Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΗ Χαμηλή - ΠΩΑ


Recommended Posts

όχι καλά κάνεις και τα ρωτάς όλα αυτά. Η αλήθεια είναι δεν τον συμβουλεύτηκα από πριν, τώρα που το λες κακώς αλλά συμπλήρωμα είναι, τον ενημέρωσα όμως εκ των υστέρων και δεν είπε τίποτα. Η συνιστώμενη δόση είναι 1-2 φακελάκια. τα 2 σου δίνουν καλύτερη κάλυψη σε φυλλικό οξύ. Ο άλλος μου ο γιατρός, που μου κάνει βελονισμό, όχι γυναικολόγος, λέει να μην παίρνω συμπληρώματα αν δεν δω οτι πραγματικά έχω έλλειψη, αλλά αυτό δεν είναι πάντα εύκολο, όπως με το Q10. Το inofert δεν είναι ΓΙΑ πολυκυστικές, βοηθάει σε αυτήν την περίπτωση λόγω του ότι προωθεί την ωρίμανση των ωαρίων και εξισορροπεί τις ορμόνες.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι για τις πληροφορίες.Τη Δευτέρα που θα πάω στο γιατρό μου θα τον ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν, Δευτέρα 30.11. αδιαθέτησα. Σήμερα ξεκίνησα κλομιφαίνη. Εχτές έκανα πάλι βελονισμό. Παίρνω Inofert, ω3 και αύριο ξεκινάω και Q10. Τρώω αβοκάντο, γλυκοπατάτες, γιαούρτια πλήρες λιπαρά και πολλή σοκολάτα (αυτό ίσως δεν είναι καλό αλλά με κάνει ευτυχισμένη).. Άμα δεν κάνω εγώ τα ομορφότερα ωάρια που έχει δει ποτέ του αυτό το κορμί….!!!! :cool::lol: :lol: Δευτέρα πάω για τον πρώτο υπέρηχο να δω τα κουκλιά μου. Ευχηθείτε μου να είναι πολλά!!!

 

Σου εύχομαι ολόψυχα τεράστια επιτυχία! Κάνεις σπουδαία δουλειά και είμαι πολύ αισιοδοξη για σένα.

Ενδιαφέρομαι να μάθω για το inofert. Από όσο ξέρω το παίρνουν οι γυναίκες με πολυκυστικές. Σε τι σε οφελησε εσένα?

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ουάου! για όλα αυτά που κάνεις και βρήκες μόνη σου. Και ότι σε βοήθησε τόσο γρήγορα. Εγώ έχω κύκλο 27 ημέρες, πάντα είχα πολύ ροή και κρατάει 6-7 ημέρες. Έπαιρνα ένα μήνα Inofert, ω3 και όποτε θυμάμαι βασιλικό πολτό. Η διαφορά που είδα ήταν στην βλέννα πριν την ωορρηξία, η οποία ήταν ιδιαίτερα πολλή και παχύρευστη. Βέβαια εμφανίστηκε νωρίς, 8 μέρα και την ωορρηξία μου την ένιωσα την 11η-12η, δηλαδή Παρασκευή πριν 2 βδομάδες το απόγευμα και ουσιαστικά Σάββατο, και όντως από Κυριακή έχω ανεβασμένη θερμοκρασία μέχρι και σήμερα 27η μέρα. Τον προηγούμενο μήνα έκανα και σαλπιγγογραφία και λένε ότι οι πιθανότητες ανεβαίνουν… αλλά προσπαθώ να μένω ταπεινή και να μην ελπίζω πολύ. Ή διατροφή είναι όντος το Α και το Ω και όπως γράφω πιο κάτω σε βιβλίο για γονιμότητα και διατροφή διάβασα για τις γλυκοπατάτες πόσο βοηθάνε (!). Επίσης τα Αβοκάντο (τρώω κάθε 2η μέρα). Διάβασα ότι τριπλασιάζουν την επιτυχία σε εξωσωματικές. Βότανα δεν τολμάω να πάρω μόνη μου και από βιταμίνες σκε΄φτομαι να προσθέσω ακόμα Q10. Μου το σύστησε ο βελονιστής μου και το έψαξα και όντος έχει βάση. Τώρα όσο ψάχνεις βρίσκεις, και συμπληρώματα και διατροφή. Τι να πρωτοκάνει κανείς? Αλκοόλ καφέ τα έχω κομμένα εδώ και καιρό….με τα γλυκα όμως…αχ αχ αχ.

Ευχαριστω για την ενθαρρυνση!

Εγώ γενικώς δεν είμαι του γλυκού αλλά εχθές με έπιασε μια λυσσα και τσακισα μια σοκολάτα και μια λέμον πάι... Πάντως η γιατρός μου είχε πει ότι επιτρέπεται η μαύρη σοκολάτα από 70% και άνω με ξηρούς καρπούς ενώ για τον καφέ δεν είχε αντίρρηση.

Εν τω μεταξύ, κάθε φορά που σε παρέα αρνούμαι να πιω, όλοι με ρωτούν αμέσως αν είμαι έγκυος :roll:

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι ολόψυχα τεράστια επιτυχία! Κάνεις σπουδαία δουλειά και είμαι πολύ αισιοδοξη για σένα.

Ενδιαφέρομαι να μάθω για το inofert. Από όσο ξέρω το παίρνουν οι γυναίκες με πολυκυστικές. Σε τι σε οφελησε εσένα?

 

Βασικά μου τα πρότεινε μια φίλη αντί για σκέτο φυλλικό οξύ. ότι ξέρω για αυτά το γράφω και στο #24, και όπως λέω δεν ρώτησα γιατρό να τα πάρω αλλά δεν μου εόπε και να μην τα παίρνω. τελευταίο μήνα τα ξεκίνησα και η διαφορά που είδα ήταν μόνο στη βλέννη, και ισως και συμπτωματικά, από την θερμοκρασία μου φάνηκε ότι πήγε καλά η ωορρηξία. Το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς τον γιατρό σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μόλις γύρισα από τον γιατρό, ειμαι 8η μέρα και είδαμε να οριμάζουν 4 ωοθυλάκια, όλα 15-17 εκ. 2 δεξια και 2 αριστερα, να χασει ο "άντρας μου" τον δρόμο δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση (!!!) Το ενδομήτριο μου όμως είναι ακόμα 6,5 εκ. Θα πρέπει να φτάσει 8 και μάλλον θα φτασει, δεν είχα ποτε πρόβλημα με το ενδομήτριο. αλλά, να, το άγχος δεν σε αφήνει. Ξέρει καμία λεπτομέριες για το ενδομήτριο? Πόσο πρέπει να είναι την 8η μέρα. Εμένα από αλλες εξετάσεις ξερω ότι την 10η ήταν 10,7 και γενικά φτανει και τα 14-15 στη μέση του κύκλου. Επιρεάζεται μήπως από τα χάπια κλομηφαίνης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι. Σε καποιες γυναικες επηρεαζεται κ δεν αναπτυσσεται καλα. Η κλομιφαινη μολοκαρει βασικα τα οιστρογονα στα οργανα στοχους κ ενα απο αυτα ειναι κ το ενδομητριο. Αυτη την παρεμεργεια ειχα κ εγω πολυ λεπτο ενδομητριο. Αλλες γυναικες ομως σεν τις επηρεαζει. Περιμενε να δεις σε πιο προχωρημενη ημερα αν κ με ωοθυλακια 17κ 18 χιλ νομιζω θα επρεπε να ειναι περισσοτερο.

 

QUOTE=ZiriNi;2803731]Καλησπέρα,

μόλις γύρισα από τον γιατρό, ειμαι 8η μέρα και είδαμε να οριμάζουν 4 ωοθυλάκια, όλα 15-17 εκ. 2 δεξια και 2 αριστερα, να χασει ο "άντρας μου" τον δρόμο δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση (!!!) Το ενδομήτριο μου όμως είναι ακόμα 6,5 εκ. Θα πρέπει να φτάσει 8 και μάλλον θα φτασει, δεν είχα ποτε πρόβλημα με το ενδομήτριο. αλλά, να, το άγχος δεν σε αφήνει. Ξέρει καμία λεπτομέριες για το ενδομήτριο? Πόσο πρέπει να είναι την 8η μέρα. Εμένα από αλλες εξετάσεις ξερω ότι την 10η ήταν 10,7 και γενικά φτανει και τα 14-15 στη μέση του κύκλου. Επιρεάζεται μήπως από τα χάπια κλομηφαίνης?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σε καποιες γυναικες επηρεαζεται κ δεν αναπτυσσεται καλα. Η κλομιφαινη μολοκαρει βασικα τα οιστρογονα στα οργανα στοχους κ ενα απο αυτα ειναι κ το ενδομητριο. Αυτη την παρεμεργεια ειχα κ εγω πολυ λεπτο ενδομητριο. Αλλες γυναικες ομως σεν τις επηρεαζει. Περιμενε να δεις σε πιο προχωρημενη ημερα αν κ με ωοθυλακια 17κ 18 χιλ νομιζω θα επρεπε να ειναι περισσοτερο.

 

ωχ, ναι, το διάβασα μετα κι εγώ ότι φταίναι τα χάπια. ήταν λίγο απογοητευμένος ο γιατρός, προσπάθησε να το κρύψει, αλλά είπε πως είναι φυσιολογικό και πως πιστεύει θα μεγαλώσει ακόμα γιατί είναι νωρίς. Θα πάω αύριο το πρωί για καινούργιο υπέρηχο και θα δω, ελπίζω να έχει μεγαλώσει. Τα ωοθυλάκια μου είπε μπορούμε να τα φτάσουμε με τα χάπια ως 19-20 χλ για να τα σκάσουμε, δηλαδή σε 1-2 μέρες. Ελπίζω να μεγαλώσει και το ενδομήτριο..1,5 χιλιοστα μου λειπουνε :-(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Σήμερα χάρηκα πάρα πολύ. Τα οωθηλάκια μου είναι 18-20 χιλ και το ενδομητριο 8,2. Μια χαρά! Έκανα και ορμόνες να δούμε πότε να κάνω την ένεση και η οιστραδιόλη είναι πάνω από 1600 μονάδες δηλαδή και τα 4 φαίνεται να είναι γόνιμα! η LH άρχησε να ανεβαίνει αρα έκανα σήμερα την ένεση. άρα πιάνουμε "δουλειά" και μετά περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

ZiriNi έχουμε νεώτερα??

Εμείς ήρθαμε με τον αντρουλη μου εκδρομή τα δύο μας μπας και μας βοηθήσει ο καθαρός αέρας να πιάσουμε το διάδοχο. Είχα εξοπλιστεί και με τεστακια ωορρηξιας, αλλά η ωορρηξια δεν ήρθε ποτέ. Είμαι στην 17η ημέρα με κύκλο 26 ημερών και ποναω στην δεξιά ωοθήκη εδώ και κάποιες ημέρες, το δε θερμοδιάγραμμα μου είναι τρία πουλάκια... Τσάμπα τον ξεζουμισα τον κακομοιρη τον σύζυγο...

Περιττό να πω ότι είμαι να σκάσω. Θα κλείσω ραντεβού για αύριο στο γυναικολόγο μου γιατί υποψιάζομαι κυστη στην ωοθήκη.

Ευχομαι τα δικα σου νέα να είναι ευχαριστα!!!

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Silky μου, είναι πολύ νωρίς να έχω νέα και κοντεύω να σκάσω..πώς θα αντέξω! Σήμερα με πιάσανε πολύ έντονοι πόνοι περιόδου, αλλά πραγματικά σαν να μου ήρθε. είμαι 17η μέρα δηλαδή 5 μέρες μετά την ωορρηξία, σκέφτηκα να πάρω αυτά τα τεστ που τα κάνεις πριν την καθυστέρηση αλλά...μάλλον πεταμένα λεφτά. Θα πρέπει να περιμένω μέχρι τις 28.12.15, αχ. εκτός αν ξέρει κάποιος πιο είναι το νωρίτερο που μπορώ να κάνω χοριακή.

τις μέρες που έκανα και την ovitrel δεν πήγα στην δουλειά για να είμαι χαλαρή και ξεκούραστη και να μπορέσουμε να συντονιστούμε..τι να πω, τι άλλο να έκανα. Τι ωραία που πάτε εκδρομές!!! <3 μη στεναχωριέσαι, δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι τα τέστ αυτά, εγώ έπαιρνα από την hometest. πάντως αν δεν έσκασε και έγινε κύστη θα φανεί. συμβαίνει πάντως και δεν σημαίνει κάτι. σε εμένα συνέβαινε συνέχεια. τελευταία τον Αύγουστο. εσείς προσπαθείτε εντελώς φυσιολογικά, χωρίς κάποια βοήθεια, έστω χάπια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ZiriNi έχουμε νεώτερα??

Εμείς ήρθαμε με τον αντρουλη μου εκδρομή τα δύο μας μπας και μας βοηθήσει ο καθαρός αέρας να πιάσουμε το διάδοχο. Είχα εξοπλιστεί και με τεστακια ωορρηξιας, αλλά η ωορρηξια δεν ήρθε ποτέ. Είμαι στην 17η ημέρα με κύκλο 26 ημερών και ποναω στην δεξιά ωοθήκη εδώ και κάποιες ημέρες, το δε θερμοδιάγραμμα μου είναι τρία πουλάκια... Τσάμπα τον ξεζουμισα τον κακομοιρη τον σύζυγο...

Περιττό να πω ότι είμαι να σκάσω. Θα κλείσω ραντεβού για αύριο στο γυναικολόγο μου γιατί υποψιάζομαι κυστη στην ωοθήκη.

Ευχομαι τα δικα σου νέα να είναι ευχαριστα!!!

 

χαχαχα είμαστε συντονσιμένες! κι εγώ 17η μέρα με κύκλο 26, τελευταία βέβαια 27. Δεν πειράζει ξεζούμιζέ τον όσο μπορείς, κακό δεν κάνει. σκέψου για πόσο καιρό μετά δεν θα είναι το ίδιο... εύκολα τα πράγματα, ας πούμε.. Να κάνετε εκδρομές, να περνάτε καλά και θα γίνουν όλα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μαζί θα μάθουμε τα νέα μας ZiriNi!!! Λοιπόν, γυρίζω από το γιατρό. Μου έκανε υπερηχογράφημα και μου είπε ότι έχω κάνει ωορρηξια και μάλιστα υποδειγματικη 😊 τουλάχιστον πριν από 3 ημέρες! Όλα δείχνουν καλά, έχω ενδομήτριο 12 mm στην 18η ημέρα, το οποίο μου είπε ότι είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω πόσο είναι το ιδανικό, πάντως κατά την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαριου την 7 ημέρα μετά την ωορρηξια περίπου πρέπει να είναι τουλάχιστον 16 mm όπως διάβαζα σε μια έρευνα.

Ο γιατρός μου θεωρεί ότι πρέπει να προσπαθήσουμε φυσιολογικά τουλάχιστον 6 μήνες και μετά να συζητήσουμε αν χρειάζεται να γίνει κάτι, δεδομένου ότι όλα δείχνουν φυσιολογικά πλην των μειωμένων ωοθηκικών εφεδρειών. Μάλιστα μου απαγόρευσε να χρησιμοποιώ τεστ ωορρηξιας κάτι που φυσικά εγώ δεν τηρώ 😝 Παρεμπιπτόντως της hometest ήταν τα τεστ, αλλά μάλλον δεν λειτουργησαν ή ίσως οφείλεται στο ότι πίνω 3 λίτρα νερό την ημέρα...

Το νωρίτερο που μπορείς να κάνεις τεστ εγκυμοσύνης είναι την 10 ημέρα μετά την ωορρηξια αν πάρεις κάποιο early test η κάνεις χοριακή . Οι γιατροί συστηνουν να περιμένεις τυχόν καθυστέρηση περίοδου για να αποφύγεις την απογοήτευση ενδεχομένως πολύ πρόωρης αποβολής. Εγώ δεν ξέρω αν θα μπορέσω να κρατηθώ!

Εύχομαι ολόψυχα ZiriNi μου να έχουμε κι οι δύο για δωράκι τα Χριστούγεννα ένα θετικό τεστ!!

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Μαζί θα μάθουμε τα νέα μας ZiriNi!!! Λοιπόν, γυρίζω από το γιατρό. Μου έκανε υπερηχογράφημα και μου είπε ότι έχω κάνει ωορρηξια και μάλιστα υποδειγματικη 😊 τουλάχιστον πριν από 3 ημέρες! Όλα δείχνουν καλά, έχω ενδομήτριο 12 mm στην 18η ημέρα, το οποίο μου είπε ότι είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω πόσο είναι το ιδανικό, πάντως κατά την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαριου την 7 ημέρα μετά την ωορρηξια περίπου πρέπει να είναι τουλάχιστον 16 mm όπως διάβαζα σε μια έρευνα.

Ο γιατρός μου θεωρεί ότι πρέπει να προσπαθήσουμε φυσιολογικά τουλάχιστον 6 μήνες και μετά να συζητήσουμε αν χρειάζεται να γίνει κάτι, δεδομένου ότι όλα δείχνουν φυσιολογικά πλην των μειωμένων ωοθηκικών εφεδρειών. Μάλιστα μου απαγόρευσε να χρησιμοποιώ τεστ ωορρηξιας κάτι που φυσικά εγώ δεν τηρώ 😝 Παρεμπιπτόντως της hometest ήταν τα τεστ, αλλά μάλλον δεν λειτουργησαν ή ίσως οφείλεται στο ότι πίνω 3 λίτρα νερό την ημέρα...

Το νωρίτερο που μπορείς να κάνεις τεστ εγκυμοσύνης είναι την 10 ημέρα μετά την ωορρηξια αν πάρεις κάποιο early test η κάνεις χοριακή . Οι γιατροί συστηνουν να περιμένεις τυχόν καθυστέρηση περίοδου για να αποφύγεις την απογοήτευση ενδεχομένως πολύ πρόωρης αποβολής. Εγώ δεν ξέρω αν θα μπορέσω να κρατηθώ!

Εύχομαι ολόψυχα ZiriNi μου να έχουμε κι οι δύο για δωράκι τα Χριστούγεννα ένα θετικό τεστ!!

 

Αχ, από ο στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!! Μακάρι να είναι τα ομορφότερα Χριστούγεννα της ζωής μας! Το σχέδιο είναι να κάνω τέστ την Δευτέρα 28...λέω όμως να δοκιμάσω και το Σα 26 και Κυ 27 αν δεν έχω αδιαθετήσει...τι να κάνουμε, να μας φάει η αγωνία??? τι βασανιστικό που είναι. Δεν μπορώ να φαω τον χρόνο μου να ψάχνω και για συμπτώματα τον 1ο μηνα στο ιντερνετ. τα τελευταία 2 χρόνια έχω διαβάσει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει αφού κάθε μήνα νόμιζα ότι τα καταφέραμε..είπα μπας και μου διέφυγε κάτι. Μάλλον υπομονή είναι η μαγική λέξη.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή, όντως. Το μόνο που δεν έχουμε! Εγώ πάντως αποφάσισα να κάνω στις 25 το πρώτο τεστ, την ημέρα δηλ που ΔΕΝ περιμένω περίοδο και αν βγει θετικό (για σκέψου!!!) να το βάλω κάτω από το δέντρο δωράκι για τον άντρα μου. Τωρα αν βγει αρνητικό....

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή, όντως. Το μόνο που δεν έχουμε! Εγώ πάντως αποφάσισα να κάνω στις 25 το πρώτο τεστ, την ημέρα δηλ που ΔΕΝ περιμένω περίοδο και αν βγει θετικό (για σκέψου!!!) να το βάλω κάτω από το δέντρο δωράκι για τον άντρα μου. Τωρα αν βγει αρνητικό....

 

Αχ τι ωραία σκέψη!!! Σας το εύχομαι παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα ZiriNi μου! Καλά είσαι γλυκειά μου? Ομολογώ ότι έχω χάσει τη μπάλα με αυτόν τον κύκλο. Θα μπορούσα να έχω ωορρηξια είτε την 13 ημέρα είτε την 15η. Το ένστικτο μου λέει 15η και λογικά έτσι είναι αλλιώς τα τεστακια ωορρηξιας θα μου είχαν βγει θετικά μέχρι και την 13η που τα έκανα 😵Επομένως είναι ακόμη νωρίς για να κάνω τεστ. Συμπτώματα δεν έχω, μόνο πολλά τραχηλικά υγρα. Η θερμοκρασία μου έπεσε σήμερα, οπότε αν εξακολουθήσει να πέφτει, μάλλον τζίφος ο κύκλος...

Εσύ? Παρατηρήσες κάτι διαφορετικό ?

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ZiriNi μου! Καλά είσαι γλυκειά μου? Ομολογώ ότι έχω χάσει τη μπάλα με αυτόν τον κύκλο. Θα μπορούσα να έχω ωορρηξια είτε την 13 ημέρα είτε την 15η. Το ένστικτο μου λέει 15η και λογικά έτσι είναι αλλιώς τα τεστακια ωορρηξιας θα μου είχαν βγει θετικά μέχρι και την 13η που τα έκανα 😵Επομένως είναι ακόμη νωρίς για να κάνω τεστ. Συμπτώματα δεν έχω, μόνο πολλά τραχηλικά υγρα. Η θερμοκρασία μου έπεσε σήμερα, οπότε αν εξακολουθήσει να πέφτει, μάλλον τζίφος ο κύκλος...

Εσύ? Παρατηρήσες κάτι διαφορετικό ?

 

Δυστυχώς αδιαθέτησα, και μάλιστα την 25η μέρα. είχα από την 23η κάποιες λίγες σταγόνες αίμα και χάρηκα αλλα τελικά μου ήρθε η περίοδος απλά νωρίτερα. :( :( δεν θέλω να απογοητεύω κανέναν, αλλά με έπιασε μια μικρή κατάθλιψη και τα έχω βάψει λίγο μάυρα, δεν περιμένω πολλά. Τώρα ξεκίνησα πάλι κλομιφαίνη έτσι όπως έπεσε μέσα στις γιορτές και βλέπουμε. Θα δώ μήπως τον επόμενο μήνα κάνουμε κάτι πιο δραστικό. Ο γιατρός πρότεινε σπερμετέγχυση. Ευχομαι να έχει καλύτερα νέα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αδιαθέτησα, και μάλιστα την 25η μέρα. είχα από την 23η κάποιες λίγες σταγόνες αίμα και χάρηκα αλλα τελικά μου ήρθε η περίοδος απλά νωρίτερα. :( :( δεν θέλω να απογοητεύω κανέναν, αλλά με έπιασε μια μικρή κατάθλιψη και τα έχω βάψει λίγο μάυρα, δεν περιμένω πολλά. Τώρα ξεκίνησα πάλι κλομιφαίνη έτσι όπως έπεσε μέσα στις γιορτές και βλέπουμε. Θα δώ μήπως τον επόμενο μήνα κάνουμε κάτι πιο δραστικό. Ο γιατρός πρότεινε σπερμετέγχυση. Ευχομαι να έχει καλύτερα νέα!

