Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΗ Χαμηλή - ΠΩΑ


Recommended Posts

Τελεια! Συνηθως τα μισα φθανουν βλαστοκυστεις. Οποτε τα πηφατε πολυ καλα. Σε ποιο κεντρο εκανες την προσπαθεια? Ξεκουραστειτε χαλαρωστε καντε μπανακια / διακοπουλες κ απο Σεπτεμβριο με το καλο να τα δεχθεις στην κοιλιτσα σου!

 

 

 

Έχω 5! παγωτίνια!!! Έκλαιγα από την χαρά μου! Αγχώθηκα στην αρχή την 2η μέρα γιατί είχαμε μια απώλεια 50%, δηλαδή είχανε μείνει 5 από τα συνολικά 10 ωάρια, και μου είπε ο γιατρός αυτό έχει να κάνει με το σπέρμα, φάνηκε δηλαδή ότι και εκεί πρέπει να υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το δυναμικό, και ήμουν σε αναμένα κάρωουνα πόσα θα τα καταφέρουν από τα 5. Βεβαια τα 2 βαθμολογίθηκαν 2η μέρα με 1.0 και τα άλλα 2 με 2.0, 4 άριστα!! Τα παγώσαμε ξεχωριατα τα 3 ώστε να τα μεταφέρουμε 1-1 και τα 2 μαζί. Αχ έχω εμβρυάκια!!!

Τώρα τέλος Αυγούστου θα πάω για την παρακολούθηση, μέσα στον επόμενό μου κύκλο, αρχές περίπου Σεπ να γίνει η μεταφορά. Ας βαλει ο Θεούλης το χεράκι του. Μακάρι να ήταν μόνο τα ωαριάκια μου το πρόβλημα και να τα καταφέρουμε επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελεια! Συνηθως τα μισα φθανουν βλαστοκυστεις. Οποτε τα πηφατε πολυ καλα. Σε ποιο κεντρο εκανες την προσπαθεια? Ξεκουραστειτε χαλαρωστε καντε μπανακια / διακοπουλες κ απο Σεπτεμβριο με το καλο να τα δεχθεις στην κοιλιτσα σου!

 

Ειμαι στο Assisting Nature στον κύριο Ναϊντέτσκι, στην Θεσσαλονίκη. Είναι όλη η ομάδα εξαιρετική!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα. Ειμαι 41 ετων και κανοντας ορμονολογικες εχω την LH 14,9 την FSH 26,5 και την AMH 0,28.

ποια είναι η σωστή επιλογή θεραπείας σε γυναίκες με υψηλή τιμή FSH και χαμηλή τιμή ΑΜΗ? ποια η πιθανοτητα φυσιολογικης εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι 41 ετων και κανοντας ορμονολογικες εχω την LH 14,9 την FSH 26,5 και την AMH 0,28.

ποια είναι η σωστή επιλογή θεραπείας σε γυναίκες με υψηλή τιμή FSH και χαμηλή τιμή ΑΜΗ? ποια η πιθανοτητα φυσιολογικης εγκυμοσύνης?

 

Καλησπερα. Και εγω ειμαι 39 με αμη 0.29 εχω καλη fsh ομως. Υπαρχουν βοηθηματα για την fsh ,καλο θα ηταν να πας και σε εναν ενδοκρινολογο ειδικο σε αναπαραγωγη.

Οτι ειναι ομως να κανεις να βιαστεις γιατι οι αποθηκες σου οπως και οι δικες μου ειναι χαμηλες. Για πιθανοτητα εγκυμοσυνης δεν μπορω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι 41 ετων και κανοντας ορμονολογικες εχω την LH 14,9 την FSH 26,5 και την AMH 0,28.

ποια είναι η σωστή επιλογή θεραπείας σε γυναίκες με υψηλή τιμή FSH και χαμηλή τιμή ΑΜΗ? ποια η πιθανοτητα φυσιολογικης εγκυμοσύνης?

