ρωτήσω και θα σου στείλω πμ 

Καλημερα κοριτσια.Η αυχενικη  διαφανεια βγηκε μια χαρα 1.5 μαζι με τις υπολοιπες μετρησεις οι οποιες ηταν κ αυτες φυσιολογικες.Λογω ηλικιας(39 ετων) θελησα να κανω τη μη επεμβατικη εξεταση αιματος ,οπως ειχα κανει κ στο 1ο μου μωρο.Αλλα ο γιατρος μου συστησε ενα αλλο τεστ,το κυπριακο κ οχι αυτο που το αιμα παει Αμερικη οπως ειχα κανει στο παρελθον.Οι απαντησεις βγηκαν με υψηλο κινδυνο για τρισωμια 21 χωρις καμια λεπτομερεια οπως γινεται με τ αλλα τεστ,δηλ ποσοστα.Εχω κανονισει να κανω σημερα ληψη τροφοβλαστης κ απλα αναρωτιεμαι πως γινεται να υπαρχει τετοια αποσταση στ αποτελεσματα της αυχενικης κ του αιματος κ αν δηλ δεν ειχα αποφασισει να κανω το αιμα ,θα ημουν μια χαρα πιστευοντας πως το μωρο ειναι υγιες;Η μηπως ειναι τελικα κ μας τρελαινουν τσαμπα;Να σημειωθει πως το αιμα το εκανα σχετικα νωρις,11 εβδ. και 5 ημερων.Εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;Σας ευχαριστω!

πρίν από 56 λεπτά , Summery είπε:

Καλημερα κοριτσια.Η αυχενικη  διαφανεια βγηκε μια χαρα 1.5 μαζι με τις υπολοιπες μετρησεις οι οποιες ηταν κ αυτες φυσιολογικες.Λογω ηλικιας(39 ετων) θελησα να κανω τη μη επεμβατικη εξεταση αιματος ,οπως ειχα κανει κ στο 1ο μου μωρο.Αλλα ο γιατρος μου συστησε ενα αλλο τεστ,το κυπριακο κ οχι αυτο που το αιμα παει Αμερικη οπως ειχα κανει στο παρελθον.Οι απαντησεις βγηκαν με υψηλο κινδυνο για τρισωμια 21 χωρις καμια λεπτομερεια οπως γινεται με τ αλλα τεστ,δηλ ποσοστα.Εχω κανονισει να κανω σημερα ληψη τροφοβλαστης κ απλα αναρωτιεμαι πως γινεται να υπαρχει τετοια αποσταση στ αποτελεσματα της αυχενικης κ του αιματος κ αν δηλ δεν ειχα αποφασισει να κανω το αιμα ,θα ημουν μια χαρα πιστευοντας πως το μωρο ειναι υγιες;Η μηπως ειναι τελικα κ μας τρελαινουν τσαμπα;Να σημειωθει πως το αιμα το εκανα σχετικα νωρις,11 εβδ. και 5 ημερων.Εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;Σας ευχαριστω!

Συνέβει σε εμένα ! 

Εχω γράψει την ιστορία στο φορούμ αρκετές φορές . 

Δεν υπήρχε κανένα εύρημα στην αυχενική . Έκανα την harmony μετά τη β επιπέδου . 

Να κανείς οπωσδήποτε λήψη τροφοβλαστη τώρα ! 

Συνέβει σε εμένα ! 

Εχω γράψει την ιστορία στο φορούμ αρκετές φορές . 

Δεν υπήρχε κανένα εύρημα στην αυχενική . Έκανα την harmony μετά τη β επιπέδου . 

Να κανείς οπωσδήποτε λήψη τροφοβλαστη τώρα ! 

Δεν ξέρω καθόλου λεπτομερείες για αυτό της Κύπρου . Διάβασα ποιο λες .

κοπελα μου ελπίζω είναι όλα λάθος και κακό όνειρο ! 

Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ!!!μακαρι!Αν εχει καποια κοπελα εμπειρια για ψευδως αληθως αποτελεσμα να μας πει.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα