Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΗ Χαμηλή - ΠΩΑ


Recommended Posts

Καλημερα στο κοριτσι και ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι το εψαξα και μονη μου λιγακι αλλα απαντησεις στα κρισιμα ερωτηματα μου δεν πηρα απο το διαδικτυο.Λοιπον αντιλαμβανομαι οτι εχουν ξεκινησει να υπολειτουργουν οι ωοθηκες μου αλλα το ποτε θα στερεψω πως θα το ξερω ?Ειμαι 33 μεχρι ποτε θα εχω ωαρια και περιοδο δηλαδη ? Οι γυναικες με αυτο το θεμα και που κανουν καθε μηνα ωορηξια δυσκολευονται να συλλαβουν αν δεν υπαρχει θεμα με το σπερμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θεωρητικα οι ωοθηκες θα σταματησουν να σπελευθερωνουν ωαρια πιο νωρις δηλ νωριτερα εμμηνοπαυση κ τα ωαρια θα ειναι λιγοτερο ποιοτικα μεσα στα επομενα χρονια εαν οχι ηδη. Πρακτικα ομως η ποιοτητα παει με την ηλικια κ τα ωαρια σου θα ειναι ποιοτικα. Φυσικα κ μπορεις να μεινεις εγκυος κ φυσιολογικα. Ενα ωαριο χρειαζεται οχι δεκα. Αλλοι παραγοντες υπεισερχονται κ δεν τα εχεις καταφερει. Το μονο θεμα ειναι οτι συνηθως δεν υπαρχει σνταποκριση καλη στα φαρμακα της εξωσωματικης. Και για αυτο σου ειπε να βιαστεια. Γιατι τωρα θα κανεις πεντε ωαρια. Μετα απο τρια χρονια μπιρει να κανεις δυο. Κ η επιτθχια της εξωσωμ εξαρταται σπο τα διαθεσιμα ωαρια η εμβρθα που εχεις. Εγω για παραδειγμα απο τα τριανταεξι που εκανα την πρωτη εξωσωματικη εχω μαχ τεσσερα συνηθως δυο με τρια ωαρια μετα απο διεγερση. Ωοθυλακια πιο πολλα αλλά καποια ειναι κενα. Επιπλεον δεν ηταν ποιοτικα τα ωαρια νετα απο διγερση. Ετσι εκανα φυσικους κυκλους κ απεκτησα τα παιδακια μου.

 

 

 

Καλημερα στο κοριτσι και ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι το εψαξα και μονη μου λιγακι αλλα απαντησεις στα κρισιμα ερωτηματα μου δεν πηρα απο το διαδικτυο.Λοιπον αντιλαμβανομαι οτι εχουν ξεκινησει να υπολειτουργουν οι ωοθηκες μου αλλα το ποτε θα στερεψω πως θα το ξερω ?Ειμαι 33 μεχρι ποτε θα εχω ωαρια και περιοδο δηλαδη ? Οι γυναικες με αυτο το θεμα και που κανουν καθε μηνα ωορηξια δυσκολευονται να συλλαβουν αν δεν υπαρχει θεμα με το σπερμα?
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα οι ωοθηκες θα σταματησουν να σπελευθερωνουν ωαρια πιο νωρις δηλ νωριτερα εμμηνοπαυση κ τα ωαρια θα ειναι λιγοτερο ποιοτικα μεσα στα επομενα χρονια εαν οχι ηδη. Πρακτικα ομως η ποιοτητα παει με την ηλικια κ τα ωαρια σου θα ειναι ποιοτικα. Φυσικα κ μπορεις να μεινεις εγκυος κ φυσιολογικα. Ενα ωαριο χρειαζεται οχι δεκα. Αλλοι παραγοντες υπεισερχονται κ δεν τα εχεις καταφερει. Το μονο θεμα ειναι οτι συνηθως δεν υπαρχει σνταποκριση καλη στα φαρμακα της εξωσωματικης. Και για αυτο σου ειπε να βιαστεια. Γιατι τωρα θα κανεις πεντε ωαρια. Μετα απο τρια χρονια μπιρει να κανεις δυο. Κ η επιτθχια της εξωσωμ εξαρταται σπο τα διαθεσιμα ωαρια η εμβρθα που εχεις. Εγω για παραδειγμα απο τα τριανταεξι που εκανα την πρωτη εξωσωματικη εχω μαχ τεσσερα συνηθως δυο με τρια ωαρια μετα απο διεγερση. Ωοθυλακια πιο πολλα αλλά καποια ειναι κενα. Επιπλεον δεν ηταν ποιοτικα τα ωαρια νετα απο διγερση. Ετσι εκανα φυσικους κυκλους κ απεκτησα τα παιδακια μου.

 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου να σου ζησουν.Και εμενα ο γιατρος μου που ειναι ο ΣΦακ.... μου ειπε 5-6 ωαρια θα κανω μετα απο διεγερση και να μην αγχωνομαι γιατι εχουμε την ηλικια μου με το μερος μας.Τι να πω μακαρι , μακαρι για ολες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τον ιδιο γιατρο! Σε αυτον οφειλεται το 50 τις εκατο της επιτυχιας της προσπαθειας μου. Μας βοηθησε κ μας στηριξε ψυχολογικα κ εκανε ενα προσεκτικο πλανο χωρις να αφησει τιποτα στην τυχη. Ειναι πολυ αξιοπιστος. Ευχομαι τα καλυτερα!!!

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου να σου ζησουν.Και εμενα ο γιατρος μου που ειναι ο ΣΦακ.... μου ειπε 5-6 ωαρια θα κανω μετα απο διεγερση και να μην αγχωνομαι γιατι εχουμε την ηλικια μου με το μερος μας.Τι να πω μακαρι , μακαρι για ολες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τον ιδιο γιατρο! Σε αυτον οφειλεται το 50 τις εκατο της επιτυχιας της προσπαθειας μου. Μας βοηθησε κ μας στηριξε ψυχολογικα κ εκανε ενα προσεκτικο πλανο χωρις να αφησει τιποτα στην τυχη. Ειναι πολυ αξιοπιστος. Ευχομαι τα καλυτερα!!!

 

Πραγματι ειναι πολυ καλος.Σε οτι τον χρειαστηκα για να μαζεψω τα δικαιολογητικα για την επιτροπη του ικα ηταν εκει.Θυμαται παντα το ιστορικο μου απ εξω.Ευχομαι και ελπιζω να πανε ολα καλα.Και παλι να σου ζησουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα.Μετα απο 2,5 χρονια προσπαθειων μπηκαμε στη διαδικασια να δουμε τι φταιει.Μεχρι προτινος νομιζαμε οτι φταιει το σπερμα εχουμε ολιγοσπερμια που τον τελευταιο καιρο εγινε ολιγοασθενοσπερμια.Μετα απο 3 μηνη θεραπεια με προφερτιλ ειδαμε συμαντικα ανοδικα αποτελεσματα.Προσφατως διαγνωσθηκα και εγω με πρωιμη ωοθηκη ανεπαρκεια.Εχω fsh 9 και αμη 9,91pmol χαμηλη γονιμοτητα.Οι καταβολες των ωαριων μου ειναι 4 στη μια ωοθηκη και 3 στην αλλη.Δυο γιατροι ειδικοι στην υπογονιμοτητα μου ειπαν οτι πρεπει να κινηθω αμμεσα γιατι η ηλικια μου 33 δεν συναδει με τη βιολογικη ηλικια των ωοθηκων μου.Το 2015 καναμε και 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις.Τωρα οι αποριες μου ειναι οι εξης:Εμεις που εχουμε πωα δεν μπορουμε να πιασουμε παιδι φυσιολογικα ?η μονη λυση ειναι η εξωσωματικη? Η περιοδος θα μας κοπει νωριτερα σωστα ? ποτε ? Αχ βρε κοριτσια μου ειμαι πολυ μπερδεμενη και συγχρονως απογοητευμενη.Εχω νευριασει και με τον γυναικολο που με παρακολουθουσε χρονια δεν το ειδε αυτο στον υπερηχο αφου εκει φαινεται.Δεν ξερω μου επεσαν πολλα μαζι και προσπαθω να τα βαλω σε μια ταξη.Δηλαδη ποσο χρονο εχουμε? συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα οι αποριες μου ειναι πολλες!!!!!

Φαινεται πως εχουμε το ιδιο προβλημα... τι κανατε? Εγω τωρα το ανακαλυψα ΑΜΗ 5!

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πως εχουμε το ιδιο προβλημα... τι κανατε? Εγω τωρα το ανακαλυψα ΑΜΗ 5!

 

Ειναι φαινεται συχνο φαινομενο στην εποχη μας.Ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπεται? Καταρχην να μην απελπιζεσαι και γω στην αρχη επαθα σοκ δεν μπορουσα να ηρεμησω αλλα με ψυχραιμια θα αντιμετωπισεις την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Zirini μου! Με συγχωρείς για την καθυστερημένη απάντηση. Είχα κι εγώ τα θέματά μου: καλή ψυχολογία, μέτριες εξετάσεις. Τώρα είμαστε σε φάση που περιμένουμε να δούμε τι πιάσαμε αυτόν τον μήνα.

Πώς είσαι, κορίτσι μου; Τι έκανες τελικά; Αν μου επιτρέπεις, χρόνος υπάρχει. Δεν είναι κούρσα ταχύτητος και μην το βλέπεις έτσι, γιατί κάνεις πολύ κακό στην ψυχούλα σου. Σίγουρα δεν έχουμε άπλετο χρόνο, όμως κάθε ημέρα που περνάει είναι μία ευκαιρία να δώσεις στο σώμα σου και στα αυγουλάκια σου την θρέψη που χρειάζονται για να είναι υγιή.

Προσωπικά, ξεκίνησα πέρα από τον βελονισμό και ρεφλεξολογία αυτόν τον μήνα, με μία ρεφλεξολόγο ειδική στην γονιμότητα, την οποία μου πρότεινε η κα. Μπιλάλη που με παρακολουθεί. Συνεχίζω με την διατροφή και τα συμπληρώματα και τα βοτάνια για τους επομένους 3 μήνες κι αν ως τότε δεν έχουμε επιτύχει εγκυμοσύνη φυσιολογικά, θα δούμε πώς θα προχωρήσουμε. Αυτό που με έχει βοηθησει πολύ ψυχολογικά είναι μία σειρά από καθοδηγούμενους διαλογισμούς, τους οποίους κατεβάζεις από το CIRCLE + BLOOM στα αγγλικά κι έχουν ειδικό πρόγραμμα για την φυσική σύλληψη και για την προετοιμασία για την εξωσωματική. Είναι καταπληκτικό και σκέψου ότι δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα του διαλογισμούς.

 

Silkie μου τα λες τόσο όμορφα, πραγματικά χαμογελάω κάθε φορά που σε διαβάζω :) Μακάρι κοπέλα μου, σε χαίρομαι πραγματικά για όλη σου την προσπάθεια. Εγώ ξεκίνησα την εξωσωματική σε αυτόν τον κύκλο που ξεκίνησε 14. Φεβ. Τρυπιέμαι κάθε μέρα … :shock: δεν βαριέσαι. Η διαδικασία αυτή όμως με έκανε να αρχίσω πάλι την διατροφή μου σιγά σιγά, και τον βελονισμό. Θα ψάξω τα βιντεάκια για τον διαλογισμό, εγώ πιστεύω πολύ σε αυτό και το έχω πολύ ανάγκη. Τι να πώ, δεν είμαι εγω για αυτά μάλλον. Απογοητεύομαι εύκολα. Γιαυτό είπα μια προσπάθεια θα την κάνω, να μην ταλαιπωρούμαι άλλο, να έχω και μια καλύτερη διάγνωση μέσα από την διαδικασία. Εγώ μίλησα πριν ξεκινήσω με την ψυχολόγο μου και με βοήθησε πολύ, γιατί έχει περάσει και αυτή τα ίδια. Το βλέπω λίγο χαλαρά, ας κάνω τώρα την προσπάθεια που μου δίνει καλές πιθανότητες να πετύχει και αν δεν, ο Θεός είναι μεγάλος, θα κάνω ένα διάλειμμα ισως ως το καλοκαίρι, προσπαθώντας πάλι με φυσικούς τρόπους. Ότι γίνει καλό θα είναι. Έτσι λέω. Και πάντα υπάρχει η επιλογή της δωρεάς. Ευτυχώς! Μανούλες θα γίνουμε :-D

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα οι ωοθηκες θα σταματησουν να σπελευθερωνουν ωαρια πιο νωρις δηλ νωριτερα εμμηνοπαυση κ τα ωαρια θα ειναι λιγοτερο ποιοτικα μεσα στα επομενα χρονια εαν οχι ηδη. Πρακτικα ομως η ποιοτητα παει με την ηλικια κ τα ωαρια σου θα ειναι ποιοτικα. Φυσικα κ μπορεις να μεινεις εγκυος κ φυσιολογικα. Ενα ωαριο χρειαζεται οχι δεκα. Αλλοι παραγοντες υπεισερχονται κ δεν τα εχεις καταφερει. Το μονο θεμα ειναι οτι συνηθως δεν υπαρχει σνταποκριση καλη στα φαρμακα της εξωσωματικης. Και για αυτο σου ειπε να βιαστεια. Γιατι τωρα θα κανεις πεντε ωαρια. Μετα απο τρια χρονια μπιρει να κανεις δυο. Κ η επιτθχια της εξωσωμ εξαρταται σπο τα διαθεσιμα ωαρια η εμβρθα που εχεις. Εγω για παραδειγμα απο τα τριανταεξι που εκανα την πρωτη εξωσωματικη εχω μαχ τεσσερα συνηθως δυο με τρια ωαρια μετα απο διεγερση. Ωοθυλακια πιο πολλα αλλά καποια ειναι κενα. Επιπλεον δεν ηταν ποιοτικα τα ωαρια νετα απο διγερση. Ετσι εκανα φυσικους κυκλους κ απεκτησα τα παιδακια μου.

 

Εγώ με ΑΜΗ 0,46 και φυσιολογική την FSH και τις άλλες ορμόνες, κάνω τώρα εξωσωματική με menopur. Οι πρώτες ενδείξεις ήταν λίγο απογοητευτικές αλλά εχτές που πήγα (9η μέρα) άρχισαν κάπως να μεγαλώνουν τα ωοθυλάκια μου, γύρω στα 8 χιλ. (1 από δεξιά και 6από αριστερά). Ανακουφίστηκε ο γιατρός αλλά μου είπε την Πέμπτη, μεθαύριο, θα έχουμε καλύτερη εικόνα.

Εγώ φοβάμαι αυτό που λες, ότι λόγω της χαμηλής ΑΜΗ δεν βγάλω καλά ωάρια και ίσως κάνω τζάμπα τα φάρμακα. Είχα ρωτήσει για φυσικό κύκλο αλλά ο γιατρός μου είπε αυτό γίνεται ως τελευταία λύση, είχε πει ότι δεν φαινόταν σε μένα, αλλά να που κουτσαίνει η διέγερση. Όπως το είπε είμαι 2 μέρες πίσω. Σε φυσικό κύκλο πάλι τον ίδιο αριθμό είχα αλλά το επικρατέστερο ωοθυλάκιο ήτανε την 10η μέρα 16χιλ, τώρα είναι στα μισά. Έχω ακούσει ότι όταν έχεις χαμηλό απόθεμα και πιέσεις με πρόκληση, ο οργανισμός για λόγους οικονομίας «κλειδώνει» τις ωοθήκες και δεν δίνει τα καλά.

Θα πρέπει να κάνω υπομονή να δω πως θα εξελιχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Update: εχτές, 12η μέρα κύκλου και 11η μέρα θεραπείας είχα αριστερά 8 μεταξύ 10 και 13 χιλ και δεξιά το φτωχό το 1 στα 12 χιλ. Μου αύξησε την δώσει menopur και άλλο, στα 375 και παρατείνομε την θεραπεία άλλες 2 μέρες. Ενδομήτριο 10,6 :wink: Αύριο θα ξαναπάω.

Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά να που φάνηκε το χαμηλό μου απόθεμα στην κουτσή μου ανταπόκριση. Τουλάχιστον δεν διακόπτουμε και προχωράμε. Ελπίζω να μην κλωσάω φούσκες τόσο καιρό :roll: και να βγει και κάνα αυγό :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Update: εχτές, 12η μέρα κύκλου και 11η μέρα θεραπείας είχα αριστερά 8 μεταξύ 10 και 13 χιλ και δεξιά το φτωχό το 1 στα 12 χιλ. Μου αύξησε την δώσει menopur και άλλο, στα 375 και παρατείνομε την θεραπεία άλλες 2 μέρες. Ενδομήτριο 10,6 :wink: Αύριο θα ξαναπάω.

Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά να που φάνηκε το χαμηλό μου απόθεμα στην κουτσή μου ανταπόκριση. Τουλάχιστον δεν διακόπτουμε και προχωράμε. Ελπίζω να μην κλωσάω φούσκες τόσο καιρό :roll: και να βγει και κάνα αυγό :shock:

 

Αχ, ZiRiNάκι μου! με έκανες και γέλασα :lol: Άκου κλωσάω φούσκες! Καταλαβαίνω την απογοήτευση και την αγωνία σου, αλλα είμαι πολύ αισιόδοξη για σένα και την προσπάθεια που κάνεις. Μετά από τη χλαπάτσα που έφαγα εγώ, τα προβλήματα όλων των άλλων μου φαίνονται διαχειρίσιμα. Προ 2 εβδομάδων πήραμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος του συζύγου: ΜΗΔΕΝ. :shock: Ούτε ένα σπερματοζωάριο. Το επαναλάβαμε και πάλι το απόλυτο κενό. Η διάγνωση είναι μη αποφρακτική αζωοσπερμία, οι ορμόνες του είναι χάλι μαύρο, οι όρχεις ατροφικοί και ο ουρολόγος υποψιάζεται ένα σύνδρομο ΧΧΥ :confused:

Αυτά τα όμορφα. Πλέον η μόνη μας επιλογή είναι να υποβληθεί σε μικροχειρουργική επέμβαση μήπως και καταφέρει να βρεθεί κανένα σπερματοζωάριο μέσα στους όρχεις ή έστω σπερματίδα (δηλ. ανώριμο σπερματοζωάριο χωρίς ουρά) για να προχωρήσουμε σε εξωσωματική.

Από την άλλη, οι δικές μου εξετάσεις είναι πολύ καλές: η FSH έπεσε στο 9,5 από 13,9 κ 12,5 και τα οιστρογόνα μου αυξήθηκαν σε 45 από 36 και 30 αντίστοιχα. :mrgreen: Τουλάχιστον το ένα μέρος της εξίσωσης πάει καλά....

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, ZiRiNάκι μου! με έκανες και γέλασα :lol: Άκου κλωσάω φούσκες! Καταλαβαίνω την απογοήτευση και την αγωνία σου, αλλα είμαι πολύ αισιόδοξη για σένα και την προσπάθεια που κάνεις. Μετά από τη χλαπάτσα που έφαγα εγώ, τα προβλήματα όλων των άλλων μου φαίνονται διαχειρίσιμα. Προ 2 εβδομάδων πήραμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος του συζύγου: ΜΗΔΕΝ. :shock: Ούτε ένα σπερματοζωάριο. Το επαναλάβαμε και πάλι το απόλυτο κενό. Η διάγνωση είναι μη αποφρακτική αζωοσπερμία, οι ορμόνες του είναι χάλι μαύρο, οι όρχεις ατροφικοί και ο ουρολόγος υποψιάζεται ένα σύνδρομο ΧΧΥ :confused:

Αυτά τα όμορφα. Πλέον η μόνη μας επιλογή είναι να υποβληθεί σε μικροχειρουργική επέμβαση μήπως και καταφέρει να βρεθεί κανένα σπερματοζωάριο μέσα στους όρχεις ή έστω σπερματίδα (δηλ. ανώριμο σπερματοζωάριο χωρίς ουρά) για να προχωρήσουμε σε εξωσωματική.

Από την άλλη, οι δικές μου εξετάσεις είναι πολύ καλές: η FSH έπεσε στο 9,5 από 13,9 κ 12,5 και τα οιστρογόνα μου αυξήθηκαν σε 45 από 36 και 30 αντίστοιχα. :mrgreen: Τουλάχιστον το ένα μέρος της εξίσωσης πάει καλά....

Αγάπη μου, στεναχωρέθηκα!!!! πώς έγινε αυτό?? Δεν είχατε κάνει εξετάσεις νωρίτερα, ε? πώς το πήρε ο αντρας σου? Κρίμα. Βέβαια μου κάνει εντύπωση ότι ακόμα και εκεί υπαρχει λύση. έχετε αποφασήσει τι θα κάνετε? αυτή η επέμβαση είναι επώδυνη και τι πιθανότητες δίνει? θα κάνει και εξέταση dna να δει για αυτό το σύνδομο, υπάρχει θέμα κληρονομικότηττας? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, σίγουρα είσαι από μόνη σου μπερδεμένη και δεν χρειάζεται να απαντήσεις.

Πάντως για εσένα χάρηκα πολύ, είδες με την επιονή και υπομονή τι καταφέρνει κανείς!! είσαι υπεροχο παράδειγμα!! Να πέσει τόσο η FSH , από διάφορα φόρουμε ανα τον κόσμο κατάλαβα πως είναι ο φόβος και ο τρόμος όλων, γιατί παίζει μεγάλο ρόλο στην ανταπόκριση. όλα καλά θ ασας πάνε! είμαι σίγουρη. φαίνεστε θετικοί άνθρωποι και αυτό, μαζί με την αγάπη σας, θα σας οδηγήσει στην λύση και στο μωράκι σας!! :D

Πάντως νομίζω ότι θα πρέπει να αλλάξει κάτι στο προτόκολλο, αφού τόσοι παντρεύονται και κάνουν παιδιά μετά τα 30, θα πρέπει να λέέι ο γιατρός εξετάσεις από την αρχή. όχι μετά από 1και2 χρόνια. Αν τα είχαμε κάνει από την αρχή θα είχαμ εκερδίσει 2 χρόνια. τελος πάντων.

Εγώ θα πάω αύριο το πρωί για ωοληψία, η Ε2 μου βγήκε πολύ καλά, όπως είπε και ο γιατρός και περιμένουμε να πάρουμε κάτι. Θα ξέρω το πρωϊ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Κι εγώ το βρίσκω χαζό να περιμένει ένα χρόνο πριν ψαχτεί κανείς. Πλέον, όλο και κάτι έχουμε όλοι, θες λόγω τρόπου ζωής, θες η ηλικία. Κάλλιον το προλαμβανειν. Εγώ πιεσα μόνη μου την ενδοκρινολόγο να μου γράψει πλήρη ορμονολογικο έλεγχο τον Σεπτέμβριο, προληπτικά, καθώς θα ξεκινούσαμε μετά τις γιορτές για παιδί κι αν υπήρχε θέμα ήθελα να το έχω ρυθμίσει ως τότε. Έτσι έμαθα για την ωοθηκική ανεπάρκεια!!!

Είχα ζητήσει μάλιστα να γράψει κ στο σύζυγο, αλλά η γιατρός ήταν της γνώμης ότι περισσότερο άγχος θα προκαλούσε παρά θα βοηθούσε. Εντελώς στον κόσμο της, φυσικά. Αν ξέραμε από τον Σεπτέμβριο το πρόβλημα του συζύγου θα είχαμε κερδίσει τόσους μήνες. Σκέψου δηλαδή να ξεκινούσαμε μετά τις γιορτές και να προσπαθούσαμε για έναν χρόνο με ασφαιρα... Μπορεί και να μην ήταν αναστρεψιμη η κατάσταση τότε.

Ο σύζυγος τώρα έχει αρχίσει και το χωνεύει. Δυστυχώς η fsh είναι απλώς δείκτης, δείχνει ορχικη ανεπάρκεια, ακριβώς όπως σε εμάς. Η επέμβαση δεν έχει τεράστια ποσοστά επιτυχίας και η πιθανότητα ανεύρεσης σπερματοζωαρίων εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Θα το προσπαθήσουμε όσο μπορούμε. Είναι πολύ ζόρικη κατάσταση 😖

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήραμε 3 ωάρια. Το Σάββατο η Ε2 μου ήταν καλή και το ενδομήτριο 13,4. Ελπίζω να είναι καλά. Θα μου πούνε αύριο τι αποτελέσματα έχουμε.

 

Σούπερ!!! Τέλειο ενδομήτριο, τα ωαριάκια λίγα (δεν ξέρω και τι πρωτόκολλο σου έκανε) αλλά εμείς στοχεύουμε στην ποιότητα :mrgreen: Με το καλό να γονιμοποιηθούν και τα τρία και να έχεις σύντομα γλυκά εμβρυάκια να μεγαλώνουν στην κοιλίτσα!! Πώς ήταν η διαδικασία της ωοληψίας; Ο γιατρός σου τι λέει;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα μου είπαν ότι γονιμοποιήθηκαν τα 2 και περιμένουμε να διαιρεθούν!! Στέλνω πολύ αγάπη για να χαρούν και να θέλουν να έρθουν στον κόσμο μας!!!!

Και ο γιατρός μου είχε πει πως από τα 3 ελπίζουμε σε 2. Κοίτα είναι λίγα, κι εγώ όταν το έμαθα ξέσπασα σε μαύρο κλάμα, αλλά η κοπελίτσα που με φρόντιζε κατά την διαδικασία μου είπε με ΑΜΗ 0,4 και 3 ωάρια, μην το πεις ούτε στο παπά, άλλες κάνουν 1 χρόνο να μαζέψουν 3. Υποτίθεται πως και η Ε2 μου δείχνει καλή. Ας ελπίσουμε να είναι έτσι. Δεν ξέρω τώρα να περιμένω μέχρι την Παρασκευή να πάω κανονικά ή να πάρω αύριο τηλέφωνο να δώ πως εξελίσσεται.. θα γίνω σπαστικιά? Αχ, θα προτιμούσα να πάω στο κέντρο και να μείνω εκεί όλη μέρα και νύχτα, κοντά στα μικρά μου, να τα αγαπάω και να τα μιλάω!!!

Όσο για την διαδικασία ήταν υπέροχη!! Πήγα εκεί κοιμήθηκα, με ξύπνησαν και με πήγαν σε ένα δωμάτιο να ξεκουραστώ, όλοι με φροντίζανε και μου έφεραν και κουλουράκια, χιχιχι!! Δεν είχα κάνει και ποτέ νάρκωση και το βρήκα πολύ διασκεδαστικό. Όλη μέρα μετά ζαλιζόμουν και νύσταζα και δεν είχα δυνάμεις και αντοχές αλλά δεν πόνεσα. Αργά το βράδυ άρχισα ναι νιώθω κάποια ενόχληση και πήρα ένα buscopan και μου πέρασε στο λεπτό. Δεν υπάρχει κανένας φόβος.

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ!!! Τέλειο ενδομήτριο, τα ωαριάκια λίγα (δεν ξέρω και τι πρωτόκολλο σου έκανε) αλλά εμείς στοχεύουμε στην ποιότητα :mrgreen: Με το καλό να γονιμοποιηθούν και τα τρία και να έχεις σύντομα γλυκά εμβρυάκια να μεγαλώνουν στην κοιλίτσα!! Πώς ήταν η διαδικασία της ωοληψίας; Ο γιατρός σου τι λέει;

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς πρωτόκολλο μου έκανε. έπαιρνα 14 μέρες τις μέγιστες δόσεις, ξεκίνησα με 225 και έφτασα να βαράω μέχρι και 450 μονάδες. σύνολο νομίζω 3000 μονάδες menopur μετρήσαμε συν τον ανταγωνιστή. αυτά είναι, ότι έχεις δίνεις. Αφού σκέφτομαι αν χρειαστεί δεύτερη προσπάθεια, ίσως να μην κάνω τον κόπο για φάρμακα, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα την μεταφορα. Εξελιχθηκε το ενα μονο απο τα δυο ικανοποιητικα, εφτασε τα 10 κυτταρα,. Το αλλο δεν εξελιχθηκε σωστα μας ειπαν. Την τριτη στις 15/03 θα παω για χοριακη. Τωρα ξαπλα και χαλαρωση :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα την μεταφορα. Εξελιχθηκε το ενα μονο απο τα δυο ικανοποιητικα, εφτασε τα 10 κυτταρα,. Το αλλο δεν εξελιχθηκε σωστα μας ειπαν. Την τριτη στις 15/03 θα παω για χοριακη. Τωρα ξαπλα και χαλαρωση :mrgreen:

 

Καταπληκτικά νέα! Χαίρομαι πολύ για σένα, Ζιρινάκι μου :mrgreen: Είδες βρε που πήγαν όλα καλά; Επιμένω ότι δεν μας ενδιαφέρει η ποσότητα: κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε με αυτά που έχουμε!!! :D

Έχεις ένα μωράκι μέσα σου!!!!! Απόλαυσε την μεγαλειώδη αυτή γνώση, όποια κι αν είναι η κατάληξη, και προσπάθησε να παραμείνεις θετική στην ψυχολογία σου. Ξέρω ότι σε τρώει η αγωνία κι ότι αυτές οι 2 εβδομάδες δεν περνάνε με τίποτε οι άτιμες.

Πώς αισθάνεσαι τώρα; Για πόσες ημέρες πρέπει να μείνεις ξαπλωμένη;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικά νέα! Χαίρομαι πολύ για σένα, Ζιρινάκι μου :mrgreen: Είδες βρε που πήγαν όλα καλά; Επιμένω ότι δεν μας ενδιαφέρει η ποσότητα: κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε με αυτά που έχουμε!!! :D

Έχεις ένα μωράκι μέσα σου!!!!! Απόλαυσε την μεγαλειώδη αυτή γνώση, όποια κι αν είναι η κατάληξη, και προσπάθησε να παραμείνεις θετική στην ψυχολογία σου. Ξέρω ότι σε τρώει η αγωνία κι ότι αυτές οι 2 εβδομάδες δεν περνάνε με τίποτε οι άτιμες.