 

Καταλαβαίνω απολύτως την απογοήτευσή σου, ιδίως μετά από την τόση προσπάθεια που καταβάλλεις. Να είσαι σίγουρη ότι δεν θα πάει χαμένη, γλυκειά μου. Θα σου μεταφέρω τι μου λέει η βελονίστριά μου, όποτε με πιάνει η απελπισία μου (μα τι άλλο πια να κάνω;;;;"). Απλώς συνέχισε να κάνεις όσα κάνεις και έχε ΥΠΟΜΟΝΗ. Το σώμα μας έχει άπειρη σοφία και όταν θα είναι έτοιμο να θρέψει ένα μωράκι, θα συμβεί και αυτό -με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, ακόμη κι αν δεν είναι ο τρόπος που είχαμε φανταστεί. Εστίασε στην θρέψη και στην φροντιδα του οργανισμού σου και να σκέφτεσαι ότι κάθε κύκλος που περνάει δεν είναι χαμένος, αλλά μία ακόμη ευκαιρία να παρατηρήσεις το σώμα σου, πώς λειτουργεί, τι σημάδια σου στέλνει, τι χρειάζεται επιπλέον ή διαφορετικό.

Όσο για την κλομιφαίνη, είναι δίκοπο μαχαίρι, απ' ότι έχω καταλάβει: ναι μεν βοηθάει στην ωορρηξία αλλά στεγνώνει την τραχηλική βλέννη και τείνει να λεπταίνει το ενδομήτριο, οπότε αφ' ενός μεν τα σπερματοζωάρια δυσκολεύονται να προσεγγίσουν το ωάριο, αφ' ετέρου δε ακόμη και να το προσεγγίσουν και να γίνει η γονιμοποίηση, ίσως να μην γίνει η εμφύτευση λόγω λεπτού ενδομητρίου. Μόνη σου δεν κάνεις ωορρηξία; Μήπως να έπαιρνες και τη γνώμη κάποιου άλλου ειδικού;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου νέα δεν ξέρω αν είναι περισσότερο ευχάριστα. Αυτή την στιγμή είμαι στην 30η ημέρα του κύκλου με μέσο όρο τις 26 ημέρες, άρα θεωρητικά έχω 4 ημέρες καθυστέρηση. Η ωορρηξία όμως άργησε αυτήν την φορά (είχα την 15η και όχι την 13 όπως συνήθως) κι έτσι μάλλον μόνο 2 ημέρες καθυστέρηση έχω. Παρ' όλα αυτά όλα τα τεστ μου βγαίνουν αρνητικά -κι έχω πάρει αυτά της hometest που είναι πολύ ευαίσθητα και μπορούν να πιάσουν την εγκυμοσύνη πριν την αναμενόμενη ημέρα της περιόδου. Υποθέτω ότι αν ήμουν έγκυος θα είχε ήδη φανεί.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Ποτέ δεν είχα τόσο μεγάλο κύκλο. Από την άλλη, βέβαια, είναι θετικό σημάδι το ότι από τις 26 ημέρες μεγάλωσε κατά 4 ημέρες. Το ιδανικό, φυσικά, είναι οι 28 ημέρες, αλλά και πάλι καλύτερα 30 παρά 26. Τώρα, αν δεν αδιαθετήσω ούτε αύριο, θα πάρω το γιατρό μου να δω τι θα μου πει.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αδιαθέτησα.... Το θετικό είναι ότι ο κύκλος μου δείχνει πολύ πιο υγιής. Νέος κύκλος σήμερα, νέα προσπάθεια. Εσύ; Πώς είσαι; Μίλησες με το γιατρό σου;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια! Συγνώμη έχω καιρό να γράψω, με πήρε λίγο από κάτω.

Silkie Χαίρομαι τόσο πολύ με την αισιοδοξία σου και πραγματικά σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχετε με τον άντρα σου σύντομα το πολυπόθητο μωράκι σας! Να κάνετε τα ταξιδάκια σας και να το ευχαριστηθείτε.

