Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΗ Χαμηλή - ΠΩΑ


Recommended Posts

Πολυ κριμα. Το εχω περασει κ εγω πολλακις. Θελει πολυ επιμονη κ αντοχη η προσπαθεια μας. Παντως νομιζω καλυτερα να μαζευουμε πιο πολλα εμβρυα γιατι με ενα μονο δεν εχουμε πολλες πιθανοτητες.

 

QUOTE=ZiriNi;2831048]Η εξωσωματική μου δεν πέτυχε. Ο γιατρός είπε ότι μάλλον έφταιγε το ωάριο. θα βρεθούμε την επόμενη εβδομάδα μαζί με την εμβρυολόγο για να τα πούμε πιο αναλυτικά και να δούμε πως θα συνεχίσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Zirinάκι μου, πολύ λυπάμαι, καλό μου. Νιώθω απολύτως την στενοχώρια και απογοήτευσή σου. Πώς είστε τώρα; Είχατε κάτι νεώτερο από τον γιατρό;

Ίσις, έχεις περάσει κι εσύ ζόρικα, ε? Σε τι φάση βρίσκεστε τώρα;

Εμείς ακόμη είμαστε εν αναμονή των αποτελεσμάτων των εξετάσεων του συζύγου: καρυότυπο και μικροελλείψεις του Υ χρωμοσώματος. Μας έχει φάει η αγωνία, γιατί αν πρόκειται για κάποια μικροέλλειψη, δεν έχει νόημα να κάνει καν βιοψία γιατί δεν θα υπάρχουν ούτε βλαστοκύτταρα στους όρχεις για να παραχθούν σπερματοζωάρια και η μόνη μας λύση θα είναι ο δότης.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Zirinάκι μου, πολύ λυπάμαι, καλό μου. Νιώθω απολύτως την στενοχώρια και απογοήτευσή σου. Πώς είστε τώρα; Είχατε κάτι νεώτερο από τον γιατρό;

Ίσις, έχεις περάσει κι εσύ ζόρικα, ε? Σε τι φάση βρίσκεστε τώρα;

Εμείς ακόμη είμαστε εν αναμονή των αποτελεσμάτων των εξετάσεων του συζύγου: καρυότυπο και μικροελλείψεις του Υ χρωμοσώματος. Μας έχει φάει η αγωνία, γιατί αν πρόκειται για κάποια μικροέλλειψη, δεν έχει νόημα να κάνει καν βιοψία γιατί δεν θα υπάρχουν ούτε βλαστοκύτταρα στους όρχεις για να παραχθούν σπερματοζωάρια και η μόνη μας λύση θα είναι ο δότης.

 

silkie μου σου έστειλα πριν λίγες μέρες πμ, δεν ξέρω αν το πήρες, η αλήθεια είναι το χάνω καμια φορά με το σύστημα εδώ.

 

είμαι σαν τον ανοιξιάτικο καιρό, μια ήλιο μια βροχή...μια καταιγίδα! έχω τις καλές μου στιγμές και τις κακές μου. Φοβάμαι πολύ ότι δεν θα έχει τέλος αυτό το μαρτύριο, μετά πάλι χαίρομαι που έστω καταφέραμε να μεταφέρουμε και με πιάνει μια χαρά ότι μπορεί να τα καταφέρουμε και μόνοι μας!! και στιγμές στιγμες χτυπάει απλά η λογική και λέει, οκ, είχες κάποιες πιθανότητες να γίνει και κάποιες να μην γίνει. Αν δεν πιάσει με την πρώτη θα πιάσει με την επόμενη, ή την τρίτη, όπως σε τόοοοσο κόσμο.

 

Αγάπη μου γλυκιά, σας εύχομαι ότι ποθεί η καρδούλα σας να γίνει και θα προσεύχομαι για εσάς. Αλλά μην το βάζετε κάτω. Μόνο μην εξαντληθείτε ψυχολογικά και οικονομικά. Και η δωρεά είναι μια καλή λύση. Το έχω γράψει πολλές φορές ότι εγώ το υποστηρίζω.

Παρακολουθώ τις αναρτήσεις σου και στις άλλες συζητήσεις και πραγματικά σε θαυμάζω για την δύναμη σου. Φαίνεται από τον τρόπο που γράφεις ότι έχεις τεράστια ψυχή και είμαι σιγουρη πως θα βρεις την ευτυχία σου. Ο άντρας σου είναι πολύ τυχερός που σε έχει και είμαι σίγουρη θα γίνεις μια υπέροχη μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κριμα. Το εχω περασει κ εγω πολλακις. Θελει πολυ επιμονη κ αντοχη η προσπαθεια μας. Παντως νομιζω καλυτερα να μαζευουμε πιο πολλα εμβρυα γιατι με ενα μονο δεν εχουμε πολλες πιθανοτητες.