Πώς αισθάνεσαι τώρα; Για πόσες ημέρες πρέπει να μείνεις ξαπλωμένη;

 

Ναι η ιδεα ειναι πολυ ωραια, οποια και ειναι η καταληξη. Προς το παρον δεν αγωνιω, ελπιζω να κρατησω την ψυχρεμια μου και τις επομενες μερες

Εσεις κοπελα μου τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά γράφω στο forum και γενικά δεν ξέρω αν το στέλνω σωστά....είμαι στα 40-41, με χαμηλή ΑΜΗ (1,9) αλλά πολύ φυσιολογικές τις τιμές των υπολοίπων ορμονών....εκανα 2 μη απαντητικές προσπάθειες εξωσωματικής με Puregon, την πρώτη πιο χαμηλή δόση (δεν έβγαλα κανένα ωάριο) τη δεύτερη πιο αυξημένη (έβγαλα ένα ωάριο αλλά απορροφήθηκε)..την τρίτη φορά κι αφού άλλαξα γιατρό, έκανα λίγες gonal .αλλά επειδή έπεφτε η οιστραδιόλη μου, ο γιατρός μου είπε να πάμε φυσιολογικά κι έβγαλα φυσιολογικά λοιπόν, ένα ωοθηλάκιο, που δυστυχώς όμως δεν είχε ωάριο....Ουσιαστικά δλδ έφτασα μία φορά σε ωοληψία κι αυτή ήταν σκάρτη...:-(

Τώρα περιττό να μιλήσω για την ψυχολογία μου, και του άντρα μου, πάντως θα πάω σε κανένα μήνα για την επόμενη φορά με Menopur και χάπια cLOMIPHENE...και βλέπουμε:cry:

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε με φυσικο κυκλο καλυτερα. Ισως ετυχε εκεινη τη φορα κ δεν ειχε ωαριο. Εχεις κυκλο φανταζομαι. Κανε εναν αριθμο φυσικων κ οταν μαζεψεις εναν αριθμο ωαριων κανε μεταφορα βλαστοκυστων. Κ εγω στην αρχη των προσπαθειων μου δεν μπορουσα να φθασω στην εμβρυομεταφορα τελικα τα καταφερα εξι χρονια μετα με φυσικους. Μην απογοητευεσαι.

 

 

 

QUOTE=mirsini75;2827283]Πρώτη φορά γράφω στο forum και γενικά δεν ξέρω αν το στέλνω σωστά....είμαι στα 40-41, με χαμηλή ΑΜΗ (1,9) αλλά πολύ φυσιολογικές τις τιμές των υπολοίπων ορμονών....εκανα 2 μη απαντητικές προσπάθειες εξωσωματικής με Puregon, την πρώτη πιο χαμηλή δόση (δεν έβγαλα κανένα ωάριο) τη δεύτερη πιο αυξημένη (έβγαλα ένα ωάριο αλλά απορροφήθηκε)..την τρίτη φορά κι αφού άλλαξα γιατρό, έκανα λίγες gonal .αλλά επειδή έπεφτε η οιστραδιόλη μου, ο γιατρός μου είπε να πάμε φυσιολογικά κι έβγαλα φυσιολογικά λοιπόν, ένα ωοθηλάκιο, που δυστυχώς όμως δεν είχε ωάριο....Ουσιαστικά δλδ έφτασα μία φορά σε ωοληψία κι αυτή ήταν σκάρτη...:-(

Τώρα περιττό να μιλήσω για την ψυχολογία μου, και του άντρα μου, πάντως θα πάω σε κανένα μήνα για την επόμενη φορά με Menopur και χάπια cLOMIPHENE...και βλέπουμε:cry:

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε με φυσικο κυκλο καλυτερα. Ισως ετυχε εκεινη τη φορα κ δεν ειχε ωαριο. Εχεις κυκλο φανταζομαι. Κανε εναν αριθμο φυσικων κ οταν μαζεψεις εναν αριθμο ωαριων κανε μεταφορα βλαστοκυστων. Κ εγω στην αρχη των προσπαθειων μου δεν μπορουσα να φθασω στην εμβρυομεταφορα τελικα τα καταφερα εξι χρονια μετα με φυσικους. Μην απογοητευεσαι.

 

 

QUOTE=mirsini75;2827283]Πρώτη φορά γράφω στο forum και γενικά δεν ξέρω αν το στέλνω σωστά....είμαι στα 40-41, με χαμηλή ΑΜΗ (1,9) αλλά πολύ φυσιολογικές τις τιμές των υπολοίπων ορμονών....εκανα 2 μη απαντητικές προσπάθειες εξωσωματικής με Puregon, την πρώτη πιο χαμηλή δόση (δεν έβγαλα κανένα ωάριο) τη δεύτερη πιο αυξημένη (έβγαλα ένα ωάριο αλλά απορροφήθηκε)..την τρίτη φορά κι αφού άλλαξα γιατρό, έκανα λίγες gonal .αλλά επειδή έπεφτε η οιστραδιόλη μου, ο γιατρός μου είπε να πάμε φυσιολογικά κι έβγαλα φυσιολογικά λοιπόν, ένα ωοθηλάκιο, που δυστυχώς όμως δεν είχε ωάριο....Ουσιαστικά δλδ έφτασα μία φορά σε ωοληψία κι αυτή ήταν σκάρτη...:-(

Τώρα περιττό να μιλήσω για την ψυχολογία μου, και του άντρα μου, πάντως θα πάω σε κανένα μήνα για την επόμενη φορά με Menopur και χάπια cLOMIPHENE...και βλέπουμε:cry:

 

 