Εγώ απογοητεύτηκα. Δεν ξέρω γιατί είχα εναποθέσει τόσες ελπίδες σε μια αμφιλεγόμενη προσπάθεια, αλλά δεν κατάφερα να το διαχειριστώ. Δεν έκανα τίποτα αυτό τον μήνα, ούτε διατροφή ούτε βελονισμό και από ότι φαίνεται ούτε σεξ δεν έκανα τελικά όπως έπρεπε. Πήρα κλομιφαίνη, να μην το αφήσω και εντελώς και έκανα 3 ωοθυλάκια. Τα είδαμε στην προηγούμενη Δευτέρα και ήταν έτοιμα να σκάσουν. Τρίτη, Τετάρτη είχαμε επαφές πρωί-βράδυ. Μετά Παρασκευή αλλά δεν τελείωσε μέσα μου, δεν σκεφτήκαμε ότι πιάνει ακόμα και μετά λόγο δουλειάς, ασθένειας και τέτοια καθόλου. Χτες που πήγα στο γιατρό μου είπε πως είμαι ακόμα σε φάση ωορρηξίας !!! την 22η μέρα!! Πώς γίνεται? Λέει έγινε αργότερα μάλλον, άρα, το χάσαμε το τρένο. Τι να πω, με τα χάπια δεν μπορείς να ξέρεις.

Αποφασίσαμε να πάμε σε εξωσωματική. Αν εξαφανιστούν 3 κύστες που έχουν δημιουργηθεί θα ξεκινήσουμε αυτόν τον μήνα, αλλιώς τον επόμενο. Λέω μέσα μου να έδινα ακόμα λίγο χρόνο, αλλά δεν αντέχω άλλο να απογοητεύομαι. ΜΕ παίρνει πολύ από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Zirini μου! Με συγχωρείς για την καθυστερημένη απάντηση. Είχα κι εγώ τα θέματά μου: καλή ψυχολογία, μέτριες εξετάσεις. Τώρα είμαστε σε φάση που περιμένουμε να δούμε τι πιάσαμε αυτόν τον μήνα.

Πώς είσαι, κορίτσι μου; Τι έκανες τελικά; Αν μου επιτρέπεις, χρόνος υπάρχει. Δεν είναι κούρσα ταχύτητος και μην το βλέπεις έτσι, γιατί κάνεις πολύ κακό στην ψυχούλα σου. Σίγουρα δεν έχουμε άπλετο χρόνο, όμως κάθε ημέρα που περνάει είναι μία ευκαιρία να δώσεις στο σώμα σου και στα αυγουλάκια σου την θρέψη που χρειάζονται για να είναι υγιή.

Προσωπικά, ξεκίνησα πέρα από τον βελονισμό και ρεφλεξολογία αυτόν τον μήνα, με μία ρεφλεξολόγο ειδική στην γονιμότητα, την οποία μου πρότεινε η κα. Μπιλάλη που με παρακολουθεί. Συνεχίζω με την διατροφή και τα συμπληρώματα και τα βοτάνια για τους επομένους 3 μήνες κι αν ως τότε δεν έχουμε επιτύχει εγκυμοσύνη φυσιολογικά, θα δούμε πώς θα προχωρήσουμε. Αυτό που με έχει βοηθησει πολύ ψυχολογικά είναι μία σειρά από καθοδηγούμενους διαλογισμούς, τους οποίους κατεβάζεις από το CIRCLE + BLOOM στα αγγλικά κι έχουν ειδικό πρόγραμμα για την φυσική σύλληψη και για την προετοιμασία για την εξωσωματική. Είναι καταπληκτικό και σκέψου ότι δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα του διαλογισμούς.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Μετα απο 2,5 χρονια προσπαθειων μπηκαμε στη διαδικασια να δουμε τι φταιει.Μεχρι προτινος νομιζαμε οτι φταιει το σπερμα εχουμε ολιγοσπερμια που τον τελευταιο καιρο εγινε ολιγοασθενοσπερμια.Μετα απο 3 μηνη θεραπεια με προφερτιλ ειδαμε συμαντικα ανοδικα αποτελεσματα.Προσφατως διαγνωσθηκα και εγω με πρωιμη ωοθηκη ανεπαρκεια.Εχω fsh 9 και αμη 9,91pmol χαμηλη γονιμοτητα.Οι καταβολες των ωαριων μου ειναι 4 στη μια ωοθηκη και 3 στην αλλη.Δυο γιατροι ειδικοι στην υπογονιμοτητα μου ειπαν οτι πρεπει να κινηθω αμμεσα γιατι η ηλικια μου 33 δεν συναδει με τη βιολογικη ηλικια των ωοθηκων μου.Το 2015 καναμε και 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις.Τωρα οι αποριες μου ειναι οι εξης:Εμεις που εχουμε πωα δεν μπορουμε να πιασουμε παιδι φυσιολογικα ?η μονη λυση ειναι η εξωσωματικη? Η περιοδος θα μας κοπει νωριτερα σωστα ? ποτε ? Αχ βρε κοριτσια μου ειμαι πολυ μπερδεμενη και συγχρονως απογοητευμενη.Εχω νευριασει και με τον γυναικολο που με παρακολουθουσε χρονια δεν το ειδε αυτο στον υπερηχο αφου εκει φαινεται.Δεν ξερω μου επεσαν πολλα μαζι και προσπαθω να τα βαλω σε μια ταξη.Δηλαδη ποσο χρονο εχουμε? συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα οι αποριες μου ειναι πολλες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, Ανυπόμονη! Λίγο οξύμωρο βέβαια το καλωσόρισμα σε μία τέτοια παρέα... Κατ' αρχάς, να σου πω ότι καταλαβα'ονω απολύτως τη στενοχώρια και στην σύγχυση στην οποία βρίσκεσαι. Δυστυχώς, στην Ελλάδα, οι περισσότεροι γυναικολόγοι είναι παντελώς άσχετοι με την πάθηση που έχει επικρατήσει να ονομάζεται μειωμένο ωοθηκικό απόθεμα (diminished ovarian reserve ή DOR). Το ίδιο και οι ενδοκρινολόγοι. Όχι πως στο εξωτερικό έχουν να παρουσιάσουν κανένα σπουδαίο επίτευγμα, αλλά τουλάχιστον είναι πιο ψαγμένοι και μεθοδικοί.