 

isis μου διαβάζω "πολλάκις" και ανατριχιάζω, χαρά στο κουράγιο σου, θέλει πραγματικά δύναμη αυτό, τι να πω. Και τα πολλά όμως πάλι την ίδια πιθανότητα δεν έχουν το καθένα ξεχωριστά? Πώς ξέρουμε ότι από τα 4 που θα μαζέψουμε αυτό που θα πιάσει δεν είναι το πρώτο που πήραμε? και που ξέρουμε ότι αν κάποιο τα κατάφερνε αν είχε μεταφερθεί απευθείας και δεν είχε παγώσει πρώτα?

Αυτά σκέφτομαι, δεν ξέρω αν σκέφτομαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Σιλκι εμενα τα ζουζουνια μου ειναι εννια μιση μηνων τωρα. Σας διαβαζω κ εσας που στηριζετε τους αντρες σας. Κ για εμενα αυτο ειναι αυτονοητο. Η στηριξη στους συντροφους με προβλ υπογονιμοτητας. Κ εμεις περασαμε μια κριση οταν μας ειπαν οτι δεν εχω αποθεμα ωαριων κ οτι ειναι κακης ποιοτητας οτι μπιρει να χρειαστουν δανεικα αλλα ειπαμε οτι επιλεξαμε ο ενας τον αλλο γιατι θελαμε να περασουμε μαζι τη ζωη μας κ θσ παλεψουμε μαζι κ για να σποκτησουμε παιδια. Εαν δεν τα καταφερουμε θα εχει ο ενας τον αλλο. Τελικα ο θεουλης μας χαρισε τρια παιδακια.

 

 

QUOTE=silkie;2831975]Zirinάκι μου, πολύ λυπάμαι, καλό μου. Νιώθω απολύτως την στενοχώρια και απογοήτευσή σου. Πώς είστε τώρα; Είχατε κάτι νεώτερο από τον γιατρό;

Ίσις, έχεις περάσει κι εσύ ζόρικα, ε? Σε τι φάση βρίσκεστε τώρα;

Εμείς ακόμη είμαστε εν αναμονή των αποτελεσμάτων των εξετάσεων του συζύγου: καρυότυπο και μικροελλείψεις του Υ χρωμοσώματος. Μας έχει φάει η αγωνία, γιατί αν πρόκειται για κάποια μικροέλλειψη, δεν έχει νόημα να κάνει καν βιοψία γιατί δεν θα υπάρχουν ούτε βλαστοκύτταρα στους όρχεις για να παραχθούν σπερματοζωάρια και η μόνη μας λύση θα είναι ο δότης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα αυτα τα σκεφτομουν κ εγω. Ομως σκςψου οτι δεν περνας την αγωνια για τη χοριακη καθε φορα. Κ οχι μονο την αγωνια τα φαρμακα ολα αυτα την σχετικη ακινησια. Κ οι πιθανοτητες πολλαπλασιαζονται. Εκτος κ εαν ειναι μηδεν. Δηλ δεν θα κανεις οκτω μεταφορς. Θα κανεις μια με βλαστοκυστεις κ εστω κ ενα απο τα οκτω να ειναι καλο θα μεινεις εγκυος. Κ οικονιμικα δεν συγκρινεται.

 

 

QUOTE=ZiriNi;2832229]

Πολυ κριμα. Το εχω περασει κ εγω πολλακις. Θελει πολυ επιμονη κ αντοχη η προσπαθεια μας. Παντως νομιζω καλυτερα να μαζευουμε πιο πολλα εμβρυα γιατι με ενα μονο δεν εχουμε πολλες πιθανοτητες.

 

isis μου διαβάζω "πολλάκις" και ανατριχιάζω, χαρά στο κουράγιο σου, θέλει πραγματικά δύναμη αυτό, τι να πω. Και τα πολλά όμως πάλι την ίδια πιθανότητα δεν έχουν το καθένα ξεχωριστά? Πώς ξέρουμε ότι από τα 4 που θα μαζέψουμε αυτό που θα πιάσει δεν είναι το πρώτο που πήραμε? και που ξέρουμε ότι αν κάποιο τα κατάφερνε αν είχε μεταφερθεί απευθείας και δεν είχε παγώσει πρώτα?

Αυτά σκέφτομαι, δεν ξέρω αν σκέφτομαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα σκεφτομουν κ εγω. Ομως σκςψου οτι δεν περνας την αγωνια για τη χοριακη καθε φορα. Κ οχι μονο την αγωνια τα φαρμακα ολα αυτα την σχετικη ακινησια. Κ οι πιθανοτητες πολλαπλασιαζονται. Εκτος κ εαν ειναι μηδεν. Δηλ δεν θα κανεις οκτω μεταφορς. Θα κανεις μια με βλαστοκυστεις κ εστω κ ενα απο τα οκτω να ειναι καλο θα μεινεις εγκυος. Κ οικονιμικα δεν συγκρινεται.