Εγω στην θεση σου θα επερνα και δευτερη γνωμη, και θα κοιτουσα για φυσικο κυκλο, αλλα να βρεις εναν γιατρο που θα σου εξηγησει καθε εναλλακτικη που εχεις αναλυτικα. Να σου πει γιατι επιλεγει τα οποια φαρμακα και αυτες τις δωσεις. Να καταλαβεις τι συμβαινει. Ειναι δυσκολη περιπτωση οταν δεν εχεις αποθεμα, ο γιατρος θα πρεπει να ειναι πολυ συνηδητοποιημενος για τα βηματα του. Ετσι νομιζω. Δεν ειμαστε πειραματοζωα να τα ριχνεις φαρμακα κι οτι πιασει. Η clomofeni σου καταστρεφει το ενδομητριο. Εγω πηρα 2 μηνες και με το ζορι εφτασε 8 χιλ. Ενω χωρις τα χαπια φτανει 14. Τι λεει ο γιατρος, πως θα το ισορροπησει αυτο? Τον δευτερο μηνα εκανα μονο κυστες. Παντως δικη μου γνωμη, και το λεω γιατι ειναι και το δικο μου πλανο, αν μετα απο 1-2 προκλησεις και κανεναν φυσικο δεν βρισκονται ωαρια, η δωρεα ειναι μια υπεροχη λυση. Υπαρχουν χωρες που δεν επιτρεπετε και εκει παλευουν οι γυναικες για παιδι κιαν δεν εχουν ωαρια, τελος. Εδω τελος δεν εχει. Συμφωνω οτι ειναι μια καλη ιδεα να μαζεψεις ωαρια, αλλα αυτο μπορει να σου παρει πολυ χρονο, και στα 45, ισως να σου ειναι δυσκολο ακομα και με δανικα. Παντως και μια φιλη μου, δεν ανταποκτινοταν σε φαρμακα, σε φυσικο κυκλο το ωαριο δεν προχωρησε περα απο την γονκμοποιηση και πηγε κατευθιαν σε δανικα και τωρα περιμενει 2 κοριτσαρες. Το λεω για να μην απογοητευεσε, οσο υπαρχουν επιλογες. απλα βρες καποιον που μπορει να σε συμβουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη ζιρινι σε γενικες γραμμες. Οσον αφορα την κλομιφαινη κ εγω δεν ειχα καλα αποτελεσματα. Εννδομητριο πολυ μικρου παχους ωαρια δυο αλλα οχι καλα κ αποτυχια στον επομενο κυκλο. Ομως καθε κοπελα ειναι διαφορετικη στην ανταποκριση...

Πιστευω ομως οτιεφοσον εχεις ακομα κυκλο αξιζει μια προσπ με δικα σου πριν σκεφτεις αλλες λυσεις. Εγω εκανα ενα χρονο φυσικους κ μαζεψα οκτω γονιμοποιημ ωαρια που εδωσαν τεσσερις βλαστοκυστεις. Καλη επιτυχια σε οτι κι αν αποφασισεις να κανεις

 

 

 

Εγω στην θεση σου θα επερνα και δευτερη γνωμη, και θα κοιτουσα για φυσικο κυκλο, αλλα να βρεις εναν γιατρο που θα σου εξηγησει καθε εναλλακτικη που εχεις αναλυτικα. Να σου πει γιατι επιλεγει τα οποια φαρμακα και αυτες τις δωσεις. Να καταλαβεις τι συμβαινει. Ειναι δυσκολη περιπτωση οταν δεν εχεις αποθεμα, ο γιατρος θα πρεπει να ειναι πολυ συνηδητοποιημενος για τα βηματα του. Ετσι νομιζω. Δεν ειμαστε πειραματοζωα να τα ριχνεις φαρμακα κι οτι πιασει. Η clomofeni σου καταστρεφει το ενδομητριο. Εγω πηρα 2 μηνες και με το ζορι εφτασε 8 χιλ. Ενω χωρις τα χαπια φτανει 14. Τι λεει ο γιατρος, πως θα το ισορροπησει αυτο? Τον δευτερο μηνα εκανα μονο κυστες. Παντως δικη μου γνωμη, και το λεω γιατι ειναι και το δικο μου πλανο, αν μετα απο 1-2 προκλησεις και κανεναν φυσικο δεν βρισκονται ωαρια, η δωρεα ειναι μια υπεροχη λυση. Υπαρχουν χωρες που δεν επιτρεπετε και εκει παλευουν οι γυναικες για παιδι κιαν δεν εχουν ωαρια, τελος. Εδω τελος δεν εχει. Συμφωνω οτι ειναι μια καλη ιδεα να μαζεψεις ωαρια, αλλα αυτο μπορει να σου παρει πολυ χρονο, και στα 45, ισως να σου ειναι δυσκολο ακομα και με δανικα. Παντως και μια φιλη μου, δεν ανταποκτινοταν σε φαρμακα, σε φυσικο κυκλο το ωαριο δεν προχωρησε περα απο την γονκμοποιηση και πηγε κατευθιαν σε δανικα και τωρα περιμενει 2 κοριτσαρες. Το λεω για να μην απογοητευεσε, οσο υπαρχουν επιλογες. απλα βρες καποιον που μπορει να σε συμβουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η εξωσωματική μου δεν πέτυχε. Ο γιατρός είπε ότι μάλλον έφταιγε το ωάριο. θα βρεθούμε την επόμενη εβδομάδα μαζί με την εμβρυολόγο για να τα πούμε πιο αναλυτικά και να δούμε πως θα συνεχίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...