Λοιπόν, στην περίπτωσή μας, , η φυσική σύλληψη έχει περισσότερες πιθανότητες απ' ότι η εξωσωματική, αν δεν υπάρχει ανδρολογικός παράγων, ενώ η σπερματέγχυση έχει πάνω κάτω τις ίδιες πιθανότητες με την φυσική σύλληψη, αλλά βοηθάει κάπως την περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα. Όσον αφορά την εξωσωματική, προτιμάται γενικώς αυτή σε φυσικό κύκλο (δηλαδή χωρίς διέγερση των ωοθηκών) καθώς θεωρείται ότι δεν έχουμε καλή ανταπόκριση στα φάρμακα.

Γίνεται γενικώς δεκτό ότι η περίπτωσή μας δεν είναι αναστρέψιμη κι ότι όντως μπαίνουμε νωρίτερα στην εμμηνόπαυση, αλλά αυτή δεν είναι φυσιολογική, καθώς το σώμα δεν είναι ακόμη έτοιμο και ενδέχεται να έχουμε αυξημένες πιθανότητες για κάποια προβλήματα υγείας, όπως η οστεοπόρωση.

Παρ' όλα αυτά, υπάρχουν γυναίκες που ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ και ανέστρεψαν την διάγνωσή τους, ακόμη και στο τελευταίο στάδιο, όπου έχουν πια σταματήσει να κάνουν ωορρηξίες. Σπάνιες περιπτώσεις, αλλά υπάρχουν.

Τα ακόλουθα έχουν βρεθεί να έχουν θετικά αποτελέσματα (ακόμη και αύξηση της ΑΜΗ, κάτι που θεωρητικά είναι αδύνατον):

 

- ο βελονισμός

- το βότανο agnus castus

- το συνένζυμο Q10, ιδίως στην ενεργή μορφή του ως ουμπικινόλη

- το άλφα-λιποϊκό οξύ, ισχυρότατο αντιοξειδωτικό

- η ορμόνη DHEA, αν τα επίπεδά σου είναι χαμηλά. Κάποια κέντρα στις ΗΠΑ θεωρούν χαμηλά αυτά που είναι χαμηλότερα απ' ότι μίας γυναίκας στην κορύφωση της αναπαραγωγικης της ικανότητος (δηλ. 25-28 ετών)

- το μασάζ στην κοιλιακή χώρα, που αυξάνει την αιμάτωση των αναπαραγωγικών οργάνων

- η ειδικός που με παρακολουθεί μου συνέστησε την ρεφλεξολογία σε μία ρεφλεξολόγο που εξειδικεύεται στην γονιμότητα, με σκοπό πάλι την αύξηση της αιματώσεως των ωοθηκών.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Ρώτα με οτιδήποτε άλλο θες!

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...