 

 

QUOTE=ZiriNi;2832229]

 

Για να δούμε, ίσως μου το προτείνει και αυτό ο γιατρός, αν και έχω ακόμα φάρμακα από τον εοπυυ, η ανταπόκρισή μου όμως ήταν χάλια. Πόσο κοστίζει να μαζεύεις? Δηλαδή, πληρώνω κάθε ωοληψία ξεχωριστά 500-1000 ευρώ κάθε φορά? τι έξοδα προκύπτουν?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα πληρωσει πεντακοσια ευρω στην αρχη κ μετα σε καθε ωοληψια πληρωνα τον καρδιολογο σαραντα ευρω μεθη δεν εκανα. Πληρωσα καπιοα στιγμη αλλα πεντακοσια. Τελικα μου κοστισε γυρω στα 3500. Μπες στο φορουμ σφακιανουδης στο γενεσις αυτον υο γιατρο ειχα κ εγω θα γραψουν οι τωρινες κοπελες τιμες.

 

QUOTE=ZiriNi;2832240]Για να δούμε, ίσως μου το προτείνει και αυτό ο γιατρός, αν και έχω ακόμα φάρμακα από τον εοπυυ, η ανταπόκρισή μου όμως ήταν χάλια. Πόσο κοστίζει να μαζεύεις? Δηλαδή, πληρώνω κάθε ωοληψία ξεχωριστά 500-1000 ευρώ κάθε φορά? τι έξοδα προκύπτουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σιλκι εμενα τα ζουζουνια μου ειναι εννια μιση μηνων τωρα. Σας διαβαζω κ εσας που στηριζετε τους αντρες σας. Κ για εμενα αυτο ειναι αυτονοητο. Η στηριξη στους συντροφους με προβλ υπογονιμοτητας. Κ εμεις περασαμε μια κριση οταν μας ειπαν οτι δεν εχω αποθεμα ωαριων κ οτι ειναι κακης ποιοτητας οτι μπιρει να χρειαστουν δανεικα αλλα ειπαμε οτι επιλεξαμε ο ενας τον αλλο γιατι θελαμε να περασουμε μαζι τη ζωη μας κ θσ παλεψουμε μαζι κ για να σποκτησουμε παιδια. Εαν δεν τα καταφερουμε θα εχει ο ενας τον αλλο. Τελικα ο θεουλης μας χαρισε τρια παιδακια.

 

isis; πολύ ενθαρρυντικό που τα καταφέρατε! τρία παιδάκια είναι φανταστικό νούμερο!!! αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα - πρόωρη εμμηνόπαυση με fsh 25,8 & AMH 1- και θα ήθελα σε παρακαλώ τη βοήθειά σου. οι γιατροί με έχουν μπερδέψει. ο ένας μου λέει ότι δεν έχει νόημα η εξωσωματική με αυτές τις τιμές και να πάρω dhea για να πέσει η fsh και να δοκιμάσω με φυσικό κύκλο (αν πέσει) και ο άλλος μου λέει να προχωρήσω γρήγορα σε επιθετική εξωσωματική.

εσύ πώς τα κατάφερες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τι είναι αυτή η ΑΜΗ που διαβάζω συχνά? Δηλαδή πότε γίνεται (σε ποια μέρα του κύκλου) και γιατί είναι απαραίτητη? όποια ξέρει ας με διαφωτίσει λίγο σε αυτό αν γνωρίζει κάτι. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι είναι αυτή η ΑΜΗ που διαβάζω συχνά? Δηλαδή πότε γίνεται (σε ποια μέρα του κύκλου) και γιατί είναι απαραίτητη? όποια ξέρει ας με διαφωτίσει λίγο σε αυτό αν γνωρίζει κάτι. Ευχαριστώ

 

Καλησπερα! Είναι η αντιμυλλέριος ορμόνη (ΑΜΗ) η οποία μετριέται οποιαδήποτε μερα του κύκλου και προσδιορίζει το απόθεμα των ωαρίων στις ωοθήκες. Βέβαια συνεξετάζεται πάντα με τις ορμονες fsh, lh & E2 οι οποίες γίνονται τη 2η-3η μέρα της περιόδου.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Είναι η αντιμυλλέριος ορμόνη (ΑΜΗ) η οποία μετριέται οποιαδήποτε μερα του κύκλου και προσδιορίζει το απόθεμα των ωαρίων στις ωοθήκες. Βέβαια συνεξετάζεται πάντα με τις ορμονες fsh, lh & E2 οι οποίες γίνονται τη 2η-3η μέρα της περιόδου.

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Σιλκι εμενα τα ζουζουνια μου ειναι εννια μιση μηνων τωρα. Σας διαβαζω κ εσας που στηριζετε τους αντρες σας. Κ για εμενα αυτο ειναι αυτονοητο. Η στηριξη στους συντροφους με προβλ υπογονιμοτητας. Κ εμεις περασαμε μια κριση οταν μας ειπαν οτι δεν εχω αποθεμα ωαριων κ οτι ειναι κακης ποιοτητας οτι μπιρει να χρειαστουν δανεικα αλλα ειπαμε οτι επιλεξαμε ο ενας τον αλλο γιατι θελαμε να περασουμε μαζι τη ζωη μας κ θσ παλεψουμε μαζι κ για να σποκτησουμε παιδια. Εαν δεν τα καταφερουμε θα εχει ο ενας τον αλλο. Τελικα ο θεουλης μας χαρισε τρια παιδακια.

 

isis; πολύ ενθαρρυντικό που τα καταφέρατε! τρία παιδάκια είναι φανταστικό νούμερο!!! αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα - πρόωρη εμμηνόπαυση με fsh 25,8 & AMH 1- και θα ήθελα σε παρακαλώ τη βοήθειά σου. οι γιατροί με έχουν μπερδέψει. ο ένας μου λέει ότι δεν έχει νόημα η εξωσωματική με αυτές τις τιμές και να πάρω dhea για να πέσει η fsh και να δοκιμάσω με φυσικό κύκλο (αν πέσει) και ο άλλος μου λέει να προχωρήσω γρήγορα σε επιθετική εξωσωματική.

εσύ πώς τα κατάφερες;

Link to comment
Share on other sites

Isis μου πραγματικά σε θαυμάζω και σου στέλνω τις καλύτερες ευχές για μια ευτυχισμένη ζωή. Είσαι παράδειγμα και πρότυπο γυναίκας. Πάει καιρός που διαβάζω αυτά που γράφεις και με ενθαρρύνεις κάθε φορά. Πρέπει πραγματικά κάπου να γράψεις την προσωπική σας περιπέτεια και να τη δημοσιεύσεις. Θα είναι πανάκεια για πολλούς! Εγώ θα ακολουθήσω το δρόμο σου (με φυσικός κύκλος), όπως συμφωνήσαμε και με τον άντρα μου! Με τρελαίνει όμως το γεγονός της εξωσωματικής. Έχω κάνει στο σύνολο 4 ολοκληρωμένες εξωσωματικές με φάρμακα και μια που έμεινε στη μέση. Μου έχουν μείνει πολλά ψυχολογικά θέματα...Γι 'αυτό ήθελα να σε ρωτήσω εσένα που πέρασες όλα αυτά για κάποιες πληροφορίες. Θα είναι αστείες για 'σένα αλλά θα βοηθήσουν πολύ την ψυχολογία μου. Το διάστημα αυτό των 14 ημερών της αναμονής πώς περνούσαν οι μέρες; Ήσουν ξαπλωμένη όλες τις ώρες; Δεν έβγαινες καθόλου έξω..Είμαι άτομο υπερκινητικό, μια ζωή ασχολούμουν με βόλεϋ, γυμναστική και πολλά άλλα ..Με την προσπάθεια εξωσωματικής που έκανα την τελευταία φορά, περιορίστηκα τόσο πολύ στο κρεβάτι που όταν τελείωσε η διαδικασία, προκάλεσα ζημιά στον εαυτό μου. Δεν μπορούσα να περπατήσω κανονικά αφού σταμάτησε η σωστή κυκλοφορία του αίματος. Δεν μπορούσα να σκύψω, να ανέβω σκαλιά για μια βδομάδα σχεδόν..Γι' αυτό θα ήθελα σαφής οδηγίες για αυτά τα θέματα μιας και οι γιατροί με έχουν μπερδέψει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χάθηκα κοριτσάκια μου, μα είχα πέσει με τα μούτρα στη δουλειά, για να απασχολώ το μυαλό μου. Φύγαμε με τον άντρα μου κι ένα ταξειδάκι εις τα Ευρώπας για μερικές ημέρες -παντού μωράκια, βρε κορίτσια: σε καρότσια, στο μάρσιπο, στο στήθος. :cry: Ανέκαθεν ήθελα παιδιά, πολλά παιδιά, αλλά πρώτη φορά με έπιασε τέτοια λαχτάρα...

ZiRiNi, τα λόγια σου με έκαναν να βουρκώσω, ειλικρινά. Τι να πω; Κάτι τέτοιες στιγμές τα χάνω με το πώς ένας σχεδόν άγνωστος μπορεί να σε καταλάβει και να μιλήσει μέσα στην καρδιά σου. Πώς είστε εσείς; Σκέφτεστε να προχωρήσετε άμεσα σε νέα μεταφορά;

Όσον αφορά στο αν τα κατεψυγμένα έμβρυα είναι υποδεέστερα των κατεψυγμένων, θεωρώ ότι αυτό είναι λίγο πολύ μύθος κι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ποιότητα του εξοπλισμού των εργαστηρίων. Πάρα πολλοί γυναικολόγοι αφήνουν να παρέλθει ένας πλήρης κύκλος προκειμένου να καθαρίσει το σώμα της γυναίκας από τα φάρμακα και να επανέλθει το ενδομήτριο και πάρα πολλές γυναίκες έχω επιτυχείς και τελειόμηνες εγκυμοσύνες έτσι, ακόμη και διδύμων. Επομένως, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η επιλογή του κέντρου.

Το μήνυμά σου δεν το έχω λάβει, πάντως. Θα καθαρίσω τα εισερχόμενα που έχουν γεμίσει, μήπως αυτός είναι ο λόγος που δεν έχει έρθει.

Isis, είσαι ένας γλυκύτατος άνθρωπος και η ενθάρρυνσή σου πραγματικά βοηθάει. Όπως είπα και πιο πάνω, ίσως μόνο εσείς αντιλαμβάνεστε τι αντίκτυπο μπορεί να έχουν μία-δύο γλυκειές κουβέντες από έναν άλλον άνρθωπο, ακόμη και άγνωστο.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μας τώρα... Είχαμε διάφορες εξελίξεις. Πρώτον και κυριώτερον, το επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα που έβαλε υποχρεωτικά ο Σοφικίτης τον άντρα μου ν κάνει έδειξε 2 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ :mrgreen: στρογγυλές σπερματίδες ανά οπτικό πεδίο. Οι σπερματίδες είναι ανώριμα σπερματοζωάρια, χωρίς ουρά. Παρ' όλα αυτά δείχνουν ότι αρχίζει να παρατηρείται παραγωγή, πιθανότατα χάρη στο συμπλήρωμα PROFERTIL, το οποίο τότε (αρχές Απριλίου) έπαιρνε ήδη έναν μήνα ο άντρας μου. Σκεφτείτε ότι όσοι έρχονται στο Σοφικίτη πρώτη φορά με αζωοσπερμία εμφανίζουν συνήθως γύρω στις 100 με 200 χιλιάδες σπερματίδες!

Μας είπε λοιπόν ο Σοφικίτης ότι υπάρχουν καλές πιθανότητες (γύρω στο 40%) να εμφανιστούν σπερματοζωάρια στο δείγμα σε διάστημα 6 μηνών και μάλιστα χωρίς φαρμακευτική αγωγή, πέρα από το προφερτίλ. Κι αν κάνουμε την Micro TESE μας δίνει 99% πιθανότητες να βρούμε σπερματοζωάρια!! :P Χαράς ευαγγέλια εμείς, που δεν περιμέναμε να ακούσουμε τίποτε θετικό. Συνεχίζει λοιπόν με τα συμπληρώματα ο σύζυγος, προσέχει ακόμη περισσότερο την διατροφή του και... οψόμεθα! Η επόμενη συνάντησή μας με το Σοφικίτη είναι κατά τις 10 Ιουνίου, οπότε θα δώσει πάλι δείγμα ο σύζυγος για να δούμε πώς εξελίσσεται το πράγμα κι αναλόγως να συζητήσουμε πώς θα κινηθούμε. Μία αιωνιότητα, δηλαδή :mad:

Παράλληλα, κάναμε ένα ραντεβού με το Λουτράδη, τον γυναικολόγο του Ινστιτούτου Γονιμότητος, ο οποίος δεν ενθουσιάστηκε, τολμώ να πω, με τις τιμές της FSH & AMH. Θα με βάλει στο βραχύ πρωτόκολλο με Μενοπούρ ή κάτι παρόμοιο, γιατί θεωρεί ότι θα πρέπει να με αντιμετωπίσουν ως poor responder. Καλύτερα, πιστεύω, αφού είναι σημαντικά λιγότερα τα φάρμακα που θα πάρω έτσι.

Μου εξήγησε πως η FSH παράγεται σε δόσεις από τον εγκέφαλο, οπότε δεν έχει σημασία αν κατά καιρούς τύχει να δεις μικρότερη τιμή -απλώς δεν έχεις πετύχει την επόμενη δόση. Άρα πράγματι, η ποιότητα και η ποσότητα των ωαρίων σου είναι όσο το χειρότερο αποτέλεσμα της FSH :cry: Μου ήρθε μία απογοήτευση, να πω την αλήθεια, αλλά από την άλλη μου είπε ότι μέχρι στιγμής τίποτε δεν μπορεί να αποτελέσει ασφαλή πρόγνωση για την ανταπόκριση μίας γυναίκας και για την ποιότητα των ωαρίων της, εκτός ίσως από την ηλικία. Έχει δει γυναίκες με καταπληκτικές εξετάσεις που παρήγαγαν λίγα ωάρια ή κακής ποιότητας και γυναίκες με "περίεργες" τιμές, που ανταποκρίθηκαν ανέλπιστα καλά. Άρα, ο χρόνος θα δείξει.

Προς το παρόν, λοιπόν, εστιάζουμε στα του συζύγου -βήμα βήμα. Άρχισα πάλι να προσέχω περισσότερο τον εαυτό μου και την διατροφή μου και να κάνω γυμναστική, γιατί με όλα τούτα είχα αφεθεί πολύ. Κι η σχέση με τον σύζυγο βελτιώνεται σταδιακά. μας έκανε καλό και το ταξείδι.

Αααυτάαααα.... :wink:

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μας τώρα... Είχαμε διάφορες εξελίξεις. Πρώτον και κυριώτερον, το επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα που έβαλε υποχρεωτικά ο Σοφικίτης τον άντρα μου ν κάνει έδειξε 2 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ :mrgreen: στρογγυλές σπερματίδες ανά οπτικό πεδίο. Οι σπερματίδες είναι ανώριμα σπερματοζωάρια, χωρίς ουρά. Παρ' όλα αυτά δείχνουν ότι αρχίζει να παρατηρείται παραγωγή, πιθανότατα χάρη στο συμπλήρωμα PROFERTIL, το οποίο τότε (αρχές Απριλίου) έπαιρνε ήδη έναν μήνα ο άντρας μου. Σκεφτείτε ότι όσοι έρχονται στο Σοφικίτη πρώτη φορά με αζωοσπερμία εμφανίζουν συνήθως γύρω στις 100 με 200 χιλιάδες σπερματίδες!

Μας είπε λοιπόν ο Σοφικίτης ότι υπάρχουν καλές πιθανότητες (γύρω στο 40%) να εμφανιστούν σπερματοζωάρια στο δείγμα σε διάστημα 6 μηνών και μάλιστα χωρίς φαρμακευτική αγωγή, πέρα από το προφερτίλ. Κι αν κάνουμε την Micro TESE μας δίνει 99% πιθανότητες να βρούμε σπερματοζωάρια!! :P Χαράς ευαγγέλια εμείς, που δεν περιμέναμε να ακούσουμε τίποτε θετικό. Συνεχίζει λοιπόν με τα συμπληρώματα ο σύζυγος, προσέχει ακόμη περισσότερο την διατροφή του και... οψόμεθα! Η επόμενη συνάντησή μας με το Σοφικίτη είναι κατά τις 10 Ιουνίου, οπότε θα δώσει πάλι δείγμα ο σύζυγος για να δούμε πώς εξελίσσεται το πράγμα κι αναλόγως να συζητήσουμε πώς θα κινηθούμε. Μία αιωνιότητα, δηλαδή :mad:

Παράλληλα, κάναμε ένα ραντεβού με το Λουτράδη, τον γυναικολόγο του Ινστιτούτου Γονιμότητος, ο οποίος δεν ενθουσιάστηκε, τολμώ να πω, με τις τιμές της FSH & AMH. Θα με βάλει στο βραχύ πρωτόκολλο με Μενοπούρ ή κάτι παρόμοιο, γιατί θεωρεί ότι θα πρέπει να με αντιμετωπίσουν ως poor responder. Καλύτερα, πιστεύω, αφού είναι σημαντικά λιγότερα τα φάρμακα που θα πάρω έτσι.

Μου εξήγησε πως η FSH παράγεται σε δόσεις από τον εγκέφαλο, οπότε δεν έχει σημασία αν κατά καιρούς τύχει να δεις μικρότερη τιμή -απλώς δεν έχεις πετύχει την επόμενη δόση. Άρα πράγματι, η ποιότητα και η ποσότητα των ωαρίων σου είναι όσο το χειρότερο αποτέλεσμα της FSH :cry: Μου ήρθε μία απογοήτευση, να πω την αλήθεια, αλλά από την άλλη μου είπε ότι μέχρι στιγμής τίποτε δεν μπορεί να αποτελέσει ασφαλή πρόγνωση για την ανταπόκριση μίας γυναίκας και για την ποιότητα των ωαρίων της, εκτός ίσως από την ηλικία. Έχει δει γυναίκες με καταπληκτικές εξετάσεις που παρήγαγαν λίγα ωάρια ή κακής ποιότητας και γυναίκες με "περίεργες" τιμές, που ανταποκρίθηκαν ανέλπιστα καλά. Άρα, ο χρόνος θα δείξει.

Προς το παρόν, λοιπόν, εστιάζουμε στα του συζύγου -βήμα βήμα. Άρχισα πάλι να προσέχω περισσότερο τον εαυτό μου και την διατροφή μου και να κάνω γυμναστική, γιατί με όλα τούτα είχα αφεθεί πολύ. Κι η σχέση με τον σύζυγο βελτιώνεται σταδιακά. μας έκανε καλό και το ταξείδι.

Αααυτάαααα.... :wink:

 

Κοριτσι καλημερα και χρονια πολλα.Ευχομαι απο δω και περα να σου πανε καλυτερα τα πραγματα και γρηγορα να εχεις αυτο που τοσο ποθεις.Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα με αυτο που γραφεις για την FSH.Δηλαδη τι σημαινει παραγεται σε δοσεις η fsh ?Δηλαδη σου ειπε ο γιατρος οτι αν εχεις υψηλη fsh σημαινει λιγα και κακης ποιοτητας ωαρια ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κοριτσι καλημερα και χρονια πολλα.Ευχομαι απο δω και περα να σου πανε καλυτερα τα πραγματα και γρηγορα να εχεις αυτο που τοσο ποθεις.Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα με αυτο που γραφεις για την FSH.Δηλαδη τι σημαινει παραγεται σε δοσεις η fsh ?Δηλαδη σου ειπε ο γιατρος οτι αν εχεις υψηλη fsh σημαινει λιγα και κακης ποιοτητας ωαρια ?

 

Γειά σου Ανυπόμονη και συγγνώμη που απαντώ και πάλι καθυστερημένα.

Αυτό που μου είπε ο Λουτράδης είναι ότι στις γυνείκες η υπόφυση παράγει fsh κατά κύματα. Δηλ. παράγει πχ. 5 μονάδες, μετά 10 μονάδες, μετά άλλες 6 κ.ο.κ., αναλόγως με την απόκριση των ωαρίων. Δεν παράγεται συνεχόμενα όπως στους άντρες. Επομένως, είναι λίγο δύσκολο να πετύχεις ακριβώς την στιγμή που έχει εκλυθεί η "δόση" κάθε φορά που κάνεις εξετάσεις. Γι' αυτό τον λόγο οι γιατροί παίρνουν ως γνώμονα την πιο υψηλή δόση που είχες και θεωρούν ότι απεικονίζει τόσο την ποσότητα των ωαρίων (δεδομένου ότι οι γυναίκες με μειωμένο ωοθηκικό απόθεμα πχ. λόγω ηλικίας τείνουν να έχουν υψηλότερες τιμές) όσο και την ποιότητα των ωαρίων, καθώς τα υγιή ωάρια "ακούν" καλύτερα τις εντολές της υποφύσεως και άρα απαιτείται μικρότερη ποσότητα fsh για να πάρουν μπρος και να ωριμάσουν.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια....

ομορφη μερα η περιοδος αναμονης για τη χοριακη ειναι πολυ δυσκολη. Αλλα μετα τις πρωτες ημερες αναπαυσης επανερχομουν στις δραστηριοτητες μου αλλα χαλαρα. Και δεν πηγαινα γυμναστηριο. Ουτε σηκωνα βαρη. Στην πρωτη εξωσωματικη μετεφερα σακουλες σουπερ μαρκετ κ αισθανθηκα ενα τραβηγμα πονο χαμηλα. Η προσπ αυτη κατεληξε σε βιοχημικη. Δεν νομιζω οτι εφταιγε τοβαρος αλλα στις επομενες δεν εκανα τετοιους ηρωισμους. . .

Σιλκι σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Οντως τα εχω περασει κ εγω κ καταλαβαινω κ τα δακρυα κ την απογοητευση κ την ψυχολογικη εξουθενωση κ το αισθημα της ματαιοτητας κ την εμμονη οτι το μονο που εχει σημασια στη ζωη ειναι αυτο. Εγω δεν πηγα σε ψυχολογο αλλα πιεστηκαπολυ καποιες φορες. Το κακο ειναι οτι ο περιγυροςπολλες φορες δεν μπορει να καταλαβει το μεγεθος του ψυχολογικου φορτιο που ενεχεται στη διαδικασια αυτη. Οποτε απομενει το ζευγαρι. Καθε φορα ομως εβρισκα τη δυναμη να ισορροπησω κ να ξαναπροσπαθησω. Κ να πεισω κ το συντροφο να προσπαθησουμε μια ακομα φορα. Σκεφτομουν οτι οσο προσπαθω αυξανει τις πιθανοτητες να πετυχω...

Κ εγω νομιζω οτι την ανταποκριση στα φαρμακα τη βλεπεις εκ του αποτελεσματος. Απο τις εξετασεις μπορεις να κανεις μια προβλεψη. Συνηθως η ΑΜΗ σημαινει χαμηλο αποθεμα ενω η FSH χαμηλο αποθεμα κ κακη ποιοτητα. Αλλα τιποτα δεν ειναι απολυτο ουτε στην ιατρικη ουτε στη ζωη. Φιλη με εξετασεις εμμηνοπαυσης εμεινε μονη της εγκυος κ ο εξωσωματικος που της ελεγε οτι τα δανεικα ειναι μονοδρομος της ειπε οτι ειναι ολα θεμα πιθανοτητων. Κ σε εμενα τα τελ πεντε χρονια μου το φερνουν στα δανεικα λογω κακης ποιοτητας ωαριων μετα απο εξωσωματικες κ εχω τρια υγιη παιδακια με ενα χρονο συλλογων. Δεκα με εντεκα ωοληψιες. Οκτω εμβρυα. 4 βλαστοκυστεις. Προσευχομουν για ενα παιδακι κ ο θεος μου χαρισε τρια. Ολα γινονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ZiRiNi κανένα νέο????