H AMH είναι φυσιολογικο να είναι χαμηλη λογω ηλικιας. Αλλα εχεις αυξημενη FSH .Τι λεει ο γυναικολογο σου? Εκανες επανεξεταση μηπως είναι λαθος του εργαστηριου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια. Καινούρια στην παρέα σας... Πρόσφατα ανακάλυψη ότι έχω χαμηλή ΑΜΗ και υψηλη FSH (AMH 0,6 και FSH 8,8 και πριν ενα μήνα 16,7). Χτες είχα συνάντηση με τον γυναικολόγο μου και μου τα παρουσιάσε κάπως μαυρα και άραχχα. Καταρχήν αρχίζουμε με υποβοηθούμενη για ενα διάστημα και μετά αν δεν πάνε καλά με εξωσωματική.Για να πάνε καλά δεν τον είδα και πολύ αισιόδοξο, μάλιστα μου είπε να κλείσω ραντεβού στο ικα με την επιτροπή εξωσωματικής και να αρχίζω να ψάχνω για κέντρο εξωσωματικής (είμαι και επαρχία..). Το μόνο παρήγορο είναι ότι έχω ένα παιδάκι 2 ετών το οποίο απέκτησα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ψυχολογία στα τάρταρα, απο την μια στιγμή στην άλλη επεσα χίλια πατώματα. Ψάχνωντας όμως στο Internet και διαβάζωνατς εδω στο forum πήρα λίγες δυνάμεις. Μια κοπέλα έγραφε για διατροφή , βελονισμό κι αλλά και σκέφτομαι να τα εφαρμόσω. Για βελονισμό ήταν υπερ (παραδόξως!!!) και ο γιατρός μου οπότε θα ψάξω για να αρχίζω αμεσα. Έκοψα μαχαίρι την καφείνη (μόνο πράσινη τσαι στο εξής) και την ζάχαρη και θα κάνω υγειινή διατροφή. Θέλω να πάρω όμως και κανένα σκεύασμα. Ρώτησα τον γιατρό μου για το dhea και δεν ήταν θετικός , εν αντιθέση αν επιμενω να πάρω κάτι μου πρότεινε το profetil. Το έχει πάρει καμία σας? Κατα τα άλλα θα κάνω σπερματογγραφία στον επόμενο κύκλο και ο σύζηγος σπερμοδιαγραμμα. Και στον επόμενο κύκλο ξεκινάμε με φάρμακα και παρακαολούθηση. Αναρωτιέμαι όμως μήπως πρέπει να πάρω και δεύτερη γνώμη. Ξέρω ότι η τιμή της AMH μου είναι πολύ χαμηλή και είναι πολύ κακό αυτό αλλά όλο αυτό μου ήρθε πολύ απότομα και εναρωτιέμαι μήπως μου τα παρουσίασε πού απαισιόδοξα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! :-D Ήμουν εκτός αρκετό καιρό, ήθελα να επικτεντρωθώ στην ψυχολογία  μου και στην σχέση  μου. Εν τω μεταξύ κάναμε 3 προσπάθειες εξωσωματικής με τα σπερματοζωάρια που βρήκε ο Σοφικίτης στην βιοψία του συζύγου. Η πρώτη τον Μάρτιο του 2017 δεν προχώρησε καθόλου γιατί δεν ανταποκρίθηκα στο Μενοπούρ. Κλάμμα εγώ, απαρηγόρητη, κρίμα που χιλιοτρυπήθηκα. Στην δεύτερη αλλάξαμε πρωτόκολλο (elonva) και πήγε πολύ καλά -δεδομένων των συνθηκών...- και καταφέραμε να πάρουμε 3 καλά ωάρια, στρουμπουλά στρουμπουλά. 2 από αυτά γονιμοποιήθηκαν και την 4η ημέρα βάλαμε μέσα 2 εμβρυάκια το ένα 3άρι και το άλλο 2άρι (με άριστα το 4). Δυστυχώς κανένα δεν έπιασε, αλλά είμαι ευγνώμων που έστω για λίγο βίωσα αυτό το υπέροχο συναίσθημα του να έχω κάτι ζωντανό στην κοιλιά μου, κάτι δικό μας. Τον Φεβρουάριο επαναλάβαμε την προσπάθεια με elonva αλλά και παλι ο κύκλος ακυρώθηκε, λόγω μη ανταπόκρισης. Πήρα την απόφαση αμέσως, απλά κατάλαβα ότι ήταν η σωστή: θα προχωρήσουμε με σπερματέγχυση με δότη. Ο σύζυγός μου το ήθελε εξ αρχής, δεν του άρεσε να με βλέπει να τρυπιέμαι, να καίω, να παίρνω τόσες ορμόνες (3 και 4 φορές τη δόση που παίρνουν οι περισσότερες γυναίκες).
Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά συμπληρώματα, βότανα, κινέζικα βότανα, ορμόνες, μασαζ γονιμότητας, διαλογισμούς, οραματισμούς, βελονισμό, ό,το μπορείτε να φανταστείτε. Ξέρετε τι φάνηκε να κάνει δουλειά; Τα οιστρογόνα/προγεστερόνη που πήρα κατά την δεύτερη εξωσωματική. Μου ρυθμίστηκε ο κύκλος, αυξήθηκε η περίοδός μου, μειώθηκε το πρήξιμο και ο πόνος πριν την περίοδο. Τέλος πάντων, επειδή πραγματικα έχω γίνει πειραματόζωο του εαυτού μου, ρωτήστε οτιδήποτε θέλετε :)
Τώρα επικεντρώνομαι στο να κάνω πράγματα που με κάνουν να νιώθω καλά. Από συμπληρώματα, παίρνω μία πολυβιταμίνη (Ιοφολέν), βιταμίνη Ε (τώρα τη άρχισα, ο διατροφολόγος μου είπε ότι βοηθά στην λειτουργία των ωοθηκών), έλαιο νυχτολούλουδου και μουρουνέλαιο. Παράλληλα τρώω πολύ καλά (αβοκάντο, πράσινα χορταρικά, φρούτα, λάδι καρύδας, κινόα, μοσχάρι και κοτόπουλο ελευθέρας βοσκής, σολομό και τόνο κλπ, όχι ζάχαρη και επεξεργασμένα τρόφιμα) και κάνω βελονισμό, διαλογισμό, αναπνοές και γυμναστική. Τώρα αν κάτι από αυτά βοηθήσει στην σύλληψη και στην εγκυμοσύνη, τι να πω, μακάρι! Το θετικό είναι ότι νιώθω καλά. 

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...