 

Γεια σε όλες!! Χάθηκα! Το ξέρω, σας σκεφτόμουν αλλά ομολογώ πως δεν παρακολουθούσα καθόλου. Τώρα μπήκα πρώτη φορά από τον Μάρτιο ή Απρίλιο, δεν θυμάμαι. ήθελα λίγο χρόνο να κάνω με το μυαλό μου ένα διάλυμα, να χαλαρώσω, μετά την δεύτερη απογοήτευση τον Μάιο.

Το Μάιο θα ξεκινούσα ένα κύκλο προσπαθειών σε φυσικό κύκλο, τρείς για την ακρίβεια, αφού τα φάρμακα αποδείχτηκαν άχρηστα. Μείναμε στον 1 κύκλο γιατί ήταν καταστροφικός!, από την αρχή όλη η παρακολούθηση έδειχνε τέλεια! Ορμόνες τέλεια, καταβολές τέλειες, ενδομήτριο φανταστικό!!! Ωοθυλάκιο να ωριμάζει σούπερ! Λέω εδώ είμαστε και πάω για ωοληψία και δεν έχει μέσα τίποτα. ΤΙΠΟΤΑ! Ούτε κύτταράκι (κάπως μου το είπε ο γιατρός). Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί λέω ότι, αυτό ήταν πάει, πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δεν έχω πια ωάρια. Και το πήρα και ηρέμησα. Αποφασίσαμε να μην συνεχίσουμε και να πάμε σε προσπάθεια με δότρια. Και το άφησα χαλαρά. Ξαφνικά με πήρε ο γιατρός ότι βρέθηκε πολύ καλή κοπέλα που μου ταιριάζει κουτί. Εχτές έγινε η ωοληψία και με ενημέρωσαν πως γονιμοποιήθηκαν 7 ωάρια και περιμένουμε. Η τακτική του κέντρου είναι να τα αφήνουν όλα να πάνε βλαστοκύστες, και να τα παγώνουν. Άρα θα ξέρω το Σάββατο αν θα έχω έμβρυα και την μεταφορά θα την κάνω όποτε θέλω. Ελπίζω να πάνε καλά και να επιβιώσουν, με αγχώνει λίγο. Ο θεός και η αγία Ειρήνη και η αγία Παρασκευή, που γιορτάζει και σήμερα, να βάλουν το χεράκι τους.

Σήμερα γεννήθηκαν οι 2 μου ανιψούλες! Και αυτές με δωρισμένα ωάρια <3 είναι υγιέστατες και κούκλες!! Πραγματικά σκέπτομαι αυτό το υπέροχο δώρο που κάνουν αυτές οι κοπέλες (κάθε μια για τους δικούς της λόγους) σε εμάς που αλλιώς θα είχαμε έναν μεγάλο Γολγοθά μπροστά μας και βουρκώνω.

Link to comment
Share on other sites

Silkie μου χάρηκα πάαααααρα πολύ για τα νέα σας και την εξέλιξη που έχει ο άντρας σου!! Πραγματικά μπράβο! Σας στέλνω και εγώ όοολη μου την θετική ενέργεια και την αγάπη, να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να έχετε υγιέστατα σπερματοζωάκια και ωαριάκια και σύντομα υπέροχα παιδάκια!!! <3

Link to comment
Share on other sites

Έχω 5! παγωτίνια!!! Έκλαιγα από την χαρά μου! Αγχώθηκα στην αρχή την 2η μέρα γιατί είχαμε μια απώλεια 50%, δηλαδή είχανε μείνει 5 από τα συνολικά 10 ωάρια, και μου είπε ο γιατρός αυτό έχει να κάνει με το σπέρμα, φάνηκε δηλαδή ότι και εκεί πρέπει να υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το δυναμικό, και ήμουν σε αναμένα κάρωουνα πόσα θα τα καταφέρουν από τα 5. Βεβαια τα 2 βαθμολογίθηκαν 2η μέρα με 1.0 και τα άλλα 2 με 2.0, 4 άριστα!! Τα παγώσαμε ξεχωριατα τα 3 ώστε να τα μεταφέρουμε 1-1 και τα 2 μαζί. Αχ έχω εμβρυάκια!!!

Τώρα τέλος Αυγούστου θα πάω για την παρακολούθηση, μέσα στον επόμενό μου κύκλο, αρχές περίπου Σεπ να γίνει η μεταφορά. Ας βαλει ο Θεούλης το χεράκι του. Μακάρι να ήταν μόνο τα ωαριάκια μου το πρόβλημα και να τα καταφέρουμε επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...